• Wyślij znajomemu
    zamknij [x]

    Wiadomość została wysłana.

     
    • *
    • *
    •  
    • Pola oznaczone * są wymagane.
  • Wersja do druku
  • -AA+A

WARSZAWSKA PREMIERA „KONCERTU ŻYCZEŃ” Z DANUTĄ STENKĄ W ROLI GŁÓWNEJ W TR WARSZAWA

10:57, 15.01.2015
WARSZAWSKA PREMIERA „KONCERTU ŻYCZEŃ” Z DANUTĄ STENKĄ W ROLI GŁÓWNEJ W TR WARSZAWA 15 stycznia w TR Warszawa odbędzie się warszawska premiera „Koncertu życzeń”. Główną i jedyną rolę w spektaklu Yany Ross gra Danuta Stenka. Scena przy ul. Marszałkowskiej 8 pokaże łącznie pięć przedstawień.

15 stycznia w TR Warszawa odbędzie się warszawska premiera „Koncertu życzeń”. Główną i jedyną rolę w spektaklu Yany Ross gra Danuta Stenka. Scena przy ul. Marszałkowskiej 8 pokaże łącznie pięć przedstawień.

Fot. K.Schubert
Fot. K.Schubert

Podziel się:   Więcej
Spektakl w reżyserii Litwinki, Yany Ross oparty jest na tekście niemieckiego dramatopisarza Franza Xaviera Kroetza. "Koncert życzeń" w odróżnieniu od klasycznie skonstruowanego dramatu składa się jedynie z rozbudowanych didaskaliów, które stanowić mają partyturę i komentarz do scenicznych działań. Bohaterką jest tutaj około pięćdziesięcioletnia kobieta, stenotypistka. Urządzenie i umeblowanie jej mieszkania odpowiada stylowi współczesnej "cywilizacji mieszczańskiej". Otoczona barwnością efektownych reklam i opakowań, szalenie pedantyczna i zorganizowana, nie potrafi przezwyciężyć swej samotności. Społeczeństwo, w którym żyje, także nie pomaga jej w rozwiązaniu problemów, skazując na wykluczenie i izolację. Kroetz tworzy obraz świata, w którym jednostka jest zdana na samotność, a jej pojedynczy los ginie gdzieś w wielkomiejskim tempie życia. Dramatopisarz bierze również pod lupę zachowania i moralność klasy średniej, która w obliczu zmian społecznych i kulturowych, musi na nowo wypracować i określić swoją tożsamość.

„Karl Marx definiuje rewolucję jako czas, kiedy masy mają już dość opresji, a elity nie są w stanie ich dłużej kontrolować. Ale co jeśli finansowa elita poszła z duchem czasu i wypracowała sposób, żeby zająć masy konsumpcjonizmem, mamiąc je codziennymi, drobnymi nagrodami i przyjemnościami, które w sam raz wystarczają, żeby zapomnieć o cierpieniu wynikającym z bezsensowności cyklu życia? Prowokacyjna teza Kroetza podaje w wątpliwość akt samobójstwa jako rodzaj manifestacji wolnej woli i oznakę rewolucji, która, paradoksalnie, obraca się przeciw samej sobie i staje się rodzajem ciągłej porażki (poprzez usunięcie się ze społeczeństwa samego buntownika)” – mówi przed premierą reżyserka spektaklu, Yana Ross.

„Koncert życzeń” w TR Warszawa można zobaczyć 15 stycznia o godzinie 19.00, 16 stycznia o godzinie 18.00 i 20.00 oraz 18 stycznia o godzinie 18.00 i 20.00.

Spektakl powstał w koprodukcji TR Warszawa z Łaźnią Nową w Krakowie i Festiwalem Boska Komedia. Partnerami warszawskiej premiery są Deliaktesy.Esencja i Faktoria Win.

zobacz również