TVP Historia                    Poniedziałek, 17.06.2024

06:10 BYŁ TAKI DZIEŃ - 17 CZERWCA ODC. 596

Felieton, 2 min, Polska, 2006
Autor: Janusz Weychert

1940 - "postępowe siły" Litwy, Łotwy i Estonii zwróciły się do Sowietów o przyjęcie ich krajów do ZSRS; 
1953 - bunt w NRD; 
1964 - premiera musicalu "Skrzypek na dachu"; 
1983 - zmarł Miron Białoszewski;



06:15 SZEROKIE TORY - JEDEN DZIEŃ Z ŻYCIA BIZNESMENA W BAKU

Reportaż, 25 min, Polska, 2002
Scenariusz: Barbara Włodarczyk
Zdjęcia: Wiktor Politow

W tym wydaniu reportaż z Azerbejdżanu. Jego bohater, Arif Kazijew, należy do elity finansowej Baku, a w czasach Związku Radzieckiego pracował jako dziennikarz telewizyjny i znajomości z tego okresu ułatwiły mu rozpoczęcie biznesu, podobnie jak liczne znajomości w kręgach prezydenta Azerbejdżanu, Gajdara Alijewa. Arif jest właścicielem ekskluzywnej restauracji, kilku sklepów z ręcznie tkanymi dywanami i prowadzi teatr muzyczny.



06:40 SPÓR O HISTORIĘ - WŁADCY POLSCY: ZYGMUNT I STARY

Debata, 30 min, Polska, 2017
Scenariusz: Elżbieta Szumiec - Zielińska
Prowadzący: Piotr Legutko

Zygmunt I Stary był synem Kazimierza IV Jagiellończyka i Elżbiety Habsburżanki. Urodził się pierwszego lub drugiego 
stycznia 1467 roku w Kozienicach. Jako piąty z królewskich synów, starannie wykształcony Zygmunt miał niewielkie 
szanse na objęcie tronu. Długo omijały go godności, na jakie mógł liczyć królewski potomek. Dopiero najstarszy brat 
Zygmunta Władysław król czeski i węgierski dał mu najpierw księstwo głogowskie, a później opawskie. W 1503 roku 
Zygmunt w imieniu Władysława objął namiestnictwo na Łużycach. Do wielkiej polityki Zygmunt wkroczył trzy lata później, 
gdy jego brat Aleksander, nie doczekawszy się potomka, złożony śmiertelną chorobą, uczynił go swoim następcą na 
Litwie i w Koronie. Zygmunt miał czterdzieści lat, gdy był koronowany w Krakowie. Współcześni pisali, że był łaskawy 
i dobrotliwy wobec poddanych... W obietnicach tak stały, że niczego nie cenił wyżej nad wierność. 
Od początku panowania Zygmunt Stary zmuszony był do prowadzenia wojen obronnych z Moskwą i Krzyżakami. 
Choćtych ostatnich pokonał, to nie włączył Prus do Polski. Zadowolił się hołdem lennym Wielkiego Mistrza Zakonu, 
Albrechta Hohenzollerna. Rok później inkorporował do Polski Mazowsze. W czasie jego panowania Jagiellonowie stracili 
Węgry i Czechy. 
Zygmunt I zmarł w Krakowie 1 kwietnia 1548 roku, po ponad czterdziestu latach panowania. Spoczywa w katedrze na 
Wawelu. 



07:20 WOJENNE DZIEWCZYNY S.V - ODC. 58 (SERIA V ODC. 6)
Ваенныя дзяўчаты (Wojenne dziewczyny), серыял

Serial wojenny, 43 min, Polska, 2021
Reżyseria: Filip Zylber
Scenariusz: Monika Franczak, Wojciech Lepianka
Aktorzy: Vanessa Aleksander, Maja Szopa, Karolina Rzepa, Michał Czernecki, Maciej Brzoska, Mateusz Rzeźniczak, Piotr Nerlewski, Magdalena Czerwińska, Paweł Małaszyński, Magdalena Smalara

Po zdradzeniu przez Mańka, Sońka został aresztowany przez bojowców. Ewa w końcu wyznaje mu, 
że jest w ciąży i to on jest ojcem dziecka. Sońka ucieka z aresztu, jest zdeterminowany odzyskać 
pieniądze. Kontaktuje się z nim Meier, który informuje go o szansie przechwycenia nagrań wykonanych 
przez niego w ośrodku. 
Odrowąż nie zdołał zebrać pieniędzy dla Schneidera. Zdesperowany składa Schneiderowi jeszcze jedną 
propozycję. W pałacu ma zostać otwarta fabryka konserw rybnych na zaopatrzenie dla armii niemieckiej, 
co stanowi poważne zagrożenie dla rodziny Chaima. Meier jest głęboko poruszony bestialskimi 
eksperymentami prowadzonymi przez Lunda w tajnym ośrodku. Poczucie obowiązku walczy w nim z sumieniem. 

Serial wojenny,



08:00 CZARNA WOŁGA - ODC. 5 DOLCE VITA

Cykl dokumentalny, 40 min, Polska, 2023
Reżyseria: Piotr Litka
Scenariusz: Piotr Litka, Przemysław Semczuk
Zdjęcia: Jeremi Grzywa, Michał Bożek
Wykonawcy: Przemysław Semczuk

Na przełomie lat 60. i 70. ubiegłego wieku doszło do dwóch głośnych zabójstw, których sprawcami byli bardzo młodzi ludzie. "Proces żyrardowski" doprowadził do zaostrzenia kodeksu karnego. Z kolei sprawa dwóch przestępców z Konstantynowa Łódzkiego okazała się największą akcją poszukiwawczą okresu PRL.



08:45 KUCHNIA JAGIELLONÓW - ODC. 6. W STOLICY PAŃSTWA KRZYŻACKIEGO KUCHNIA FUSION NAJLEPSZA W EUROPIE.

25 min, Polska, 2020
Reżyseria: Jerzy Grabowski
Scenariusz: Łukasz Modelski
Prowadzący: Łukasz Modelski

"Kuchnia Jagiellonów" - to cykl, w którym autorzy przedstawiają czasy dynastii Jagiellonów od strony kuchni. Kuchnia tamtych czasów to nie tylko tłuste mięsiwa, suto podlewane miodem. To kuchnia pełna finezji, owoców, warzyw, zup, wypieków.



09:15 HISTORIA POLSKI - HOTEL POLSKI

Film dokumentalny, 49 min, Polska, 2009
Reżyseria: Kama Veymont
Scenariusz: Kama Veymont
Zdjęcia: Andrzej Adamczak, Henryk Janas

Film odsłania kulisy tajemniczej i niemal nieznanej historii z okresu holocaustu, która rozegrała się w Warszawie, latem 1943 roku i która, z racji swej moralnej dwuznaczności, zyskała miano "afery Hotelu Polskiego". W Warszawie, ogłoszonej po likwidacji getta miastem "wolnym od Żydów", powstaje na ulicy Długiej 29 - za zgodą i z inicjatywy gestapo - coś w rodzaju "ambasady" dla Żydów, gdzie za grube pieniądze mogą oni nabywać ratujące życie paszporty krajów południowo - amerykańskich i innych państw neutralnych. Prawdziwi właściciele tych dokumentów już nie żyją. Przechwycone przez żydowskich konfidentów i wprowadzone do powtórnego obiegu papiery pozwolą na wyjazd z Polski ponad 2500 polskich Żydów. Jednak aferę Hotelu Polskiego przeżyje ostatecznie tylko około 200 osób. Co stało się z resztą pensjonariuszy owego hotelu? Czy Hotel Polski był pułapką? Kto i dlaczego ostatecznie ocalał? I jaki z tej historii płynie morał dla współczesności? Twórcy filmu próbują odpowiedzieć na te pytania, konfrontując ze sobą wspomnienia ostatnich żyjących świadków tamtych wydarzeń, odnalezionych w Polsce, Nowym Jorku i w Izraelu. 



10:10 ENCYKLOPEDIA II WOJNY ŚWIATOWEJ - DROGA PRZEZ PIEKŁO CZ. 2

Cykl dokumentalny, 28 min, Polska, 1993
Scenariusz: Bogusław Wołoszański, Maciej Zakrocki
Zdjęcia: Zbigniew Maziarz
Prowadzący: Bogusław Wołoszański

Program cykliczny popularyzujący wiedzę o historii II wojny światowej. Wykorzystano w niej materiały archiwalne. 
Odcinek poświęcony alianckim konwojom morskim dostarczającym zaopatrzenie w sprzęt wojskowy dla ZSRR do portów w Murmańsku i Archangielsku. 



10:45 WALIA - DZIKA KRAINA - ODC. 3 NA GORĄCO
(WALES: LAND OF THE WILD EP. 3 THE HEAT IS ON)

Serial dokumentalny, 50 min, Wielka Brytania, 2021
Reżyseria: Adrian Seymur

Seria dokumentalna (4 odcinki) o dzikich ekosystemach Walii na przestrzeni dwunastu miesięcy w roku. Każdy odcinek to opowieść o najbardziej dramatycznych momentach jednej z czterech pór roku. Narodziny i regeneracja po zimie w wiosennych miesiącach, dorastanie i budowanie nowego życia przez lato, przygotowywanie się do zmian jesienią, aż po nastanie i przetrwanie zimy. Będziemy się przyglądać niektórym z najbardziej niezwykłych i charyzmatycznych zwierząt Walii. 
Odc. 3 - "Na gorąco". Nastał czerwiec. Temperatura stale rośnie. W Walii zaczyna się być może najgorętsze i najsuchsze lato w tym pokoleniu. Cały kraj praży się na słońcu. To powinien być czas szczodrobliwości przyrody, ale walijską faunę czeka ciężka przeprawa. W tym czasie skrajności mniejsze i mniej pospolite gatunki mają okazję zabłysnąć. Północna Walia. Na plaży Gronant, o rzut kamieniem od Prestatyn, szukają orzeźwienia wymęczeni skwarem urlopowicze. Są tu również goście, którzy przybyli z odleglejszych terenów. Rybitwy białoczelne. Przyleciały tu aż z zachodniej Afryki - na lęgi. Linia brzegowa Walii charakteryzuje się pięknem i zróżnicowaniem. To jedyny na świecie kraj, w którym nadmorska droga ciągnie się przez całą jego długość. I znaleźć tu można niezwykłe bogaty świat zwierząt.



11:40 BYŁO, NIE MINĘŁO - KRONIKA ZWIADOWCÓW HISTORII. - POD PRĄD CZASU

Magazyn historyczny, 23 min, Polska, 2017
Autor: Adam Sikorski
Lektor: Artur Kalicki

Pod prąd czasu
Lokalna pamięć historyczna dobrze funkcjonuje tylko na obszarze trzech ostatnich pokoleń. Później już nie ma kogo 
pytać o fakty, a przekaz staje się coraz mniej jasny. Wówczas próbujemy zamieniać gasnącą opowieść w trwałe
znaki, tak jak ma to miejsce we wsi Udrzyn nad Bugiem. W tym miejscu oddział majora Dobrzańskiego - Hubala 
wyszedł z lasu i przeprawiał się przez rzekę. Miejsce to już jakiś czas temu oznaczyliśmy stosowną tablicą
informacyjną. Wraz z miejscowymi miłośnikami historii sprawdzamy, czy po tej przeprawie coś jeszcze zostało. 

Zdarzyło się w Puszczy Mariańskiej
Czesław i Tadeusz Tańscy, ojciec i syn. Obydwaj na swój sposób genialni. Czesław - artysta malarz i praojciec 
lotnictwa. Jego syn Tadeusz - inżynier, polski konstruktor samochodowy. Próbujemy szukać o nich szczegółowej 
wiedzy w miejscach, z którymi byli związani. 



12:10 PRZEPROWADZKI - ODC. 3/10 - SERWANTKA GENERAŁOWEJ

Serial obyczajowy, historyczny, 53 min, Polska, 2000
Reżyseria: Leszek Wosiewicz
Scenariusz: Cezary Harasimowicz
Zdjęcia: Krzysztof Ptak
Muzyka: Michał Lorenc
Aktorzy: Krzysztof Banaszyk, Artur Janusiak, Anna Romantowska, Leon Charewicz, Maja Ostaszewska, Piotr Adamczyk, Krzysztof Kolberger, Łukasz Lewandowski, Paweł Gędłek, Marian Glinka, Tomasz Pijanowski, Maciej Stuhr, Kinga Preis

 Rok 1905. Po kolejnym nieudanym zamachu na generała - gubernatora 
jego żona ma dosyć życia w ciągłym zagrożeniu. Postanawia więc wrócić 
do Petersburga. Przeprowadzkę zleca firmie Szczygła. Niebawem dowiadują 
się o tym koła konspiracyjne. Do Cześka zgłasza się bojowiec, który 
zamierza zgładzić namiestnika, umieszczając w jego serwantce bombę. 
Szczygieł staje przed poważnym dylematem: dobro ojczyzny czy klienta, 
który mu zaufał. Mimo oporów Czesiek przyjmuje bojowca do pracy, by 
ułatwić mu umieszczenie śmiercionośnego ładunku. 
 Tymczasem pozostali tragarze buntują się, widząc, że "nowy" wyraźnie
i bezkarnie lekceważy swoje obowiązki. Niewygodną dla Cześka sytuację
niespodziewanie rozwiązuje Róża. Znalazłszy bombę, zwraca ją bojowcom, 
oświadczając, że jej firma nie zajmuje się wysadzaniem klientów w powietrze. 
Nawet, jeśli stoją za tym wzniosłe pobudki patriotyczne. 


SERWANTKA SERWANTKA GENERAŁOWEJ 

Serial obyczajowy, 50 min, 10 odc. , Polska 2000
Reżyseria: Leszek Wosiewicz
Scenariusz: Cezary Harasimowicz
Aktorzy: Krzysztof Banaszyk, Artur Janusiak, Kinga Preis, Leon Charewicz, 
Łukasz Nowicki, Adam Ferency, Piotr Adamczyk, Maja Ostaszewska, 
Paweł Wilczak, Anna Romantowska, Jan Nowicki, Krzysztof Kolberger, 
Kazimierz Borowiec, Maciej Stuhr i inni



13:15 SZATAN Z SIÓDMEJ KLASY

Film przygodowy dla młodych widzów, 102 min, Polska, 2006
Reżyseria: Kazimierz Tarnas
Scenariusz: Kaziemierz Tarnas, Tomasz Piotrowski
Zdjęcia: Zdzisław Najda
Muzyka: Krzesimir Dębski
Aktorzy: Bartosz Fejge, Katarzyna Bator, Wojciech Malajkat, Krzysztof Globisz, Katarzyna Pypno, Tytus Hołdys, Marek Serdiukow, Tomasz Koźlik, Paweł Jakowlew, Łukasz Jaźwiec, Rafał Kołsut, Krystyna Tkacz, Justyna Sieńczyłło, Emilian Kamiński, Maria Kaniewska

Adaptacja powieści Kornela Makuszyńskiego pod tym samym tytułem. 
Lata 30. XX wieku. W majątku Iwona Gąsowskiego pod Wilnem pojawia się Francuz, który koniecznie chce kupić zadłużoną posiadłość i chylący się ku upadkowi dom. Właściciel nie chce jej sprzedać, wtedy z domu giną stare drzwi. Najpierw jedne, potem drugie... Profesor gimnazjum, Piotr Gąsowski, historyk, prosi swego najbystrzejszego, znanego z detektywistycznych zdolności ucznia, Adama Cisowskiego, o pomoc w rozwiązaniu zagadki niezrozumiałych kradzieży w domu jego brata. A wszystkiemu winien odnaleziony w Paryżu w 1936 list Kamila de Berier, pułkownika armii napoleońskiej, który w czasie odwrotu spod Moskwy, tuż przed śmiercią, pozostawił wskazówki dotyczące ukrytego skarbu.



15:10 KORONA KRÓLÓW - ODC 6

Telenowela historyczna TVP, 24 min, Polska, 2017
Reżyseria: Wojciech Pacyna, Jacek Sołtysiak, Jerzy Krysiak
Scenariusz: Maria Ciunelis, Agata Danielowska -Flejszman, Ilona Łepkowska, Ariadna Lewańska
Zdjęcia: Krzysztof Pakulski, Jacek Fabrowicz
Muzyka: Marcin Przybyłowicz
Aktorzy: Halina Łabonarska, Mateusz Król, Marta Bryła, Paulina Lasota, Marcin Rogacewicz, Wojciech Żołądkowicz, Andrzej Popiel, Anna Grycewicz, Maciej Mikołajczyk, Jan Wieczorkowski, Ireneusz Pastuszak, Wiesław Wójck, Tomasz Błasiak, Agata Bykowska, Jan Hussakowski

 odc. 6 
Na dworze panuje poruszenie. Kazimierz i Jadwiga nie wierzą w spisek węgierski. 
Podejrzewają intrygę Olgierda, jednak wzmacniane są straże, a w kuchni nakazuje się ostrożność. 
Brat Anny w obawie o jej życie i zdrowie chce ją zabrać na Litwę. Pomysł podoba się Jadwidze, 
która nadal okazuje jej niechęć. Królowa uważa, że synowa powinna wyjechać na jakiś czas. 
Anna jednak wie, że nie może opuścić króla. 
Kucharka litewska dostrzega na zapleczu kuchni martwe szczury. Wygląda na to, że na zamku 
jest trucizna. 

Telenowela historyczna, 24 min, TVP 2017
Reżyseria: Wojciech Pacyna, Jacek Sołtysiak, Jerzy Krysiak
Scenariusz: Ilona Łepkowska
Zdjęcia: Krzysztof Pakulski, Jacek Fabrowicz
Muzyka: Marcin Przybyłowicz
Aktorzy: Halina Łabonarska, Mateusz Król, Marta Bryła, Paulina Lasota, Marcin Rogacewicz, Wojciech Żołądkowicz, Andrzej Popiel, Anna Grycewicz, Maciej Mikołajczyk, Jan Wieczorkowski, Ireneusz Pastuszak, Wiesław Wójck, Tomasz Błasiak, Agata Bykowska, Jan Hussakowski



15:40 "SENSACJE XX WIEKU" - STRAŻNICY SKARBÓW
(STRAŻNICY SKARBÓW)

Widowisko, 44 min, Polska/Wielka Brytania, 2015
Reżyseria: Robert Wichrowski
Scenariusz: Bogusław Wołszański
Zdjęcia: Waldemar Szmidt
Aktorzy: Jerzy Bończak, Adam Woronowicz, Mateusz Jordan Młodzianowski, Mariusz Jakus, Kazimierz Mazur

To niezwykła historia, która do dziś rozpala emocje wśród historyków, poszukiwaczy skarbów i mieszkańców 
Dolnego Śląska. Skrzynie pełne złota, które Niemcy planowali wywieźć z zagrożonego oblężeniem Armii Czerwonej 
Wrocławia, ostatecznie trafiły w nieznane dotąd miejsce. O tym gdzie złoto zostało ukryte, nie wie nikt, ale punktem 
wyjścia do rozwikłania tej tajemnicy są trzy postaci. Generał Reinhard Gehlen, który przez trzy lata kierował 
oddziałem niemieckiego wywiadu wojskowego na ZSRR, a po wojnie budował wywiad RFN. SS - Sturmbannführer 
Otto Skorzeny - dowódca specjalnego oddziału komandosów, nazywany najgroźniejszym człowiekiem w Europie. 
Uważa się, że po wojnie dowodził tajną organizacją byłych esesmanów. Herbert Klose, prawdopodobnie policjant 
z Prezydium Policji we Wrocławiu, człowiek, który mógł znać miejsce ukrycia największego skarbu XX wieku. 
Po wojnie pozostał w Polsce, ukrywając się pod fałszywymi dokumentami nieopodal Wrocławia. Na co dzień
pracował jako weterynarz, ale jego głównym zadaniem miało być strzeżenie ukrytego skarbu. Na jego trop wpadł
UB, ale podczas przesłuchania nie zdradził on tajemnicy. To, co łączyło wysokiej rangi oficerów SS oraz
ich udział w rabunku i ukryciu złota jest jedną z niewyjaśnionych i najbardziej strzeżonych tajemnic XX wieku. 
W tym odcinku serii Sensacje XX wieku w główne role wcielą się m.in. Adam Woronowicz i Jerzy Bończak. 



16:40 HISTORIA POLSKI - ŻOŁNIERZ RZECZYPOSPOLITEJ

Film dokumentalny, 50 min, Polska, 2020
Reżyseria: Wojciech Niebelski, Marek Wrona
Scenariusz: Zdzisław Bzymek
Aktorzy: Wojciech Niemczyk - narrator

Film dokumentalny o Edwardzie Bzymku - Strzałkowskim. To wybitna postać podziemia niepodległościowego, intelektualista, oficer Września, szef wywiadu i kontrwywiadu AK południowych okręgów Generalnego Gubernatorstwa, szef Brygad Wywiadowczych. Jego siatka w trakcie wojny rozpracowywała niemieckie struktury i instytucje, demaskowała kolaborantów, uczestniczyła w zabezpieczeniu słynnej akcji Most III, zwieńczonej przerzutem pocisku V2 na Zachód. Przygotowywała się również do działania w warunkach przewidywanej okupacji sowieckiej, rozpracowując struktury podziemia komunistycznego. Po zakończeniu działań wojennych Brygady Wywiadowcze wchodzą w skład organizacji Wolność i Niezawisłość, zaś Edward Bzymek - Strzałkowski wchodzi w skład jej II Zarządu. Dwa dni po aresztowaniu w 1946 r. , Edward podejmuje desperacki 
krok i aby chronić swoich współtowarzyszy, wyskakuje z II piętra kamienicy w krakowskiej siedzibie Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego przy placu Inwalidów. Przeżywa, lecz w ciężkim stanie, nieprzytomny, zostaje przetransportowany do szpitala więziennego na Montelupich. Gdy tylko odzyskuje przytomność, rozpoczyna się bestialskie, trwające wiele miesięcy śledztwo, w wyniku którego Bzymek zostaje skazany na karę śmierci w tzw. procesie krakowskim, zamienioną ostatecznie na wieloletnie więzienie. Do końca życia jest inwigilowany. W 1992 roku zostaje zrehabilitowany, zaś władze Krakowa nazywają jego imieniem jedną z ulic miasta. W 2011 roku odznaczony zostaje pośmiertnie przez prezydenta RP Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.



17:35 SPÓR O HISTORIĘ - WŁADCY POLSCY: ZYGMUNT II AUGUST

Debata, 30 min, Polska, 2017
Scenariusz: Elżbieta Szumiec - Zielińska
Prowadzący: Piotr Legutko

Zygmunt II August, syn Zygmunta I Starego i Bony, ostatni z męskiej linii Jagiellonów urodził się 1 sierpnia 1520 roku 
w Krakowie. Jego narodziny krakowscy rajcy witali słowami: "Narodził się dziedzic cnót sławy ojcowskiej, rękojmia pokoju
całemu królestwu Sarmatów". W wieku dziewięciu lat, dzięki staraniom matki, królowej Bony, został ogłoszony wielkim 
księciem litewskim i wybrany na króla Polski. Uroczysta koronacja, przeprowadzona jeszcze za życia ojca, odbyła się 
na Wawelu 20 lutego 1530 roku. Formalne objęcie władzy nastąpiło dopiero po śmierci Zygmunta I Starego w 1548 roku. 
Po śmierci pierwszej żony, Elżbiety Habsburżanki Zygmunt August potajemnie ożenił się z Barbarą Radziwiłłówną. 
Stało się to przyczyną konfliktu nie tylko ze szlachtą i magnaterią, ale i z matką. Trzecie małżeństwo zawarł z Katarzyną, 
siostrą Elżbiety. W 1561 roku opanował Inflanty. W obliczu zagrożenia wojny z Moskwą, król, włączając się w ruch 
egzekucyjny, poszedł na ustępstwa wobec szlachty. Nie mając potomka, dążył do zmiany unii personalnej Polski i Litwy 
w unię realną. Doprowadził do jej zawarcia w Lublinie w 1569 roku. Powstało jedno państwo Rzeczypospolita Obojga 
Narodów. Zygmunt August nie lubił podejmować decyzji, stąd współcześni nazywali go "dojutrkiem". 



18:20 WOJENNE DZIEWCZYNY S.V - ODC. 59 (SERIA V ODC. 7)
Ваенныя дзяўчаты (Wojenne dziewczyny), серыял

Serial wojenny, 44 min, Polska, 2021
Scenariusz: Wojciech Lepianka
Muzyka: Bartosz Chajdecki, Piotr Komorowski
Aktorzy: Vanessa Aleksander, Maja Szopa, Karolina Rzepa, Aleksandra Pisula, Maciej Brzoska, Mateusz Rzeźniczak, Piotr Nerlewski, Magdalena Smalara, Magdalena Czerwińska, Krzysztof Cybulski, Maurycy Popiel

Bronka dowiedziała się, gdzie Maniek Kielan może trzymać pieniądze. Tę wiedzę przekazała Sońce i Ewie. 
To rodzi kolejny konflikt między ukochanymi. Ewa nie chce puścić Sońki samego, więc Bronka decyduje się 
pójść z nim. Ostatecznie cała trójka wyrusza na Powiśle w celu odzyskania pieniędzy. Nie wiedzą, że podąża 
za nimi Magda. Tymczasem Schneider stawia Odrowążowi ultimatum, który ma teraz dwa dni na zdobycie 
pieniędzy. Z kolei Lund jest wściekły na Wirtza i Meiera za "pomyłkę" przy odbiorze kliszy nagrania 
z eksperymentów. Odrowąż zauważa jak Zyga i Kostek pakują skrzynie z granatami na ciężarówkę. 
Składa im propozycję nie do odrzucenia. Meier pomimo możliwości wyjazdu z Warszawy postanawia
 zostać w tajnej placówce. 

Serial wojenny,



19:10 CZARNA WOŁGA - ODC. 6 TEN BANK ZOSTAŁ OBRABOWANY

Cykl dokumentalny, 41 min, Polska, 2023
Reżyseria: Piotr Litka
Scenariusz: Piotr Litka, Przemysław Semczuk
Zdjęcia: Marian Bobrowski, Jeremi Grzywa, Michał Bożek
Wykonawcy: Przemysław Semczuk

Komunistyczne władze robiły wszystko, by stworzyć wrażenie, że przestępczość jest wyłącznie problemem państw kapitalistycznych. O kryminalnych historiach z lat PRL nie wspominała ani prasa, ani Dziennik Telewizyjny. Wiedzieli o nich nieliczni: milicjanci, esbecy, prokuratorzy, sędziowie, a także społeczność lokalna, przed którą nie udawało się ukryć tych wydarzeń. Ludzie najczęściej znali pojedyncze fakty, zaledwie wycinek skomplikowanego śledztwa, co sprzyjało domysłom i plotkom. Dopiero po latach, dzięki zachowanym dokumentom archiwalnym, relacjom uczestników, świadków, a czasem i sprawców, możemy poznać te pilnie strzeżone tajemnice. Zwłaszcza że w wielu przypadkach dopiero dziś udaje się odtworzyć ich rzeczywisty przebieg i obalić wersje stworzone na rzecz ówczesnej propagandy. 
O tych danych sprawach opowiada cykl CZARNA WOŁGA. 



20:00 HISTORIA W POSTACIACH ZAPISANA - D’ARTAGNAN, MUSZKIETER KRÓLA - SŁOŃCE
(D'ARTAGNAN)

Cykl dokumentalny, 98 min, Francja, 2023
Reżyseria: Laure Delalex
Lektor: Marek Ciunel

"Historia w postaciach zapisana" (tytuł francuski "Secrets d'Histoire"), to seria programów historycznych, realizowanych i emitowanych przez francuską telewizję publiczną. Prezenterem programu jest znany dziennikarz telewizyjny Stephan Bern. Każdy z odcinków przedstawia losy wielkiej postaci historycznej. Z kamerą udajemy się do miejsc stanowiących prawdzie skarby światowego dziedzictwa kultury: zamków i pałaców, galerii sztuki oraz parków i ogrodów. 
 



21:50 TAJEMNICE POCZĄTKÓW POLSKI - OD POPIELA DO PIASTA

Film dokumentalny, 59 min, Polska, 2021
Reżyseria: Zdzisław Cozac
Scenariusz: Zdzisław Cozac
Zdjęcia: Zdzisław Cozac, Mariusz Gala, Paweł Załuska

Pierwszym historycznym władcą Polski był Mieszko I. A co przed państwem Mieszka? Przyjęło się, że chrzest Mieszka I w 966 roku wyznacza datę początkową państwa polskiego. Jednak zręby naszego państwa powstały wcześniej. Najstarsza znana nam kronika 
mówi o trzech poprzednikach Mieszka I. Czy to znaczy, że dzieje Polski piastowskiej zaczęły się trzy generacje wstecz? Ten opis początków dynastii, która założyła Polskę, powstał niemal 120 lat po śmierci Mieszka I. Jego autor nie podpisał się pod swoim
dziełem. Kronikarza tego nazwano Gallem Anonimem, bo przypuszczano, że pochodził z Galii. Z najnowszych badań wynika, 
że raczej był rodem z Wenecji. Przybył do nas z Węgier w orszaku Bolesława Krzywoustego, który zlecił mu napisanie historii 
swojej piastowskiej dynastii. Dziejopis nie przekazał żadnych innych informacji o przodkach Mieszka I ani o czasach, w których 
żyli. Dziś te okryte tajemnicą czasy budzą wielką ciekawość: co faktycznie działo się w czasach, gdy czczono u nas "bałwany", 
gdzie, kiedy i jak Piastowie mogli dojść do władzy? Tym tropem za naukowcami będą podążać widzowie filmu. 



23:00 BAŁKANY W OGNIU - CZĘŚĆ 2. ROZPAD JUGOSŁAWII
(THE BALKANS IN FLAMES / BALKAN IN FLAMMEN 2. A STATE FALLS APART)

Serial dokumentalny, 52 min, Niemcy, 2019
Reżyseria: Veronika Mendler, Klaus Kastenholz

Czteroodcinkowa seria dokumentalna o sytuacji na Półwyspie Bałkańskim. Upadek Jugosławii w XX wieku był wynikiem wielu wojen i konfliktów, które nękały Europę Południowo - Wschodnią od ponad stu lat. Przerażające okrucieństwa z przeszłości wciąż tkwią w wielu sercach i umysłach w dużych częściach regionu, powodując trwającą brutalną konfrontację, która jest jedną z przyczyn dalszego rozmieszczania żołnierzy ONZ w niebieskich hełmach. Często nie sposób zapomnieć o krwawej przeszłości. Ten serial dokumentalny dociera do sedna przyczyn konfliktów i wojen. Wypowiedzi współczesnych świadków i międzynarodowych ekspertów pomagają w dochodzeniu w sprawie kryzysu południowo - wschodniego. Jest to badanie genezy państwa, epoki dyktatora Tity, wojen jugosłowiańskich lat 90. , a także wpływu przeszłości na współczesność. 
Odcinek 2 - "Rozpad Jugosławii". Jugosłowiańska tragedia. Dekada horroru. Sąsiedzi stają się wrogami. Miliony tracą domy, ponad 100 tysięcy ginie. Nieokiełznane okrucieństwo w południowo - wschodniej Europie niepokoi świat. Dwaj bezwzględni nacjonaliści, Tudjman i Milosevic, wysadzają w powietrze bałkańską beczkę prochu. Wojna wciąga cały kraj w otchłań. Europa i Stany Zjednoczone patrzą na to bezradnie. Dlaczego narody Jugosławii stały się wrogami? Jaką winę ponoszą Europa i USA? To lekcja o porażce polityki. Zagrzeb, 13 maja 1990 roku. W Jugosławii od dawna panuje napięcie. W tym dniu dochodzi do przemocy. Chorwaccy i serbscy kibice atakują się nawzajem. Milicja pałuje chorwackich kibiców. Vjekoslav Skrinjar grał wówczas dla Zagrzebia. Jugosławia składała się wtedy z sześciu republik - Słowenii, Chorwacji, Bośni i Hercegowiny, Serbii, Czarnogóry i Macedonii. Serbowie stanowili największą grupę etniczną, przy czym ponad jedna trzecia z nich mieszkała poza granicami Serbii.



00:05 SENSACJE XX WIEKU - POJEDYNEK W VENLO

Widowisko historyczne, 50 min, Polska, 2004
Autor: Bogusław Wołoszański
Reżyseria: Adek Drabiński
Zdjęcia: Waldemar Szmidt
Muzyka: Dariusz Żebrowski
Aktorzy: Piotr Garlicki, Tomasz Dedek, Wojciech Wysocki, Marek Kalita, Jerzy Schejbal

 Opatrzność czuwała nad wodzem. Choć ładunek dynamitu z aż trzema, dla pewności, zapalnikami i dwoma
mechanizmami zegarowymi eksplodował w ściśle wyznaczonym czasie, to jest 8 listopada 1939 o godzinie 21:20, 
zabijając sześciu i raniąc wielu towarzyszy partyjnych, w monachijskiej piwiarni "Buergerbraeukeller" Hitlera już 
nie było. Wbrew obyczajom, wcześniej niż zwykle opuścił siedzibę corocznego zjazdu nazistów. 
 Szczęście uśmiechnęło się też do organów ścigania. Hans Georg Elser, stolarz z zawodu i komunista z przekonania, 
został schwytany tego samego dnia, wieczorem, podczas próby ucieczki do Szwajcarii. Podobno zachowywał się 
podejrzanie na przejściu granicznym. Nie sposób pojąć, dlaczego tak wytrawny i przezorny zamachowiec zamiast
spokojnie wrócić do domu, usiłował opuścić Niemcy. Pytań jest więcej. Ktoś musiał pomagać Elserowi w składaniu 
tajnych wizyt w piwiarni. Ktoś musiał nie słyszeć - przez trzydzieści nocy z rzędu! - hałasu towarzyszącego drążeniu
w filarze wnęki na bombę. Kto? Skąd u prostego stolarza imponująca wiedza pirotechniczna? I wreszcie dlaczego 
pojmany zbrodniarz nie stanął natychmiast pod murem ani nawet przed sądem? Został osadzony w Dachau, w którym 
przebywał przez kilka lat w dobrych, jak na obóz koncentracyjny, warunkach. Został zamordowany dopiero w kwietniu 
1945 roku. Tego samego dnia stracono byłego szefa Abwehry, Wilhelma Canarisa, dzień później - bliskiego 
współpracownika admirała, Hansa Ostera. Ktoś zadbał o to, aby zwycięscy alianci nie poznali sekretów tajnych służb 
Trzeciej Rzeszy. 
 W kolejnym odcinku "Sensacji XX wieku" Bogusław Wołoszański przedstawia zagadkowe, do dziś nie w pełni 
wyjaśnione kulisy zamachu na Hitlera dokonanego w listopadzie 1939 roku. Wojna z Polską już się skończyła, 
wojna z Zachodem - pomijając farsę "drole de guerre" - jeszcze się nie zaczęła. Trwały za to intensywne gry
polityczne i dyplomatyczne, zmagania stronnictw i koterii, a także walki służb wywiadowczych. Nie tylko 
z przeciwnikami zza linii frontu. Niemiecka generalicja obawiała się przedwczesnego uderzenia na mocarstwa 
zachodnie. Z niepokojem patrzyła na rosnące wpływy SS. Wywiad wojskowy admirała Canarisa ostro konkurował 
z kierowanym przez Waltera Schellenberga wywiadem SS. Zamach monachijski i wydarzenia późniejsze, 
w tym nader łatwe schwytanie sprawcy, oraz porwanie przez Sicherheitsdienst w nadgranicznym holenderskim 
miasteczku Venlo dwóch wywiadowców brytyjskich, mogły być następstwem rywalizacji niemieckich tajnych 
służb - Abwehry i SS, jak też pokłosiem znacznie poważniejszego konfliktu w najwyższych kręgach kierowniczych 
Trzeciej Rzeszy. Czyżby Elser miał zabić nieobliczalnego Adolfa Hitlera, by nowy przywódca, rozsądny Heinrich 
Himmler, mógł szybko wynegocjować warunki pokoju z zachodnimi aliantami i pomaszerować na Wschód?



01:15 BYŁO, NIE MINĘŁO - KRONIKA ZWIADOWCÓW HISTORII. - POD PRĄD CZASU

Magazyn historyczny, 23 min, Polska, 2017
Autor: Adam Sikorski
Lektor: Artur Kalicki

Pod prąd czasu
Lokalna pamięć historyczna dobrze funkcjonuje tylko na obszarze trzech ostatnich pokoleń. Później już nie ma kogo 
pytać o fakty, a przekaz staje się coraz mniej jasny. Wówczas próbujemy zamieniać gasnącą opowieść w trwałe
znaki, tak jak ma to miejsce we wsi Udrzyn nad Bugiem. W tym miejscu oddział majora Dobrzańskiego - Hubala 
wyszedł z lasu i przeprawiał się przez rzekę. Miejsce to już jakiś czas temu oznaczyliśmy stosowną tablicą
informacyjną. Wraz z miejscowymi miłośnikami historii sprawdzamy, czy po tej przeprawie coś jeszcze zostało. 

Zdarzyło się w Puszczy Mariańskiej
Czesław i Tadeusz Tańscy, ojciec i syn. Obydwaj na swój sposób genialni. Czesław - artysta malarz i praojciec 
lotnictwa. Jego syn Tadeusz - inżynier, polski konstruktor samochodowy. Próbujemy szukać o nich szczegółowej 
wiedzy w miejscach, z którymi byli związani. 



01:55 ENCYKLOPEDIA II WOJNY ŚWIATOWEJ - PODWODNA WOJNA CZ 2

Cykl dokumentalny, 29 min, Polska, 1991
Scenariusz: Maciej Zakrocki, Bogusław Wołoszański
Prowadzący: Bogusław Wołoszański
Lektor: Bogusław Wołoszański

Część druga audycji, w której Bogusław Wołoszański przedstawia przebieg działań wojennych 
prowadzonych przez niemieckie okręty podwodne u - booty. W programie wykorzystano archiwalne 
materiały filmowe. 
W tym odcinku autorzy skupiają się na początkowym okresie II wojny światowej, kiedy to obie 
strony konfliktu doskonaliły swój sprzęt i techniki działań.