Programy motoryzacyjneInformacje o typie czy marce pojazdu mogą zawierać porównania z innymi markami w tej samej klasie, na podstawie określonych wskaźników i fachowych ekspertyz. Muszą jednak uwzględniać zarówno wady jak i zalety prezentowanego pojazdu. Wykluczone jest zamieszczanie oferty cenowej producenta lub dealera.
Nie jest możliwe przy opisie (test) pojazdu wykorzystywanie materiałów reklamowych przygotowanych przez producenta czy dystrybutora. Można posługiwać się jedynie własnym materiałem filmowym przygotowanym przez lub na zlecenie TVP, ilustrującym kolejny etap przebiegu testu.
Niedopuszczalne jest podawanie informacji o producentach, dealerach z podaniem adresu, telefonu, a także o stacjach obsługi np. pod pozorem konkursu na najlepszą stację, o skutecznych zabezpieczeniach z nazwą, ceną itp., o autokosmetykach, akcesoriach, itp.
SportRelacje z imprez sportowych powinny koncentrować się wyłącznie na przebiegu zawodów, zdecydowanie unikając eksponowania reklam umieszczonych na terenie rozgrywek, na używanym sprzęcie, na kostiumach zawodników i ubiorach obsługi trenerskiej, lekarskiej i osób towarzyszących.
W przypadku retransmisji z zawodów lub emisji materiałów pozyskanych z przekazów zagranicznych należy dokonać ich selekcji pod kątem wyeliminowania materiałów reklamowych.
Rozrywka, teatr, film, pokazy modyW audycjach fabularnych powstających przy współudziale TVP S.A. należy stanowczo unikać inscenizowania sytuacji, w których eksponuje się produkt, jego nazwę lub firmę.
Nie wolno zamieszczać w scenografii widowisk telewizyjnych akcesoriów reklamowych, np. podświetlanych reklam.
Relacje z imprez rozrywkowych nie mogą zawierać elementów reklamowych znajdujących się w oprawie scenograficznej. W pokazach mody dopuszczalne jest prezentowanie projektanta kolekcji, jego „filozofii” związanej z przedstawionym stylem, kolorystyką, użytym surowcem. Należy unikać eksponowania znaków logograficznych firm konfekcyjnych i współorganizatorów (sponsorów) pokazu.
Można zamieścić informacje o kilku firmach, które przygotowały nowe kolekcje, przedstawić tendencje, różnice w wyrobach, etc., nie wyróżniając żadnej z firm i bez prezentacji logo.
Akcje charytatywneDziałalność instytucji charytatywnych np. Polskiej Akcji Pomocy, Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, Caritas Polska, itd., może być propagowana na antenie TVP S.A. wraz z informacją o instytucjach i organizacjach, które współorganizują lub wspierają te przedsięwzięcia . Należy jednak uważać, aby przekazywane informacje nie stały się przy okazji świadczeniem promocyjno-reklamowym.
Współudział telewizji w akcjach tego rodzaju wynika z misji Telewizji Polskiej S.A. i jest jednym ze statutowych zadań nadawcy publicznego