TVP Historia                    Sobota, 15.06.2024

06:25 BYŁ TAKI DZIEŃ - 15 CZERWCA

Felieton, 2 min, Polska, 2006
Autor: Janusz Weychert

1215 - Magna Charta Libertatum; 
1752 - Benjamin Franklin skonstruował piorunochron; 
1914 - urodził się Saul Steinberg, rysownik amerykański; 
1958 - egzekucja premiera Węgier z 1956 roku - Imre Nagya;



06:30 SZEROKIE TORY - JEDEN DZIEŃ Z ŻYCIA SZALIKOWCA NA UKRAINIE

Reportaż, 24 min, Polska, 2002
Scenariusz: Barbara Włodarczyk
Zdjęcia: Wiktor Politow

W tym wydaniu reportaż o kibicach najsłynniejszego ukraińskiego klubu - Dynamo Kijów. 
Głownym bohaterem jest Żenia, magister ekonomii i jeden z przywódców tzw. "żylety". 



06:55 ZAKOCHAJ SIĘ W POLSCE S.I - ODC. 1 PŁOCK

Magazyn, 22 min, Polska, 2016
Reżyseria: Joanna Wiernik
Scenariusz: Dora Rosłońska
Zdjęcia: Jarosław Wątor, Jacek Banach
Prowadzący: Tomasz Bednarek

Seria podróżnicza popularyzująca wiedzę o Polsce, prowadzona przez znanego aktora Tomasza Bednarka. 
W tym odcinku odwiedzamy Płock - miasto, które ma 1000 - letnią historię, a w przeszłości pełniło funkcję stolicy Polski. Słynie z największej w kraju kolekcji przedmiotów secesyjnych. Pochodzący stąd wioślarze zdobywają medale na kolejnych olimpiadach, a w całym biegu Wisły nie ma chyba tak pięknego widoku na tę rzekę. Wyjątkową atrakcję ma do zaoferowania odwiedzającym miejscowe zoo. Tomasz Bednarek rozpoczyna swą wędrówkę na wysokim brzegu Wisły, nazywanym Wzgórzem Tumskim. Płocka skarpa jest najwyższa w całym biegu tej rzeki - ma 53 m. Piękne widoki to zaledwie tło dla zgromadzonych w tym miejscu zabytków, m.in. wspaniałej katedry. W Płocku odwiedzimy: Muzeum Mazowieckie, Stary Rynek, najstarszą w Polsce szkołę tzw. Małachowiankę, zoo oraz ośrodek, gdzie trenują wioślarze. 



07:20 KORONA KRÓLÓW. JAGIELLONOWIE - ODC. 159 (SEZON 2 ODC. 34)

Serial historyczny TVP, 23 min, Polska, 2024
Reżyseria: Tomasz Matuszczak, Piotr Fiedziukiewicz
Scenariusz: Anna Krasuska, Marta Hryniak, Ewa Bulanda
Aktorzy: Sebastian Skoczeń, Maja Szopa, Bartosz Obuchowicz, Małgorzata Ostrowska-Królikowska, Bartosz Jędraś, Jakub Zdrójkowski, Grzegorz Szypka, Aleksander Witkowski, Maria Pawłowska, Dariusz Toczek, Wiktor Korzeniewski, Michał Chorosiński, Anastazja Skoczeń, Kacper Młynarkiewicz, Tomasz Sobczak

"Wypadek na polowaniu" 
Rok 1426. 
W Krakowie zaraza. Król (Sebastian Skoczeń) i królowa (Maria Pawłowska) w Wilnie, królewicz w Chęcinach, a królewna Jadwiga (Maja Szopa) zamknięta w wawelskiej komnacie. Być może zaraziła się od chorej służącej. Tylko Adam Świnka (Bartosz Jędraś) jej nie opuścił. 
W krakowskiej karczmie kwarantanna. Greta (Iwona Katarzyna Pawlak) z Kunegundą (Weronika Jaskółka) szorują Lecha (Mariusz Jakus), który wysmarował się cuchnącą maścią. 
Witold (Michał Chorosiński) chce dogadywać się z Krzyżakami i dostać od nich poparcie w czasie wyprawy na Ruś. 
Jagiełło na polowaniu zostaje zaatakowany przez dzika. Jan z Czyżowa (Bartosz Obuchowicz) próbuje go bronić. 



07:55 ARSENAŁ. MAGAZYN MILITARNO - HISTORYCZNY - SHERMAN - BITWA POD FALAISE

Magazyn, 24 min, Polska, 2022
Reżyseria: Grzegorz Płaza, Andrzej Borowiecki, Jerzy Grabowski
Scenariusz: Grzegorz Płaza, Andrzej Borowiecki, Jerzy Grabowski
Zdjęcia: Maciej Brola, Rafał Biernacki
Prowadzący: Przemysław Predygier
Lektor: Jacek Sobieszczański

Cykl przedstawiający pojazdy militarne, broń oraz obiekty historyczne będące w posiadaniu muzeów, 
kolekcjonerów militariów lub grup rekonstrukcyjnych, które odegrały istotną rolę w historii polskiego oręża. 
Tym razem o czołgu amerykańskim Sherman i I Dywizji Pancernej generała Stanisława Maczka



08:30 JANOSIK - ODC. 7/13 - BECZKA OKOWITY

Serial przygodowy, 44 min, Polska, 1973
Reżyseria: Jerzy Passendorfer
Scenariusz: Tadeusz Kwiatkowski
Zdjęcia: Stefan Pindelski
Muzyka: Jerzy Matuszkiewicz
Aktorzy: Marek Perepeczko, Ewa Lemańska, Czesław Jaroszyński, Marian Kociniak, Mieczysław Czechowicz, Bogusz Bilewski, Witold Pyrkosz, Jerzy Cnota, Janusz Kłosiński, Janusz Bukowski, Lech Ordon, Cezary Julski

Austriacy wysyłają przeciwko rozbójnikom regularne wojska. Zbójnicy z Janosikiem przechodzą na drugą stronę Tatr, do słowackiej wioski. Tutaj biorą w obronę bitego przez hajduków chłopa, a dowódcę oddziału za karę wrzucają do beczki z okowitą.



09:25 WSZYSTKIE KOLORY ŚWIATA - BUENOS AIRES - LATYNOSKA STOLICA
(FLAVORS)

Serial dokumentalny, 51 min, Francja, 2008
Reżyseria: Eric Bacos

Ta niezwykła seria dokumentalna pomaga odkryć bogactwo, magię i piękno najciekawszych miejsc na świecie: ich naturalne cuda i sławne zabytki, wytwory lokalnych rzemieślników i zapierające dech w piersiach krajobrazy. W każdym odcinku na widzów czeka niezapomniana podróż przez tradycję i historię kolejnego kraju, który jest wymarzonym miejscem docelowym każdego podróżnika. W tym odcinku - Buenos Aires.



10:30 ROZKWIT BAŁKAŃSKICH MIAST - BUKARESZT
(BALKAN BOOM TOWNS BUCHAREST / METROPOLEN DES BALKAN)

Cykl dokumentalny, 52 min, Niemcy, 2018
Reżyseria: Mirjana Momirovic
Scenariusz: Ann - Christin Hornberger

Seria dokumentalna, w której poznamy największe miasta bałkańskie: Lublanę, Sarajewo, Belgrad, Sofię i Bukareszt. Rosną w siłę, są głównymi ośrodkami kulturalnymi. Wielu Europejczyków nadal kojarzy je z socjalistyczną dyktaturą. Dla większości są to miejsca krwawych wojen lat 90. Ale dla młodych, kreatywnych umysłów te miasta należą do pożądanych list miejsc, w których należy być. Miasta mają długą, trudną przeszłość, a teraz oferują ekscytującą i inspirującą teraźniejszość z dużym potencjałem na przyszłość. To wystarczający powód, aby wybrać się na wycieczkę do starych i nowych miast Bałkanów. W odcinku piątym - Bukareszt. Stolica Rumunii leży na wschodnim krańcu Europy. Ze względu na styl i architekturę podobną do francuskiej nazywano go Małym Paryżem. W czasie ponad dwudziestoletniej dyktatury Nicolae Ceausescu miasto przeszło brutalną transformację. W miejscu historycznych budowli wzniesiono pretensjonalne gmaszyska. Obecnie miasto poszukuje nowej tożsamości. Czeka na odkrycie wraz ze swoją różnorodnością stylów architektonicznych i kultury oraz rezerwatem przyrody. Burzliwa historia Bukaresztu zaczęła się na skraju starego miasta. Stało się ono metropolią dzięki temu, że tu krzyżują się drogi handlowe. Pierwszy zapis o Bukareszcie pochodzi z roku 1459. Dokument podpisał przywódca Vlad Țepes, czyli Wład Palownik, współcześnie lepiej znany jako hrabia Drakula. Zachowała się część jego posiadłości. W Bukareszcie modne stały się śluby w nieczynnych fabrykach, gdzie można urządzić wesele niewielkim kosztem. W krajobrazie Bukaresztu nadal dominuje pałac Ceausescu. To drugi po Pentagonie największy na świecie budynek administracji, pomnik, który Ceausescu postawił sam sobie. Wcześniej trzeba było wyburzyć całą dzielnicę. Zaprojektowano bulwar o kilka metrów dłuższy od Champs - Élyses. Dla Ceausescu inspiracją była wizyta północnokoreańskiego dyktatora Kim Ir Sena oraz monumentalna architektura Pjongjangu, ale nie zrealizował swych megalomańskich planów. Po jego upadku wielu domagało się rozbiórki tej budowli, lecz koszty okazały się ogromne. Obecnie pałac to atrakcja turystyczna, miejsce do robienia pamiątkowych zdjęć.



11:35 WALIA - DZIKA KRAINA - ODC. 3 NA GORĄCO
(WALES: LAND OF THE WILD EP. 3 THE HEAT IS ON)

Serial dokumentalny, 50 min, Wielka Brytania, 2021
Reżyseria: Adrian Seymur

Seria dokumentalna (4 odcinki) o dzikich ekosystemach Walii na przestrzeni dwunastu miesięcy w roku. Każdy odcinek to opowieść o najbardziej dramatycznych momentach jednej z czterech pór roku. Narodziny i regeneracja po zimie w wiosennych miesiącach, dorastanie i budowanie nowego życia przez lato, przygotowywanie się do zmian jesienią, aż po nastanie i przetrwanie zimy. Będziemy się przyglądać niektórym z najbardziej niezwykłych i charyzmatycznych zwierząt Walii. 
Odc. 3 - "Na gorąco". Nastał czerwiec. Temperatura stale rośnie. W Walii zaczyna się być może najgorętsze i najsuchsze lato w tym pokoleniu. Cały kraj praży się na słońcu. To powinien być czas szczodrobliwości przyrody, ale walijską faunę czeka ciężka przeprawa. W tym czasie skrajności mniejsze i mniej pospolite gatunki mają okazję zabłysnąć. Północna Walia. Na plaży Gronant, o rzut kamieniem od Prestatyn, szukają orzeźwienia wymęczeni skwarem urlopowicze. Są tu również goście, którzy przybyli z odleglejszych terenów. Rybitwy białoczelne. Przyleciały tu aż z zachodniej Afryki - na lęgi. Linia brzegowa Walii charakteryzuje się pięknem i zróżnicowaniem. To jedyny na świecie kraj, w którym nadmorska droga ciągnie się przez całą jego długość. I znaleźć tu można niezwykłe bogaty świat zwierząt.



12:35 HISTORIA KUCHNI POLSKIEJ - KRÓL STANISŁAW LESZCZYŃSKI I MODA NA DANIA ZNAD WISŁY

Cykl dokumentalny, 40 min, Polska, 2024
Reżyseria: Tomasz Rostworowski, Mirosław Bork
Scenariusz: Jarosław Dumanowski, Mirosław Bork

Historykom kuchni bardzo rzadko przytrafia się sytuacja, kiedy mogą, krok po kroku, opowiedzieć historię wzajemnych wpływów kulinarnych. Do XVIII wieku kuchnia polska brała ze świata, ale w XVIII stuleciu dzieje się odwrotnie - to świat francuskiej potęgi kulinarnej bierze z Polski za sprawą polskiego króla Stanisława Leszczyńskiego. Stanisław Leszczyński został królem dwukrotnie i dwukrotnie musiał uciekać z Polski do Francji ustępując Sasom popieranym przez Rosję. W roku 1725 roku córka Stanisława, Maria Leszczyńska, poślubiła młodego króla Francji Ludwika XV. Leszczyński, jako teść króla Francji, został księciem Lotaryngii, w której do dzisiaj jest znany jako "dobry król Stanisław". Zasłynął jako król - filozof, mecenas sztuk i nauk, założyciel Akademii w Luneville. Jego dwór odwiedzało wielu gości z Polski, którzy po powrocie do kraju szerzyli ideały oświecenia, znajomość języka francuskiego i francuskiej kultury. Jak to się stało, że mamy w Lotaryngii swój plac, restaurację, polskie potrawy i pomnik króla? Co złożyło się na czas największych triumfów kuchni polskiej? Na te pytania odpowie prof. Jarosław Dumanowski oraz zaproszeni do programu francuscy eksperci. Dawne potrawy odtworzy Maciej Nowicki.



13:20 DROGA DO TRIUMFU - ODC. 8
(TRIUMFO KELIAS. JONAS KAROLIS CHODKEVICIUS)

Serial dokumentalny, 50 min, Litwa, 2023
Reżyseria: Andrius Lygnugaris, Robertas Razma

8 - odcinkowy serial dokumentalny przedstawia postać najbardziej utalentowanego hetmana Wielkiego Księstwa Litewskiego początku XVII wieku, Jana Karola Chodkiewicza (1570 - 1621), którego osobowość i działalność odcisnęły niezatarte piętno na historii Europy. W związku z 400. rocznicą śmierci Chodkiewicza trzech profesorów historii z Uniwersytetu Wileńskiego wraz ze znanym dziennikarzem wyruszyło w podroż po Europie: od Litwy przez Łotwę, Estonię, Polskę, Niemcy, Włochy, Turcję i Ukrainę - by odwiedzić miejsca, w których legendarny hetman pozostawił swój ślad. Studia w Niemczech i we Włoszech, kampanie wojenne na Litwie i Ukrainie, założone przez niego miasta, dwory i zamki, rozległe pola bitew, na których toczyły się krwawe walki o losy całej Europy - wszystko to ożywa w tym dokumentalnym cyklu.



14:25 BRUNET WIECZOROWĄ PORĄ

Komedia kryminalna, 90 min, Polska, 1976
Reżyseria: Stanisław Bareja
Scenariusz: Stanisław Bareja, Andrzej Kill
Zdjęcia: Wiesław Zdort
Muzyka: Waldemar Kazanecki
Aktorzy: Krzysztof Kowalewski, Bożena Dykiel, Mirosława Krajewska, Wojciech Pokora, Wiesław Gołas, Emilia Krakowska, Janina Traczykówna, Jan Kobuszewski, Józef Nalberczak, Tadeusz Pluciński, Andrzej Fedorowicz, Zdzisław Maklakiewicz, Bohdan Łazuka i inni

Cyganka przepowiada Michałowi Romanowi niezwykłe przeżycia, jednak on, podobnie jak większość ludzi, nie bierze poważnie tych proroctw. Gdy jego liczna rodzina wyjeżdża na weekend, Michał w błogiej i upragnionej ciszy zasiada w końcu do pracy korektorskiej. I niebawem spełniają się pierwsze wróżby Cyganki: Michał odnajduje zaginiony zegarek, a w totolotku wylosowane zostają przepowiedziane przez nią liczby. Zaniepokojony bohater zaczyna oczekiwać najgroźniejszej części przepowiedni - zapowiada ona zabicie bruneta, który zjawi się w jego mieszkaniu wieczorową porą. Aby zapobiec zbliżającemu się nieszczęściu, Michał opuszcza dom. Ściga go jednak przeznaczenie. Przypadkowo zostaje zabójcą mężczyzny, niejakiego Dzidka Krępaka, który pojawił się w jego domu. Brak alibi, trup w domu, ślady zbrodni - wszystko to świadczy przeciwko niemu. Z pomocą przychodzi Michałowi przyjaciel Kazik, który postanawia rozwikłać tę dziwną zagadkę - dochodzi do wniosku, że zabójstwa musiał dokonać ktoś z sąsiadów... Razem zastawiają w miejscu zbrodni pułapkę.



16:05 SENSACJE XX WIEKU - BOMBA HITLERA

Cykl dokumentalny, 23 min, Polska, 1999
Autor: Bogusław Wołoszański
Zdjęcia: Rafał Paradowski
Prowadzący: Bogusław Wołoszański

Program porusza zagadnienie bomby atomowej. Co było przyczyną jej braku, czy zadecydowała 
niekompetencja czy brak poparcia dla niemieckiego "projektu uranowego" wśród dowódców 
wojskowych, czy też fakt wyjazdu z Niemiec wybitnych uczonych narodowości żydowskiej? 



16:35 SENSACJE XX WIEKU - MATA HARI

Cykl dokumentalny, 21 min, Polska, 1998
Autor: Bogusław Wołoszański
Reżyseria: Tomasz Kostuch
Muzyka: Dariusz Żebrowski
Aktorzy: Danuta Stenka, Adam Ferency, Rafał Królikowski, Henryk Talar, Piotr Grabowski, Zbigniew Kosowski, Mirosław Neinert, Bolesław Abart, Zbigniew Paterak, Adam Kopciuszewski, Jacenty Jędrusik, Andrzej Warcaba, Grzegorz Przybył, Ziemowit Pędziwiatr

Bohaterką odcinka jest Margaretha Geertruida Zelle znana jako Mata Hari - słynna agentka wywiadu. 
Program opowiada o jej burzliwym życiu oraz tragicznej śmierci w 1917 r. 



17:05 ZAPOMNIANE SZLAKI PIELGRZYMKOWE EUROPY - ODC. 2. DROGA DO MONT - SAINT - MICHEL
(ODC. 2. FRANCE: THE MONT - SAINT - MICHEL WAY)

Cykl dokumentalny, 52 min, Niemcy/Wielka Brytania, 2021
Reżyseria: Mareike Mueller
Scenariusz: Mareike Mueller

Seria przybliża trasy trzech dawnych zapomnianych szlaków pielgrzymkowych prowadzących przez cztery kraje europejskie. Podąża śladami zwycięzców, trasami, które Napoleon i Rzymianie przemierzali przez imponujące Alpy Szwajcarskie, przez tereny wiejskie Włoch w kierunku Watykanu na Via Francigena. Wędrujemy romantycznymi ogrodami, podziwiając krajobrazy południowej Anglii szlakiem pielgrzymim i odkrywając Boski szlak Mont - Saint - Michel w Normandii.



18:00 POGRANICZE W OGNIU - ODC. 21/24

Serial sensacyjny, wojenny, 59 min, Polska, 1991
Reżyseria: Andrzej Konic
Scenariusz: Juliusz Janczur, Andrzej Konic
Zdjęcia: Antoni Wójtowicz
Aktorzy: Cezary Pazura, Janusz Bukowski, Olaf Lubaszenko, Piotr Krukowski, Maciej Dobaniewicz, Maria Probosz, Andrzej Staszczyk, January Brunow, Maciej Orłoś, Maciej Robakiewicz, Andrzej Konic, Gustaw Lutkiewicz, Tomasz Budyta, Bohdana Majda

Rok 1937. W Świnoujściu Niemcy planują budowę ośrodka do badań nad nową bronią rakietową. Materiałów dostarcza bytomska huta, a odpowiedzialnością za terminowe wykonanie konstrukcji stalowych wysyłanych do Swinemunde zostaje obarczony inspektor Kriegsmarine Alex Radisch. Macket, informator Czarka, przekazuje mu wiadomości o działalności Radischa. Czarek postanawia zdobyć dokumenty dotyczące nowej broni. Na jego polecenie agentka Hilda bez trudu uwodzi Aleksa i spędza z nim noc. Niebawem Polacy mają zdjęcia kompromitujące Radischa oraz fotokopie tajnych dokumentów z jego teczki. Zawierają one wykaz fabryk na Penemunde. Z informacji, jakie zdobył Czarek, wynika że przodkowie Radischa pochodzili z Wielkopolski, on sam Polaków darzy sympatią, a w Szamotułach mieszka jego kuzyn Robert Walter. Czarek odnajduje Roberta i proponuje mu pracę dla polskiego wywiadu, co wiązałoby się z wyjazdem do Berlina i nawiązaniem kontaktu z Aleksem. Zdjęciami szantażuje Radischa, który też przystaje na współpracę. Dwaj kuzyni działają w Berlinie bardzo sprawnie. Wkrótce wywiadowi polskiemu wiadomo, że Swinemunde jest tylko zapleczem dla tajnego ośrodka badań, jaki powstaje w głębi wyspy, w Penemunde. Ma nim kierować dr Riedel, naukowiec z instytutu prof. Wanderaw Jenie. Czarek odnajduje swojego kolegę Rajmunda, który robił doktorat u prof. Wandera, i prosi go o nawiązanie kontaktów ze znajomymi niemieckimi naukowcami.



19:05 GIGANCI HISTORII - ZAKONY NA ZIEMIACH POLSKICH W OKRESIE ŚREDNIOWIECZA

Teleturniej, 45 min, Polska, 2023
Reżyseria: Tomasz Motyl
Scenariusz: Mikołaj Korzyński
Prowadzący: Przemysław Babiarz

Założony w VI wieku przez św. Benedykta z Nursji klasztor dał początek wielu zgromadzeniom zakonnym, które wkrótce gęstą siecią pokryły całą ówczesną Europę. Prócz pełnych skupienia modlitw, zakonnicy zakładali szkoły, uczelnie, szpitale, biblioteki, zajmowali się kulturą rolną oraz przetwórstwem spożywczym. Przepisywali dawne księgi oraz tworzyli nowe, by przekazać kolejnym pokoleniom swą bezcenną wiedzę. Zaledwie kilkadziesiąt lat po powstaniu Państwa Polskiego przybyli do niego pierwsi zakonnicy, wnosząc potężny wkład w jego organizację i kulturę. Efekty ich inicjatyw, widoczne są do dziś. W XII wieku cystersi, jako pierwsi, sprowadzili nad Wisłę uprawne gatunki jabłoni. Im także przypisuje się zakładanie pierwszych stawów rybnych. Byli prekursorami w hodowli karpia, regulacji rzek i w budowie młynów wodnych. Zakonnicy okazali się nie tylko efektywnymi organizatorami rzeczywistości, ale także niestrudzonymi kronikarzami naszych dziejów.



20:05 POCIĄG
(LE TRAIN)

95 min, Francja/Włochy, 1973
Reżyseria: Pierre Granier - Deferre
Scenariusz: Pierre Granier - Deferre, Sandro Continenza
Lektor: Stanisław Olejniczak
Aktorzy: Romy Schneider, Jean - Louis Trintignant, Lucienne Legrand, Martine Leclerc

Maj 1940, Niemcy wkraczają do Europy. Ludzie w panice imają się wszelkich sposobów, by uciec na tereny nieokupowane. We Francji radiomechanik Julien (Jean - Louis Trintignant) ucieka wraz z żoną i dzieckiem pociągiem. Ponieważ w wagonach pasażerskich mogą przebywać tylko ludzie starsi oraz kobiety i dzieci, rodzina zostaje rozdzielona. Od tej pory Julien podróżuje samotnie do momentu, kiedy spotyka niemiecką Żydówkę - Annę (Romy Schneider). Między obydwojgiem rodzi się miłość...



21:55 KRONIKI HITLERA - MĄŻ STANU. LATA 1937 - 1938. ODC. 7
(KRONIKI HITLERA)

Serial dokumentalny, 51 min, Niemcy, 2018
Reżyseria: Hermann Pölking

Kroniki pokazują codzienność zwykłych ludzi w Europie w latach 1889 - 1945. Stanowi to tło dla szczegółowej relacji z życia Adolfa Hitlera - od jego dojścia do władzy po samobójstwo w berlińskim bunkrze. To najobszerniejsza do tej pory kompilacja materiałów archiwalnych, z których prawie połowa nie była wcześniej publikowana.



23:00 DOM POD DWOMA ORŁAMI - ODCINEK 1

Serial historyczny, 45 min, Polska, 2021
Reżyseria: Waldemar Krzystek
Scenariusz: Małgorzata Kopernik, Waldemar Krzystek
Zdjęcia: Piotr Kukla
Aktorzy: Małgorzata Zajączkowska, Sonia Mietielica, Grzegorz Małecki, Thomas Christian, Jan Polovnikov, Karolina Gruszka, Andrzej Konopka, Agnieszka Mandat, Jan Frycz, Aleksandra Konieczna, Adam Ferency, Przemysław Stippa, Mateusz Rusin, Mateusz Osiadacz

Rok 1945. Do obecnego Wrocławia przybywa repatriantka ze Wschodu Zofia Szablewska. Zamieszkuje w poniemieckiej willi, w Domu pod Dwoma Orłami. Współlokatorem Zofii jest Jan Liski, oficer Urzędu Bezpieczeństwa, który samotnie wychowuje pasierba, Kazia. Zofia przez Czerwony Krzyż poszukuje swego męża Antoniego oraz syna Zbyszka, z którymi straciła kontakt podczas wojny. Powracają myśli o rodzinnych Kresach, majątku Nowosioło oraz o początku jej wielkiej miłości, jaka połączyła ją z polskim osadnikiem - Antonim. W tym samym domu, blisko pół wieku później, sędziwa już babcia Zofia poznaje Paula, narzeczonego swojej wnuczki, Marianny. Mimo że Paul jest Amerykaninem, nosi to samo nazwisko co ona - Szablewski. Identyczność nazwisk oraz fakt, że dziadek Paula również pochodził z Kresów, sprawiają, że babcia Zofia zaczyna zachowywać się tajemniczo i dopytywać o szczegóły z przeszłości rodziny Paula. 



24:00 WOJNA O TRONY. PRAWDZIWA HISTORIA EUROPY S.IV - LUDWIK XIV, MONARCHA ABSOLUTNY. 1661 - 1669. ODC. 3/6
(REAL WAR OF THRONES. ODC. 3/6)

Serial dokumentalny, 50 min, Francja, 2020
Reżyseria: Vanessa Pontet, Alain Brunard

W burzliwych czasach średniowiecznej Europy żądne władzy dynastie walczyły o dominację na kontynencie. Walczono
na polach bitew, jednak często decydujące boje rozgrywały się w kuluarach. Za grubymi murami zamków zawierano 
strategiczne sojusze, dochodziło do aktów cudzołóstwa, spisków, zdrad i morderstw. Bezlitosne intrygi doprowadziły 
do zerwania więzi w wielu znamienitych rodach i wpłynęły na sposób, w jaki kierowały one swoimi imperiami. 
Serial przybliża losy postaci bezpośrednio zaangażowanych w spory dynastyczne, przedstawia ich motywacje w dążeniu 
do osiągnięcia celu oraz prezentuje skutki ich dobrych i złych decyzji. Dokument ukazuje również, jak pragnienie władzy 
i ludzkie namiętności były istotnymi czynnikami w tworzeniu się narodów europejskich. 



01:00 ROSJA I CHINY - MAŁŻEŃSTWO Z WYRACHOWANIA

Film dokumentalny, 49 min, Polska, 2018
Reżyseria: Barbara Włodarczyk

Przeludnionym Chinom brakuje ziemi ornej. Tymczasem w sąsiedniej Rosji po rozpadzie ZSRR i upadku kołchozów na Dalekim Wschodzie jedna czwarta pól leży odłogiem. Hasło Ziemia bez ludzi, dla ludzi bez ziemi, które w XX wieku promowało żydowskie osadnictwo w Palestynie, dziś idealnie pasuje do sytuacji na pograniczu rosyjsko - chińskim. Przez dalekowschodnią granicę Rosji na dużą skalę odbywa się chińska migracja ludzi, produktów i inwestycji. Według szacunków tylko w Kraju Chabarowskim mieszka już poł miliona Chińczyków. Głośne stały się transgraniczne małżeństwa. W Chinach polityka jednego dziecka doprowadziła do znaczącego niedoboru kobiet. Rosjanki zaś zachęca wizja trzeźwego i pracowitego męża, o co w pogrążonych w gospodarczej stagnacji regionach Rosji, bywa trudno. Chińczycy dzierżawią setki tysięcy ha ziemi ornej, zakładają fermy i sprowadzają do pracy rodaków. Wszystko to budzi coraz więcej obaw w Rosji i coraz większy strach przed Chinami, które według założeń Kremla miały być strategicznym przyjacielem. Celem filmu będzie pokazanie skali, przyczyn i następstw zjawiska zasiedlania Dalekiego Wschodu przez Chińczyków. Dokument przedstawi realia życia na pograniczu chińsko - wschodnim i odpowie na pytanie, jak silny jest strach Rosjan przed chińskim zalewem oraz w jaki sposób odbija się to na relacjach Moskwa - Pekin.