• Wyślij znajomemu
    zamknij [x]

    Wiadomość została wysłana.

     
    • *
    • *
    •  
    • Pola oznaczone * są wymagane.
  • Wersja do druku
  • -AA+A

„Katyń”

11:23, 13.01.2016
„Katyń” Początek drugiej wojny światowej. Po inwazji hitlerowskich Niemiec, na Polskę spada kolejny cios. 17 września 1939 roku na wschodnie ziemie Rzeczpospolitej wkraczają oddziały armii radzieckiej. Nominowany do Oskara film Andrzeja Wajdy w TVP HD w sobotę, 16 stycznia, godz. 21.50.

Początek drugiej wojny światowej. Po inwazji hitlerowskich Niemiec, na Polskę spada kolejny cios. 17 września 1939 roku na wschodnie ziemie Rzeczpospolitej wkraczają oddziały armii radzieckiej. Nominowany do Oskara film Andrzeja Wajdy w TVP HD w sobotę, 16 stycznia, godz. 21.50.

Artur Żmijewski i Andrzej Chyra w rolach oficerów 8. Pułku Ułanów (mat. dystr.)
Artur Żmijewski i Andrzej Chyra w rolach oficerów 8. Pułku Ułanów (mat. dystr.)

Podziel się:   Więcej
Trwa exodus ludności cywilnej na wschód w nadziei na ocalenie przed hitlerowską nawałą. Na moście zdumieni uciekinierzy spotykają innych, uciekających w przeciwną stronę przed wkraczającą właśnie do Polski Armią Czerwoną. Żołnierze Wojska Polskiego masowo brani są do niewoli radzieckiej. Taki los spotyka Andrzeja (Artur Żmijewski), rotmistrza 8. Pułku Ułanów z Krakowa. W prowizorycznym obozie jenieckim odnajduje go żona Anna (Maja Ostaszewska) z małą córeczką Niką. Andrzej nie decyduje się na ucieczkę, powołując się na przysięgę żołnierską. Wkrótce wraz ze swoim pułkiem zostaje wywieziony do znacznie silniej strzeżonego obozu w Kozielsku.

Anna czeka na męża, a oczywiste dowody, że został zamordowany przez Rosjan, przyjmuje z niedowierzaniem. Róża, żona generała, w kwietniu 1943 roku dowiaduje się o śmierci męża po odkryciu przez Niemców masowych grobów polskich oficerów w lesie katyńskim. Po wojnie sowiecka propaganda winą za tę zbrodnię obarcza Niemców. Agnieszka, siostra pilota, który podzielił los innych polskich oficerów, wystawia mu płytę nagrobną z prawdziwą datą śmierci. Strażnicy nowego porządku aresztują ją, a płytę niszczą. Jerzy, któremu udało się przeżyć, dosłużył się stopnia majora w służbach NKWD. Nie mogąc znieść życia w kłamstwie, popełnia samobójstwo. Przed śmiercią prosi swego dawnego profesora, aby oddał rodzinie rzeczy znalezione przy zwłokach rotmistrza w 1943 roku. Z pamiętnika męża Anna dowiaduje się o tragicznych losach polskich oficerów w sowieckiej niewoli.

Dramat historyczny, 117 min, Polska 2007
Reżyseria: Andrzej Wajda
Zdjęcia: Paweł Edelman, Marek Rajca
Muzyka: Krzysztof Penderecki
Obsada: Andrzej Chyra, Maja Ostaszewska, Artur Żmijewski, Danuta Stenka, Jan Englert, Magdalena Cielecka, Agnieszka Glińska, Paweł Małaszyński, Maja Komorowska