Poniżej kilka wskazówek:
Uważnie słuchaj dzieci, gdy mówią, czego się boją
Nigdy nie minimalizuj strachu dzieci i nie śmiej się z ich lęków.
Potwierdzaj uczucia dziecka przed strachem, np. „boisz się ciemności, bo wtedy wszystko wydaje się większe? Poszukajmy więc sposobu, jak się z tym rozprawić”.
Wspólnie z dzieckiem wybierz sposób, który pozwoli na pozbycie się strachu, np. zapytaj co mu pomoże – lampka nocna, czy może pluszowy miś?
Pocieszaj dziecko, ale nie bagatelizuj jego uczucia strachu.
Pozwól CZASEM dziecku spać z Tobą, mama zawsze jest najlepszym lekiem nawet na strachy.
Przeszukaj w ciągu dnia razem z dzieckiem wszystkie miejsca w jego pokoju, gdzie mogą „czaić się potwory”.
Trzymaj malucha wtedy cały czas za rękę.
Zachęcaj dziecko, by radziło sobie z tą sytuacją powoli.
Włącz lampkę nocną albo pozwól dziecku spać z latarką blisko łóżka.
Opowiedz dziecku, że strach to normalne uczucie. Czasem opowieść mamy, że też się kiedyś bała strachów, może być bardzo pomocna.
Zrób śledztwo Przyjrzyj się szczegółowo pokojom dzieci w ciemności. Usiądź na ich łóżku i rozejrzyj się dookoła. Być może „straszą” drzewa za oknem, które w nocy kołysze wiatr? Zadbaj więc o grubsze zasłony lub rolety. A może boją się usadzonego wysoko misia, który w nocy wydaje się być jeszcze większy i nie spuszcza z nich oka? Warto też zwrócić uwagę na to, co dzieci oglądają w ciągu dnia – może kreskówki za bardzo je przerażają albo kolega z przedszkola opowiada zatrważające historie? Mówienie, że „nie ma się czego bać” nigdy nie pomaga! Natomiast bardzo pomaga szukanie rozwiązań.
System wsparcia
Poszukaj w sklepach specjalnych lampek do kontaktu dających mały strumień światła i umieść je w miejscu najbardziej widocznym dla dziecka z perspektywy jego łóżka. Możesz też wybrać oświetlenie ze zmiennym natężeniem i stopniowo je zmieniać każdego wieczoru, aby przyzwyczaić dziecko do ciemności. W księgarniach natomiast poszukaj książeczek o strachu, które mogłabyś dziecku poczytać. Jeżeli dziecko chce oglądać film, w którym wiesz, że są sceny mogące przyczynić się do odczuwania przez dziecko strachu, porozmawiaj z nim o tym. Polecamy film „Uniwersytet potworny” – w zabawny i pouczający sposób traktuje temat strachów nocnych. Maluch po obejrzeniu filmu z pewnością uzna, że nie są one jednak wcale takie straszne. Nawet nocą. Spokojnych snów!