TVP Historia                    Niedziela, 26.01.2025

07:05 BYŁ TAKI DZIEŃ - 26 STYCZNIA

Felieton, 2 min, Polska, 2005
Autor: Janusz Weychert

1788 - wyruszył pierwszy transport więźniów do Sydney; 
1898 - urodziła się rzeźbiarka Katarzyna Kobro; 
1984 - Sejm uchwalił restrykcyjne prawo prasowe;



07:15 KORONA KRÓLÓW. JAGIELLONOWIE - ODC. 224 (SEZON 2 ODC. 99)

Serial historyczny TVP, 24 min, Polska, 2024
Reżyseria: Krzysztof Łukaszewicz, Tomasz Matuszczak, Piotr Fiedziukiewicz
Scenariusz: Katarzyna Sikorska, Anna Krasuska, Ewa Ratusińska
Aktorzy: Przemysław Stippa, Arkadiusz Janiczek, Mateusz Weber, Joanna Moro, Monika Cieciora, Kamil Szklany, Adam Rosa, Jędrzej Jezierski, Pavel Kryksunou, Weronika Jaskółka, Jakub Wieczorek, Janusz Klimaszewski, Ivo Utko, Maksymilian Zieliński, Krzysztof Cybulski

Królowa kontra biskup. Czerwiec 1434. Królowa Zofia (Maria Pawłowska) nie oddaje pola Oleśnickiemu (Przemysław Stippa), ale pomna ostatniego życzenia Jagiełły, nie chce z nim wojny. Spytek (Adam Rosa), Dziersław (Karol Lelek) i Andrzej Tęczyński (Jędrzej Jezierski) zamierzają porwać biskupa. Królowa prosi Hinczę (Kamil Szklany), aby bezpiecznie sprowadził Oleśnickiego na Wawel. Danił (Pavel Kryksunou) wrócił z wojowania bez majątku i bez możliwości powrotu na Litwę. Ale dla Awdokii (Joanna Moro) najważniejsze jest to, że wrócił. W mieście mistrz Giovanni (Franciszek Karpiński) flirtuje z Jagną (Malwina Dubowska), czym naraża się Kunegundzie (Weronika Jaskółka) - kobieca zemsta wisi w powietrzu. Dziersław prosi Jastrzębca (Arkadiusz Janiczek) o wsparcie w konkurach o rękę księżniczki Ofki. Stryjeczny dziadek mu odmawia, więc Dziersław radzi sobie sam. Odkopuje skarb arcybiskupa.



07:50 RZECZ POLSKA S.I - HODOWLA ZWIERZĄTEK KAROLA BORSUKA

Cykl dokumentalny, 12 min, Polska, 2018
Reżyseria: Tomasz Filiks, Anna Zakrzewska
Scenariusz: Tomasz Filiks, Anna Zakrzewska
Muzyka: Bartosz Kruczyński
Wykonawcy: Marek Sosenko, Stanisław Lenartowicz

100 najlepszych polskich projektów na 100 - lecie Niepodległości. W czwartym odcinku prezentujemy grę planszową Hodowla Zwierzątek, dziś znaną jako Superfarmer. Gra została stworzona przez Karola Borsuka w okupowanej Warszawie, a jej produkcja była jedyną możliwością pracy zarobkowej dla zwolnionego przez Niemców z uniwersytetu profesora matematyki. Jedyny zachowany w całości egzemplarz gry jest prezentowany w Muzeum Powstania Warszawskiego, pozostałe spłonęły w stolicy w sierpniu 1944 roku.



08:05 EKUMENIZM PO WARSZAWSKU

Reportaż, 25 min, Polska, 2024
Autor: Beata Kamińska

Na czym polega ekumenizm? Jaka jest kondycja obecnych dążeń do jedności w różnych środowiskach? Czy droga do porozumienia w lokalnym kontekście jest inna lub coś ją wyróżnia? Jak narodził się ekumenizm w Polsce i w Warszawie, kto za nim stał i współcześnie go kontynuuje?



08:30 DOBRE NIEBO NAD BESKIDEM

Reportaż, 20 min, Polska, 2022
Autor: Izabela Fatalska, Bartek Wieczorek

Człowiek jest istotą społeczną. Potrzeba kontaktu z drugą osobą jest wpisana w jego naturę. Od kilkunastu lat Parafia Ewangelicko - Augsburska w Wiśle Jaworniku oraz Diakonia Diecezji Cieszyńskiej w okresie Bożego Narodzenia i Nowego Roku zapraszają wszystkich współwyznawców, szczególnie osoby samotne i czujące się samotnie, na wczasy w Domu Gościnnym Parafii Ewangelickiej. Starsi ludzie mają coraz mniej kontaktów społecznych, socjologów martwi, że starość w Polsce najczęściej równa się samotności. Nie zawsze dlatego, że seniorzy nie mają rodzin, często z powodu, że bliscy są daleko. Niewątpliwie jednym z najtrudniejszych momentów w roku są święta. Zwłaszcza Boże Narodzenie i wigilijny wieczór, które w polskiej tradycji są mocno związane z rodziną i obecnością najbliższych. Podczas organizowanych w Jaworniku wczasów, w atmosferze przeżywania świąt Bożego Narodzenia w gronie współwyznawców, wszystkim uczestnikom zapewniony jest wypoczynek i opieka. Każdego dnia odbywają się spotkania z zaproszonymi gośćmi, księżmi okolicznych parafii, ciekawymi osobami. Szczególnie uroczysta jest kolacja wigilijna, obiady świąteczne oraz wieczór sylwestrowy. W programie przedstawiona zostanie nie tylko relacja z pobytu, ale także został poruszony problem samotności i miejsca osób starszych we wspólnocie wyznaniowej i społecznej oraz roli Kościoła w tej kwestii.



09:00 DOM - ODC. 5/25 - PONAD 200 CZWARTKÓW

Serial obyczajowy TVP, 97 min, Polska, 1980
Reżyseria: Jan Łomnicki
Scenariusz: Jerzy Janicki, Andrzej Mularczyk
Zdjęcia: Bogusław Lambach
Muzyka: Waldemar Kazanecki
Aktorzy: Jolanta Żółkowska, Tomasz Borkowy, Bożena Dykiel, Anna Ciepielewska, Barbara Soltysik, Joanna Szczepkowska, Stefania Iwińska, Jan Englert, Wirgiliusz Gryń, Tadeusz Janczar, Wacław Kowalski, Gustaw Lutkiewicz, Zygmunt Malanowicz, Jerzy Michotek, Henryk Bista

Basia Lawinówna trafia do szpitala w Otwocku. Choroba zbliża ją do Andrzeja, który okazuje dziewczynie wiele czułości, a w końcu odważy się zaproponować jej małżeństwo. Los nie szczędzi mu jednak zmartwień. Będąc potajemnie w rodzinnym Sierpuchowie, Talar jest świadkiem zabójstwa młodego ZWM - owca. Oskarżony o popełnieniezbrodni zostaje Wiktor. Andrzej wie, że jego przyjaciel z dawnych lat jest niewinny, usiłuje mu pomóc, lecz niewiele może zdziałać. W sanatorium w Otwocku przypadkiem spotyka dawnego dowódcę. Za dezercję Andrzeja oficer został zdegradowany, przez całe lata żył myślą o zemście. Następny konflikt wywołuje pojawienie się w Warszawie drugiego z braci Talarów. Bronek zyskał sławę bohatera pracy socjalistycznej. Wyrwany ze środowiska wiejskiego, chce użyć życia w stolicy, nic sobie nie robi z braterskich przestróg. Wszystkie niepowodzenia rekompensuje jednak Andrzejowi ślub z Basią. Państwo Lawinowie cieszą się szczęściem córki. Cios spada nieoczekiwanie. Nazajutrz po ślubie przychodzi list z Kanady od Łukasza. Dawny narzeczony Basi żyje.



10:45 GÓRNA PÓŁKA SMAKU - ODC. (4)

Magazyn kulinarny, 25 min, Polska, 2024
Reżyseria: Michał Czerwonka, Michał Czerwonka
Scenariusz: Michał Czerwonka, Marcin Kurek
Zdjęcia: Rafał Brzuś
Muzyka: Sebastian Ładyżyński

Na antenie TVP2 zadebiutuje nowy format kulinarno - detektywistyczny z udziałem znanego szefa kuchni młodego pokolenia - Orsona Hejnowicza, oraz gwiazdy polskiego kryminału - Marka Krajewskiego. Będzie to program o produktach i tradycjach Dolnego Śląska, pokazujący także znane i mniej znane atrakcje turystyczne tego regionu. Program realizowany będzie metodą filmową, z dużą dbałością o detal. Pisarz Marek Krajewski nie tylko wystąpi jako bohater serii, ale użyczy też w programie swojego głosu jako lektor. Ekscentryczny kucharz Orson Hejnowicz odwiedza ciekawych producentów, poznaje ich tradycje, przepisy, ogląda produkty, sprawdza warunki ich uprawy itd. Tajemniczy, introwertyczny pisarz - detektyw podąża za nim krok w krok opisując lokalne historie z dreszczykiem. Finałem odcinka jest wielkie rodzinne gotowanie z produktów pokazanych w odcinku.



11:20 NIEZNANE TWARZE HISTORII - MARYJA. ODC. 3/6
(THE FACES OF HISTORY)

Serial dokumentalny, 36 min, Wielka Brytania, 2022

Pamięć o niektórych osobowościach przetrwała próbę czasu. Wielu ludzi kojarzy Kleopatrę, Joannę d'Arc, Marco Polo, Szekspira czy św. Mikołaja, ale czy na pewno ich znają i czy wiedzą jak wyglądali. Seria zagłębia się w osobiste historie tych niezwykłych postaci. Aktor Derek de Lint podróżuje po całym świecie, aby odkryć nowe dowody, które przybliżą nas do nich jak nigdy wcześniej i ujawnią nam psychologiczne, fizyczne i społeczne profile każdej z tych osób. W trakcie podróży zespołu badawczego każdy nowy dowód jest przekazywany uznanemu grafikowi 3D Mao Lin Liao, który wykorzystuje wyniki badań do stworzenia zdumiewającej, przypominającej wyglądem postać historyczną, rekonstrukcji. W końcu jesteśmy w stanie spojrzeć im w oczy.



11:55 MYŚLICIELE - SYLWETKI POLSKIE - ODC. 11 LUDWIK GÓRSKI

Cykl reportaży, 4 min, Polska, 2023
Scenariusz: Jacek Kloczkowski
Zdjęcia: Kacper Solan, Wojciech Kursa
Prowadzący: Lidia Olszak

Cykl programów przedstawiających w syntetyczny sposób najważniejsze postacie polskiej myśli politycznej XIX i XX wieku, reprezentujące różne nurty i środowiska ideowe. Wśród proponowanych ponad trzydziestu postaci są m.in. Stanisław Koźmian, Maurycy Mochnacki, Adam Jerzy Czartoryski, Zygmunt Krasiński, Stanisław Cat - Mackiewicz.



12:10 ZIEMIA WIDZIANA Z KOSMOSU - ODC. 2
(EARTH FROM SPACE. 2. PATTERNED PLANET)

Serial dokumentalny, 50 min, Wielka Brytania, 2019
Reżyseria: Barny Revill, Chloe Sarosh
Wykonawcy: Janusz Szydłowski

Odcinek 2 - "Patterned Planet". 
U wybrzeży lądów w strefach tropikalnych często występują rafy koralowe. Na pierwszy rzut oka ich kształty wydają się zupełnie przypadkowe. Istnieją w nich jednak pewne stałe elementy - jasne kręgi otaczające ciemną plamę koralowców. Dzięki zdjęciom satelitarnym naukowcy znaleźli ten charakterystyczny kształt w rafach koralowych na całym świecie. Zrozumienie mechanizmu ich powstawania pozwala lepiej ocenić stan oceanów i stan zdrowia zwierząt zamieszkujących rafy koralowe. Ryby, których życie jest związane z rafą, w różny sposób znajdują pożywienie. Niektóre żerują bezpośrednio na koralowcach. Inne przeszukują dno morskie wokół rafy. Ale żerowanie w otwartej przestrzeni bywa niebezpieczne. Drapieżniki takie jak grańce koralowe czy rekiny patrolują okolice rafy. Dlatego małe ryby tylko wyjątkowo się od niej oddalają. Pilnują, żeby bezpieczne schronienie zawsze było w pobliżu. Z czasem dno wokół każdego fragmentu rafy zostaje ogołocone z pożywienia. Powstają w ten sposób jasne kręgi gołego piasku. Przez miliony lat siły przyrody kształtowały ziemski krajobraz. Ale teraz to my decydujemy o tym, jak w przyszłości będzie wyglądała nasza planeta.



13:15 WOJOWNICY CZASU - KRWAWE POŁONINY, CZYLI BITWA NA KLAROWCU 1915

Cykl dokumentalny, 25 min, Polska, 2024
Reżyseria: Grzegorz Gajewski
Scenariusz: Grzegorz Gajewski
Zdjęcia: Grzegorz Gajewski, Krzysztof Krzyżanowski
Muzyka: Krzysztof Ridan

Wiosną 1915 roku, w niespełna rok od wybuchu, wielka wojna nabrała tempa. Na froncie zachodnim trwała wojna pozycyjna, w której Niemcy - pod Ypres we Francji - po raz pierwszy ulżyli śmiercionośnego gazu, a nad polami bitew pojawiły się pierwsze bojowe aeroplany. Tymczasem na wschodnim froncie rozpoczynała się wielka operacja, której celem miało być przełamanie frontu rosyjskiego w okolicy Gorlic. Jednym z jej epizodów była zapomniana dziś, stoczona 4 maja przez siły rosyjskie, austro - węgierskie i pruskie krwawa bitwa na Górze Rogowskiej, czyli na Klarowcu.



14:00 BILLY YOUNG
(YOUNG BILLY YOUNG)

Western, 85 min, USA, 1969
Reżyseria: Burt Kennedy
Aktorzy: Robert Mitchum, Angie Dickinson, Robert Walker, David Carradine

Klasyczny western zrealizowany w plenerach Arizony, z udziałem pary znanych aktorów: Roberta Mitchuma ("Noc myśliwego", "Przylądek strachu", "Dwoje na huśtawce", "Rzeka bez powrotu", "Przyjaciele Eddiego") oraz słynącej niegdyś z wyjątkowo pięknych nóg Angie Dickinson ("Rio Bravo", "Zabójcy", "Zbieg z Alcatraz"). 
Dwaj wynajęci rewolwerowcy: Jesse Boone i Billy Young zabijają meksykańskiego generała i uciekają konno w kierunku granicy z Teksasem. Rusza za nimi pościg. Gdy koń Billy'ego upada, Jesse zostawia wspólnika własnemu losowi. Youngowi udaje się jednak wyjść cało z opresji. Wędrując przez pustkowie, napotyka Bena Kane'a, byłego szeryfa Dodge City, który poszukuje zabójcy swego syna - Franka Boone'a, ojca Jessego. Frank zabił młodego Kane'a podczas ucieczki z więzienia. Ben zgadza się zabrać Billy'ego do miasteczka Lordsburg w Nowym Meksyku, gdzie przyjął posadę szeryfa, licząc, że w ten sposób łatwiej dopadnie Boone'a seniora. Dotarłszy do celu przekonuje się, że nowa praca nie będzie łatwa. Miasteczkiem trzęsie bowiem niejaki John Behan, który oświadcza nowemu szeryfowi, że nie ma tu dla niego miejsca. W przystojnym Kanie zakochuje się tancerka z miejscowego kabaretu, Lily Beloit, którą Behan traktuje jak swoją własność. Dziewczyna ostrzega szeryfa, że Behan i jego kumpel Frank Boone chcą go zabić. Szeryf, który wreszcie ma szansę pomścić śmierć syna, nie zamierza jednak opuścić miasteczka. Ben imponuje Billy'emu umiejętnościami i doświadczeniem, ale chłopakowi trudno zrezygnować z dotychczasowego życia rewolwerowca, więc odrzuca propozycję zostania jego zastępcą. Wpada jednak w popłoch, kiedy Jesse, wynajęty przez Behana, usiłuje zabić szeryfa i przypadkowo zamiast niego zabija innego człowieka. Kane aresztuje zabójcę nieświadom, że to syn Franka Boone'a. Informuje go o tym dopiero od Billy. Chcąc doprowadzić do ostatecznej konfrontacji z Frankiem, szeryf postanawia wykorzystać swego więźnia jako przynętę.



15:25 NA TROPACH HISTORII - (23.01.2022) DOM ARIAŃSKI

Program historyczny, 12 min, Polska, 2022
Autor: Dorota Kosierkiewicz

Cykl przybliżający historię województwa świętokrzyskiego: miejscowości, domów, ulic, ludzi. Opisując zrywy narodowe, klęski, wielkie i małe zwycięstwa, najnowsze odkrycia archeologiczne i geologiczne.



15:45 FAKE CZY HISTORIA? - ODC. 17

Program historyczny, 50 min, Polska, 2025
Autor: Elżbieta Szumiec - Zielińska
Reżyseria: Marzena Strąg
Prowadzący: Wojciech Szeląg

"Fake czy historia?" to program, który zgłębi kontrowersyjne tematy XX wieku, poddając je dyskusji z udziałem dwóch ekspertów o odmiennych poglądach. Program cechuje dynamiczne tempo i intensywne, 20 - minutowe debaty, które budują dramaturgię i wzbudzają emocje. Korzystamy z autentycznych przestrzeni Muzeum Historii Polski i Muzeum II Wojny Światowej jako historycznego tła dla debat, co nadaje głębi omawianym tematom. Interaktywny element polegający na głosowaniu widzów na eksperta, który przekonał ich do swojego stanowiska, angażuje publiczność, umożliwiając jej bezpośredni udział. Krótkie felietony pełnią funkcję narzędzia do pogłębiania omawianych tematów, zapewniając wszechstronne podejście. Narracja zachęci do krytycznego myślenia oraz do pogłębienia wiedzy widzów na temat spornych wydarzeń z przeszłości, ukazując różnorodne perspektywy i opinie.



16:20 ZAMKI KRESOWE RZECZYPOSPOLITEJ - ZBARAŻ

17 min, Polska, 2005
Autor: Jerzy Janicki
Reżyseria: Jerzy Janicki
Scenariusz: Jerzy Janicki
Zdjęcia: Henryk Janas
Aktorzy: Jadwiga Pechaty, Zbigniew Chrzanowski
Wykonawcy: Stanisław Nicieja

Zbaraż - niegdysiejsza twierdza Rzeczypospolitej, rozsławiona czynami polskiego oręża i upamiętniona przez Henryka Sienkiewicza w "Ogniem i mieczem", dziś jest tylko jednym z wielu małych i sennych ukraińskich miasteczek. Resztki murów obronnych, bramy porośnięte mchem, trawą i łopianami, pozbawione dzwonów kamienne dzwonnice to tylko cień dawnej świetności grodu nad Gniezną. Już w 1474 roku tutejszy zamek został zdobyty przez Tatarów. Odbudował go w 1598 roku Krzysztof Zbaraski, który będąc w Wenecji zamówił u tamtejszego architekta Scamozziego projekt warowni zwanej później palazzo in fortezza. Ale właściwej odbudowy dokonał dopiero architekt holenderski Henrik Van Peene. W XVII wieku zamek przeszedł we władanie rodu Wiśniowieckich. Narrator programu, prof. Stanisław Nicieja przypomina dzieje obrony zbaraskiego zamku, ilustrując swoją opowieść szkicami oraz rysunkami, m. in. Szymona Kobylińskiego i Antoniego Uniechowskiego.



16:45 OPUSZCZONE MIEJSCA - ODC. 3 STRACONE IMPERIUM
(FORSAKEN PLACES - GEHEIME WELTEN / VERLORENES EMPIRE)

Serial dokumentalny, 53 min, Niemcy, 2020

W tej 4 - odcinkowej serii zbudowane ze stali, zalane betonem lub wydobyte spod ziemi pomniki przełomowych momentów historii ożywają na nowo. Swoje osobiste wspomnienia o tych zapomnianych, ale często niedostępnych i groźnych miejscach przywołują związani z nimi świadkowie. Opowiadają o klęskach żywiołowych, wojnach lub wielkich katastrofach, które odcisnęły piętno na tych zabytkach, a także na ludziach mieszkających czy pracujących w ich pobliżu. W czterech odcinkach widzowie poznają dwanaście takich "zaginionych miejsc" - to bazy wojskowe, pokazowe budynki epoki, turystyczne raje i szpitale.



17:50 CZTEREJ PANCERNI I PIES - ODC. 9/21 - ZAMIANA

Serial TVP, 59 min, Polska, 1968
Reżyseria: Konrad Nałęcki
Scenariusz: Janusz Przymanowski, Maria Przymanowska, Stanisław Wohl
Zdjęcia: Romuald Kropat
Muzyka: Adam Walaciński
Aktorzy: Janusz Gajos, Franciszek Pieczka, Wiesław Gołas, Pola Raksa, Włodzimierz Press

Stary Czereśniak wraz z synem Tomaszem kończy budowę domu. Nie ma jednak konia, aby zaorać przydzieloną mu ziemię. Pod wpływem rozmowy z wojskowymi o sytuacji na froncie podejmuje decyzję o wysłaniu syna do dywizji pancernej. Obaj wspólnie podróżują do Gdańska, przeżywając po drodze różne perypetie. W lesie w pozostawione przez nich ubrania przebierają się Niemcy, więc ojciec i syn muszą z konieczności założyć porzucone mundury Wehrmachtu. W takich strojach aresztuje ich radziecki oddział i jako jeńcy docierają w końcu do Gdańska. Tam rozpoznaje ich załoga "Rudego" i obaj Czereśniakowie odzyskują wolność. Dowódca dywizji zgadza się, aby Tomek dołączył do zdekompletowanej załogi czołgu.



19:00 SEKRETY STAROŻYTNYCH INŻYNIERÓW. S. 2 - DAWNE SZLAKI WODNE. ODC. 9
(ANCIENT ENGINEERING S. 2)

Serial dokumentalny, 50 min, Niemcy, 2022

Dziesięcioodcinkowa seria dokumentalna prezentująca najciekawsze i najbardziej intrygujące osiągnięcia inżynierii świata starożytnego, które zainspirowały i wpłynęły na inżynierię współczesną. Każdy odcinek ukazuje jedno przełomowe osiągnięcie, np. budowę piramid, Wielki Mur Chiński, rzymskie drogi czy Tadż Mahal. W każdym są materiały archiwalne, wywiady z ekspertami, rekonstrukcje, wspaniałe zdjęcia z lotu ptaka a także wiedza zaczerpnięta z najnowszych osiągnięć technologii, dzięki czemu można lepiej odkryć tajemnice świata starożytnego. Autorzy serii rzucają nowe światło na technikę, materiały konstrukcyjne i myśl innowacyjną stojące za każdym starożytnym osiągnięciem inżynieryjnym i oferują nowe spojrzenie na ich intrygującą i ważną historię. Producent: Off the Fence dla Curiosity Stream we współpracy z ZDF Studios



20:00 AUSCHWITZ NIE SPADŁO Z NIEBA
(AUSCHWITZ LEGACY)

Film dokumentalny, 50 min, Wielka Brytania, 2023
Scenariusz: Boryana Telbis, Emmy Barouh

Film opowiada o genezie antysemityzmu i jego narastaniu w Niemczech i w Europie w latach 30 ubiegłego wieku. Następnie pokazuje jak ta ideologia przerodziła się w Holocaust i doprowadziła do zagłady europejskich Żydów. Film wykorzystuje archiwa z kilkunastu instytucji oraz relacje ocalałych z Holocaustu.



21:00 07 ZGŁOŚ SIĘ - ODC. 7/21 - BRUDNA SPRAWA

Serial TVP, 59 min, Polska, 1978
Reżyseria: Krzysztof Szmagier
Scenariusz: Krzysztof Szmagier
Zdjęcia: Wiesław Rutowicz
Muzyka: Włodzimierz Korcz
Aktorzy: Bronisław Cieślak, Ewa Florczak, Monika Niemczyk, Zdzisław Tobiasz, Krzysztof Kumor, Zdzisław Kozień, Jerzy Gaweł, Ewa Szewczyk, Halina Kuźniakówna, Aleksandra Koncewicz, Krzysztof Kolba, Roch Siemianowski

W kamienicy w Warszawie została zamordowana w swoim mieszkaniu Ewa Grabik - dziewczyna z półświatka. Podejrzenie pada na jej byłego narzeczonego - Masłowicza. Przyjechał do niej poprzedniego dnia z kolejną propozycją małżeńską, a ona ponownie odrzuciła go. Porucznik Borewicz znajduje też innego podejrzanego, którym jest syn sąsiadki. Łączyły go z Ewą Grabik ciemne interesy, a ta zaczynała go szantażować.



22:10 07 ZGŁOŚ SIĘ - ODC. 8/21 - DLACZEGO PAN ZABIŁ MOJĄ MAMĘ?

Serial TVP, 54 min, Polska, 1978
Reżyseria: Krzysztof Szmagier
Scenariusz: Krzysztof Szmagier
Zdjęcia: Wiesław Rutowicz
Muzyka: Włodzimierz Korcz
Aktorzy: Bronisław Cieślak, Zdzisław Tobiasz, Ewa Florczak, Józef Korzeniowski, Zdzisław Kozień, Hanna Balińska-Korsztyn, Janina Jankowska, Ania Awiłowska, Ryszard Ostałowski

Do kilku wielkich hoteli nadchodzą listy - pisane dziecięcą ręką - z pytaniem "Dlaczego pan zabił moją mamę?" Porucznicy Borewicz i Zubek oraz sierżant Olszańska szukają w szkołach podstawowych autora listów. Znajdują małą Dorotkę, która wie tylko tyle, że jej mama zniknęła, a nią zajęła się babcia. Podejrzenie Borewicza budzi fakt, że babcia dziewczynki nie jest przejęta utratą rodzonej córki. Udaje się ustalić, że Joanna Kostrzewska związała się z Włochem, Tino Ferrettim.



23:15 LES MILLES

Dramat wojenny, 102 min, Polska/Francja, 1995
Reżyseria: Sebastien Grall
Scenariusz: Sebastien Grall
Aktorzy: Jean - Pierre Marielle, Henryk Bista, Andrzej Mastalerz, Jan Peszek, Marek Walczewski, Eugeniusz Priwieziencew, Władysław Kowalski, Tadeusz Borowski, Tomasz Dedek, Piotr Grabowski, Marcin Troński, Jerzy Karaszkiewicz, Rafał Walentynowicz, Ticky Holgado, Rudiger Vogler

W 1940 r. rzesze uciekinierów zbiegłych do Francji w poszukiwaniu schronienia przed faszyzmem, zostało zatrzymanych przez francuską policję i umieszczonych w obozach dla internowanych. Osnuty na autentycznych zdarzeniach film przedstawia losy więźniów jednego z takich obozów z okresu II wojny światowej. 
Akcja "Les Milles" rozpoczyna się właśnie w czerwcu 1940 r. w tytułowym miasteczku w Prowansji. To tu, w miejscu nieczynnej już cegielni zarekwirowanej przez armię zorganizowano obóz dla internowanych. Wśród tysięcy więźniów są Niemcy, Austriacy, Polacy, Czesi, wielu wybitnych ludzi nauki i kultury. Komendantem zostaje kapitan Charles Perrochon, który skrupulatnie wypełnia swoje obowiązki, przestrzega dyscypliny, gorliwie wykonuje powierzone mu zadania, nie ulegając nastrojom i emocjom. I chociaż z pozoru jest surowy i niedostępny, okaże się, że los powierzonych mu ludzi wcale nie jest mu obojętny. Od początku komendant żąda, by kapitan Moinard w pofabrycznych pomieszczeniach, gdzie przebywają internowani, zaprowadził ład i porządek, aby znalazły się tam stoły i łóżka, oczekuje też natychmiastowego urządzenia pryszniców i latryn. Komendant nie pozostaje obojętny na los powierzonych mu ludzi. Kiedy zmienia się sytuacja polityczno - militarna, zdecydowanie staje w ich obronie. Wiedząc, jaki los czeka internowanych, jako pierwszy ujmuje się za nimi, by nie dopuścić do przekazania ich władzom Vichy, a co za tym idzie wydania później Niemcom. Charles Perrochon organizuje ewakuację z obozu wszystkich internowanych, którzy z różnych powodów czują się tu zagrożeni. W tym celu rekwiruje pociąg na stacji rozrządowej w Marsylii. W wypełnionych po brzegi składach po dowództwem kapitana Moinarda więźniowie ruszają do portu w Bayonne, skąd statkiem zostaną przetransportowani do Casablanki. Za przewóz interrnowanych trzeba jednak słono zapłacić. Młoda dziennikarka z Boston Club, Mary - Jane Cooper, z którą komendant zetknął się już wcześniej, ma pomóc mu w szukaniu protekcji w ambasadzie amerykańskiej.



01:15 DZIEWCZĘTA Z AUSCHWITZ

Film dokumentalny, 50 min, Polska, 2010
Reżyseria: Kinga Wołoszyn - Świerk
Scenariusz: Kinga Wołoszyn - Świerk
Zdjęcia: Piotr Sędzikowski

Spojrzenie na tematykę obozową oczami współczesnych młodych kobiet i ich rówieśnic sprzed 65 lat, byłych więźniarek obozu Auschwitz - Birkenau. 	Niemiecki nazistowski przemysł zagłady wybierał swoje ofiary niezależnie od pochodzenia, statusu społecznego czy narodowości. W filmie, obok Polek, występują również Czeszka i Niemka. Pomimo tak dużego upływu czasu, wspomnienia obozowe wciąż żyją w pamięci tych kobiet. Nie mogą się od nich uwolnić także najbliższe im osoby. Dla pokolenia, które nigdy nie zaznało wojny i dorastało we względnym dobrobycie, opowieści o obozowym życiu są szokujące. I nie są w nich najważniejsze elementy powszechnie znane z podręczników historii - głód, brak higieny, insekty czy choroby, ale wszechobecne poniżenie godności człowieka schodzące poniżej poziomu zezwierzęcenia. Wspomnienia kobiety, która trafiła do obozu jako 9 - letnia dziewczynka, czy młodej matki rodzącej w koszmarnych warunkach swoje pierwsze dziecko, w zestawieniu ze świadomością, że wszystko to wydarzyło się nie tak dawno w środku Europy, skłaniają do refleksji nad ciemną stroną natury człowieka i drzemiącymi w niej demonami, które tak łatwo było obudzić. 
W filmie poruszane są również zagadnienia łatwego życia w obozie, zazwyczaj pomijane w dotychczas znanych produkcjach o podobnej tematyce. Czy zwolnienie członkiń obozowej orkiestry kobiecej od ciężkich prac fizycznych miało być rekompensatą za ciągnące się przez całe życie psychiczne obciążenie, wynikające ze świadomości przygrywania skocznych utworów kolumnom maszerującym do komór gazowych? Czym był obozowy dom publiczny? Miejscem rozrywki czy kolejnym trybikiem służącym podniesieniu wydajności pracy w upiornym systemie zagłady? Czy praca kobiet w Puffie oznaczała lepsze jedzenie i ubranie, czy najgorsze z upokorzeń, jakie może spotkać kobietę? Wszelkie uogólnione oceny są w tym wypadku nieuprawnione i niestosowne, a próby odpowiedzi na tego rodzaju pytania prowadzą do zastanowienia się nad postawą, jaką każdy z nas przyjąłby, stojąc wobec takiego bezmiaru ludzkiej tragedii.



02:20 SZEROKIE TORY - JEDEN DZIEŃ Z ŻYCIA UKRAIŃSKIEGO MNICHA, KTÓRY NAWRACA PROSTYTUTKI

Reportaż, 25 min, Polska, 2001
Scenariusz: Barbara Włodarczyk
Zdjęcia: Wiktor Politow

W tym wydaniu jeden dzień z życia prawosławnego zakonnika - o. Filareta, proboszcza w wiejskiej parafii pod Kijowem, który współpracuje z milicją obyczajową w Kijowie i próbuje na własną rękę przeciwdziałać zjawisku prostytucji.