• Wyślij znajomemu
    zamknij [x]

    Wiadomość została wysłana.

     
    • *
    • *
    •  
    • Pola oznaczone * są wymagane.
  • Wersja do druku
  • -AA+A

Filmy Aliny Czerniakowskiej w TVP Historia

11:44, 26.06.2018
Filmy Aliny Czerniakowskiej w TVP Historia


Podziel się:   Więcej
Od poniedziałku 2 lipca co tydzień będziemy prezentować jeden film Aliny Czerniakowskiej poprzedzony słowem wstępnym Autorki. Alina Czerniakowska to uznana reżyser i scenarzystka filmów dokumentalnych oraz publicystka. Przegląd filmów rozpoczynamy od nowego spojrzenia na postać Józefa Piłsudskiego.
1.Być dla Polski, być dla Polaków.
Nowe spojrzenie na postać Józefa Piłsudskiego - człowieka, który całe życie, wszystkie swoje umiejętności poświęcił Polsce. Film przedstawia Marszałka walczącego o Polskę i jej miejsce w Europie i na świecie z przeciwnikami jego koncepcji politycznych w kraju i z sąsiednimi państwami. Walczył skutecznie, zwycięsko. W programie wykorzystano programy archiwalne komentowane przez Tadeusza Borowskiego.
2.Powrót Paderewskiego.
Film przedstawia sylwetkę Jana Paderewskiego jako polityka, muzyka, a przede wszystkim wielkiego Polaka, orędownika w sprawie polskiej na świecie. W programie wykorzystano zbiory z materiałów prywatnych oraz Archiwum WFD.
3.Ostatni Legioniści.
Film dokumentalny poświęcony ostatnim z żyjących żołnierzom Legionów Polskich. Legioniści wspominają swój udział w walkach o niepodległość, mówią o tym czym były dla nich Legiony i jaką rolę odegrał w ich życiu Józef Piłsudski. Rozmowy zarejestrowano w domach bohaterów programu, zaprezentowano wiele pamiątek (książek, zdjęć, dokumentów) związanych z podejmowanym tematem.
4.Musieli zwyciężyć.
1920 rok, walka z Bolszewikami. Kto był autorem tego zwycięstwa? Czy był cud nad Wisłą? Norman Davies mówi, że to był cud mobilizacji społecznej, a autorem i przywódcą był Józef Piłsudski. Polsce udało się obronić Europę, ale ta sama Europa w 20 lat później oddała Polskę najgorszemu wrogowi - Rosji Sowieckiej na blisko pół wieku. A konsekwencje tego mamy do dzisiaj.
5.Przedwojenny chłopak.
Opowieść o losach przedwojennej młodzieży dorastającej w atmosferze odradzającej się po 120 latach niewoli ojczyzny. Jacy byli, co było dla nich najważniejsze, w jakich wyrastali domach i rodzinach. Opowieść na przykładzie Włodzimierza Rzeczyckiego i jego najbliższych.
6.Moje Wilno.
Program dokumentalny ilustrujący działalność patriotyczną Polaków w Wilnie. Fotografie i materiały filmowe archiwalne z Archiwum Wytwórni Filmów Dokumentalnych oraz fragmenty przemówień Józefa Piłsudskiego, Wileńskie kościoły św. Anny, św. Kazimierza, św. Piotra i Pawła, Komentarze Edmunda Kupieckiego artysty fotografika, Antoniego Ławrynowicza oficera 3 Pułku Strzelców Konnych, Wojciecha Borzobochatego przewodniczącego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej i Grażyny Jonkajtys - Lubej architekta i autorki wystawy "Architektura starego Wilna”
7.Tak żyć warto było.
Jest to opowieść o losach Polaków i historii Polski ostatniego stulecia pokazana na przykładzie rodziny Jonkajtysów. Bohaterką filmu jest Grażyna Jonkajtys - Luba. Wraz z nią przenosimy się do spokojnych, szczęśliwych lat II Rzeczypospolitej, potem poznajemy okrutne losy Polaków deportowanych na Syberię, dramatyczne powroty do zniszczonej Warszawy, wreszcie życie w Polsce Ludowej. Grażyna Jonkajtys - Luba poprzez wystawy i publikacje przybliżała losy Polaków w czasie II wojny światowej mieszkańcom Nowego Jorku. W filmie, jak w soczewce skupiony jest obraz polskich dziejów ostatniego stulecia, a wartością nadrzędną bohaterki jest patriotyzm.
8.Czy musieli zginąć..?
Przedstawienie echa Powstania Warszawskiego 1944 roku i wiedzy o nim na świecie. Do dzisiaj nie zakończona jest dyskusja czy powstanie musiało wybuchnąć, czy słuszna była decyzja dowództwa AK? Jaka była rola Warszawiaków, młodzieży czekającej na chwilę walki za 6 lat okrutnej okupacji.
Wszystkie filmy zostaną przedstawione w poniedziałki ok. 22:35.