Wiadomość została wysłana.
„Nie ma" to sztuka o pamięci, wpisująca się w intymność własnych wspomnień i dotkliwego braku czegoś, co kiedyś było, co mieliśmy, co istniało, a teraz go nie ma.
Spektakl jest o lekturze książki i o tym, jak tekst bierze nas ‘w posiadanie’, o jego widmologicznej mocy wdzierania się w nas. Jak zaczynają żyć w nas postaci o których czytamy, co w nas uruchamiają, jak stają się nami. Jest też o autorze, w którego pamięci zamieszkują ci, których już nie ma. Myślę, że tak jest z każdym z nas – umarli mieszkają teraz u nas – mówi reżyserka i współautorka adaptacji, Agnieszka Lipiec-Wróblewska.
Spektakl dopełnia w TVP Kultura listę premier Teatru Telewizji w październiku.
To bardzo poruszające przedstawienie, w oryginalny i wrażliwy sposób podejmujące wątki książki Mariusza Szczygła. Udział autora w tym spektaklu nadaje mu szczególnie osobisty charakter, ale jednocześnie sprawia, że jego tematyka może stać się bliska każdemu widzowi. Premiera telewizyjna ‘Nie ma’ przywraca życie przedsięwzięciu, które Agnieszka Lipiec-Wróblewska pierwotnie zrealizowała jako internetowy projekt Teatru Żydowskiego – mówi Wojciech Majcherek, zastępca dyrektora Teatru Telewizji.
Mariusz Szczygieł - NIE MA
Premiera: TVP Kultura, 29 października, godz. 20:00
Scenariusz i reżyseria: Agnieszka Lipiec-Wróblewska
Scenariusz i scenografia: Agnieszka Zawadowska
Reżyseria światła i zdjęcia: Jacqueline Sobiszewski
Opracowanie muzyczne: Janek Miklaszewski
Choreografia: Magdalena Fejdasz, Weronika Pelczyńska
Montaż: Anna Błaszczyk - Blaszanka Studio, Szymon Sabarański
Obsada: Marusz Szczygieł, Daniel ‘Czacza’ Antoniewicz, Marcin Błaszak, Małgorzata Majewska, Joanna Przybyłowska, Jerzy Walczak, Magdalena Fejdasz, Weronika Pelczyńska
Spektakl jest adaptacją fragmentów książki Mariusza Szczygła pod tym samym tytułem. W przedstawionych historiach twórcy dotykają problemu niemożliwości zatrzymania czasu, ale też tego, co minęło, wspomnień osób, które kochamy. Bo to, co dzieje się teraz, jest, ale już za chwilę staje się przeszłością. Każdemu zostaje w głowie ułomny raport pamięci. Dlatego opowiadane historie służą temu, żeby dowiedzieć się, kim jesteśmy, żeby dotrzeć do tego, czego już nie ma, naszego osobistego „nie ma”. Premiera spektaklu odbyła się w 2020 roku w Teatrze Żydowskim w Warszawie.
Mecenasem Teatru Telewizji jest Orlen S.A.