TVP Historia                    Niedziela, 16.02.2025

07:05 BYŁ TAKI DZIEŃ - 16 LUTEGO

Felieton, 2 min, Polska, 2006
Autor: Janusz Weychert

1918 - Taryba proklamowała w Wilnie powstanie niepodległej Litwy ze stolicą w Wilnie, 
nie licząc się ze zdaniem polskiej większości mieszkańców miasta; 
1937 - opatentowano nylon; 
1968 - premiera dramatu Witolda Leszczyńskiego "Żywot Mateusza"; 
1983 - zmarła Kazimiera Iłłakowiczówna;



07:15 KORONA KRÓLÓW. JAGIELLONOWIE - ODC. 230 (SEZON 2 ODC. 105)

Serial historyczny TVP, 24 min, Polska, 2024
Reżyseria: Krzysztof Łukaszewicz, Tomasz Matuszczak, Piotr Fiedziukiewicz
Scenariusz: Anna Krasuska, Katarzyna Terechowicz-Cesarz, Monika Zięba-Rybowska
Aktorzy: Arkadiusz Janiczek, Aleksandra Justa, Weronika Jaskółka, Jakub Wieczorek, Adam Zdrójkowski, Anna Miśta, Julia Foks, Krzysztof Sosnowski, Sebastian Ziomek, Maria Pawłowska, Przemysław Stippa, Mateusz Weber, Witold Wieliński, Klara Williams, Monika Cieciora

Kolędnicy. Boże Narodzenie 1434 r. Zofia (Maria Pawłowska) szykuje się na święta na Wawelu, ale wyjazd zostaje odwołany z powodu zasp na drodze. Synowie Władysław (Maksymilian Zieliński) i Kazimierz (Paweł Hrab) są rozczarowani, że matka nie przyjedzie, ale na pociechę dostają od Zofii prezent - jasełka w wykonaniu komediantów. Kazimierz płata figla. Przebiera się za diabła i straszy na korytarzu wawelską służkę. Oleśnicki naciska króla, żeby ukarał za to brata. I Władysław ulega. W czasie świąt jego brat będzie pościł. Maria wysyła do Zofii błagalny list z prośbą o ratunek. Juniores podejmują się misji uwolnienia Marii z Sieradza. Bo właśnie tam król Jagiełło zamknął jej męża Eliasza - byłego hospodara mołdawskiego. Jastrzębiec (Arkadiusz Janiczek) szuka Dziersława (Karol Lelek), aby go ukarać za kradzież skarbów, które gromadził przez wiele lat. Lech (Mariusz Jakus), Hynek (Jakub Zdrójkowski), Gromek (Adam Zdrójkowski) i inni mieszczanie przebierają się za kolędników. W karczmie Giovanni (Franciszek Karpiński) zaczyna wzdychać do Kunegundy (Weronika Jaskółka).



07:45 RZECZ POLSKA S.I - CUKIERNICA JULII KEILOWEJ

Cykl dokumentalny, 12 min, Polska, 2018
Reżyseria: Tomasz Filiks, Anna Zakrzewska
Scenariusz: Tomasz Filiks, Anna Zakrzewska
Muzyka: Bartosz Kruczyński
Wykonawcy: Marek Sosenko, Stanisław Lenartowicz

100 najlepszych polskich projektów na 100 - lecie Niepodległości! 

Bohaterem drugiego odcinka będzie cukiernica projektu Julii Keilowej. Obiekt powstał w latach 30 i był przykładem modnego w tamtych czasach stylu Art Deco. Wykonana w jednej z warszawskich firm platerniczych cukiernica i dziś zachwyca swoim pięknem. 

Nowy cykl TVP Kultura to propozycja przyjrzenia się krajowej sztuce projektowania. Będzie to zarówno odpowiedź na obserwowaną od jakiegoś czasu modę na przedmioty vintage, jak i promocja najciekawszych nowych rozwiązań projektowych. Choć polski design w ostatnich latach staje się jednym z naszych eksportowych hitów, to wciąż zbyt mało się o nim mówi. Program ma opowiadać o konkretnych przedmiotach, rekonstruując historię ich powstania, pokazując ich funkcję w przestrzeni, przedstawiając twórców i projektantów. Ta opowieść o rzeczach stanie się również opowieścią o najnowszej historii Polski



08:00 ARCHITEKT PANA BOGA

Reportaż, 25 min, Polska, 2025
Autor: Beata Kamińska

Podlasie słynie z pięknych, drewnianych, często zabytkowych cerkwi. Współcześnie także się je buduje. Jednym z architektów takich obiektów sakralnych jest profesor Jerzy Uścinowicz. To specjalista w zakresie architektury użyteczności publicznej, kultur lokalnych, architektury sakralnej i sztuki monumentalnej oraz ochrony i konserwacji zabytków. Kieruje Pracownią Architektury Kultur Lokalnych na Wydziale Architektury Politechniki Białostockiej i angażuje się w interdyscyplinarną akcję kilku uczelni pod hasłem: #Ratujemykatakumby, która zajmuje się ratowaniem unikalnego zabytku na skalę europejską, czyli katakumb supraskich. Wśród jego realizacji znajdują się m.in.: Cerkiew Zmartwychwstania Pańskiego w Białymstoku, Cerkiew św. Jerzego w Białymstoku, Cerkiew Opieki Matki Bożej w Bielsku Podlaskim oraz Kaplica Świętej Trójcy przy Policealnym Studium Ikonograficznym w Bielsku Podlaskim.



08:30 MIŁOSIERDZIE I MIŁOŚĆ

Film dokumentalny, 25 min, Polska, 2024
Autor: Piotr Boruszkowski
Reżyseria: Piotr Boruszkowski
Scenariusz: Piotr Boruszkowski

Te dwa tytułowe słowa w najkrótszy i najtrafniejszy sposób określają Kościół Starokatolicki Mariawitów w Polsce, który już prawie od 120 lat wpisuje się w krajobraz polskiego chrześcijaństwa. To również dwie ważne zasady, którymi od samego początku kierowały się dwa zgromadzenia: Kapłanów Mariawitów i Sióstr Mariawitek, tworząc na przełomie XIX i XX wieku społeczno - religijny ruch reformatorski nazwany mariawityzmem, który później przekształcił się w samodzielny Kościół. Jego inicjatorka św. Maria Franciszka Kozłowska otrzymała objawienia od Boga, pierwsze z nich nastąpiło właśnie w Płocku, nazwano je "Dziełami Wielkiego Miłosierdzia". I tak Płock stał się kolebką mariawityzmu. To tu w latach 1911 - 14 zbudowano zespół klasztorny wraz katedrą, która przyjmuje nazwę "Świątyni Miłosierdzia i Miłości", stając się jednocześnie duchowym centrum dla wszystkich wiernych. To trójnawowa bazylika zaprojektowana przez bp. M. Michała Kowalskiego w stylu neogotyku angielskiego, której fronton wieńczą trzy wieże, a od strony ogrodu kopuła, na szczycie której znajduje się monstrancja z adorującymi aniołami. To również jeden z najważniejszych zabytków miasta, który stanowi cenny przykład neogotyckiego założenia klasztornego oraz jedyna katedra tego zgromadzenia w Polsce.



09:00 DOM - ODC. 11/25 - JEDENASTE: NIE WYCHYLAJ SIĘ

Serial TVP, 92 min, Polska, 1982
Reżyseria: Jan Łomnicki
Scenariusz: Andrzej Mularczyk, Jerzy Janicki
Zdjęcia: Bogusław Lambach
Muzyka: Waldemar Kazanecki
Aktorzy: Anna Ciepielewska, Tomasz Borkowy, Bożena Dykiel, Stefania Iwińska, Barbara Sołtysik, Joanna Szczepkowska, Jolanta Żólkowska, Jan Englert, Wirgiliusz Gryń, Tadeusz Janczar, Wacław Kowalski, Gustaw Lutkiewicz, Zygmunt Malanowicz, Jerzy Michotek

W kamienicy na Złotej pojawia się pierwszy telewizor. Szczęśliwymi posiadaczami są Wrotkowie. Andrzej i Wiktor zamierzają postawić na cmentarzu w Sierpuchowie pomnik upamiętniający walkę i śmierć ich przyjaciół z AK. We wszystkich zmaganiach sekunduje im z kamerą Wrotek, który jest już samodzielnym realizatorem i pracuje nad swoim pierwszym filmem "Apel cieni". Po kolaudacji jego dzieło zostaje drastycznie okrojone. Dwaj bracia Talarowie rywalizują między sobą, u którego z nich zamieszka matka. Leszek decyduje się na fikcyjny ślub, żeby zdobyć samodzielne mieszkanie.



10:40 GÓRNA PÓŁKA SMAKU - ODC. (7)

Magazyn kulinarny, 25 min, Polska, 2024
Reżyseria: Michał Czerwonka
Scenariusz: Michał Czerwonka
Muzyka: Sebastian Ładyżyński

Na antenie TVP2 zadebiutuje nowy format kulinarno - detektywistyczny z udziałem znanego szefa kuchni młodego pokolenia - Orsona Hejnowicza, oraz gwiazdy polskiego kryminału - Marka Krajewskiego. Będzie to program o produktach i tradycjach Dolnego Śląska, pokazujący także znane i mniej znane atrakcje turystyczne tego regionu. Program realizowany będzie metodą filmową, z dużą dbałością o detal. Pisarz Marek Krajewski nie tylko wystąpi jako bohater serii, ale użyczy też w programie swojego głosu jako lektor. Ekscentryczny kucharz Orson Hejnowicz odwiedza ciekawych producentów, poznaje ich tradycje, przepisy, ogląda produkty, sprawdza warunki ich uprawy itd. Tajemniczy, introwertyczny pisarz - detektyw podąża za nim krok w krok opisując lokalne historie z dreszczykiem. Finałem odcinka jest wielkie rodzinne gotowanie z produktów pokazanych w odcinku.



11:10 WSZYSTKIE KOLORY ŚWIATA - SYCZUAN - KRAINA CUDÓW
(FLAVORS)

Serial dokumentalny, 49 min, Francja, 2008
Reżyseria: Eric Bacos

Ta niezwykła seria dokumentalna pomaga odkryć bogactwo, magię i piękno najciekawszych miejsc na świecie: ich naturalne cuda i sławne zabytki, wytwory lokalnych rzemieślników i zapierające dech w piersiach krajobrazy. W każdym odcinku na widzów czeka niezapomniana podróż przez tradycję i historię kolejnego kraju, który jest wymarzonym miejscem docelowym każdego podróżnika. W tym odcinku - Syczuan.



12:05 NIEZNANE TWARZE HISTORII - WILLIAM SZEKSPIR. ODC. 6/6
(THE FACES OF HISTORY)

Serial dokumentalny, 36 min, Wielka Brytania, 2022

Pamięć o niektórych osobowościach przetrwała próbę czasu. Wielu ludzi kojarzy Kleopatrę, Joannę d'Arc, Marco Polo, Szekspira czy św. Mikołaja, ale czy na pewno ich znają i czy wiedzą jak wyglądali. Seria zagłębia się w osobiste historie tych niezwykłych postaci. Aktor Derek de Lint podróżuje po całym świecie, aby odkryć nowe dowody, które przybliżą nas do nich jak nigdy wcześniej i ujawnią nam psychologiczne, fizyczne i społeczne profile każdej z tych osób. W trakcie podróży zespołu badawczego każdy nowy dowód jest przekazywany uznanemu grafikowi 3D Mao Lin Liao, który wykorzystuje wyniki badań do stworzenia zdumiewającej, przypominającej wyglądem postać historyczną, rekonstrukcji. W końcu jesteśmy w stanie spojrzeć im w oczy.



12:50 DZIKI BAŁTYK - MIĘDZY ESTONIĄ A FINLANDIĄ ODC. 2
(WILD BALTIC SEA / WILDE OSTSEE / 2. BETWEEN ESTONIA AND FINNLAND)

Serial dokumentalny, 50 min, Niemcy, 2017
Reżyseria: Christoph Houschild

Serial dokumentalny o dzikiej przyrodzie Bałtyku. Natura tego najbliższego nam morza oferuje wiele niespodzianek. Drugi odcinek przedstawia wyspy między Estonią, Szwecją i Finlandią. Zagłębimy się w świat dziesiątków tysięcy wysp między Estonią, szwedzką Gotlandią i fińskim Morzem Archipelagowym. Jesienią wszędzie słychać dziwne odgłosy godowe łosia. Na Gotlandii orły przednie rozmnażają się na drzewach. 300 kilometrów dalej na północ znajduje się archipelag Finlandii, zamieszkały przez niedźwiedzie brunatne. Wyspa Saaremaa jest czwartą co do wielkości na Bałtyku. Kiedyś było to bogate centrum kupieckie. Wiele małych wysepek leżących dalej o 200 km na zachód to pozostałości pradawnej rafy koralowej wystającej z morza. Szwedzka Gotlandia jest drugą największą wyspą na Bałtyku. Jak estońska Saaremaa - głównie tworzą ją płaskowyże kredowe, mające ponad 400 milionów lat. Powstały z koralowca, który wtedy rósł w ciepłych morzach, bo Gotlandia i Saaremaa leżały wówczas na równiku.



13:55 WOJOWNICY CZASU - HASŁO SOBOTA, CZYLI TRUSKAW 1944

Cykl dokumentalny, 25 min, Polska, 2024
Reżyseria: Grzegorz Gajewski
Scenariusz: Grzegorz Gajewski
Zdjęcia: Grzegorz Gajewski, Krzysztof Krzyżanowski
Muzyka: Krzysztof Ridan

Cykl "Wojownicy czasu" prezentuje historię i tradycję polskich formacji wojskowych. Kolejne odcinki opowiadają o wyjątkowych ludziach, zapomnianych bitwach i przedmiotach. Program jest zrealizowany we współpracy z pasjonatami historii, którzy możliwie wiernie i widowiskowo starają się ją odtworzyć.



14:40 KOLTY SIEDMIU WSPANIAŁYCH
(THE GUNS OF THE MAGNIFICENT SEVEN)

Western, 101 min, USA, 1969
Reżyseria: Paul Wendkos
Scenariusz: Herman Hoffman
Aktorzy: George Kennedy, Michael Ansara, James Whitmore, Monte Markham

Po "Siedmiu wspaniałych" Johna Sturgesa, "Powrocie siedmiu wspaniałych" Burta Kennedy'ego powstał kolejny film z cyklu przygód dzielnych bohaterów broniących ciemiężonych mieszkańców meksykańskich wiosek. Występującego w roli Chrisa Yula Brynnera zastąpił George Kennedy, zdobywca Oscara za drugoplanową rolę w filmie "Nieugięty Luke". Dobrą ilustracją muzyczną są ponownie utwory skomponowane przez Elmera Bernsteina, wprowadzające w charakterystyczny klimat klasycznej westernowej opowieści. Meksyk u schyłku XIX wieku. Pułkownik Diego (Michael Ansara) sprawuje dyktatorskie rządy. W kraju narasta niezadowolenie, gnębiona ludność coraz śmielej myśli o zbrojnym wystąpieniu przeciwko ciemiężcy. Aby stłumić wzmagający się bunt, ludzie pułkownika aresztują rewolucyjnego przywódcę, Quintero (Fernando Rey). Zanim ten trafi jednak do pilnie strzeżonego więzienia, gdzie stosuje się najokrutniejsze tortury, wręcza swemu młodemu porucznikowi, Maximiliano O'Leary'emu (Reni Santoni) 600 dolarów. Przywódca bandy, Carlos Lobero (Frank Silvera), żąda, aby pieniądze przeznaczyć na zakup broni i amunicji. Jednak Maximiliano postanawia ratować Quintero. Proponuje całą sumę słynnemu rewolwerowcowi, Chrisowi (George Kennedy), za odbicie pułkownika z więzienia. Zawsze gotowy do niesienia pomocy Chris przyjmuje wyzwanie. Po raz kolejny decyduje się wystąpić w obronie meksykańskich braci. Poszukuje śmiałków, którzy wraz z nim odważą się stawić czoło okrutnemu pułkownikowi Diego. Udaje mu się zwerbować czarnoskórego osiłka Cassiego (Bernie Casey), koniokrada Keno (Monte Markham), jednorękiego rewolwerowca Slatera (Don Baker), nie mającego nic do stracenia chorego P. J. (Scott Thomas) oraz sprawnie władającego nożem Levi Morgana (James Whitmore). Uwalnia też grupę meksykańskich więźniów, których poddaje treningowi przed ostateczną walką z wrogiem. Pozyskuje również poparcie ludzi nielojalnego Lobero. Wreszcie nadchodzi dzień ataku.



16:30 ZAMKI KRESOWE RZECZYPOSPOLITEJ - JAZŁOWIEC

18 min, Polska, 2004
Reżyseria: Jerzy Janicki
Scenariusz: Jerzy Janicki
Zdjęcia: Henryk Janas
Aktorzy: Jadwiga Pechaty, Zbigniew Chrzanowski
Wykonawcy: Stanisław Nicieja

Jazłowiec to jedna z najstarszych osad Podola o wspaniałej przeszłości historycznej. O dawnej świetności miasta świadczą ruiny potężnej niegdyś twierdzy, mury kościoła św. Anny czy zarosłe chwastami cmentarze. Gdy król Kazimierz Wielki odzyskał Podole dla Polski, Jazłowiec otrzymał prawa miejskie i został przekazany rodzinie Buczackich, ci zaś - gdy tu osiedli - przyjęli nazwisko Jazłowieccy. Wznieśli potężną warownię, która miała bronić przed licznymi najazdami Tatarów i Turków. W Jazłowcu urodzili się m.in. Kornel Ujejski oraz Mikołaj Gomółka - najwybitniejszy polski kompozytor epoki renesansu. W kościele św. Anny swoją pierwszą posługę kapłańską odbywał w 1894 roku Adam Stefan Sapieha, późniejszy kardynał krakowski. Na zamku w Jazłowcu swoje młodzieńcze lata spędził Stanisław August Poniatowski. Latem 1920 roku w wąwozach nieopodal Jazłowca doszło do słynnej trzydniowej bitwy, która okryła nieśmiertelną chwałą ówczesny VI Pułk Ułanów.



16:55 OKRĘTY PODWODNE - CZ. 2. NIEBEZPIECZEŃSTWO Z GŁĘBIN
(SUBMARINES)

Film dokumentalny, 50 min, Niemcy, 2020
Lektor: Marek Ciuniel

Dwuczęściowy film dokumentalny. Dzisiejsze okręty podwodne to skomplikowane maszyny naszpikowane technologią i bronią. Ich konstrukcja jest równie imponująca, co ich niszczycielska siła. Mało która broń wywołuje tyle emocji, co okręt podwodny. Uderza z zaskoczenia i może użyć pocisków nuklearnych, by wciągnąć cały świat w dramatyczny konflikt. Okręty podwodne powstały z zupełnie innego powodu - z chęci ludzi do oglądania świata pod wodą. Jednak zainteresowanie wojskowym wykorzystaniem łodzi podwodnych wkrótce przeważyło.



18:00 CZTEREJ PANCERNI I PIES - ODC. 15/21 - WYSOKA FALA

Serial TVP, 51 min, Polska, 1969
Reżyseria: Konrad Nałęcki
Scenariusz: Janusz Przymanowski, Stanisław Wohl, Maria Przymanowska
Zdjęcia: Romuald Kropat
Muzyka: Adam Walaciński
Aktorzy: Janusz Gajos, Franciszek Pieczka, Wiesław Gołas, Pola Raksa, Włodzimierz Press, Andrzej Harder, Mieczysław Czechowicz, Janusz Kłosiński, Jerzy Turek

Oddziały niemieckie nacierają na śluzę, której dzielnie broni załoga "Rudego". Janek, Gustlik i Grigorij ostatecznie odpierają atak. Tymczasem Tomek zostaje oczyszczony z zarzutów. Dowództwo zgadza się na jego propozycję, by wysadzenie zapory połączyć z atakiem piechoty na Ritzen. Znakiem do natarcia ma być specjalny sygnał - wystrzelone w niebo trzy czerwone race. Ale podczas próby wysadzenia śluzy okazuje się, że ktoś uszkodził kable, którymi połączono ładunki wybuchowe. Gustlik podejmuje się zniszczyć wrota zapory. W tym samym czasie miasto atakuje piechota. Wkrótce Ritzen zostaje zdobyte.



19:05 HISTORIA BRONI - ATAK Z POWIETRZA. ODC. 2/10
(HISTORY OF WEAPONS)

Serial dokumentalny, 50 min, Niemcy, 2017

Od samego początku ludzkich dziejów człowiek tworzył broń i używał jej do zabijania. Broń służyła do krwawych podbojów i popełniania największych zbrodni, ale również była wykorzystywana przez bojowników o wolność, przez jednostki antyterrorystyczne i siły wyzwalające. Autorzy skupiają się w serii nie tylko na aspektach technicznych różnych rodzajów broni, pokazują też związki między opracowaniem nowego modelu broni, a następstwem jego użycia. Ta relacja ukształtowała kilka tysięcy lat ludzkiej historii. Historia broni to dziesięcioodcinkowy serial dokumentalny przybliżający historię różnych rodzajów oręża, które odegrały główne role w najważniejszych bitwach historii i były często motorem postępu technicznego w różnych epokach.



20:00 KRONIKI HITLERA - ODC. 5. DYKTATOR. LATA 1934 - 1936
(KRONIKI HITLERA)

Serial dokumentalny, 51 min, Niemcy, 2018
Reżyseria: Hermann Pölking

Kroniki pokazują codzienność zwykłych ludzi w Europie w latach 1889 - 1945. Stanowi to tło dla szczegółowej relacji z życia Adolfa Hitlera - od jego dojścia do władzy po samobójstwo w berlińskim bunkrze. To najobszerniejsza do tej pory kompilacja materiałów archiwalnych, z których prawie połowa nie była wcześniej publikowana.



21:10 07 ZGŁOŚ SIĘ - ODC. 13/21 - STRZAŁ NA DANCINGU

Serial TVP, 85 min, Polska, 1981
Reżyseria: Kazimierz Tarnas
Scenariusz: Kazimierz Tarnas
Zdjęcia: Wiesław Rutowicz
Aktorzy: Bronisław Cieślak, Zdzisław Kozień, Zdzisław Tobiasz, Ewa Florczak, Lilia Wetta, Grażyna Barczewska, Mieczysław Voit, Wiesław Drzewicz, Ignacy Machowski, Czesław Lasota, Elżbieta Kijowska, Zofia Czerwińska, Elżbieta Goetel, Monika Stefanowicz, Ewa Szykulska

Na dancingu w jednej z warszawskich restauracji zostaje zastrzelony młody mężczyzna, Mieczysław Romski. Potem, w czasie włamania do jego mieszkania, ginie żółta teczka. W trakcie śledztwa wielu przesłuchiwanych zeznaje, że zawierała ona dane obciążające wiele znanych osób. Najprawdopodobniej były one szantażowane przez zamordowanego. Śledztwo zatacza coraz szersze kręgi. Borewicz i Zubek odkrywają zupełnie niespodziewane aspekty sprawy. Szantażowani, obawiając się oskarżenia o zabójstwo, są skłonni wskazać przypuszczalnego sprawcę morderstwa.



22:50 07 ZGŁOŚ SIĘ - ODC. 14/21 - HIENY

Serial TVP, 89 min, Polska, 1976
Reżyseria: Krzysztof Szmagier
Scenariusz: Krzysztof Szmagier
Zdjęcia: Wiesław Rutowicz
Muzyka: Włodzimierz Korcz
Aktorzy: Bronisław Cieślak, Zdzisław Kozień, Piotr Fronczewski, Zdzisław Tobiasz, Laura Łącz, Tomasz Grochoczyński, Dorota Kamińska, Liliana Głąbczyńska, Andrzej Tomecki, Wojciech Machnicki, Grażyna Szapołowska

Porucznik Borewicz zostaje oddelegowany do ośrodka kempingowego na Mazurach. Podejmuje pracę ratownika, by na miejscu, incognito, sprawdzić informacje o działającej tu grupie przestępczej. Kemping okazuje się terenem ścierania się konkurencyjnych szajek, trudniących się sutenerstwem. Gdy zostaje zamordowany kierownik ośrodka, Borewicz rezygnuje z kamuflażu. Podejmuje oficjalne śledztwo.



00:35 UKRAIŃSKI SŁUGA NARODU

Film dokumentalny, 50 min, Polska, 2020
Reżyseria: Barbara Włodarczyk

Celem filmu jest odpowiedź na pytanie, na czym polega fenomen popularności Wołodymyra Zełenskiego i w jaki sposób wykorzystuje on ogromny mandat społeczny. Czy pełnia władzy, przy słabości instytucji państwa, nie stanie się pokusą do autorytarnych rządów? Film będzie swoistą anatomią sukcesu Sługi Narodu i konsekwencji (także międzynarodowych) skupienia władzy w rękach człowieka, który robi najbardziej spektakularną karierę polityczną w Europie. Wszystko w atrakcyjnej formie kina akcji. Bez patosu i nadęcia.



01:40 SZEROKIE TORY - SZEROKIE TORY. DAGESTAN ROSYJSKA REPUBLIKA NA KAUKAZIE

Reportaż, 24 min, Polska, 2011
Autor: Barbara Włodarczyk

Ulicą idzie młoda dziewczyna. Nagle podbiega do niej mężczyzna i siłą wpycha do samochodu. Zdarzenie widzi kilka osób. Nikt nie reaguje. Wszyscy świadkowie wiedzą, że to porwanie dla ożenku. Tradycja uprowadzeń panien młodych, których rodzice nie chcą się zgodzić na ślub, ma w Dagestanie wielowiekową tradycję. Według oficjalnych danych, Dagestańczycy porywają co roku ponad sto kobiet. 
Nieoficjalnie - kilka razy więcej. Uprowadzona zwykle nie ma wyboru. Musi wyjść za mąż za porywacza, bo po tym żaden inny mężczyzna już jej nie poślubi. Tradycji nie zdołała wyplenić ani władza radziecka, ani islam. Kaukaz rządzi się swoimi prawami. Bohaterem reportażu jest młody Dagestańczyk, który już trzeci raz organizuje małżeństwo przez porwanie. Chłopak wyjątkowo zgodził się, by filmowała to ekipa "Szerokich torów". Było to niesamowite przeżycie...