Świętowanie karnawału należy do najstarszych obrzędów nowożytnej Europy. Jego obchody w obrzędowości ludowej są zdominowane przez mężczyzn, ale źródła historyczne mówią także o obrzędach wyłącznie kobiecych. Były to tak zwane babskie combry organizowane przez kobiety dojrzałe i zamężne. Ich celem było wprowadzenie do swego grona młodych mężatek. Combry zawierają wiele elementów obrzędów przejścia służących zaznaczeniu zmiany w życiu jednostki.
Combry funkcjonują również współcześnie, choć ich forma nieco się zmieniła. Wiedza na ten temat jest bardzo skromna. Etnografowie i filmowcy z Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie wyruszą do kilkunastu miejsc w Polsce – od Mazowsza po Dolny Śląsk - by zbadać pochodzenie tych obrzędów, ich charakter oraz sposoby obchodzenia.
Efektem działalności muzealników będzie film dokumentalny „Karnawały kobiet” oraz publikacja stanowiące relację z badań. Film zostanie zaprezentowany na premierowym pokazie w sali kinowej „Antropos” w Państwowym Muzeum Etnograficznym jesienią tego roku oraz wydany na płytach DVD.
Projekt „Karnawały kobiet” będzie realizowany przez Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie we współpracy z Instytutem Kultury Polskiej UW od lutego do grudnia 2015 roku. Jego elementy składowe to badania terenowe, wywiady, rejestracje filmowe i fotograficzne oraz kwerendy. Jest finansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu: Dziedzictwo kulturowe - Kultura ludowa i tradycyjna.
www.ethnomuseum.pl