TVP Info 1 sierpnia o godz. 16.57 przedstawi specjalne wydanie Serwisu Info poświęcone obchodom 64. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Będzie to transmisja z uroczystości pod pomnikiem Gloria Victis. Kanał TVP Info będzie również na bieżąco relacjonować oficjalne uroczystości związane z obchodami tej doniosłej rocznicy.
TVP1 zarejestruje, a następnie wyemituje
4 sierpnia o godz. 22.10 spektakl plenerowy w reżyserii Pawła Passiniego pt.
„Hamlet 44”. Jest on częścią projektu
„Odczytać Powstanie", w ramach którego od dwóch lat Muzeum Powstania Warszawskiego przygotowuje spektakle opowiadające w nowoczesny sposób o Powstaniu Warszawskim. W spektaklu udział wezmą uczestnicy Powstania Warszawskiego. Wśród wykonawców spektaklu zobaczymy znakomitych aktorów: Jana Englerta, Władysława Kowalskiego, Tomasza Dedka, Macieja Wyczańskiego oraz Marię Niklińską. Premiera spektaklu odbędzie się 1 sierpnia o godz. 22.00 w Warszawie, w Parku Wolności przy Muzeum Powstania Warszawskiego.
W piątek,
1 sierpnia o godz. 11.00, TVP1 pokaże film dokumentalny pt.
„Odważyć się być wolnym” autorstwa Zofii i Andrzeja Kunertów. Film został zrealizowany z okazji 60. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego i prezentuje stan wiedzy historycznej na temat Powstania. W filmie pokazane zostały mało znane materiały archiwalne ze zbiorów państwowych i prywatnych opatrzone komentarzem uczestników tamtych dramatycznych wydarzeń.
1 sierpnia o godz. 16.25 TVP1 zaprezentuje film z dokumentalnej serii
„Tędy przeszła historia” wyprodukowanej przez European Broadcasting Union (EBU), poświęconej nieznanym, często tajemniczym miejscom w Europie. Twórcy odcinka pt.
„Podziemne miasto” zrealizowanego przez Telewizję Polską, przedstawiają niezwykłą historię wykorzystania kanałów podczas Powstania Warszawskiego.
TVP1
1 sierpnia o godz. 17.18 zaprasza również na specjalne wydanie magazynu
„Celownik”, który tego dnia będzie realizowany na Powązkach, podczas uroczystości obchodów rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Gośćmi programu będą miedzy innymi: Stefan Bałuk (jeden z 89 „Cichociemnych”, biorących udział w Powstaniu) i klikunastoletnia harcerka, pasjonatka historii, która wspólnie z przyjaciółmi bierze udział w działaniach rekonstrukcyjnych dotyczących tamtych dni. Całość zostanie oprawiona materiałami ikonograficznymi.
TVP2 z okazji obchodów 64. rocznicy Powstania Warszawskiego zaprezentuje 1 sierpnia o godz. 17.00 film dokumentalny
„…za każdy kamień Twój…” Zofii i Andrzeja Kunertów. Film ukazuje dramatyzm Powstania poprzez losy kilkorga jego uczestników, znanych postaci ze świata kultury. Dobór bohaterów pozwala na pokazanie znaczącego udziału cywilów, walczących w jednym szeregu z żołnierzami. Swoje miejsce w filmie znaleźli także nieliczni cudzoziemcy, wa
lczący po stronie Powstańców. Autorzy przypominają postać dowódcy, generała „Montera”, a jednocześnie pokazują formacje niemieckie i oddziały kolaboracyjne. O zbrodniach niemieckich i powojennych losach niemieckich dowódców opowie prof. Władysław Bartoszewski.
3 sierpnia o godz. 00.20 TVP2 powtórzy koncert Agi Zaryan pt. „Umiera piękno”.
Również w Dwójce, w piątek,
8 sierpnia o godz. 13.12 będzie można obejrzeć film Andrzeja Wajdy pt.
„Kanał” – obraz tragicznego heroizmu i bezprzykładnego cierpienia grupy warszawskich Powstańców, którzy po utracie pozycji przedzierają się kanałami do walczącego jeszcze Śródmieścia.
TVP Kultura
1 sierpnia o godz. 17.05 pokaże
„Powstanie Warszawskie 1944 – sześćdziesiąt lat później” – film Andrzeja Sapiji, mający na celu przybliżenie współczesnej młodzieży nie tylko wydarzenia historyczne, ale również niezwykle skomplikowaną sytuację polityczną polskich władz w Londynie.
TV Polonia
1 sierpnia o godz. 21.25 z okazji obchodów 64. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego przedstawi film Janusza Morgensterna pt.
„Godzina W” według scenariusza Jerzego Stefana Stawińskiego.
W TVP HISTORIA codziennie,
do 2 października, emitowane będą dwa cykle filmowe, ukazujące dzień po dniu walki powstańcze i codzienność Warszawy okresu Powstania:
„Powstańcy” i
„Radiostacja >Błyskawica<”. Natomiast w dniu zakończenia Powstania będzie miała miejsce premiera filmu
„Żółta bluzka ze spadochronu” w reżyserii Macieja Piwowarczuka. Film pokazuje po raz pierwszy niezwykłą historię par, które pobrały się w okresie Powstania.