TVP Historia                    Sobota, 19.10.2024

07:15 BYŁ TAKI DZIEŃ - 19 PAŹDZIERNIKA

Felieton, 2 min, Polska, 2006
Autor: Janusz Weychert

1956 - polski Październik - obrady plenum KC PZPR; wizyta Nikity Chruszczowa; 
ruchy wojsk radzieckich w Polsce - marsz na Warszawę; 
1970 - premiera filmu "Rejs" w reżyserii Marka Piwowskiego; 
1984 - dokonano bestialskiego mordu na księdzu Jerzym Popiełuszce;



07:25 KORONA KRÓLÓW. JAGIELLONOWIE - ODC. 194 (SEZON 2 ODC. 69)

Serial historyczny TVP, Telenowela historyczna TVP, 24 min, Polska, 2024
Reżyseria: Tomasz Matuszczak, Krzysztof Łukaszewicz, Piotr Fiedziukiewicz
Scenariusz: Katarzyna Terechowicz-Cesarz, Anna Krasuska, Monika Zięba-Rybowska
Aktorzy: Sebastian Skoczeń, Maria Pawłowska, Przemysław Stippa, Jacek Kopczyński, Dariusz Toczek, Daniel Mosior, Agnieszka Wagner, Michał Chorosiński, Emma Giegżno, Michał Chruściel, Weronika Malik, Klara Williams, Joanna Moro, Monika Cieciora, Kamil Szklany

Król Witold. Październik 1430. W Wilnie trwają przygotowania do koronacji księcia Witolda (Michał Chorosiński), który słabnie w oczach. Świdrygiełło (Michał Chruściel) i księżna Anna (Weronika Malik) nie mogą się doczekać jego śmierci. Ale Witold, umierając, przekazuje Jagielle (Sebastian Skoczeń) władzę na Litwie. A król kładzie na jego piersiach królewską koronę. Ojcowie Paulini przywożą na Wawel uszkodzony obraz Matki Boskiej. Zofia (Maria Pawłowska) obiecuje, że będzie czuwać nad jego renowacją. Jakub (Marcin Urbanke) zrabowanym klejnotem spłaca część długu u Wierzynka (Michał Kłodnicki). Wybrance serca Dorocie z Rytwian (Monika Cieciora) daje piękny naszyjnik z pereł. Ale gdy staje przed obrazem okaleczonej Matki Boskiej, rusza go sumienie. Hincza (Kamil Szklany) odkrywa w skrytce Jakuba zrabowane kosztowności i wota. Jest przerażony postępkiem brata.



08:00 FLESZ HISTORII - ODC. 683

Cykl reportaży, 15 min, Polska, 2024

Program którego celem jest prezentowanie najciekawszych informacji o wydarzeniach historycznych, wystawach, inscenizacjach w całej Polsce.



08:25 BYŁO, NIE MINĘŁO - KRONIKA ZWIADOWCÓW HISTORII. - ODC. 338

Magazyn historyczny, 25 min, Polska, 2024
Autor: Bartek Wieczorek
Scenariusz: Adam Sikorski

Magazyn historyczny prezentujący wydarzenia i różne aspekty dawnej i najnowszej historii Polski. W programie podejmowane są zatarte, zagubione, zakłamane wątki polskiej historii. Autor poszukuje odpowiedzi na pytania o naszą wspólną przeszłość. Okazuje się, że wiele odpowiedzi leży w rodzinnych archiwach, zdjęciach, dokumentach i wspomnieniach ludzi. Program mobilizuje do poszukiwań lokalne środowiska miłośników historii, których nie brakuje w żadnym zakątku kraju. 
Było nie minęło" to program realizowany techniką reporterską, pozwalający widzom wspólnie z realizatorami zmagać się z tajemnicą historyczną. Każdy z odcinków, poza nielicznymi wyjątkami, stanowi odrębną całość i ma charakter ponadczasowy.
W tym wydaniu magazynu autorzy odwiedzają wieś Wyliny Ruś, gdzie znajduje się tajemnicza leśna mogiła. Dzięki kwerendzie zrobionej przez miejscowych pasjonatów historii dowiadują się, że los spoczywającego tu bohatera wpisany był w ramy zadania z militarnego punktu widzenia nie do zrealizowania. We wrześniu 1939 roku dwie brygady kawalerii i dwie dywizie piechoty miały bronić północno - wschodniego odcinka frontu i utrzymać linię rzeki Narwi i Biebrzy. Generał Młot - Fijałkowski, dowódca SGO Narew zdawał sobie sprawę, że w pasie obrony istniały duże luki. Te luki potem, przez ponad dwa tygodnie wojny wypełniali żołnierze i ułani swym nieopisanym poświęceniem. Jednym z nich był bezimienny dotąd bohater pochowany z leśnej mogile...



08:55 GRUBY - ODC. 6/7 NA TROPIE

Serial przygodowy, 28 min, Polska, 1972
Reżyseria: Wojciech Fiwek
Scenariusz: Aleksander Minkowski, Wojciech Fiwek
Zdjęcia: Janusz Czecz
Muzyka: Piotr Marczewski
Aktorzy: Mariusz Kozłowski, Arkadiusz Bielawski, Bogdan Kowalczyk, Stanisław Milski, Andrzej Bielski, Adolf Chronicki, Halina Dobrucka, Henryk Hunko, Tadeusz Kozłowski, Zdzisław Kuźniar, Cezary Marcinkowski, Tadeusz Morawski, Tadeusz Schmidt, Tadeusz Skorulski, Marek Bielski, Katarzyna Łaniewska, Marek Dudek

W miasteczku grasują nie tylko bandy szabrowników, lecz również niedobitki niemieckiej armii - dezerterzy, paru esesmanów, którzy nie zdołali uciec przed nadciągającym frontem, kilku folksdojczów. Mieli siedzibę w ruinach cegielni, stamtąd robili zbrojne wypady. Wieczorami mieszkańców miasteczka dobiegają odgłosy ostatnich walk z bandami hitlerowskimi. Chłopcy obawiają się, że któryś z "wilkołaków" wymknął się obławie i schronił w podziemiach dawnego klasztoru. Namawiają szkolnego woźnego na wspólną wyprawę do lochów, tropem osobnika, który już raz kiedyś zapuścił się w podziemne korytarze.



09:30 GRUBY - ODC. 7/7 W PODZIEMIACH KLASZTORU

Serial przygodowy, 28 min, Polska, 1972
Reżyseria: Wojciech Fiwek
Scenariusz: Aleksander Minkowski, Wojciech Fiwek
Zdjęcia: Janusz Czecz
Muzyka: Piotr Marczewski
Aktorzy: Mariusz Kozłowski, Arkadiusz Bielawski, Bogdan Kowalczyk, Stanisław Milski, Andrzej Bielski, Adolf Chronicki, Henryk Hunko, Tadeusz Kozłowski, Zdzisław Kuźniar, Katarzyna Łaniewska, Ryszard Michalak, Kazimierz Ostrowicz, Tadeusz Schmidt, Tadeusz Skorulski, Marek Bielski

Panu woźnemu wydaje się, że słyszał tętniący w podziemiach odgłos kroków, już trzecią noc z rzędu. Choć mogło to być również przywidzenie - klucz do lochu nadal się nie odnalazł, więc kto by się tam dostał i którędy? Maciek i jego przyjaciele postanawiają zaczaić się w pobliżu biblioteki na tajemniczego gościa. Koło północy rozlegają się kroki, potem słychać w ciemności zgrzyt klucza, szczęk otwieranych drzwi. Chłopcy podążają tropem osobnika, który skrada się krętymi korytarzami w podziemiach dawnego klasztoru. Mają duszę na ramieniu, ale naprzód pcha ich ciekawość i nadzieja, że może właśnie wpadli na ślad szajki szabrowników.



10:05 PODZIEMNE WŁOCHY - RZYM. ODC. 1/8
(UNDER ITALY)

Serial dokumentalny, 60 min, Włochy, 2016
Reżyseria: Dario Marani

Pełna przygód podróż po podziemnym, nieznanym i tajemniczym świecie kryjącym się zarówno pod największymi miastami, ale i wioskami Włoch. Miały one często ogromne znaczenie historyczne, dlatego ich eksploracja pozwala poznać od podszewki dawne i współczesne dzieje tego kraju. W każdym odcinku gospodarz serii, amerykański archeolog Darius Arya, osobiście odkrywa włoskie podziemia: od Rzymu do Neapolu, od Narni do Gran Sasso, przez miejsca o ogromnym znaczeniu historycznym i archeologicznym, po współczesne miejskie kanały, a to pozwala prześledzić historię Italii od prehistorii, przez epokę grecko - rzymską, wczesnego chrześcijaństwa i średniowiecze do dziś.



11:20 KRONIKI MIASTA - TOLEDO
(CHRONICLES OF A CITY)

Serial dokumentalny, 52 min, Francja, 2022

Dzięki tej serii widzowie mogą odkryć pięć przesiąkniętych historią miast. Poznają ich losy od średniowiecza do współczesności, w czasie największych zmagań i sukcesów, a także postacie, które wpisały się w ich historię.



12:25 NIEPOSKROMIONE WIELKIE JEZIORA - ODC. 2 WIELKI CHŁÓD
(GREAT LAKES UNTAMED / DIE GROEN SEEN EP. 2 THE BIG FREEZE)

Cykl dokumentalny, 50 min, Kanada/Austria, 2022
Reżyseria: Ted Oakes, Jeff Morales, Nicholas De Pencier

Wielki chłód. Na wstrzymanym oddechu pod półmetrową warstwą lodu nurkowie poznają największy słodkowodny zbiornik wodny świata. Tu, gdzie pływają, znajdował się niegdyś ogromny lądolód, wdzierający się w podłoże skalne dzisiejszej Ameryki Północnej. Po jego stopnieniu powstało pięć olbrzymich jezior. Lód powraca tu co roku. Wówczas zwierzęta muszą podjąć wyzwanie, by przetrwać w obliczu potężnych żywiołów zimy w krainie Wielkich Jezior Ameryki Północnej. Mroźne powietrze gwałtownie uderza o powierzchnię Wielkich Jezior. Sroga zima nadchodzi szybko i nieubłaganie. Miejscowe zwierzęta muszą poradzić sobie z najbardziej ekstremalnymi i nieprzewidywalnymi zmianami temperatury na ziemi.



13:30 WOJOWNICY CZASU - KRWAWE POŁONINY, CZYLI BITWA NA KLAROWCU 1915

Cykl dokumentalny, 25 min, Polska, 2024
Reżyseria: Grzegorz Gajewski
Scenariusz: Grzegorz Gajewski
Zdjęcia: Grzegorz Gajewski, Krzysztof Krzyżanowski
Muzyka: Krzysztof Ridan

Wiosną 1915 roku, w niespełna rok od wybuchu, wielka wojna nabrała tempa. Na froncie zachodnim trwała wojna pozycyjna, w której Niemcy - pod Ypres we Francji - po raz pierwszy ulżyli śmiercionośnego gazu, a nad polami bitew pojawiły się pierwsze bojowe aeroplany. Tymczasem na wschodnim froncie rozpoczynała się wielka operacja, której celem miało być przełamanie frontu rosyjskiego w okolicy Gorlic. Jednym z jej epizodów była zapomniana dziś, stoczona 4 maja przez siły rosyjskie, austro - węgierskie i pruskie krwawa bitwa na Górze Rogowskiej, czyli na Klarowcu.



14:15 PAWEŁ I GAWEŁ

Komedia, 69 min, Polska, 1938
Reżyseria: Mieczysław Krawicz
Scenariusz: Napoleon Sądek, Jan Fethke, Ludwik Starski
Zdjęcia: Stanisław Lipiński
Aktorzy: Adolf Dymsza, Helena Grossówna, Eugeniusz Bodo, Józef Orwid, Ludwik Sempoliński, Tadeusz Fijewski, Halina Doree, Karol Dorwski, Halina Łapińska, Zofia Mellerowicz, Irena Skwierczyńska, Maria Łaska, Roman Dereń, Michał Halicz, Roman Dereń

Fabuła filmu została zaczerpnięta ze znanej bajki Aleksandra Fredry. Scenarzyści, rzecz jasna, rozbudowali ją nieco i przykroili do realiów międzywojennych. Głównymi bohaterami filmu stali się więc Paweł Gawlicki i Gaweł Pawlicki - właściciele sklepów znajdujących się w tej samej kamienicy. Podczas wspólnej podróży do stolicy poznają pannę Violettę Bellamy - "cudowne dziecko" zarabiające spore pieniądze, ale głównie dla swojego bezwzględnego impresaria. Co gorsza, rzecz oparta jest na mistyfikacji. Violetta Bellamy dawno już wyrosła z lat "szczenięcych", lecz musi to starannie ukrywać. Do tej pory jakoś się udawało. Sprawa skomplikowała się jednak, gdy jej dziewiętnastoletnie serce poczęło żywiej bić na widok Pawła. Violetta nie waha się ani chwili. Postanawia z pomocą obu panów wyzwolić się spod kurateli swego artystycznego "opiekuna". Wielką zaletą filmu są znakomite role Adolfa Dymszy i Eugeniusza Bodo oraz popularne nawet dziś piosenki: "Ach śpij, kochanie" czy "Bo ty jesteś mą królewną".



15:35 HISTORIA KUCHNI POLSKIEJ - KARTOFLE. KONIEC GŁODU?

Cykl dokumentalny, 40 min, Polska, 2024
Reżyseria: Tomasz Rostworowski, Mirosław Bork
Scenariusz: Jarosław Dumanowski, Mirosław Bork

Trudno uwierzyć, że do tej pory nie powstał serial na temat polskiej kuchni pokazujący, w sposób systematyczny i zgodny z najnowszymi badaniami, dziedzictwo kulinarne otrzymane od naszych przodków. "Historia kuchni polskiej" w 26 czterdziestominutowych odcinkach wypełnia tę lukę zabierając widzów w podróż przez niezwykłe smaki, tradycje i obyczaje. Scenariusz serialu powstał w oparciu o prace naukowe prof. Jarosława Dumanowskiego - głównego eksperta i prowadzącego narrację. Odtworzenia potraw obecnych na polskich stołach od czasów Chrztu Polski do współczesności, dokonał Maciej Nowicki, twórca nowego trendu w polskiej kuchni - historycznej rekonstrukcji kulinarnej. Wnikliwe przedstawienie tła historycznego pozwala na zrozumienie okoliczności, w których kształtowała się polska kuchnia. Rozmowy ze specjalistami z Polski i ze świata uzupełniają narrację ukazując przenikanie idei i potraw ponad europejskimi granicami. Przywołanie konkretnych przepisów i ich odtworzenie w profesjonalnym studiu kulinarnym, ułatwia widzom zrozumienie smaków i technik przygotowywania potraw z przeszłości, a chronologia odcinków odpowiada najważniejszym zmianom zachodzącym w polskiej kuchni w kolejnych okresach historycznych. "Historia kuchni polskiej" to historia polskiej kultury materialnej w wersji dla każdego. 
Wśród licznych warzyw, które Kolumb i jego następcy przywieźli do Europy, szybko zyskały popularność dynia, fasola oraz pomidory. Jednak żadna z tych roślin nie może równać się z ziemniakiem, mimo że Europejczykom zajęło prawie 300 lat, aby opanować sztukę jego gotowania. Ziemniak stał się pierwszym warzywem, któremu w XIX wieku poświęcono całe książki kucharskie. Jego droga do sławy to klasyczny przykład globalizacji - przywieziony z Peru, podbił świat i stał się podstawą narodowych kuchni, przyczyniając się do eliminacji głodu. Z historycznego, przyrodniczego i społecznego punktu widzenia jego kariera to zjawisko zupełnie wyjątkowe. Dlaczego ziemniak zyskał tak ogromne znaczenie i jaki wkład w tę niezwykłą historię ma kuchnia polska? Historyk Jarosław Dumanowski oraz zaproszeni do programu eksperci szukają odpowiedzi na to pytanie. Dawne potrawy rekonstruuje historyk i kucharz Maciej Nowicki.



16:20 ODDAŁAM GO KOŚCIOŁOWI

Film dokumentalny, 50 min, Polska, 2020
Reżyseria: Beata Kamińska, Ks. Andrzej Dębski
Scenariusz: Beata Kamińska
Zdjęcia: Krzysztof Więckowski
Lektor: Dorota Sokołowska, Patryk Ołdziejewski

Wzruszający film o rodzicach błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki. O wychowaniu, miłości rodziców i życiu we wsi Okopy - opowie Józef, brat ks. Jerzego. Usłyszymy także wspomnienia wnuczki państwa Popiełuszków. O niezwykłej relacji pani Marianny Popiełuszki z ludźmi Solidarności opowiedzą najbliżsi współpracownicy księdza Jerzego. W dokumencie przedstawimy także drogę rodziców, którą pokonali od roli zwykłych, bogobojnych, ciężko pracujących ludzi do postaci tragicznych i wspaniałych w swojej dobroci, cierpiących po stracie syna i przebaczających mordercom.



17:15 ZIEMIA WIDZIANA Z KOSMOSU - ODC. 2
(EARTH FROM SPACE. 2. PATTERNED PLANET)

Serial dokumentalny, 50 min, Wielka Brytania, 2019
Reżyseria: Barny Revill, Chloe Sarosh
Wykonawcy: Janusz Szydłowski

Odcinek: 2. Patterned Planet
U wybrzeży lądów w strefach tropikalnych często występują rafy koralowe. Na pierwszy rzut oka ich kształty wydają się zupełnie przypadkowe. Istnieją w nich jednak pewne stałe elementy - jasne kręgi otaczające ciemną plamę koralowców. Dzięki zdjęciom satelitarnym naukowcy znaleźli ten charakterystyczny kształt w rafach koralowych na całym świecie. Zrozumienie mechanizmu ich powstawania pozwala lepiej ocenić stan oceanów i stan zdrowia zwierząt zamieszkujących rafy koralowe. Ryby, których życie jest związane z rafą, w różny sposób znajdują pożywienie. Niektóre żerują bezpośrednio na koralowcach. Inne przeszukują dno morskie wokół rafy. Ale żerowanie w otwartej przestrzeni bywa niebezpieczne. Drapieżniki takie jak grańce koralowe czy rekiny patrolują okolice rafy. Dlatego małe ryby tylko wyjątkowo się od niej oddalają. Pilnują, żeby bezpieczne schronienie zawsze było w pobliżu. Z czasem dno wokół każdego fragmentu rafy zostaje ogołocone z pożywienia. Powstają w ten sposób jasne kręgi gołego piasku. Przez miliony lat siły przyrody kształtowały ziemski krajobraz. Ale teraz to my decydujemy o tym, jak w przyszłości będzie wyglądała nasza planeta.



18:10 POLSKIE DROGI - ODC. 6/11 - ROCZNICA

Serial TVP, 84 min, Polska, 1977
Reżyseria: Janusz Morgenstern
Scenariusz: Jerzy Janicki
Zdjęcia: Edward Kłosiński
Muzyka: Andrzej Kurylewicz
Aktorzy: Karol Strasburger, Kazimierz Kaczor, Ryszarda Hanin, Aleksander Bardini, Konrad Morawski, Józef Duriasz, Zbigniew Zapasiewicz, Adam Makowiecki, Maciej Góraj, Wanda Stanisławska-Lothe

Wielokrotnie nagradzany, jeden z najpopularniejszych polskich seriali lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych. Epicka, wielowątkowa opowieść o losach Polaków w latach II wojny światowej. Wojnę pokazano z punktu widzenia dwóch głównych bohaterów - porucznika Władysława Niwińskiego i Leona Kurasia - drobnego cwaniaka, nie pozbawionego jednak znamion heroizmu. Autorzy serialu starali się pokazać dzień powszedni okupacji hitlerowskiej w Polsce.
Kuraś z Niwińskim zajmują się handlem. Matka Johana, która mieszka z synem w Warszawie, w trakcie spowiedzi przyznaje się do nienawiści i chęci zemsty na Niwińskim, będąc przekonana, że to on zabił jej męża. Ostrzeżenie dochodzi do Władysława - dostaje on nowe dokumenty, aby mógł się uratować. W momencie odbioru dokumentów zostaje aresztowany i wraz z ojcem Mundka - dozorcą kamienicy, w której mieszkał przed wojną, osadzony na Pawiaku. Kuraś bierze wszystkie kosztowności i pieniądze z domu i przez oficera niemieckiego, z którym prowadził interesy, załatwia zwolnienie Niwińskiego. Ojciec Mundka zostaje wraz z innymi wywieziony do Palmir i rozstrzelany.



19:40 FAKE CZY HISTORIA? - ODC. 5

Program historyczny, 25 min, Polska, 2024
Autor: Elżbieta Szumiec - Zielińska
Reżyseria: Marzena Strąg
Prowadzący: Wojciech Szeląg

"Fake czy historia?" to program, który zgłębi kontrowersyjne tematy XX wieku, poddając je dyskusji z udziałem dwóch ekspertów o odmiennych poglądach. Program cechuje dynamiczne tempo i intensywne, 20 - minutowe debaty, które budują dramaturgię i wzbudzają emocje. Korzystamy z autentycznych przestrzeni Muzeum Historii Polski i Muzeum II Wojny Światowej jako historycznego tła dla debat, co nadaje głębi omawianym tematom. Interaktywny element polegający na głosowaniu widzów na eksperta, który przekonał ich do swojego stanowiska, angażuje publiczność, umożliwiając jej bezpośredni udział. Krótkie felietony pełnią funkcję narzędzia do pogłębiania omawianych tematów, zapewniając wszechstronne podejście. Narracja zachęci do krytycznego myślenia oraz do pogłębienia wiedzy widzów na temat spornych wydarzeń z przeszłości, ukazując różnorodne perspektywy i opinie.



20:30 KOLEBKA SOLIDARNOŚCI - BUDYNEK DYREKCJI

Felieton, 4 min, Polska, 2020
Reżyseria: Wojciech Roman Krasucki
Scenariusz: Jarosław Żurawiński

Opowieść o powstaniu i historii najstarszego budynku w Stoczni Gdańskiej.



20:45 KRÓL - ODC. 3

Serial kostiumowy, 57 min, Polska, 2020
Reżyseria: Jan P. Matuszyński
Scenariusz: Dana Łukasińska, Łukasz M. Maciejewski, Szczepan Twardoch
Aktorzy: Michał Żurawski, Arkadiusz Jakubik, Adam Ferency, Andrzej Seweryn, Magdalena Boczarska, Borys Szyc, Bartłomiej Topa

Mini - serial, ekranizacja powieści Szczepana Twardocha. 
Warszawa, rok 1937. Nad Europą wisi widmo faszyzmu. Miastem trzęsie żydowski gang pod wodzą polskiego socjalisty, Kuma Kaplicy. Prym wiedzie w nim żydowski bokser, Jakub Szapiro - obiekt uwielbienia warszawskich kobiet oraz źródło zazdrości i lęku wielu mężczyzn. Jakub skrycie marzy o tym, żeby kiedyś zastąpić Kuma i zostać królem Warszawy. Pewnego dnia przejmuje opiekę nad młodym chłopakiem, Moszem Bernsztajnem, w którym widzi swojego następcę. Tymczasem spisek na szczytach władzy może zmienić oblicze Warszawy i całego kraju, wpływając na gangsterskie imperium Kuma, a także na przyszłość samego Szapiry. Uwikłany w skomplikowane relacje z trzema kobietami Jakub stanie wkrótce do decydującej walki o władzę na ulicach miasta. 
Odc. 3
Moryc Szapiro, brat Jakuba, zostaje pobity na Uniwersytecie Warszawskim. Jakub chce się mścić na napastnikach. Moryc zakazuje mu tego, chce uzyskać dyplom i wyjechać do Palestyny. Policja znajduje ciało ojca Moszego. Prasa przypisuje morderstwo gangowi Kaplicy. Radziwiłek odnajduje autora antysemickiego listu wydrukowanego w jednej z gazet. Adam Koc nawiązuje współpracę ze Żwirskim.



21:55 JERZY POPIEŁUSZKO. POSŁANIEC PRAWDY

Film dokumentalny, 86 min, Polska/USA, 2014
Reżyseria: Gustavo Cooper
Scenariusz: Paul Hensler

Film dokumentalny o życiu i przesłaniu, jakie niósł kapłan Solidarności bł. ks. Jerzy Popiełuszko. Zrealizowany przez producenta Paula G. Henslera oraz reżysera Tony Haines. Zawiera autentyczne nagrania, zdjęcia i dokumenty. To pierwszy tego typu film, który powstał poza granicami Polski. Film pokazuje sytuację Polski, ich walkę o wolność Polaków, pojawienie się Solidarności i jej wpływ na zmianę sceny geopolitycznej po II wojnie światowej oraz osobę ks. Jerzego i jego rolę w życiu zwykłych ludzi w tym czasie. To opowieść o prawdzie, wolności i odwadze. Film zaczyna się symbolicznie, pokazuje upadek komunizmu w Europie Środkowowschodniej. Nie zaczęło się to jednak od zniszczenia muru berlińskiego, ten etap w historii nie byłby możliwy, gdyby nie zryw Solidarności w Polsce. Najcenniejsza była solidarność ludzi, dla których najważniejszą sprawą była wolność. I właśnie na fali tych uczuć, pragnień i nadziei pojawia się w filmie osoba bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Dzięki niemu doszło do przebudzenia wielu ludzi w Polsce, obudzenia wiary w lepsze jutro, budowania przyszłości na prawdzie i podstawowych prawach Bożych. Błogosławiony ks. Jerzy był duszpasterzem, który mówił ludziom o pragnieniu poczucia godności i o prawie do wolności. Ksiądz Jerzy nawiązywał w swoich kazaniach do słów Bożych, do nauczania Jana Pawła II i ks. Prymasa Stefana Wyszyńskiego. Właśnie dlatego w kościele Świętego Stanisława Kostki na Mszach św. za Ojczyznę gromadziły się tłumy, ludzie przyjeżdżali spoza Warszawy, z całej Polski mimo zakazów władzy ludowej. Przesłanie i nauczanie ks. Jerzego są aktualne, a Jego życie i męczeńska śmierć nie pozostawia nikogo obojętnym.



23:35 ERYNIE - FLEGETON

Serial kryminalny, 45 min, Polska, 2022
Reżyseria: Borys Lankosz
Scenariusz: Igor Brejdygant, Magdalena Lankosz, Borys Lankosz, Władysław Pasikowski
Zdjęcia: Marcin Koszałka
Aktorzy: Wojciech Urbański, Klaudiusz Kaufmann, Piotr Kosiba, Paweł Przybyszewski, Jan Mazurkiewicz, Grzegorz Bork, Lena Błaszczak, Aleksander Janiszewski, Angelika Cegielska-Świątek, Marek Krajewski, Michał Matuszewski, Hubert Zasina, Iwona Dzwończyk, Dariusz Bronowicki, Krzysztof Kruszyna

Wrocław 1946 rok. Popielski utracił Lwów, siłę i zdrowie. Pożegnał się już z Jerzykiem, choć każde jego wspomnienie wywołuje potężny wstrząs. Wraz z grupą repatriantów, a właściwie ekspatriantów, jedzie do Wrocławia na Dolny Śląsk. Jednakże Urząd Bezpieczeństwa zatrzymuje pociąg w poszukiwaniu Edwarda. Edward ucieka, a Lodzia wpada w szpony UB. Szef "ubecji" to Placyd Brzozowski dawniej zanany jako Zygmunt Hanas. Hanas za wszelką cenę chce dopaść Popielskiego. NKWD wyznaczyło bowiem za głowę Łysego, jako byłego żołnierza Narodowych Sił Zbrojnych, wysoką nagrodę. Lodzia, torturowana i zmuszana do wydania miejsca pobytu Popielskiego, nie poddaje się. Hanas bije ją dotkliwie i torturuje. 
Hanas wpada na pomysł zwabienia Popielskiego. Pozoruje sytuację, że oto wrócił gwałciciel ze Lwowa, czyli Gustaw Lewicki i to w dodatku łysy. Rozpoczyna się nagonka na łysych we Wrocławiu. Popielski w przebraniu księdza próbuje rozwikłać zagadkę. Edward czuje, że Hanas tą sytuacją przywołał historię zgwałcenia swojej córki Elżuni we Lwowie. W historię znów zamieszany jest doktor Lewicki, gwałciciel córki Hansa. Po brawurowym śledztwie przeprowadzonym z dawnym znajomym, czyli Eberhardem Mockiem, potwór zostaje złapany. Eberhard Mock to dawny szef policji kryminalnej w Breslau. Edward zna go ze Lwowa z wspólnej sprawy Minotaura. Teraz Eberhard musi jednak uciekać z Polski, razem z falą niemieckich uchodźców. Edward postanawia wymienić Lewickiego na Lodzię, Mock wietrzy podstęp, jednak Edward nie ma nic do stracenia. 
Popielski przekazuje Lewickiego w ręce Zygmunta Hanasa, który we Wrocławiu pełni funkcję szefa UB, tylko że tu, na ziemiach odzyskanych. Brzozowski jest zaskoczony, bo okazuje się, że całe porwanie było sfingowane i nie miał pojęcia o istnieniu Lewickiego. Musi wybierać, czy dopaść gwałciciela swojej córki, czy schwytać Edwarda i przysłużyć się władzy ludowej. Jednakże Placyd Brzozowski nadal jest tym samym Hanasem, dlatego wybiera Lewickiego, a Popielskiemu daje gwarancję bezpieczeństwa we Wrocławiu i uwalania z więzienia Lodzię.



00:40 RZYM. OSIEM PRZEŁOMOWYCH DNI - ODC. 6. UPADEK NERONA
(8 DAYS THAT MADE ROME)

Serial dokumentalny, 45 min, Wielka Brytania, 2017
Reżyseria: Jim Greayer

Wielokrotnie nagradzana historyczka, Bettany Hughes, przemierza rzymski świat w tej ośmioczęściowej historii starożytnego Rzymu. W serii widzowie poznają osiem przełomowych dni, które definiują niezwykły sukces Imperium Rzymskiego oraz serię wydarzeń, które ostatecznie zakończyły się upadkiem rzymskiej republiki.
Odc. 6. 9 czerwca 68 n.e. Cesarz Neron popełnia samobójstwo.



01:35 KSIĄDZ

Film dokumentalny, 54 min, Polska, 2016
Reżyseria: Maria Dłużewska
Scenariusz: Maria Dłużewska
Zdjęcia: Bartłomiej Maj

Film oparty na materiałach Biura Śledczego MSW, zdeponowanych w IPN - przed premierą filmu nie pokazywanych publicznie. Są to zapisy video z tzw. konfrontacji (prowadzone przez prokuratora przesłuchania Pietruszki i Piotrowskiego na temat tych miejsc w ich zeznaniach, gdzie one się nie zgadzają). Zeznania są oczywiście ze sobą sprzeczne, obydwaj "bronią swojej skóry", opowiadają o szczegółach "operacji" bez emocji, dokładnie - jak zamierzali zgładzić księdza Jerzego Popiełuszkę, gdzie go wywieźć, jak spowodować, żeby zamilkł na zawsze. Kolejne sceny, to tzw. wizje lokalne - porywacze odtwarzają sceny porwania, bicia i torturowania księdza; wciąż spokojni, posługujący się bezbłędną polszczyzną: profesjonaliści, zawodowi mordercy. SB - cka kamera video rejestruje też wstrząsającą scenę wydobycia ciała kapłana z Wisły i sekcję zwłok. "Ksiądz" to film, z którym każdy widz musi się zmierzyć. Musi przyjąć, że zło - czyste zło istnieje, jest tuż obok - bo przecież porywacze księdza Jerzego, po odbyciu znacznie skróconych wyroków, spokojnie żyją wśród nas. Musimy uświadomić sobie, że na niemal 30 lat skazano nas na życie w kłamstwie gdzie prawdziwi zleceniodawcy mordu nie ponieśli nigdy kary. Film o ks. Jerzym nie jest filmem śledczym, jest filmem o nas: o naszej pamięci, o wartościach, którymi kierujemy się w życiu. "Ksiądz" to film, który zmusza do refleksji, film, który każdego z nas zaboli.