TVP Historia                    Niedziela, 23.02.2025

07:15 BYŁ TAKI DZIEŃ - 23 LUTEGO

Felieton, 2 min, Polska, 2006
Autor: Janusz Weychert

1859 - zmarł Zygmunt Krasiński; 
1455 - Gutenberg wydrukował pierwszą książkę; 
1944 - masowa deportacja Czeczenów; 
1954 - pierwsze szczepionki przeciwko chorobie Heinego - Medina;



07:25 KORONA KRÓLÓW. JAGIELLONOWIE - ODC. 232 (SEZON 2 ODC. 107)

Serial historyczny TVP, 24 min, Polska, 2024
Reżyseria: Krzysztof Łukaszewicz, Piotr Fiedziukiewicz, Tomasz Matuszczak
Scenariusz: Anna Krasuska, Ewa Bulanda, Katarzyna Sikorska
Aktorzy: Maksymilian Zieliński, Maria Pawłowska, Paweł Hrab, Klara Williams, Dawid Czupryński, Adam Rosa, Piotr Orzechowski, Przemysław Stippa, Arkadiusz Janiczek, Wiktor Korzeniewski, Witold Wieliński, Mikołaj Chrostowski, Olga Rayska, Monika Cieciora, Ireneusz Wojaczek

Świdrygiełło planuje odwet. Początek 1435 r. Maria (Olga Rayska), po ucieczce od brutalnego męża, rusza na Litwę. Towarzyszą jej Spytek (Adam Rosa) i Andrzej Tęczyński (Jędrzej Jezierski). Jan Hincza (Kamil Szklany) namawia Dziersława (Karol Lelek), by pogodził się ze stryjem i oddał zrabowane mu skarby. Do arcybiskupa Jastrzębca (Arkadiusz Janiczek) dociera tylko ułamek roztrwonionego majątku. Dorota z Rytwian (Monika Cieciora) jedzie do Sanoka. Towarzyszy jej Mszczuj (Dawid Czupryński). Na zamku sanockim Karska (Aleksandra Justa) ma tajemniczego adoratora, który podrzuca jej prezenty. Zygmunt Korybutowicz (Mikołaj Chrostowski) dociera do Krzyżaków. Proponuje układ przeciwko Koronie. Do paktu dołącza Świdrygiełło (Michał Chruściel).



08:00 RZECZ POLSKA S.I - MEBLE DLA IGNACEGO MOŚCICKIEGO

Cykl dokumentalny, 11 min, Polska, 2018
Reżyseria: Tomasz Filiks, Anna Zakrzewska
Scenariusz: Tomasz Filiks, Anna Zakrzewska
Muzyka: Bartosz Kruczyński
Wykonawcy: Marek Sosenko, Stanisław Lenartowicz

100 najlepszych polskich projektów na 100 - lecie Niepodległości! W trzecim odcinku zespół mebli z Zameczku Prezydenta RP w Wiśle. Zarówno pałac, jak i meble powstały jako dar Województwa Śląskiego dla prezydenta Ignacego Mościckiego. Meble były pierwszym w Polsce przykładem funkcjonalizmu w projektowaniu. W kraju, gdzie wciąż modny był styl dworkowy, połączenie metalowych rur ze skórami egzotycznych zwierząt, musiało wręcz szokować nowoczesnością.



08:10 DUCHOWYM SZLAKIEM

Cykl reportaży, 20 min, Polska, 2025
Autor: Michalina Maciejewska

"Duchowym szlakiem" to opowieść o poszukiwaniu duchowości, która prowadzi przez zabytkowe kościoły i osobliwe historie ludzi i ich małych wspólnot. Dzięki niej można poznać 16 miejsc w Polsce, w których żyją wyznawcy różnych Kościołów. Każdemu odcinkowi towarzyszy gość specjalny, który nakreśla perspektywę teologiczną, społeczną i kulturową danego miejsca. Jaki jest dodatkowy atut tego cyklu? To także przestrzeń do refleksji nad własną duchowością, do wyciszenia, kontemplacji natury i lokalnego dziedzictwa kulturowego. Do kogo adresowany jest ten cykl? Zarówno do widzów, dla których wiara jest ważną częścią ich życia, jak i do tych, którzy poszukują uniwersalnych wartości oraz inspirujących treści. 
W tym odcinku odwiedzamy cerkiew łemkowską w Zdyni i kościół ewangelicki w Cieplicach.



08:35 DUCHOWYM SZLAKIEM

Cykl reportaży, 20 min, Polska, 2025
Autor: Michalina Maciejewska

"Duchowym szlakiem" to opowieść o poszukiwaniu duchowości, która prowadzi przez zabytkowe kościoły i osobliwe historie ludzi i ich małych wspólnot. Dzięki niej można poznać 16 miejsc w Polsce, w których żyją wyznawcy różnych Kościołów. Każdemu odcinkowi towarzyszy gość specjalny, który nakreśla perspektywę teologiczną, społeczną i kulturową danego miejsca. Jaki jest dodatkowy atut tego cyklu? To także przestrzeń do refleksji nad własną duchowością, do wyciszenia, kontemplacji natury i lokalnego dziedzictwa kulturowego. Do kogo adresowany jest ten cykl? Zarówno do widzów, dla których wiara jest ważną częścią ich życia, jak i do tych, którzy poszukują uniwersalnych wartości oraz inspirujących treści. 
W tym odcinku odwiedzimy dwie niezwykłe świątynie: katedrę katolicką w Gliwicach oraz cerkiew w Kunkowej, gdzie pielgrzymowanie i podróż nabierają wymiaru duchowego.



09:00 DOM - ODC. 13/25 - COŚ SIĘ KOŃCZY, COŚ SIĘ ZACZYNA

Serial TVP, 78 min, Polska, 1996
Reżyseria: Jan Łomnicki
Scenariusz: Jerzy Janicki, Andrzej Mularczyk
Zdjęcia: Bogusław Lambach, Jerzy Gościk, Roman Suszyński
Muzyka: Waldemar Kazanecki
Aktorzy: Tomasz Borkowy, Halina Rowicka, Jerzy Bończak, Barbara Soltysik, Joanna Szczepkowska, Joanna Żółkowska, Jan Englert, Wacław Kowalski, Gustaw Lutkiewicz

Jest rok 1968. W domu przy Złotej nowe porządki zaprowadza prymitywny dozorca Prokop. Zaszczuty przez niego doktor Kazanowicz wyskakuje przez okno. Podczas demonstracji po zdjęciu z afisza "Dziadów" do aresztu trafiają Gosia i Mietek, lecz zostają wypuszczeni przez Gienka Popiołka, kierującego akcją milicji. Łukasz Zbrożny, usunięty z uczelni za działalność polityczną, tego samego dnia dowiaduje się, że został ojcem.



10:25 SZLAKIEM MIEJSC NIEZWYKŁYCH - POMNIKI HISTORII S.I - GRUNWALD, RACŁAWICE

Reportaż, 14 min, Polska, 2016
Reżyseria: Tomasz Drozdowicz
Scenariusz: Tomasz Drozdowicz
Zdjęcia: Krzysztof Gromek
Prowadzący: Katarzyna Sanocka

Program przedstawia najciekawsze pomniki i zabytki polskiej kultury. W tym odcinku są to Racławice i Grunwald. Obydwie zwycięskie i legendarne. Bitwy pod Grunwaldem i Racławicami dzieli blisko 400 lat i rozmach prowadzonych walk. Przywoływane wielokrotnie w trudnym momentach naszej historii, jako narodowy symbol. Jednak każda z nich, dzięki doskonałej strategii dowódców i odwadze walczących, zmieniła bieg historii. Imiona dowódców obydwu bitew znane są każdemu z lekcji historii. Warto pamiętać też o innych bohaterach. Wśród walczących o wolność, męstwem zasłynął Wojciech Bartosz, przywódca kosynierów, który zdobył pierwsze rosyjskie działo. Za odwagę Kościuszko mianował go chorążym i nadał nazwisko Głowacki. Bitwa pod Racławicami nie miała tak wielkiego znaczenia militarnego, jak walka pod Grunwaldem. Przeszła jednak do historii jako ta, która zbudziła nadzieję odzyskania niepodległości, wiarę w zwycięstwo. Nowością w dotychczasowych działaniach zbrojnych był udział chłopów. Pod Racławicami do walki stanęło ich aż 320. Walczyli kosą osadzoną na blisko trzymetrowym kiju. Dlatego właśnie te oddziały nazwano kosynierami. Bitwa po Grunwaldem była przez Władysława Jagiełłę dobrze przygotowana taktycznie i logistycznie. Król obserwował jej przebieg ze wzgórza, dzięki czemu doskonale kontrolował sytuację. Do historii przeszedł wspaniałomyślny gest Jagiełły, który rozkazał na polu bitwy odnaleźć zwłoki wielkiego mistrza i odesłać je z honorami do Malborka. Wielki militarny sukces bitwy pod Grunwaldem był wydarzeniem bez precedensu i zapoczątkował zmierzch potęgi Zakonu Krzyżackiego. Podobnie jak Grunwald, Racławice należą do najbardziej rozsławionych batalii w historii Polski. Obydwie stały się synonimem woli zwycięstwa i patriotyzmu. Obydwie bitwy obrosły legendą i został utrwalone w naszej pamięci także dzięki wybitnym dziełom malarstwa. Bitwa pod Grunwaldem Matejki i Panorama Racławicka - dzieło zespołu malarzy pod kierunkiem Jana Styki i Wojciecha Kossaka dorównują sławą samym wydarzeniom. Obydwa płótna to monumentalne historyczne wizje powstałe ku pokrzepieniu serc. Ogląda się je jak wielki spektakl o poświęceniu, męstwie i wiktorii polskiego oręża.



10:45 GÓRNA PÓŁKA SMAKU - ODC. (1)

Magazyn kulinarny, 25 min, Polska, 2024
Reżyseria: Michał Czerwonka
Scenariusz: Michał Czerwonka, Marcin Kurek
Muzyka: Sebastian Ładyżyński

Nowy format kulinarno-detektywistyczny z udziałem znanego szefa kuchni młodego pokolenia - Orsona Hejnowicza, oraz gwiazdy polskiego kryminału - Marka Krajewskiego. Będzie to program o produktach i tradycjach Dolnego Śląska, pokazujący także znane i mniej znane atrakcje turystyczne tego regionu. Program realizowany będzie metodą filmową, z dużą dbałością o detal. Pisarz Marek Krajewski nie tylko wystąpi jako bohater serii, ale użyczy też w programie swojego głosu jako lektor. Ekscentryczny kucharz Orson Hejnowicz odwiedza ciekawych producentów, poznaje ich tradycje, przepisy, ogląda produkty, sprawdza warunki ich uprawy itd. Tajemniczy, introwertyczny pisarz - detektyw podąża za nim krok w krok opisując lokalne historie z dreszczykiem. Finałem odcinka jest wielkie rodzinne gotowanie z produktów pokazanych w odcinku.



11:20 PLANETA SKARBÓW - ODC. 1 AFRYKA
(PLANET OF TREASURES EP. 1 AFRICA)

Serial dokumentalny, 50 min, Niemcy, 2020
Reżyseria: Gero Von Boehm

Serial dokumentalny (6 odcinków). Ludzie od dawna tworzyli listy niezwykłych wyczynów twórczych, od starożytnych siedmiu cudów świata po listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, która obecnie liczy 1121 skarbów. Prawie połowa z tych miejsc jest zagrożona przez klęski żywiołowe, wojny, urbanizację lub rozpad. W serii "Planeta skarbów" historyk sir Christopher Clark zabiera widzów w podróż dookoła świata, aby przybliżyć najbardziej niesamowite pomniki przyrody i przykłady kulturowego dziedzictwa ludzkości. Jego droga prowadzi od Wielkiej Piramidy w Gizie w Egipcie do Parku Narodowego Serengeti w Tanzanii, od Pałacu Wiatrów w Indiach do jordańskiej pustyni, od laguny w Wenecji do meksykańskiego miasta Teotihuacan i miasta Hue w Wietnamie, wraz z wieloma innymi imponującymi miejscami dziedzictwa kultury i pomnikami przyrody. 
Odc. 1 - ''Afryka". Natura i kultura spotykają się w Afryce. Tajemnicze miejsca, wiekowe instytucje i rytuały, które przetrwały próbę czasu. Tutaj rodziły się i umierały imperia. Teraz ich spuścizna stanowi nasze wspólne dobro. Nasza historia, czyli historia ludzkości, zaczyna się na tym właśnie kontynencie. Faraonowie powołali do życia państwo, dynastie, urzędników, prawa, kapłanów, uczonych i armie. Egipt należał do najbardziej stabilnych imperiów w dziejach. Piramida Cheopsa, wzniesiona cztery i pół tysiąca lat temu, jako jedyny z dawnych siedmiu cudów świata, wciąż stoi nietknięta. Na początek Kair i piramidy na skraju pustyni. Egipt, Etiopia i Kenia to ledwie trzy z 54 krajów Afryki. Jednak różnorodność kulturowa wyróżnia je na tle całości. Przy okazji poznajemy też prawdziwą potęgę Natury. Afryka jest wyjątkowa. To niemal cud, że ta skarbnica przetrwała zapędy europejskiego imperializmu.



12:20 DZIKI BAŁTYK - ODC. 3 MIĘDZY FINLANDIĄ A SZWECJĄ
(WILD BALTIC SEA / WILDE OSTSEE / 3. BETWEEN FINLAND AND SWEDEN)

Serial dokumentalny, 50 min, Niemcy, 2017
Reżyseria: Christoph Houschild

Serial dokumentalny o dzikiej przyrodzie Bałtyku. Natura tego najbliższego nam morza oferuje wiele niespodzianek. Trzeci odcinek przenosi nas nad Zatokę Botnicką. Zimą dom dla nerpy. 300 kilometrów dalej na południe miliony ryb udają się na wybrzeże, aby złożyć jaja. Finlandia jest siedliskiem latającej wiewiórki. Wiosną samce zaczynają szukać samic. Do końca lutego to zamarznięty, biały ocean blisko 300 - kilometrowej długości i szerokości 150 km. Pokrywa lodowa, grubości nawet 120 cm, kryje cały Bałtyk Północny. W miesiącach zimowych słońce jest nisko nad horyzontem i wyzwala barwną grę świateł na niebie. Zorza polarna lśni, gdy wiatr słoneczny przenika do atmosfery ziemskiej. Północna część Bałtyku jest pod lodem od połowy października do maja. W Zatoce Botnickiej jest zasolenie zaledwie półprocentowe, więc woda zamarza tu szybciej niż w innych rejonach Bałtyku. To Bałtyk - dziecko ostatniej epoki lodowcowej.



13:25 WOJOWNICY CZASU - OSTATNI BÓJ KAMPINOSU, CZYLI JAKTORÓW 1944

Cykl dokumentalny, 25 min, Polska, 2024
Reżyseria: Grzegorz Gajewski
Scenariusz: Grzegorz Gajewski
Zdjęcia: Grzegorz Gajewski, Krzysztof Krzyżanowski
Muzyka: Krzysztof Ridan

Cykl "Wojownicy czasu" prezentuje historię i tradycję polskich formacji wojskowych. Kolejne odcinki opowiadają o wyjątkowych ludziach, zapomnianych bitwach i przedmiotach. Program jest zrealizowany we współpracy z pasjonatami historii, którzy możliwie wiernie i widowiskowo starają się ją odtworzyć.



14:05 GWIAZDA SZERYFA
(TIN STAR, THE)

Western, 89 min, USA, 1957
Reżyseria: Anthony Mann
Scenariusz: Dudley Nichols
Aktorzy: Henry Fonda, Anthony Perkins, Betsy Palmer, Michel Ray, 
Neville Brand, John McIntyre, Mary Webster, Peter Baldwin, Lee Van
Cleef

Anthony Mann należał do najwybitniejszych, obok m. in. Johna Sturgesa i Delmera Davesa, twórców westernu psychologicznego. W ich filmach rzeczywistość nie jest już czarno - biała, dobro i zło nie są wartościami jednoznacznymi, z góry określonymi. Przeszłość bohaterów, w westernach akcji z reguły nieistotna, tu staje się kluczem do zrozumienia ich charakterów i postępowania. Czystą konstrukcyjnie fabułę reżyser poprowadził z klasyczną lapidarnością, nieprzypadkowo nawiązując do innych słynnych westernów lat 50.: "Jeźdźca znikąd" i "W samo południe". Do miasteczka na Dzikim Zachodzie przybywa z ciałem zabitego przestępcy Morg Hickman, były szeryf, a obecnie łowca nagród wypłacanych za schwytanie lub uśmiercenie osób wyjętych spod prawa. Hickman chce tylko odebrać należnych mu 500 dolarów, ale mimo woli wiele zmieni w życiu miejscowej społeczności i we własnym. Mimo woli zostaje wciągnięty w konflikt między młodym i niedoświadczonym miejscowym szeryfem, Benem Owensem a żądnym władzy rewolwerowcem, Bartem Bogardusem. Narzeczona Bena, Millie, próbuje powstrzymać ukochanego, ale szeryf pragnie dowieść swojej odwagi i pozycji. Morg jako łowca nagród zostaje przyjęty przez miejscową ludność z pogardą i niechęcią, nie może znaleźć noclegu. Dopiero mały Metys, Kip, zabiera go do domu swojej matki, Nony Mayfield, wdowy po Indianinie, wyklętej przez miasteczko za poślubienie czerwonoskórego. Czekając na zapłatę Morg zamieszkuje u Mayfieldów i wkrótce zakochuje się z wzajemnością w młodej gospodyni. Rozumiejąc też doskonale rozterki i pragnienia Bena, uczy chłopaka strzelania i przekazuje mu życiowe rady, które mogą mu pomóc w dalszym sprawowaniu odpowiedzialnej funkcji szeryfa. Tymczasem w miasteczku bracia McGaffey dokonują zabójstwa lubianego i szanowanego doktora McCorda. Morg łapie bandytów, którzy trafiają do aresztu Bena. Bogardus na czele rozwścieczonego tłumu chce ich zlinczować. Dla młodego szeryfa nadchodzi godzina próby: pomny nauk Hickmana staje na opustoszałej ulicy do pojedynku z awanturnikiem. 
(THE TIN STAR)



15:40 POWSTALI 1863

Film dokumentalny, 28 min, Polska, 2023
Reżyseria: Wojciech Kalwat, Marcin Kołaczkowski
Scenariusz: Marcin Kołaczkowski, Wojciech Kalwat

Animowana opowieść o najważniejszych wydarzeniach powstania styczniowego 1863 roku. Scenariusz powstał na podstawie wspomnień, relacji i archiwaliów. Pasjonująca opowieść o ludziach związanych z ruchem insurekcyjnym, począwszy od przedstyczniowych manifestacji, przez przebieg walk, udział w nich wybranych postaci oraz różnych grup społecznych.



16:10 SZLAKIEM MIEJSC NIEZWYKŁYCH - POMNIKI HISTORII S.I - NIKISZOWIEC

Reportaż, 6 min, Polska, 2016
Reżyseria: Tomasz Drozdowicz
Scenariusz: Tomasz Drozdowicz
Lektor: Katarzyna Sanocka

Na liście pomników historii są miejsca zupełnie unikatowe. Do takich z całą pewnością należy górnicze osiedle Nikiszowiec położone na południu Katowic. To kwintesencja śląskości! Składa się z 9 dużych bloków z osobnymi podwórkami. Przypomina odrębne miasteczko otoczone murem. Drugiego takiego Nikisza nie ma na całym świecie! Nikiszowiec był osiedlem samowystarczalnym ze szkołami, miejscami noclegowymi dla nauczycieli, konzomami, czyli sklepami i administracją. Na podwórkach gromadziły się kobiety pilnujące dzieci czy cerujące odzież. Każda rodzina miała prawo do hodowli zwierząt królików, gołębi czy prosiąt. Mieszkańcy tworzyli wspólnotę ludzi - z tymi samymi zainteresowaniami i rytmem życia. Po niezwykłym Nikiszu oprowadzi nas Katarzyna Sanocka.



16:20 JEDENASTE PRZYKAZANIE

25 min, Polska, 2025

Reportaż z 80 rocznicy obchodów wyzwolenia obozów w Auschwitz.



16:50 CHŁOPSKI BUNT"81

Dokument fabularyzowany, 60 min, Polska, 2021
Reżyseria: Grzegorz Boratyn, Beata Pardel, Przemysław Tejkowski
Scenariusz: Grzegorz Robatyn, Beata Pardel, Przemysław Tejkowski
Zdjęcia: Arkadiusz Gruszka, Damian Słowik, Paweł Teichman, Adam Baldis
Aktorzy: Cezary Morawski, Waldemar Czyszak, Robert Chodur, Robert Żurek, Beata Wisz, Jan Niemaszek
Wykonawcy: Grupa Rekonstrukcji Historycznej San, Teatr Sioło Z Rakszawy, Teatr Przedmieście Z Rzeszowa

W Wikipedii nie ma specjalnego hasła poświęconego wspólnemu strajkowi chłopów i robotników w Ustrzykach Dolnych i Rzeszowie na przełomie 1980/1981 roku. Jest hasło Porozumienia, ale przecież porozumienia rzeszowsko - ustrzyckie nie wzięły się z powietrza. Poprzedził je wielotygodniowy protest, który nie miał precedensu w historii Polski. Był wspólnym przedsięwzięciem Polaków, którzy wbrew postawie władz komunistycznych żądali wolności i sprawiedliwości. W filmie "Chłopski Bunt `81" chcemy przedstawić ich historię. Film jest opowieścią o wydarzeniach, które rozegrały się w dwóch miejscach: Rzeszowie i Ustrzykach Dolnych. Narratorem, który przeprowadza widza od 29 grudnia 1980 do 20 stycznia 1981 roku jest historyk z rzeszowskiego oddziału IPN dr Marcin Bukała. Jego wypowiedzi zostały nagrane z wykorzystaniem członków historycznych grup rekonstrukcyjnych, które odtworzą elementy scenerii sprzed 40 lat. Film wzbogacony jest o inscenizacje z udziałem aktorów oraz o rekonstrukcje wydarzeń z 1981 roku.



18:00 CZTEREJ PANCERNI I PIES - ODC. 17/21 - KLIN

Serial TVP, 54 min, Polska, 1970
Reżyseria: Konrad Nałęcki
Scenariusz: Janusz Przymanowski, Maria Przymanowska
Zdjęcia: Mikołaj Sprudin
Aktorzy: Janusz Gajos, Franciszek Pieczka, Wiesław Gołas, Pola Raksa, Włodzimierz Press

Załoga "Rudego" stacjonuje w wyzwolonym obozie. Gustlik postanawia odwiedzić Polkę ze Śląska, Honoratę, którą poznał wcześniej w dworku niemieckiego generała. Niespodziewanie dom otaczają Niemcy. Na szczęście, Gustlikowi i Honoracie udaje się zbiec samochodem generała przed osaczającymi ich wrogimi oddziałami. W drodze auto się jednak psuje. Honorata musi dotrzeć do obozu, by prosić Polaków o pomoc. Gustlik pozostaje na leśnej polanie. Sam powstrzymuje Niemców przed zajęciem mostu. Magneto prosi Kozuba, aby na pomoc Gustlikowi ruszył cały oddział. Porucznik obawia się jednak ataku i przydziela Łażewskiemu znacznie osłabione siły. Tymczasem Gustlikowi zaczyna brakować amunicji, ale wciąż się broni. W krytycznym momencie przybywa załoga "Rudego" oraz pluton podchorążego Magneto. W tym samym czasie obóz atakuje niemiecka grupa dywersyjna. Polski oddział wraz z jeńcami odpiera atak. Porucznik Kozub zostaje ciężko ranny. Załoga "Rudego" otrzymuje kolejne zadanie. Czołgiści mają dostarczyć rozkazy dowódcy brygady haubic walczącemu pod Berlinem.



19:05 HISTORIA BRONI - WALKA WRĘCZ. ODC. 3/10
(HISTORY OF WEAPONS)

Serial dokumentalny, 50 min, Niemcy, 2017

Od samego początku ludzkich dziejów człowiek tworzył broń i używał jej do zabijania. Broń służyła do krwawych podbojów i popełniania największych zbrodni, ale również była wykorzystywana przez bojowników o wolność, przez jednostki antyterrorystyczne i siły wyzwalające. Autorzy skupiają się w serii nie tylko na aspektach technicznych różnych rodzajów broni, pokazują też związki między opracowaniem nowego modelu broni, a następstwem jego użycia. Ta relacja ukształtowała kilka tysięcy lat ludzkiej historii. "Historia broni" to dziesięcioodcinkowy serial dokumentalny przybliżający historię różnych rodzajów oręża, które odegrały główne role w najważniejszych bitwach historii i były często motorem postępu technicznego w różnych epokach.



20:00 KRONIKI HITLERA - ODC. 6. FUHRER. LATA 1936 - 1937
(KRONIKI HITLERA)

Serial dokumentalny, 50 min, Niemcy, 2018
Reżyseria: Hermann Pölking

Kroniki pokazują codzienność zwykłych ludzi w Europie w latach 1889 - 1945. Stanowi to tło dla szczegółowej relacji z życia Adolfa Hitlera - od jego dojścia do władzy po samobójstwo w berlińskim bunkrze. To najobszerniejsza do tej pory kompilacja materiałów archiwalnych, z których prawie połowa nie była wcześniej publikowana.



21:10 07 ZGŁOŚ SIĘ - ODC. 15/21 - SKOK ŚMIERCI

Serial TVP, 69 min, Polska, 1984
Reżyseria: Krzysztof Szmagier
Scenariusz: Krzysztof Szmagier
Zdjęcia: Wiesław Rutowicz
Muzyka: Włodzimierz Korcz, Andrzej Korzyński
Aktorzy: Bronisław Cieślak, Ewa Florczak, Jerzy Rogalski, Zdzisław Tobiasz, Ewa Wencel, Karol Strasburger, Danuta Kowalska, Tadeusz Wojtych, Ryszarda Hanin, Andrzej Szaciłło, Jerzy Łapiński, Ewa Konstanciak, Paweł Dłużewski

W różnych miastach w Polsce dokonywane są napady na zamożnych ludzi - lekarzy, jubilerów. Pozornie zdarzenia te nie mają ze sobą nic wspólnego. Trwa żmudne dochodzenie. Porucznik Zubek przechodzi na emeryturę. Nowym partnerem Borewicza i Olszańskiej zostaje porucznik Jaszczuk, siostrzeniec Zubka - wcale nie "orzeł". We troje znajdują jednak trop, który wiedzie do zespołu cyrkowego, konkretnie - do dwóch mężczyzn i kobiety uprawiających akrobacje na trapezie. Wzajemne relacje między nimi mocno się skomplikowały. Kobieta stała się niewygodna, więc musi umrzeć.



22:30 07 ZGŁOŚ SIĘ - ODC. 16/21 - ŚLAD RĘKAWICZKI

Serial kryminalny, 71 min, Polska, 1984
Reżyseria: Krzysztof Szmagier
Scenariusz: Krzysztof Szmagier
Zdjęcia: Wiesław Rutowicz
Muzyka: Włodzimierz Korcz
Aktorzy: Bronisław Cieślak, Ewa Florczak, Jerzy Rogalski, Zdzisław Tobiasz, Mieczysław Janowski, Danuta Kowalska, Henryk Gęsikowski, Andrzej Chrzanowski, Hanna Stankówna, Magdalena Chilmon, Andrzej Szaciłło, Ewa Sudakiewicz, Zygmunt Fok

W trakcie bójki na dworcu na Mazurach zostają aresztowani dwaj podejrzanie wyglądający osobnicy, Wasyluk i Dyciak. Przewożeni do aresztu zabijają milicjanta i uciekają. W tym samym czasie zostaje zamordowana właścicielka pobliskiego pensjonatu "Viola", w którym okoliczna elita miała wynajęte na stałe pokoje i tam sprowadzała swoje kochanki. I właścicielka, i bywalcy od kilku miesięcy otrzymywali anonimy - grożono im śmiercią. To może być pewien ślad, ale prowadzący śledztwo porucznik Borewicz znajduje jeszcze ciekawszy trop: w piwnicy pensjonatu produkowano złote monety, a kilka z nich znaleziono w radiowozie przy zabitych na Mazurach milicjantach. Borewicz rozbija gang fałszerzy Wasyluka. Jednak to nie oni zabili właścicielkę pensjonatu.



24:00 UKRAIŃSKA MODLITWA

Film dokumentalny, 50 min, Polska, 2019
Reżyseria: Barbara Włodarczyk

Dokument, którego celem jest pokazanie ukraińskiej codzienności religijnej oraz udzielenie odpowiedzi na pytanie, kiedy będzie można mówić o wyzwoleniu się Ukrainy spod wpływów rosyjskiej Cerkwi? I to dużych wpływów, bo słowa z ambony często przebijają nawet kremlowskie media.



01:05 SZEROKIE TORY - JEDEN DZIEŃ Z ŻYCIA WLAŚCICIELA BIURA PODRÓŻY W UZBEKISTANIE

Reportaż, 24 min, Polska, 2001
Scenariusz: Barbara Włodarczyk
Zdjęcia: Wiktor Politow

W tym wydaniu spotkanie z Gieorgijem - właścicielem biura podróży w Uzbekistanie, który pochodzi z Gruzji, a mieszka w Taszkiencie - stolicy Uzbekistanu. Życie w tym azjatyckim i muzułmańskim kraju nie przystaje do europejskich miar. Od rozpadu Związku Radzieckiego Uzbekistanem rządzi prezydent, który wymaga od obywateli bezwzględnego posłuszeństwa. W Uzbekistanie nie ma opozycji, a o władzach mówi się tylko dobrze lub wcale.