TVP Historia                    Sobota, 09.03.2024

06:35 BYŁ TAKI DZIEŃ - 9 MARCA

Felieton, 2 min, Polska, 2006
Autor: Janusz Weychert

1652 - pierwsze liberum veto podczas sejmu; 
1858 - brytyjski inżynier John Holmes Jellet pierwszy raz zastosował łukową lampę elektryczną w latarni morskiej; 
1945 - premiera filmu "Komedianci" (w Paryżu); 
1968 - wiec na Politechnice Warszawskiej;



06:45 KORONA KRÓLÓW. JAGIELLONOWIE - ODC. 125

Serial historyczny TVP, 25 min, Polska, 2022
Reżyseria: Łukasz Wiśniewski, Krzysztof Łukaszewicz
Scenariusz: Anna Krasuska, Małgorzata Jurczak
Aktorzy: Michał Chruściel, Żaneta Homa, Aleksandra Sierpień, Dominik Bąk, Jakub Wieczorek, Grzegorz Szypka, Janusz Klimaszewski, Piotr Napierała, Hubert Jaśtak, Jakub Jankiewicz, Malwina Dubowska, Mieczysław Kadłubowski, Sebastian Skoczeń, Karolina Porcari, Marcin Piętowski

Pożegnanie. Maj 1420. Królowa Elżbieta (Karolina Porcari) jest chora, ale prosi Jagiełłę (Sebastian Skoczeń), aby pojechał na umówione spotkanie z Witoldem (Michał Chorosiński). Król Władysław czuje, że już jej więcej nie zobaczy. Razem ze Świdrygiełłą (Michał Chruściel) jadą do Brześcia. W Krakowie dni radości. Sofia (Julia Łukowiak) wychodzi za mąż za Sambora (Kacper Młynarkiewicz), Aydeniz (Laura Solongo) godzi się z katem Bartoszem (Dominik Bąk), a Paweł (Hubert Jaśtak) oświadcza się pięknej wdówce Agacie (Magdalena Kaczmarek). 



07:15 KORONA KRÓLÓW. JAGIELLONOWIE - ODC. 126 (SEZON 2 ODC. 1)

Serial historyczny TVP, 24 min, Polska, 2023
Reżyseria: Tomasz Matuszczak, Krzysztof Łukaszewicz, Piotr Fiedziukiewicz
Scenariusz: Małgorzata Jurczak, Anna Krasuska
Aktorzy: Radosław Pazura, Michał Chorosiński, Emma Giegżno, Mikołaj Chrostowski, Aleksandra Radwan, Olga Rayska, Ilona Wrońska, Zbigniew Stryj, Julia Łukowiak, Kacper Młynarkiewicz, Dorota Gorjainow, Kacper Dziubałko, Sebastian Skoczeń, Maria Pawłowska, Maja Szopa

Który z panów jest królem? Późne lato 1420. Minęły trzy miesiące od śmierci ukochanej żony - królowej Elżbiety. Władysław Jagiełło (Sebastian Skoczeń) rusza do Wilna. Wraz z nim jadą jego brat - książę Świdrygiełło (Michał Chruściel) i młody dworzanin Jan Hincza (Kamil Szklany). W drodze, nad jeziorem, spotykają trzy kąpiące się księżniczki Holszańskie - Wasylisę (Aleksandra Radwan), Marię (Olga Rayska) i Sonkę (Maria Pawłowska). Po przyjeździe do Wilna Świdrygiełło prosi księcia Witolda (Michał Chorosiński) o wybaczenie zdrady i przyrzeka poddać się jego wielkoksiążęcej władzy. Na wydanej przez Witolda i księżną Juliannę (Emma Giegżno) uczcie księżniczki poznają króla. Do Krakowa przybywają Czesi - Jan Żiżka (Jacek Łukowski), Honzik (Kamil Drężek) i Henryk Czech (Grzegorz Pierczyński). Chcą szukać sprzymierzeńców, którzy poprą husytów. Jan Głowacz (Mateusz Weber) i Oleśnicki (Przemysław Stippa) chcą się ich pozbyć. Wynajmują zbirów, którzy mają ich zabić. Czechów ratują z opresji Sambor (Kacper Młynarkiewicz) i Grzymek (Krzysztof Brzazgoń). Królewna Jadwiga (Maja Szopa) śni o polskiej koronie i o mariażu z księciem Bogusławem. Bo właśnie na Wawel przyjechał z prezentem posłaniec ze Słupska. 



07:50 W KOTLE HISTORII - URBINO W TYKOCINIE. ŁUKASZ GÓRNICKI - DWORZANIN POLSKI

Magazyn, 25 min, Polska, 2023
Reżyseria: Jerzy Grabowski
Scenariusz: Łukasz Modelski
Prowadzący: Łukasz Modelski

Polskie Urbino, w którym Baltazar Castiglione tworzył "Dworzanina", okazało się Tykocinem. To tu, częściowo w zamku Zygmunta Augusta, częściowo w swoim majątku, Łukasz Górnicki pisał "Dworzanina polskiego", miejscową wersję włoskiego traktatu. Co przy tym jadał poeta i jego możny mecenas? 



08:20 WOJOWNICY CZASU - Z BIEGIEM WIERNEJ RZEKI, CZYLI MAŁOGOSZCZ 1863

Cykl reportaży, 25 min, Polska, 2023
Reżyseria: Grzegorz Gajewski
Scenariusz: Grzegorz Gajewski
Zdjęcia: Grzegorz Gajewski, Krzysztof Krzyżanowski
Muzyka: Krzysztof Ridan

Największym polskim zrywem narodowym obejmującym polskie ziemie pozostające pod zaborem rosyjskim było powstanie styczniowe, które wybuchło 22 stycznia 1863 r. Zaś jednym z największych starć była bitwa stoczona z Rosjanami przez oddziały powstańcze Mariana Langiewicza pod Małogoszczem w Świętokrzyskiem 24 lutego, a więc w jego początkowym okresie. Wydarzenia z 24 lutego stały się inspiracją dla Stefana Żeromskiego, który opisał losy powstańców w powieści "Wierna rzeka". Jej tytuł nawiązuje do rzeki Łośny - dzisiejszej Wiernej Rzeki przepływającej niedaleko miasta.



08:55 KARINO - ODC. 11/13 ZWYCIĘSTWO

Serial przygodowy, 25 min, Polska, 1975
Autor: Jan Batory/Jan Dobraczyński/Marek Nowakowski
Reżyseria: Jan Batory
Scenariusz: Jan Batory, Jan Dobraczyński, Marek Nowakowski
Zdjęcia: Jan Laskowski
Muzyka: Wanda Warska
Aktorzy: Claudia Reischel, Karol Strasburger, Tadeusz Schmidt, Zdzisław Maklakiewicz, Leon Niemczyk

W stadninie rozgrywane są Mistrzostwa Polski w crossie. Trasa jest bardzo trudna. Nierówny teren, sporo przeszkód, a także zjazdy z góry wymagają od zawodników wykazania się sporymi umiejętnościami. Stolarek jedzie na Karino. Na jednej z przeszkód spada z konia i traci przytomność. Zatrzymuje się przy nim Henryk, gotów do pomocy, ale Stolarek wstaje i jest w stanie kontynuować jazdę. Ostatecznie wygrywa, a Henryk zajmuje trzecie miejsce.



09:25 KARINO - ODC. 12/13 NAJCIĘŻSZA PRÓBA

Serial przygodowy, 25 min, Polska, 1975
Autor: Jan Batory/Jan Dobraczyński/Marek Nowakowski
Reżyseria: Jan Batory
Scenariusz: Jan Batory, Jan Dobraczyński, Marek Nowakowski
Zdjęcia: Jan Laskowski
Muzyka: Wanda Warska
Aktorzy: Claudia Reischel, Karol Strasburger, Tadeusz Schmidt, Zdzisław Maklakiewicz, Leon Niemczyk, Władysław Hańcza, Kazimierz Wichniarz, Sławomir Lindner, Janusz Gajos, Zdzisław Kuźniar, Stanisław Niwiński

Trenując Karino przed prestiżowym wyścigiem o Wielką Pardubicką, Stolarek spada z konia. Doznaje poważnej kontuzji, której efektem jest bezwład nóg. Wszyscy gorączkowo zastanawiają się, czy można niemal w ostatniej chwili dokonać zmiany jeźdźca. Podczas narady na najwyższym szczeblu w Polskim Związku Jeździeckim ktoś wysuwa kandydaturę znakomitego dżokeja, Marka Rolaka. Rolak podejmuje się przyzwyczaić Karino do siebie i wystartować o Wielką Pardubicką. Po wspaniałym biegu wygrywa bardzo trudny wyścig.



10:00 GRECJA. OD GÓR DO MORZA - ODC. 2 POŁUDNIOWE WYBRZEŻE I ATTYKA
(GREECE! FROM THE MOUNTAINS TO THE SHORELINE EPISODE 2 SOUTH COAST & ATTICA)

Serial dokumentalny, 51 min, Niemcy, 2016
Reżyseria: Johannes Backes, Dennis Wells

Seria filmów dokumentalnych (5 odcinków) o Grecji. Od bujnych, zielonych lasów po ośnieżone góry, od wysokich klifów po nagie mielizny, Grecja jest krainą o naturalnym pięknie, z którą może konkurować jedynie jej historyczne znaczenie. Widziała najwcześniejsze cywilizacje Europy, jej filozoficznych założycieli i decydujące bitwy. Wspaniałe zdjęcia lotnicze tej wyjątkowej części Europy pokazują malownicze zatoki, zapierające dech w piersiach góry, dzikie delty rzek, malownicze wioski i klasztory. Krajobrazy, które widzimy, mogą oddychać i opowiadać swoje historie. Codzienne historie ludzi, którzy tu mieszkają i pracują, tworzą równowagę dla widoku z lotu ptaka i zapraszają publiczność do doświadczenia najbardziej autentycznej kultury greckiej. Rybacy, mnisi, rzeźbiarze - zwykli ludzie żyjący w wyjątkowych miejscach - dają oryginalny wgląd w historyczne budowle, miejsca sakralne, starożytne tradycje i tradycje kulinarne, które od wieków wpływają na Europę.



11:05 NADMORSKIE MIASTA - ODC. 7 VANCOUVER
(CITIES BY THE SEA 7. VANCOUVER)

Cykl dokumentalny, 44 min, Niemcy, 2019
Reżyseria: Ilka Franzmann

Dziesięcioodcinkowy cykl dokumentalny o najciekawszych nadmorskich miastach - bramach na świat. Wszystkie są nieodłącznie definiowane przez ich położenie, a co za tym idzie, przez otwartość na świat, ducha odkrywania i pragnienia przygody. Ich geostrategiczna lokalizacja przekształciła je w figury szachowe zmieniających się sił i systemów politycznych, w miejsca tranzytowe marzycieli i migrantów oraz w tygle ludzi z różnych środowisk i kultur. Autorzy serialu, wędrując przez wybrane najciekawsze morskie miasta świata, odkrywają je na nowo, korzystając z najnowszych technologii lotniczych i bogatego języka filmowego. 
Odcinek 7. Vancouver leży na południowym zachodzie Kanady. Dla niemal połowy jego dwuipółmilionowej populacji angielski nie jest językiem ojczystym. Miejskie atrakcje i dzika przyroda, góry i Ocean Spokojny mieszkańcy Vancouver mają wszystko w zasięgu ręki. Centrum Vancouver jest otoczone przez ocean. Z południa prowadzą do niego dwa mosty. Wielu mieszkańców dociera tam promem. Około trzydziestu wodonobusów kursuje między południem Vancouver a śródmieściem. Całą trasę pokonują w kilka minut. Taki prom zabiera dwunastu pasażerów. Niektórzy kursują nim regularnie. W mieście jest ponad 200 parków. W roku 1971 powstała tu organizacja Greenpeace. Vancouver zostawia najmniejszy ślad węglowy ze wszystkich miast Ameryki Północnej.



11:55 ZAGINIONE SKARBY - AUTOPORTRET ANNIBALE CARRACCIEGO

Film animowany, 6 min, Polska, 2017
Reżyseria: Beata Szuszwedyk - Sadurska
Scenariusz: Beata Szuszwedyk - Sadurska
Zdjęcia: Sławomir Frank

Cykl programów poświęconych kradzieżom dzieł sztuki. 
Autoportret Annibale Carracciego został zakupiony przez Stanisława Augusta Poniatowskiego od Stanisława 
Kostki Potockiego. Obraz zaginął w czasie II wojny światowej. Losy kolekcji Pałacu Błękitnego Krasińskich, 
zostają wplecione w tło nakreślonej historii zinstytucjonalizowanej grabieży dzieł sztuki podczas okupacji.



12:10 DZIKI BAŁTYK - MIĘDZY DANIĄ A ŁOTWĄ ODC. 1
(WILD BALTIC SEA / WILDE OSTSEE / 1. BETWEEN DENMARK AND LATVIA)

Serial dokumentalny, 50 min, Niemcy, 2017
Reżyseria: Christoph Houschild

Serial dokumentalny o dzikiej przyrodzie Bałtyku. Natura tego najbliższego nam morza oferuje wiele niespodzianek. Pierwszy odcinek prowadzi nas z Danii przez Mierzeję Kurońską Litwy na Łotwę. Zabiera nas z północnego krańca Danii, via Półwysep Dar i Mierzeję Kurońską - do rozległych plaż Łotwy. Bałtyk różni się od innych mórz, bo jest morzem śródlądowym, ze słonymi wodami na zachodzie i słodkimi na północnym wschodzie. To najmłodsze morze na świecie powstało po ostatniej epoce lodowcowej. Po dziś dzień wiatr i fale kształtują wybrzeże, niosąc piasek z klifów na moreny. Powstają wysokie wydmy i rozległe, piaszczyste plaże, charakterystyczne zwłaszcza dla zachodnich i południowych regionów Bałtyku. Blisko Skagen znajduje się najbardziej wysunięty na północ kraniec Danii, gdzie łachy piaszczyste wchodzą daleko w morze, a między Skagerrak i Kattegat Morze Północne spotyka Bałtyk.



14:10 CAFE POD MINOGĄ

Komedia, 88 min, Polska, 1959
Reżyseria: Bronisław Brok
Scenariusz: Stefan Wiechecki, Bronisław Brok
Aktorzy: Adolf Dymsza, Włodzimierz Skoczylas, Feliks Chmurkowski, Hanka Bielicka, Jerzy Duszyński, Wacław Jankowski, Sefania Górska, Krystyna Kołodziejczyk, Bolesław Płotnicki, Aleksander Dzwonkowski, Mokpokpo Dravi, Klemens Mielczarek
Zdjęcia: Seweryn Kruszyński
Muzyka: Jerzy Wasowski

CAFE POD MINOGĄ

 Komedia, 88 min, Polska 1959
 Reżyseria: Bronisław Brok
 Scenariusz: Stefan Wiechecki - Wiech, Bronisław Brok
 Zdjęcia: Seweryn Kruszyński
 Muzyka: Jerzy Wasowski
 Aktorzy: Adolf Dymsza, Wacław Jankowski, Włodzimierz Skoczylas, 
 Feliks Chmurkowski, Stefania Górska, Krystyna Kołodziejczyk, 
 Bolesław Płotnicki, Hanna Bielicka, Jerzy Duszyński, Aleksander
 Dzwonkowski, Makpokpo Dravi, Jerzy Bielenia, Kazimierz Biernacki, 
 Bronisław Darski, Stefan Witas i inni


 Adaptacja powieści Stefana Wiecheckiego, czyli popularnego
 Wiecha - wytrawnego felietonisty, niezrównanego kronikarza
 warszawskiej gwary i folkloru. 
 Akcja filmu rozpoczyna się przed wybuchem II wojny
 światowej. Państwo Aniołkowie - właściciele "Cafe pod Minogą"
 urządzaja zaręczyny swej wychowanki Sabci. Gośćmi przyszłych
 małżonków są m.in. Maniuś Kitajec i bracia Piskorscy - kumple
 narzeczonego, rekrutujący się z barwnej społeczności stołecznych
 "szoferaków" oraz - nomen omen - Celestyn Konfiteor - właściciel
 zakładu pogrzebowego pod krzepiącą nazwą "Wieczny odpoczynek". 
 Prawdziwą sensację wywołuje jednak pojawienie się Jumbo - 
 znajomego Murzyna, wożącego egzotycznego dyplomatę
 akredytowanego w Warszawie. Polityk ów - czując zbliżającą się
 wojnę - przewidująco wziął nogi za pas, lecz niebacznie zostawił
 samochód i ukryte pod podłogą swej willi pieniądze. To właśnie one
 staną się od tej pory obiektem szczególnego pożądania taksówkarskiej
 ferajny. Snów o bogactwie nie zdoła z nich wykorzenić nawet
 okupacja. Mimo że była posiadłość dyplomaty jest w rękach
 hitlerowców, sprytni warszawiacy z pomocą przebranego za kobietę
 Jumbo, wykradają schowaną gotówkę. Ku ich żalowi okazuje się
 jednak, że z takim trudem zdobyte pieniądze są już bez wartości. 
 Tymczasem w stolicy wybucha powstanie... 



15:40 ANGLIK W OPOLU

Film dokumentalny, 22 min, Polska, 2022
Reżyseria: Dagmara Spolniak
Scenariusz: Dagmara Spolniak

Film opowiada o Opolu z perspektywy Jima Partona. 
Typowy Anglik pracuje w City w zawodzie księgowego. Po pracy wpada do pubu i rozprawia o futbolu, polityce, ewentualnie 
o dziewczynach z trzeciej strony w "The Sun". Jim Parton to stuprocentowy londyńczyk, choć urodzony w Nairobi. Nie jest 
księgowym, ale byłym brokerem, nie czytuje tabloidów, ale pisze książki, samodzielnie lub na cztery ręce z Trevorem Jonesem 
i Robbim Williamsem. Od kilkunastu lat jest właścicielem barokowego pałacu w Piotrowicach Nyskich i przywraca mu dawny 
splendor. Typowy Ślązak jest oszczędny w słowach i nieoszczędny w robocie. Krzysztof Erm pochodzi z industrialnego pejzażu 
Chorzowa. Z Jimem różnią się wszystkim, od wzrostu po rozmiar buta, którego zresztą drugi z panów nie nosi, poza jednym: praktykowaniem codziennego slow life w barokowej scenerii pałacu w Ściborzu. Obaj panowie są bohaterami filmu "Anglik 
w Opolu". Potrafią ze swadą opowiadać o urokach Opola, który stał się pierwszą metą ich wypraw. 
Film licencyjny - zakup od Fundacji Galeon Historii. 



16:40 LEGENDY EUROPY - BURGUNDIA ODC. 8
(LEGENDS OF EUROPE MYSTICAL AND FANTASY TALES 8. BURGUNDY)

Serial dokumentalny, 52 min, Francja, 2019
Reżyseria: John Hudson

Seria przedstawia nowe, niemal magiczne spojrzenie na europejskie dziedzictwo. Inspirowane nowo odkrytym zainteresowaniem odwiecznymi legendami. Czy przerażające, czy zaskakujące, te historie, inspirowane naturalnymi wspaniałościami, są jednocześnie mistycznymi i niejasnymi zagadkami do rozszyfrowania. Piraci, bestie, zaczarowane lasy, skamieniali pasterze, zaczarowane jeziora, dziwaczne potwory lub uwięzione księżniczki to bohaterowie tej serii, która z północy na południe i ze wschodu na zachód na nowo odkryje Europę. 
Dziś wyruszymy do Burgundii. 

Serial dokumentalny, 



17:30 KORONA KRÓLÓW. JAGIELLONOWIE. TAKA HISTORIA - ODC. 2

Telenowela dokumentalna, 24 min, Polska, 2023
Reżyseria: Piotr Fiedziukiewicz
Scenariusz: Marta Hryniak
Aktorzy: Wojciech Żołądkowicz, Paula Stępczyńska, Dagmara Bryzek

"Jagiełło: życie po Jadwidze" Jogaiła był Wielkim Księciem Litewskim, synem Olgierda i wnukiem Giedymina. W 1386 roku został polskim królem, jako mąż polskiego króla - Jadwigi Andegaweńskiej. Dwa trony i dwóch 
władców mających pełnię władzy. Kiedy w 1399 roku Jadwiga zmarła, najważniejsi polscy możni za potwierdzenie praw Jagiełły do korony chcieli więcej wpływów na władzę, a wówczas Władysław Jagiełło postanowił zrzec się tronu i wrócić na Litwę. Zaczęły się rozmowy i negocjacje. Obu stronom zależało, żeby król pozostał królem. Możni zaproponowali Jagielle kandydatkę na nową żonę, czyli Annę Cylejską. Dziewczyna była wnuczką Kazimierza Wielkiego, więc uznano ją za prawowitą dziedziczkę polskiego tronu, czym miała wzmacniać rolę Jagiełły. Przeprowadzono powtórną elekcję i ustanowiono warunki współpracy z Litwą.



18:00 CRIMEN - ODC. 5/6

Serial historyczno-przygodowy TVP, 58 min, Polska, 1988
Reżyseria: Laco Adamik
Scenariusz: Józef Hen
Zdjęcia: Jarosław Żamojda
Muzyka: Jerzy Satanowski
Aktorzy: Bogusław Linda, Henryk Bista, Ewa Błaszczyk, Jolanta Piętek - Górecka, Iga Cembrzyńska, Jerzy Kryszak, Marek Walczewski, Katarzyna Chrzanowska, Mariusz Gorczyński, Krzysztof Globisz, Kazimierz Wysota, Leszek Piskorz, Cezary Harasimowicz, Edward Lubaszenko, Agnieszka Wagner

	Napadnięty i pobity w lesie przez hajduków Kornickiego
Tomasz, jedzie do Nastki. Tu dowiaduje się, że to Ligęza
zaprowadził jego ojca na umówione miejsce do człowieka, 
który chciał go zobaczyć. Ligęza wiedział o grożącym
ojcu Tomasza niebezpieczeństwie, mimo to nie zapobiegł
nieszczęściu. Tomasz uznaje Ligęzę współwinnym śmierci
swego ojca i wyzywa go na pojedynek. 





 



19:00 GIGANCI HISTORII - MŁODA POLSKA

Teleturniej, 45 min, Polska, 2023
Reżyseria: Tomasz Motyl
Scenariusz: Mikołaj Korzyński
Prowadzący: Przemysław Babiarz

Na świecie kształtował się modernizm, a codzienne życie przenikał estetyczny duch secesji. Sztuka stała się wyrazicielką nowych, awangardowych prądów filozoficznych i społecznych. Nad Wisłą, mimo podziału kraju na trzy zabory, modernistyczna wizja buntu wobec konformistycznych, gnuśnych struktur społecznych trafiła na żyzny grunt. W swym manifestach, krytyk literacki Artur Górski ogłasza kiełkujący kierunek Młodą Polską. Malarstwo i literatura stają się niemal onirycznymi krainami wolności, indywidualizmu i dekadencji. Zgliszcza dotychczasowego porządku mogą stać się szansą na moralne odrodzenie Polaków i Ojczyzny. Głównymi ośrodkami nowego prądu stały się Lwów, Kraków, a także literackie środowisko Warszawy. Młodopolska bohema odkryła także piękno Tatr i góralskiego folkloru. Pod Wawelem pojawia się plejada utalentowanych osobowości, na czele z nowym narodowym wieszczem - Stanisławem Wyspiańskim, którego życie i twórczość najpełniej oddają ducha tej epoki. 



20:00 OCH, KAROL

Komedia, 94 min, Polska, 1985
Reżyseria: Roman Załuski
Scenariusz: Ilona Łepkowska
Zdjęcia: Stanisław Moszuk
Muzyka: Seweryn Krajewski
Aktorzy: Jan Piechociński, Dorota Kamińska, Marta Klubowicz, Danuta Kowalska, Jolanta Nowak, Urszula Kasprzak, Zofia Czerwińska, Alina Jankowska, Bronisław Pawlik, Elżbieta Panas, Franciszek Trzeciak, Ewa Sałacka, Zdzisław Wardejn, Tadeusz Borowski

Roman Załuski to reżyser obdarzony wszechstronnym talentem i wrażliwością, pozwalającą mu z powodzeniem przenikać różne sfery życia, realizować się w rozmaitych konwencjach i stylistykach. Znany z pasji do opisywania współczesności ("Dom", "Godzina za godziną", "Kardiogram", "Zaraza") ma też w dorobku wcale udane melodramaty ("Anatomia miłości" z pamiętną kreacją Barbary Brylskiej) oraz obliczone na czystą rozrywkę komedie ("Kogel - Mogel", "Galimatias, czyli Kogel - Mogel II", "Wyjście awaryjne", "Komedia małżeńska"). "Och, Karol" jest właśnie jedną z nich, reklamowaną swego czasu jako "erotyczna". Rzeczywiście, przed oczami widza paraduje tu cały legion skąpo odzianych i z reguły urodziwych pań. Wszystkie wzdychają do pewnego młodego architekta, którego scenariusz kreuje na króla życia. Gdziekolwiek się ów tytułowy Karol ruszy, zewsząd otaczają go namiętne, spragnione miłosnych igraszek kobiety. Pieniędzy mu nie brakuje, siły męskie ma w zasadzie niewyczerpane, wiedzie egzystencję dostatnią i wygodną, co w połowie lat osiemdziesiątych (wtedy powstał film) mogło być tylko marzeniem przeciętnego Polaka. Na tym zresztą zasadzała się ówczesna popularność komedii Załuskiego. Pokazać widowni (zwłaszcza męskiej) to, o czym może ona wyłącznie marzyć. Część krytyki miała nawet za złe reżyserowi, że nazbyt oddalił się od rzeczywistości. Z drugiej strony dopatrzono się w "Och, Karol" kilku głębszych refleksji na temat relacji mężczyzna - kobieta we współczesnym świecie. Karol Gierski, jak samo nazwisko wskazuje, lubuje się w grach i gierkach miłosnych. Mimo że ma atrakcyjną żonę Marię, nie przepuści żadnej okazji, by pójść do łóżka z inną. A to rodzi coraz większe komplikacje. Irena ciosa mu kołki na głowie, by wreszcie się rozwiódł (i ożenił z nią); Paulina spodziewa się jego dziecka; Wanda chce mu załatwić lukratywną pracę w Nigerii. Wkrótce doba okazuje się zbyt krótka, by zadowolić wszystkie panie, a oczekiwania rosną. Cierpliwość i tak zdumiewająco tolerancyjnej żony też się kończy. Wreszcie pewnego dnia kochliwy architekt zastaje wszystkie kobiety... u siebie w domu. Kochanki doszły do porozumienia z żoną i zdecydowały, że odtąd będą się zajmować Karolkiem wszystkie jednocześnie. Ponoć od przybytku głowa nie boli, jednak nadwiślański Casanova szybko nabiera przekonania, że bliższe prawdy jest inne porzekadło: "Co za dużo, to niezdrowo". Za radą przyjaciela Romana postanawia więc... ponownie się zakochać. Amor ustrzeliwuje dlań ponętną barmankę Basię, lecz opiekunki Karola nie śpią. Dość powiedzieć, że bufetowa rychło dochodzi z nimi do porozumienia. Kiedy przypadkiem w otoczeniu architekta pojawia się piękna geodetka, zdesperowany Karol rzuca się do panicznej ucieczki. W efekcie ulega wypadkowi i ląduje w szpitalu. Myśli, że tu wreszcie będzie miał spokój. Czyżby nie zauważył powłóczystych spojrzeń pewnej pielęgniarki?



21:50 NARODZINY NAZIZMU S.I - PIERWSZE MIESIĄCE U WŁADZY
(RISE OF THE NAZIS)

Serial dokumentalny, 59 min, Wielka Brytania, 2019
Reżyseria: Julian Jones, Julian Jones

Seria odpowiada na zasadnicze pytanie: jak doszło do tego, że rządy w Niemczech przejęli faszyści. Te filmy to spojrzenie 
od wewnątrz na drogę Hitlera do władzy. Historia zostaje opowiedziana z punktu widzenia osób z jego najbliższego otoczenia, 
tych, którzy utorowali mu drogę do władzy, i tych, którzy próbowali go powstrzymać. Od politycznych intryg, które zamieniły 
niemiecki parlament w prawdziwy "House of Cards", po demontaż demokracji, który uczynił z Hitlera wszechmocnego Fuhrera. 
W cyklu dokonana zostanie analiza, czy taki rozwój zdarzeń był nieunikniony, jakie pojawiły się znaki ostrzegawcze, jakie 
podjęto decyzje, jakich szans nie wykorzystano i jakie błędne oceny sformułowano, które mogły powstrzymać Hitlera i zmienić 
bieg historii. 
Episode 1: Politics
Episode 2: The First Six Months in Power
Episode 3: Night of the Long Knives



22:55 JANOSIK. PRAWDZIWA HISTORIA - ODC. 4/4
(ODC. 4/4)

Serial TVP, 43 min, Węgry/Czechy/Słowacja/Polska, 2009
Reżyseria: Agnieszka Holland, Kasia Adamik
Scenariusz: Eva Burosovicova
Zdjęcia: Martin Strba
Muzyka: Antoni Łazarkiewicz
Aktorzy: Vaclav Jiracek, Ivan Martinka, MIchał Żebrowski, Sarah Zoe Canner, Andrzej Beja - Zaborski, Małgorzata Bela, Gabriela Birova, Attilla Bocsarsky, Marcin Czarnik, Karel Dobry, Marian Dziędziel, Katarzyna Herman, Bogdan Koca, Maciej Kozłowski, Marek Litewka

	Zbójnicy, którym udało się ujść z życiem, chcą się zemścić na zdrajcach. W końcu odnajdują 
Huncagę i Pławczyka. Janosik puszcza ich jednak wolno. W bandzie nie dzieje się najlepiej. Jeden 
ze zbójników zabija drugiego i sam musi zginąć. 
		Janosika ogarnia coraz silniejsza depresja, popada w zwątpienie. W pijackim napadzie
rozpaczy postanawia się utopić. Z rzeki wyciąga go Barbara, córka pastora. Janosik zakochuje się 
w niej i po kryjomu odwiedza ją w mieście. Postanawia porzucić zbójowanie. Pragnie, tak jak Tomasz, 
ożenić się i rozpocząć nowe życie. Jedzie do wioski przyjaciela, by mu to oznajmić. Jest szczęśliwy 
i pełen nadziei. 
	Niestety, Huncaga donosi władzom o podróży Janosika. Żandarmi śledzą go, a następnie okrążają 
dom Tomasza i obydwu osadzają w twierdzy. Janosik nie może zaprzeczyć kim jest, ale chroni Tomasza. 
Poddawany okrutnym torturom, nie wydaje żadnego ze swych kompanów, nie zdradza ich kryjówek. 
	Oskarżony o zabójstwo księdza, którego zabił Huncaga, Janosik zostaje skazany na śmierć. 
17 marca 1713 roku ginie powieszony na haku. Barbara rodzi jego syna. 
						
Reżyseria: Agnieszka Holland, Katarzyna Adamik
Scenariusz: Eva Borusovicova
Zdjęcia: Martin Strba
Muzyka: Antoni Łazarkiewicz
Aktorzy: Vaclav Jiracek (Juro Janosik), Ivan Martinka (Tomasz Uhorczyk), Michał Żebrowski (Huncaga), Danuta Szaflarska (Babcia Janosika), Katarzyna Herman (Zuzanna), Maja Ostaszewska (Marketa), Marian Dziędziel (Szyposz)
		



23:55 WOJNA O TRONY. PRAWDZIWA HISTORIA EUROPY S.II - W IMIĘ BOŻE. ODC. 2/6
(REAL WAR OF THRONES. ODC. 2/6)

Serial dokumentalny, 50 min, Francja, 2017
Reżyseria: Vanessa Pontet, Alain Brunard

W burzliwym okresie średniowiecznej Europy głodne władzy dynastie walczyły między sobą o dominację na kontynencie. Starli się krwią i żelazem na polach bitew - ale prawdziwa walka o władzę rozgrywała się na osobności. Za kamiennymi murami zamku znajdował się świat strategicznych sojuszy, cudzołóstwa, zdrady i morderstwa. Bezwzględna intryga rozdzieliła wiele legendarnych rodzin i ukształtowała sposób, w jaki rządzili swoimi imperiami. Te epickie wojny trwały przez wiele pokoleń i wstrząsały Europą i nadal rozbrzmiewają w niezliczonych hitach i serialach: "Królowie przeklęci" (The Accursed Kings), "Tudorowie" (The Tudors) czy w największym hicie współczesnej telewizji, jakim jest "Gra o tron" (Game of Thrones). 

Serial dokumentalny, 



00:55 MUMIA LENINA OBIEKT SPECJALNY W SERCU ROSJI

Dokument fabularyzowany, 50 min, Polska, 2017
Reżyseria: Barbara Włodarczyk
Scenariusz: Barbara Włodarczyk

Mumia Lenina spoczywa w samym sercu Rosji na Placu Czerwonym od 1924 roku. Jej historia to opowieść 
pełna politycznych intryg i zwrotów akcji. Nad szczątkami wodza bolszewickiej rewolucji czuwa cały sztab
naukowców, a ich działalność objęta jest tajemnicą. Mauzoleum Lenina w samym sercu Moskwy jest nie tylko 
symbolom przewrotu, który zmienił bieg historii świata. Jak mówi jeden z bohaterów dokumentu, to także znak, 
że Rosja nie odcięła się od sowieckiej epoki. Film pokazuje emocje, jakie 100 lat po bolszewickiej rewolucji 
wywołuje mumia Lenina, odpowiada na pytanie, skąd się bierze aura tajemniczości wokół mauzoleum, 
i dlaczego władze nie chcą jego likwidacji, choć opowiada się za tym ponad 60% Rosjan. Zawiera też smaczki 
dotyczące konserwacji szczątków. 
Tytuł filmu ma podwójny wydźwięk. Odwołuje się do tego, że mauzoleum leży w centrum Moskwy, ale także 
do tego, że Lenin wciąż jest bliski sercom milionów Rosjan.