• Wyślij znajomemu
    zamknij [x]

    Wiadomość została wysłana.

     
    • *
    • *
    •  
    • Pola oznaczone * są wymagane.
  • Wersja do druku
  • -AA+A

Orzeczenie KE z 9.03.2022 r. w sprawie skargi na wpis umieszczony w mediach społecznościowych przez p. Jarosława Jakimowicza.

15:04, 13.05.2022
Orzeczenie KE z 9.03.2022 r. w sprawie skargi na wpis umieszczony w mediach społecznościowych przez p. Jarosława Jakimowicza.


Podziel się:   Więcej
Komisja Etyki TVP otrzymała skargę pana Pawła Mielewczyka na wpis umieszczony w mediach społecznościowych przez pana Jarosława Jakimowicza, skierowany do dziennikarzy TVN, których nazwał „szmaciarzami”.
Skarżący napisał w swoim liście, że jest oburzony wyzwiskami skierowanymi do dziennikarzy TVN: „można kogoś nie lubić, (ale) to nie znaczy, że można wyzywać publicznie osoby pracujące w konkurencyjnej stacji TVN”. Zdaniem autora skargi, wpisy pana Jakimowicza „niszczą reputację Telewizji Polskiej”.

W związku z powyższym Komisja wdrożyła postępowanie wyjaśniające:

• przeanalizowała skargę pana Pawła Mielewczyka;

• zapoznała się z wpisem dotyczącym dziennikarzy TVN, autorstwa pana Jarosława Jakimowicza, umieszczonym w mediach społecznościowych, na prywatnym profilu;

• zapoznała się z pisemnymi wyjaśnieniami pana Jarosława Jakimowicza;

• zapoznała się z innym wpisem pana Jakimowicza umieszczonym w mediach społecznościowych, odnoszącym się m.in. do choroby żony dziennikarza Tomasza Sekielskiego.

Na tej podstawie Komisja Etyki TVP orzekła, że pan Jarosław Jakimowicz naruszył Zasady etyki dziennikarskiej obowiązujące w TVP w Rozdziale XVI: Dziennikarz wobec internetu i nowych mediów:

1. Dziennikarz ma prawo do publikowania swoich przemyśleń i opinii w Internecie (na stronach internetowych, blogach, Facebooku, Twitterze, Instagramie, Snapchacie, itp.). Powinien to jednak czynić z najwyższą rozwagą, pamiętając, że informacja raz umieszczona, pozostanie tam na zawsze i nawet jeśli jest na tzw. stronie zamkniętej, nie ma gwarancji, że nie stanie się informacją ogólnie dostępną.

2. Dziennikarz powinien traktować media społecznościowe jako formę publicznej wypowiedzi, mając na uwadze, że także tam reprezentuje swoją redakcję oraz że prywatne wypowiedzi dziennikarzy powszechnie kojarzonych z TVP S.A. mogą być postrzegane jako jej stanowisko i mieć znaczący wpływ na opinie o TVP S.A.

3. Dziennikarz nie powinien publikować w Internecie żadnych informacji i opinii, których nie mógłby przedstawić na antenie. Dotyczy to szczególnie wypowiedzi na temat polityki, spraw międzynarodowych, życia społecznego, ekonomii, mediów, kwestii moralnych, etycznych, religijnych, a także działalności TVP S.A.

4. Zalecenie dochowania zasad etycznych w Internecie nie narusza wolności wypowiedzi i nie może być traktowane jako cenzura prewencyjna. Jest tylko etycznym wymogiem lojalności wobec TVP S.A., którą dziennikarz reprezentuje.

Komisja potępia wypowiedzi kierowane do dziennikarzy TVN i ich rodzin, wyzwiska i życzenia niepowodzenia albo doznania choroby. Takie zachowanie nie może być akceptowane. Zdaniem Komisji komentarze pana Jakimowicza godzą w wizerunek Telewizji Polskiej.
Komisja wskazuje, że dziennikarzy pracujących w Telewizji Polskiej powinny obowiązywać najwyższe standardy. Bycie dziennikarzem TVP to przywilej ale i zobowiązanie. Prywatne wpisy, pozostawiane w mediach społecznościowych, winny być publikowane z najwyższą rozwagą.
Komisja ze smutkiem stwierdza, że po kilkakrotnych prośbach Komisji o zajęcie stanowiska przez pana Jakimowicza nadesłał on odręcznie napisany brudnopis, który trudno przyjąć za dokument zgodny ze standardami obowiązującymi nie tylko w TVP S.A., ale też ze zwykłymi zasadami komunikacji społecznej. Wprawdzie forma wyjaśnień nie miała żadnego wpływu na orzeczenie to jednak Komisja pragnie zaznaczyć, że zachowanie podstawowych form kultury obowiązuje wszystkich pracowników i współpracowników TVP S.A.

w imieniu Komisji Etyki TVP

Krzysztof Nowina Konopka

Przewodniczący