Wiadomość została wysłana.
Międzynarodowy Festiwal EnergaCAMERIMAGE to największe i najbardziej prestiżowe wydarzenie poświęcone sztuce autorów zdjęć filmowych na świecie. Tegoroczna, 32. edycja jak zwykle przyciągnie do Torunia czołowych twórców kina: operatorów, reżyserów, producentów.
Festiwal od 1993 r. pokazuje starannie wyselekcjonowane filmy fabularne, dokumentalne, etiudy studenckie, wideoklipy i pierwsze odcinki seriali telewizyjnych pokazywane w ramach sekcji konkursowych i pozakonkursowych. Festiwal obejmuje: Konkurs Główny, Konkurs Filmów Polskich, Konkurs Etiud Studenckich Szkół Filmowych i Artystycznych, Konkurs Filmów Dokumentalnych, Konkurs Debiutów Operatorskich i Reżyserskich, Konkurs Wideoklipów, Konkurs Seriali Telewizyjnych, pokazy specjalne, premiery. Festiwal, obok pokazów filmowych, to również miejsce spotkań, warsztaty, prezentacje nowoczesnych technologii i sprzętu filmowego.
Filmy konkursowe oceni międzynarodowe jury. Podczas festiwalu – jak co roku - zostanie wręczona nagroda główna, czyli Złota Żaba. W Konkursie Głównym walczyć będzie o nią 12 filmów.
Ważnym wydarzeniem imprezy będzie wręczenie nagrody za całokształt twórczości. W tym roku odbierze ją trzykrotnie nominowany do Oscara operator filmowy, Edward Lachman. Ceremonia będzie okazją do zaprezentowania kilku jego filmów, w tym najnowszego, czyli „Marii” w reż. Pablo Larraína, w którym Angelina Jolie wciela się w słynną śpiewaczkę operową Marię Callas.
Wśród najważniejszych gości tegorocznej edycji Festiwalu EnergaCAMERIMAGE znajdą się: aktorka Cate Blanchett, która stanie na czele jury konkursu głównego, aktor Hiroyuki Sanada wyróżniony Nagrodą za Najlepszą Kreację w Serialu Telewizyjnym, dokumentalista Gianfranco Rosi uhonorowany Nagrodą za Wybitne Osiągnięcia w Filmie Dokumentalnym.
W trakcie festiwalu – w konkursie Filmów Polskich – zaprezentowane zostaną dwa filmy, których koproducentem jest Telewizja Polska. Będzie to: „Minghun” w reżyserii Jana P. Matuszyńskiego, z poruszającą kreacją Marcina Dorocińskiego oraz „Kos” w reżyserii Pawła Maślony, który zdobył dziewięć nagród, w tym Złote Lwy dla najlepszego filmu na 48. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.