• Wyślij znajomemu
    zamknij [x]

    Wiadomość została wysłana.

     
    • *
    • *
    •  
    • Pola oznaczone * są wymagane.
  • Wersja do druku
  • -AA+A

5 sposobów na to, by wygrać każde negocjacje

10:00, 08.03.2021
5 sposobów na to, by wygrać każde negocjacje

Photo: Amy Hirschi // Unsplash
Photo: Amy Hirschi // Unsplash

Podziel się:   Więcej
Negocjacje zaczynają się jeszcze przed spotkaniem? Przedmiot negocjacji musi być dla Ciebie jasny przed rozpoczęciem rozmowy. Zastanów Cię, na czym rzeczywiście Ci zależy, na jakie ustępstwa możesz się zgodzić, a jakich nie zaakceptujesz. Przygotuj swoje argumenty, a także pomyśl nad tymi, które może przedstawić Twój rozmówca. Wówczas trudno będzie mu Cię zaskoczyć.
Najważniejsze jest pierwsze 5 minut Zgodnie z danymi publikowanymi przez Journal Applied Sciences o wyniku negocjacji może zadecydować pierwsze 5 minut. W tym czasie druga strona stara się Cię „rozgryźć”: o co dokładnie Ci chodzi, czy będziesz bronić swojego stanowiska, czy jesteś raczej niezdecydowana? Spróbuj rozpocząć negocjacje i w krótkim czasie przedstawić krótko, rzeczowo i stanowczo swoje stanowisko.
Kotwicę umieść wysoko Znasz minimum, na które możesz się zgodzić, ale od niego nigdy nie zaczynaj. Przeciwnie, jako satysfakcjonujące Cię rozwiązanie przedstaw to przewyższające Twoje oczekiwania. Wiele badań psychologicznych potwierdza „efekt kotwicy”. „Zakotwiczamy się” na tym, co usłyszymy w pierwszej kolejności, np.: gdy za samochód możesz zapłacić 20 000, zamiast to wyjawiać, lepiej powiedz, iż satysfakcjonuje Cię kwota 17 000 zł. Można to też wytłumaczyć prościej: postępując w ten sposób, pozwalasz drugiej stronie odnieść satysfakcję, gdy w końcu już dojdziecie do porozumienia. Powracając do naszego przykładu: 20 000 będzie się jawić nie jako „Twoje” stanowisko, ale wynegocjowany kompromis.
Zacznij pierwsza! Chociażby dlatego, aby umieścić kotwicę tam, gdzie chcesz. Ponadto, gdy Ty rozpoczniesz rozmowę, to Twoja oferta będzie punktem odniesienia, a nie ta wysunięta przez rozmówcę. Zmniejszasz szanse, aby ten Cię „zagadał”. Działa tu też efekt psychologiczny: jawisz się jako osoba zdecydowana, pewna swoich racji, gotowa odstąpić od negocjacji, jeśli te będą przebiegać nie po jej myśli.
Nie podejmuj decyzji pod presją czasu Jeśli znasz triki negocjacyjne, możesz je stosować. Jednak sama nie dawaj się w takie pułapki złapać. Jedną z nich jest gra na czas, a raczej jego brak. Innymi słowy: teraz albo nigdy! Chodzi tu o przekonanie drugiej strony, iż mowa o bardzo atrakcyjnej ofercie, dostępnej tylko w tej chwili. W takiej sytuacji nie daj się zwieźć, powiedz, że jednak Ty tego czasu potrzebujesz i odpowiedź możesz dać np. po konsultacjach ze wspólnikiem.