TVP Historia                    Sobota, 01.02.2025

07:05 BYŁ TAKI DZIEŃ - 1 LUTEGO

Felieton, 2 min, Polska, 2006
Autor: Janusz Weychert

1883 - Sienkiewicz napisał pierwsze słowa "Trylogii"; 
1944 - zamach na Franza Kutscherę - kata Warszawy; 
1972 - pierwszy kalkulator kieszonkowy; 
1978 - likwidacja zespołu filmowego "Pryzmat";



07:10 KORONA KRÓLÓW. JAGIELLONOWIE - ODC. 225 (SEZON 2 ODCINEK 100)

Serial historyczny TVP, 24 min, Polska, 2024
Reżyseria: Krzysztof Łukaszewicz, Piotr Fiedziukiewicz, Tomasz Matuszczak, Piotr Bieliński
Scenariusz: Anna Krasuska, Katarzyna Terechowicz - Cesarz, Monika Zięba - Rybowska
Aktorzy: Paweł Hrab, Mateusz Weber, Krzysztof Cybulski, Weronika Malik, Aleksandra Radwan, Klara Williams, Kamil Szklany, Adam Rosa, Robert Gulaczyk, Iwona Katarzyna Pawlak, Franciszek Karpiński, Mateusz Mirczyński, Maksymilian Zieliński, Maria Pawłowska, Przemysław Stippa

Bunt w Opatowie. 12 lipca 1434 r. W Opatowie zbiera się zbuntowana szlachta. Przewodzą im Spytek (Adam Rosa), Dziersław (Karol Lelek) i Andrzej Tęczyński (Jędrzej Jezierski). Chcą urzędów i wstrzymania koronacji. Biskup Oleśnicki (Przemysław Stippa) jedzie do Opatowa, aby powstrzymać szlachtę. Na zjeździe wygłasza płomienną mowę do buntowników. Trzeba szybko koronować królewicza Władysława, bo w przeciwnym razie tron obejmie Siemowit Mazowiecki albo Zygmunt Luksemburski. Czy szlachta go posłucha? Anna Twerska (Weronika Malik) i Świdrygiełło (Michał Chruściel) chcą usunąć synów Jagiełły, aby tron mógł objąć Luksemburczyk. Petra (Anna Nieciąg), na podolskim gościńcu, wpada w łapy Fedora (Robert Gulaczyk) i jego ludzi. Świdrygiełło stawia przed nią wybór niemożliwy - życie jej dzieci i siostry za życie królewskich synów. W Krakowie Katka (Anna Oberc) i Kunegunda (Weronika Jaskółka) chcą pokazać Jagnie (Malwina Dubowska), że Giovanni (Franciszek Karpiński) jest zwykłym uwodzicielem.



07:45 FLESZ HISTORII - ODC. 697

Cykl reportaży, 15 min, Polska, 2025

Program którego celem jest prezentowanie najciekawszych informacji o wydarzeniach historycznych, wystawach, inscenizacjach w całej Polsce.



08:05 HISTORIA KUCHNI POLSKIEJ - KUCHNIA W CZASACH KOPERNIKA, CZYLI RENESANS OD KUCHNI

Cykl dokumentalny, 25 min, Polska, 2024
Reżyseria: Tomasz Rostworowski, Mirosław Bork
Scenariusz: Jarosław Dumanowski, Mirosław Bork

Trudno uwierzyć, że do tej pory nie powstał program na temat polskiej kuchni pokazująca, w sposób systematyczny i zgodny z najnowszymi badaniami, dziedzictwo kulinarne otrzymane od naszych przodków. Seria dokumentalna pt. "Historia kuchni polskiej" wypełnia tę lukę zabierając widzów w podróż przez niezwykłe smaki, tradycje i obyczaje. Scenariusz opiera się na pracach naukowych prof. Jarosława Dumanowskiego, głównego eksperta i prowadzącego narrację. Odtworzenia potraw obecnych na polskich stołach od czasów Chrztu Polski do współczesności dokonuje Maciej Nowicki, twórca nowego trendu w polskiej kuchni - historycznej rekonstrukcji kulinarnej. Wnikliwe przedstawienie tła historycznego pozwala na zrozumienie okoliczności, w których kształtowała się polska kuchnia. Rozmowy ze specjalistami z Polski i ze świata uzupełniają narrację, ukazując przenikanie idei i potraw ponad europejskimi granicami. Przywołanie konkretnych przepisów i ich odtworzenie w studiu kulinarnym ułatwia widzom zrozumienie smaków i technik przygotowywania potraw z przeszłości, a chronologia odcinków odpowiada najważniejszym zmianom zachodzącym w polskiej kuchni w kolejnych okresach historycznych. Historia kuchni polskiej to historia polskiej kultury materialnej w wersji dla każdego.
Odc. 5. Mikołaj Kopernik był nie tylko wielkim astronomem, ale też ekonomistą, duchownym i lekarzem. A w okresie renesansu od lekarza do specjalisty żywieniowego była droga niedaleka. W XVI wieku wierzono, że świat jest zbudowany z czterech pierwiastków: ognia, ziemi, powietrza i wody. To one miały decydować o zdrowiu człowieka. W oparciu o te założenia formułowano dietetyczne i medyczne porady, a szczególną popularność zyskała dietetyka humoralna. Wydawano zielniki opisujące dietetyczne właściwości nie tylko ziół, ale także zbóż, warzyw i innych pokarmów pochodzenia roślinnego i zwierzęcego. Kopernik, za sprawą spotkań z Kallimachem (Filip Buonaccorsi) oraz studiów medycznych w Bolonii i Padwie, został zwolennikiem dietetyki humoralnej i wprowadzał ją w życie w swej praktyce medycznej. Jarosław Dumanowski śledzi praktyki dietetyczne obecne w czasach Kopernika, a Maciej Nowicki rekonstruuje przepisy z pierwszej połowy XVI wieku.



09:00 DOM - ODC. 6/25 - NOSIĆ SWOJĄ SKÓRĘ

Serial obyczajowy, 96 min, Polska, 1980
Reżyseria: Jan Łomnicki
Scenariusz: Jerzy Janicki, Andrzej Mularczyk
Zdjęcia: Bogusław Lambach
Muzyka: Waldemar Kazanecki
Aktorzy: Jolanta Żółkowska, Tomasz Borkowy, Bożena Dykiel, Stefania Iwińska, Barbara Soltysik, Joanna Szczepkowska, Anna Ciepielewska, Jan Englert, Wirgiliusz Gryń, Tadeusz Janczar, Wacław Kowalski, Gustaw Lutkiewicz, Zymunt Malanowicz

Andrzej i Basia są szczęśliwi w pierwszych miesiącach małżeństwa. Nie zdają sobie sprawy z rozterek, jakie przeżywają państwo Lawinowie, ilekroć odbierają listy od Łukasza z Kanady. Andrzej popada w konflikt z uczelnianą organizacją ZMP, martwi go też tryb życia jego brata, Bronka. Pomimo trudności Talar kończy studia, otrzymuje wymarzony dyplom inżyniera. Życie Bronka przypomina natomiast staczanie się po równi pochyłej; dawny bohater pracy socjalistycznej, zapijaczony i wykolejony, ginie tragicznie. Najmłodszy z braci, Leszek, obwinia Andrzeja o jego śmierć. Propagandowa szopka, jaką urządzają podczas pogrzebu szefowie organizacji młodzieżowej, pogłębia rozdźwięk w rodzinie Talarów. Konflikty i kłopoty osobiste nie pozwalają Andrzejowi w pełni cieszyć się sukcesami w fabryce, gdzie właśnie uruchomiono produkcję pierwszego samochodu marki Warszawa.



10:45 CZTERY STRONY ŚWIATA - PERUWIAŃSKIE DROGI I BEZDROŻA. ODC. 8
(LANDS OF THE EARTH)

Serial dokumentalny, 52 min, Francja, 2022
Lektor: Maciej Guzowski

Dziś zwiedzanie świata nie jest już tak odkrywcze jak dawniej. Niewiele jest bowiem zakątków naszej planety, które pozostają nieznane. Autorzy serii z wielką pasją i ciekawością eksplorują miejsca spoza utartych szlaków, małe wioski, których piękno do tej pory nie zostało odkryte. Docierają do nich pieszo, pociągiem lub łodzią i niezwykle uważnie przyglądają się temu, co napotkali.



11:50 PODZIEMNE WŁOCHY - AMELIA I NARNI. ODC. 4/8
(UNDER ITALY)

Serial dokumentalny, 60 min, Włochy, 2016
Reżyseria: Dario Marani

Pełna przygód podróż po podziemnym, nieznanym i tajemniczym świecie kryjącym się zarówno pod największymi miastami, jak i wioskami Włoch. Miały one często ogromne znaczenie historyczne, dlatego ich eksploracja pozwala poznać od podszewki dawne i współczesne dzieje tego kraju. W każdym odcinku gospodarz serii, amerykański archeolog Darius Arya, osobiście odkrywa włoskie podziemia: od Rzymu do Neapolu, od Narni do Gran Sasso, przez miejsca o ogromnym znaczeniu historycznym i archeologicznym, po współczesne miejskie kanały, a to pozwala prześledzić historię Italii od prehistorii, przez epokę grecko - rzymską, wczesnego chrześcijaństwa i średniowiecze do dziś.



12:50 POWSTALI 1863 - 64 - MICHAŁ HEIDENREICH "KRUK"

Felieton, 3 min, Polska, 2023
Reżyseria: Przemysław Bednarczyk
Scenariusz: Przemysław Bednarczyk

Filmowe sylwetki osób, związanych z powstaniem styczniowym 1863 roku. Odc. 8 - Michał Heidenreich "Kruk".



13:00 PARK NARODOWY NEW FOREST
(THE CROWN'S ANCIENT FOREST / WALD DER WILDEN PONYS)

Film dokumentalny, 50 min, Wielka Brytania/Austria, 2021
Reżyseria: Emma Ross, Sarah Cunliffe

W sercu południowej Anglii leży królewski las; dzikie i magiczne miejsce o starożytnym pięknie, które prawie się nie zmieniło od czasu, gdy król Wilhelm Zdobywca ogłosił je jako swoje tereny łowieckie około 900 lat temu. Rozciągający się od słynnych równin Salisbury do skalistych brzegów kanału La Manche Park Narodowy New Forest jest największym i najbogatszym nizinnym obszarem dzikiej przyrody w Wielkiej Brytanii, w którym występuje więcej starożytnych lasów, omszałych bagien i bogatych wrzosowisk-  niż jakikolwiek inny krajobraz w Europie. W filmie jesteśmy świadkami niezwykłego roku w tej starodawnej krainie i historii opowiedzianych oczami najbardziej kultowych zwierząt. Poznamy nowo narodzone źrebię, parę jastrzębi gnieżdżących się w prastarych lasach, daniela i jego jelonka oraz rodzinę lisów. Jak przetrwają coraz bardziej dotkliwe susze w parku, niszczycielskie pożary i surowe zimowe opady śniegu? Od uczty po głód, to niezwykła opowieść o tym, jak jeden z najbardziej spektakularnych parków narodowych w Wielkiej Brytanii daje schronienie wielu rzadkim gadom i owadom oraz jak jego mieszkańcy nadal odgrywają kluczową rolę w kształtowaniu przyszłości lasu.



14:05 WOJOWNICY CZASU - MY Z NAPOLEONEM, CZYLI DRUGA WOJNA POLSKA 1812

Cykl dokumentalny, 25 min, Polska, 2024
Reżyseria: Grzegorz Gajewski
Scenariusz: Grzegorz Gajewski
Zdjęcia: Grzegorz Gajewski, Krzysztof Krzyżanowski
Muzyka: Krzysztof Ridan

"O roku ów!" Tą pełną entuzjazmu frazą Adam Mickiewicz skomentował w "Panu Tadeuszu" moment podjęcia przez Cesarza Francuzów w 1812 roku przygotowań do rozprawy z Rosją. Bonaparte nadał jej miano "drugiej polskiej wojny". Trudno się dziwić, że do udziału w niej Polacy natychmiast poczuli się zobowiązani!. Zobaczmy więc, co z tego dla nich wynikło...



14:50 07 ZGŁOŚ SIĘ - ODC. 7/21 - BRUDNA SPRAWA

Serial TVP, 59 min, Polska, 1978
Reżyseria: Krzysztof Szmagier
Scenariusz: Krzysztof Szmagier
Zdjęcia: Wiesław Rutowicz
Muzyka: Włodzimierz Korcz
Aktorzy: Bronisław Cieślak, Ewa Florczak, Monika Niemczyk, Zdzisław Tobiasz, Krzysztof Kumor, Zdzisław Kozień, Jerzy Gaweł, Ewa Szewczyk, Halina Kuźniakówna, Aleksandra Koncewicz, Krzysztof Kolba, Roch Siemianowski

W kamienicy w Warszawie została zamordowana w swoim mieszkaniu Ewa Grabik - dziewczyna z półświatka. Podejrzenie pada na jej byłego narzeczonego - Masłowicza. Przyjechał do niej poprzedniego dnia z kolejną propozycją małżeńską, a ona ponownie odrzuciła go. Porucznik Borewicz znajduje też innego podejrzanego, którym jest syn sąsiadki. Łączyły go z Ewą Grabik ciemne interesy, a ta zaczynała go szantażować.



15:55 07 ZGŁOŚ SIĘ - ODC. 8/21 - DLACZEGO PAN ZABIŁ MOJĄ MAMĘ?

Serial TVP, 54 min, Polska, 1978
Reżyseria: Krzysztof Szmagier
Scenariusz: Krzysztof Szmagier
Zdjęcia: Wiesław Rutowicz
Muzyka: Włodzimierz Korcz
Aktorzy: Bronisław Cieślak, Zdzisław Tobiasz, Ewa Florczak, Józef Korzeniowski, Zdzisław Kozień, Hanna Balińska-Korsztyn, Janina Jankowska, Ania Awiłowska, Ryszard Ostałowski

Do kilku wielkich hoteli nadchodzą listy - pisane dziecięcą ręką - z pytaniem "Dlaczego pan zabił moją mamę?" Porucznicy Borewicz i Zubek oraz sierżant Olszańska szukają w szkołach podstawowych autora listów. Znajdują małą Dorotkę, która wie tylko tyle, że jej mama zniknęła, a nią zajęła się babcia. Podejrzenie Borewicza budzi fakt, że babcia dziewczynki nie jest przejęta utratą rodzonej córki. Udaje się ustalić, że Joanna Kostrzewska związała się z Włochem, Tino Ferrettim.



16:55 PIOSENKĄ PRZEZ HISTORIĘ - UNIWEREK 200 LAT

Teledysk, 9 min, Polska, 2018
Reżyseria: Anna Kwiatkowska
Scenariusz: Anna Kwiatkowska
Zdjęcia: Michał Jarosiński, Adam Fręśko
Wykonawcy: Jakub Sienkiewicz, Tomasz Grochowalski, Piotr Łojek, Leon Paduch, Aleksander Korecki, Jacek Wąsowski

Największy Polski Uniwersytet - Uniwersytet Warszawski powstał w 1818 roku z połączenia Szkoły Prawa i Szkoły Lekarskiej założonych w czasach napoleońskich. Pomysłodawcami jego utworzenia byli ksiądz Stanisław Staszic i hrabia Stanisław Kostka Potocki - minister wyznań i oświecenia publicznego Królestwa Polskiego. Utworzono wówczas pięć wydziałów, które symbolizują gwiazdki znajdujące się do dziś w godle uczelni. Mimo że powołany przez Cara Uniwersytet stał się szkołą patriotyzmu i kuźnią niepodległościowych aspiracji Polaków, studenci i absolwenci Uniwersytetu stanęli do walki w Powstaniu Listopadowym. W ramach represji zaledwie w 15 lat po otwarciu car zamknął uczelnię. Na jej ponowne otwarcie zgodził się dopiero z górą ćwierć wieku później. Szkoła Główna, bo tak nazwano uczelnię, otworzyła podwoje w listopadzie 1862 roku. Rok później wybuchło Powstanie Styczniowe, w które zaangażowali się studenci i profesorowie. I tym razem w ramach represji uczelnia została zamknięta. Otworzono ją dopiero kiedy wojska carskie w 1915 roku opuściły Warszawę. Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości Uniwersytet po raz pierwszy w historii mógł się rozwijać w warunkach wolności nauki i nauczania. Na początku lat 30. był już największym polskim uniwersytetem z 250 profesorami i dziesięcioma tysiącami studentów. W 1935 roku zyskał imię Józefa Piłsudskiego. W czasie hitlerowskiej okupacji Uniwersytet jak inne uczelnie został zamknięty. A jednak mimo grożącej kary śmierci nauczania nie przerwano. W podziemnym Uniwersytecie niemal 300 nauczycieli akademickich wykładało dla trzech i pół tysiąca studentów. W czasie Powstania Warszawskiego toczyły się na terenie Uniwersytetu zaciekłe walki. Zniszczony w ponad sześćdziesięciu procentach po wojnie został odbudowany. W 1968 roku stał się sceną protestów studentów walczących o wolność z komunistami. Pracownicy i studenci Uniwersytetu walnie przyczynili się do odzyskania przez Polskę pełnej wolności.



17:10 NAJMNIEJSZE KRAJE EUROPY - ODC. 5 LUXEMBURG - MAŁY WIELKI KRAJ
(MICROSTAATEN EP. 5 LUXEMBURG - KLEINES LAND GANZ GROSS / EUROPE'S MICROSTATES)

Serial dokumentalny, 52 min, Niemcy, 2021
Reżyseria: Michael Gregor

Seria dokumentalna opowiadająca o najmniejszych państwach Europy. Mikropaństwa Andory, Liechtensteinu, Luksemburga, Malty, Monako i San Marino są bardzo łatwe do przeoczenia. Są wciśnięte między największe kraje. Niemniej jednak mikropaństwom udało się zachować własne tradycje oraz florę i faunę, które obecnie są rzadkością dla reszty świata. Niezwykłe lokalizacje mikropaństw często znajdują się w ekstremalnych regionach górskich lub przybrzeżnych, co czyni je rajem dla zagrożonych gatunków. Jednak stabilność ich środowiska naturalnego jest zagrożona przez problemy środowiskowe, które należy rozwiązać. Podróżujemy do każdego z tych mikropaństw i opowiadamy historie ich odważnych wysiłków na rzecz zachowania ich naturalnych cech i kulturowej autonomii. 
Odcinek piąty zabierze nas do Luksemburga, państwa położonego w Europie Zachodniej. Graniczy ono z Francją od południa, Niemcami od wschodu i z Belgią od zachodu i północy. Jest państwem członkowskim Unii Europejskiej oraz NATO. Główne ośrodki turystyczne: miasto Luksemburg, Vianden oraz dolina rzeki Mozeli i Ardeny. Serce Europy. Centrum polityczne. Władza i pieniądze. Tak znamy Luksemburg. Jednak ta minimonarchia to również różnorodne krajobrazy. Bajkowe lasy na północy i urokliwa dolina Mozeli na południowym wschodzie. Skalne olbrzymy w Małej Szwajcarii i jezioro zaporowe na rzece Sure na zachodzie. A przede wszystkim ludzie, którzy ten kraj kształtują i żyją w harmonii z otoczeniem. Którzy chronią to, co im drogie. Naturę.



18:10 CZTEREJ PANCERNI I PIES - ODC. 10/21 - KWADRANS PO NIEPARZYSTEJ

Serial TVP, 54 min, Polska, 1969
Reżyseria: Konrad Nałęcki
Scenariusz: Maria Przymanowska, Janusz Przymanowski, Stanisław Wohl
Zdjęcia: Romuald Kropat
Aktorzy: Janusz Gajos, Franciszek Pieczka, Wiesław Gołas, Pola Raksa, Włodzimierz Press

Załoga czołgu "Rudy" dostaje zadanie opanowania niemieckiego zamku. Grigorij i Lidka jadą osobno samochodem. Mają kontaktować się z Jankiem Kosem kwadrans po każdej nieparzystej godzinie. Niestety, gdy docierają na miejsce, wpadają w pułapkę i zostają uwięzieni przez Niemców. Przeczuwając niebezpieczeństwo, Janek wysyła Szarika z odsieczą. Pies uwalnia oboje, ale wywiązuje się walka, w której uczestniczy też reszta załogi. Polacy dowiadują się, że w zamku ukrywa się grupa zwiadowcza, a wkrótce na pobliskim polu ma wylądować niemiecki desant. Załoga "Rudego" nie ma czasu, by wezwać posiłki, żołnierze mogą liczyć tylko na siebie. Okazuje się, że Niemcy zamierzają wysadzić pobliski, ważny strategicznie most.



19:15 FAKE CZY HISTORIA? - ODC. 18

Program historyczny, 50 min, Polska, 2025
Autor: Elżbieta Szumiec - Zielińska
Reżyseria: Marzena Strąg
Prowadzący: Wojciech Szeląg

"Fake czy historia?" to program, który zgłębi kontrowersyjne tematy XX wieku, poddając je dyskusji z udziałem dwóch ekspertów o odmiennych poglądach. Program cechuje dynamiczne tempo i intensywne, 20 - minutowe debaty, które budują dramaturgię i wzbudzają emocje. Korzystamy z autentycznych przestrzeni Muzeum Historii Polski i Muzeum II Wojny Światowej jako historycznego tła dla debat, co nadaje głębi omawianym tematom. Interaktywny element polegający na głosowaniu widzów na eksperta, który przekonał ich do swojego stanowiska, angażuje publiczność, umożliwiając jej bezpośredni udział. Krótkie felietony pełnią funkcję narzędzia do pogłębiania omawianych tematów, zapewniając wszechstronne podejście. Narracja zachęci do krytycznego myślenia oraz do pogłębienia wiedzy widzów na temat spornych wydarzeń z przeszłości, ukazując różnorodne perspektywy i opinie.



19:50 NA TROPACH HISTORII - (02.10.2022) GÓRA MIEDZIANKA

Program historyczny, 11 min, Polska, 2022
Autor: Dorota Kosierkiewicz

Cykl przybliżający historię województwa świętokrzyskiego: miejscowości, domów, ulic, ludzi. Opisuje zrywy narodowe, klęski, wielkie i małe zwycięstwa, najnowsze odkrycia archeologiczne i geologiczne. Podąża śladami, które pozostawiła historia, ale nie tylko ta oczywista, zapisana ruinami zamków, kościołami, dziełami sztuki, ale również nawiązuje do prehistorii i archeologii.



20:10 LEGENDA ORIENT EXPRESSU
(ORIENT EXPRESS - A TRAIN WRITES HISTORY)

Film dokumentalny, 58 min, Niemcy, 2020
Reżyseria: Gerhard J. Rekel
Scenariusz: Gerhard J. Rekel
Lektor: Marek Ciunel

Wprowadzenie Orient Expressu - zwanego również "pociągiem pociągów" - na tory wymagało nie lada wytrwałości. Kilkukrotnie ambitny projekt Georges' a Nagelmackersa był bliski porażki, ponieważ belgijski przedsiębiorca stanął w obliczu bankructwa swojej firmy produkującej wagony sypialne, Compagnie International des Wagons - Lits (CIWL). Mimo to nie ustawał w dążeniu do celu - połączenia stolic Europy siecią nocnych pociągów.



21:20 LOMBARDZISTA
(THE PAWNBROKER)

Dramat, 110 min, USA, 1964
Reżyseria: Sidney Lumet
Scenariusz: Morton S. Fine, David Friedkin
Zdjęcia: Boris Kaufman
Muzyka: Quincy Jones
Aktorzy: Rod Steiger, Geraldine Fitzgerald, Brock Peters, Jaime Sanchez

Sol Nazerman (Rod Steiger) pracuje w nowojorskim lombardzie. Jest Żydem, któremu udało się przetrwać Auschwitz. Codzienne sytuacje, jakie mężczyzna napotyka w pracy i w życiu osobistym, przywołują na myśl traumatyczne wspomnienia z okresu pobytu w obozie.



23:25 OFICER I SZPIEG
(J'ACCUSE)

126 min, Włochy/Francja, 2019
Reżyseria: Roman Polański
Scenariusz: Robert Harris, Roman Polański
Aktorzy: Jean Dujardin, Louis Garrel, Emmanuelle Seigner

Oparta na faktach historia Alfreda Dreyfusa, francuskiego oficera żydowskiego pochodzenia, skazanego na dożywocie za zdradę swojej ojczyzny i zesłanego na wygnanie. Georges Picquart, nowy szef wywiadu, wkrótce po uwięzieniu Dreyfusa odkrywa, że dowody przeciwko skazanemu zostały spreparowane. Wbrew swoim przełożonym Picquart postanawia za wszelką cenę ujawnić prawdę. Film zrealizowany na podstawie bestsellerowej powieści Roberta Harrisa.



01:50 KGB: TARCZA I MIECZ - ODC. 2/3
(KGB - THE SWORD AND THE SHIELD)

Cykl dokumentalny, 50 min, Niemcy, 2019
Reżyseria: Jamie Doran

Rosja to największy kraj na Ziemi. Przez wielu niezrozumiany, w innych wzbudzający przerażenie. W XX wieku historia Rosji była także historią jej służb bezpieczeństwa wykorzystywanych przez państwo sowieckie do tłumienia wszelkich przejawów sprzeciwu wobec władzy. Z ich rąk ucierpiały miliony osób. Ich agenci mają na swoim koncie masowe egzekucje, tajne wojny, zamachy stanu, kradzież bomby atomowej z USA, hakowanie i otrucia. To najbardziej niebezpieczne służby bezpieczeństwa na świecie. Ale choć w dzisiejszej Rosji wiele się zmieniło, służby te są prawdopodobnie silniejsze niż kiedykolwiek. Stało się tak za sprawą podoficera operacyjnego KGB, który został prezydentem, Władimira Putina. Film dokumentalny wyreżyserowany i wyprodukowany przez zdobywcę czterech nagród Emmy, Jamie Dorana. To historia opowiadana przez weteranów KGB i ich ofiary. Odcinek drugi opowiada o okresie stalinowskim oraz o roli, jaką odegrał w nim Ławrientij Beria.



02:55 SZEROKIE TORY - JEDEN DZIEŃ Z ŻYCIA WETERYNARZA W MOSKWIE

Cykl reportaży, 25 min, Polska, 2003
Autor: Barbara Włodarczyk

Reportaż o lekarzu weterynaryjnego pogotowia ratunkowego w Moskwie. Kamera towarzyszy bohaterowi w domu i w pracy. Razem z nim trafiamy do różnych domów, gdzie przy okazji poznajemy warunki życia ich mieszkańców. W reportażu o specyfice pracy moskiewskich weterynarzy i stosunku Rosjan do zwierzą, co jest miarą etyki, wrażliwości i poziomu życia społeczeństwa.