TVP Historia                    Niedziela, 02.03.2025

07:15 BYŁ TAKI DZIEŃ - 2 MARCA

Felieton, 2 min, Polska, 2006
Autor: Janusz Weychert

1924 - ostatnia symfonia Sibeliusa; 
1945 - zdezerterował batalion Ludowego Wojska Polskiego; 
1958 - pierwsze przejście poprzez Antarktydę; 
1973 - śmierć Aliny Szapocznikow;



07:25 KORONA KRÓLÓW. JAGIELLONOWIE - ODC. 234 (SEZON 2 ODC. 109)

Serial historyczny TVP, 24 min, Polska, 2024
Reżyseria: Krzysztof Łukaszewicz, Tomasz Matuszczak, Piotr Fiedziukiewicz
Scenariusz: Anna Krasuska, Ewa Ratusińska, Małgorzata Jurczak
Aktorzy: Wiktor Bałtaki, Borys Bartłomiejczyk, Przemysław Stippa, Jacek Kopczyński, Krzysztof Cybulski, Aleksandra Justa, Monika Cieciora, Kacper Młynarkiewicz, Adam Rosa, Anna Miśta, Sebastian Grześkiewicz, Maria Pawłowska, Arkadiusz Janiczek, Wiktor Korzeniewski, Jan Jankowski

Zmiana warty. Jesień 1437 r. Stronnictwo królewskie się wykrusza. Piotr Szafraniec (Jacek Kopczyński), Wojciech Jastrzębiec (Arkadiusz Janiczek) i Stanisław Ciołek umierają. 
Młody król Władysław (Wiktor Bałtaki) słyszy od Grety (Iwona Katarzyna Pawlak) niepokojącą przepowiednię o swoich krótkich rządach. Do Sanoka przyjeżdża królewicz Kazimierz (Borys Bartłomiejczyk). Królowa Zofia (Maria Pawłowska) rusza na Wawel, żeby skonsolidować opozycję wobec Oleśnickiego (Przemysław Stippa) i wesprzeć Władysława. Do Budy przyjeżdżają polscy posłowie, Sambor (Kacper Młynarkiewicz) i Mszczuj (Dawid Czupryński), próbując po raz kolejny prosić cesarza o rękę jego wnuczki dla polskiego króla. Cesarzowa Barbara Cylejska (Marta Jarczewska) proponuje im swoją rękę. Zygmunt Luksemburski (Wojan Trocki) umiera. Ciąg dalszy qui pro quo Karska (Aleksandra Justa) - Malski (Wiktor Korzeniewski), ukradkowe spojrzenia Malskiego, prezenty, kosze z łakociami. A ochmistrzyni królowej nadal nie wie od kogo te podarki.



08:00 LITURGIA GRECKOKATOLICKA Z ARCHIKATEDRY W PRZEMYŚLU

Transmisja, 56 min, Polska, 2025

Transmisja uroczystości Bożego Narodzenia z Archikatedry greckokatolickiej w Przemyślu.



09:00 DOM - ODC. 15/25 - DŁUGA KSIĘŻYCOWA NOC

Serial TVP, 78 min, Polska, 1996
Reżyseria: Jan Łomnicki
Scenariusz: Jerzy Janicki, Andrzej Mularczyk
Zdjęcia: Bogusław Lambach
Muzyka: Waldemar Kazanecki
Aktorzy: Halina Rowicka, Tomasz Borkowy, Tomasz Mędrzak, Anna Romantowska, Ewa Serwa, Joanna Szczepkowska, Jolanta Żółkowska, Jan Englert, Zygmunt Malanowicz, Gustaw Lutkiewicz, Jerzy Michotek

W tym odcinku Ula decyduje się odwiedzić Leszka, zaczynają się znów rozumieć, dziewczyna przestaje pić. Leszek wraca do zdrowia, w dniu lądowania kosmonautów na Księżycu są już razem z Ulą w domu. Wrotek realizuje film o pracowniku FSO, ale materiał zostaje odrzucony przez redakcję. Sam Wrotek tymczasem otrzymuje stanowisko kierownika innej redakcji.



10:30 ARABSKA WYPRAWA LEVISONA WOODA - NA POLU WALKI. ODC. 1/5
(ARABIA WITH LEVISON WOOD 1)

Serial dokumentalny, 51 min, Wielka Brytania, 2018
Reżyseria: Neil Bonner

Duszą i twarzą tej niezwykłej podróżniczej serii jest brytyjski podróżnik Levison Wood, który próbuje odpowiedzieć na pytanie, czym dzisiaj jest Arabia. Okazuje się krainą kontrastów, nie tylko krajobrazowych. Kraje pogrążone w chaosie sąsiadują z dobrze prosperującymi, enklawy nowoczesności ze średniowieczem. Bijące w oczy bogactwo z ludźmi, którzy stracili wszystko i żyją na śmietniskach. Film jest po trosze etnograficzny, bo naszego podróżnika interesuje wszystko. Zachwyca się naturą, ale nie arabskim stylem rządzenia. Zagaduje młodych, a nawet kobiety (po uzyskaniu zgody ich mężów lub ojców). Nie rezygnuje z pomocy miejscowych przewodników. 
W pierwszym odcinku Wood w dwa tygodnie przemierza Irak, a raczej to, co z niego zostało po amerykańskiej interwencji i serii wojen domowych - od północnej części, kontrolowanej przez Kurdów po rozlewiska Szatt al - Arab. Nie jest to bezpieczna podróż, na drogach są gęsto ustawione blokady i posterunki kontrolne, spać można tylko w militarnych bazach. Oprócz żołnierzy regularnych armii Anglik spotyka oddziały ochotników. Jest świadkiem strzelaniny i zdobywania wioski opanowanej przez ISIS. Często filmuje z ukrycia. Podczas przechadzki po ruinach starej części Mosulu znajduje nieużywaną kamizelkę terrorysty - samobójcy, rozmawia ze snajperem, który ma na koncie 343 zabitych wrogów (tydzień później sam zostaje odstrzelony), zagląda do piwnicy, w której ukrywał się Saddam Husajn. 
Drugi odcinek ma zupełnie inny charakter. Przemknąwszy przez Kuwejt, Brytyjczyk objeżdża Półwysep Arabski. Zwiedza Oman, zwany klejnotem Arabii. Robi zakupy na targowiskach, przebiera się za Beduina, wspina się na najwyższą górę, częściowo na wielbłądzie, częściowo na własnych nogach przemierza 250 kilometrów przez pustynię. Granicę ogarniętego wojną domową Jemenu przekracza nieoficjalnie, jednak droga na zachód jest zamknięta. 
W trzecim odcinku Wood omija tereny kontrolowane przez zwaśnione plemiona, gangi kryminalistów i Al - Kaidę drogą morską, na zaszczurzonym statku z hinduską załogą, lękliwie wyglądającą piratów. Nieplanowany wcześniej tranzyt przez Róg Afryki - Somalię i Dżibuti kończy w Arabii Saudyjskiej - kolebce arabskiej cywilizacji. Rząd przydziela mu opiekuna, który czujnie przysłuchuje się jego rozmowom. Podróżnik zagląda do wiosek, gdzie nawet dzieci noszą sztylety - symbole prestiżu i niezależności. Gościnni gospodarze częstują go mlekiem wielbłąda, kultywują dawne obyczaje równocześnie są aktywni na Instagramie. Wood spotyka młodych ludzi, zafascynowanych Zachodem i pielgrzymów, zmierzających do Mekki. Wizytuje opuszczone miasteczko, którego mieszkańcy przenieśli się do nowoczesnych wieżowców i stację kolejową, gdzie słynny Lawrence z Arabii, dokonał pierwszego sabotażu. W Jordanii przemierza malowniczą skalistą pustynię Wadi Rum. 


Produkcja: Blackmane Media Ltd.



11:30 PLANETA SKARBÓW - ODC. 2 INDIE
(PLANET OF TREASURES EP. 2 INDIA)

Serial dokumentalny, 50 min, Niemcy, 2020
Reżyseria: Gero Von Boehm

Serial dokumentalny (6 odcinków). Ludzie od dawna tworzyli listy niezwykłych wyczynów twórczych, od starożytnych siedmiu cudów świata po listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, która obecnie liczy 1121 skarbów. Prawie połowa z tych miejsc jest zagrożona przez klęski żywiołowe, wojny, urbanizację lub rozpad. W serii "Planeta skarbów" historyk sir Christopher Clark zabiera widzów w podróż dookoła świata, aby przybliżyć najbardziej niesamowite pomniki przyrody i przykłady kulturowego dziedzictwa ludzkości. Jego droga prowadzi od Wielkiej Piramidy w Gizie w Egipcie do Parku Narodowego Serengeti w Tanzanii, od Pałacu Wiatrów w Indiach do jordańskiej pustyni, od laguny w Wenecji do meksykańskiego miasta Teotihuacan i miasta Hue w Wietnamie, wraz z wieloma innymi imponującymi miejscami dziedzictwa kultury i pomnikami przyrody. 
Odc. 2 - "Indie". Indie to wielowarstwowość, długa historia oraz języki, kultury i fascynujące mity. To świat kontrastów - bogactwo i ubóstwo, sacrum i profanum, zatłoczone miasta i bajkowe krajobrazy pełne wiekowych drzew. Ten kraj przemawia do zmysłów. Poprzez kolejnych władców, religie, ludzi oraz kultury, które na przestrzeni wieków odciskały tu swoje piętno. Indie to dźwięk kosmosu i nieskończona różnorodność. Kraina pełna bogactw i dziwów. Jej historię można poznać między innymi dzięki miejscom uznanym przez UNESCO za obiekty dziedzictwa kultury. Hindusi czczą Ganges, Brahmaputrę, Indus oraz wiele innych rzek. Odgrywają one ważną rolę niemal we wszystkich rytuałach. Nie ma człowieka, którego ilość i różnorodność kultur w Indiach nie zadziwia. Indie to nie kraj, lecz kraj krajów, cywilizacja. Swoje źródła ma tutaj buddyzm, zaś hinduizm, za sprawą licznych diaspor, dociera obecnie wszędzie.



12:35 SZWAJCARIA NIEUJARZMIONA - ODC. 1 GÓRNA ENGADYNA
(UNTAMED SWITZERLAND 01. ENGADINE / WILDE SCHWEIZ 01. DAS OBERENGADIN)

Serial dokumentalny, 50 min, Niemcy, 2017
Reżyseria: Anne Wigger

Szwajcaria jest dzika i piękna, mała, a jednocześnie tak różnorodna. Ten kraj w środku Europy, charakteryzujący się pasmami górskimi, rzekami, jeziorami i lasami, oferuje zapierający dech w piersiach wachlarz różnorodnych krajobrazów: prawie 1500 jezior, ponad 80 czterotysięczników, 150 lodowców i las, który zajmuje prawie jedną trzecią kraju. I nadal istnieją miejsca, które obiecują nieskalaną przyrodę: łagodne wzgórza i urwiste klify, tajemnicze wrzosowiska i potężne wodospady - wszystkie są ważnymi siedliskami dla nieśmiałej kozicy, pachnących róż alpejskich, dzikiego pstrąga i rzadkich orchidei. Czas je odkryć, zbadać i podziwiać. To będzie wyprawa do rezerwatów przyrody świata zwierząt i roślin, ale także odkrycie mitów i legend dotyczących poszczególnych regionów. 
W odcinku pierwszym - Engadyna. Jest to długa dolina górska w Gryzonii, na południu Szwajcarii. Rozciąga się na przestrzeni 100 kilometrów wzdłuż rzeki Inn, od jej górnego biegu przy przełęczy Maloja, w kierunku północno - wschodnim aż do miejsca, gdzie Inn wpływa na terytorium Austrii. Otoczona ze wszystkich stron wysokimi górami Engadyna słynie ze słonecznego klimatu, wspaniałych krajobrazów i tras wycieczkowych.



13:30 WOJOWNICY CZASU - W KRWAWYM POLU, CZYLI ŁUCZNICA 1863

Cykl reportaży, 25 min, Polska, 2023
Reżyseria: Grzegorz Gajewski
Scenariusz: Grzegorz Gajewski
Zdjęcia: Grzegorz Gajewski, Krzysztof Krzyżanowski
Muzyka: Krzysztof Ridan

W styczniu 1863 roku na ziemiach nieistniejącego formalnie od prawie siedemdziesięciu lat polskiego państwa, wybuchło powstanie. Było ono najdłużej trwającym niepodległościowym zrywem okresu porozbiorowego. Stoczono wówczas 1200 bitew i potyczek, a jedna z nich miała miejsce 18 marca na Mazowszu, pod Łucznicą.



14:10 SZERYF
(LAWMAN)

Western, 94 min, USA, 1971
Reżyseria: Michael Winner
Aktorzy: Burt Lancaster, Robert Ryan, Lee J. Cobb

Podpici awanturnicy z Sabbath przejeżdżając przez miasto Bannock, wszyczynają burdę, przypadkowo doprowadzając do śmierci starszego mężczyzny, który ginie od zabłąkanej kuli. Wracają do siebie nawet nie zdając sobie sprawy z tego, że zabili człowieka. Wkrótce w Sabbath pojawia się szeryf Bannocka, Jared Maddox, z zmiarem aresztowania zabójców. Rządzi tu miejscowy bogacz Vince Bronson, który próbuje załagodzić sytuację i proponuje okup za swoich ziomków. Maddox nie uznaje żadnych kompromisów, ale też doskanale wie, że nie będzie mu łatwo wygrać ze skorumpowanymi przedstawicielami prawa i zawziętymi miejscowymi. Mimo ogromnej przewagi ze strony wroga, stróż prawa z Bannocka zamierza dopiąć swego i doprowadzić do postawienia złoczyńców przed sądem.



15:45 W GODZINĘ PRÓBY - WITOLD PILECKI

20 min, Polska, 2021
Reżyseria: Wojciech Niebelski
Scenariusz: Marek Wrona

Seria dokumentów o patronach Wojsk Obrony Terytorialnej.



16:15 FAKE CZY HISTORIA? - ODC. 22

Program historyczny, 50 min, Polska, 2025
Autor: Elżbieta Szumiec - Zielińska
Reżyseria: Marzena Strąg
Prowadzący: Wojciech Szeląg

"Fake czy historia?" to program, który zgłębi kontrowersyjne tematy XX wieku, poddając je dyskusji z udziałem dwóch ekspertów o odmiennych poglądach. Program cechuje dynamiczne tempo i intensywne, 20 - minutowe debaty, które budują dramaturgię i wzbudzają emocje. Korzystamy z autentycznych przestrzeni Muzeum Historii Polski i Muzeum II Wojny Światowej jako historycznego tła dla debat, co nadaje głębi omawianym tematom. Interaktywny element polegający na głosowaniu widzów na eksperta, który przekonał ich do swojego stanowiska, angażuje publiczność, umożliwiając jej bezpośredni udział. Krótkie felietony pełnią funkcję narzędzia do pogłębiania omawianych tematów, zapewniając wszechstronne podejście. Narracja zachęci do krytycznego myślenia oraz do pogłębienia wiedzy widzów na temat spornych wydarzeń z przeszłości, ukazując różnorodne perspektywy i opinie.



16:55 TAJEMNICA CELTYCKIEGO GROBOWCA
(MYSTERY OF THE CELTIC TOMB)

Film dokumentalny, 49 min, Austria, 2018
Reżyseria: Klaus T. Steindl
Scenariusz: Klaus T. Steindl
Zdjęcia: Hubert Doppler
Lektor: Marek Ciunel

Celtowie, kim byli? Skąd przyszli? Czy byli to mistyczni druidzi z Wysp Brytyjskich, czy może siejący postrach barbarzyńscy wojownicy, którzy zaszli Cezarowi za skórę? Odpowiedzi leżą głęboko w górach i w starożytnych grobowcach. W Europie w samym sercu Alp znaleziono niezwykłe dowody kultury, która kwitła 3000 lat temu, uwięzione i doskonale zachowane w zamkniętych kopalniach soli. To byli Celtowie i nie byli ani Brytyjczykami, ani barbarzyńcami. Byli zaawansowaną cywilizacją, która rządziła Królestwem Soli. Rzadka, drogocenna sól dawała im bogactwo i władzę. A teraz kolejna celtycka zagadka w liczącym 2400 lat grobowcu znaleziono szczątki kobiety i dwóch mężczyzn. Ona była arystokratką, oni - mężczyznami wielkiej postury. Szamanka i jej świta? Krewni czy ofiary? Interdyscyplinarny zespół naukowców pracuje nad odkryciem tajemnicy tego starożytnego "menage a trois", który może okazać się pierwszym prawdziwym dowodem mistycznych obrzędów od zarania Celtów.



18:00 CZTEREJ PANCERNI I PIES - ODC. 19/21 - TIERGARTEN

Serial TVP, 55 min, Polska, 1970
Reżyseria: Konrad Nałęcki
Scenariusz: Janusz Przymanowski, Maria Przymanowska
Zdjęcia: Mikołaj Sprudin
Muzyka: Adam Walaciński
Aktorzy: Janusz Gajos, Franciszek Pieczka, Wiesław Gołas, Pola Raksa, Włodzimierz Press

Dowództwo polsko - radzieckie opracowuje plan kolejnego ataku na stację berlińskiego metra. Chcą utorować sobie drogę do Reichstagu. "Rudy" wraz z I Dywizją Piechoty toczy walki o zdobycie dworca Tiergarten i bierze udział w bojowym rajdzie do Bramy Brandenburskiej. Jednak niemieckie oddziały przygotowują kontratak i Polacy wpadają w pułapkę. Okrążeni na dachu jednego z budynków, próbują się ratować ucieczką. Zubryk po raz kolejny traci przytomność, ale siedmioosobowy oddział przedziera się pod nieprzyjacielskim ostrzałem. Niestety, ranny wcześniej podchorąży Staśko umiera, ostatecznie cała akcja kończy się niepowodzenien. Mimo klęski Janek nie daje za wygraną. Zamierza zniszczyć niemiecki przyczółek, przeprawiając się czołgiem przez częściowo zalany tunel metra. Jego śmiały plan zostaje zaakceptowany przez dowództwo. Do załogi czołgu dołącza kapitan Pawłow - specjalista od materiałów wybuchowych. Wspólnie z czołgistami przygotowuje "Rudego" do wykonania trudnego zadania.



19:10 HISTORIA BRONI - BROŃ DLA KAŻDEGO. ODC. 4/10
(HISTORY OF WEAPONS)

Film dokumentalny, 50 min, Niemcy, 2017

Od samego początku ludzkich dziejów człowiek tworzył broń i używał jej do zabijania. Broń służyła do krwawych podbojów i popełniania największych zbrodni, ale również była wykorzystywana przez bojowników o wolność, przez jednostki antyterrorystyczne i siły wyzwalające. Autorzy skupiają się w serii nie tylko na aspektach technicznych różnych rodzajów broni, pokazują też związki między opracowaniem nowego modelu broni, a następstwem jego użycia. Ta relacja ukształtowała kilka tysięcy lat ludzkiej historii. Historia broni to 10 - odcinkowy serial dokumentalny przybliżający historię różnych rodzajów oręża, które odegrały główne role w najważniejszych bitwach historii i były często motorem postępu technicznego w różnych epokach.



20:10 KRONIKI HITLERA - ODC. 7. MĄŻ STANU. LATA 1937 - 1938
(KRONIKI HITLERA)

Serial dokumentalny, 51 min, Niemcy, 2018
Reżyseria: Hermann Pölking

Kroniki pokazują codzienność zwykłych ludzi w Europie w latach 1889 - 1945. Stanowi to tło dla szczegółowej relacji z życia Adolfa Hitlera - od jego dojścia do władzy po samobójstwo w berlińskim bunkrze. To najobszerniejsza do tej pory kompilacja materiałów archiwalnych, z których prawie połowa nie była wcześniej publikowana.



21:10 07 ZGŁOŚ SIĘ - ODC. 18/21 - BILET DO FRANKFURTU

Serial kryminalny TVP, 67 min, Polska, 1984
Reżyseria: Krzysztof Szmagier
Scenariusz: Krzysztof Szmagier
Zdjęcia: Wiesław Rutowicz
Muzyka: Włodzimierz Korcz
Aktorzy: Bronisław Cieślak, Ewa Florczak, Jerzy Rogalski, Zdzisław Tobiasz, Ewa Wrońska, Lidia Korsakówna, Cezary Kapliński, Elżbieta Kijowska, Wiktor Sadecki, Jerzy Dziewulski, Tatiana Sosna-Sarno

Żona Krzysztofa Kalkowskiego, dyrektora przedsiębiorstwa handlu zagranicznego, opowiada mecenasowi Sadeckiemu o zniknięciu męża. Podejrzewa, że do jego zaginięcia przyczynili się nieuczciwi współpracownicy - Kazimierz Sitek i Jolanta Czechowiczowa. Następnego dnia auto Kalkowskiego zostaje znalezione w lesie z dziurą od kuli i śladami krwi. Ciała nie ma. Podejrzany o dokonanie zabójstwa Sitek zostaje aresztowany, ale następnego dnia Kalkowski odzywa się telefonicznie. Całe opowiadanie jego żony było zmyślone, co nie oznacza, że dyrektor teraz jest bezpieczny. Sitek i Czechowiczowa, zamieszani w sprawę, próbują samolotem uciec za granicę. Widząc na lotnisku nadjeżdżające wozy MO, biorą zakładników. Do akcji wkracza brygada antyterrorystyczna.



22:30 ZDRAJCA
(IL TRADITORE)

Dramat biograficzny, 146 min, Brazylia/Niemcy/Włochy/Francja, 2019
Reżyseria: Marco Bellocchio
Aktorzy: Pierfrancesco Favino, Luigi Lo Cascio, Fabizio Ferracane

Dramat biograficzny. Historia Tommaso Buscetty, bossa, który złamał omertę, czyli mafijną zmowę milczenia. Dzięki jego zeznaniom doszło do najgłośniejszego procesu przeciwko Cosa Nostrze. Tak zwany maksiproces doprowadził do skazania 362 przywódców przestępczej organizacji. Było to największe w historii zwycięstwo państwa nad mafią.



01:15 ŻELAZNY CHŁOPIEC

Film dokumentalny, 55 min, Polska, 2021
Reżyseria: Andrzej Ciecierski
Scenariusz: Andrzej Ciecierski
Zdjęcia: Andrzej Ciecierski
Lektor: Dariusz Szymaniak

Podziemne organizacje niepodległościowe i jego formacje zbrojne były pierwszym przeciwnikiem po zakończeniu II wojny światowej, z którym komunistyczny aparat bezpieczeństwa podjął bezwzględną walkę. Dla nowej władzy oddziały partyzanckie, które nie złożyły broni po kapitulacji Niemców to najpoważniejsze zagrożenie, przeciwko którym kierowała ona ogromne siły wojskowe i milicyjne. Kim byli członkowie tych oddziałów, którzy swoje, często młode życie położyli na szali walki o prawdziwą niepodległość Polski? Jednym z nich był Zdzisław Badocha, urodził się 22 marca 1923 roku w Dąbrowie Górniczej. Ojciec jego służył w szeregach Korpusu Ochrony Pogranicza. Około 1938 roku rodzina Badochy przeniosła się do Święcian (woj. wileńskie), gdzie ojciec Zdzisława został przydzielony do służby. Tam też uczęszczał do gimnazjum i należał do ZHP. Ukończył tylko jedną klasę, gdyż dalszą edukację uniemożliwił mu wybuch II wojny światowej. W szkole był dobrym uczniem i świetnym sportowcem. W domu Badochów bardzo mocno pielęgnowane były tradycje patriotyczne. Po wybuchu wojny ojciec Zdzisława został internowany na terenie Litwy, a matka kilka razy aresztowana przez NKWD i nowe władze litewskie. W czerwcu 1942 roku Zdzisław Badocha wstąpił do Armii Krajowej. Na początku 1943 roku został żołnierzem 23. Ośrodka Dywersyjnego Ignalino - Nowe Święciany. Był zastępcą dowódcy 9. Patrolu, przyjmując pseudonim "Żelazny". Pracował na stacji kolejowej Nowe Święciany, a do jego głównych zadań, jako żołnierza AK, należało między innymi zdobywanie broni i amunicji, sabotaż samochodowy i kolejowy niemieckich transportów wojskowych. Podczas jednej z akcji sabotażowych został zdekonspirowany i wtedy podjął decyzją o wstąpieniu do partyzantki. Trafił do V Wileńskiej Brygady AK dowodzonej przez mjr Zygmunta Szendzielarza "Łupaszkę". Brygada ta nie wzięła udziału w operacji "Ostra Brama", a okrążona przez Sowietów na polecenie dowódcy uległa rozwiązaniu. Żołnierze musieli na własną rękę przebijać się przez okrążenie. Zdzisław Badocha z kilkoma innymi kolegami udał się na Białostocczyznę. Niestety okrążony przez NKWD został siłą wcielony do nowego Wojska Polskiego. Na początku 1944 roku zdezerterował podczas stacjonowania wojska w Dojlidach. Już w październiku powrócił do konspiracji w rejonie Bielska Podlaskiego. W kwietniu 1945 roku po odtworzeniu Wileńskiej Brygady AK Badocha został dowódcą plutonu. Za swoją postawę i męstwo awansowany na stopień kaprala, a latem 1945 osobiście przez mjr. "Łupaszkę" do stopnia podporucznika czasu wojny.



02:25 SZEROKIE TORY - JEDEN DZIEŃ Z ŻYCIA MENEDŻERA PRYWATNEJ FIRMY W TIBILISI

Reportaż, 24 min, Polska, 2004
Autor: Barbara Włodarczyk

Reportaż z Tibilisi o codziennym życiu gruzińskiej klasy średniej. Program przedstawia jeden dzień z życia 43 - letniej Nino, która jest menedżerem w prywatnej firmie farmaceutycznej. Bohaterka wywodzi się z rodziny nomenklaturowej i zawsze należała do elity miasta. Reportaż pokazuje, w jakich warunkach mieszka Nino (jej dom to jeden z zabytkowych budynków w Tibilisi z początku XIX wieku), jak sobie radzi z codziennymi problemami gruzińskiej rzeczywistości (wyłączanie prądu, brak centralnego ogrzewania), w jaki sposób przetrwała najtrudniejsze chwile kryzysu i jakie nadzieje wiąże z przemianami w Gruzji.