Po raz siedemnasty przyznane zostały Nagrody „Kustosz Pamięci Narodowej”. Do grona laureatów dołączyły trzy osoby i dwie instytucje, których szczególna aktywność na polu upamiętniania historii Narodu Polskiego i wyróżniająca się działalność na rzecz zachowania świadectw losów Polaków w XX wieku, zyskały najwyższe uznanie w oczach Kapituły Nagrody.
W roku 2018 tytuł Kustosza Pamięci Narodowej został przyznany trzem osobom:
Sędziemu Bogusławowi Nizieńskiemu – prawnikowi, działaczowi podziemia niepodległościowego w czasie II wojny światowej i opozycji antykomunistycznej w okresie PRL. Człowiekowi, który przez całe swoje życie pozostał wierny idei wolnej Polski.
Pani Marlenie Piekarskiej-Olszówce – prezes Fundacji „Willa Jasny Dom”, która od lat, kierując się ideą szerzenia prawdy o powojennej historii Polski, popularyzuje wiedzę na temat antykomunistycznego podziemia niepodległościowego po II wojnie światowej.
Pani Annie Rastawickiej – propagatorce nauczania Prymasa Tysiąclecia, przez lata należącej do grona osób z jego najbliższego otoczenia, działającej na rzecz utrwalenia duchowego dziedzictwa, nauczania i zachowania pamięci o kard. Stefanie Wyszyńskim.
Nagrodę przyznano także dwóm organizacjom:
Polskiemu Teatrowi Ludowemu we Lwowie, który od 60 lat kontynuuje narodową tradycję teatralną na dawnych Kresach Wschodnich II Rzeczypospolitej i popularyzuje bogaty dorobek polskiej kultury, zarówno wśród polskich, jak i ukraińskich odbiorców.
Stowarzyszeniu Huta Pieniacka, które upamiętnia ofiary zbrodni dokonanej 28 lutego 1944 roku przez ukraińskich nacjonalistów na polskich mieszkańcach położonej 85 km na wschód od Lwowa wsi Huta Pieniacka.