TVP Historia                    Środa, 27.11.2024

06:55 BYŁ TAKI DZIEŃ - 27 LISTOPADA

Felieton, 2 min, Polska, 2006
Autor: Janusz Weychert

1095 - pierwsza krucjata; 
1815 - Aleksander I nadał Królestwu Polskiemu konstytucję; 
1938 - śmierć Osipa Mandelsztama w łagrze pod Władywostokiem; 
1981 - plenum KC PZPR - ostatnie przygotowania do stanu wojennego.



07:00 ARSENAŁ. MAGAZYN MILITARNO - HISTORYCZNY - POWSTANIE WIELKOPOLSKIE - EHRHARDT M17

Magazyn, 24 min, Polska, 2022
Reżyseria: Jerzy Grabowski, Grzegorz Płaza, Andrzej Borowiecki
Scenariusz: Grzegorz Płaza, Andrzej Borowiecki, Jerzy Grabowski
Zdjęcia: Maciej Brola, Rafał Biernacki
Prowadzący: Przemysław Predygier
Lektor: Jacek Sobieszczański

Był jedną z wizytówek powstania wielkopolskiego, a także III powstania śląskiego. Stał się nawet bohaterem pieśni, śpiewanej na wzór i melodię kolędy "Wśród nocnej ciszy". To samochód pancerny Ehrhardt M17 - pancernik z pułku Wilhelma. Jego niezła kopia zbudowana w Budzyniu, czyli tam, gdzie oryginał zmienił sto lat temu właściciela, od trzech lat uświetnia powstańcze rekonstrukcje.



07:25 BYŁO, NIE MINĘŁO - KRONIKA ZWIADOWCÓW HISTORII. - ODC. 344

Magazyn historyczny, 25 min, Polska, 2024
Autor: Bartek Wieczorek
Scenariusz: Adam Sikorski

Magazyn historyczny prezentujący wydarzenia i różne aspekty dawnej i najnowszej historii Polski. W programie podejmowane są zatarte, zagubione, zakłamane wątki polskiej historii. Autor poszukuje odpowiedzi na pytania o naszą wspólną przeszłość. Okazuje się, że wiele odpowiedzi leży w rodzinnych archiwach, zdjęciach, dokumentach i wspomnieniach ludzi. Program mobilizuje do poszukiwań lokalne środowiska miłośników historii, których nie brakuje w żadnym zakątku kraju. 
Było nie minęło" to program realizowany techniką reporterską, pozwalający widzom wspólnie z realizatorami zmagać się z tajemnicą historyczną. Każdy z odcinków, poza nielicznymi wyjątkami, stanowi odrębną całość i ma charakter ponadczasowy.



08:00 STULECIE WINNYCH - ODC. 46 (S. IV, ODC. 7)

Serial historyczny, 44 min, Polska, 2022
Reżyseria: Piotr Śliskowski
Scenariusz: Piotr Rzepka, Ariadna Lewańska, Małgorzata Retei
Zdjęcia: Piotr Śliskowski
Muzyka: Paweł Lucewicz, Wojciech Lemański
Aktorzy: Ina Sobala, Maria Pawłowska, Sabina Bednarz, Mariusz Binduła, Dominik Smaruj, Paweł Pabisiak, Sławomir Doliniec, Dominika Pasternak, Urszula Grabowska, Magdalena Walach, Stefan Pawłowski, Marcin Franc, Weronika Humaj, Kamila Bujalska, Arkadiusz Janiczek

Trwa stan wojenny. Rodzina Winnych pogrąża się w rozpaczy po ogromnej stracie. Nie działają telefony, nie ma kontaktu z Antkiem, Michałem Jr i Michelle, która zostaje przewieziona do ośrodka dla internowanych. Tymczasem Agnieszka zaczyna traktować Hanię jak własną córkę, przelewa na nią swoją niespełnioną, macierzyńską miłość. Ze Stanów Zjednoczonych powraca Janusz. Czy uda mu się uwolnić Michelle i zawalczyć o ich związek?



08:50 HISTORIA POLSKI - MOJA POLSKA - RZECZ O PREZYDENCIE RYSZARDZIE KACZOROWSKIM

Film dokumentalny, 47 min, Polska, 2012
Reżyseria: Grzegorz Gajewski
Scenariusz: Grzegorz Gajewski

Ryszard Kaczorowski był ostatnim Prezydentem Rzeczypospolitej Polskiej na Uchodźstwie. Urodził się w Białymstoku 26 listopada 1919 roku, gdy odrodzona II Rzeczpospolita Polska obchodziła pierwszą rocznicę powstania. Losy Ryszarda Kaczorowskiego i kształtującej swoje oblicze - po 123 latach niewoli - niepodległej Polski w sposób niezwykły są ze sobą powiązane. Główną ideą filmu jest refleksja prezydenta Ryszarda Kaczorowskiego o Polsce, Polakach i polskości z perspektywy ponad 90 lat obfitującej w wiele niezwykłych wydarzeń najnowszej historii naszej Ojczyzny.



09:40 POCZET WIELKICH HETMANÓW - ODC. 7 KRÓL JAN III SOBIESKI

Magazyn historyczny, 18 min, Polska, 2022
Scenariusz: Sylwester Szefer
Zdjęcia: Wojciech Kursa
Muzyka: Marcin Gałażyn
Prowadzący: Wiktor Szymborski
Aktorzy: Marek Paluchiewicz

Po wojnach z Moskwą, Szwecją i kozakami Chmielnickiego panowanie Jana III Sobieskiego stało się okresem stabilizacji Rzeczypospolitej. Najważniejsze zwycięstwo król odniósł pod Wiedniem w 1683 r. Po tym wydarzeniu Turcy nazwali go Lwem Lechistanu, a papież Innocenty XI uhonorował tytułem Fidei Defensor (obrońca wiary). W programie wystąpili: Marek Paluchiewicz (jako Sobieski), dr hab. Wiktor Szymborski (prowadzący) oraz eksperci: dr Paweł Krokosz, dr hab. Adam Perłakowski, Magdalena Ozga, Krzysztof Czyżewski.



10:05 ENCYKLOPEDIA II WOJNY ŚWIATOWEJ - ARMIA CZERWONA CZ. 2

Cykl dokumentalny, 21 min, Polska, 1994
Autor: Bogusław Wołoszański, Maciej Zakrocki
Prowadzący: Bogusław Wołoszański
Lektor: Bogusław Wołoszański
Zdjęcia: Zbigniew Maziarz

Cykliczny program popularyzujący wiedzę o historii II wojny światowej. 
Odcinek ilustrujący udział Armii Czerwonej w II wojnie światowej. Wykorzystano materiały archiwalne.



10:35 WSZYSTKIE KOLORY ŚWIATA - ISAN - NAJPRAWDZIWSZA TAJLANDIA
(FLAVORS)

Serial dokumentalny, 50 min, Francja, 2008
Reżyseria: Eric Bacos

Ta niezwykła seria dokumentalna pomaga odkryć bogactwo, magię i piękno najciekawszych miejsc na świecie: ich naturalne cuda i sławne zabytki, wytwory lokalnych rzemieślników i zapierające dech w piersiach krajobrazy. W każdym odcinku na widzów czeka niezapomniana podróż przez tradycję i historię kolejnego kraju, który jest wymarzonym miejscem docelowym każdego podróżnika. W tym odcinku - Isan, najprawdziwsza Tajlandia.



11:30 HISTORIA KUCHNI POLSKIEJ - KUCHNIA WOJENNA

Cykl dokumentalny, 40 min, Polska, 2024
Reżyseria: Tomasz Rostworowski, Mirosław Bork
Scenariusz: Jarosław Dumanowski, Mirosław Bork

Trudno uwierzyć, że do tej pory nie powstał serial na temat polskiej kuchni pokazujący, w sposób systematyczny i zgodny z najnowszymi badaniami, dziedzictwo kulinarne otrzymane od naszych przodków. "Historia kuchni polskiej" w 26 czterdziestominutowych odcinkach wypełnia tę lukę zabierając widzów w podróż przez niezwykłe smaki, tradycje i obyczaje. Scenariusz serialu powstał w oparciu o prace naukowe prof. Jarosława Dumanowskiego - głównego eksperta i prowadzącego narrację. Odtworzenia potraw obecnych na polskich stołach od czasów Chrztu Polski do współczesności, dokonał Maciej Nowicki, twórca nowego trendu w polskiej kuchni - historycznej rekonstrukcji kulinarnej. Wnikliwe przedstawienie tła historycznego pozwala na zrozumienie okoliczności, w których kształtowała się polska kuchnia. Rozmowy ze specjalistami z Polski i ze świata uzupełniają narrację ukazując przenikanie idei i potraw ponad europejskimi granicami. Przywołanie konkretnych przepisów i ich odtworzenie w profesjonalnym studiu kulinarnym, ułatwia widzom zrozumienie smaków i technik przygotowywania potraw z przeszłości, a chronologia odcinków odpowiada najważniejszym zmianom zachodzącym w polskiej kuchni w kolejnych okresach historycznych. "Historia kuchni polskiej" to historia polskiej kultury materialnej w wersji dla każdego.



12:15 ZMIENNICY - ODC. 12/15 - OBYWATEL MONTE CHRISTO

Serial TVP, 60 min, Polska, 1986
Reżyseria: Stanisław Bareja
Scenariusz: Stanisław Bareja, Jacek Janczarski
Zdjęcia: Jan Muszyński
Muzyka: Przemysław Gintrowski
Aktorzy: Mieczysław Hryniewicz, Ewa Błaszczyk, Zdzisław Wardejn, Bożena Robakowska, Jan Kobuszewski, Jerzy Kozakiewicz, Jerzy Przybylski, Jacek Domański, Paweł Galia

Znany reżyser Barewicz otrzymuje wiadomość, że na festiwalu filmowym w Berlinie Zachodnim przyznano mu Grand Prix i nagrodę rzeczową w postaci mercedesa. Natychmiast wyrusza na granicę taksówką o numerze bocznym 1313. Niepewny swych umiejętności kierowcy, prosi o pomoc w przyprowadzeniu samochodu zawodowców, Kasię i Jacka. W drodze powrotnej okazuje się, że wspomniany wóz jest ruiną powleczoną lakierem. Barewicz przysięga, że odnajdzie sprawcę złośliwego żartu. Tymczasem w Warszawie do tzw. pustostanu w wieżowcu włamuje się złodziej o pseudonimie Ksywa. Gdy pochłonięty jest swoją "robotą", zjawia się komisja lokalowa. Po spisaniu i wyniesieniu dobytku opieczętowuje lokal i poleca natychmiast zamurować wejście. Ksywa pozostaje w środku.



13:25 SEKRETY STAROŻYTNYCH INŻYNIERÓW - /10/
(ANCIENT ENGINEERING)

Serial dokumentalny, 50 min, Niderlandy (Holandia), 2021

Burdż Chalifa w Zjednoczonych Emiratach Arabskich doskonale symbolizuje dynamikę rozwoju i wpływu Bliskiego Wschodu na świat. Na wygląd tej i wielu innych budowli na całym świecie miała wpływ tradycja islamska, zarówno obecna, jak i przeszła. Korzenie zastosowanej tu inżynierii sięgają wielkiego okresu rozwoju ludzkości: Złotego Wieku Islamu. Od VIII wieku zauważana jest fundamentalna zmiana w sposobie myślenia ludzi o nauce i inżynierii. Pozwoliła ona powstać jednej z najsłynniejszych budowli na naszej planecie, Taj Mahal. Ostatni z 10-odcinkowej serii dokumentalnej "Sekrety starożytnych inżynierów" ukazującej najbardziej niezwykłe i intrygujące osiągnięcia inżynierii z czasów starożytnych, które inspirują także inżynierów współczesnych.



14:25 HISTORIA BRONI - PRZEŚCIGNĄĆ WROGA. ODC. 5/10
(HISTORY OF WEAPONS)

Film dokumentalny, 50 min, Niemcy, 2017

Od samego początku ludzkich dziejów człowiek tworzył broń i używał jej do zabijania. Broń służyła do krwawych podbojów i popełniania największych zbrodni, ale również była wykorzystywana przez bojowników o wolność, przez jednostki antyterrorystyczne i siły wyzwalające. Autorzy skupiają się w serii nie tylko na aspektach technicznych różnych rodzajów broni, pokazują też związki między opracowaniem nowego modelu broni, a następstwem jego użycia. Ta relacja ukształtowała kilka tysięcy lat ludzkiej historii. Historia broni to dziesięcioodcinkowy serial dokumentalny przybliżający historię różnych rodzajów oręża, które odegrały główne role w najważniejszych bitwach historii i były często motorem postępu technicznego w różnych epokach.



15:15 MYŚLICIELE - SYLWETKI POLSKIE - ODC. 23 STEFAN BUSZCZYŃSKI

Cykl reportaży, 4 min, Polska, 2023
Scenariusz: Jacek Kloczkowski
Zdjęcia: Wojciech Kursa, Kacper Solan
Prowadzący: Lidia Olszak

Cykl programów przedstawiających w syntetyczny sposób najważniejsze postacie polskiej myśli politycznej XIX i XX wieku, reprezentujące różne nurty i środowiska ideowe. Wśród ponad trzydziestu postaci są m.in. Stanisław Koźmian, Maurycy Mochnacki, Adam Jerzy Czartoryski, Zygmunt Krasiński, Stanisław Cat - Mackiewicz.



15:30 KORONA KRÓLÓW - ODC 123

Telenowela historyczna TVP, 24 min, Polska, 2018
Reżyseria: Piotr Fiedziukiewicz, Jacek Sołtysiak, Jerzy Krysiak, Wociech Pacyna
Scenariusz: Agnieszka Olejnik, Anna Krasuska, Małgorzata Jurczak
Zdjęcia: Jacek Fabrowicz, Paweł Figurski, Romuald Lewandowski, Krzysztof Pakulski, Rafał Paradowski, Tomasz Wójcik
Muzyka: Marcin Przybyłowicz
Aktorzy: Andrzej Hausner, Aleksandra Przesław, Sławommir Orzechowski, Piotr Ligienza, Marcin Rogacewicz, Krzysztof Wrona, Hubert Wróblewski, Wenanty Nosul, Karina Seweryn, Paulina Kondrak, Agata Bykowska, Gabriela Chojecka, Piotr Bała, Krzysztof Grabowski, Dominik Łoś

Odc. 123. 
Ligęza odnajduje ciężko ranną Audre, którą przewozi na Wawel. Pomocy udziela dziewczynie Karl, czym po raz kolejny bardzo imponuje Jagnie. Medyka ponownie nachodzi Bogumił i prosi o kolejną sakiewkę z pieniędzmi. Do Świdnicy docierają wieści o planach Żagańskiego. Chce walczyć o Głogów, ponieważ nigdy nie pogodził się z jego utratą.



16:05 "SENSACJE XX WIEKU" - KREW, MIŁOŚĆ, ZDRADA
(KREW, MIŁOŚĆ, ZDRADA)

Widowisko, 43 min, Polska/Wielka Brytania, 2015
Reżyseria: Robert Wichrowski
Scenariusz: Bogusław Wołszański
Zdjęcia: Waldemar Szmidt
Aktorzy: Mikołaj Roznerski, Natalia Klimas, Krzysztof Warunek, Maria Konarowska, Zbigniew Paterak, Ziemowit Pędziwiatr, Klaudiusz Kaufmann, Łukasz Konopka, Ksawery Szlenkier

Rotmistrz Jerzy Sosnowski do dziś pozostaje legendą polskiego wywiadu. Ten bohater wojny polsko - bolszewickiej był jednym z najbardziej skutecznych polskich szpiegów w Berlinie. Nadzwyczaj przystojny kawalerzysta, a do tego skuteczny i śmiertelnie niebezpieczny szpieg. Wiedział jak korzystać ze swoich atutów - uwodził kobiety mające dostęp do tajemnic Reichswehry zdobywając cenne informacje wywiadowcze. Aresztowany przez niemiecki kontrwywiad został w drodze negocjacji wymieniony za kilku niemieckich szpiegów schwytanych w Polsce. Niespodziewanie polski sąd skazał go na długoletnie więzienie, ale co ciekawe nie odbył kary. Ewakuowany na wschód trafił w ręce NKWD. Tu zaczynają się mnożyć pytania, na które do dziś szukamy odpowiedzi. Czy był zdrajcą, podwójnym agentem pracującym dla niemieckiego wywiadu? Czy też polski wywiad poświęcił go, aby ochronić tajemnicę złamania Enigmy? Czy zdradził podwójnie, współpracując w czasie wojny z sowieckim wywiadem? 
W pierwszym odcinku "Sensacji XX wieku" w postać Sosnowskiego wcieli się Mikołaj Roznerski, a u jego boku pojawi się m.in. Natalia Klimas.



16:55 NA TROPACH HISTORII - (11.12.2022) TETRAPOD ODMASZEROWAŁ DO UNESCO

Program historyczny, 10 min, Polska, 2022
Autor: Dorota Kosierkiewicz

Cykl przybliżający historię województwa świętokrzyskiego: miejscowości, domów, ulic, ludzi. Opisując zrywy narodowe, klęski, wielkie i małe zwycięstwa, najnowsze odkrycia archeologiczne i geologiczne, podążamy śladami, które pozostawiła historia, ale nie tylko ta oczywista, zapisana ruinami zamków, kościołami, dziełami sztuki, ale również prehistoria i archeologia.



17:10 HISTORIA POLSKI - WALKA O GŁOS

Film dokumentalny, 52 min, Polska, 2019
Reżyseria: R. Pustak
Scenariusz: R. Pustak
Zdjęcia: I. Nowakowski, P. Flis, 
Muzyka: K. A. Janczak

"Walka o głos" - telewizyjny film dokumentalny opowiadający fascynującą historię walki polskich kobiet o uzyskanie praw wyborczych. Walki rozumianej nie tylko wprost, jako działania niepodległościowe, ale także, a może przede wszystkim jako pionierskie działania społeczne, edukacyjne i legislacyjne. Autorzy filmu opowiadają tę historię poprzez pryzmat losów niezwykłych kobiet, takich jak Emilia Plater, Helena Modrzejewska czy Maria Rodziewiczówna, a także tych mniej znanych, jak Henryka Pustowójtówna, Eugenia Kierbedź czy Paulina Kuczalska - Reinschmit. Atutem filmu są unikatowe materiały archiwalne, które w połączeniu ze zdjęciami realizowanymi m.in. w USA, Francji i Włoszech oraz nowoczesną grafiką i animacjami stanowią o atrakcyjności wizualnej tej produkcji.



18:10 FAKE CZY HISTORIA? - ODC. 11

Program historyczny, 50 min, Polska, 2024
Autor: Elżbieta Szumiec - Zielińska
Reżyseria: Marzena Strąg
Prowadzący: Wojciech Szeląg

"Fake czy historia?" to program, który zgłębi kontrowersyjne tematy XX wieku, poddając je dyskusji z udziałem dwóch ekspertów o odmiennych poglądach. Program cechuje dynamiczne tempo i intensywne, 20 - minutowe debaty, które budują dramaturgię i wzbudzają emocje. Korzystamy z autentycznych przestrzeni Muzeum Historii Polski i Muzeum II Wojny Światowej jako historycznego tła dla debat, co nadaje głębi omawianym tematom. Interaktywny element polegający na głosowaniu widzów na eksperta, który przekonał ich do swojego stanowiska, angażuje publiczność, umożliwiając jej bezpośredni udział. Krótkie felietony pełnią funkcję narzędzia do pogłębiania omawianych tematów, zapewniając wszechstronne podejście. Narracja zachęci do krytycznego myślenia oraz do pogłębienia wiedzy widzów na temat spornych wydarzeń z przeszłości, ukazując różnorodne perspektywy i opinie.



19:05 STULECIE WINNYCH - ODC. 47 (S. IV, ODC. 8)

Serial historyczny, 44 min, Polska, 2022
Reżyseria: Piotr Śliskowski
Scenariusz: Ariadna Lewańska, Katarzyna Terechowicz, Małgorzata Retei
Aktorzy: Urszula Grabowska, Magdalena Walach, Marcin Franc, Weronika Humaj, Kamila Bujalska, Arkadiusz Janiczek, Ina Sobala, Maria Pawłowska, Paweł Małaszyński, Filip Gurłacz, Zofia Stafiej, Marcin Kwaśny, Karol Górski, Marzena Bergmann, Katarzyna Anzorge
Zdjęcia: Piotr Śliskowski
Muzyka: Paweł Lucewicz, Wojciech Lemański

Kasia przyjeżdża z darami do ośrodka dla internowanych i próbuje namierzyć Michelle. Jerzyka dręczą wyrzuty sumienia, próbuje skończyć współpracę z służbami. Z władzą jednak się nie zadziera. Czy Jerzykowi uda się odzyskać zaufanie rodziny? Czy bliscy wybaczą mu zdradę? Małgosia nie radzi sobie z rodzinną sytuacją. Zawsze może liczyć na Czerwca, ale odrzuca jego wsparcie. Równocześnie traci wiarę w dobre intencje swojego ojca, który wciąż ją zawodzi. Agnieszka jest kompletnie rozdarta. Martwi się o Michelle, czeka na jej powrót a równocześnie nie wyobraża sobie rozstania z malutką Hanią.



20:00 NAZISTOWSKI SZWADRON WIELORYBNICZY
(THE NAZI WHALING SQUADRON)

Film dokumentalny, 45 min, Francja/Niemcy/Wielka Brytania, 2020
Reżyseria: Frido Esser

Działania III Rzeszy miały prowadzić do wygrania przez nią wojny, w tym celu nazistowskie Niemcy zbudowały trzecią co do wielkości flotę wielorybniczą na świecie. Co najmniej 15 000 płetwali błękitnych i płetwali zwyczajnych zostało zabitych przez niemiecką eskadrę wielorybniczą w latach 1936 - 1939. Była to tak ogromna ingerencja w naturę, że populacja wielorybów nigdy w pełni się po niej nie odbudowała. Reżim nazistowski chciał zamknąć tak zwaną "lukę tłuszczową", aby rozwiązać problem podaży tłuszczu w kraju. W latach 1935 - 1939 zakupiono siedem statków - przetwórni oraz ponad 50 statków rybackich uzbrojonych w nowoczesne harpuny. Pouczające i przejmujące głosy ostatnich żyjących naocznych świadków rekonstruują, jak największe zwierzęta na Ziemi zostały prawie wytępione, aby Niemcy mogły przystąpić do wojny.



20:55 TRZECI FRONT

Film dokumentalny, 51 min, Polska, 2014
Reżyseria: Hanna Etemadi
Scenariusz: Hanna Etemadi

Trzecia część cyklu "Dzieci Zamojszczyzny wspomnienia po latach" - tytuł: "Trzeci front".



22:00 KGB: TARCZA I MIECZ - ODC. 2/3
(KGB - THE SWORD AND THE SHIELD)

Cykl dokumentalny, 50 min, Niemcy, 2019
Reżyseria: Jamie Doran

Rosja to największy kraj na Ziemi. Przez wielu niezrozumiany, w innych wzbudzający przerażenie. W XX wieku historia Rosji była także historią jej służb bezpieczeństwa wykorzystywanych przez państwo sowieckie do tłumienia wszelkich przejawów sprzeciwu wobec władzy. Z ich rąk ucierpiały miliony osób. Ich agenci mają na swoim koncie masowe egzekucje, tajne wojny, zamachy stanu, kradzież bomby atomowej z USA, hakowanie i otrucia. To najbardziej niebezpieczne służby bezpieczeństwa na świecie. Ale choć w dzisiejszej Rosji wiele się zmieniło, służby te są prawdopodobnie silniejsze niż kiedykolwiek. Stało się tak za sprawą podoficera operacyjnego KGB, który został prezydentem, Władimira Putina. Film dokumentalny wyreżyserowany i wyprodukowany przez zdobywcę czterech nagród Emmy, Jamie Dorana. To historia opowiadana przez weteranów KGB i ich ofiary. Odcinek drugi opowiada o okresie stalinowskim oraz o roli, jaką odegrał w nim Ławrientij Beria.



23:05 SENSACJE XX WIEKU - TUNELE WOJNY, CZ. 1

Cykl dokumentalny, 24 min, Polska, 1998
Reżyseria: Tomasz Kostuch
Scenariusz: Bogusław Wołoszański
Prowadzący: Bogusław Wołoszański

W czasie wojny wietnamskiej w rejonie Sajgonu partyzanci wybudowali gigantyczny system podziemnych tuneli o łącznej długości ponad 200 km. Umieścili tam szpitale, warsztaty, bunkry, magazyny. Dzięki podziemnemu miastu, rozciągającemu się pod amerykańską bazą w Cu Shi, mogli walczyć i regenerować swoje siły. Program przedstawia sposób budowy podziemnych tuneli i prowadzenia walki.



23:35 SENSACJE XX WIEKU - TUNELE WOJNY, CZ. 2

Cykl dokumentalny, 24 min, Polska, 1998
Reżyseria: Tomasz Kostuch
Scenariusz: Bogusław Wołoszański
Prowadzący: Bogusław Wołoszański

Stany Zjednoczone, mimo zaangażowania ogromnie wielu środków, nie zdołały wygrać wojny w Wietnamie. Dlaczego tak było? W czasie wielkiej operacji "Imadło" w 1966 roku żołnierze amerykańscy odnaleźli tajemnicze podziemia. Jeszcze nie wiedzieli, jak ogromną rolę tunele odegrają w tej wojnie. Szybko przekonali się, że nie są to podziemne schrony, lecz bardzo rozbudowany system tuneli, ciągnący się przez setki kilometrów. Program przedstawia sposób budowy i użytkowania podziemnych tuneli i pomieszczeń, które chroniąc partyzantów, umożliwiały im jednocześnie prowadzenie bardzo skutecznych działań.



00:20 BYŁ RAZ DOBRY ŚWIAT - FILM O JANIE KRZYSZTOFIE KELUSIE

Film dokumentalny, 52 min, Polska, 1997
Reżyseria: Jerzy Zalewski, Mariusz Kalinowski
Scenariusz: Jerzy Zalewski, Mariusz Kalinowski
Zdjęcia: Paweł Wendorff
Wykonawcy: Jan Krzysztof Kelus, Urszula Sikorska, Jacek Kuroń

Jako niezależny twórca działający niegdyś poza państwowym monopolem rozrywkowym, Jan Krzysztof Kelus skorzystał z prawa do odmowy zeznań. Pozwolił się wprawdzie filmować, lecz do kamery nie powiedział ani słowa. W dokumencie więc mówią o nim nieżyjący już dziś ojciec Tadeusz Kelus i Urszula "Kuba" Sikorska, towarzyszka życia barda podziemia. Kim jest Jan Krzysztof Kelus? Według ojca: ostatnim męskim potomkiem wywodzącego się od jednego z rycerzy krzyżowych, starego hrabiowskiego rodu, osiadłego w Polsce w 1573 roku. Z przebiegu jego życia wynika, że jest też socjologiem, byłym "taternikiem", byłym pracownikiem Polskiej Akademii Nauk i Akademii Medycznej, autorem piosenek opisujących absurdy gierkowskiej rzeczywistości, byłym więźniem i działaczem KOR, byłym internowanym, hodowcą pszczół, zbieraczem szyszek. Właściwie określeń "były" dziś powinno być jeszcze więcej. Bo Kelus przestał pisać piosenki w przekonaniu, że już nie ma nic więcej do powiedzenia. Bo choroba odebrała mu możliwość grania na gitarze. Przez nią też, nad czym bardzo boleje, nie może się już wspinać na ogromne sosny, by zrywać szyszki. Niejednokrotnie w jego życiu decyzującą rolę odegrał przypadek. Na przykład przez przypadek został "taternikiem", czyli przemytnikiem zakazanych książek, za co trafił do więzienia i oczywiście na listę wrogów socjalizmu, co następnie pociągnęło za sobą rozliczne konsekwencje. A przecież nigdy nie interesował się polityką. Trzymali się wraz z "Kubą" z boku, zajęci swoimi sprawami. Wcale nie czuli się zawodowymi opozycjonistami, jak tylu innych. Ale o tym wszystkim dowiadujemy się od Urszuli Sikorskiej. Jan Krzysztof Kelus milczy. Mówią za niego piosenki, począwszy od tej tytułowej. Śpiewa je sam z towarzyszeniam gitary. Komentuje nimi rzeczywistość, opowiada o swoim życiu i o wnioskach, jakie z niego wyciągnął. Wyrazistości tym piosenkom dodają czarno - białe zdjęcia archiwalne z lat 70. i 80. Wszystko to razem składa się na interesujący, skłaniający do refleksji i wspomnień, chwilami zaskakujący, chwilami zaś wzruszający film, z którego wyłania się człowiek niekreujący się i przez bliskich niekreowany na bohatera.



01:25 BYŁO, NIE MINĘŁO - KRONIKA ZWIADOWCÓW HISTORII. - ODC. 341 INŻYNIERIA ZNIEWOLONA

Magazyn historyczny, 25 min, Polska, 2024
Autor: Bartek Wieczorek
Scenariusz: Adam Sikorski

Magazyn historyczny prezentujący wydarzenia i różne aspekty dawnej i najnowszej historii Polski. W programie podejmowane są zatarte, zagubione, zakłamane wątki polskiej historii. Autor poszukuje odpowiedzi na pytania o naszą wspólną przeszłość. Okazuje się, że wiele odpowiedzi leży w rodzinnych archiwach, zdjęciach, dokumentach i wspomnieniach ludzi. Program mobilizuje do poszukiwań lokalne środowiska miłośników historii, których nie brakuje w żadnym zakątku kraju. 
Było nie minęło"to program realizowany techniką reporterską, pozwalający widzom wspólnie z realizatorami zmagać się z tajemnicą historyczną. Każdy z odcinków, poza nielicznymi wyjątkami, stanowi odrębną całość i ma charakter ponadczasowy.



02:00 ENCYKLOPEDIA II WOJNY ŚWIATOWEJ - NARODZINY WOJNY - ROK 1939 CZ. 4

Cykl dokumentalny, 20 min, Polska, 1994
Scenariusz: Bogusław Wołoszański
Zdjęcia: Andrzej Żydaczewski
Prowadzący: Bogusław Wołoszański

Cykliczny program popularyzujący wiedzę o historii II wojny światowej. 
Czwarta część odcinka poświęconego genezie wojny.