Starosta Gryficki zaprotestował przeciwko temu, że:
- „ukazał się materiał, który w sposób nierzetelny i nieprawdziwy przedstawił sposób dysponowania środkami z Powiatowego Urzędu Pracy przez Starostę Gryfickiego”
i dalej, że
- wykorzystując wypowiedź starosty dziennikarz zastosował skróty „które zmanipulowały moje oświadczenie”.
W związku z tym Komisja Etyki obejrzała nagranie programu i zapoznała się z przekazanymi dokumentami w tej sprawie.
Po obejrzeniu zaskarżonego materiału Komisja uznała, że istotnie dziennikarz popełnił błędy warsztatowe, co w konsekwencji mogło stworzyć wrażenie stronniczości.
Komisja przesłała red. Bartoszowi Łyżwińskiemu swoje uwagi w liście, który do wiadomości otrzymali także przełożona dziennikarza - Dyrektor TVP Szczecin, a także skarżący – Starosta Gryficki.
Komisja wyraźnie podkreśla, że jej krytyczne uwagi dotyczyły tylko i wyłącznie materiału zaskarżonego. Komisja nie neguje dotychczasowego dorobku dziennikarza, red. Bartosza Łyżwińskiego.
W tym miejscu Komisja wyraża ubolewanie, że Starosta Gryficki bez zgody nadawcy i adresata pisma, upowszechnił je w prasie i na portalach internetowych, dokonując przy tym nieuprawnionych uogólnień, które mogą naruszać dobra osobiste dziennikarza, a także dobre imię TVP. Stwierdzenia, jakie padły w tych publikacjach, są niezgodne z intencjami Komisji. Wytknięcie błędów warsztatowych nie jest tożsame z uznaniem dziennikarza za osobę nieetyczną co sugeruje Starosta Gryficki.
W związku z tym, że autor felietonu z 29 listopada 2012 roku, red. Bartosz Łyżwiński, a także Dyrektor TVP Szczecin i Rada Programowa TVP Szczecin uznali uwagi Komisji za niezasadne i przesłali dodatkowe informacje oraz dokumenty w sprawie, Komisja otworzyła regulaminowe postępowanie wyjaśniające:
- ponownie obejrzała nagranie programu,
- zapoznała się z przekazanymi Komisji nowymi informacjami i dokumentami w tej sprawie,
- przeprowadziła rozmowę z autorem felietonu red. Bartoszem Łyżwińskim i Dyrektor TVP Szczecin Panią Marią Bartczak.
Na tej podstawie Komisja Etyki TVP stwierdza, że autor programu:
- działał w interesie społecznym i miał pełne prawo do podjęcia takiego tematu,
- zbierał i opracowywał materiały jawnie i zgodnie z prawem,
- dochował tajemnicy zawodowej, nie ujawnił danych swoich informatorów,
- starał się zapewnić prywatność uczestników programu, którzy o to poprosili. Dołożył starań,by chronić ich wizerunek.
Komisja podtrzymuje sformułowaną wcześniej uwagę na temat błędów warsztatowych popełnionych przez dziennikarza na etapie montażu rozpatrywanego felietonu.
W związku z tym Komisja Etyki wskazuje na uchybienie wobec pkt 4. Zasad Etyki Dziennikarskiej obowiązujących w Telewizji Polskiej: „Zbieranie i opracowanie materiałów” – (…) „Opracowanie i montaż materiałów nie mogą zniekształcać informacji czy opinii”(…)
W imieniu
Komisji Etyki TVP
Grażyna Torbicka
Przewodnicząca Komisji Etyki