TVP Historia                    Środa, 16.10.2024

06:50 BYŁ TAKI DZIEŃ - 16 PAŹDZIERNIKA

Felieton, 2 min, Polska, 2006
Autor: Janusz Weychert

1906 - brawurowy, a groteskowy zarazem napad na magistrat w Koepenick pod Berlinem; 
1954 - narada w Warszawie nad wprowadzeniem uprawy kukurydzy - kolejna groteska realnego 
socjalizmu; 
1978 - wybór Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową;



06:55 NA BITEWNYM SZLAKU - ODC. 4 BITWA POD RACŁAWICAMI

Magazyn, 20 min, Polska, 2022
Scenariusz: Jacek Tokarczyk
Prowadzący: Jacek Tokarczyk

Bitwa pod Racławicami, stoczona 4 kwietnia 1794 roku, była pierwszym i jednym z najbardziej znanych starć insurekcji kościuszkowskiej. Mimo niewielkiego znaczenia militarnego odegrała istotną rolę dla dalszego przebiegu powstania, wymiernie podnosząc morale Polaków. Przegrana wojna z Rosją w 1792 roku i drugi rozbiór Polski, który nastąpił niedługo później, pogrążyły Rzeczpospolitą w chaosie. Wybuch powstania w obronie niepodległości był tylko kwestią czasu. Dwa lata później pod wsią Racławice doszło do zbrojnego starcia wojsk polskich dowodzonych przez naczelnika Tadeusza Kościuszkę z armią rosyjską kierowaną przez majora Aleksandra Tormasowa. Bitwa, pomyślna dla Polaków, szybko stała się narodowym mitem. Udział chłopskich żołnierzy kosynierów z Wojciechem Bartosem z Rzędowic na czele, w XIX wieku urósł do ragi symbolu polskiej determinacji i ogromnej woli walki z rosyjskim zaborcą. Bitwą pod Racławicami dowodził Tadeusz Kościuszko. Właściwie Andrzej Tadeusz Bonawentura Kościuszko herbu Roch. Z wykształcenia inżynier, a w okresie insurekcji Najwyższy Naczelnik Siły Zbrojnej Narodowej. Kościuszko wyprzedzał swoje czasy, implementując na gruncie Rzeczypospolitej zagraniczne doświadczenia wojskowe. Był człowiekiem niezwykle tolerancyjnym, zabiegał o wolność i równość dla wszystkich. Uważał, że każdy jest równy, pomimo różnic materialnych, czy dostępu do edukacji. Walczył nie tylko o prawa polskich chłopów, ale także czarnoskórych niewolników w Stanach Zjednoczonych. Sprzeciwiał się zabijaniu Indian, był rzecznikiem praw Żydów. Prywatnie pasjonował się sztuką - malował obrazy, śpiewał, grał na fortepianie. Zapamiętano go jako wielkiego dowódcę, inżyniera, patriotę i męża stanu. Człowieka, który poświęcił życie i znaczny majątek, by walczyć o ideały wolności Początek insurekcji kościuszkowskiej okazał się triumfem. Zwycięstwo pod Racławicami, choć nie było spektakularne, napełniło Polaków nadzieją, że upadek Rzeczypospolitej można jeszcze powstrzymać. Nie udało się. Powstanie kościuszkowskie zakończyło się całkowitą klęską, a Rzeczpospolita wskutek trzeciego rozbioru ponownie zniknęła z mapy Europy. Bitwy, choć nie wszystkie wygrane, na przestrzeni wieków stały się symbolem polskiego bohaterstwa, dążenia do niepodległości, wiedzy i umiejętności taktycznych. W kolejnych odcinkach cyklu "Na bitewnym szlaku" Jacek Tokarczyk i prof. Przemysław Waingertner analizują ich przebieg i przypominają znaczenie w dziejach oręża polskiego "Na bitewnym szlaku" to program przybliżający widzom w nowoczesny, dynamiczny i całościowy sposób spektakularne bitwy polskiego oręża. Nie samych triumfów i nie samych porażek. Bitew różnorodnych, tak jak i różnorodna jest polska historia. Tematami odcinków będą także mniej znane i rzadziej omawiane polskie działania militarne. Konwencja newsowego programu, eksperci, balistycy, stratedzy i historycy, pasjonujące detale przywracają klimat historycznych wydarzeń.



07:25 BYŁO, NIE MINĘŁO - KRONIKA ZWIADOWCÓW HISTORII. - ODC. 338

Magazyn historyczny, 25 min, Polska, 2024
Autor: Bartek Wieczorek
Scenariusz: Adam Sikorski

Magazyn historyczny prezentujący wydarzenia i różne aspekty dawnej i najnowszej historii Polski. W programie podejmowane są zatarte, zagubione, zakłamane wątki polskiej historii. Autor poszukuje odpowiedzi na pytania o naszą wspólną przeszłość. Okazuje się, że wiele odpowiedzi leży w rodzinnych archiwach, zdjęciach, dokumentach i wspomnieniach ludzi. Program mobilizuje do poszukiwań lokalne środowiska miłośników historii, których nie brakuje w żadnym zakątku kraju. 
Było nie minęło"to program realizowany techniką reporterską, pozwalający widzom wspólnie z realizatorami zmagać się z tajemnicą historyczną. Każdy z odcinków, poza nielicznymi wyjątkami, stanowi odrębną całość i ma charakter ponadczasowy.



08:00 STULECIE WINNYCH S.II - ODC. 18 (S. II, ODC. 5)

Serial historyczny, obyczajowy, 44 min, Polska, 2020
Reżyseria: Michał Rogalski, Piotr Trzaskalski
Scenariusz: Monika Franczak
Aktorzy: Kinga Preis, Jan Wieczorkowski, Weronika Humaj, Karolna Bacia, Katarzyna Kwiatkowska, Arkadiusz Janiczek, Lidia Sadowa, Mariusz Bonaszewski, Mateusz Janicki, Maria Dębska, Stefan Pawłowski, Lesław Żurek, Patryk Szwichtenberg, Henryk Rajfer, Michał Rogalski
Muzyka: Wojciech Lemański, Paweł Lucewicz

Konflikt między Anią i Kazimierzem pogłębia się. Ania czuje, że pieniądze, które mąż przynosi do domu, nie są uczciwie zarabiane. W kawiarni Stokrotka zjawia się Róża, która wydostała się z getta, by zdobyć lekarstwa dla synka. Ania obiecuje pomóc. Jasiek Winny przebywa na zesłaniu na Syberii, gdzie podupada na zdrowiu. Stanisław Winny, po nawiązaniu kontaktu z partyzantami, w swoim warsztacie przechowuje broń i amunicję. Tymczasem Anna Iwaszkiewicz z pomocą opłaconego przemytnika przechodzi przez bramę getta i dociera do Karwassera. Po kolejnej kłótni z pijanym Kazimierzem Ania oznajmia mężowi, że odchodzi i wybiega z mieszkania, mimo godziny policyjnej.



08:45 DWORZEC

Film dokumentalny, 12 min, Polska, 1980
Reżyseria: Krzysztof Kieślowski
Scenariusz: Krzysztof Kieślowski
Zdjęcia: Witold Stok

Rozziew pomiędzy propagandowym a rzeczywistym obrazem warszawskiego Dworca Centralnego, sztandarowej inwestycji gierkowskiej dekady.



09:00 HISTORIA POLSKI - KOŚCIUSZKO. PRZEWODNIK BARDZO WSPÓŁCZESNY
("KOŚCIUSZKO. WOLNOŚĆ OD PRZEMOCY")

Film dokumentalny, 52 min, Polska/Litwa, 2021
Reżyseria: Piotr Kornobis
Scenariusz: Piotr Kornobis

Tadeusz Kościuszko to pierwszy bohater współczesnej Polski i Litwy. Film ukazuje jego biografię w dynamicznym skrócie. Konfrontuje specyfikę czasów, w których żył, z indywidualnymi cechami charakteru Kościuszki. Widz odnajdzie w tej opowieści próbę odpowiedzi na pytanie zadawane przez kolejne pokolenia Środkowoeuropejczyków - jak przetrwać na skrwawionych ziemiach, między Wschodem a Zachodem. Życie Kościuszki, typowego przedstawiciela klasy średniej XVIII wieku, jego decyzje i wybory składają się na wyjątkowo aktualną opowieść o człowieku. Tadeusz Kościuszko jest naszym bohaterem, bo odnajdujemy w nim siebie.



10:05 ENCYKLOPEDIA II WOJNY ŚWIATOWEJ - MUSSOLINI

Cykl dokumentalny, 19 min, Polska, 1996
Scenariusz: Bogusław Wołoszański, Maciej Zakrocki
Zdjęcia: Andrzej Żydaczewski
Prowadzący: Bogusław Wołoszański

Cykliczny program popularyzujący wiedzę o historii II wojny światowej. 
Odcinek poświęcony Benito Mussoliniemu. Obraz tworzą czarno - białe archiwalne materiały filmowe.



10:30 WSZYSTKIE KOLORY ŚWIATA - MAINE - PRAWDZIWE OBLICZE AMERYKAŃSKIEJ PRZYGODY
(FLAVORS)

Serial dokumentalny, 51 min, Francja, 2008
Reżyseria: Eric Bacos

Ta niezwykła seria dokumentalna pomaga odkryć bogactwo, magię i piękno najciekawszych miejsc na świecie: ich naturalne cuda i sławne zabytki, wytwory lokalnych rzemieślników i zapierające dech w piersiach krajobrazy. W każdym odcinku na widzów czeka niezapomniana podróż przez tradycję i historię kolejnego kraju, który jest wymarzonym miejscem docelowym każdego podróżnika. W tym odcinku - stan Maine w USA.



11:30 HISTORIA KUCHNI POLSKIEJ - KARTOFLE. KONIEC GŁODU?

Cykl dokumentalny, 40 min, Polska, 2024
Reżyseria: Tomasz Rostworowski, Mirosław Bork
Scenariusz: Jarosław Dumanowski, Mirosław Bork

Trudno uwierzyć, że do tej pory nie powstał serial na temat polskiej kuchni pokazujący, w sposób systematyczny i zgodny z najnowszymi badaniami, dziedzictwo kulinarne otrzymane od naszych przodków. "Historia kuchni polskiej" w 26 czterdziestominutowych odcinkach wypełnia tę lukę zabierając widzów w podróż przez niezwykłe smaki, tradycje i obyczaje. Scenariusz serialu powstał w oparciu o prace naukowe prof. Jarosława Dumanowskiego - głównego eksperta i prowadzącego narrację. Odtworzenia potraw obecnych na polskich stołach od czasów Chrztu Polski do współczesności, dokonał Maciej Nowicki, twórca nowego trendu w polskiej kuchni - historycznej rekonstrukcji kulinarnej. Wnikliwe przedstawienie tła historycznego pozwala na zrozumienie okoliczności, w których kształtowała się polska kuchnia. Rozmowy ze specjalistami z Polski i ze świata uzupełniają narrację ukazując przenikanie idei i potraw ponad europejskimi granicami. Przywołanie konkretnych przepisów i ich odtworzenie w profesjonalnym studiu kulinarnym, ułatwia widzom zrozumienie smaków i technik przygotowywania potraw z przeszłości, a chronologia odcinków odpowiada najważniejszym zmianom zachodzącym w polskiej kuchni w kolejnych okresach historycznych. "Historia kuchni polskiej" to historia polskiej kultury materialnej w wersji dla każdego. 
Wśród licznych warzyw, które Kolumb i jego następcy przywieźli do Europy, szybko zyskały popularność dynia, fasola oraz pomidory. Jednak żadna z tych roślin nie może równać się z ziemniakiem, mimo że Europejczykom zajęło prawie 300 lat, aby opanować sztukę jego gotowania. Ziemniak stał się pierwszym warzywem, któremu w XIX wieku poświęcono całe książki kucharskie. Jego droga do sławy to klasyczny przykład globalizacji - przywieziony z Peru, podbił świat i stał się podstawą narodowych kuchni, przyczyniając się do eliminacji głodu. Z historycznego, przyrodniczego i społecznego punktu widzenia jego kariera to zjawisko zupełnie wyjątkowe. Dlaczego ziemniak zyskał tak ogromne znaczenie i jaki wkład w tę niezwykłą historię ma kuchnia polska? Historyk Jarosław Dumanowski oraz zaproszeni do programu eksperci szukają odpowiedzi na to pytanie. Dawne potrawy rekonstruuje historyk i kucharz Maciej Nowicki.



12:15 ALTERNATYWY 4 - ODC. 9/9 - UPADEK

Serial komediowy TVP, 77 min, Polska, 1983
Reżyseria: Stanisław Bareja
Scenariusz: Stanisław Bareja, Janusz Płoński, Maciej Rybinski
Zdjęcia: Wojciech Jastrzębowski
Muzyka: Jerzy Matuszkiewicz
Aktorzy: Wojciech Pokora, Bronisław Pawlik, Kazimierz Kaczor, Bożena Dykiel, Bolesław Płotnicki, Jerzy Kryszak, Zdzisław Rychter, Ryszard Pietruski, Roman Wilhelmi, Gustaw Lutkiewicz

Bawiący w mieszkaniu Winnickiego Anioł odbiera telefon i dzięki temu dowiaduje się, że wkrótce przyjedzie do Warszawy światowa delegacja burmistrzów dzielnic. Prominent ma wytypować blok, który goście odwiedzą. Korzystając z okazji, Stanisław Anioł bez wahania wskazuje "swój" blok przy Alternatywy 4. Dla lokatorów jest to jedyna szansa, aby zaszkodzić znienawidzonemu gospodarzowi domu. Delegacja zastaje ruderę, przygotowaną na wzór pijackiej meliny - lokatorzy udają żebraków, pijaków, degeneratów, nożowników. Goście uciekają w popłochu, Anioł zostaje zwolniony. Nowym dozorcą zostaje Cichocki, który dzięki temu otrzymuje wreszcie wymarzony przydział na mieszkanie.



13:40 SEKRETY STAROŻYTNYCH INŻYNIERÓW - /5/
(ANCIENT ENGINEERING)

Serial dokumentalny, 50 min, Niderlandy (Holandia), 2021

We współczesnym świecie budowle poświęcone Bogu wciąż dominują w panoramie wielu miast. Te nowoczesne cuda architektury niejednokrotnie inspirowane są wcześniejszymi budowlami sakralnymi. Budowanie świątyń swój punkt kulminacyjny osiągnęło w średniowieczu. W Europie pojawił się wtedy nowy ruch inżynieryjny, zaczęto stosować pionierskie metody w budowie świątyń. Wzniesione wówczas gotyckie katedry są uznawane za jedne z najbardziej radykalnych, pięknych i spektakularnych budowli, jakie kiedykolwiek powstały. Dziesiątki gotyckich katedr w całej Europie stoją do dziś; to ikoniczne budowle. Najbardziej charakterystyczną z nich jest katedra Notre Dame w Paryżu. Piąty odcinek 10 - odcinkowej serii dokumentalnej ukazującej najbardziej niezwykłe i intrygujące osiągnięcia inżynierii z czasów starożytnych, które inspirują także inżynierów współczesnych.



14:40 OKRĘTY PODWODNE - CZ. 1. PŁYWAJĄCE LEGENDY
(SUBMARINES)

Film dokumentalny, 51 min, Niemcy, 2020
Lektor: Marek Ciuniel

Dwuczęściowy film dokumentalny. 
Dzisiejsze okręty podwodne to skomplikowane maszyny naszpikowane technologią i bronią. Ich konstrukcja jest równie imponująca, co ich niszczycielska siła. Mało która broń wywołuje tyle emocji co okręt podwodny. Uderza z zaskoczenia i może wystrzelić pociski nuklearne, wciągając cały świat w dramatyczny konflikt. Okręty podwodne powstały z zupełnie innego powodu - z chęci ludzi do oglądania świata pod wodą. Jednak zainteresowanie wojskowym wykorzystaniem łodzi podwodnych wkrótce przeważyło.



15:40 KORONA KRÓLÓW - ODC 93

Telenowela historyczna TVP, 24 min, Polska, 2018
Reżyseria: Wojciech Pacyna, Jacek Sołtysiak, Jerzy Krysiak, Piotr Fiedziukiewicz
Scenariusz: Agnieszka Olejnik, Anna Krasuska, Konrad Sobieszczański
Zdjęcia: Jacek Fabrowicz, Krzysztof Pakulski, Romuald Lewandowski, Rafał Paradowski, Tomasz Wójcik, Paweł Figurski
Muzyka: Marcin Przybyłowicz
Aktorzy: Tomasz Sapryk, Piotr Ligienza, Marcin Rogacewicz, Piotr Nowak, Tadeusz Chudecki, Hubert Wróblewski, Violetta Arlak, Paulina Kondrak, Tomasz Ciachorowski, Lech Mackiewicz, Mariusz Krzemiński, Marcin Sitek, Paweł Kleszcz, Dominik Łoś, Mateusz Trzmiel

Odc. 93 
Gospodarz Stach po przyjeździe do Krakowa zostaje oskarżony o zabicie woźnicy, którego widział w lesie. Z opresji ratuje go dawny przyjaciel. Przed królewskim sądem staje oszust Hińcza. Wyrok jest dla wielu zaskoczeniem. Nierespektowanie wyroku przez Krzyżaków zmusza arcybiskupa Bogorię do wyjazdu. Chce niezwłocznie spotkać się z przedstawicielami Zakonu, licząc na zmianę frontu Wielkiego Mistrza. W Świdnicy brat Bolka niespodziewanie powierza wychowanie swojej córki Anny, księżnej Agnieszce.



16:15 SENSACJE XX WIEKU - OSTATNIA NARADA CZ. 1

Cykl dokumentalny, 25 min, Polska, 2001
Reżyseria: Wojciech Pacyna
Scenariusz: Maciej Zakrocki
Prowadzący: Bogusław Wołoszański
Aktorzy: Krzysztof Dracz, Krzysztof Globisz, Mieczysław Hryniewicz
Zdjęcia: Andrzej Sikora
Muzyka: Wysocki

W nocy z 28 lutego na 1 marca 1953 roku odbyła się ostatnia narada z udziałem Stalina. Rozpoczynała się walka o władzę po nim.



16:50 SENSACJE XX WIEKU - OSTATNIA NARADA CZ. 2

Cykl dokumentalny, 23 min, Polska, 2001
Reżyseria: Wojciech Pacyna
Scenariusz: Maciej Zakrocki
Prowadzący: Bogusław Wołoszański
Aktorzy: Krzysztof Dracz, Krzysztof Globisz, Mieczysław Hryniewicz
Zdjęcia: Andrzej Sikora
Muzyka: Szymon Wysocki

Późnym wieczorem 28 lutego 1953 roku przybywają na naradę do Stalina członkowie Politbiura. Ostatni raz widziano wówczas Stalina żywego, narada zakończyła się o 4 rano 1 marca.



17:25 HISTORIA POLSKI - TAJEMNICA JANA PAWŁA II

Film dokumentalny, 26 min, Polska, 2011
Reżyseria: Krzysztof Tadej
Scenariusz: Krzysztof Tadej

Film dokumentalny o Janie Pawle II. Ojca Świętego wspomina papieski ceremoniarz ks. prałat Konrad Krajewski. Jego wspomnienia to wyjątkowe świadectwo świętości i wielkości Jana Pawła II. Ks. prałat Konrad Krajewski opowiada o zdarzeniach związanych z Janem Pawłem II, przy których nie było telewizyjnych kamer. Jeden z najbliższych współpracowników papieża Polaka, odsłania kulisy świętości Jana Pawła II. Wspomina sytuacje, których świadkami było zaledwie kilka osób, m. in. mówi o zachowaniu papieża w zakrystii. Opowiada o tym, czym denerwował się Jan Paweł II, a także o zabawnych sytuacjach, jakie miały miejsce w czasie pontyfikatu. To także przejmujące i momentami dramatyczne wyznania m. in. o cierpieniu Ojca Świętego i dniach, w których odchodził z tego świata. W filmie zostały wykorzystane unikatowe materiały filmowe oraz fotografie z czasów pontyfikatu Jana Pawła II. Ks. Konrad Krajewski, kapłan archidiecezji łódzkiej, doktor teologii, od 1998 r. był ceremoniarzem papieskim w Watykanie. Jeden z najbliższych współpracowników Jana Pawła II. Pomagał papieżowi w celebrowaniu liturgii podczas ważnych uroczystości w Watykanie, Rzymie i w czasie papieskich pielgrzymek. Był też ceremoniarzem Benedykta XVI.



17:55 FAKE CZY HISTORIA? - ODC. 5

Program historyczny, 25 min, Polska, 2024
Autor: Elżbieta Szumiec - Zielińska
Reżyseria: Marzena Strąg
Prowadzący: Wojciech Szeląg

"Fake czy historia?" to program, który zgłębi kontrowersyjne tematy XX wieku, poddając je dyskusji z udziałem dwóch ekspertów o odmiennych poglądach. Program cechuje dynamiczne tempo i intensywne, 20 - minutowe debaty, które budują dramaturgię i wzbudzają emocje. Korzystamy z autentycznych przestrzeni Muzeum Historii Polski i Muzeum II Wojny Światowej jako historycznego tła dla debat, co nadaje głębi omawianym tematom. Interaktywny element polegający na głosowaniu widzów na eksperta, który przekonał ich do swojego stanowiska, angażuje publiczność, umożliwiając jej bezpośredni udział. Krótkie felietony pełnią funkcję narzędzia do pogłębiania omawianych tematów, zapewniając wszechstronne podejście. Narracja zachęci do krytycznego myślenia oraz do pogłębienia wiedzy widzów na temat spornych wydarzeń z przeszłości, ukazując różnorodne perspektywy i opinie.



19:00 STULECIE WINNYCH S.II - ODC. 19 (S. II, ODC. 6)

Serial obyczajowy, historyczny, 44 min, Polska, 2020
Reżyseria: Michał Rogalski, Piotr Trzaskalski, Piotr Śliskowski
Scenariusz: Katarzyna Terechowicz
Aktorzy: Kinga Preis, Jan Wieczorkowski, Weronika Humaj, Karolina Bacia, Katarzyna Kwiatkowska, Arkadiusz Janiczek, Maria Dębska, Mateusz Janicki, Stefan Pawłowski, Lesław Żurek, Jakub Guszkowski, Diana Zamojska, Ninel Kos
Muzyka: Wojciech Lemański, Paweł Lucewicz

W warszawskim getcie wybucha powstanie. Róża z córką cudem wydostają się na aryjską stronę i znajdują schronienie w Stokrotce. Planowanie pomocy dla Róży zbliża do siebie Anię i Michała. Śniegocki zabiera Idę do siebie, a Ania idzie z Różą do domu, by ustalić z Kazimierzem przewóz obu do Brwinowa. Mąż Ani zamiast pomóc, wykorzystuje sytuację. W tym czasie w Brwinowie każdy prowadzi swoją konspirację. Kazia i Bronia zajmują się produkcją bimbru. Stanisław kończy trumnę, w której zamierza przewozić broń.



20:00 KRONIKI HITLERA - ODC. 8. PODPALACZ. ROK 1939
(KRONIKI HITLERA)

Serial dokumentalny, 50 min, Niemcy, 2018
Reżyseria: Hermann Pölking

Kroniki pokazują codzienność zwykłych ludzi w Europie w latach 1889 - 1945. Stanowi to tło dla szczegółowej relacji z życia Adolfa Hitlera - od jego dojścia do władzy po samobójstwo w berlińskim bunkrze. To najobszerniejsza do tej pory kompilacja materiałów archiwalnych, z których prawie połowa nie była wcześniej publikowana.



21:00 ZWYKŁY, ŚWIĘTY CZŁOWIEK

Film dokumentalny, 58 min, Polska, 2005
Reżyseria: Joanna Linczuk, Krzysztof Tadej
Scenariusz: Joanna Linczuk, Krzysztof Tadej
Zdjęcia: Wojciech Kozłowski, Sławomir Zajączkowski
Lektor: Andrzej Majewski, Jan Wilkans

Czemuście mnie nie posłali do szkoły dla papieży? - żartował Karol Wojtyła krótko po konklawe, które wybrało go na papieża. Od początku pontyfikatu Jan Paweł II zdawał sobie sprawę z wagi tej misji i piętrzących się trudności. Zadaniem nowego papieża będzie wprowadzić Kościół w trzecie tysiąclecie - oceniał kardynał Stefan Wyszyński. W znajdującej się za żelazną kurtyną Polsce zareagowano na wybór entuzjastycznie. Ale we Włoszech początkowo wielu wiernych miało wątpliwości, czy papież pielgrzym jest właściwą osobą do wzięcia odpowiedzialności za Kościół. Następne 26 lat miało pokazać, jak Jan Paweł II radził sobie z wyzwaniem. Charakterystycznym elementem jego pontyfikatu stały się podróże. 104 razy opuszczał Watykan, aby odbyć pielgrzymki po całym świecie. Wiele czasu poświęcił rozwijaniu dobrych stosunków z licznymi Kościołami chrześcijańskimi, prowadził też dialog z innymi religiami w imię ekumenizmu. Bliscy zapamiętali go jako człowieka bardzo zdyscyplinowanego, poświęcającego długie godziny na modlitwy. Mimo wielu obowiązków nigdy nie tracił pogody ducha i ochoty do żartów. Gdy trzeba, potrafił być nieugięty. Kiedy reżim komunistyczny okresu stanu wojennego nie zgodził się na jego spotkanie z Lechem Wałęsą, Jan Paweł II zagroził, że przerwie wizytę w Polsce. Władze ustąpiły. O życiu u boku wielkiego papieża Polaka opowiadają jego najbliżsi współpracownicy, ludzie, którzy go znali, duchowni i dziennikarze. Ujawniają wiele dotąd nieznanych wydarzeń i sytuacji z czasów pontyfikatu. Wspominają wizyty papieża w Polsce, pielgrzymki po świecie, a także opowiadają, jakim człowiekiem był Jan Paweł II na co dzień. Jest wśród nich między innymi wieloletni sekretarz Wojtyły, metropolita krakowski Stanisław Dziwisz oraz ksiądz Adam Boniecki, redaktor naczelny Tygodnika Powszechnego. Opowieści i wypowiedzi obficie uzupełniają filmowe materiały archiwalne, nagrane fragmenty kazań i przemówień Jana Pawła II.



22:10 PRAWDZIWE "POLOWANIE NA CZERWONY PAŹDZIERNIK" - ODC. 1/2
(THE REAL HUNT FOR RED OCTOBER)

Film dokumentalny, 42 min, Kanada, 2020

Ten dwuczęściowy film po raz pierwszy ujawnia odtajnioną historię rosyjskiego okrętu podwodnego Czerwony Październik. O jednostce opowiadał film fabularny z 1984 roku "Polowanie na Czerwony Październik", w którym sowiecki atomowy okręt podwodny próbował uciec do USA i jednocześnie był ścigany przez amerykańską i sowiecką marynarkę wojenną. Oparty na bestsellerowej powieści Toma Clancy'ego, ukazywał aspekty techniczne, dramat i charakter podwodnej bitwy. Niewielu zdaje sobie sprawę, że książka i film zostały zainspirowane tajną konfrontacją nuklearną, która według niektórych zmieniła bieg historii świata.



23:10 SENSACJE XX WIEKU - OPERACJA ODESSA CZ. I

Cykl dokumentalny, 46 min, Polska, 2004
Autor: Bogusław Wołoszański
Reżyseria: Adek Drabiński
Zdjęcia: Waldemar Szmidt
Muzyka: Dariusz Żebrowski
Aktorzy: Piotr Grabowski, Marek Barbasiewicz, Z Pędziwiatr, A Wesołowska, P Warszawski, Z Paterak
Wykonawcy: Bogusław Wołoszański

W końcu 1944 roku wojna miała się ku końcowi, Hitler liczył na ostatnie uderzenie swoich wojsk. Ofensywa w Ardenach miała rozdzielić wojska amerykańskie od brytyjskich i doprowadzić do zajęcia przez Niemcy portu w Antwerpii. Istotnym elementem operacji była akcja Otto Skorzennego, którego żołnierze przebrani w amerykańskie mundury siali zamęt wśród aliantów. Ofensywa niemiecka załamała się, co wzmorzyło bombardowanie niemieckich miast. Żołnierze SS rozpoczęli masową grabież bogactw zgromadzonych przez Rzeszę. Bogactwa te miały być kluczem w ucieczce.



00:10 MÓJ WUJEK PAPIEŻ

Film dokumentalny, 38 min, Polska, 2022
Reżyseria: Marcin Sroka
Scenariusz: Marcin Sroka

Postać Jana Pawła II jest znana każdemu, jednak dzielić z nim najważniejsze chwile w życiu i cieszyć się jego dozgonną przyjaźnią mogli tylko nieliczni. Poznaj bardziej prywatną twarz Ojca Świętego oraz nieznane fakty z jego życia przedstawione w opowieści bohatera filmu - Andrzeja Kozłowskiego, ulubionego chrześniaka papieża.



01:05 BYŁO, NIE MINĘŁO - KRONIKA ZWIADOWCÓW HISTORII. - I ZNOWU ZABRZMIĄ DZWONY ODC. 272

Magazyn historyczny, 24 min, Polska, 2022
Autor: Adam Sikorski
Wykonawcy: Artur Kalicki

Latem 2021 roku w sanktuarium św. Jana z Dukli udało nam się odnaleźć dzwon, ukryty przez zakonników we wrześniu 1939 roku. Konserwacji podjęła się najstarsza i najsłynniejsza polska ludwisarnia Braci Felczyńskich w Przemyślu. Obecnie prace są skończone, a efekt zechcemy naszym widzom pokazać. Dodatkowo przemyscy ludwisarze obiecali odlanie podobnego dzwonu, bowiem pierwotnie u św. Jana dzwoniły trzy. Jeden ocalał, drugi został zakopany i przez nas odnaleziony, trzeci zabrali Niemcy, by przetopić na cele wojenne. Teraz wszystkie powrócą na swoje miejsce. Ponieważ okazja to wyjątkowa, zechcemy pokazać widzom sam proces odlewania dzwonów i opowiedzieć o zakładzie funkcjonującym nieprzerwanie od 1805 roku.



01:45 ENCYKLOPEDIA II WOJNY ŚWIATOWEJ - KILKA NAJDŁUŻSZYCH DNI CZ. 1

Cykl dokumentalny, 29 min, Polska, 1992
Scenariusz: Bogusław Wołoszański, Maciej Zakrocki
Zdjęcia: Andrzej Żydaczewski
Prowadzący: Bogusław Wołoszański

Cykliczna audycja popularyzująca wiedzę o historii drugiej wojny światowej. Pierwsza część odcinka poświęconego największej operacji desantowej, mającej na celu otwarcie drugiego frontu w Europie Zachodniej - lądowaniu aliantów w Normandii 6 czerwca 1944 roku. W nagraniu unikatowe materiały archiwalne.