Joanna i Jan są małżeństwem od czterdziestu lat. Nagle na rodzinnym portrecie pojawia się rysa: w programie telewizyjnym Jan zostaje posądzony o to, że w przeszłości współpracował z UB. Miał on rzekomo za zadanie ożenić się z Joanną, by inwigilować poczynania jej ojca, emerytowanego polityka - opozycjonisty z dawnego mikołajczykowskiego PSL - u.
Jan bagatelizuje całą sprawę, widząc w niej jedynie niską chęć zyskania rozgłosu przez nie mającego większych sukcesów historyka. Joanna początkowo również nie daje wiary rewelacjom, ale jest o wiele bardziej zbulwersowana. Postanawia odnaleźć historyka z telewizji i zażądać dowodów.
Choć historyk okazuje się być byłym ubekiem i nie ma żadnych dowodów potwierdzających winę Jana, Joanna traci do męża zaufanie, patrzy innym okiem na przeżyte wspólne 40 lat. Nagle, z dnia na dzień, Jan staje się dla niej obcym człowiekiem. Kobieta nie potrafi zapanować nad rosnącą nieufnością, a nawet fizyczną odrazą do męża. Zaczyna spać w osobnym pokoju, myje spirytusem dotykane przez niego klamki. Nie mogąc poradzić sobie w nowej sytuacji bierze urlop na uczelni, gdzie wykłada biologię. Odrzuca chęć pomocy oferowaną przez zaniepokojonego i rozgoryczonego męża, nie reaguje na perswazje znajomych. Wreszcie pewnego dnia nic nikomu nie mówiąc wybiera wszystkie pieniądze z rodzinnego konta i wyprowadza się z domu.
Dramat psychologiczny, 84 min, Polska 2008
Scenariusz i reżyseria: Michał Rosa
Zdjęcia: Marcin Koszałka
Muzyka: Stanisław Radwan
Obsada: Jadwiga Jankowska - Cieślak, Krzysztof Stroiński, Ewa Telega, Mirosława Marcheluk, Teresa Marczewska, Ryszard Filipski, Stanisław Radwan, Jerzy Schejbal i inni