Wiadomość została wysłana.
Bohaterem trzeciego odcinka jest Józef Kałdonek (1885-1954) – naczelnik TG „Sokół” w powiecie bytomskim, powstaniec, poseł w I Sejmie Śląskim, organizator czytelni ludowych, działacz chadecki. Tak wspomina swoje aresztowanie w czerwcu 1919 roku związane z działalnością w Polskiej Organizacji Wojskowej Górnego Śląska: „Niemieccy żołnierze, prowadząc mnie do Szarleja kopali mnie i bili, resztę zaś otrzymałem na odwachu w Szarleju, gdzie jeden z oprawców sztylem granatu uderzył mnie w tył głowy. Tak zbitego zaprowadzono mnie do więzienia (...). Porucznik niemieckiego Sztabu Dywizyjnego żądał natychmiastowego postawienia mnie pod mur, lecz w końcu kazał mnie odprowadzić do więzienia bytomskiego, gdzie miałem stanąć przed sądem. Akt oskarżenia zarzucał mi zdradę stanu”. Zmarł w zapomnieniu w okresie PRL.
Bohaterem czwartego odcinka jest Józef Szreter – uczestnik trzech powstań śląskich. Po I powstaniu zmuszony do ucieczki z rodzinnych Piekar Śląskich. W 1921 r. walczył pod Górą św. Anny w pułku Stanisława Mastalerza. W międzywojniu aktywnie uczestniczy w sypaniu Kopca Wyzwolenia. O tamtych wydarzeniach opowiada jego syn, Henryk Szreter – jeden z ostatnich żyjących naocznych świadków budowy tego pomnika.
Bohaterem piątego odcinka jest Piotr Niedurny (1880-1920) – polski działacz niepodległościowy zakatowany w styczniu 1920 roku przez niemiecki Grenzschutz. Pogrzeb Niedurnego był jednym z największych wydarzeń okresu powstań śląskich. Jak podają źródła: „Pogrzeb stał się wielką manifestacją polską. W niektórych miejscowościach pociągi nie mogły zabrać wszystkich ze stacji, tak tłumnie jechali oddać mu ostatnią posługę. Zebrało się około 30 tysięcy ludzi.”
Bohaterem szóstego odcinka jest Jan Lampka (1899-1940) – uczestnik trzech powstań śląskich, funkcjonariusz Policji Górnego Śląska, a po przyłączenie części Górnego Śląska do Polski w 1922 r. – Policji Województwa Śląskiego. W czasie II wojny światowej został zatrzymany przez NKWD i osadzony w obozie jenieckim w Ostaszkowie. Zamordowany 20 kwietnia 1940 roku w Kalininie i pochowany w dołach Miednoje.
Bohaterem siódmego odcinka jest Euzebiusz Kempa (1890-1970) – w 1921 r. początkowo dowodził kompanią w pułku Mastalerza, później pełnił funkcję oficera w II Oddziale Ekspozytury Grupy „Środek”. Jego syn Konstanty zaangażował się w czasie II wojny światowej w działalność konspiracyjną w AK, przekazując informacje na temat funkcjonowania obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau. Aresztowany przez Gestpao, skazany na karę śmierci i 6 stycznia 1945 roku powieszony w Auschwitz w ostatniej egzekucji wykonanej na terenie obozu.
Bohaterem ósmego odcinka jest Karol Gajdzik (1883-1955) – w III dowodził 4pp w „Grupie Wschód”, który przyczynił się do zdobycia okręgu przemysłowego oraz odznaczył się w bitwach o Kędzierzyn i Cisową. Walczył w kampanii wrześniowej. Został aresztowany i dotkliwie pobity przez Gestapo, następnie osadzony w KL Buchenwald. Życie zawdzięcza swoim podkomendnym z czasów powstań, którzy wyprowadzili go w momencie wyzwolenia obozu.
"Filmowa Encyklopedia Powstań Śląskich" realizowana jest przez Muzeum Powstań Śląskich we współpracy z Muzeum Historii Polski w ramach dofinansowania z programu Patriotyzm Jutra na rok 2016.