Savyon Liebrecht, której korzenie sięgają do Polski (urodziła się w 1948 roku jako Sabina Sosnowski), opowiada uniwersalną historię o pamięci i przebaczeniu, konflikcie pokoleń, który wynika z odmiennego stosunku rodziców i dzieci do historii i przeszłości. Autorka pokazuje, że przepracowanie wojennej traumy staje się niemożliwe z powodu braku odpowiedniego języka, zaś grzechy dorosłych stają się grzechami także młodego pokolenia.
Ruchele, tytułowa bohaterka dramatu po latach samotności znajduje wreszcie mężczyznę swojego życia i ma zamiar wyjść za niego za mąż. Niespodziewanie na drodze do szczęścia staje tajemnica z odległej przeszłości... Żmudnie skonstruowana fabuła rozwija się niemal „po hitchcockowsku” w zaskakujący sposób mieszając humor z powagą.
„Ruchele wychodzi za mąż” to bardzo kameralna historia, rozpisana na pięciu protagonistów, która mówi o tym, że nie możemy uciec od demonów przeszłości, ale musimy odważnie się z nimi zmierzyć. Mimo osadzenia w realiach współczesnego Izraela ma niezwykle uniwersalny wymiar. Zapewne z tego powodu sztuki Liebrecht odnoszą oszałamiający sukces daleko poza granicami Izraela. Za sprawą tłumaczeń Michała Sobelmana dramaty te wkraczają wreszcie na polskie sceny.
Premiera: 9 stycznia 2015 r. g. 19.00
Spektakle: 10 stycznia g. 19.00, 11 stycznia g. 18.00, 13 lutego g. 19.00, 14 lutego g. 19.00, 15 lutego g. 18.00
Miejsce: Teatr Żydowski im. Estery Rachel i Idy Kamińskich – Centrum Kultury Jidysz, Warszawa, Plac Grzybowski 12/16
Reżyseria: Jacek Papis
Tekst: Savyon Liebrecht
Przekład: Michał Sobelman
Scenografia: Alicja Kokosińska
Kostiumy: Diana Szawłowska
Muzyka: Hanna Klepacka
asystent kompozytorki: Ryszard Lubieniecki
Asystentka reżysera: Paulina Lombarowicz
Obsada:
Joanna Rzączyńska/Ewa Greś - Ruchele
Małgorzata Trybalska - Lea
Marcin Błaszak - Arele
Stanisław Brudny - Szlojme
Włodzimierz Press - Staszek
Jacek Papis – absolwent wydziału Reżyserii na PWST w Krakowie (1999) oraz wydziału Wiedzy o Teatrze na Akademii Teatralnej w Warszawie (1995). Współtwórca Teatru Wytwórnia w Warszawie (utworzonego w roku 2006) oraz grupy dramaturgicznej G8 (w latach 2003 - 2006). Wieloletni asystent Mai Komorowskiej (Warszawa) i Krystiana Lupy (Kraków). W latach 2007/2008 pracował w Londynie jako dziennikarz. W sezonie 2008/2009 był dyrektorem artystycznym Bałtyckiego Teatru Dramatycznego w Koszalinie. Autor wielu sztuk teatralnych. Stypendysta Ministerstwa Kultury za twórczość dramaturgiczną w roku 2000. Jego teksty znalazły się w Antologii Współczesnego Dramatu Polskiego (PangaPank - Kraków 2005) oraz w antologiach polskiego dramatu współczesnego we Włoszech, Niemczech, Bośni, Serbii i Chorwacji.
http://www.teatr-zydowski.art.pl/wydarzenia/premiera-ruchele-wychodzi-za-maz