„Artyści” są opowieścią o losach fikcyjnego, publicznego Teatru Popularnego w Warszawie. To oryginalny projekt ośmioodcinkowego serialu telewizyjnego autorstwa wybitnych twórców teatralnych – Moniki Strzępki i Pawła Demirskiego. Warstwa fabularna przedstawia kulisy funkcjonowania jednego z warszawskich teatrów miejskich, jednak opowieść odczytywana może być jako wieloznaczna metafora, w której ogniskują się problemy współczesności oraz konflikt sztuki i działań kulturalnych z twardymi uwarunkowaniami ekonomicznymi.
Jak podkreśla Prezes Telewizji Polskiej, Janusz Daszczyński „Artyści” to całkowicie własna produkcja TVP, oryginalna, a zarazem misyjna seria fabularna. Z okazji 250-lecia teatru publicznego w Polsce TVP postanowiła przybliżyć telewizyjnej publiczności realia pracy artystycznej, trudnej i często niedocenianej. „Artyści” to społeczno-obyczajowa opowieść o współczesnym polskim teatrze i jego twórcach, a szerzej – o współczesnej Polsce. Serial wyreżyseruje Monika Strzępka na podstawie scenariusza Pawła Demirskiego. Tworzą oni oryginalny, wyrazisty, obsypany nagrodami duet twórców młodego pokolenia. Na ekranie zobaczymy plejadę wybitnych, polskich aktorów wszystkich pokoleń, zarówno teatralnych, jak i filmowych. Serial „Artyści” zostanie w całości wyprodukowany przez TVP. Jest to zarazem powrót do najlepszych tradycji Telewizji Polskiej w zakresie realizacji całkowicie własnych produkcji i tworzenia oryginalnych, autorskich gatunków telewizyjnych.
Akcja serialu rozpoczyna się w dniu, w którym zasłużony i wieloletni dyrektor teatru popełnia „spektakularne” samobójstwo. Nowym dyrektorem zostaje młody reżyser z prowincji. Jego plany repertuarowe są bardzo ambitne. Wkrótce okazuje się jednak, że budżet nie pozwala na ich realizację, a bohater wciągnięty został w rozgrywkę urzędników miejskich, którzy szukają pretekstu do likwidacji instytucji. Walka o przetrwanie teatru przeplata się ze zmaganiami artystycznymi zespołu. Starzy aktorzy nieufnie podchodzą do propozycji nowej ekipy. Intryga zaczyna gonić intrygę, a młody dyrektor coraz bardziej odczuwa, że tkwi w tragikomicznej maskaradzie.
Projekt dofinansowany jest przez Narodowy Instytut Audiowizualny podległy Ministrowi Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Reżyseria: Monika Strzępka
Scenariusz: Paweł Demirski
Zdjęcia: Bartosz Nalazek
Kostiumy: Julia Kornacka
Scenografia: Ryszard Melliwa
Charakteryzacja: Aneta Brzozowska
Produkcja: Anna Jaroch-Okapiec
Obsada: Marcin Czarnik, Agnieszka Przepiórska, Edward Lubaszenko, Tadeusz Huk, Ewa Dałkowska, Jerzy Trela, Mikołaj Grabowski, Tomasz Karolak, Dorota Segda, Maria Maj, Agnieszka Glińska, Marek Frąckowiak, Ewa Skibińska, Adam Cywka, Krzysztof Dracz, Paulina Puślednik, Klara Bielawka i inni.