Prawie jedną trzecią wszystkich twórców zgłaszających wynalazki do Urzędu Patentowego stanowią kobiety. Natomiast udział wynalazków, w których przynajmniej jednym z twórców jest kobieta, wzrósł do 40% w 2023 roku, w porównaniu do 34% w 2019 roku.
Kobiety wiodą prym w patentowaniu wynalazków z dziedzin takich jak chemia wysokogatunkowych związków organicznych (17%), chemia materiałów podstawowych (9%) oraz biotechnologia (9%). Pod względem geograficznym, najwięcej wynalazczyń aktywnych jest w województwach mazowieckim (215) i lubelskim (204).
Kobiety projektantki – Polska i UE
Reprezentacja kobiet w zawodzie projektanta i designu nadal pozostawia wiele do życzenia. Tylko co czwarty projektant wzorów przemysłowych w UE to kobieta (24%), podobnie jak w Polsce (25%). W projektowaniu udział kobiet wzrósł nieznacznie, ale powoli, zarówno w UE, jak i w Polsce.
Kobiety jako twórczynie wynalazków
Najbardziej aktywnymi twórczyniami, uczestniczącymi w opracowywaniu wynalazków zgłoszonych do Urzędu Patentowego w 2023 roku, były Grażyna Żak (29) i Elżbieta Szałkowska (19) z Instytutu Nafty i Gazu, oraz Izabela Major (19) z Politechniki Częstochowskiej.
Przykładem wybitnej polskiej naukowczyni jest dr Marta Karczewicz, finalistka European Inventor Award 2019, która ma na swoim koncie ponad 400 zgłoszeń patentowych, z czego prawie 130 uzyskało patenty europejskie. Jej osiągnięcia w dziedzinie kompresji obrazu znalazły zastosowanie m.in. w platformach takich jak Netflix, Skype czy Zoom.
Wsparcie talentów kobiet przez Urząd Patentowy
Promocja osiągnięć kobiet w dziedzinie innowacji i własności intelektualnej jest kluczowa dla rozwoju gospodarki opartej na innowacjach. Urząd Patentowy organizuje międzynarodowe konferencje na temat "Innowacyjności i Kreatywności Kobiet", współpracując z międzynarodowymi instytucjami takimi jak Światowa Organizacja Własności Intelektualnej oraz Urząd UE ds. Własności Intelektualnej.
Urząd Patentowy RP wspiera talenty kobiet nie tylko poprzez inicjatywy konferencyjne, ale również poprzez działania wewnętrzne. Panie stanowią 73,4% kadry kierowniczej w urzędzie, a obie ostatnie Prezeski UPRP to kobiety.
Nadchodzące lata muszą przynieść dalszy wzrost udziału kobiet w kreowaniu innowacji i projektowaniu. Więcej kobiet zaangażowanych w proces twórczy to więcej możliwości rozwoju gospodarczego i budowania równościowej przyszłości opartej na innowacyjności.