• Wyślij znajomemu
    zamknij [x]

    Wiadomość została wysłana.

     
    • *
    • *
    •  
    • Pola oznaczone * są wymagane.
  • Wersja do druku
  • -AA+A

Wszystko naraz czy krok po kroku?

Wszystko naraz czy krok po kroku?

16:04, 22.11.2021
Wszystko naraz czy krok po kroku?

Fot.Canva/Kobieta wielozadaniowa
Fot.Canva/Kobieta wielozadaniowa

Podziel się:   Więcej
Ten, zdawałoby się mit, że kobiety robią wiele rzeczy naraz, a mężczyźni – po kolei, znalazł potwierdzenie w badaniach psychologicznych przeprowadzonych na Uniwersytecie w Hertfordshire. Mężczyźni i kobiety, biorący udział w eksperymencie, mieli za zadanie wykonywać proste czynności, jak np. szukanie klucza, a w międzyczasie rozwiązywać zadania matematyczne. Następnie listę czynności zwiększono do czterech. We wszystkich tych ćwiczeniach wyraźnie lepiej wypadały kobiety. Na tej podstawie naukowcy doszli do wniosku, że u kobiet sposób myślenia i refleks nie zmieniają się bez względu na fakt, ile czynności muszą wykonać jednocześnie.

Kobiece i męskie? Nie tylko

Oczywiście nie wszystkie różnice w wielozadaniowości można tłumaczyć kwestią płci. Mówimy tylko o ogólnych predyspozycjach. Nasza zdolność do wykonywania wielu czynności jednocześnie zależy od różnych czynników. Między innymi od stopnia znajomości zadań. Prosty przykład: która z nas, gdy uczyła się jeździć samochodem, rozmawiała jednocześnie przez telefon? Ba! Rozmawiała! Czy w tym czasie zdarzało nam się pomyśleć o czymkolwiek innym niż to, że teraz siedzimy za kółkiem? Zapewne nie. Jednak, gdy czynność tę opanujemy i stanie się ona automatyczna, to zupełnie inna sprawa. Wtedy prowadzenie samochodu staje się nierzadko tylko dodatkiem do innych zajęć… Co oczywiście nie znaczy, że tak powinno być!

Podzielność uwagi a relacje

Predyspozycje osobowościowe nie pozostają bez wpływu na relacje międzyludzkie. Także te dotyczące podzielności uwagi. Ileż to razy miałyśmy pretensję do partnera o to, że się nie odzywał cały dzień albo że zapomniał o czymś, o co prosiłyśmy. Zapomniał, bo zadzwonił telefon, a nie odzywał się, bo był w pracy… Nie wszystko naraz. Teraz możemy powiedzieć, że wiemy, iż nie jest to (najprawdopodobniej) wynik celowego zaniedbania. To zapewne pomoże nam wykazać wyrozumiałość. Tej jednak także wymagamy od partnera. Cóż… Jeśli tak, to pamiętajmy – gdy stawiamy przed nim takie zadanie, niech będzie ono jedynym, aby w tym czasie nic innego nie rozpraszało jego uwagi.

zobacz również