• Wyślij znajomemu
    zamknij [x]

    Wiadomość została wysłana.

     
    • *
    • *
    •  
    • Pola oznaczone * są wymagane.
  • Wersja do druku
  • -AA+A

„Szczęśliwego Nowego Jorku”

12:56, 02.02.2016
„Szczęśliwego Nowego Jorku” Polscy emigranci, w tym Azbest, Potejta, Teriza i Profesor niegdyś wyruszyli za ocean, pełni wiary w poprawę własnego losu. Na miejscu odkryli, że rzeczywistość jest rażąco odmienna od mitu „amerykańskiego snu”. Sobota, 6 lutego, godz. 23.45.

Polscy emigranci, w tym Azbest, Potejta, Teriza i Profesor niegdyś wyruszyli za ocean, pełni wiary w poprawę własnego losu. Na miejscu odkryli, że rzeczywistość jest rażąco odmienna od mitu „amerykańskiego snu”. Sobota, 6 lutego, godz. 23.45.

kadr z filmu
kadr z filmu

Podziel się:   Więcej
Oderwanie od tradycji i kulturowych korzeni, nieznajomość języka i realiów nowojorskiego życia powodują postępującą izolację przybyszów z Polski. Większość z nich żyje na granicy ubóstwa, z trudem ciuła grosz do grosza, haruje od świtu do nocy.

Do Polski zaś wszyscy wysyłają kasety wideo, na których rejestrują fałszywy obraz własnej prosperity. Akcja filmu toczy się w trzy kolejne niedziele przed świętami Bożego Narodzenia. Dzień Wigilii stanie się punktem zwrotnym w życiu wszystkich sześciorga bohaterów.

Obraz polskiej emigracji w filmie Zaorskiego nie różni się zbytnio od tego, jaki zarejestrowali w swych sztukach m. in. Sławomir Mrożek i Janusz Głowacki, a w kinie Jerzy Skolimowski („Fucha”, „Najlepszą zemstą jest sukces”). Opowiadając o powikłanych perypetiach Azbesta, Potejty, Terizy, Profesora i innych, Zaorski „nie odkrył więc Ameryki”. Film jednak został dostrzeżony przez krytykę i odniósł sukces frekwencyjny (ok. pół miliona widzów).

Nie bez znaczenia był tu z pewnością udział wielu gwiazd rodzimego ekranu (Cezary Pazura, Bogusław Linda, Janusz Gajos, Katarzyna Figura, Zbigniew Zamachowski, Daniel Olbrychski). Recenzenci chwalili także reżyserską sprawność i wrażliwość, wartkie tempo narracji, dobre zdjęcia, zgrabne łączenie elementów komediowych z tragicznymi oraz efektownie wplecione w fabułę fragmenty muzyczne.

Nagroda za reżyserię dla Janusza Zaorskiego na FPFF w Gdańsku - Gdyni (1997), Złoty Bilet na Targach „Film Pro Expo” w Krakowie (1997).

Dramat, 91 min, Polska 1997
Reżyseria: Janusz Zaorski
Scenariusz: Edward Redliński, Janusz Zaorski
Zdjęcia: Paweł Edelman
Muzyka: Marek Kościkiewicz
Obsada: Bogusław Linda, Zbigniew Zamachowski, Janusz Gajos, Cezary Pazura, Katarzyna Figura, Rafał Olbrychski, Tara Leone, Eugeniusz Priwieziencew, Danuta Stenka, Liliana Okowity, Katarzyna Szydłowska, Zygmunt Hobot, Sławomir Pacek, Dorota Dobrowolska - Ferenc, Dorota Chotecka, Małgorzata Rożniatowska, Ilja (Igor) Zmiejew, Andrzej Wasilewicz i inni