Trwa exodus ludności cywilnej na wschód w nadziei na ocalenie przed hitlerowską nawałą. Na moście zdumieni uciekinierzy spotykają innych, uciekających w przeciwną stronę przed wkraczającą właśnie do Polski Armią Czerwoną. Żołnierze Wojska Polskiego masowo brani są do niewoli radzieckiej. Taki los spotyka Andrzeja (Artur Żmijewski), rotmistrza 8. Pułku Ułanów z Krakowa. W prowizorycznym obozie jenieckim odnajduje go żona Anna (Maja Ostaszewska) z małą córeczką Niką. Andrzej nie decyduje się na ucieczkę, powołując się na przysięgę żołnierską. Wkrótce wraz ze swoim pułkiem zostaje wywieziony do znacznie silniej strzeżonego obozu w Kozielsku.
Anna czeka na męża, a oczywiste dowody, że został zamordowany przez Rosjan, przyjmuje z niedowierzaniem. Róża, żona generała, w kwietniu 1943 roku dowiaduje się o śmierci męża po odkryciu przez Niemców masowych grobów polskich oficerów w lesie katyńskim. Po wojnie sowiecka propaganda winą za tę zbrodnię obarcza Niemców. Agnieszka, siostra pilota, który podzielił los innych polskich oficerów, wystawia mu płytę nagrobną z prawdziwą datą śmierci. Strażnicy nowego porządku aresztują ją, a płytę niszczą. Jerzy, któremu udało się przeżyć, dosłużył się stopnia majora w służbach NKWD. Nie mogąc znieść życia w kłamstwie, popełnia samobójstwo. Przed śmiercią prosi swego dawnego profesora, aby oddał rodzinie rzeczy znalezione przy zwłokach rotmistrza w 1943 roku. Z pamiętnika męża Anna dowiaduje się o tragicznych losach polskich oficerów w sowieckiej niewoli.
Dramat historyczny, 117 min, Polska 2007
Reżyseria: Andrzej Wajda
Zdjęcia: Paweł Edelman, Marek Rajca
Muzyka: Krzysztof Penderecki
Obsada: Andrzej Chyra, Maja Ostaszewska, Artur Żmijewski, Danuta Stenka, Jan Englert, Magdalena Cielecka, Agnieszka Glińska, Paweł Małaszyński, Maja Komorowska