TVP Historia                    Wtorek, 26.11.2024

06:35 BYŁ TAKI DZIEŃ - 26 LISTOPADA

Felieton, 2 min, Polska, 2006
Autor: Janusz Weychert

1812 - bitwa nad Berezyną; 
1855 - zmarł Adam Mickiewicz; 
1926 - zmarł John Browning, konstruktor broni strzeleckiej; 
1942 - premiera filmu "Casablanca".



06:40 SPÓR O HISTORIĘ - KRÓLEWSKIE ŻONY

Debata, 30 min, Polska, 2022
Scenariusz: Elżbieta Szumiec - Zielińska
Prowadzący: Tomasz Muller

"Roztropniej nie zawierać ani pokoju, ani rozejmu z Zakonem, lecz usunąć go z tych ziem, ażeby w pełni przyłączyć je do Korony" - miała powiedzieć w 1525 roku królowa Bona do Zygmunta I Starego i rady królewskiej. Królowej nie posłuchano, ale historia pokazała, że miała rację. Czy inne królowe miały więcej szczęścia w przekonywaniu do swoich racji? Czy w ogóle miały jakikolwiek wpływ na decyzje mężów? Jaką rolę odgrywały królowe w Rzeczypospolitej? Goście: dr Przemysław Gawron i dr Bartłomiej Dźwigała.



07:20 FLESZ HISTORII - ODC. 688

Cykl reportaży, 15 min, Polska, 2024

Program którego celem jest prezentowanie najciekawszych informacji o wydarzeniach historycznych, wystawach, inscenizacjach w całej Polsce.



07:40 DRZWI GNIEŹNIEŃSKIE

Film dokumentalny, 13 min, Polska, 1957
Reżyseria: Tadeusz Jaworski
Scenariusz: Tadeusz Jaworski
Zdjęcia: Kazimierz Mucha
Muzyka: Zbigniew Turski, Zbigniew Turski

Film opowiada o życiu św. Wojciecha, które przedstawia płaskorzeźba z brązu.



08:00 STULECIE WINNYCH - ODC. 45 (S. IV, ODC. 6)

Serial historyczny TVP, 44 min, Polska, 2022
Reżyseria: Piotr Śliskowski
Scenariusz: Katarzyna Terechowicz, Ariadna Lewańska, Małgorzata Retei
Zdjęcia: Piotr Śliskowski
Muzyka: Wojciech Lemański, Paweł Lucewicz
Aktorzy: Jan Wieczorkowski, Barbara Wypych, Urszula Grabowska, Marcin Franc, Kamila Bujalska, Arkadiusz Janiczek, Ina Sobala, Maria Pawłowska, Paweł Małaszyński, Andrzej Andrzejewski, Sonia Mietielica, Filip Gurłacz, Karol Dziuba, Sabina Bednarz, Magdalena Walach

Ewa planuje przyjazd ze Stasiem na święta. Dziadkowie, Andzia i Stanisław nie mogą się tego doczekać. Małgosia wciąż się buntuje, nie potrafi zaakceptować związku Kasi i Czerwca. Rodzina Winnych modli się za zdrowie postrzelonego Jana Pawła II. Trwają aresztowania. Do domu Michelle, Agnieszki i Michała wkracza służba bezpieczeństwa. 13 grudnia 1981 roku generał Jaruzelski ogłasza stan wojenny.



08:50 HISTORIA POLSKI - TAM GDZIE MOJE OWCE, TAM I PASTERZ

Film dokumentalny, 40 min, Polska, 2023
Reżyseria: Tadeusz Doroszuk
Scenariusz: Tadeusz Doroszuk

Rudno to duża, zamożna wieś, ciągnąca się przeszło 7 km - od tzw. Czarnego Lasu, aż po Komarówkę Podlaską - znana w całej okolicy z gospodarności i patriotyzmu. W okresie okupacji niemieckiej należała do gminy Brzozowy Kąt, powiatu radzyńskiego, dystryktu lubelskiego. Według danych niemieckich zamieszkiwać je miało ponad 800 mieszkańców. W 1940 roku rozstrzelano 50 mieszkańców i księdza proboszcza, Romana Ryczkowskiego, w akcie zemsty za śmierć Niemca.



09:35 ZIELONY ATRAMENT

Film dokumentalny, 50 min, Polska, 2023
Reżyseria: Paweł Wyszomirski
Scenariusz: Paweł Wyszomirski
Zdjęcia: Sławomir Pultyn

Marianna Sankiewicz była wieloletnią wykładowczynią Politechniki Gdańskiej. Jej metody pracy wpłynęły na całe pokolenie studentów, którzy obecnie współtworzą gdańskie elity naukowe, społeczne i kulturalne. Fabularyzowany dokument o Mariannie Sankiewicz przybliży tę wybitną akademiczkę, docenta Politechniki Gdańskiej.



10:25 ENCYKLOPEDIA II WOJNY ŚWIATOWEJ - ARMIA CZERWONA CZ. 1

Cykl dokumentalny, 21 min, Polska, 1991
Scenariusz: Bogusław Wołoszański, Maciej Zakrocki
Zdjęcia: Andrzej Galiński
Prowadzący: Bogusław Wołoszański

W tym odcinku historia Armii Czerwonej (w okresie od 1939 do końca 1941 roku).



10:55 WYSPY OWCZE - SEKRETNE PIĘKNO
(DIE FÄRÖER - RAUE SCHÖNHEIT IM ATLANTIK)

Film dokumentalny, 50 min, Niemcy, 2021
Reżyseria: Lars Pffeifer
Scenariusz: Holger Riedel

Film dokumentalny o Wyspach Owczych i heroicznych historiach w tym jednym z najbardziej odległych regionów Europy. Wyspy Owcze na północnym Atlantyku, położone pośrodku Prądu Zatokowego między Szkocją a Islandią, to archipelag osiemnastu zielonych wysp wulkanicznych, na których w ciągu ostatniego tysiąca lat rozwinęła się wyjątkowa kultura. Jako bezpośredni potomkowie wikingów, mieszkańcy Wysp Owczych czują się przywiązani do swoich tradycji i trzymają się zwyczajów, nie tracąc przy tym zalet współczesnego i zglobalizowanego świata - od archaicznej kultury myśliwych i pasterskich po sztukę współczesną. Z najwyższym wskaźnikiem urodzeń w Europie i najniższymi nierównościami społecznymi na świecie, zaledwie pięćdziesiąt tysięcy mieszkańców Wysp Owczych to wyjątkowy lud żyjący w jednym z ostatnich naturalnych rajów w Europie.



11:45 WOJOWNICY CZASU - OSTATNI MOST, CZYLI MARKET GARDEN 1944

Cykl dokumentalny, 25 min, Polska, 2024
Reżyseria: Grzegorz Gajewski
Scenariusz: Grzegorz Gajewski
Zdjęcia: Grzegorz Gajewski, Krzysztof Krzyżanowski
Muzyka: Krzysztof Ridan

21 września 1944 roku w okolicy holenderskiej miejscowości Arnhem wylądowała licząca około 2 tysięcy żołnierzy 1 Samodzielna Brygada spadochronowa. Polscy spadochroniarze byli częścią olbrzymiego desantu wojsk sprzymierzonych, które w ramach zaplanowanej przez brytyjskiego marszałka Montgomery'ego operacji "Market Garden" miały przechwycić mosty na Renie zanim zniszczą go Niemcy. Ich bohaterska walka o z góry przegraną sprawę, nigdy nie została należycie doceniona...



12:15 ZMIENNICY - ODC. 11/15 - ANTYCYPACJA

Serial TVP, 58 min, Polska, 1986
Reżyseria: Stanisław Bareja
Scenariusz: Stanisław Bareja, Jacek Janczarski
Zdjęcia: Wojciech Jastrzębowski
Muzyka: Przemysław Gintrowski
Aktorzy: Mieczysław Hryniewicz, Ewa Błaszczyk, Stanisława Celińska, Mariusz Benoit, Marzena Trybała, Gustaw Lutkiewicz, Irena Kwiatkowska, Marek Siudym, Iwona Głębicka, Marek Frąckowiak, WOjciech Pokora

Zmiennicy nie mogą wyplątać się z kłopotów, jakich przysparzają im uciążliwi pasażerowie ich taksówki. Klusek i Gonschorek usiłują namówić Jacka do złożenia fałszywych zeznań w sądzie w sprawie o porwanie taxi 1313. Kasia, jako Marian Koniuszko, bierze udział w ryzykownej mistyfikacji, próbując pomóc przyjaciołom Jacka Parzydlaka w rozwiązaniu ich problemów mieszkaniowych. Tymczasem redaktor Lusia i awangardowy pisarz Oborniak, którzy odtworzyli zaginioną powieść, stają wobec nowych i niespodziewanych okoliczności związanych ze "zmartwychwstaniem" autora.



13:25 ŻYCIODAJNE RZEKI PÓŁWYSPU IBERYJSKIEGO - ODC. 4 EBRO
(IBERIA'S RIVERS OF LIFE / FLÜSSE DES LICHTS EP. 4 EBRO)

Serial dokumentalny, 52 min, Niemcy, 2018
Reżyseria: Michael Gregor

Seria dokumentalna opowiadająca o największych rzekach Hiszpanii i Portugalii. Wielkie rzeki z dala od destynacji turystycznych ukazują nieznany i mistyczny Półwysep Iberyjski. Podobnie jak ludzkie naczynia krwionośne, rzeki są ścieżkami życia. Niemal każda zaawansowana cywilizacja zawdzięcza swój rozwój istnieniu tych pulsujących strumieni życia. Rzeki były pierwszymi autostradami; transportowały wiedzę, dobra, odkrywców i zdobywców. Podążając za tymi wielkimi strumieniami, znajdujemy zapomniane krajobrazy zamieszkane przez niezwykłych ludzi, z często wyjątkowymi biografiami. Odcinek czwarty opowiada o najdłuższej rzece w Hiszpanii - Ebro. W Górach Kantabryjskich w okolicy Fontibre (prowincja Kantabria) płynie w kierunku południowo - wschodnim przez Kotlinę Aragońską, dalej w postaci przełomu między Caspe i Tortosą przepływa przez nadbrzeżne Góry Katalońskie i deltą uchodzi do Morza Śródziemnego (prowincja Tarragona). Rzeka Ebro słynie z największych okazów suma w Europie. To tu rozegrała się największa operacja hiszpańskiej wojny domowej 1936 - 1939, nazywana bitwą nad Ebro. Miasto położone nad rzeką Ebro to Saragossa.



14:25 WYŚCIG PO BOMBĘ ATOMOWĄ - ODC. 1. UCIECZKA Z EUROPY
(ODC. 1.6 FRIENDS FLEE EUROPE)

Cykl dokumentalny, 52 min, Wielka Brytania/Niemcy, 2022
Reżyseria: Thomas Ammann, Judith Lentze

Seria opowiada o grupie sześciu niezwykle utalentowanych i zdeterminowanych geniuszy, których prace i wynalazki zmieniły bieg historii XX wieku. Pochodzili oni z tego samego miasta i byli przyjaciółmi. Musieli uciekać z Europy, a celem ich podróży zostały Stany Zjednoczone Ameryki, gdzie każdy z nich zyskał światową sławę. Badania i osiągnięcia naukowe Johna von Neumanna, Edwarda Tellera, Eugene'a Paula Wignera i Leo Szillarda odegrały kluczową rolę w stworzeniu bomby atomowej, ale i współczesnych arsenałów. Robert Capa stał się najsłynniejszym fotografem wojennym na świecie. A film Michaela Curtiza "Casablanca" uważany jest za jeden z najbardziej kultowych filmów wszechczasów. Indywidualnie i zbiorowo - każdy z tych węgierskich Żydów - wypowiedział wojnę totalitaryzmowi. Każdy na swój sposób, ale wszyscy mieli ten sam cel, tę samą misję i tego samego wroga. Żaden z nich nie chciał "oddać" Europy bez walki.



15:25 KORONA KRÓLÓW - ODC 122

Telenowela historyczna TVP, 22 min, Polska, 2018
Reżyseria: Jerzy Krysiak, Jacek Sołtysiak, Piotr Fiedziukiewicz, Wojciech Pacyna
Scenariusz: Agnieszka Olejnik, Teresa Czepiec, Joanna Ślesicka
Zdjęcia: Jacek Fabrowicz, Paweł Figurski, Romuald Lewandowski, Krzysztof Pakulski, Rafał Paradowski, Tomasz Wójcik
Aktorzy: Andrzej Hausner, Aleksandra Przesław, Tomasz Sapryk, Sławomir Orzechowski, Piotr Ligienza, marcin Rogacewicz, Piotr Nowak, Tadeusz Chudecki, Hubert Wróblewski, Wenanty Nosul, Karina Seweryn, Paulina Kondrak, Agata Bykowska, Mariusz Krzemiński, Tomasz Ciachorowski

Odc. 122. 
Podczas królewskich obrad król nagradza Spytka przychodem za zasługi. Jednocześnie odbiera mu klucz myślenicki, który zawsze należał do kasztelanii krakowskiej. Wszyscy zebrani są poruszeni decyzjami, jakie zapadają. Bogumił, ojciec uratowanego przez Karla dziecka nie może uwierzyć, że jego córka urodziła się żywa, mimo że matka dziecka zmarła. Zarzuca medykowi szatańskie praktyki.



15:55 SENSACJE XX WIEKU - WIĘZIEŃ SPECJALNY

Cykl dokumentalny, 46 min, Polska, 2002
Reżyseria: Adek Drabiński
Scenariusz: Bogusław Wołoszański
Zdjęcia: Przemysław Skwirczyński
Prowadzący: Bogusław Wołoszański

Specjalny więzień nr 854. Tylko komendant specjalnego obozu na Syberii znał jego nazwisko i powód, dla którego przywieziono go tutaj w maju 1963 roku. Kim był? Artylerzysta Oleg Władymirowicz Pieńkowski walczył w wielkiej wojnie ojczyźnianej. Potem ukończył Akademię Wojskową. W 1948 roku zaproponowano mu studia w Wojskowej Akademii Dyplomacji, która była w istocie szkołą szpiegów. W 1953 roku jako wykształcony szpieg rozpoczął pracę w IV Zarządzie ds. Bliskiego Wschodu w Ankarze.



16:55 HISTORIA POLSKI - MOJA POLSKA - RZECZ O PREZYDENCIE RYSZARDZIE KACZOROWSKIM

Film dokumentalny, 47 min, Polska, 2012
Reżyseria: Grzegorz Gajewski
Scenariusz: Grzegorz Gajewski

Ryszard Kaczorowski był ostatnim Prezydentem Rzeczypospolitej Polskiej na Uchodźstwie. Urodził się w Białymstoku 26 listopada 1919 roku, gdy odrodzona II Rzeczpospolita Polska obchodziła pierwszą rocznicę powstania. Losy Ryszarda Kaczorowskiego i kształtującej swoje oblicze - po 123 latach niewoli - niepodległej Polski w sposób niezwykły są ze sobą powiązane. Główną ideą filmu jest refleksja prezydenta Ryszarda Kaczorowskiego o Polsce, Polakach i polskości z perspektywy ponad 90 lat obfitującej w wiele niezwykłych wydarzeń najnowszej historii naszej Ojczyzny.



17:50 POCZET WIELKICH HETMANÓW - KRÓL JAN III SOBIESKI

Magazyn historyczny, 18 min, Polska, 2022
Scenariusz: Sylwester Szefer
Zdjęcia: Wojciech Kursa
Muzyka: Marcin Gałażyn
Prowadzący: Wiktor Szymborski
Aktorzy: Marek Paluchiewicz

Po wojnach z Moskwą, Szwecją i kozakami Chmielnickiego panowanie Jana III Sobieskiego stało się okresem stabilizacji Rzeczypospolitej. Najważniejsze zwycięstwo król odniósł pod Wiedniem w 1683 r. Po tym wydarzeniu Turcy nazwali go Lwem Lechistanu, a papież Innocenty XI uhonorował tytułem Fidei Defensor (obrońca wiary). W programie wystąpili: Marek Paluchiewicz (jako Sobieski), dr hab. Wiktor Szymborski (prowadzący) oraz eksperci: dr Paweł Krokosz, dr hab. Adam Perłakowski, Magdalena Ozga, Krzysztof Czyżewski.



18:15 BYŁO, NIE MINĘŁO - KRONIKA ZWIADOWCÓW HISTORII. - ODC. 344

Magazyn historyczny, 25 min, Polska, 2024
Autor: Bartek Wieczorek
Scenariusz: Adam Sikorski

Magazyn historyczny prezentujący wydarzenia i różne aspekty dawnej i najnowszej historii Polski. W programie podejmowane są zatarte, zagubione, zakłamane wątki polskiej historii. Autor poszukuje odpowiedzi na pytania o naszą wspólną przeszłość. Okazuje się, że wiele odpowiedzi leży w rodzinnych archiwach, zdjęciach, dokumentach i wspomnieniach ludzi. Program mobilizuje do poszukiwań lokalne środowiska miłośników historii, których nie brakuje w żadnym zakątku kraju. 
Było nie minęło" to program realizowany techniką reporterską, pozwalający widzom wspólnie z realizatorami zmagać się z tajemnicą historyczną. Każdy z odcinków, poza nielicznymi wyjątkami, stanowi odrębną całość i ma charakter ponadczasowy.



18:50 STULECIE WINNYCH - ODC. 46 (S. IV, ODC. 7)

Serial historyczny, 44 min, Polska, 2022
Reżyseria: Piotr Śliskowski
Scenariusz: Piotr Rzepka, Ariadna Lewańska, Małgorzata Retei
Zdjęcia: Piotr Śliskowski
Muzyka: Paweł Lucewicz, Wojciech Lemański
Aktorzy: Ina Sobala, Maria Pawłowska, Sabina Bednarz, Mariusz Binduła, Dominik Smaruj, Paweł Pabisiak, Sławomir Doliniec, Dominika Pasternak, Urszula Grabowska, Magdalena Walach, Stefan Pawłowski, Marcin Franc, Weronika Humaj, Kamila Bujalska, Arkadiusz Janiczek

Trwa stan wojenny. Rodzina Winnych pogrąża się w rozpaczy po ogromnej stracie. Nie działają telefony, nie ma kontaktu z Antkiem, Michałem Jr i Michelle, która zostaje przewieziona do ośrodka dla internowanych. Tymczasem Agnieszka zaczyna traktować Hanię jak własną córkę, przelewa na nią swoją niespełnioną, macierzyńską miłość. Ze Stanów Zjednoczonych powraca Janusz. Czy uda mu się uwolnić Michelle i zawalczyć o ich związek?



20:00 HISTORIA BRONI - PRZEŚCIGNĄĆ WROGA. ODC. 5/10
(HISTORY OF WEAPONS)

Film dokumentalny, 50 min, Niemcy, 2017

Od samego początku ludzkich dziejów człowiek tworzył broń i używał jej do zabijania. Broń służyła do krwawych podbojów i popełniania największych zbrodni, ale również była wykorzystywana przez bojowników o wolność, przez jednostki antyterrorystyczne i siły wyzwalające. Autorzy skupiają się w serii nie tylko na aspektach technicznych różnych rodzajów broni, pokazują też związki między opracowaniem nowego modelu broni, a następstwem jego użycia. Ta relacja ukształtowała kilka tysięcy lat ludzkiej historii. Historia broni to dziesięcioodcinkowy serial dokumentalny przybliżający historię różnych rodzajów oręża, które odegrały główne role w najważniejszych bitwach historii i były często motorem postępu technicznego w różnych epokach.



21:05 FARAON

Dramat, 145 min, Polska, 1965
Reżyseria: Jerzy Kawalerowicz
Scenariusz: Tadeusz Konwicki, Jerzy Kawalerowicz
Zdjęcia: Jerzy Wójcik
Muzyka: Adam Walaciński
Aktorzy: Jerzy Zelnik, Wiesława Mazurkiewicz, Barbara Brylska, Krystyna Mikołajewska, Ewa Krzyżewska, Piotr Pawłowski

Jerzy Kawalerowicz, autor "Celulozy", "Cienia", "Pociągu", "Matki Joanny od aniołów" sięgnął po powieść Bolesława Prusa, gdyż jak powiedział "są w niej rzeczy genialne (...) dramat władzy w "Faraonie" jest niesłychanie aktualny, współczesny. Mechanika nie zmienia się tak wiele". Współautor scenariusza Tadeusz Konwicki dodawał: "Nie jest to powieść w pełnym znaczeniu tego słowa historyczna, jest to przede wszystkim wnikliwa analiza systemu władzy (...) Historia Ramzesa XIII jest typowym przykładem poczynań młodego człowieka, który wchodzi w życie z wiarą i potrzebą odnowy. Nie zna jeszcze wyższych racji stanu, nie interesują go prawa rządzące skomplikowanym aparatem władzy. Wydaje mu się, że to właśnie on potrafi zmienić dotychczasowy porządek rzeczy". Produkcja "Faraona" trwała trzy lata i rozpoczęła się powołaniem jesienią 1962 roku pracowni scenograficznej w Łodzi, która rozpoczęła szeroko zakrojone studia nad kostiumami i realiami życia starożytnego Egiptu. Zdjęcia kręcono w Europie, Azji i Afryce. W atelier łódzkiej wytwórni powstała większość scen rozgrywających się we wnętrzach pałacu faraona świątyń i labiryncie. Warszawska Stocznia Rzeczna wykonała według rysunków sprzed 4 tys. lat statek egipski. Na jeziorze Kirsajty koło Giżycka stworzono sztuczną wyspę, ozdobiono ją palmami i kępami lotosu, by sfilmować scenę przejażdżki Ramzesa i Sary po Nilu. Sceny masowe powstały głównie na pustyni Kyzył - Kum w Uzbekistanie. Ekipa przebywała tam prawie 5 miesięcy, pracowano w bardzo trudnych warunkach - w pełni lata temperatura powietrza w południe przekraczała 60 stopni Celsjusza, a piasku - 80. Taśma musiała być przechowywana w specjalnej chłodni. Bardzo dokuczliwy był też wszechobecny pył. Codziennie na plan zdjęciowy dostarczano 10 tys. butelek wody mineralnej. Niebezpieczne były również żmije piaskowe i jadowite pająki "falangi", rzucające się na ludzi z odległości paru metrów. Część zdjęć nakręcono w autentycznej scenerii w Egipcie np. scena, w której Ramzes dowiaduje się o śmierci ojca, rozgrywa się na tle piramid w Gizeh, jednakże tłumy turystów i nowoczesne zagospodarowanie tego terenu niemal uniemożliwiły znalezienie dogodnych ujęć. Jednym z licznych konsultantów filmu był prof. Kazimierz Michałowski, jeden z największych na świecie autorytetów w dziedzinie egiptologii. Innym był Shady Abdel Salem, egipski historyk sztuki, konsultant przy produkcji "Kleopatry". Niewątpliwym walorem "Faraona" jest także jego kolorystyka. Film utrzymany jest w tonacji złotożółtej, wyeliminowane zostały niemal zupełnie barwy jaskrawe. Jasną zieleń widać tylko raz  - w scenie przejażdżki Nilem. Pochód udającej się na manewry armii młodego Ramzesa zostaje zatrzymany przez kapłana Herhora, który dostrzegł walczące na piasku skarabeusze - święte wizerunki boga słońca Amona. By ominąć żuki, oddziały muszą przejść przez kanał będący owocem morderczej pracy niewolnika - fellacha. Ramzes na próżno stara się przeciwstawić poleceniom kapłana. Rozwścieczony swoją bezsilnością oddala się. W czasie samotnej wędrówki spotyka piękną Żydówkę Sarę. Zauroczony jej urodą obiecuje zabrać ją do pałacu. Herhor, zdając raport panującemu faraonowi sugeruje, że Ramzes nie dojrzał jeszcze do objęcia dowództwa armii. Młody książę po raz kolejny doświadcza, jak silna jest władza kapłanów. Odsunięty od spraw państwowych spędza czas na jałowych zabawach, ciągle popada w finansowe tarapaty, przez co musi zapożyczać się u Fenicjan. Gdy Sara rodzi mu syna, królowa Nikotris i Herhor postanawiają, że dziecko wychowane zostanie w wierze mojżeszowej, tak by nigdy nie mogło rościć pretensji do tronu. Tymczasem kapłani przygotowują niekorzystny dla Egiptu traktat pokojowy z Asyrią. Zaniepokojeni tym kupcy feniccy zaczynają popierać Ramzesa.



23:35 POWRÓT PISARZY - POWRÓT PISARZY. KAZIMIERZ WIERZYŃSKI

Cykl dokumentalny, 25 min, Polska, 2018
Reżyseria: Robert Lis, Arkadiusz Biedrzycki
Scenariusz: Sławomir Koper, Justyna Elminowska, Ewa Mroczkowska

Odwiedzając Lwów, Łukasz Orbitowski spróbuje opowiedzieć o fenomenie odzyskanej niepodległości i jego wpływie na niezwykły rozkwit literatury, która miała miejsce w dwudziestoleciu międzywojennym. Na przykładzie poety Kazimierza Wierzyńskiego i jego niezwykle pogmatwanych losów z emigracją do Nowego Jorku - prześledzi także typowy dla emigracyjnej formacji życiorys.



00:05 SENSACJE XX WIEKU - NA WŁASNE RYZYKO

Cykl dokumentalny, 22 min, Polska, 1995
Reżyseria: BARBARA GAJOS
Scenariusz: Bogusław Wołoszański
Muzyka: DARIUSZ ŻEBROWSKI
Prowadzący: Bogusław Wołoszański

Kulisy wydarzeń związanych z próbą obalenia sekretarza generalnego KC KPZR Nikity Chruszczowa, podjętą przez grupę jego najbliższych współpracowników.



00:35 SENSACJE XX WIEKU - TAJEMNICA RUDOLFA HESSA

Cykl dokumentalny, 22 min, Polska, 1995
Reżyseria: Tomasz Kostuch
Scenariusz: Bogusław Wołoszański
Prowadzący: Bogusław Wołoszański

Program cykliczny o charakterze sensacyjnym, popularyzujący wiedzę o historii XX wieku. 
Odcinek poświęcony Rudolfowi Hessowi.



01:15 ZELDOWICZ. TEORIA SPALANIA I DETONACJI
(JAKUB ZELDOVICZ. TEORIA SPALANIA I WYBUCHU)

Film dokumentalny, 42 min, Białoruś, 2019
Reżyseria: Aleksiej Makarenko
Scenariusz: Adżelika Nowikowa
Lektor: Maciej Guzowski

Kiedy jego prace naukowe były publikowane w zagranicznych czasopismach, amerykańscy fizycy nie mieli wątpliwości, że pod jednym imieniem kryje się cały instytut naukowy. Co jednak w tym dziwnego, biorąc pod uwagę, że w wieku 25 lat obronił pracę doktorską, nie mając nawet wyższego wykształcenia! 
Jakim był człowiekiem jeden z głównych twórców sowieckiej bomby atomowej? W jakich warunkach musiał pracować? I dlaczego temu okularnikowi pozwalano w czasach Stalina na tak wiele? 
Film poświęcony trudnej osobowości naukowca i trudnej epoce, która nie mogła go pokonać. Jakow Borisowicz Zeldowicz odegrał wielką rolę w rozwoju sowieckiej broni jądrowej i dokonał znaczącego wkładu w takich dziedzinach nauki, jak fizyka jądrowa, fizyka cząstek elementarnych, astrofizyka, kosmologia i ogólna teoria względności.



02:05 BYŁO, NIE MINĘŁO - KRONIKA ZWIADOWCÓW HISTORII. - ODC. 339 W CIENIU WOJENNEGO LOTNISKA

Magazyn historyczny, 25 min, Polska, 2024
Autor: Bartek Wieczorek
Scenariusz: Adam Sikorski

Magazyn historyczny prezentujący wydarzenia i różne aspekty dawnej i najnowszej historii Polski. W programie podejmowane są zatarte, zagubione, zakłamane wątki polskiej historii. Autor poszukuje odpowiedzi na pytania o naszą wspólną przeszłość. Okazuje się, że wiele odpowiedzi leży w rodzinnych archiwach, zdjęciach, dokumentach i wspomnieniach ludzi. Program mobilizuje do poszukiwań lokalne środowiska miłośników historii, których nie brakuje w żadnym zakątku kraju. 
Było nie minęło" to program realizowany techniką reporterską, pozwalający widzom wspólnie z realizatorami zmagać się z tajemnicą historyczną. Każdy z odcinków, poza nielicznymi wyjątkami, stanowi odrębną całość i ma charakter ponadczasowy.
Powodem wizyty w okolicach Krosna jest sensacyjne odkrycie na terenie dawnego polowego lotniska Luftwaffe pod Krosnem. Autorzy magazynu zostali poproszeni przez Muzeum Pól Bitewnych Podkarpacia o przebadanie działobitni z osłony lotniska, gdzie ma podobno znajdować się zakopane działo. Jeżeli badania potwierdzą obecność działa wezmą udział w eksploracji.



02:35 ENCYKLOPEDIA II WOJNY ŚWIATOWEJ - NARODZINY WOJNY - POLITYKA CZ. 3

Cykl dokumentalny, 20 min, Polska, 1994
Scenariusz: Bogusław Wołoszański
Zdjęcia: Andrzej Żydaczewski
Prowadzący: Bogusław Wołoszański

Cykliczny program popularyzujący wiedzę o historii II wojny światowej. 
Trzecia część odcinka poświęconego genezie wojny.