TVP Historia                    Czwartek, 26.09.2024

06:20 BYŁ TAKI DZIEŃ - 26 WRZEŚNIA

Felieton, 2 min, Polska, 2006
Autor: Janusz Weychert

1908 - akcja pod Bezdanami; 
1957 - premiera "West Side Story"; 
1978 - zmarł Jan Parandowski; 
1985 - aresztowano w Toruniu grupę astronomów nielegalnie emitujących programy TV Solidarność;



06:25 WOJOWNICY CZASU - W CIENIU WARSZAWY, CZYLI PŁOCK 1920 ODC. 91

Cykl dokumentalny, 25 min, Polska, 2024
Reżyseria: Grzegorz Gajewski
Scenariusz: Grzegorz Gajewski
Zdjęcia: Grzegorz Gajewski, Krzysztof Krzyżanowski
Muzyka: Krzysztof Ridan

Cykl "Wojownicy czasu" prezentuje historię i tradycję polskich formacji wojskowych. Kolejne odcinki opowiadają o wyjątkowych ludziach, zapomnianych bitwach i przedmiotach. Program jest zrealizowany we współpracy z pasjonatami historii, którzy możliwie wiernie i widowiskowo starają się ją odtworzyć. 
Wojna z bolszewicką nawałą, którą rozpoczęło zajęcie przez Rosjan Wilna 4 stycznia 1919 roku, trwała ze zmiennym szczęściem już od kilkunastu miesięcy. Po wielu polskich sukcesach wiosną 1920 roku nastąpiła rosyjska kontrofensywa, która miała płomień proletariackiej rewolucji zanieść aż na zachód Europy. Latem czerwone dywizje zagroziły stolicy i całemu Mazowszu. Na ich drodze stanął też Płock.



07:00 FAKE CZY HISTORIA? - ODC. 2

Program historyczny, 25 min, Polska, 2024
Autor: Elżbieta Szumiec - Zielińska
Reżyseria: Marzena Strąg
Prowadzący: Wojciech Szeląg

"Fake czy historia?" to program, który zgłębia kontrowersyjne tematy XX wieku, poddając je dyskusji z udziałem dwóch ekspertów o odmiennych poglądach Program cechuje dynamiczne tempo i intensywne, 20 - minutowe debaty, które budują dramaturgię i wzbudzają emocje. Scenograficznym tłem dla debat są autentyczne przestrzenie Muzeum Historii Polski i Muzeum II Wojny Światowej, co nadaje głębi omawianym tematom. Interaktywny element polegający na głosowaniu widzów na eksperta, który przekonał ich do swojego stanowiska, angażuje publiczność, umożliwiając jej bezpośredni udział. Krótkie felietony pełnią funkcję narzędzia do pogłębiania omawianych tematów, zapewniając wszechstronne podejście. Narracja zachęca do krytycznego myślenia oraz do pogłębienia wiedzy widzów na temat spornych wydarzeń z przeszłości, ukazując różnorodne perspektywy i opinie.



07:45 WOJNA W ETERZE - ODC. 105

Felieton, 5 min, Polska, 2021
Scenariusz: Jan Sosiński, Andrzej Mietkowski

Cykl "Wojna w eterze" to krótkie, kilkuminutowe filmy, w których skonfrontowane są dwie strony tej wojny: Wschód i Zachód, komunistyczne władze i kraje demokratyczne, blok sowiecki i wolny świat reprezentowany przez USA i Europę Zachodnią. To Obrazy Propagandy i Głosy Prawdy. Tę konfrontacja pokazana jest przez dwa zbiory multimedialne: głosy prawdy płynące do PRL spoza żelaznej kurtyny na falach zagranicznych radiostacji, oraz obrazy propagandy peerelowskiej, którymi przez dziesięciolecia zakłamywano ważne wydarzenia, wielkie postaci, znaczące zjawiska, kluczowe daty historyczne. 
Głosy Prawdy to pół miliona minut archiwum Radia Wolności, nagrania dźwiękowe pozostałe po zamknięciu Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa, a także archiwalia polskich sekcji BBC i Radia France Internationale. 
Obrazy Propagandy to zapisy z archiwów IPN, TVP, CAF/PAP i Polskiego Radia, będące filmowym, fotograficznym i dźwiękowym obrazem PRL.



08:00 STULECIE WINNYCH S.I - ODC. 4

Serial TVP, 42 min, Polska, 2019
Reżyseria: Piotr Trzaskalski
Scenariusz: Katarzyna Terechowicz, Małgorzata Retei, Piotr Trzaskalski
Muzyka: Wojciech Lemański
Aktorzy: Kinga Preis, Jan Wieczorkowski, Roman Gancarczyk, Barbara Wypych, Katarzyna Kwiatkowska, Arkadiusz Janiczek, Witold Dębicki, Olaf Lubaszenko, Katarzyna Wajda, Krzysztof Kwiatkowski, Bartek Szczerbiak, Antoni Tyszkiewicz, Ignacy Klim, Jakub Zając, Pola Zduńczyk

Władka podrzuca noworodka pod drzwi klasztoru. W drodze powrotnej dwóch niemieckich żołnierzy usiłuje ją zgwałcić. Do Brwinowa dociera długo oczekiwana wiadomość o końcu wojny, Polska staje się niepodległa. Stanisław dostaje duże stolarskie zlecenie od sióstr zakonnych. W klasztorze spotyka maleńką podopieczną siostry Alberty, Łucję. Andzia poznaje młodego kolejarza, Radomira. Synowie Władzi z trudem dźwigają rodzinne tajemnice: Florian ucieka w alkohol, Ignacy w modlitwę, marzy o nauce w seminarium duchownym. Kajetan Winny żołnierz polskiego wojska, szykuje się na wojnę z Bolszewikami. Podczas wigilii 1918 roku dochodzi do kłótni pomiędzy Stanisławem i Florianem. Pewnej zimowej nocy Bronię budzi walenie do drzwi.



08:45 GAZ ZIEMNY W POLSCE. POCZĄTEK HISTORII - SPÓŁKA GAZOLINA - SPÓŁKA METAN ODC. 4

Serial dokumentalny, 19 min, Polska, 2024
Reżyseria: Janusz Sidor

"Gaz ziemny w Polsce. Początek historii - Spółka Gazolina" to czteroczęściowy film o tym, jak, kto i dlaczego rozpoczął na ziemiach polskich wykorzystywać gaz ziemny w celach gospodarczych. Wcześniej gaz ziemny był niebezpiecznym odpadem, wypuszczany do powietrza, który czasem wybuchał przynosząc straty podczas wydobycia ropy naftowej. W 1912 roku więc Marian Wieleżyński wpadł na pomysł, by odprowadzać gaz z odwiertów naftowych rurociągami i spalać go w zakładach przemysłowych. Zaprosił do współpracy Władysława Szaynoka i tak w Borysławiu powstał pierwszy gazociąg, powstała koncepcja zakładów do wykorzystania gazu ziemnego. Z czasem założyli kilka firm, które zajmowały się przesyłem gazu, wytwarzaniem z gazu ziemnego paliw płynnych jak gazolina i gazol (dzisiejsze LPG), gazociągi zasilające Drohobycz, Stryj, Lwów. I sami zaczęli wydobywać gaz ziemny z pokładów gazonośnych w okolicach Daszawy. Aby rozwijać przedsiębiorstwa, założyli z Ignacym Mościckim Spółkę Metan, pierwszy w Polsce instytut naukowo badawczy (nazywany kuźnią patentów). Jeszcze przed odzyskaniem przez Polskę niepodległości zaczęli rozwijać - możliwe, że jako piersi na świecie - akcjonariat pracowniczy. Z czasem powołali Spółkę, w której udziały z prawem głosu, mieli pracownicy przedsiębiorstwa i okazało się, że była to jedyna w dwudziestoleciu międzywojennym spółka akcyjna, w pełni Polska. Nikt z pracowników nie sprzedał swoich akcji firmom spoza kraju. Przed wybuchem II wojny Spółka Gazolina była w czołówce przedsiębiorstw naftowo gazowniczych w Polsce. Kontrakty firmy sięgały 2006 roku - jak sam Marian Wilczyński pisał w raporcie w 1937 roku. W poszczególnych częściach przedstawiamy "Sp. Gazolina" poprzez postacie Mariana Wieleżyńskiego i Władysława Szaynoka - twórców przedsięwzięcia, Ignacego Mościckiego jako naukowca, współtwórcę Instytutu "Metan" oraz ich firmę, którą miała postać akcjonariatu pracowniczego, poprzez postać Bronisława Wojciechowskiego, który był posłem na sejm II RP oraz członkiem zarządu "Gazoliny".



09:10 HISTORIA POLSKI - ... POWINNIŚCIE BYĆ WDZIĘCZNI STALINOWI

Film dokumentalny, 51 min, Polska, 2000
Reżyseria: Andrzej Trzos - Rastawiecki
Scenariusz: Andrzej Trzos - Rastawiecki
Zdjęcia: Jacek Bonecki

Historia deportacji Polaków na Syberię. Świadkowie tych wydarzeń opowiadają o swoich sybirskich losach.



10:15 ENCYKLOPEDIA II WOJNY ŚWIATOWEJ - STALINGRAD CZ 1

Cykl dokumentalny, 26 min, Polska, 1993
Scenariusz: Bogusław Wołoszański, Maciej Zakrocki
Zdjęcia: Andrzej Żydaczewski
Prowadzący: Bogusław Wołoszański

Cykl popularyzujący wiedzę o historii II wojny światowej. 
Pierwsza część odcinka poświęconego klęsce niemieckiej pod Stalingradem. 
Program bogato ilustrowany archiwalnymi materiałami filmowymi.



10:45 KRAINA SKARBÓW. PODRÓŻ PO WŁOSZECH - OD ASYŻU PO PIZĘ. ODC. 4/6
(MERAVIGLIE THE LAND OF TREASURE)

Esej dokumentalny, 52 min, Włochy, 2018
Reżyseria: Gabriele Cipollitti
Lektor: Marek Ciuniel

Seria dokumentalna, w której autorzy zabierają widza na wycieczkę po Włoszech, ich dziełach, miejscach i wyjątkowym stylu życia, dając świadectwo kreatywności mieszkańców tego kraju. Są to miejsca wpisane przez UNESCO na Listę Światowego Dziedzictwa, a tych Włochy mają najwięcej na świecie. Ślady przeszłości rozsiane są po całym kraju i obejmują wszystkie epoki historyczne, od neolitu i klasycznego antyku do średniowiecza, renesansu, baroku i epoki oświecenia. Ta podróż jest więc okazją do zaprezentowania dzieła rąk i przedmiotu dumy mieszkańców Włoch.



11:40 PRZYPADEK POLSKI. POLITYKA I IDEE - ODC. 34

Magazyn historyczny, 15 min, Polska, 2024
Scenariusz: Jacek Kloczowski
Zdjęcia: Wojciech Kursa

"Przypadek Polski. Polityka i idee" to cykl programów przedstawiających najważniejsze postacie polskiej myśli politycznej XIX i XX wieku, reprezentujące różne nurty i środowiska ideowe. Wśród proponowanych ponad trzydziestu postaci są m.in. Stanisław Koźmian, Maurycy Mochnacki, Adam Jerzy Czartoryski, Zygmunt Krasiński, Stanisław Cat - Mackiewicz. Autorem scenariuszy poszczególnych odcinków jest dr Jacek Kloczowski, wiceprezes Ośrodka Myśli Politycznej w Kakowie. Realizacja cyklu będzie łączyć wypowiedzi narratora nagrywane w wybranych miejscach nawiązujących do biografii i idei politycznych przedstawianych postaci z uzupełniającymi je wypowiedziami ekspertów nagrywanymi w studio na odpowiednio graficznie zaaranżowanym tle. Całość uzupełnią ujęcia filmowe oraz ikonografia dotycząca danego tematu /zdjęcia, pisma, dzieła malarskie/ przedstawiona przy użyciu grafiki komputerowej. Towarzyszyć im będzie narracja prowadzona z offu.



12:05 JAN SERCE - ODC. 5/10 - ZGRYZOTY

Serial TVP, 64 min, Polska, 1981
Reżyseria: Radosław Piwowarski
Scenariusz: Zbigniew Kamiński, Radosław Piwowarski
Zdjęcia: Ryszard Jaworski
Muzyka: Seweryn Krajewski
Aktorzy: Kazimierz Kaczor, Ewa Szykulska, Stanisław Brudny, Marian Kociniak, Wiesław Michnikowski, Adam Probosz, Jerzy Gajewski, Michał Zabłocki, Jadwiga Kuryluk

Pan Julian, adorator matki Janka, doprowadza do jej spotkania z Danusią. Wybranka syna przypada starszej pani do gustu. Wydaje się, że Janek wreszcie znalazł trwałe szczęście. Ale wtedy - nagle, po dziesięciu latach - pojawia się mąż Danusi. Mały, smutny, przegrany człowieczek chciałby zajmować się synem - największym i jedynym skarbem, jaki mu pozostał. Życie we trójkę staje się nie do wytrzymania. Doceniając ojcowskie prawa pana Uliasza, Janek pakuje manatki i wraca do mamy.



13:25 KRONIKI MIASTA - ROCHEFORT
(CHRONICLES OF A CITY)

Serial dokumentalny, 52 min, Francja, 2022

Dzięki tej serii widzowie mogą odkryć pięć miast o bardzo bogatej i nierzadko dramatycznej historii. Poznają ich losy od założenia do współczesności, w czasie najbardziej przełomowych wydarzeń w ich dziejach, a także ludzi, bez których nie byłyby tym, czym są obecnie.



14:30 KRONIKI HITLERA - ODC. 4. MORDERCA. LATA 1933 - 1934
(KRONIKI HITLERA)

Serial dokumentalny, 51 min, Niemcy, 2018
Reżyseria: Hermann Pölking

Kroniki pokazują codzienność zwykłych ludzi w Europie w latach 1889 - 1945. Stanowi to tło dla szczegółowej relacji z życia Adolfa Hitlera - od jego dojścia do władzy po samobójstwo w berlińskim bunkrze. To najobszerniejsza do tej pory kompilacja materiałów archiwalnych, z których prawie połowa nie była wcześniej publikowana.



15:30 KORONA KRÓLÓW - ODC 79

Telenowela historyczna TVP, 24 min, Polska, 2017
Reżyseria: Wojciech Pacyna, Jacek Sołtysiak
Scenariusz: Agnieszka Olejnik, Ewa Bulanda
Zdjęcia: Krzysztof Pakulski, Jacek Fabrowicz
Muzyka: Marcin Przybyłowicz
Aktorzy: Halina Łabonaska, Mateusz Król, Paulina Lasota, Sławomir Orzechowski, Wenanty Nosul, Marcin Rogacewicz, Renata Berger, Agata Bykowska, Karina Seweryn, Krzysztof Wrona, Jacek Kopczyński, Mateusz Trzmiel, Tomasz Sapryk, Bartosz Adamczyk, Piotr Ligienza

odc. 79
Król nie chce, aby osoby, które ceniła Anna, odchodziły z dworu. Szuka możliwości, by zatrzymać dwórki na Wawelu. Kazimierz mianuje Mikołaja swoim doradcą. Ligęza jest zaszczycony i nie kryje swojego zaskoczenia. Gabija, Egle i Audre także pozostają na Wawelu. Elżbietka i Kundzia czują się lepiej wśród bliskich sobie dwórek.



16:05 "SENSACJE XX WIEKU" - ENIGMA CZ. 3
(ENIGMA CZ. 3)

Widowisko, 44 min, Polska/Wielka Brytania, 2015
Reżyseria: Robert Wichrowski
Scenariusz: Bogusław Wołszański
Aktorzy: Jakub Wesołowski, Modest Ruciński, Lesław Żurek, Maciej Mikołajczyk, Michał Czernecki, Ireneusz Czop, Tomasz Borkowski, Mirosław Zbrojewicz, Arkadiusz Janiczek, Przemysław Bluszcz, Mariusz Bonaszewski, Anna Kerth, Andrzej Precigs
Zdjęcia: Waldemar Szmidt

Największym polskim wkładem w zwycięstwo w II wojnie światowej było złamanie przez polskich kryptologów tajemnicy niemieckiej maszyny szyfrującej Enigma. Szczodry dar polskiego wywiadu, przekazany aliantom w przededniu wybuchu wojny, dał im nadzieję wśród klęsk wczesnego okresu wojny i umożliwił pierwsze zwycięstwa, prowadzące do wielkiego przełomu. Dzieło matematyków Mariana Rejewskiego, Jerzego Różyckiego i Henryka Zygalskiego, a także ich dowódców i towarzyszy broni z Biura Szyfrów, miało wiele wymiarów: historyczny - skracając o 2 - 3 lata koszmar wojny, a zdaniem niektórych historyków decydując o jej wyniku; humanitarny - ratując przed zagładą wiele milionów istnień ludzkich; naukowy - tworząc podwaliny współczesnej kryptologii, także w jej cywilnym wydaniu. Jednakże ten sukces został nam ukradziony; tylko historycy wiedzą, że Polacy złamali Enigmę. Prawdę o Enigmie ujawniono późno i w sposób deprecjonujący kluczowy wkład Polaków. Nawet, jeśli dzisiaj większość naukowców uznaje ich pionierską rolę, powszechny odbiór tej przygody nie jest kształtowany przez książki historyków, lecz produkty kultury masowej, prezentujące rolę polskich kryptologów w sposób zafałszowany, by nie rzec przewrotny. Można próbować to zmienić, jedynie oddziałując innymi produktami kultury masowej. Czteroodcinkowe widowisko przedstawia, jak doszło do złamania szyfru Enigmy, przed którym skapitulowali brytyjscy i francuscy kryptolodzy, uznając, że jest to zadanie niemożliwe do wykonania.



17:00 HISTORIA POLSKI - AKOWCY

Film dokumentalny, 49 min, Polska, 1999
Reżyseria: Krzysztof Nowak Tyszowiecki
Scenariusz: Krzysztof Nowak Tyszowiecki
Zdjęcia: Tomasz Madejski

Film o dramacie Akowców - przegranych zwycięzców, zdziesiątkowanych w czasie wojny, a potem systematycznie niszczonych przez lata PRL. Mówi o wpływie przedwojennego wychowania na charakter i poziom etyczny Akowskiej młodzieży. Próbuje zarazem przybliżyć współczesnemu widzowi bohaterską i tragiczną atmosferę tamtych czasów.



17:55 WIELKI KRAM

Film dokumentalny, 11 min, Polska, 1977
Reżyseria: Tadeusz Makarczyński
Scenariusz: Tadeusz Makarczyński
Zdjęcia: Zbigniew Karpowicz

Wczoraj i dziś Bazaru Różyckiego w Warszawie. W filmie widzimy zarówno zdjęcia z czasów przedwojennych jak i współczesnych. Całość ilustrowana jest starymi piosenkami i komentarzem Aleksandra Bardiniego.



18:10 FLESZ HISTORII - ODC. 680

Cykl reportaży, 15 min, Polska, 2024
Autor: Piotr Mielech

Program którego celem jest prezentowanie najciekawszych informacji o wydarzeniach historycznych, wystawach, inscenizacjach w całej Polsce.



18:25 CI CHOLERNI POLACY. LOTNICTWO POLSKIE 1939 - 1945 - ODC. 4 WYSPY OSTATNICH NADZIEI

13 min, Polska, 2020
Reżyseria: Grzegorz Styła
Scenariusz: Marek Szczepanek
Prowadzący: Krzysztof Mroczkowski

Wraz z kapitulacją Francji, na rozkaz generała Sikorskiego, Wojsko Polskie uciekając przed armią niemiecką ewakuowało się do Wielkiej Brytanii przeróżnymi drogami, często pod ostrzałem samolotów i okrętów nieprzyjaciela.



18:50 STULECIE WINNYCH S.I - ODC. 5

Serial TVP, 43 min, Polska, 2018
Reżyseria: Piotr Trzaskalski
Scenariusz: Katarzyna Terechowicz, Małgorzata Retei, Piotr Trzaskalski
Muzyka: Wojciech Lemański
Aktorzy: Kinga Preis, Jan Wieczorkowski, Roman Gancarczyk, Barbara Wypych, Adam Ferency, Karolina Tomaszewska, Katarzyna Kwiatkowska, Arkadiusz Janiczek, Witold Dębicki, Olaf Lubaszenko, Iwona Bielska, Katarzyna Wajda, Krzysztof Kwiatkowski, Zuzanna Lit, Klemenryna Karnkowska

Rodzina Winnych cieszy się z powrotu Antoniego. Bronia ma nadzieję, że już niebawem do ojca dołączą Roman i Kajetan. W Europie szaleje hiszpanka, śmiertelna grypa nie oszczędza rodziny Winnych. Stanisław dowiaduje się od Ignacego o ciąży Władzi. Bronia zaczyna służbę u Stanisława Lilpopa. Dziedzic Podkowy Leśnej wkrótce poznaje Anię i obdarza dziewczynkę wielką sympatią. Do Brwinowa docierają wieści o Bitwie Warszawskiej i wygranej Wojska Polskiego pod wodzą Piłsudskiego. Pod dom Winnych podjeżdża wojskowy samochód. Bronia jest przekonana, że to jej synowie powrócili z wojny.



19:40 POWÓDŹ

Film dokumentalny, 13 min, Polska, 1947

Film opowiada o powodzi, jaka nawiedziła Polskę w 1947 roku.



20:00 ZELDOWICZ. TEORIA SPALANIA I DETONACJI
(JAKUB ZELDOVICZ. TEORIA SPALANIA I WYBUCHU)

Film dokumentalny, 42 min, Białoruś, 2019
Reżyseria: Aleksiej Makarenko
Scenariusz: Adżelika Nowikowa
Lektor: Maciej Guzowski

Kiedy jego prace naukowe były publikowane w zagranicznych czasopismach, amerykańscy fizycy nie mieli wątpliwości, że pod jednym imieniem kryje się cały instytut naukowy. Co jednak w tym dziwnego, biorąc pod uwagę, że w wieku 25 lat obronił pracę doktorską, nie mając nawet wyższego wykształcenia! 
Jakim był człowiekiem jeden z głównych twórców sowieckiej bomby atomowej? W jakich warunkach musiał pracować? I dlaczego temu okularnikowi pozwalano w czasach Stalina na tak wiele? 
Film poświęcony trudnej osobowości naukowca i trudnej epoce, która nie mogła go pokonać. Jakow Borisowicz Zeldowicz odegrał wielką rolę w rozwoju sowieckiej broni jądrowej i dokonał znaczącego wkładu w takich dziedzinach nauki, jak fizyka jądrowa, fizyka cząstek elementarnych, astrofizyka, kosmologia i ogólna teoria względności.



20:45 GALERIA WIDMO - SZKATUŁA KRÓLEWSKA

Serial dokumentalny, 7 min, Polska, 2021
Reżyseria: Beata Szuszwedyk - Sadurska
Scenariusz: Beata Szuszwedyk - Sadurska

"Galeria Widmo" prezentuje animowaną historię zrabowanej drogocennej szkatuły królewskiej, najważniejszego artefaktu Świątyni Sybilli. W szkatule wykonanej na zamówienie Izabeli Czartoryskiej w 1800 roku księżna przechowywała zgromadzone przez siebie historyczne pamiątki po królach polskich.



21:00 RAN

Dramat, 153 min, Japonia/Francja, 1985
Reżyseria: Akira Kurosawa
Lektor: Tomasz Soudak
Aktorzy: Tatsuya Nakadai, Akira Terao, Jinpachi Nezu, Daisuke Ryu, Mieko Harada

Film Akiry Kurosawy z 1985 roku, oparty na fabule "Króla Leara" Williama Shakespeare'a. Akcja toczy się w Japonii okresu Sengoku. Postać króla Leara została w filmie zastąpiona przez Wielkiego Pana Hidetorę Ichimonjiego, starzejącego się władcę. Zamiast córek ma on trzech synów: Taro, Jiro i Saburo (który jest odpowiednikiem szekspirowskiej Cordelii). Hidetora postanawia oddać władzę w swoim królestwie w ręce Taro, najstarszego syna, podczas gdy Jiro i Saburo otrzymają we władanie Pierwszy i Drugi Zamek. Jiro i Saburo mają wspierać Taro. Saburo jednak krytykuje plan Hidetory - twierdzi, iż jest on głupcem myśląc, że bracia będą żyli ze sobą w pokoju. Tango, jeden ze sług Hidetory, staje w obronie Saburo, a Lord skazuje ich obu na wygnanie. 
Niedługo potem Hidetora zostaje odtrącony przez swoich synów i jest zmuszony tułać się wraz z Tango i błaznem Kyoami. Jiro pokonuje Taro, a potem sam zostaje pokonany przez innego władcę, który sprzymierzył się z Saburo. W końcu Saburo odnajduje Hidetorę, ale w chwilę później zostaje zabity przez zbłąkaną kulę, a Hidetora umiera z rozpaczy. 
Film zawiera wiele misternych wątków pobocznych dotyczących zdrady i zabójstw wewnątrz rodzin, obnażających próżność i fałszywość dworskiego życia. 
"Ran" uważany jest za jeden z najlepszych filmów Kurosawy. W 1985 roku zdobył Oscara za najlepsze kostiumy. Ścieżka dźwiękowa do filmu została jest autorstwa Toru Takemitsu.



23:45 SENSACJE XX WIEKU - BERLIN 45 CZ 1

Cykl dokumentalny, 22 min, Polska, 1998
Scenariusz: Bogusław Wołoszański
Prowadzący: Bogusław Wołoszański

Ofensywa wojsk radzieckich w kwietniu 1945 r. , w której wyniku został zdobyty Berlin, do dziś kryje wiele tajemnic. Dopiero ostatnio rosyjskie archiwa ujawniły dokumenty pozwalające odtworzyć prawdziwy obraz wielkiej bitwy. Jak się okazuje wojska sowieckie walczyły nie tylko z Niemcami, ale również między sobą, gdyż rywalizacja między dowódcami frontów - marszałkami Żukowem i Koniewem - doprowadziła do bratobójczych walk. Program przedstawia prawdziwy obraz ofensywy, która zakończyła wojnę w Europie.



00:10 SENSACJE XX WIEKU - BERLIN 45 CZ 2

Cykl dokumentalny, 24 min, Polska, 1998
Scenariusz: Bogusław Wołoszański
Prowadzący: Bogusław Wołoszański

Część druga programu o ostatniej wielkiej ofensywie wojny w Europie - zdobyciu Berlina w kwietniu 1945 r. Ofensywa wojsk radzieckich w kwietniu 1945 r. , w której wyniku został zdobyty Berlin, do dziś kryje wiele tajemnic. Dopiero ostatnio rosyjskie archiwa ujawniły dokumenty pozwalające odtworzyć prawdziwy obraz wielkiej bitwy. Jak się okazuje wojska sowieckie walczyły nie tylko z Niemcami, ale również między sobą, gdyż rywalizacja między dowódcami frontów - marszałkami Żukowem i Koniewem - doprowadziła do bratobójczych walk. Program przedstawia prawdziwy obraz ofensywy, która zakończyła wojnę w Europie.



00:55 HYBRYDY - STARE ŚMIECI

Film dokumentalny, 47 min, Polska, 2003
Reżyseria: Tadeusz Pikulski
Scenariusz: Tadeusz Pikulski

Historia słynnych "Hybryd" z epoki "mokotowskiej" widziana oczami artystów związanych z klubem. Pierwsze lata działalności klubu wspominają m. in. Jan Pietrzak, Wojciech Młynarski, Józef Waczków. Ilustracją do filmu są bogate materiały z archiwum TVP. W "Hybrydach" grano w brydża i bilard, dyskutowano, przede wszystkim jednak od samego początku królował w nich jazz. Powstał zespół jazzowy Hot Club Hybrydy, który już w 1957 roku z powodzeniem wystąpił na II Festiwalu Jazzowym w Sopocie. Na Mokotowskiej grywali Zbigniew Namysłowski i Krzysztof Komeda. Śpiewała Wanda Warska, a wkrótce dołączyły do niej dwie wokalistki jazzowe stawiające w "Hybrydach" pierwsze artystyczne kroki - Fryderyka Elkana i Urszula Dudziak. Na Mokotowską ciągnęła nie tylko brać studencka. Klub dość szybko stał się miejscem elitarnym, nieco snobistycznym. Można w nim było spotkać znanych aktorów, pisarzy, dziennikarzy. Bywał tam Leopold Tyrmand, który zresztą podsunął młodym jazzmanom ideę zorganizowania Jazz Jamboree. Rodziła się legenda "Hybryd".



01:55 BYŁO, NIE MINĘŁO - KRONIKA ZWIADOWCÓW HISTORII. - MALINÓWKA. NIEUCHWYTNA BITWA. ODC. 329

Magazyn historyczny, 25 min, Polska, 2023
Autor: Bartek Wieczorek
Scenariusz: Izabela Fatalska

Magazyn historyczny prezentujący wydarzenia i różne aspekty dawnej i najnowszej historii Polski. W programie podejmowane są zatarte, zagubione, zakłamane wątki polskiej historii. Autor poszukuje odpowiedzi na pytania o naszą wspólną przeszłość. Okazuje się, że wiele odpowiedzi leży w rodzinnych archiwach, zdjęciach, dokumentach i wspomnieniach ludzi. Program mobilizuje do poszukiwań lokalne środowiska miłośników historii, których nie brakuje w żadnym zakątku kraju.



02:35 ENCYKLOPEDIA II WOJNY ŚWIATOWEJ - BERCHTESGADEN

Cykl dokumentalny, 19 min, Polska, 1995
Scenariusz: Bogusław Wołoszański, Maciej Zakrocki
Zdjęcia: Andrzej Żydaczewski
Prowadzący: Bogusław Wołoszański

Odcinek poświęcony rezydencjom Adolfa Hitlera w Berchtesgaden koło Obersalzbergu, w których zapadały kluczowe dla XX wieku decyzje: Berghof (u stóp góry Kehlstein) i Adlerhorst (na szczycie góry). To właśnie w Berchtesgaden zapadła decyzja o ataku na Polskę.