• Wyślij znajomemu
    zamknij [x]

    Wiadomość została wysłana.

     
    • *
    • *
    •  
    • Pola oznaczone * są wymagane.
  • Wersja do druku
  • -AA+A

„Operacja Samum”

09:56, 14.03.2018
„Operacja Samum” Tuż przed wybuchem wojny w Zatoce Perskiej. Józef Mayer, chory na serce były as polskiego wywiadu, na wieść o uwięzieniu syna w Iraku, postanawia na własną rękę ruszyć chłopakowi z odsieczą. Oparty na prawdziwych wydarzeniach film Władysława Pasikowskiego.

Tuż przed wybuchem wojny w Zatoce Perskiej. Józef Mayer, chory na serce były as polskiego wywiadu, na wieść o uwięzieniu syna w Iraku, postanawia na własną rękę ruszyć chłopakowi z odsieczą. Oparty na prawdziwych wydarzeniach film Władysława Pasikowskiego.

Anna Korcz jako agentka Mossadu (kadr z filmu)
Anna Korcz jako agentka Mossadu (kadr z filmu)

Podziel się:   Więcej
Paweł Mayer (Radosław Pazura), młody polski inżynier, zostaje aresztowany przez tajne służby irackie, podejrzewające go o kontakty z tajną agentką Mossadu Karen (Anna Korcz). Ojciec Piotra, Józef Mayer (Marek Kondrat) doskonale wie, jak ciężkie są więzienia w tym kraju i że musi za wszelką cenę ratować syna.

Mimo, że ciężko chory, przyjeżdża z Polski, nawiązuje kontakt ze swoim dawnym przyjacielem, agentem polskiego wywiadu, Brońskim (Bogusław Linda) i nieoficjalnie prosi go o pomoc. Lecz w tym samym czasie Broński i inny agent, Kosiński (Olaf Lubaszenko) mają do wykonania misję wagi państwowej: na prośbę CIA polski wywiad ma wywieźć z Iraku amerykańskich szpiegów. Gdy o prywatnej misji Mayera dowiadują się jego dawni przełożeni, będą chcieli wykorzystać go i użyć jako przynęty dla służb bezpieczeństwa Saddama Husajna.

Były agent miałby odwrócić uwagę tamtejszej tajnej policji od przeprowadzanej akcji wywiezienia amerykańskich agentów. Czy chcąc osiągnąć swój cel szefowie polskiego wywiadu zdecydują się z pełną premedytacją poświęcić życie Mayera? W końcu na przeciwnej szali znajduje się możliwość zredukowania polskich długów – miliard za każdego agenta i wejście Polski do NATO.

Film Władysława Pasikowskiego powstał na podstawie ujawnionej przez „Washington Post” brawurowej akcji polskiego wywiadu w Iraku. W 1990 r. CIA poprosiło różne europejskie instytucje wywiadowcze o pomoc w wywiezieniu sześciu amerykańskich szpiegów. ZSRR, Francja i Wielka Brytania odmówiły udziału w tak niebezpiecznej misji. Jedynie Polacy zgodzili się na podjęcie ryzyka.


Znakomity reżyser, doborowa obsada, zdjęcia Pawła Edelmana i muzyka Garana Bregovicia gwarantują rozrywkę na najwyższym poziomie.

Film sensacyjno-przygodowy, Polska 1999
Reżyseria:
Władysław Pasikowski
Obsada: Marek Kondrat, Bogusław Linda, Olaf Lubaszenko, Anna Korcz, Radosław Pazura, Turgul Cetiner i inni.
EMISJA W TVP HD: Piątek, 23 marca, godz. 23:45