TVP Historia                    Poniedziałek, 02.12.2024

06:40 BYŁ TAKI DZIEŃ - 2 GRUDNIA

Felieton, 2 min, Polska, 2005
Autor: Janusz Weychert

1942 - rozszczepienie jądra atomu; 
1938 - plan gospodarczy min. Eugeniusza Kwiatkowskiego; 
1815 - samobójstwo Jana Potockiego, autora książki "Rękopis znaleziony w Saragossie", według której Jerzy Wojciech Has nakręcił film; 
1927 - Lew Trocki usunięty z WKP(b).



06:45 FAKE CZY HISTORIA? - ODC. 11

Program historyczny, 50 min, Polska, 2024
Autor: Elżbieta Szumiec - Zielińska
Reżyseria: Marzena Strąg
Prowadzący: Wojciech Szeląg

"Fake czy historia?" to program, który zgłębi kontrowersyjne tematy XX wieku, poddając je dyskusji z udziałem dwóch ekspertów o odmiennych poglądach. Program cechuje dynamiczne tempo i intensywne, 20 - minutowe debaty, które budują dramaturgię i wzbudzają emocje. Korzystamy z autentycznych przestrzeni Muzeum Historii Polski i Muzeum II Wojny Światowej jako historycznego tła dla debat, co nadaje głębi omawianym tematom. Interaktywny element polegający na głosowaniu widzów na eksperta, który przekonał ich do swojego stanowiska, angażuje publiczność, umożliwiając jej bezpośredni udział. Krótkie felietony pełnią funkcję narzędzia do pogłębiania omawianych tematów, zapewniając wszechstronne podejście. Narracja zachęci do krytycznego myślenia oraz do pogłębienia wiedzy widzów na temat spornych wydarzeń z przeszłości, ukazując różnorodne perspektywy i opinie.



07:35 PRZYPADEK POLSKI. POLITYKA I IDEE - ODC. 43

Magazyn historyczny, 15 min, Polska, 2024
Scenariusz: Jacek Kloczowski
Zdjęcia: Wojciech Kursa

"Przypadek Polski. Polityka i idee" to cykl programów przedstawiających najważniejsze postacie polskiej myśli politycznej XIX i XX wieku, reprezentujące różne nurty i środowiska ideowe. Wśród proponowanych ponad trzydziestu postaci są m.in. Stanisław Koźmian, Maurycy Mochnacki, Adam Jerzy Czartoryski, Zygmunt Krasiński, Stanisław Cat - Mackiewicz. Autorem scenariuszy poszczególnych odcinków jest dr Jacek Kloczkowski, wiceprezes Ośrodka Myśli Politycznej w Krakowie. Realizacja cyklu będzie łączyć wypowiedzi narratora nagrywane w wybranych miejscach nawiązujących do biografii i idei politycznych przedstawianych postaci z uzupełniającymi je wypowiedziami ekspertów nagrywanymi w studio na odpowiednio graficznie zaaranżowanym tle. Całość uzupełnią ujęcia filmowe oraz ikonografia dotycząca danego tematu /zdjęcia, pisma, dzieła malarskie/ przedstawiona przy użyciu grafiki komputerowej. Towarzyszyć im będzie narracja prowadzona z offu.



08:00 STULECIE WINNYCH - ODC. 49 (S. IV, ODC. 10)

Serial historyczny, 43 min, Polska, 2022
Reżyseria: Piotr Śliskowski
Scenariusz: Ariadna Lewańska, Monika Franczak, Małgorzata Retei
Zdjęcia: Piotr Śliskowski, Piotr Śliskowski
Muzyka: Wojciech Lemański, Paweł Lucewicz
Aktorzy: Arkadiusz Janiczek, Urszula Grabowska, Magdalena Walach, Stefan Pawłowski, Piotr Rogucki, Weronika Humaj, Kamila Bujalska, Arkadiusz Janiczek, Patryk Szwichtenberg, Maria Pawłowska, Paweł Małaszyński, Andrzej Andrzejewski, Jacek Knap, Filip Gurłacz, Krzysztof Cybulski

Mania bardzo tęskni za Ryśkiem. Zaczyna wątpić w to, czy kiedykolwiek się zobaczą. Basia awansuje, zostaje ordynatorem oddziału w szpitalu. Sfrustrowany Tomek, obwinia żonę o swoje niepowodzenia. Poza tym wszystko zaczyna się układać. Julian rusza z programem leczenia niepłodności, a Kasia dostaje główną rolę. Gdy Komornicki grozi Małgosi, Czerwiec nakazuje mu trzymać się z dala od rodziny. I nagle wszystko zaczyna się sypać. Julian traci lecznicę, a Kasia rolę w teatrze. Okazuje się, że ktoś donosi na Winnych. Czy to zemsta Komornickiego?



08:50 NA TROPACH HISTORII - (12.06.2022) PODZIEMNY OPATÓW

Program historyczny, 11 min, Polska, 2022
Autor: Dorota Kosierkiewicz

Cykl przybliżający historię województwa świętokrzyskiego: miejscowości, domów, ulic, ludzi. Opisując zrywy narodowe, klęski, wielkie i małe zwycięstwa, najnowsze odkrycia archeologiczne i geologiczne, twórcy podążają śladami, które pozostawiła historia, ale nie tylko ta oczywista, zapisana ruinami zamków, kościołami, dziełami sztuki.



09:05 HISTORIA POLSKI - RIESE - TAJEMNICE WYKUTE W SKALE

Dokument fabularyzowany, 59 min, Polska, 2012
Reżyseria: Wojciech Malinowski, Maciej Kieres
Scenariusz: Wojciech Malinowski
Zdjęcia: Piotr Sędzikowski, Marcin Grobelny, Artur Stoiński

Dokument fabularyzowany o kompleksie "Riese" (Olbrzym) w Górach Sowich to projekt filmowo - edukacyjny, który przybliża widzowi niezwykłą historię podziemnego miasta i wspaniałego zamku. Akcja filmu rozpoczyna się w roku 1941, kiedy to Niemcy hitlerowskie, wskutek nasilających się nalotów alianckich, przeniosły dużą część produkcji zbrojeniowej w rejon Sudetów i Gór Harzu. Wówczas to powstał projekt zakładający wydrążenie w skałach Gór Sowich potężnych bunkrów i podziemnych budowli oraz przekształcenie Zamku Książ w kwaterę główną Hitlera. Plany zakładały potężne prace: utworzenie wielkich przestrzeni wydrążonych pod zamkiem, budowę olbrzymich tuneli i sal podziemnych w kilku miejscach w Górach Sowich, przekształcenie całej siatki okolicznych dróg, a także połączenie całości siecią kolei wąskotorowej. Nadzór nad budowami prowadziły dwie organizacje: od jesieni 1943 r. była to spółka Industriegemeinschaft Schlesien AG, a od kwietnia 1944 r. - organizacja Todt. Do ich dyspozycji przekazano kilkadziesiąt tysięcy więźniów oraz jeńców wojennych, którzy pracowali dzień i noc, w nieludzkich warunkach, by jak najszybciej ukończyć prace. Film ma pokazać nie tylko rozmach przedsięwzięcia, ciekawą historię, ale również martyrologiczny aspekt tych wydarzeń, poprzez wspomnienia i wypowiedzi więźniów z całej Europy wykonujących tu niewolniczą pracę. Była to najkosztowniejsza budowa kwater wojskowych i obiektów strategicznych ówczesnych Niemiec. Rozmach budowlano - inżynierski był na najwyższym wówczas dostępnym poziomie. Wedle danych z września 1944 roku produkcja tych schronów (wraz ze schronami w Wilczym Szańcu i w Pullach pod Monachium) obejmowała 257 tysięcy m3; betonu zbrojonego stalą, 213 tysięcy m3; tuneli, 58 km dróg z sześcioma mostami, 100 km rurociągów. Prace zostały wykonane tylko w części, gdyż przerwało je wkroczenie Armii Czerwonej. Wiele podziemnych konstrukcji zostało wtedy zniszczonych, do dziś jednak zachowały się prowadzące do nich tunele.



10:10 ENCYKLOPEDIA II WOJNY ŚWIATOWEJ - PODWODNA WOJNA CZ 1

Cykl dokumentalny, 29 min, Polska, 1991
Scenariusz: Maciej Zakrocki, Bogusław Wołoszański
Zdjęcia: Andrzej Żydaczewski
Prowadzący: Bogusław Wołoszański
Wykonawcy: Bogusław Wołoszański

Bogusław Wołoszański przedstawia przebieg działań wojennych prowadzonych przez niemieckie okrety podwodne u - booty. W programie wykorzystano archiwalne materiały filmowe.



10:45 DZIKI BAŁTYK - MIĘDZY ESTONIĄ A FINLANDIĄ ODC. 2
(WILD BALTIC SEA / WILDE OSTSEE / 2. BETWEEN ESTONIA AND FINNLAND)

Serial dokumentalny, 50 min, Niemcy, 2017
Reżyseria: Christoph Houschild

Serial dokumentalny o dzikiej przyrodzie Bałtyku. Natura tego najbliższego nam morza oferuje wiele niespodzianek. Drugi odcinek przedstawia wyspy między Estonią, Szwecją i Finlandią. Zagłębimy się w świat dziesiątków tysięcy wysp między Estonią, szwedzką Gotlandią i fińskim Morzem Archipelagowym. Jesienią wszędzie słychać dziwne odgłosy godowe łosia. Na Gotlandii orły przednie rozmnażają się na drzewach. 300 kilometrów dalej na północ znajduje się archipelag Finlandii, zamieszkały przez niedźwiedzie brunatne. Wyspa Saaremaa jest czwartą co do wielkości na Bałtyku. Kiedyś było to bogate centrum kupieckie. Wiele małych wysepek leżących dalej o 200 km na zachód to pozostałości pradawnej rafy koralowej wystającej z morza. Szwedzka Gotlandia jest drugą największą wyspą na Bałtyku. Jak estońska Saaremaa - głównie tworzą ją płaskowyże kredowe, mające ponad 400 milionów lat. Powstały z koralowca, który wtedy rósł w ciepłych morzach, bo Gotlandia i Saaremaa leżały wówczas na równiku.



11:40 SPÓR O HISTORIĘ - POLSCY PRYMASI

Debata, 30 min, Polska, 2022
Scenariusz: Elżbieta Szumiec - Zielińska
Prowadzący: Tomasz Muller

Temat programu: Polscy prymasi. Goście: o. prof. Paweł Zając, dr Stanisław Królak. 
"Gdy będę w więzieniu, a powiedzą Wam, że Prymas zdradził sprawy Boże - nie wierzcie. Gdyby mówili, że Prymas ma nieczyste ręce - nie wierzcie. Gdyby mówili, że Prymas stchórzył - nie wierzcie. Gdy będą mówili, że Prymas działa przeciwkoNarodowi i własnej Ojczyźnie - nie wierzcie. Kocham Ojczyznę więcej niż własne serce i wszystko, co czynię dla Kościoła, czynię dla niej" - mówił Prymas Stefan Wyszyński, sprawujący swój urząd w powojennej Polsce. W 1953 roku komuniści aresztowali Prymasa Tysiąclecia. Spędził w więzieniu trzy lata. Jak kierowali Kościołem jego poprzednicy i następcy? Jakie mieli prawa i obowiązki? Kiedy w Kościele polskim została ustanowiona godność prymasa? Kim był pierwszy prymas? Prymas jako interrex [po śmierci Zygmunta Augusta]. Czy wszyscy "czuli się" jego podanymi? [Jak urząd prymasowski został potraktowany przez zaborców? Co na to kolejni papieże? Kto reaktywował tytuł prymasa po odzyskaniu niepodległości? Czas II wojny światowej. Znaczenie prymasów w powojennej Polsce.



12:15 ZMIENNICY - ODC. 15 /15 - NASZ NAJDROŻSZY

Serial TVP, 58 min, Polska, 1986
Reżyseria: Stanisław Bareja
Scenariusz: Stanisław Bareja, Jacek Janczarski
Zdjęcia: Wojciech Jastrzębowski
Muzyka: Przemysław Gintrowski
Aktorzy: Mieczysław Hryniewicz, Ewa Błaszczyk, Katarzyna Skawina, Krystyna Tkacz, Mieczysław Czechowicz, Ceazry Harasimowicz, Kazimierz Kaczor, Krzysztof Kowalewski

Jacek i Kasia odnajdują tzw. pustostan. Chłopak dostaje się do mieszkania przez balkon. Młodzi postanawiają uzyskać przydział na lokal i nawet im się to udaje dzięki znajomościom. Okazuje się jednak, że muszą wnieść do spółdzielni wkład wielokrotnie przekraczający ich możliwości finansowe. Tymczasem w WPT odbywa się licytacja używanych samochodów. Na przetarg wystawiono również taxi 1313.



13:20 ZEZOWATE SZCZĘŚCIE

Komediodramat, 107 min, Polska, 1959
Reżyseria: Andrzej Munk
Scenariusz: Jerzy Stefan Stawiński
Zdjęcia: Jerzy Lipman, Krzysztof Winiewicz
Muzyka: Jan Krenz
Aktorzy: Bogumił Kobiela, Maria Ciesielska, Helena Dąbrowska, Barbara Kwiatkowska, Krystyna Karkowska, Barbara Połomska, Irena Stalończyk, Tadeusz Bartosik, Henryk Bąk, Mariusz Dmochowski, Aleksander Dzwonkowski, Tadeusz Janczar, Stanisław Jaworski, Andrzej Krasicki, Wojciech Lityński

Dyplom na MFF w Edynburgu w 1960r. , "Syrenka Warszawska" Polskiej Krytyki Filmowej w 1960r. 
"Zezowate szczęście" opowiada w groteskowo - karykaturalnym ujęciu losów pechowego oportunisty, który - w różnych warunkach na przestrzeni dwudziestu lat - usiłuje przypodobać się aktualnym władzom. Wszelkie te próby "dobrze widzianych" metamorfoz kończą się fiaskiem: Piszczyk pozostaje antybohaterem - kolejnych bezkrytycznych "przemian" dokonuje zawsze za późno. Piszczyk chce za wszelką cenę dostosować się do wymagań aktualnej sytuacji politycznej, lecz z różnych powodów mu się to nie udaje. Pragnie być wzorowym harcerzem, ale kompromituje się na defiladzie. Podczas antysemickich ekscesów na uniwersytecie uznany zostaje za Żyda, kiedy zaś przypadkiem znajduje się wśród bojówkarzy niszczących sklepy żydowskie, biją go policjanci. We wrześniu 1939 roku przymierza wymarzony mundur podchorążego i w nim trafia do oflagu, gdzie po pewnym czasie zostaje zdemaskowany i uznany za szpiega. Podobny los czeka go w organizacji podziemnej. Po wojnie robi oszałamiającą karierę, wcielając w życie, dosłownie i bezmyślnie, aktualne hasła i zarządzenia. Jest mistrzem sprawozdawczości, wzorem służalczego biurokraty. Ale antypaństwowe zdanie wypisane w ubikacji jego charakterem pisma strąca go z piedestału. Piszczyk trafia do więzienia, z którego, doświadczony boleśnie i zrezygnowany, nie chce zresztą wyjść na wolność.



15:15 NA TROPACH HISTORII - (23.01.2022) DOM ARIAŃSKI

Program historyczny, 12 min, Polska, 2022
Autor: Dorota Kosierkiewicz

Cykl przybliżający historię województwa świętokrzyskiego: miejscowości, domów, ulic, ludzi. Opisując zrywy narodowe, klęski, wielkie i małe zwycięstwa, najnowsze odkrycia archeologiczne i geologiczne.



15:30 KORONA KRÓLÓW - ODC 126

Telenowela historyczna TVP, 24 min, Polska, 2018
Reżyseria: Jerzy Krysiak, Jacek Sołtysiak, Wojciech Pacyna
Scenariusz: Agnieszka Olejnik, Anna Krasuska, Monika Zięba
Zdjęcia: Krzysztof Pakulski, Jacek Fabrowicz, Paweł Figurski, Romuald Lewandowski, Rafał Paradowski, Tomasz Wójcik
Muzyka: Marcin Przybyłowicz
Aktorzy: Andrzej Popiel, Natalia Wolska, Stanisław Sygitowicz, Bartosz Głogowski, Aleksander Mikołajczak, Mateusz Mosiewicz, Paulina Masiak, Dagmara Bąk, Mikołaj Klimek, Izabela Bujniewicz, Andrzej Hausner, Aleksandra Przesław, Tomasz Sapryk, Sławomir Orzechowski, Karol Biskup

Odc. 126 
Dwór zaczyna huczeć od plotek. Eliasz dowiaduje się od służby o niemowlęciu urodzonym z łona martwej matki. Medyk chce się dowiedzieć od Jagny jak najwięcej, wiedząc, że spędza z Karlem sporo czasu. Gabija przypadkiem odkrywa tajemnicę skrywaną przez ukochanego Wójta. Czar pryska, a sprawy przyjmują zaskakujący obrót. Na zamek dociera wiadomość, że Henryk żagański oblega Głogów.



16:00 SENSACJE XX WIEKU - RAJD NA ST. NAZAIRE CZ 1

Cykl dokumentalny, 23 min, Polska, 1994
Reżyseria: Arek Bieńkowski
Scenariusz: Bogusław Wołoszański
Zdjęcia: Andrzej Żydaczewski
Muzyka: Dariusz Żebrowski
Prowadzący: Bogusław Wołoszański

Program cykliczny o charakterze sensacyjnym, popularyzujący wiedzę o historii XX wieku. 
Odcinek poświęcony brytyjskiemu atakowi na niemiecką bazę morską we francuskim porcie Saint - Nazaire podczas II wojny światowej. Akcja została przeprowadzona w nocy 28 marca 1942 roku połączonymi siłami Royal Navy i komandosów British Army.



16:30 SENSACJE XX WIEKU - RAJD NA ST. NAZAIRE CZ 2

Cykl dokumentalny, 22 min, Polska, 1994
Reżyseria: Arek Bieńkowski
Scenariusz: Bogusław Wołoszański
Zdjęcia: Andrzej Żydaczewski
Muzyka: Dariusz Żebrowski
Prowadzący: Bogusław Wołoszański

Program cykliczny o charakterze sensacyjnym, popularyzujący wiedzę o historii XX wieku. 
Odcinek poświęcony brytyjskiemu atakowi na niemiecką bazę morską we francuskim porcie Saint - Nazaire podczas II wojny światowej. Akcja została przeprowadzona w nocy 28 marca 1942 roku połączonymi siłami Royal Navy i komandosów British Army.



17:00 HISTORIA POLSKI - KARTA. ARCHIPELAG PAMIĘCI

Film dokumentalny, 52 min, Polska, 2023
Reżyseria: Karolina Anna Kuta
Scenariusz: Karolina Anna Kuta, Marek Tomasz Pawłowski
Wykonawcy: Zbigniew Gluza

Opowieść o KARCIE to historia ludzi, którzy poświęcili życie, żeby dokumentować polską historię u źródeł, wychodząc od pojedynczych nazwisk, świadectw, dokumentów, zdjęć. 40 lat tego środowiska nadaje się na scenariusz filmu fabularnego, opowiada o bezprecedensowych dokonaniach, które zmieniały wiedzę i świadomość historyczną polskiego społeczeństwa, ale też o odkryciach, wzruszeniach i osobistych poświęceniach. Kluczowym doświadczeniem KARTY jest dążenie do dialogu polsko - ukraińsko - rosyjskiego. W świetle ostatnich wydarzeń historia 40 - lecia organizacji nabiera rozpaczliwej, współczesnej dramaturgii i znaczeń.



18:00 GIGANCI NAUKI - MARIAN REJEWSKI

Cykl dokumentalny, 17 min, Polska, 2021
Reżyseria: Alina Czerniakowska
Scenariusz: Alina Czerniakowska

Kto jest twórcą terminu witamina? Dlaczego każdy ma przy sobie monokryształ stworzony metodą Czochralskiego? Kto był nazywany Edisonem metalurgii? Wynalazek, którego z Gigantów nauki był umieszczony na wieży Eiffla? Do czego wykorzystywany był polon? Kto opracował oznaczenia grup krwi? Jak nazywał się twórca pierwszej skutecznej szczepionki na tyfus? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziemy "Giganci nauki". Są wśród nich polscy odkrywcy, wynalazcy, konstruktorzy i projektanci. Przedstawimy ich największe osiągnięcia, wyjaśniając równocześnie wagę poszczególnych innowacji oraz ich wykorzystanie. Zaproponowane postacie to przedstawiciele nauk medycznych, fizyki, chemii oraz matematyki.



18:25 FLESZ HISTORII - ODC. 689

Cykl reportaży, 15 min, Polska, 2024

Program którego celem jest prezentowanie najciekawszych informacji o wydarzeniach historycznych, wystawach, inscenizacjach w całej Polsce.



18:50 STULECIE WINNYCH - ODC. 50 (S. IV, ODC. 11)

Serial historyczny, obyczajowy, 44 min, Polska, 2022
Reżyseria: Piotr Śliskowski
Scenariusz: Marta Hryniak, Małgorzata Retei, Ariadna Lewańska
Aktorzy: Urszula Grabowska, Magdalena Walach, Piotr Rogucki, Weronika Humaj, Kamila Bujalska, Patryk Szwichtenberg, Lesław Żurek, Maria Pawłowska, Paweł Małaszyński, Andrzej Andrzejewski, Jacek Knap, Zofia Stafiej, Magdalena Kuta, Robert Ostolski, Marcelina Szczepaniak
Zdjęcia: Piotr Śliskowski
Muzyka: Wojciech Lemański, Paweł Lucewicz

26 kwietnia 1986 roku dochodzi do wybuchu w elektrowni atomowej w Czarnobylu. Do Polski zbliża się radioaktywna chmura. Basia podaje rodzinie płyn Lugola, dla ochrony przed promieniotwórczym skażeniem. Ania pisze książkę o losach i tajemnicach Winnych. W zrobieniu fotografii prosi o pomoc Michała. Małgosia szykuje się do egzaminów na medycynę. Tylko czy na pewno chce zostać lekarzem? Rodzina martwi się o Ignacego, który coraz częściej miewa zaniki pamięci. Źle się dzieje również z Agnieszką. Wyniszcza ją ciągły lęk o małego Zbysia.



19:35 ZAMKI KRESOWE RZECZYPOSPOLITEJ - DUBNO

18 min, Polska, 2008
Reżyseria: Jerzy Janicki
Scenariusz: Jerzy Janicki
Aktorzy: Jadwiga Pechaty, Zbigniew Chrzanowski

Dubno należy do najstarszych miast Wołynia. Niegdyś było miastem prywatnym, centrum rozległych dóbr ziemskich. W 1670 roku Michał Korybut Wiśniowiecki wydał miastu przywilej na cztery coroczne jarmarki, dzięki czemu uzyskało ono rangę ważnego ośrodka handlu. Lata po pierwszym rozbiorze Rzeczypospolitej były okresem największego rozkwitu Dubna, gdyż tutaj przeniesiono wielkie targi lwowskie, zwane kontraktami. Dubno należy też do najciekawszych miast na Wołyniu ze względu na liczne zabytki i zachowany układ urbanistycznej starej zabudowy.



20:00 HISTORIA W POSTACIACH ZAPISANA - FILIP IV PIĘKNY I TEMPLARIUSZE
(PHILIPPE LE BEL ET L'ETRANGE AFFAIRE DES TEMPLIERS)

Cykl dokumentalny, 102 min, Francja, 2021
Reżyseria: Laure Delalex
Lektor: Marek Ciunel

"Historia w postaciach zapisana" to seria programów historycznych, realizowanych i emitowanych przez francuską telewizję publiczną. Prezenterem programu jest znany dziennikarz telewizyjny - Stephan Bern. Każdy z odcinków przedstawia losy wielkiej postaci historycznej. Z kamerą udajemy się do miejsc stanowiących prawdzie skarby światowego dziedzictwa kultury: zamków i pałaców, galerii sztuki oraz parków i ogrodów.



21:50 WOJNA O TRONY. PRAWDZIWA HISTORIA EUROPY S.II - KRWAWE ZAŚLUBINY. ODC. 4/6
(REAL WAR OF THRONES. ODC. 4/6)

Serial dokumentalny, 50 min, Francja, 2017
Reżyseria: Vanessa Pontet, Alain Brunard

W burzliwym okresie średniowiecznej Europy głodne władzy dynastie walczyły między sobą o dominację na kontynencie. Starli się krwią i żelazem na polach bitew - ale prawdziwa walka o władzę rozgrywała się na osobności. Za kamiennymi murami zamku znajdował się świat strategicznych sojuszy, cudzołóstwa, zdrady i morderstwa. Bezwzględna intryga rozdzieliła wiele legendarnych rodzin i ukształtowała sposób, w jaki rządzili swoimi imperiami. Te epickie wojny trwały przez wiele pokoleń i wstrząsały Europą i nadal rozbrzmiewają w niezliczonych hitach i serialach: "Królowie przeklęci" (The Accursed Kings), "Tudorowie" (The Tudors) czy w największym hicie współczesnej telewizji, jakim jest "Gra o tron" (Game of Thrones").



22:45 NIEZNANA WOJNA NA PÓŁNOCY - ODC. 5/6
(UNTOLD ARCTIC WARS)

Serial dokumentalny, 52 min, Wielka Brytania, 2021
Reżyseria: Teemu Hostikka, Anna - Reeta Eksyma
Scenariusz: Teemu Hostikka, Anna - Reeta Eksyma

To pierwsza w historii seria, która ujawnia rolę państw regionu arktycznego w II wojnie światowej i próbuje odtworzyć militarne zmagania w tym rejonie. Widzowie będą mogli obejrzeć w akcji nurków odnajdujących zatopione niemieckie wraki samolotów, archeologów badających ukryte masowe groby i historyków tropiących tajne nadmorskie fortece. W serii kolorowe materiały archiwalne oraz wysokiej jakości animacje komputerowe.



23:45 SENSACJE XX WIEKU - RAJD NA ST. NAZAIRE CZ 1

Cykl dokumentalny, 23 min, Polska, 1994
Reżyseria: Arek Bieńkowski
Scenariusz: Bogusław Wołoszański
Zdjęcia: Andrzej Żydaczewski
Muzyka: Dariusz Żebrowski
Prowadzący: Bogusław Wołoszański

Program cykliczny o charakterze sensacyjnym, popularyzujący wiedzę o historii XX wieku. 
Odcinek poświęcony brytyjskiemu atakowi na niemiecką bazę morską we francuskim porcie Saint - Nazaire podczas II wojny światowej. Akcja została przeprowadzona w nocy 28 marca 1942 roku połączonymi siłami Royal Navy i komandosów British Army.



00:15 SENSACJE XX WIEKU - RAJD NA ST. NAZAIRE CZ 2

Cykl dokumentalny, 22 min, Polska, 1994
Reżyseria: Arek Bieńkowski
Scenariusz: Bogusław Wołoszański
Zdjęcia: Andrzej Żydaczewski
Muzyka: Dariusz Żebrowski
Prowadzący: Bogusław Wołoszański

Program cykliczny o charakterze sensacyjnym, popularyzujący wiedzę o historii XX wieku. 
Odcinek poświęcony brytyjskiemu atakowi na niemiecką bazę morską we francuskim porcie Saint - Nazaire podczas II wojny światowej. Akcja została przeprowadzona w nocy 28 marca 1942 roku połączonymi siłami Royal Navy i komandosów British Army.



00:45 KAROL JAN CZAPSKI

Film dokumentalny, 45 min, Białoruś, 2020
Reżyseria: Aleksiej Makarenko
Scenariusz: Adżelika Nowikowa

Kiedy młody przedstawiciel starej i zamożnej rodziny szlacheckiej zdecydował się zostać burmistrzem Mińska Litewskiego, wielu mieszkańców zadawało pytanie: po co? W gospodarce komunalnej jest tyle problemów! Ulice są brudne i śmierdzące. Ale ambitny hrabia był przekonany, że Mińsk można przekształcić w prawdziwe europejskie miasto. Teatr, tramwaj konny, elektrownia to sukcesy Czapskiego. Ale sukcesy budziły zawiść ważnych mieszkańców miasta. Jednak Czapski zrezygnował ze stanowiska z innego powodu.



01:40 BYŁO, NIE MINĘŁO - KRONIKA ZWIADOWCÓW HISTORII. - DOPISAĆ LOSY

Magazyn historyczny, 24 min, Polska, 2022
Autor: Adam Sikorski
Lektor: Artur Kalicki

Magazyn historyczny prezentujący wydarzenia i różne aspekty dawnej i najnowszej historii Polski. W programie podejmowane są zatarte, zagubione, zakłamane wątki polskiej historii. Autor poszukuje odpowiedzi na pytania o naszą wspólną przeszłość. Okazuje się, że wiele odpowiedzi leży w rodzinnych archiwach, zdjęciach, dokumentach i wspomnieniach ludzi. Program mobilizuje do poszukiwań lokalne środowiska miłośników historii, których nie brakuje w żadnym zakątku kraju. W tym odcinku: Dopisać losy Dziś opowieść zaczynamy 3 września 1939 roku, kiedy to nad ranem 16 pułk ułanów wielkopolskich otrzymuje od generała Stanisława Grzmota - Skotnickiego, dowódcy Pomorskiej Brygady Kawalerii rozkaz osłaniania w miejscowości Bykowiec odwrotu polskich oddziałów w kierunku Bydgoszczy. Zgodnie z nasza filozofią nie zajmujemy się szerokimi bitewnymi panoramami, ale koncentrujemy na jednym szczególe. Pod Krojantami zajmiemy się poszukiwaniem miejsca zagłady jednej tankietki, osłaniającej szarżę polskiej kawalerii.



02:05 ENCYKLOPEDIA II WOJNY ŚWIATOWEJ - CENA ZWYCIĘSTWA CZ. 1

Cykl dokumentalny, 24 min, Polska, 1994
Scenariusz: Bogusław Wołoszański, Maciej Zakrocki
Zdjęcia: Zbigniew Maziarz
Prowadzący: Bogusław Wołoszański
Wykonawcy: Bogusław Wołoszański

Cykliczny program popularyzujący wiedzę o historii II wojny światowej. 
Pierwsza część odcinka poświęconego ofiarom i stratom Związku Radzieckiego.