• Wyślij znajomemu
    zamknij [x]

    Wiadomość została wysłana.

     
    • *
    • *
    •  
    • Pola oznaczone * są wymagane.
  • Wersja do druku
  • -AA+A

Ubiór szkolny: kontrowersje i wypowiedzi

16:23, 29.12.2023
Ubiór szkolny: kontrowersje i wypowiedzi

Fot. Canva/ Jak ubrać się do szkoły? Mundurek buduję wspólnotę szkolną?
Fot. Canva/ Jak ubrać się do szkoły? Mundurek buduję wspólnotę szkolną?

Podziel się:   Więcej
Polityka szkolna a wyrażanie indywidualności

Wypowiedź dyrektora jednej ze szkół podstawowych w dużym mieście: „Nasza polityka ubioru jest jasno określona i ma na celu stworzenie jednolitego środowiska edukacyjnego. Uczniowie noszą mundurki, co ułatwia kontrolę i eliminuje problem nierówności w ubiorze”.

Opinia 13-letniej uczennicy tej szkoły: „Rozumiem, że mundurki są wygodne dla szkoły, ale chciałabym mieć możliwość wyrażenia swojej indywidualności przez ubiór. To jest część mojej tożsamości”.

Przeciwdziałanie nierównościom społecznym

Co na to nauczyciele?

„Polityka szkolna dotycząca ubioru ma na celu przeciwdziałanie nierównościom społecznym. Dzięki temu wszyscy uczniowie są równi i nie ma presji związanej z markowym ubraniem” – tłumaczy Piotr z Warszawy (nauczyciel matematyki).

„Nie uważam, aby to właśnie mundurki miały szczególny wpływ na przeciwdziałanie nierównościom społecznym. Może skupmy się na organizowaniu zajęć, pogadanek, dyskusji, w których to dzieci i młodzież mogłyby się w dyskusjach przyjrzeć tematom ważnym społecznie, w tym nierównościom i wykluczeniom. Symboliczny ubiór niewiele daje, a wręcz odbiera prawo do wyrażenia indywidualności. Takie jest moje zdanie” – mówi Agata z Poznania (polonistka).

Opinia rodzica ucznia siódmej klasy w Krakowie: „Mundurki są praktyczne, ale czy naprawdę eliminują nierówności? Dla niektórych dzieci to kosztowne rozwiązanie, które dla nas, rodziców, jest dużym obciążeniem finansowym”.

Wyrażanie tożsamości i twórcze wybory

Wypowiedź ucznia artystycznego profilu: „Ubiór to dla mnie forma sztuki i wyrażania siebie. Chciałbym mieć więcej swobody w wyborze strojów, które odzwierciedlają moje pasje”.

Opinia dyrektora artystycznej szkoły: „Uczniowie na artystycznym profilu często mają bardziej oryginalny ubiór, co jest zrozumiałe z uwagi na ich zainteresowania. Ważne jest, abyśmy umożliwili im wyrażanie swojej tożsamości poprzez ubiór, o ile nie narusza to ogólnych zasad szkoły”.

Kontrowersje związane z ubiorem uczniów w szkołach odzwierciedlają różnorodność punktów widzenia i wartości społeczeństwa. Polityka ubioru w szkołach ma na celu stworzenie jednolitego środowiska edukacyjnego, przeciwdziałanie nierównościom społecznym oraz utrzymanie porządku. Jednakże wyrażanie indywidualności i twórcze wybory w ubiorze również stanowią ważną część rozwoju uczniów. Równowaga między polityką ubioru a możliwością wyrażania siebie jest wyzwaniem, które wiele szkół stara się osiągnąć. Dyskusje i wypowiedzi różnych interesariuszy pozostają kluczowym elementem tego procesu, który może prowadzić do bardziej zrównoważonych i akceptowanych rozwiązań.

A jakie jest Wasze zdanie na ten temat?

Czekamy na Wasze wypowiedzi mailem i w naszych mediach społecznościowych! redakcjatvpkobieta@tvp.pl