TVP Historia                    Wtorek, 15.10.2024

06:55 BYŁ TAKI DZIEŃ - 15 PAŹDZIERNIKA

Felieton, 2 min, Polska, 2006
Autor: Janusz Weychert

1939 - mjr Henryk Dobrzański przyjął pseudonim "Hubal"; 
1940 - premiera filmu "Dyktator" Chaplina; 
1962 - samolot zwiadowczy USA sfotografował sowieckie rakiety na Kubie; 
1964 - zmarł amerykański kompozytor Cole Porter;



07:00 SPÓR O HISTORIĘ - WRACAMY NAD ODRĘ I NYSĘ

Debata, 30 min, Polska, 2020
Scenariusz: Elżbieta Szumiec - Zielińska
Prowadzący: Tomasz Muller

Wskutek decyzji, podjętych przez Stalina, Churchilla i Roosvelta, Polska straciła na wschodzie niemal połowę terytorium. Rekompensatę miała otrzymać z ziem należących do Niemiec. Polacy wyrzuceni z rodzinnych domów na Wschodzie mieli zająć miejsce Niemców, którzy mieli być przesiedleni w głąb Niemiec. Zmniejszony o połowę i zniszczony wojną kraj miał zagospodarować i zintegrować Dolny Śląsk, Pomorze, Warmię i Mazury z resztą kraju. Jak przebiegał ten proces? Czy historia Ziem Odzyskanych to mit, czy prawdziwe osiągnięcie? Sukces komunistycznej propagandy, czy sukces polskiej racji stanu?



07:35 FLESZ HISTORII - ODC. 682

Cykl reportaży, 15 min, Polska, 2024
Autor: Piotr Mielech

Program którego celem jest prezentowanie najciekawszych informacji o wydarzeniach historycznych, wystawach, inscenizacjach w całej Polsce.



08:00 STULECIE WINNYCH S.II - ODC. 17 (S. II, ODC. 4)

Serial historyczny, obyczajowy, 43 min, Polska, 2020
Reżyseria: Michał Rogalski, Piotr Trzaskalski
Scenariusz: Michał Buszewicz
Aktorzy: Kinga Preis, Jan Wieczorkowski, Weronika Humaj, Karolina Bacia, Katarzyna Kwiatkowska, Arkadiusz Janiczek, Maria Ciunelis, Wiesław Cichy, Stefan Pawłowski, Jakub Guszkowski, Lesław Żurek, Krzysztof Wach, Lidia Sadowa, Mariusz Bonaszewski, Aleksandra Pisula
Muzyka: Wojciech Lemański, Paweł Lucewicz

Na ulicach Warszawy wzmaga się niemiecki terror. Ania dostaje propozycję pracy w kawiarni Stokrotka, z kolei Kazimierz wpada na pomysł nieuczciwego interesu, który utrzymuje w tajemnicy przed żoną. Między Tarasiewiczami coraz częściej dochodzi do kłótni. Zgodnie z obietnicą Hela pomaga Winnym w zaopatrzeniu, a przy okazji próbuje zbliżyć się do Stanisława. W Stawisku trwa narada Iwaszkiewiczów, jak pomóc rodzinie Karwasserów, którzy są w warszawskim getcie. Tymczasem Manię odwiedzają rodzice Pawła z wieściami na temat syna.



08:45 WOLNA SOBOTA

Film TVP, 37 min, Polska, 1977
Reżyseria: Leszek Staroń
Scenariusz: Jerzy Janicki
Zdjęcia: Andrzej Ramlau
Aktorzy: Wojciech Siemion, Mieczysław Górkiewicz, Zdzisław Wardejn, Grzegorz Warchoł, Jerzy Łapiński, Bogusław Stokowski, Krzysztof Litwin, Maria Kaniewska, Ryszard Kotys, Zbigniew Bednarczyk

"Wolna sobota" to debiut reżyserski Leszka Staronia ("Chłopiec", "Zabijanie koni", "6 milionów sekund"), zrealizowany w konwencji komedii realistycznej. Oprócz humoru największą zaletą filmu są piękne górzyste plenery bieszczadzkie ze smakiem fotografowane przez Andrzeja Ramlaua. Ramą fabularną "Wolnej soboty" jest zabawna opowieść Mieczysława Gawełka, wozaka parku konnego w Bieszczadach, o dziwnych zdarzeniach, które stały się jego udziałem, kiedy musiał jechać do miasta po gościa, mającego wygłosić odczyt. Wyprawa nie skończyła się zbyt pomyślnie, skoro swą historię snuje Gawełek podczas przesłuchania w prokuraturze. Jest bowiem zamieszany w sprawę pobicia przypadkowego turysty.



09:30 HISTORIA POLSKI - TAJEMNICE ASTRONOMII KOPERNIKA

45 min, Polska, 2019
Reżyseria: Michał Juszczakiewicz
Scenariusz: Michał Juszczakiewiecz, Robert Szaj

Film dokumentalny z elementami fabularyzowanymi. Podróż śladami Mikołaja Kopernika i starożytnych badaczy Kosmosu. Twórcy filmu, podróżując w czasie do starożytnej Aleksandrii, Bagdadu, Wenecji, Rzymu i Watykanu, a także odwiedzając Frombork, Lubawę i Olsztyn, próbują odpowiedzieć na pytanie, w jaki sposób genialny polski astronom dokonał swojego wielkiego odkrycia. Gdzie znajdowało się legendarne obserwatorium - pavimentum Kopernika? Czym obserwował? Gdzie znajduje się jedyny instrument Kopernika, który dotrwał do naszych czasów? Czym zajmował się Kopernik podczas studiów we Włoszech? Czy na renesansowych dziełach Rafaela w Watykanie czy Giorgione w Wiedniu znajdują się wizerunki Mikołaja Kopernika?



10:20 ENCYKLOPEDIA II WOJNY ŚWIATOWEJ - STRAŻNICY MORZA

Cykl dokumentalny, 19 min, Polska, 1994
Scenariusz: Bogusław Wołoszański
Prowadzący: Bogusław Wołoszański

Cykliczna audycja popularyzująca wiedzę o historii II wojny światowej. Odcinek poświęcony roli, jaką odegrały w czasie walk morskich torpedy i okręty niszczyciele.



10:45 DZIKI BAŁTYK - ODC. 3 MIĘDZY FINLANDIĄ A SZWECJĄ
(WILD BALTIC SEA / WILDE OSTSEE / 3. BETWEEN FINLAND AND SWEDEN)

Serial dokumentalny, 50 min, Niemcy, 2017
Reżyseria: Christoph Houschild

Serial dokumentalny o dzikiej przyrodzie Bałtyku. Natura tego najbliższego nam morza oferuje wiele niespodzianek. Trzeci odcinek przenosi nas nad Zatokę Botnicką. Zimą dom dla nerpy. 300 kilometrów dalej na południe miliony ryb udają się na wybrzeże, aby złożyć jaja. Finlandia jest siedliskiem latającej wiewiórki. Wiosną samce zaczynają szukać samic. Do końca lutego to zamarznięty, biały ocean blisko 300 - kilometrowej długości i szerokości 150 km. Pokrywa lodowa, grubości nawet 120 cm, kryje cały Bałtyk Północny. W miesiącach zimowych słońce jest nisko nad horyzontem i wyzwala barwną grę świateł na niebie. Zorza polarna lśni, gdy wiatr słoneczny przenika do atmosfery ziemskiej. Północna część Bałtyku jest pod lodem od połowy października do maja. W Zatoce Botnickiej jest zasolenie zaledwie półprocentowe, więc woda zamarza tu szybciej niż w innych rejonach Bałtyku. To Bałtyk - dziecko ostatniej epoki lodowcowej.



11:40 WOJOWNICY CZASU - KRWAWE POŁONINY, CZYLI BITWA NA KLAROWCU 1915

Cykl dokumentalny, 25 min, Polska, 2024
Reżyseria: Grzegorz Gajewski
Scenariusz: Grzegorz Gajewski
Zdjęcia: Grzegorz Gajewski, Krzysztof Krzyżanowski
Muzyka: Krzysztof Ridan

Wiosną 1915 roku, w niespełna rok od wybuchu, wielka wojna nabrała tempa. Na froncie zachodnim trwała wojna pozycyjna, w której Niemcy - pod Ypres we Francji - po raz pierwszy ulżyli śmiercionośnego gazu, a nad polami bitew pojawiły się pierwsze bojowe aeroplany. Tymczasem na wschodnim froncie rozpoczynała się wielka operacja, której celem miało być przełamanie frontu rosyjskiego w okolicy Gorlic. Jednym z jej epizodów była zapomniana dziś, stoczona 4 maja przez siły rosyjskie, austro - węgierskie i pruskie krwawa bitwa na Górze Rogowskiej, czyli na Klarowcu.



12:15 ALTERNATYWY 4 - ODC. 8/9 - WESELE

Serial komediowy TVP, 55 min, Polska, 1983
Reżyseria: Stanisław Bareja
Scenariusz: Stanisław Bareja, Janusz Płoński, Maciej Rybinski
Zdjęcia: Wojciech Jastrzębowski
Muzyka: Jerzy Matuszkiewicz
Aktorzy: Wojciech Pokora, Bronisław Pawlik, Kazimierz Kaczor, Bożena Dykiel, Bolesław Płotnicki, Jerzy Kryszak, Zdzisław Rychter, Ryszard Pietruski, Roman Wilhelmi, Gustaw Lutkiewicz

W mieszkaniu Balcerka odbywa się wesele. Uczestniczą w nim goście niemieszkający przy ul. Alternatywy 4, ale wskutek awarii wodociągu do Balcerków schodzi się cały blok i robi się potworne zamieszanie. Później zaczyna szwankować elektryczność i wszyscy przenoszą się do prominenta Winnickiego, który ma telewizor tranzystorowy, by obejrzeć ważny mecz piłkarski. Przy okazji Winnicki wyjaśnia zebranym konieczność wprowadzenia podwyżek cen mięsa. Meczu nie może obejrzeć docent Furman, gdyż na polecenie Anioła śledzi Ewę Majewską. Okazuje się, że Ewa pracuje w Kongresowej jako striptizerka.



13:15 JUBILEUSZOWY

Reportaż, 9 min, Polska, 1967
Zdjęcia: Kurt Weber

Reportaż z życia małego miasteczka, przez które wiedzie trasa XX Wyścigu Pokoju.



13:30 WIELKIE RZEKI ŚWIATA - AMAZONKA CZ. 1
(EARTH’S GREAT RIVERS. AMAZON)

Serial dokumentalny, 49 min, Wielka Brytania, 2019
Reżyseria: Mark Flowers
Lektor: Krystyna Czubówna

Film dokumentalny przedstawiający trzy największe rzeki na świecie: Amazonkę, Nil, Missisipi. Będzie to niezwykła i pełna emocji podróż po dzikim świecie rzek, z których każda jest osobnym ekosystemem. Z użyciem nowoczesnych technologii filmowania zobaczymy te rzeki z lotu ptaka i ze szczegółami, których nigdy dotąd nie widzieliśmy. Prześledzimy te wodne arterie od ich żródeł aż po ujścia. Cudowne laguny Amazonki, niesamowitych rozmiarów węgorze, afrykańscy mieszkańcy Nilu, niespodzianki pięknej Missisipi. 
Odc. 1. Amazonka, największa rzeka świata przytłacza swym ogromem. Dorzeczem obejmuje dziewięć krajów, jedną trzecią powierzchni Ameryki Południowej. Utrzymuje przy życiu największe lasy deszczowe świata; wspiera największe na Ziemi zróżnicowanie gatunkowe. Wzbogaca tętniące życiem kultury. Co roku rozległe wezbrania jej wód tworzą jakby śródlądowe morze. Dziś wciąż jeszcze istnieją tu tajemnicze krainy. By poznać sekrety najpotężniejszej rzeki świata naszą opowieść rozpoczynamy od pojedynczej kropli. Lodowce Andów Peruwiańskich. Woda z topniejących lodowców spływa tu w dół górskimi zboczami. Rozpoczyna liczącą 6400 kilometrów wędrówkę ku morzu. Największe na świecie dorzecze gromadzi wodę z prawie całej tropikalnej części Ameryki Południowej. Jedna piąta zasobów słodkiej wody na Ziemi wędruje na wschód przez kontynent. 1100 dopływów odprowadza wodę z obszaru o powierzchni siedmiu milionów kilometrów kwadratowych. W trudno dostępnych bystrzach i głębokich ciemnych pląsach żyją jedne z największych i najrzadziej występujących miejscowych drapieżników. Rozpoczynając swój bieg od skromnej kropli w górach, Amazonka staje się rzeką, która nie ma sobie równych. Od źródeł po ujście wyrzeźbiła własny szlak przez ląd, tworząc nowe krainy. Potężna i rozległa. Kto wie, ile jeszcze skrywa tajemnic.



14:30 BAŁKANY W OGNIU - CZĘŚĆ 4. JUGOSŁOWIAŃSKA BECZKA PROCHU
(THE BALKANS IN FLAMES / BALKAN IN FLAMMEN 4. SPECIAL)

Serial dokumentalny, 51 min, Niemcy, 2019
Reżyseria: Veronika Mendler, Klaus Kastenholz

Czteroodcinkowa seria dokumentalna o sytuacji na Półwyspie Bałkańskim. Upadek Jugosławii w XX wieku był wynikiem wielu wojen i konfliktów, które nękały Europę Południowo - Wschodnią od ponad stu lat. Przerażające okrucieństwa z przeszłości wciąż tkwią w wielu sercach i umysłach mieszkańców dużych części regionu, powodując trwającą brutalną konfrontację, która jest jedną z przyczyn dalszego rozmieszczania żołnierzy ONZ w niebieskich hełmach. Często nie sposób zapomnieć o krwawej przeszłości. Ten serial dokumentalny dociera do sedna przyczyn konfliktów i wojen. Wypowiedzi współczesnych świadków i międzynarodowych ekspertów pomagają w dochodzeniu w sprawie kryzysu południowo - wschodniego. Jest to badanie genezy państwa, epoki dyktatora Tity, wojen jugosłowiańskich lat 90. , a także wpływu przeszłości na współczesność. 

Odcinek 4 - "Jugosłowiańska beczka prochu"

Jugosłowiańska tragedia - dekada grozy. Cztery miliony ludzi traci domy, ponad 100 tysięcy ginie. Skala okrucieństwa w południowo - wschodniej Europie przeraża świat. Konflikt, który wydawał się niemożliwy. Jego ideologicznymi podpalaczami są Tudjman i Milosevic. Po prawie 40 latach pokoju pod rządami Tito, kraj pogrąża się w chaosie. Europa i USA przyglądają się bezczynnie. Dlaczego narody Jugosławii stały się wrogami? I jaką winę za rozmiary tej wojny ponosi społeczność światowa? Rok 1991, Jugosławia się rozpada. Pokój na Bałkanach Zachodnich jest nadal kruchy. Wystarczy tylko iskra, by beczka prochu znów wybuchła.



15:30 KORONA KRÓLÓW - ODC 92

Telenowela historyczna TVP, 23 min, Polska, 2018
Reżyseria: Piotr Fiedziukiewicz, Jerzy Krysiak, Wojciech Pacyna, Jacek Sołtysiak
Scenariusz: Agnieszka Olejnik, Monika Zięba - Rybowska, Anna Stańko
Zdjęcia: Paweł Figurski, Romuald Lewandowski, Rafał Paradowski, Tomasz Wójcik, Krzysztof Pakulski, Jacek Fabrowicz
Muzyka: Marcin Przybyłowicz
Aktorzy: Marta Wiśniewska, Martyna Dudek, Tomasz Sapryk, Piotr Ligienza, Marcin Rogacewicz, Violetta Arlak, Marianna Zydek, Karina Seweryn, Paulina Lasota, Tomasz Ciachorowski, Hubert Podgórski, Monika Radziwon, Monika Radziwon, Dagmara Brodzik, Marek Karpowicz

Odc. 92 
Kazimierz chce sojuszu z księciem słupskim, Bogusławem. Ma nadzieję, że ten poprze go w walce z Krzyżakami. W zamian za to jest gotowy oddać rękę swojej córki - Elżbiety. W Świdnicy brat Bolka, Henryk, decyduje, iż chce oddać swoją córkę Annę do zakonu. Księżna Agnieszka jest zaskoczona, czuje się coraz bardziej związana z małą dziewczynką. Pomywaczka wraz z gospodarzem uciekają przed atakami Litwinów w stronę Krakowa. Po drodze dokonują makabrycznego odkrycia.



16:00 SENSACJE XX WIEKU - DZIEŃ, KTÓRY WSTRZĄSNĄŁ ŚWIATEM - SARAJEWO

Cykl dokumentalny, 23 min, Polska, 1995
Reżyseria: Andrzej Dźwierżyński
Scenariusz: Maciej Zakrocki
Zdjęcia: Andrzej Sikora
Prowadzący: Bogusław Wołoszański
Aktorzy: Krzysztof Dracz, Krzysztof Globicz, Mieczysław Hryniewicz

Program o zamachu na arcyksięcia Franciszka Ferdynanda, 28 czerwca 1914 roku w Sarajewie; Zamach był bezpośrednią przyczyną wybuchu I wojny światowej. Program przedstawia przygotowania oraz przebieg zamachu, a także akcję dyplomatyczną, która doprowadziła do wybuchu wojny.



16:30 SENSACJE XX WIEKU - DWA ŻYWIOŁY. SKRZYDŁA

Cykl dokumentalny, 22 min, Polska, 1998
Reżyseria: Wojciech Pacyna
Scenariusz: Bogusław Wołoszański, Jan Tarczyński
Prowadzący: Bogusław Wołoszański

Program zrealizowany w brytyjskich muzeach przedstawia nieznaną historię pierwszych nalotów strategicznych wielkich sterowców - zeppelinów w 1914 roku i unikatowe filmy pokazujące produkcję sterowców i ich loty bojowe.



17:00 HISTORIA POLSKI - KOŚCIUSZKO. PRZEWODNIK BARDZO WSPÓŁCZESNY
("KOŚCIUSZKO. WOLNOŚĆ OD PRZEMOCY")

Film dokumentalny, 52 min, Polska/Litwa, 2021
Reżyseria: Piotr Kornobis
Scenariusz: Piotr Kornobis

Tadeusz Kościuszko to pierwszy bohater współczesnej Polski i Litwy. Film ukazuje jego biografię w dynamicznym skrócie. Konfrontuje specyfikę czasów, w których żył, z indywidualnymi cechami charakteru Kościuszki. Widz odnajdzie w tej opowieści próbę odpowiedzi na pytanie zadawane przez kolejne pokolenia Środkowoeuropejczyków - jak przetrwać na skrwawionych ziemiach, między Wschodem a Zachodem. Życie Kościuszki, typowego przedstawiciela klasy średniej XVIII wieku, jego decyzje i wybory składają się na wyjątkowo aktualną opowieść o człowieku. Tadeusz Kościuszko jest naszym bohaterem, bo odnajdujemy w nim siebie.



18:00 NA TORACH

Film dokumentalny, 10 min, Polska, 1971
Reżyseria: Bohdan Kosiński

Film przedstawia obraz ludzi pracujących przy naprawie torów kolejowych. Mieszkają oni w pociągu.



18:15 BYŁO, NIE MINĘŁO - KRONIKA ZWIADOWCÓW HISTORII. - ODC. 338

Magazyn historyczny, 25 min, Polska, 2024
Autor: Bartek Wieczorek
Scenariusz: Adam Sikorski

Magazyn historyczny prezentujący wydarzenia i różne aspekty dawnej i najnowszej historii Polski. W programie podejmowane są zatarte, zagubione, zakłamane wątki polskiej historii. Autor poszukuje odpowiedzi na pytania o naszą wspólną przeszłość. Okazuje się, że wiele odpowiedzi leży w rodzinnych archiwach, zdjęciach, dokumentach i wspomnieniach ludzi. Program mobilizuje do poszukiwań lokalne środowiska miłośników historii, których nie brakuje w żadnym zakątku kraju. 
Było nie minęło"to program realizowany techniką reporterską, pozwalający widzom wspólnie z realizatorami zmagać się z tajemnicą historyczną. Każdy z odcinków, poza nielicznymi wyjątkami, stanowi odrębną całość i ma charakter ponadczasowy.



18:40 BYŁ TAKI DZIEŃ - 15 PAŹDZIERNIKA

Felieton, 2 min, Polska, 2006
Autor: Janusz Weychert

1939 - mjr Henryk Dobrzański przyjął pseudonim "Hubal"; 
1940 - premiera filmu "Dyktator" Chaplina; 
1962 - samolot zwiadowczy USA sfotografował sowieckie rakiety na Kubie; 
1964 - zmarł amerykański kompozytor Cole Porter;



18:50 STULECIE WINNYCH S.II - ODC. 18 (S. II, ODC. 5)

Serial historyczny, obyczajowy, 44 min, Polska, 2020
Reżyseria: Michał Rogalski, Piotr Trzaskalski
Scenariusz: Monika Franczak
Aktorzy: Kinga Preis, Jan Wieczorkowski, Weronika Humaj, Karolna Bacia, Katarzyna Kwiatkowska, Arkadiusz Janiczek, Lidia Sadowa, Mariusz Bonaszewski, Mateusz Janicki, Maria Dębska, Stefan Pawłowski, Lesław Żurek, Patryk Szwichtenberg, Henryk Rajfer, Michał Rogalski
Muzyka: Wojciech Lemański, Paweł Lucewicz

Konflikt między Anią i Kazimierzem pogłębia się. Ania czuje, że pieniądze, które mąż przynosi do domu, nie są uczciwie zarabiane. W kawiarni Stokrotka zjawia się Róża, która wydostała się z getta, by zdobyć lekarstwa dla synka. Ania obiecuje pomóc. Jasiek Winny przebywa na zesłaniu na Syberii, gdzie podupada na zdrowiu. Stanisław Winny, po nawiązaniu kontaktu z partyzantami, w swoim warsztacie przechowuje broń i amunicję. Tymczasem Anna Iwaszkiewicz z pomocą opłaconego przemytnika przechodzi przez bramę getta i dociera do Karwassera. Po kolejnej kłótni z pijanym Kazimierzem Ania oznajmia mężowi, że odchodzi i wybiega z mieszkania, mimo godziny policyjnej.



19:40 POWÓDŹ

Film dokumentalny, 13 min, Polska, 1947

Film opowiada o powodzi, jaka nawiedziła Polskę w 1947 roku.



20:00 OKRĘTY PODWODNE - CZ. 1. PŁYWAJĄCE LEGENDY
(SUBMARINES)

Film dokumentalny, 51 min, Niemcy, 2020
Lektor: Marek Ciuniel

Dwuczęściowy film dokumentalny. 
Dzisiejsze okręty podwodne to skomplikowane maszyny naszpikowane technologią i bronią. Ich konstrukcja jest równie imponująca, co ich niszczycielska siła. Mało która broń wywołuje tyle emocji co okręt podwodny. Uderza z zaskoczenia i może wystrzelić pociski nuklearne, wciągając cały świat w dramatyczny konflikt. Okręty podwodne powstały z zupełnie innego powodu - z chęci ludzi do oglądania świata pod wodą. Jednak zainteresowanie wojskowym wykorzystaniem łodzi podwodnych wkrótce przeważyło.



21:05 SAMOWOLKA

Dramat obyczajowy, 61 min, Polska, 1993
Reżyseria: Feliks Falk
Scenariusz: Piotr Kokociński, Feliks Falk
Zdjęcia: Krzysztof Tusiewicz
Aktorzy: Robert Gonera, Aleksander Gawek, Paweł Iwanicki, Mariusz Jakus, Krzysztof Zaleski, Michal Żebrowski, Renata Dancewicz

Dramat opowiadający o życiu żołnierzy poborowych na początku lat dziewięćdziesiątych. 
Młodzi żołnierze próbują się przeciwstawić prawom panującym w wojsku. Niepisane prawo pozwala rezerwistom (za milczącą zgodą wojskowych przełożonych) terroryzować poborowych psychicznie i fizycznie. Trzej z nowoprzybyłych do jednostki żołnierzy: Kowalski, Michalak i Kinder od razu stają się obiektem okrucieństwa ze strony czekających na przejście do rezerwy "weteranów". Tygrys, były kryminalista, który w rzeczywistości rządzi kompanią, ze szczególnym okrucieństwem znęca się nad kolegami, nazywanymi w żołnierskim żargonie "kotami". Kowalski przeciwstawia się bandycie. Podpada "fali" i nie może liczyć na przepustkę. Urywa się z kolegą z jednostki na tak zwaną samowolkę. Chce się spotkać z dziewczyną. Dyżurny odkrywa nieobecność szeregowców. Kowalski i Michalak zaskoczeni przy powrocie nielegalną drogą, zostają odprowadzeni do Tygrysa. Pijani rezerwiści znęcają się nad Kowalskim.
"Złote Lwy Gdańskie" dla Feliksa Falka, Ewy Smal, Mariusza Jakusa na MFF w Gdyni 1993.



22:10 PARTY PRZY ŚWIECACH

Komedia obyczajowa TVP, 54 min, Polska, 1980
Reżyseria: Antoni Krauze
Scenariusz: Jan Himilsbach
Zdjęcia: Tomasz Tarasin
Muzyka: Piotr Marczewski
Aktorzy: Wiesław Wójcik, Tomasz Zaliwski, Halina Wyrodek, Barbara Rachwalska, Ewa Ziętek, Marian Dziędziel, Zbigniew Buczkowski, Jan Himilsbach

Niuniek i Aniołek są małżeństwem zgodnym, ale finansowo nie układa im się najlepiej. Po obejrzeniu zdjęcia kuzynów ze wsi, pozujących na tle okazałej willi i drogiego samochodu, postanawiają zrobić wszystko, by podczas zapowiedzianej wkrótce wizyty krewnych w mieście również zaimponować im swoim stanem posiadania i pozycją. Niezbyt legalnym sposobem zamieniają chwilowo swoje M - 2 na duże mieszkanie szefa Niuńka, dokonują ogromnych zakupów żywności i urządzają wystawne przyjęcie. W pewnym momencie gaśnie jednak światło i biesiadę trzeba kontynuować przy świecach. Latem Niuniek i Aniołek przyjeżdżają na wieś z rewizytą, mając nadzieję na równie wystawny rewanż ze strony gospodarzy. Na miejscu czeka ich niemiłe rozczarowanie. 
"Party przy świecach" jest adaptacją opowiadania Jana Himilsbacha, zarazem autora scenariusza. Jemu to film zawdzięcza doskonałe dialogi: żywe, naturalne, pełne prawdy o życiu i ludzkich charakterach, a przy tym szalenie zabawne. Reżyser Antoni Krauze to twórca wielu filmów telewizyjnych, m. in. "Monidła", "Mety", serialu "Zaklęty dwór", oraz filmów kinowych: "Palec Boży" (Srebrny Lampart na MFF w Locarno) i "Strach" (wyróżnienie na MFF w San Sebastian w 1975 r.).



23:15 SENSACJE XX WIEKU - WOJNA POLSKO - BOLSZEWICKA 1920 ROK

Widowisko kameralne, 49 min, Polska, 2001
Reżyseria: Wojciech Pacyna
Scenariusz: Bogusław Wołoszański, Jan Tarczyński
Aktorzy: Krzysztof Globisz, Tadeusz Malak
Zdjęcia: Adam Sikora

Odtworzenie biegu wydarzeń, które sprawiły, że armie bolszewickie doszły na odległość 20 kilometrów od Warszawy w 1920 roku.



00:25 WILEŃSKI WYBAWICIEL

Film dokumentalny, 59 min, Polska, 2019
Reżyseria: Bogusława Stanowska - Cichoń
Scenariusz: Bogusława Stanowska - Cichoń
Zdjęcia: Maciej Mroziewski
Lektor: Krzysztof Gadacz, Jacek Romanowski

Filmu o nieznanym bohaterze Polski Podziemnej, słynnym fałszerzu dokumentów - Romualdzie Warakomskim. Wraz ze swoim bratem, Michałem, i profesorem Jerzym Hoppenem, przy współpracy całej Komórki Legalizacji Wileńskiej AK, przygotował ponad 85 tys. dokumentów tożsamości, ratujących życie ludności cywilnej, Polakom i Żydom (fałszywe metryki urodzenia), oddziałom partyzanckim, dowódcom i duchowieństwu. Dzięki Kuźni, bo tak nazywała się grupa tych niezwykle skutecznych partyzantów bez karabinów, uzyskał fałszywe dokumenty ks. Sopoćko, a także gen. Krzyżanowski Wilk. Romuald Warakomski - Hilary, był ostatnim szefem Komórki Legalizacyjnej AK, działał od początku jej powstania, od 1939 roku. Uratował wraz ze swoimi kolegami tysiące ludzi przed śmiercią, 
zsyłką na Sybir. To dzięki jego fałszywym dokumentom mógł przemieszczać się ze swoim wojskiem major Zygmunt Szendzielarz - Łupaszka. Po II wojnie światowej, kiedy znalazł się w Warszawie, jeszcze do 1947 roku pracował dla Podziemia, a w czerwcu tegoż roku otrzymał habit zakonny, chroniąc się w ten sposób przed UB. W 1953 roku przyjął święcenia kapłańskie. Gdy w 1957 roku został przeorem klasztoru w Krakowie, rozpoczęła się inwigilacja UB przeciwko Warakomskiemu vel Wojniczowi, ponieważ pod takim nazwiskiem wstąpił do zakonu. W jej wyniku Ojciec Romuald sam poprosił o degradację z funkcji Ojca i zmianę jego statusu w zakonie na brata zakonnego. Romuald Warakomski zapisał się na kartach historii jako legendarna postać Polskiego Państwa Podziemnego.



01:40 BYŁO, NIE MINĘŁO - KRONIKA ZWIADOWCÓW HISTORII. - DOPISAĆ LOSY

Magazyn historyczny, 24 min, Polska, 2022
Autor: Adam Sikorski
Lektor: Artur Kalicki

Magazyn historyczny prezentujący wydarzenia i różne aspekty dawnej i najnowszej historii Polski. W programie podejmowane są zatarte, zagubione, zakłamane wątki polskiej historii. Autor poszukuje odpowiedzi na pytania o naszą wspólną przeszłość. Okazuje się, że wiele odpowiedzi leży w rodzinnych archiwach, zdjęciach, dokumentach i wspomnieniach ludzi. Program mobilizuje do poszukiwań lokalne środowiska miłośników historii, których nie brakuje w żadnym zakątku kraju. W tym odcinku: Dopisać losy Dziś opowieść zaczynamy 3 września 1939 roku, kiedy to nad ranem 16 pułk ułanów wielkopolskich otrzymuje od generała Stanisława Grzmota - Skotnickiego, dowódcy Pomorskiej Brygady Kawalerii rozkaz osłaniania w miejscowości Bykowiec odwrotu polskich oddziałów w kierunku Bydgoszczy. Zgodnie z nasza filozofią nie zajmujemy się szerokimi bitewnymi panoramami, ale koncentrujemy na jednym szczególe. Pod Krojantami zajmiemy się poszukiwaniem miejsca zagłady jednej tankietki, osłaniającej szarżę polskiej kawalerii.



02:20 ENCYKLOPEDIA II WOJNY ŚWIATOWEJ - M - MAGINOTA LINIA

Cykl dokumentalny, 22 min, Polska, 1991
Scenariusz: Bogusław Wołoszański
Prowadzący: Bogusław Wołoszański
Lektor: Bogusław Wołoszański

Program dokumentalny poświęcony kompleksowi podziemnych fortyfikacji o nazwie Four - a - Chaux, wybudowanych na linii Maginota pochodzącej z okresu międzywojennego.