TVP Historia                    Niedziela, 10.11.2024

07:35 BYŁ TAKI DZIEŃ - 10 LISTOPADA

Felieton, 2 min, Polska, 2006
Autor: Janusz Weychert

1444 - bitwa pod Warną; 
1910 - Lew Tołstoj opuścił swój dom w Jasnej Polanie; 
1918 - Józef Piłsudski powrócił z Magdeburga do Warszawy;



07:40 KORONA KRÓLÓW. JAGIELLONOWIE - ODC. 201 (SEZON 2 ODC. 76)

Serial historyczny TVP, Telenowela historyczna TVP, 24 min, Polska, 2024
Reżyseria: Krzysztof Łukaszewicz, Tomasz Matuszczak, Piotr Fiedziukiewicz
Scenariusz: Katarzyna Terechowicz - Cesarz, Anna Krasuska, Beata Deskur
Aktorzy: Jacek Kopczyński, Daniel Mosior, Joanna Moro, Monika Cieciora, Łukasz Matecki, Weronika Jaskółka, Jakub Wieczorek, Adriana Cyndler, Cezary Poks, Sebastian Skoczeń, Maria Pawłowska, Maja Szopa, Przemysław Stippa, Mateusz Weber, Bartosz Obuchowicz

Lato 1431. Królewna Jadwiga jest coraz słabsza. Medycy kłócą się, ale nie potrafią jej pomóc. Biskup Oleśnicki sugeruje, że może ktoś ją podtruwa. Zakon krzyżacki napada na Polskę. A polskie wojska odbijają z rąk litewskich grody na Podolu. W czasie oblężenia Łucka ginie brat Hinczy - Jakub z Rogowa. W Krakowie pojawia się Jagna, córka Nieradki i wnuczka Lecha. Jagiełło chce rozejmu ze Świdrygiełłą. Żeby potem ruszyć na zakon... Biskup Ciołek informuje króla, że do Krakowa, na dysputę naukową, jechała delegacja husyckich uczonych i że biskup Oleśnicki kazał ich zawrócić. Zofia jest oburzona takim zachowaniem biskupa krakowskiego. Wieczorem Jagiełło zabiera córkę do ogrodu. Słuchają śpiewu słowika. Król musi wyjechać na rozmowy ze Świdrygiełłą. Jadwiga obiecuje, że na niego poczeka.



08:10 Z HISTORII PRAWOSŁAWIA W POLSCE. PRAWOSŁAWNY ORDYNARIAT WOJSKA POLSKIEGO

20 min, Polska, 2024
Autor: Piotr Kot

Historia ordynariatu - w którym tradycja religijna spotyka się z wymaganiami służby wojskowej - od międzywojnia do współczesności i jego rola w życiu prawosławnych żołnierzy, a także funkcjonariuszy innych służb mundurowych w Polsce.



08:35 Z HISTORII PRAWOSŁAWIA W POLSCE. SAWA SOWIETOW

Reportaż, 20 min, Polska, 2024
Autor: Piotr Kot

Historia arcybiskupa - pierwszego w historii polskiego prawosławia biskupa polowego - gen. bryg. Sawy, który pod wpływem osobistych przeżyć związanych z wydarzeniami wojennymi, jednocześnie szukając odpowiedzi na pytania o sens życia, podjął decyzję o zrzuceniu munduru i zastąpieniu go habitem zakonnym. Jakie były konsekwencje tej decyzji w jego życiu i życiu Kościoła?



09:00 WIEDŹMIN - ODC. 5/13 OKRUCH LODU

Serial fantastyczno - przygodowy, 45 min, Polska, 2002
Reżyseria: Marek Brodzki
Scenariusz: Michał Szczerbic
Zdjęcia: Bogdan Stachurski
Muzyka: Grzegorz Ciechowski
Aktorzy: Michał Żebrowski, Anna Dymna, Ewa Wiśniewska, Grażyna Wolszczak, Andrzej Chyra, Maciej Kozłowski, Zbigniew Zamachowski, Michał Milowicz, Dorota Kamińska, Henryk Talar, Karolina Gruszka, Agnieszka Sitek, Maja Ostaszewska, Agata Buzek, Daniel Olbrychski

Geralt z Yennefer zatrzymują się w mieście Aed Gynvael. Wiedźmin najmuje się do zabicia zeugla, potwora grasującego na miejskim śmietnisku. Yennefer zaś wiele czasu spędza z czarodziejem Istreddem, prowadzącym tajemnicze eksperymenty. Wśród uliczek Aed Gynvael Geralt natrafia na Jaskra, który informuje go o napiętej sytuacji w mieście. Ze słów poety wynika, że może tu wkrótce dojść do pogromu elfów. Na lokalnym dworze Geralt spotyka wiedźmina - renegata Dermota Marangę. Dochodzi między nimi do nieprzyjemnej wymiany zdań, która zakończyłaby się walką na śmierć i życie, gdyby nie interwencja starosty miasta. Niebawem Geralt dowiaduje się, że Istredda i Yennefer od bardzo dawna łączy uczucie. Teraz zaś czarodziej zaproponował jej małżeństwo. Yennefer jest rozdarta. Kocha i Geralta, i Istredda. Którego wybierze?



09:50 GALERIA WIDMO - SZKATUŁA KRÓLEWSKA

Serial dokumentalny, 7 min, Polska, 2021
Reżyseria: Beata Szuszwedyk - Sadurska
Scenariusz: Beata Szuszwedyk - Sadurska

"Galeria Widmo" prezentuje animowaną historię zrabowanej drogocennej szkatuły królewskiej, najważniejszego artefaktu Świątyni Sybilli. W szkatule wykonanej na zamówienie Izabeli Czartoryskiej w 1800 roku księżna przechowywała zgromadzone przez siebie historyczne pamiątki po królach polskich.



10:05 HISTORIA KUCHNI POLSKIEJ - ODC. 20

Cykl dokumentalny, 40 min, Polska, 2024
Reżyseria: Tomasz Rostworowski, Mirosław Bork
Scenariusz: Jarosław Dumanowski, Mirosław Bork

Trudno uwierzyć, że do tej pory nie powstał serial na temat polskiej kuchni pokazujący, w sposób systematyczny i zgodny z najnowszymi badaniami, dziedzictwo kulinarne otrzymane od naszych przodków. "Historia kuchni polskiej" w 26 czterdziestominutowych odcinkach wypełnia tę lukę zabierając widzów w podróż przez niezwykłe smaki, tradycje i obyczaje. Scenariusz serialu powstał w oparciu o prace naukowe prof. Jarosława Dumanowskiego - głównego eksperta i prowadzącego narrację. Odtworzenia potraw obecnych na polskich stołach od czasów Chrztu Polski do współczesności, dokonał Maciej Nowicki, twórca nowego trendu w polskiej kuchni - historycznej rekonstrukcji kulinarnej. Wnikliwe przedstawienie tła historycznego pozwala na zrozumienie okoliczności, w których kształtowała się polska kuchnia. Rozmowy ze specjalistami z Polski i ze świata uzupełniają narrację ukazując przenikanie idei i potraw ponad europejskimi granicami. Przywołanie konkretnych przepisów i ich odtworzenie w profesjonalnym studiu kulinarnym, ułatwia widzom zrozumienie smaków i technik przygotowywania potraw z przeszłości, a chronologia odcinków odpowiada najważniejszym zmianom zachodzącym w polskiej kuchni w kolejnych okresach historycznych. "Historia kuchni polskiej" to historia polskiej kultury materialnej w wersji dla każdego.



10:45 POLSKIE PARKI NARODOWE - PIENIŃSKI PARK NARODOWY

Film dokumentalny, 25 min, Polska, 2022
Reżyseria: Rafał Kołodziej
Scenariusz: Agnieszka Niwińska
Prowadzący: Dariusz Gross

Prowadzącym program jest Dariusz Gross, dziennikarz, zafascynowany przyrodą poszukiwacz - odkrywca. Pokazuje parki narodowe, które znamy jako turyści, z innej, zaskakującej strony, przez pryzmat pracy naukowców zgłębiających sekrety ekosystemów i pracujących nad ich zachowaniem dla przyszłych pokoleń. To program pokazujący osobliwości przyrody i ukazujący wyjątkowość poszczególnych parków narodowych w Polsce, w którym spotykają się nowoczesne technologie badawcze z odwiecznym dziełem natury.



11:20 NA RATUNEK NOTRE DAME - CZĘŚĆ 1.
(SAVING NOTRE DAME / SAUVER NOTRE DAME)

Film dokumentalny, 42 min, Francja, 2020
Reżyseria: Charlene Gravel, Quentin Domart

Dwuczęściowy film dokumentalny. Kiedy 15 kwietnia 2019 roku wybuchł pożar Katedry Notre Dame, świat wstrzymał oddech. Ogień ugaszono, ale wszyscy byli przerażeni ogromem zniszczeń. Katedra nadal stoi, ale ogólna stabilność budynku została osłabiona. Archeolodzy badają każdy kawałek zwęglonego gruzu, aby dowiedzieć się więcej o konstrukcji budynku, podczas gdy technicy, kamieniarze i stolarze, pod nadzorem głównego architekta Notre - Dame, pracują niestrudzenie, aby wzmocnić pozostałą konstrukcję, zanim będzie zbyt późno. Ten kluczowy etap jest pełen niebezpieczeństw, ale jest niezbędny do odrodzenia Notre - Dame. W filmie ukazano prace po 53 i 252 dniach od pożaru.



12:10 ŻYCIODAJNE RZEKI PÓŁWYSPU IBERYJSKIEGO - ODC. 2 GWADIANA
(IBERIA'S RIVERS OF LIFE / FLÜSSE DES LICHTS EP. 2 GUADIANA)

Serial dokumentalny, 51 min, Niemcy, 2018
Reżyseria: Michael Gregor

Seria dokumentalna opowiadająca o największych rzekach Hiszpanii i Portugalii. Wielkie rzeki z dala od destynacji turystycznych ukazują nieznany i mistyczny Półwysep Iberyjski. Podobnie jak ludzkie naczynia krwionośne, rzeki są ścieżkami życia. Niemal każda zaawansowana cywilizacja zawdzięcza swój rozwój istnieniu tych pulsujących strumieni życia. Rzeki były pierwszymi autostradami; transportowały wiedzę, dobra, odkrywców i zdobywców. Podążając za tymi wielkimi strumieniami, znajdujemy zapomniane niegdyś krajobrazy, zamieszkane przez niezwykłych ludzi z często wyjątkowymi biografiami. Odcinek drugi poświęcony jest rzece Gwadiana - w Hiszpanii i Portugalii, jest to główna rzeka południowej Estremadury. Za czasów rzymskich stanowiła oś prowincji Hispania Baetica, której główne miasto Mrida, leżące nad rzeką, było jednym z ważniejszych miast ówczesnej Hiszpanii. Rzekę wymienia Pliniusz w swoim dziele. Źródła rzeki znajdują się w prowincji La Mancha. Wody rzeki stanowią główne bogactwo rolnictwa Estremadury. Na rzece znajduje się około 1830 tam służących nawadnianiu oraz kilka elektrowni wodnych. Uchodzi do Zatoki Kadyksu.



13:10 KRYPTONIM SPACER

Cykl reportaży, 14 min, Polska, 2011
Scenariusz: Teresa Gordon
Zdjęcia: Marcin Kustra

W roku 1951 Miedzeszyn został włączony w obszar m. stołecznego Warszawy. Tu właśnie Ministerstwo Bezpieczeństwa Publicznego w jednym z domków utoworzyło więzienie dla wyimaginowanych wrogów PRL. Pierwszy zdekonspirował to tajemnicze miejsce ppłk Józef Światło, były pracownik MBP, który w grudniu 1953 roku zbiegł na zachód. Zakonspirowane miejsca kaźni i przebieg tajnych procesów w Polsce ujawnił w audacjach RWE, emitowanych od października 1954 roku do końca roku 1955. Potem sprawa ucichła, a mieszkańcy tych okolic albo się bali o tym mówić, albo byli nieświadomi, co dzieje się za ogromnym dwumetrowym murem. Dopiero IPN w ramach akcji "Śladami zbrodni" rozwiązał tajemnicę willi, której nadano kryptonim "Spacer". Więźniami byli tu m.in. Marian Spychalski, Władysław Gomułka, Bolesław Kontrym, Włodzimierz Lechowicz i wielu innych. Wielu z nich nawet nie wiedziało, gdzie jest. Metody przesłuchań i kary stosowane wobec zatrzymanych były okrutne. Konstrukcja programu opiera się na wypowiedziach historyka Andrzeja Paczkowskiego, dziennikarza Jerzego Morawskiego, rzecznika prasowego ABW. Wypowiedzi są ilustrowane materiałami ikonograficznymi z zasobów IPN oraz inscenizacjami. W warstwie dźwiękowej znajdą się fragmenty wypowiedzi ppłk. Józefa Światły z audycji radiowych RWE.



13:25 BYŁ TAKI DZIEŃ - 10 LISTOPADA

Felieton, 2 min, Polska, 2006
Autor: Janusz Weychert

1444 - bitwa pod Warną; 
1910 - Lew Tołstoj opuścił swój dom w Jasnej Polanie; 
1918 - Józef Piłsudski powrócił z Magdeburga do Warszawy;



13:30 POLSKIE 100 LAT - POLSKA I SPRAWA POLSKA W I WOJNIE ŚWIATOWEJ

Cykl dokumentalny, 25 min, Polska, 2018
Reżyseria: Krzysztof Talczewski
Scenariusz: Piotr Weychert, Mirosław Chojecki
Muzyka: Michał Lorenc
Lektor: Tomasz Marzecki
Wykonawcy: Kazimierz Kaczor

W początkowym etapie I wojny światowej sojusznicy Rosji: Francja i Anglia, uznawali problem polski za wewnętrzną sprawę monarchii Romanowów i starannie unikali czegokolwiek, co mogłoby osłabić zaangażowanie Rosji w wojnę. Roman Dmowski, przywódca Narodowej Demokracji miał nadzieję, że ciężko doświadczana przez wojnę Rosja zrozumie potrzebę współdziałania z Polakami. Zawiódł się jednak. Diametralnie inną drogą podążył Józef Piłsudski, który głównego wroga Polski upatrywał w Rosji. Jego zdaniem wybuch wojny stworzył niepowtarzalną szansę wywołania, z poparciem Austrii i Niemiec, antyrosyjskiego powstania. Jednak ludność nie poparła Piłsudskiego, do kadrowych kompanii nie napłynęli oczekiwani ochotnicy. Piłsudski odmówił werbunku, bez jasnej deklaracji, niepodległości Polski. Austriacy usunęli więc Piłsudskiego z Legionów. Werbunek powierzyli Władysławowi Sikorskiemu, który gotów był tworzyć armię bez dodatkowych warunków. Doprowadziło to do ostrego konfliktu pomiędzy Piłsudskim i Sikorskim. Piłsudski i Sikorski pozostali na zawsze przeciwnikami. W tym czasie Roman Dmowski wyrósł na niekwestionowanego przywódcę polskiego na Zachodzie. Piłsudski został przez Niemców aresztowany i internowany w Magdeburgu. Z sojusznika Austrii i Niemiec stał się jednego dnia ich ofiarą. W słynnym programie pokojowym z 8 stycznia 1918 roku prezydent USA Woodrow Wilson zapisał w punkcie trzynastym, że winno odrodzić się niepodległe państwo polskie, mające wolny i bezpieczny dostęp do morza. Werdykt historii wskazał na doskonałe uzupełnienie się roli Piłsudskiego i Dmowskiego. Dzięki polityce Narodowej Demokracji sprawa polska związana została ze zwycięską w wojnie Ententą, która uznała Polaków za jeden z narodów sprzymierzonych. Ale nie poszedł na marne także trud Piłsudskiego. Jego czyn zbrojny i determinacja, aby służył on w pierwszej kolejności Polsce, dały krajowi przesiąknięte gorącym patriotyzmem kadry wojskowe, będące na wagę złota w momencie odradzania się Polski. Przytłaczająca większość Polaków walczyła i ginęła na wojnie w imię obcej sprawy. Szacuje się, że w latach 1914 - 1918 zaborcy zmobilizowali ponad 3 miliony Polaków, z których w armii austriackiej poległo 220 tysięcy, w niemieckiej 110 tysięcy.



14:00 SZPIEG, KTÓRY MNIE KOCHAŁ
(SPY WHO LOVED ME, THE)

Film sensacyjny, 120 min, Wielka Brytania, 1977
Reżyseria: Lewis Gilbert
Scenariusz: Christopher Wood, Richard Maibaum
Aktorzy: Roger Moore, Barbara Bach, Curd Juergens, Richard Kiel, Caroline Munro, Walter Gotell, Geoffrey Ken, Bernard Lee

"Szpieg, który mnie kochał" od razu zajął w cyklu filmów o przygodach Jamesa Bonda jedną z wyższych pozycji, a trzy nominacje do Oscara (za kierownictwo artystyczne, muzykę i piosenkę) potwierdzały jego klasę w swoim gatunku. W rodzimej Wielkiej Brytanii, podobnie jak poprzednie obrazy z tej serii, został kasowym rekordzistą roku. Nic w tym dziwnego, ma bowiem wszystkie atuty klasycznego "bonda": wartką akcję pełną nieoczekiwanych zwrotów, okraszoną dużą dawką humoru i wyjątkowo bogatą w efekty specjalne (na uwagę zasługuje zwłaszcza pomysłowy samochód zamieniający się w małą łódź podwodną), erotyczny smaczek i piękne, egzotyczne plenery. Niezwykli są też przeciwnicy superagenta 007; oprócz tradycyjnego już wroga - milionera owładniętego żądzą władzy nad światem, James Bond musi tym razem zmierzyć się z olbrzymem o stalowych (dosłownie!) szczękach i nieziemskiej wprost sile, podnoszącym jedną ręką bloki skalne i rozrywającym samochody na strzępy. Gra go mierzący 218 cm Richard Kiel, jeden z najwyższych aktorów w historii kina, który pojawia się także w następnym filmie z tej serii - "Moonrakerze". Specjalnie na potrzeby relizatorów "Szpiega" zbudowano w 1976 r. wówczas największą na świecie halę zdjęciową "007 Stage" w Pinewood Studios w Wielkej Brytanii. Dzięki swym potężnym rozmiarom (102, 5 m długości, 42, 5 m szerokości, 12, 5 m wysokości) mogła ona pomieścić 264 tys. litrów wody, makietę ogromnego tankowca naturalnych rozmiarów i trzy łodzie podwodne. W tajemniczych okolicznościach giną dwa nuklearne okręty podwodne: brytyjski i radziecki. 
 Sprawcą "kradzieży" jest szalony milioner Stromberger, który kieruje całą operacją ze swej supernowoczesnej podwodnej stacji u wybrzeży Sardynii. Udało mu się wytropić łodzie, a następnie ukryć je w potężnym tankowcu, dzięki specjalnemu urządzeniu służącemu do śledzenia okrętów podwodnych. Znajdujące się na ich pokładzie rakiety atomowe mają zostać wystrzelone w kierunku Nowego Jorku i Moskwy, dając początek nuklearnej zagładzie. Mikrofilm zawierający plany urządzenia dostał się jednak w ręce niejakiego Fekkesha z Kairu. Milioner wysyła tam swoich ludzi: Sandora i Szczęki z rozkazem odebrania mikrofilmu. Takie samo zadanie otrzymują od swych rządów James Bond i jego radziecka koleżanka po fachu, major Ania Amasova. Pierwsze spotkanie obojga pod piramidami zapowiada ostrą
rywalizację. Dopiero na mocy międzynarodowego porozumienia Bond i Amasova razem przystępują do akcji. Starcie w Egipcie z ludźmi szalonego milionera nie przynosi efektu. Oboje udają się na Sardynię w nadziei, że cenną taśmę lub rozwiązanie zagadki zaginionych okrętów znajdą w siedzibie Strombergera.



16:10 JAN POTOCKI. WIELKI NIEZNANY - ODC. 2

Dokument fabularyzowany, 39 min, Polska, 2024
Reżyseria: Maria Guzy
Scenariusz: Maria Guzy
Zdjęcia: Jeremi Grzywa, Krzysztof Kalisz
Lektor: Jacek Romanowski
Aktorzy: Oskar Hamerski, Grzegorz Mielczarek, Bolesław Brzozowski, Andrzej Deskur

Serial Jan Potocki wielki nieznany to 3 - cześciowy inscenizowany dokument poświęcony życiu i twórczości Jana Potockiego, podróżnika, historyka, literata, badacza, polityka. W części I pierwszej poznajemy jego dzieciństwo i młodość, a zatem pierwsze podróże, pierwsze utwory i pierwsze dzieło naukowe, pierwszy polski lot balonem w jego wykonaniu, ale także jego burzliwą działalność polityczną w czasie sejmu czteroletniego. Część II to przede wszystkim opowieść o podróżach, które stały się źródłem inspiracji do napisania Rękopisu znalezionego w Saragossie, także historia jego pierwszego małżeństwa i ucieczkę od polityki w stronę pisania dla sceny. W części 3 zobaczymy go przede wszystkich jako badacza pochłoniętego nauką oraz ojca nowej rodziny.



17:00 DROGI DO NIEPODLEGŁOŚCI

Film dokumentalny, 51 min, Polska, 1988
Scenariusz: Jerzy Ziarnik
Zdjęcia: Leszek Krzyżański, Andrzej Arwar, Jan Wojciechowski
Lektor: Jerzy Rosołowski

Część trzecia filmu dokumentalnego przedstawia historię Polski: sytuację społeczno - polityczną od grudnia 1918 do pierwszych dni stycznia 1920 roku.



18:00 POLSKIE DROGI - ODC. 11/11 - W OBRONIE WŁASNEJ

Serial TVP, 104 min, Polska, 1977
Reżyseria: Janusz Morgenstern
Scenariusz: Jerzy Janicki
Zdjęcia: Witold Adamek
Muzyka: Andrzej Kurylewicz
Aktorzy: Karol Strasburger, Kazimierz Kaczor, Jan Machulski, Konrad Morawski, Aleksander Bardini, Józef Duriasz, Zbigniew Zapasiewicz, Andrzej Makowiecki, Maciej Góraj, Wanda Stanisławska-Lothe, Andrzej Seweryn, Henryk Talar, Jolanta Lothe, Jerzy Kaliszewski, Janusz Bylczyński

Wielokrotnie nagradzany, jeden z najpopularniejszych polskich seriali lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych. Epicka, wielowątkowa opowieść o losach Polaków w latach II wojny światowej. Wojnę pokazano z punktu widzenia dwóch głównych bohaterów - porucznika Władysława Niwińskiego i Leona Kurasia - drobnego cwaniaka, nie pozbawionego jednak znamion heroizmu. Autorzy serialu starali się pokazać dzień powszedni okupacji hitlerowskiej w Polsce.
Nadchodzi wiosna 1943 roku. Niwiński przebywa w Warszawie, gdzie szkoli nowe oddziały GL. Znajomość z Martą zawarta w lasach Zamojszczyzny, przemienia się w miłość. Wkrótce odbywa się ich cichy ślub. W czasie akcji oddziału GL , ktora miała na celu pomoc Żydom w płonącym gettcie, Niwiński zostaje ciężko ranny. Jedynie opieka i troska Marty przywracają go do życia. Tymczasem Kuraś poszukując córki wchodzi w kontakt z tajnym agentem gestapo Michankiem. Kiedy na Michanku zostaje wykonany wyrok śmierci, Kuraś trafia do aresztu. Rozpoznaje go Heimann i obiecuje wolność w zamian za wiadomość o Niwińskim. Nie uzyskuje jednak  żadnych informacjii. Gestapo postanawia dokonać masowej egzekucji więźniów.



19:50 MYŚLICIELE - SYLWETKI POLSKIE - ODC. 16 JAN GWALBERT PAWLIKOWSKI

Cykl reportaży, 4 min, Polska, 2023
Scenariusz: Jacek Kloczkowski
Zdjęcia: Wojciech Kursa, Kacper Solan
Prowadzący: Lidia Olszak

Cykl programów przedstawiających w syntetyczny sposób najważniejsze postacie polskiej myśli politycznej XIX i XX wieku, reprezentujące różne nurty i środowiska ideowe. Wśród proponowanych ponad trzydziestu postaci są m.in. Stanisław Koźmian, Maurycy Mochnacki, Adam Jerzy Czartoryski, Zygmunt Krasiński, Stanisław Cat - Mackiewicz.



20:00 HISTORIA POLSKIEGO SPORTU - KU NIEPODLEGŁOŚCI CZ. 1

Cykl dokumentalny, 48 min, Polska, 2021
Reżyseria: Zbigniew Rytel
Scenariusz: Zbigniew Rytel

Cykl dokumentalny, zrealizowany z okazji stulecia odzyskania niepodległości, podsumowujący sto lat sukcesów polskiego sportu. To historia polskich sportowców, ich osiągnięć, rekordów, zwycięstw, medali, sukcesów i porażek, pokazywana na tle dziejów Polski. Serial łączy formę klasycznego dokumentu z klipem, bazującym na emocjach, wynikających z pokazywania znanych wszystkim Polakom, sukcesów sportowych. To sentymentalna podróż przez dzieje polskiego sportu, opowiedziana ustami głównych bohaterów. Wszystko zmontowane w płynną opowieść, snutą niczym baśń, czytana wnukowi przez dziadka z pradawnej księgi.



21:00 C. K. DEZERTERZY - CZ. II

Komedia, 68 min, Polska/Węgry, 1985
Reżyseria: Janusz Majewski
Scenariusz: Janusz Majewski, Pavel Hajny
Zdjęcia: Witold Adamek
Muzyka: Gyorgy Selmeczy
Aktorzy: Marek Kondrat, Zoltan Bezerdy, Wiktor Zborowski, Jacek Sas - Uhrynowski, Robert Koltai, Anna Gornostaj, Kalina Jędrusik, Krzysztof Kowalewski, Wojciech Pokora, Zbigniew Zapasiewicz, Janusz Bukowski, Mariusz Dmochowski, Edward Dziewoński, Gustaw Lutkiewicz, Olgierd Łukaszewicz, Stefan Friedmann, Leon Niemczyk

Po zdobyciu odpowiednich dokumentów przyjaciele wsiadają do pociągu jadącego do Koszyc. Po krótkim pobycie tutaj Kania, Bendek, Haber, Baldini i Czech Hudej postanawiają wyruszyć do Budapesztu. W pociągu spotykają wesołego fotografa, który obiecuje im zafundować niezłą zabawę w Budapeszcie. Niebawem wszyscy chcą uciekać do Wiednia. Wachmistrz jednak udaremnia te plany i doprowadza do aresztowania dezerterów. Odbywa się sąd w rodzimym garnizonie. Rozprawę przerywa wiadomość o abdykacji cesarza. Oznacza to kres monarchii austro - węgierskiej. Wszyscy żołnierze mogą opuścić koszary i odjechać do domów.



22:25 STAWKA WIĘKSZA NIŻ ŻYCIE - ODC. 18/18 - POSZUKIWANY GRUPPENFÜHRER WOLF

Serial TVP, 53 min, Polska, 1968
Reżyseria: Andrzej Konic
Scenariusz: Andrzej Zbych
Zdjęcia: Antoni Wójtowicz
Muzyka: Jerzy Matuszkiewicz
Aktorzy: Stanisław Mikulski, Emil Karewicz, Józef Duriasz, Zygmunt Kęstowicz, Zbigniew Zapasiewicz, Tadeusz Pluciński, Janusz Zakrzeński, Wieńczysław Gliński, Wiktor Grotowicz

W ostatnich dniach wojny Kloss dostaje się z wieloma innymi oficerami i żołnierzami niemieckimi do obozu dla jeńców wojennych. Ma tam odnaleźć poszukiwanego przez Rosjan, a także aliantów, zbrodniarza wojennego, Gruppenführera Wolfa, wydającego wyroki na schwytanych żołnierzy alianckich. Wykonywaniem rozkazów Wolfa zasłania się czterech oficerów gestapo: Wernitz, Ohlers, Fahrenwirst i Lubow. Wolfa chcieliby ująć także Amerykanie, którzy weszli do miasteczka po kapitulacji Niemców. Niestety, Kloss zostaje zdemaskowany przez Brunnera, który trafia do tego samego obozu. W ostatniej chwili J - 23 ucieka. Wraca już w polskim mundurze jako członek oficjalnej delegacji i żąda wydania Wolfa. Jako jedyny rozszyfrował bowiem tajemnicę tej mitycznej postaci.



23:30 ZWYCIĘSTWO. POWSTANIE WIELKOPOLSKIE 1918 - 1919

Film dokumentalny, 78 min, Polska, 2019
Reżyseria: Dominika Wójcik - Skolimowska, Tadeusz Litowczenko
Scenariusz: Tadeusz Litowczenko

Producentem dokumentu jest Fundacja Obywatelska Bazar, koproducentem Wielkopolskie Muzeum Niepodległości. Jest to pierwszy pełnometrażowy film dokumentalny o bohaterskim zrywie sprzed ponad stu lat. Obraz ma nie tylko przywrócić pamięć o powstaniu, ale i pozwolić zrozumieć jego znaczenie dla odradzającego się po pierwszej wojnie światowej państwa polskiego. W filmie wykorzystano niepublikowane do tej pory francuskie materiały archiwalne, m.in. pokazujące jak wyglądał Poznań i wielkopolska armia w czasie walk powstańczych w 1918 i 1919 roku. Zobaczymy unikatowe obrazy z pierwszej wojny światowej z muzeum w Waszyngtonie czy materiały filmowe i ikonograficzne Polskiej Filmoteki Narodowej. W dokumencie znalazły się też zdjęcia pochodzące z rodzinnych kolekcji potomków uczestników powstania. Prezentowane są wspomnienia gen. Józefa Dowbor - Muśnickiego, Arkadego Fiedlera, skautki Sławy Budaszówny i uczestnika Powstania Jana Kąkolewskiego. Archiwalia przeplatają się ze scenami fabularyzowanymi, w tym zbiorowymi, które postały dzięki zaangażowaniu setek mieszkańców Poznania. Animacje dodają współczesnego ducha starym fotografiom i pocztówkom, nie zmieniając przy tym ich wartości. Reżyserami są Tadeusz Litowczenko i Dominika Wójcik - Skolimowska. Konsultantem merytorycznym filmu jest Marek Rezler.



01:00 ATLAS NIEPODLEGŁOŚCI

Film dokumentalny, 56 min, Polska, 2017
Reżyseria: Piotr Kuciński
Scenariusz: Piotr Kuciński
Lektor: Jerzy Zelnik
Zdjęcia: Mirosław Basaj

Celem filmu jest przedstawienie faktów i okoliczności, które doprowadziły do odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 roku. Działania ruchu strzeleckiego i legionowego na terenie ziem polskich oraz działania dyplomatyczne na forum międzynarodowym związane z Komitetem Narodowym Polskim zostały przedstawione na zasadzie akcji równoległej. W filmie wykorzystano materiały archiwalne: fotografie, dokumenty, mapy, fragmenty filmów. Prace malarskie zilustrują wybrane zagadnienia historyczne.



02:00 RZYM. OSIEM PRZEŁOMOWYCH DNI - ODC. 8. ODRODZENIE
(8 DAYS THAT MADE ROME)

Serial dokumentalny, 45 min, Wielka Brytania, 2017
Reżyseria: Jim Greayer
Lektor: Marek Ciunel

Wielokrotnie nagradzana historyczka, Bettany Hughes, przemierza rzymski świat w tej ośmioczęściowej historii starożytnego Rzymu. W serii widzowie poznają osiem przełomowych dni, które definiują niezwykły sukces Imperium Rzymskiego oraz serię wydarzeń, które ostatecznie zakończyły się upadkiem rzymskiej republiki. 
Odc. 8.11 maja 330 roku. Poświęcenie Konstantynopola.