• Wyślij znajomemu
    zamknij [x]

    Wiadomość została wysłana.

     
    • *
    • *
    •  
    • Pola oznaczone * są wymagane.
  • Wersja do druku
  • -AA+A

„Viva Basket!” – 11 tysięcy kilometrów

10:43, 30.12.2014
„Viva Basket!” – 11 tysięcy kilometrów O tym, że w Beskidach można spotkać mamuty, że korzenie brzozy pachną miętą, a w Norwegii król przyznaje plecionkarzom medale za zasługi na polu dziedzictwa kultury, dowiemy się na wystawie plecionkarskiej Stowarzyszenia Serfenta, która już od 9 stycznia w Zamku Cieszyn.

O tym, że w Beskidach można spotkać mamuty, że korzenie brzozy pachną miętą, a w Norwegii król przyznaje plecionkarzom medale za zasługi na polu dziedzictwa kultury, dowiemy się na wystawie plecionkarskiej Stowarzyszenia Serfenta, która już od 9 stycznia w Zamku Cieszyn.

Fot. mat. prasowe
Fot. mat. prasowe

Podziel się:   Więcej
Prowadząc badania etnograficzne na terenie Polski i Norwegii, zadawaliśmy sobie i innym pytanie – co powoduje, że coraz więcej osób interesuje się wyplataniem i odkrywa potrzebę twórczego używania własnych rąk? Staraliśmy się dotrzeć jak najbliżej – poznać samych twórców, ich życie i pracę. Spotykaliśmy te same techniki i materiały, które funkcjonują od tysięcy lat. Stąd tak blisko nam do idei plecionkarstwa jako uniwersalnego języka, wspólnego dla ludzi na całym świecie.

Na wystawie można zobaczyć kilkadziesiąt fotografii prezentujących plecionkarzy obu krajów, ich życie i pracę oraz wyplatane wyroby z różnorodnych materiałów. Wyszukać też warto rarytasy z innych krajów – przywiezione w sierpniu 2014 z Indonezji czy Zimbabwe na konferencję zbierającą najważniejsze inicjatywy dotyczące plecionkarstwa z całego świata. Na wystawie można obejrzeć filmy powstałe podczas wypraw terenowych.

Podczas wernisażu 9 stycznia 2015 o 17:00 odbędzie się pokaz wyplatania z korzeni świerka – co odważniejsi będą mogli spróbować swych sił.

W ramach wystawy odbędą się dwudniowe warsztaty w dniach 24-25 stycznia (w godzinach 9-17), prowadzone przez Lois Walpole, brytyjską artystkę stosującą pradawne techniki do tworzenia przedmiotów na bazie materiałów powszechnie uznawanych za „odpady”.

Zapraszamy także na warsztaty dla dzieci w dniu 4 lutego: 10.00-13.00 oraz 14.00-17.00.

Udział w warsztatach jest bezpłatny, obowiązują jednak zapisy: tel. 33 851 08 21 wew. 30 lub e-mail: ltrojan@zamekcieszyn.pl.

Ekspozycję można zwiedzać codziennie od 10 stycznia do 15 lutego 2015 r. w godzinach od 10.00 do 17.00. Wstęp wolny.

Wystawa jest częścią projektu „Niech żyje kosz! Plecionkarstwo jako żywa tradycja w kontekście Konwencji UNESCO w sprawie ochrony niematerialnego dziedzictwa kultury”, organizatorzy: Stowarzyszenie Serfenta, Søre Skogen, Sunnhordland Museum, Zamek Cieszyn.

zobacz również