TVP Historia                    Sobota, 08.06.2024

06:10 BYŁ TAKI DZIEŃ - 08 CZERWCA

Felieton, 2 min, Polska, 2006
Autor: Janusz Weychert

1533 - konsekracja Kaplicy Zygmuntowskiej na Wawelu; 
1949 - wydano "Rok 1984" George'a Orwella; 
1956 - samobójstwo poety Jana Lechonia;



06:15 SZEROKIE TORY - JEDEN DZIEŃ Z ŻYCIA MUZYKANTA Z JAŁTY NA KRYMIE

Reportaż, 28 min, Polska, 2001
Scenariusz: Barbara Włodarczyk
Zdjęcia: Wiktor Politow

	W tym wydaniu jeden dzień z życia Wołodii Zorki, który pracuje jako muzyk 
w jednej z nadmorskich restauracji Jałty. Z wykształcenia jest animatorem kultury. 
Na Krym przyjechał ze wschodniej Ukrainy. Urzekła go krymska egzotyka, przyroda, 
góry i ciepłe morze. Od trzech lat mieszka tu na stałe i jak większość mieszkańców 
miasta, utrzymuje się dzięki turystom. 
	Barbara Włodarczyk towarzyszy mu z kamerą przez jedną noc. Oglądając
nocne życie krymskiego kurortu, słucha opowieści Wołodii o jego życiu i pracy, 
a także o ludziach odwiedzających nocne lokale Jałty w poszukiwaniu rozrywki 
i mocnych wrażeń. 



06:40 POLSKA Z BOCZNEJ DROGI - POŻEGNANIE

Reportaż, 10 min, Polska, 2005
Autor: Franciszek Trzeciak

Poruszający reportaż o polskiej prowincji. Jego bohaterem jest rolnik, który z biedy pozbywa się 
swoich trzech ukochanych koni. Jego syn z przerażeniem patrzy, jak przyjaciele odchodzą do 
obcych ludzi. 
 



06:55 POLSKA Z BOCZNEJ DROGI - NIECHCIANY POMNIK

Reportaż, 10 min, Polska, 2005
Scenariusz: Wojciech Worotyński
Zdjęcia: Jarosław Raczyński

Historia pomnika Marszałka Piłsudskiego w Pułtusku, ofiarowanego miastu przez lokalnego przedsiębiorcę. Pomnik z nieznanych przyczyn nie znalazł uznania w oczach władz miasta i funkcjonuje jako obiekt prywatny. Jedyną osobą, która składa przed nim kwiaty 11 listopada jest jego właściciel, władze miasta udają bowiem, że go nie ma.



07:05 KORONA KRÓLÓW. JAGIELLONOWIE - ODC. 157 (SEZON 2 ODC. 32)

Serial historyczny TVP, Telenowela historyczna TVP, 25 min, Polska, 2024
Reżyseria: Tomasz Matuszczak, Krzysztof Łukaszewicz, Piotr Fiedziukiewicz
Scenariusz: Anna Krasuska, Monika Zięba-Rybowska
Aktorzy: Antonia Lewicka, Nikodem Kołakowski, Tymur Chomobai, Sebastian Skoczeń, Maja Szopa, Mateusz Weber, Agnieszka Wagner, Filip Łeszega, Kamil Rodek, Żaneta Homa, Milena Suszyńska, Kamil Szklany, Bartosz Jędraś, Paul Matura, Maria Pawłowska

"Nieugaszone pragnienia"
Listopad 1425. 
Księżna Aleksandra (Agnieszka Wagner) błaga swojego syna Siemka (Kamil Rodek), aby on i bracia ukorzyli się przed Jagiełłą (Sebastian Skoczeń). Jagiełło przeprowadza ostrą rozmowę z siostrzeńcem: hołd albo podbój Mazowsza!
Strasz (Paul Matura) przekazuje Zdenkowi (Mateusz Trembaczowski) wiadomości dla Luksemburczyka. Czy widział ich Adam Świnka (Bartosz Jędraś)?
Honzik (Kamil Drężek) nadal ukrywa się w zamtuzie, a Femka (Żaneta Homa) odnajduje dzieci rzeźnika u Guślarza (Tomasz Obara). Uciekli z domu, bo ojciec ich bił. Katka (Anna Oberc), Kunegunda (Weronika Jaskółka) i Femka wymierzają rzeźnikowi karę za bicie synów. 



07:45 W KOTLE HISTORII - LAMPA, KTÓRA ZMIENIŁA ŚWIAT. IGNACY ŁUKASIEWICZ UCZY ROCKEFELLERA

Magazyn, 25 min, Polska, 2023
Reżyseria: Jerzy Grabowski
Scenariusz: Łukasz Modelski
Prowadzący: Łukasz Modelski

Wynalazek lampy naftowej zmienił Europę. Galicyjski farmaceuta rozświetlił domy, ulice i sale operacyjne. A to był tylko początek naftowego imperium Ignacego Łukasiewicza, budowniczego pierwszych na świecie kopalni i rafinerii ropy naftowej i mentora amerykańskich nafciarzy. Między kuchnią galicyjską a amerykańską.



08:15 NIE TAKA PROSTA HISTORIA - OGNIEM I MIECZEM

Magazyn, 25 min, Polska, 2021
Scenariusz: Wiktor Świetlik
Prowadzący: Wiktor Świetlik

W odcinku poświęconym filmowi "Ogniem i mieczem" widzowie znajdą m.in. odpowiedzi na pytania, dlaczego Izabella Scorupco nie mówi z kresowym akcentem, dlaczego zakończenia powieści Sienkiewicza 
i filmu Hoffmana różnią się, a także jak naprawdę przebiegała bitwa pod Żółtymi Wodami?



08:50 JANOSIK - ODC. 5/13 - TAŃCOWALI ZBÓJNICY

Serial przygodowy, 49 min, Polska, 1973
Reżyseria: Jerzy Passendorfer
Scenariusz: Tadeusz Kwiatkowski
Zdjęcia: Stefan Pindelski
Muzyka: Jerzy Matuszkiewicz
Aktorzy: Marek Perepeczko, Ewa Lemańska, Czesław Jaroszyński, Marian Kociniak, Mieczysław Czechowicz, Bogusz Bilewski, Witold Pyrkosz, Jerzy Cnota, Janusz Kłosiński, Janusz Bukowski, Lech Ordon, Cezary Julski

Hrabia postanawia wydać wielki bal z okazji przyjazdu córki z Wiednia. Murgrabia zaś dla uatrakcyjnienia zabawy sprowadza siłą młode góralki. Zbójnicy Janosika przychodzą na bal w ubraniach zabranych zatrzymanym gościom. Zostają jednak zdemaskowani i muszą ratować się ucieczką.



09:55 KRONIKI MIASTA - TRONDHEIM
(CHRONICLES OF A CITY)

Serial dokumentalny, 52 min, Francja, 2022

Dzięki tej serii widzowie mogą odkryć pięć przesiąkniętych historią miast. Poznają ich losy od momentu ich założenia do współczesności, w czasie największych zmagań i sukcesów, a także postacie, które wpisały się w ich historię.



11:00 ROZKWIT BAŁKAŃSKICH MIAST - SOFIA
(BALKAN BOOM TOWNS SOFIA / METROPOLEN DES BALKAN)

Cykl dokumentalny, 51 min, Niemcy, 2018
Reżyseria: Mirjana Momirovic
Scenariusz: Ann - Christin Hornberger Hornberger

Seria dokumentalna, w której poznamy największe miasta bałkańskie: Lublanę, Sarajewo, Belgrad, Sofię i Bukareszt. Rosną w siłę, są głównymi ośrodkami kulturalnymi. Wielu Europejczyków nadal kojarzy je z socjalistyczną dyktaturą. Dla większości są to miejsca krwawych wojen lat 90. Ale dla młodych, kreatywnych umysłów te miasta należą do pożądanych list miejsc, w których należy być. Miasta mają długą, trudną przeszłość, a teraz oferują ekscytującą i inspirującą teraźniejszość z dużym potencjałem na przyszłość. To wystarczający powód, aby wybrać się na wycieczkę do starych i nowych miast Bałkanów. W odcinku czwartym - Sofia. Miasto leży u stóp górskiego masywu Witoszy. Wiele budowli historycznych przypomina o jego długiej i bogatej historii. Trzydzieści lat po rozpadzie Związku Radzieckiego Sofia to nowoczesna stolica. Działają tu międzynarodowe korporacje i start - upy. Miasto uchodzi za europejską Dolinę Krzemową. Ma milion mieszkańców i jest znane z tolerancji oraz kultywowania tradycji. Tutaj wyznawcy trzech głównych religii żyją spokojnie obok siebie. To miasto w okresie przejściowym między swą przeszłością i przyszłością. Sofia to polityczny, gospodarczy i kulturalny ośrodek Bułgarii. Co siódmy mieszkaniec kraju mieszka w stolicy. Różne style architektoniczne minionych czasów to świadectwo liczącej ponad pięć tysięcy lat historii kraju.



12:05 WALIA - DZIKA KRAINA - ODC. 2 WYZWANIA WIOSNY
(WALES: LAND OF THE WILD EP 2. THE TRIALS OF SPRING)

Serial dokumentalny, 48 min, Wielka Brytania, 2021
Reżyseria: Adrian Seymur

Seria dokumentalna (4 odcinki) o dzikich ekosystemach Walii na przestrzeni dwunastu miesięcy w roku. Każdy odcinek to opowieść o najbardziej dramatycznych momentach jednej z czterech pór roku. Narodziny i regeneracja po zimie w wiosennych miesiącach, dorastanie i budowanie nowego życia przez lato, przygotowywanie się do zmian jesienią, aż po nastanie i przetrwanie zimy. Będziemy się przyglądać niektórym z najbardziej niezwykłych i charyzmatycznych zwierząt Walii.
Odc. 2 - "Wyzwania wiosny". Późna wiosna. Słońce wreszcie zaczęło ogrzewać ziemię. W Walii to najpiękniejsza pora roku. Cały kraj wprost wybucha nowym życiem. Dla zwierząt powinien to być początek radosnych dni, ale rosnące potomstwo będzie się domagać coraz więcej pokarmu i drapieżniki wyruszą na żer. Dla wielu zwierząt będzie to najważniejszy czas w roku. U zachodniego brzegu Pembrokeshire leżą wyspy Skomer i Skokholm. Na Skokholmie wiosna okryła ziemię kobiercem różowych zawciągów i białych lepnic. W tej porze roku w wodach wokół Skokholmu roi się wprost od małych ryb. Górskie potoki Walii zasilają największe brytyjskie rzeki.



13:00 DROGA DO TRIUMFU - ODC. 7
(TRIUMFO KELIAS. JONAS KAROLIS CHODKEVICIUS)

Serial dokumentalny, 50 min, Litwa, 2023
Reżyseria: Robertas Razma, Andrius Lygnugaris

8 - odcinkowy serial dokumentalny przedstawia postać najbardziej utalentowanego hetmana Wielkiego Księstwa Litewskiego początku XVII wieku, Jana Karola Chodkiewicza (1570 - 1621), którego osobowość i działalność odcisnęły niezatarte piętno na historii Europy. W związku z 400. rocznicą śmierci Chodkiewicza trzech profesorów historii z Uniwersytetu Wileńskiego wraz ze znanym dziennikarzem wyruszyło w podroż po Europie: od Litwy przez Łotwę, Estonię, Polskę, Niemcy, Włochy, Turcję i Ukrainę - by odwiedzić miejsca, w których legendarny hetman pozostawił swój ślad. Studia w Niemczech i we Włoszech, kampanie wojenne na Litwie i Ukrainie, założone przez niego miasta, dwory i zamki, rozległe pola bitew, na których toczyły się krwawe walki o losy całej Europy - wszystko to ożywa w tym dokumentalnym cyklu.



14:00 HISTORIA KUCHNI POLSKIEJ - W CZASACH KRÓLA JANA

Cykl dokumentalny, 40 min, Polska, 2024
Reżyseria: Tomasz Rostworowski, Mirosław Bork
Scenariusz: Jarosław Dumanowski, Mirosław Bork

Trudno uwierzyć, że do tej pory nie powstał cykl na temat polskiej kuchni pokazujący, w sposób systematyczny i zgodny z najnowszymi badaniami, dziedzictwo kulinarne otrzymane od naszych przodków. Seria dokumentalna pt.: "Historia kuchni polskiej" wypełnia tę lukę, zabierając widzów w podróż przez niezwykłe smaki, tradycje i obyczaje. Scenariusz opiera się na pracach naukowych prof. Jarosława Dumanowskiego, głównego eksperta i prowadzącego narrację. Odtworzenia potraw obecnych na polskich stołach od czasów Chrztu Polski do współczesności dokonuje Maciej Nowicki, twórca nowego trendu w polskiej kuchni - historycznej rekonstrukcji kulinarnej. Wnikliwe przedstawienie tła historycznego pozwala na zrozumienie okoliczności, w których kształtowała się polska kuchnia. Rozmowy ze specjalistami z Polski i ze świata uzupełniają narrację ukazując przenikanie idei i potraw ponad europejskimi granicami. Przywołanie konkretnych przepisów i ich odtworzenie w studiu kulinarnym, ułatwia widzom zrozumienie smaków i technik przygotowywania potraw z przeszłości, a chronologia odcinków odpowiada najważniejszym zmianom zachodzącym w polskiej kuchni w kolejnych okresach historycznych. Historia kuchni polskiej to historia polskiej kultury materialnej w wersji dla każdego. 
Odc. 9. Jan III Sobieski zasłynął jako zwycięzca spod Wiednia, opiekun uczonych i mecenas artystów, a okres jego panowania nazywa się często "oświeconym sarmatyzmem". Okazuje się jednak, że król przeszedł do historii również jako wielki smakosz. Przeżył wręcz załamanie nerwowe, gdy jego pasztetnik postanowił zerwać z dotychczasowym zawodem. "Boć to nasze tylko na tym świecie, co zjemy dobrze i smaczno" - czytamy w jego zapiskach. Uwielbiał kawę i czekoladę (napój), interesował się sadownictwem i ogrodnictwem, nadzorował smażenie konfitur i przygotowywanie zapasów na zimę. Z czasów Sobieskiego zachowały się nie tylko receptury opisujące wyrafinowaną kuchnię elit, ale także potrawy poddanych króla oraz praktyczne porady dotyczące przetwórstwa żywności adresowane do szerszej grupy czytelników. Co lubił jeść sam król Jan III Sobieski, a co jego poddani? Na te i inne pytania odpowie Jarosław Dumanowski oraz zaproszeni do programu eksperci. Dawne potrawy odtworzy Maciej Nowicki.



14:55 WYJŚCIE AWARYJNE

Komedia, 89 min, Polska, 1982
Reżyseria: Roman Załuski
Scenariusz: Andrzej Mularczyk
Zdjęcia: Stanisław Moszuk
Muzyka: Jerzy Matula
Aktorzy: Bożena Dykiel, Jerzy Michotek, Maria Gładkowska, Andrzej Golejewski, Zbigniew Buczkowski, Krzysztof Kowalewski, Ferdynand Matysik, Bolesław Płotnicki, Andrzej Bielski, Jadwiga Skupnik

Prowincjonalne miasteczko z początku lat osiemdziesiątych. Wśród jego mieszkańców jest rodzina Kolędów. Kolędowa to energiczna i zaborcza pani naczelnik gminy, jej mąż safanduła zajmuje się domową hodowlą kaczek i uprawą kwiatów w "tunelach". Ich córka Dorota jest panną ładną i niepracującą. Intryga zaczyna się w momencie, gdy pani naczelnik dowiaduje się, że ma zostać babcią. Strach przed utratą autorytetu, skandalem i kompromitacją podsuwają jej iście piekielny pomysł - trzeba kupić narzeczonego z opłaconym rozwodem. Znalezienie kandydata pozostawia mężowi, którego ze sporą sumą pieniędzy wyprawia w tym celu do dużego miasta. Lawinowy przebieg wypadków obraca się, jak to często w komedii bywa, przeciwko sprawczyni całej intrygi. Okazuje się bowiem, że ani Dorota, ani ów kandydat, po ślubie nie mają wcale ochoty się rozstać. Akcja odwołuje się do zdarzeń typowych dla ówczesnej obyczajowości. Autorzy w krzywym zwierciadle ukazują obłudę moralną dorosłych wobec ich dorastających dzieci. Bożena Dykiel zagrała przebojową kobietę w średnim wieku, która bardziej dba o pozory moralności niż o faktyczną kondycję własnej rodziny. Mąż jest jej całkowicie podporządkowany, wręcz ubezwłasnowolniony. Obok nich oglądamy całą galerię prowincjonalnych notabli i typków z półświatka.



16:25 WOJOWNICY CZASU - SOWIECKI WALEC, CZYLI MIECHOWICE 1945

Cykl dokumentalny, 25 min, Polska, 2023
Reżyseria: Grzegorz Gajewski
Scenariusz: Grzegorz Gajewski
Zdjęcia: Grzegorz Gajewski, Krzysztof Krzyżanowski
Muzyka: Krzysztof Ridan

Na początku 1945 roku II wojna światowa zmierzała do spodziewanego końca, jakim była klęska III Rzeszy. Armia Czerwona zajęła już wtedy większość ziem przedwojennej Polski i szykowała się do kampanii, której celem miało być wkroczenie na terytorium Niemiec, błyskawiczne dotarcie do Berlina i rozbicie armii Hitlera. Wejście Rosjan na ziemie niemieckie zmieniło oblicze tej i tak już okrutnej wojny, czego natychmiast doświadczył Górny Śląsk. 



17:00 ZAPOMNIANE SZLAKI PIELGRZYMKOWE EUROPY - ODC. 1. SZLAK DO CANTERBURY
(ODC. 1. ENGLAND: THE PILGRIM'S WAY TO CANTERBURY)

Cykl dokumentalny, 52 min, Niemcy/Wielka Brytania, 2021
Reżyseria: Mareike Mueller
Scenariusz: Mareike Mueller

Seria przybliża trasy trzech dawnych zapomnianych szlaków pielgrzymkowych prowadzących przez cztery kraje europejskie. Podąża śladami zwycięzców, trasami, które Napoleon i Rzymianie przemierzali przez imponujące Alpy Szwajcarskie, przez tereny wiejskie Włoch w kierunku Watykanu na Via Francigena. Wędrujemy romantycznymi ogrodami, podziwiając krajobrazy południowej Anglii szlakiem pielgrzymim i odkrywając Boski szlak Mont - Saint - Michel w Normandii. 
Odcinki: 1. England: The Pilgrim's Way to Canterbury, 2. France: The Mont - Saint - Michel Way. 3. Switzerland, Italy: The VIa Francigena to Rome



18:00 POGRANICZE W OGNIU - ODC. 19/24

Serial sensacyjny, wojenny, 57 min, Polska, 1991
Reżyseria: Andrzej Konic
Scenariusz: Juliusz Janczur, Andrzej Konic
Zdjęcia: Antoni Wójtowicz
Aktorzy: Cezary Pazura, Olaf Lubaszenko, Tomasz Stockinger, Maria Gładkowska, Anna Wojton, Ewa Sałacka, Wiesława Mazurkiewicz, Danuta Kowalska, Andrzej Precigs, Janusz Bukowski, Maciej Kozłowski, Jacek Mikołajczak

Hrabią Georgiem interesuje się Relke, który chce doprowadzić do aresztowania osób przekazujących tajne informacje z kancelarii Guderiana. Systematyczne zbieranie dowodów pozwala Frankowi Relke stwierdzić, że działalność Georga opłacają Polacy i że ma on powiązania z baronówną von Nitzner. Pracownicy Abwehry przygotowują pułapkę: zostaje wydane polecenie napisania ważnego i oczywiście ściśle tajnego memoriału Kriegsmarine. Zdobycie jego kopii może się łączyć z dużym niebezpieczeństwem. Czarek zawiadamia Georga, że jest rozpracowywany przez Abwehrę i powinien natychmiast uciekać, najlepiej do neutralnej Szwajcarii. Ale lubiący ryzyko Georg chciałby przedtem dostać od Ireny kopię memoriału. W sprytną pułapkę, jaką zorganizował Relke, wpadają Irena i Renata - nieświadome, że pomysł z napisaniem memoriału miał służyć do rozpoznania i aresztowania osób przekazujących informacje. Przekupiony przez Abwehrę służący Georga ułatwia zatrzymanie swego pana w chwili, gdy ten - z memoriałem i fałszywym paszportem - w towarzystwie hrabiny Benity zamierza uciekać. 



19:00 GIGANCI HISTORII - POWSTANIE WARSZAWSKIE

Teleturniej, 50 min, Polska, 2024
Reżyseria: Tomasz Motyl
Scenariusz: Mikołaj Korzyński
Prowadzący: Maciej Kurzajewski, Przemysław Babiarz

1 sierpnia 1944 roku wybuchło powstanie warszawskie - największy zryw ruchu oporu w okupowanej przez Niemcy Europie. A także jedno z najbardziej dramatycznych, a zarazem najważniejszych wydarzeń w historii samego miasta. Do walki ramię w ramię stanęli ludzie w różnym wieku, różnego pochodzenia, różnych wyznań i zawodów. Heroiczne starcie z Niemcami przy wrogiej obojętności Sowietów trwało ponad 2 miesiące. W tym czasie śmierć poniosło ponad 15 tysięcy polskich żołnierzy oraz blisko 150 tysięcy mieszkańców nieujarzmionego miasta.



20:00 OGNIEM I MIECZEM

Dramat historyczny, 174 min, Polska, 1999
Reżyseria: Jerzy Hoffman
Scenariusz: Jerzy Hoffman, Andrzej Krakowski
Zdjęcia: Grzegorz Kędzierski
Muzyka: Krzesimir Dębski
Aktorzy: Michał Żebrowski, Izabella Scorupco, Aleksandr Domogarov, Krzysztof Kowalewski, Bohdan Stupka, Andrzej Seweryn, Zbigniew Zamachowski, Wiktor Zborowski, Wojciech Malajkat, Ewa Wiśniewska, Daniel Olbrychski, Marek Kondrat, Gustaw Holoubek, Maciej Kozłowski

 Kinową wersję dzieła Jerzego Hoffmana obejrzało ponad siedem milionów 
 widzów, nie wspominając już o nagrodach i wyróżnieniach dla twórców
 filmu. Geneza powstania oraz wieloletnie kłopoty związane z realizacją 
 "Ogniem i mieczem" obrosły legendą. 
 Film Hoffmana przeszedł też do historii jako w pełni udana superprodukcja, 
 która sprostała ogromnym oczekiwaniom zarówno widzów, jak i krytyki. 
 Reżyserowi udało się pozyskać nie tylko
 rekordowe - jak na polską kinematografię - środki na realizację, lecz 
 także znakomitych aktorów, których kreacje zapadają głęboko w pamięć. 
 Krzysztof Kowalewski, Zbigniew Zamachowski, Wiktor Zborowski 
 z powodzeniem nadali indywidualny rys postaciom Zagłoby, 
 Wołodyjowskiego i Podbipięty, nie wchodząc przy tym w kolizję z duchem 
 powieściowego pierwowzoru. Dla Michała Żebrowskiego rola Skrzetuskiego 
 stała się trampoliną do kariery, której widomym znakiem były tytułowe 
 kreacje w "Panu Tadeuszu" Andrzeja Wajdy i "Wiedźminie" według prozy 
 Andrzeja Sapkowskiego. 
 Prawdziwym objawieniem był jednak Aleksander Domogarow, rosyjski 
 aktor, odtwarzający postać Bohuna. W opinii wielu to właśnie on stworzył 
 najbardziej przejmującą kreację filmu. Na uwagę zasługuje też niezwykła 
 skrupulatność w odtworzeniu realiów epoki, plastyczne, "epickie" zdjęcia
 oraz przekonująco zainscenizowane sceny batalistyczne. 

 Film historyczno - przygodowy, 



23:05 KRONIKI HITLERA - ODC. 6. FUHRER. LATA 1936 - 1937
(KRONIKI HITLERA)

Serial dokumentalny, 50 min, Niemcy, 2018
Reżyseria: Hermann Pölking

Kroniki pokazują codzienność zwykłych ludzi w Europie w latach 1889 - 1945. Stanowi to tło dla szczegółowej relacji z życia Adolfa Hitlera - od jego dojścia do władzy po samobójstwo w berlińskim bunkrze. To najobszerniejsza do tej pory kompilacja materiałów archiwalnych, z których prawie połowa nie była wcześniej publikowana.



00:10 AKWARIUM, CZYLI SAMOTNOŚĆ SZPIEGA - ODC. 4/4 - ZDRADA
(ODC. 4/4 - ZDRADA)

Serial szpiegowski, 50 min, Polska/Niemcy/Ukraina, 1995
Reżyseria: Antoni Krauze
Scenariusz: Antoni Krauze
Zdjęcia: Tomasz Tarasin
Aktorzy: Jurij Smolskij, Janusz Gajos, Swietłana Mielnikowa, Władimir Abazopuło

Wiktor otrzymuje od Krawcowa wyjątkowo perfidne zadanie. Musi w nocy podrzucić Biblię do skrzynki pocztowej swego kolegi Gienka. Jeśli następnego dnia Gieniek nie zjawi się w rezydenturze, straci zaufanie przełożonych. Rychło po wykonaniu zadania Wiktor staje przed jeszcze poważniejszą próbą. "Nawigator" powierza mu kontakt z agentem pracującym dla GRU. Niebawem okazuje się, że tak naprawdę chodzi o sprawdzenie lojalności Wiktora względem organizacji. 



01:15 WOJNA O TRONY. PRAWDZIWA HISTORIA EUROPY S.IV - MAZARIN, MISTRZ INTRYGI. 1654 - 1661. ODC. 2/6
(REAL WAR OF THRONES. ODC. 2/6)

Serial dokumentalny, 50 min, Francja, 2020
Reżyseria: Vanessa Pontet, Alain Brunard

W burzliwych czasach średniowiecznej Europy żądne władzy dynastie walczyły o dominację na kontynencie. Walczono
na polach bitew, jednak często decydujące boje rozgrywały się w kuluarach. Za grubymi murami zamków zawierano 
strategiczne sojusze, dochodziło do aktów cudzołóstwa, spisków, zdrad i morderstw. Bezlitosne intrygi doprowadziły 
do zerwania więzi w wielu znamienitych rodach i wpłynęły na sposób, w jaki kierowały one swoimi imperiami. 
Serial przybliża losy postaci bezpośrednio zaangażowanych w spory dynastyczne, przedstawia ich motywacje w dążeniu 
do osiągnięcia celu oraz prezentuje skutki ich dobrych i złych decyzji. Dokument ukazuje również, jak pragnienie władzy 
i ludzkie namiętności były istotnymi czynnikami w tworzeniu się narodów europejskich.