TVP Historia                    Niedziela, 16.03.2025

07:10 BYŁ TAKI DZIEŃ - 16 MARCA

Felieton, 2 min, Polska, 2006
Autor: Janusz Weychert

1901 - premiera "Wesela" Wyspiańskiego; 
1926 - odpalenie pierwszej rakiety napędzanej mieszaniną benzyny i ciekłego tlenu; 
1939 - kapitulacja Pragi, tym samym Czechosłowacja przestała istnieć;



07:20 KORONA KRÓLÓW. JAGIELLONOWIE - ODC. 238 (SEZON 2 ODC. 113)

Serial historyczny TVP, 24 min, Polska, 2024
Reżyseria: Krzysztof Łukaszewicz, Tomasz Matuszczak, Piotr Fiedziukiewicz
Scenariusz: Anna Krasuska, Ewa Ratusińska, Monika Zięba-Rybowska
Aktorzy: Przemysław Stippa, Wiktor Korzeniewski, Jan Jankowski, Aleksandra Justa, Monika Cieciora, Kamil Szklany, Karol Lelek, Jędrzej Jezierski, Anna Oberc, Grzegorz Szypka, Anna Miśta, Wojciech Stagenalski, Dariusz Bronowicki, Maria Pawłowska, Mateusz Weber

Grzesznicy. Początek 1438 roku. Królowa Zofia (Maria Pawłowska) i jej poplecznicy ustalają strategię, która pozwoli zachować królowej pozory neutralności politycznej. A jej stronnictwo będzie w dalszym ciągu zabiegać o koronę czeską dla królewicza Kazimierza. Zofia nakazuje Malskiemu (Wiktor Korzeniewski) zachować się przyzwoicie po incydencie z mężem Karskiej (Aleksandra Justa) i wycofać oskarżenie o pobicie. Oleśnicki (Przemysław Stippa i Inkwizytor krakowski (Mariusz Czajka) uciszają Katkę (Anna Oberc). Mszczuj (Dawid Czupryński) zaczyna poważnie chorować. Dorota (Monika Cieciora) jest zrozpaczona.



07:55 DUCHOWYM SZLAKIEM

Cykl reportaży, 20 min, Polska, 2025
Autor: Michalina Maciejewska

"Duchowym szlakiem" to opowieść o poszukiwaniu duchowości, która prowadzi przez zabytkowe kościoły i osobliwe historie ludzi i ich małych wspólnot. Dzięki niej można poznać 16 miejsc w Polsce, w których żyją wyznawcy różnych Kościołów. Każdemu odcinkowi towarzyszy gość specjalny, który nakreśla perspektywę teologiczną, społeczną i kulturową danego miejsca. Jaki jest dodatkowy atut tego cyklu? To także przestrzeń do refleksji nad własną duchowością, do wyciszenia, kontemplacji natury i lokalnego dziedzictwa kulturowego. Do kogo adresowany jest ten cykl? Zarówno do widzów, dla których wiara jest ważną częścią ich życia i do tych, którzy poszukują uniwersalnych wartości oraz inspirujących treści. 
W tym odcinku odwiedzimy łemkowską cerkiew w Hańczowej, której cisza sprzyja duchowej refleksji oraz kościół ewangelicki przeniesiony do skansenu w Chorzowie, stanowiący most między przeszłością a współczesnością.



08:15 DUCHOWYM SZLAKIEM

Cykl reportaży, 20 min, Polska, 2025
Autor: Michalina Maciejewska

"Duchowym szlakiem" to opowieść o poszukiwaniu duchowości, która prowadzi przez zabytkowe kościoły i osobliwe historie ludzi i ich małych wspólnot. Dzięki niej można poznać 16 miejsc w Polsce, w których żyją wyznawcy różnych Kościołów. Każdemu odcinkowi towarzyszy gość specjalny, który nakreśla perspektywę teologiczną, społeczną i kulturową danego miejsca. Jaki jest dodatkowy atut tego cyklu? To także przestrzeń do refleksji nad własną duchowością, do wyciszenia, kontemplacji natury i lokalnego dziedzictwa kulturowego. Do kogo adresowany jest ten cykl? Zarówno do widzów, dla których wiara jest ważną częścią ich życia i do tych, którzy poszukują uniwersalnych wartości oraz inspirujących treści. 
Tym razem odwiedzamy cerkiew w Legnicy i kościół Pokoju w Jaworze, miejsca, które choć różne w swojej formie, łączy jedno - zaproszenie do czegoś więcej niż tylko tolerancji.



08:45 DOM - ODC. 19/25 - JESTEM DLA CIEBIE NIEDZIELĄ

Serial TVP, 89 min, Polska, 1998
Reżyseria: Jan Łomnicki
Scenariusz: Jerzy Janicki, Andrzej Mularczyk
Zdjęcia: Bogusław Lambach
Muzyka: Waldemar Kazanecki
Aktorzy: Tomasz Borkowy, Halina Rowicka, Anna Romantowska, Bożena Dykiel, Igor Śmiałowski, Barbara Sołtysik, Beata Krajewska, Zbigniew Buczkowski, Jan Englert, Jerzy Bończak, Piotr Fronczewski, Ewa Gawryluk, Bartosz Obuchowicz

Służba Bezpieczeństwa prowadzi śledztwo w sprawie przemycenia na Zachód materiałów filmowych dotyczących wydarzeń w grudniu 1970 roku. Przesłuchani zostają Prokop, Halina i pracownicy WFD. Montażystka Lusia, jako jedyna posiadaczka kluczy do archiwum, traci pracę. Wrotek dowiaduje się o wszystkim, odnajduje pokrzywdzoną i obiecuje, że przyzna się do winy. Romans Andrzeja i Niki kwitnie. Dziewczynie jednak to nie wystarcza. Talar obiecuje jej, że opuści żonę i zamieszka razem z nią w nowym mieszkaniu. Zmienia jednak swoje plany, gdy dowiaduje się, że Ewa ma raka piersi i musi być operowana. W przeludnionym mieszkaniu Bawolików składa wizytę Świder, dawny kolega gospodarza, obecnie działacz sportowy. Próbuje przekupić Kostka, by "wydrukował" mecz. Bawolik odmawia. Jednak Teresa w tajemnicy przed mężem dzwoni do Świdra z wiadomością, że jej małżonek przemyślał sprawę i zmienił zdanie.



10:25 ARABSKA WYPRAWA LEVISONA WOODA - PRADAWNE DOLINY. ODC. 3/5
(ARABIA WITH LEVISON WOOD 1)

Serial dokumentalny, 50 min, Wielka Brytania, 2018
Reżyseria: Neil Bonner

Duszą i twarzą tej niezwykłej podróżniczej serii jest brytyjski podróżnik Levison Wood, który próbuje odpowiedzieć na pytanie, czym dzisiaj jest Arabia. Okazuje się krainą kontrastów, nie tylko krajobrazowych. Kraje pogrążone w chaosie sąsiadują z dobrze prosperującymi, enklawy nowoczesności ze średniowieczem. Bijące w oczy bogactwo z ludźmi, którzy stracili wszystko i żyją na śmietniskach. Film jest po trosze etnograficzny, bo naszego podróżnika interesuje wszystko. Zachwyca się naturą, ale nie arabskim stylem rządzenia. Zagaduje młodych, a nawet kobiety (po uzyskaniu zgody ich mężów lub ojców). Nie rezygnuje z pomocy miejscowych przewodników. W pierwszym odcinku Wood w dwa tygodnie przemierza Irak, a raczej to, co z niego zostało po amerykańskiej interwencji i serii wojen domowych - od północnej części, kontrolowanej przez Kurdów po rozlewiska Szatt al - Arab. Nie jest to bezpieczna podróż, na drogach są gęsto ustawione blokady i posterunki kontrolne, spać można tylko w militarnych bazach. Oprócz żołnierzy regularnych armii Anglik spotyka oddziały ochotników. Jest świadkiem strzelaniny i zdobywania wioski opanowanej przez ISIS. Często filmuje z ukrycia. Podczas przechadzki po ruinach starej części Mosulu znajduje nieużywaną kamizelkę terrorysty samobójcy, rozmawia ze snajperem, który ma na koncie 343 zabitych wrogów (tydzień później sam zostaje odstrzelony), zagląda do piwnicy, w której ukrywał się Saddam Husajn. Drugi odcinek ma zupełnie inny charakter. Przemknąwszy przez Kuwejt, Brytyjczyk objeżdża Półwysep Arabski. Zwiedza Oman, zwany klejnotem Arabii. Robi zakupy na targowiskach, przebiera się za Beduina, wspina się na najwyższą górę, częściowo na wielbłądzie, częściowo na własnych nogach przemierza 250 kilometrów przez pustynię. Granicę ogarniętego wojną domową Jemenu przekracza nieoficjalnie, jednak droga na zachód jest zamknięta. W trzecim odcinku Wood omija tereny kontrolowane przez zwaśnione plemiona, gangi kryminalistów i Al - Kaidę drogą morską, na zaszczurzonym statku z hinduską załogą, lękliwie wyglądającą piratów. Nieplanowany wcześniej tranzyt przez Róg Afryki - Somalię i Dżibuti kończy w Arabii Saudyjskiej - kolebce arabskiej cywilizacji. Rząd przydziela mu opiekuna, który czujnie przysłuchuje się jego rozmowom. Podróżnik zagląda do wiosek, gdzie nawet dzieci noszą sztylety - symbole prestiżu i niezależności. Gościnni gospodarze częstują go mlekiem wielbłąda, kultywują dawne obyczaje, równocześnie są aktywni na Instagramie. Wood spotyka młodych ludzi, zafascynowanych Zachodem i pielgrzymów, zmierzających do Mekki. Wizytuje opuszczone miasteczko, którego mieszkańcy przenieśli się do nowoczesnych wieżowców i stację kolejową, gdzie słynny Lawrence z Arabii, dokonał pierwszego sabotażu. W Jordanii przemierza malowniczą skalistą pustynię Wadi Rum. 

Produkcja: Blackmane Media Ltd.



11:20 PLANETA SKARBÓW - ODC. 4 AMERYKA ŁACIŃSKA
(PLANET OF TREASURES EP. 4 LATIN AMERICA)

Serial dokumentalny, 52 min, Niemcy, 2020
Reżyseria: Gero Von Boehm

Serial dokumentalny (6 odcinków). Ludzie od dawna tworzyli listy niezwykłych wyczynów twórczych, od starożytnych siedmiu cudów świata po listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, która obecnie liczy 1121 skarbów. Prawie połowa z tych miejsc jest zagrożona przez klęski żywiołowe, wojny, urbanizację lub rozpad. W serii "Planeta skarbów" historyk sir Christopher Clark zabiera widzów w podróż dookoła świata, aby przybliżyć najbardziej niesamowite pomniki przyrody i przykłady kulturowego dziedzictwa ludzkości. Jego droga prowadzi od Wielkiej Piramidy w Gizie w Egipcie do Parku Narodowego Serengeti w Tanzanii, od Pałacu Wiatrów w Indiach do jordańskiej pustyni, od laguny w Wenecji do meksykańskiego miasta Teotihuacan i miasta Hue w Wietnamie, wraz z wieloma innymi imponującymi miejscami dziedzictwa kultury i pomnikami przyrody.
Odc. 4 - "Ameryka Łacińska". Poznamy obiekty z listy dziedzictwa UNESCO. Oblicze tej ziemi to efekt pracy pradawnych kultur i europejskich konkwistadorów. Poznamy trudną historię Kuby oraz jej mieszkańców nietypowe podejście do życia. W Ekwadorze zbadamy spuściznę epoki kolonializmu. Następnie, półtora tysiąca kilometrów dalej, zajrzymy na Wyspy Galapagos. Odwiedzimy też zabytkową Hawanę, gdzie poznamy historię niewolnictwa. Najpierw Meksyk i starożytne światy Majów oraz Azteków. Tutaj, pośrodku dżungli, wyrastają ruiny Palenque Majów. Hiszpański podbój Ameryki Łacińskiej i Karaibów otwierał nowy rozdział. Miejscami wymierały całe populacje. Opresja i niewolnictwo były na porządku dziennym. Ruchy oporu i zrywy niepodległościowe pojawiały się co raz. Mimo to europejskie podboje dalej kształtowały tutejszą historię.



12:30 SZWAJCARIA NIEUJARZMIONA - ODC. 3 LODOWIEC ALETSCHGLETSCHER
(UNTAMED SWITZERLAND 03. THE GREAT ALETSCH GLACIER / WILDE SCHWEIZ 03. ALETSCHGLETSCHER)

Serial dokumentalny, 49 min, Niemcy, 2017
Reżyseria: Anne Wigger

Szwajcaria jest dzika i piękna, mała, a jednocześnie tak różnorodna. Ten kraj w środku Europy, charakteryzujący się pasmami górskimi, rzekami, jeziorami i lasami, oferuje zapierający dech w piersiach wachlarz różnorodnych krajobrazów: prawie 1500 jezior, ponad 80 czterotysięczników, 150 lodowców i las, który zajmuje prawie jedną trzecią kraju. I nadal istnieją miejsca, które obiecują nieskalaną przyrodę: łagodne wzgórza i urwiste klify, tajemnicze wrzosowiska i potężne wodospady - wszystkie są ważnymi siedliskami dla nieśmiałej kozicy, pachnących róż alpejskich, dzikiego pstrąga i rzadkich orchidei. Czas je odkryć, zbadać i podziwiać. To będzie wyprawa do rezerwatów przyrody świata zwierząt i roślin, ale także odkrycie mitów i legend dotyczących poszczególnych regionów. W odcinku trzecim - Aletschgletscher. Grosser Aletschgletscher, największy lodowiec Alp leży w Alpach Berneńskich, w kantonie Valais w Szwajcarii. Aletsch ma długość 23, 6 km (2002 r.), zajmuje powierzchnię 117, 6 km² i składa się z ok. 27 mld ton lodu. U schyłku małej epoki lodowej w roku 1850 lodowiec miał długość 27 km. Lodowiec jest objęty rezerwatem znajdującym się na liście światowego dziedzictwa UNESCO, razem ze szczytami Bietschhorn i Jungfrau.



13:25 WOJOWNICY CZASU - NAPOLEON JAK Z OBRAZKA, CZYLI OSTRÓDA 1807

Cykl dokumentalny, 25 min, Polska, 2023
Reżyseria: Grzegorz Gajewski
Scenariusz: Grzegorz Gajewski
Zdjęcia: Grzegorz Gajewski, Krzysztof Krzyżanowski
Muzyka: Krzysztof Ridan

W starym krzyżackim zamku w Ostródzie wisi olbrzymie płótno przedstawiające scenę, w której Cesarz Francuzów odbiera pismo z rąk kilkuletniego chłopca. Rzecz dzieje się w czasie pobytu Cesarza w tym mieście, a tytuł dzieła brzmi: "Napoleon użyczający łask mieszkańcom Ostródy. Marzec 1807". Jakich to łask Napoleon Bonaparte udzielił ostródzianom i jaka wojna go do nich przywiodła? O tym w kolejnym odcinku "Wojowników czasu".



14:05 POJEDYNEK W CORRALU O.K.
(GUNFIGHT AT THE O.K. CORRAL)

Western, 117 min, USA, 1957
Reżyseria: John Sturgess
Aktorzy: Burt Lancaster, Kirk Douglas, Rhonda Fleming, John Ireland

O świcie 26 października 1881 r. w miasteczku Tombstone w Arizonie miał miejsce jeden z najsłynniejszych epizodów w historii Dzikiego Zachodu: w trwającej niespełna minutę wymianie 34 strzałów zginęło sześciu ludzi. Ta scena (trwająca na ekranie 5 minut, a kręcona aż przez 44 godziny) dała początek całemu filmowi, którego akcja obejmuje także wiele wcześniejszych wydarzeń. 
Przyjaźń Wyatta Earpa, szeryfa z Dodge City, i Johna "Doca" Hollidaya, dentysty, który został rewolwerowcem i zawodowym graczem, zawiązuje się w miasteczku Fort Griffin. Szeryf przybywa tam na proces Ike'a Clantona i Johnniego Ringo wyjętych spod prawa. Wraz ze swoją byłą przyjaciółką, Kate Fisher, ostrzega Hollidaya, że czyha na niego niejaki Bailey, który chce pomścić śmierć brata. Doc zabija przeciwnika, Earp ratuje go od stryczka, a w rewanżu Holliday pomaga mu rozprawić się z gangiem rabusiów bankowych w Dodge City. Earp zakochuje się w Laurze Denbow, postanawia zakończyć niebezpieczną karierę stróża prawa i zostać ranczerem. Zacieśnia też przyjaźń z Hollidayem. Ale kiedy jeden z młodszych braci Wyatta, Virgil, szeryf w Tombstone, zwraca się o pomoc w walce z terroryzującą miasto bandą braci Clantonów, obaj przyjaciele łączą siły i ruszają mu na odsiecz.



16:10 FAKE CZY HISTORIA? - ODC. 24

Program historyczny, 35 min, Polska, 2025
Autor: Elżbieta Szumiec - Zielińska
Reżyseria: Marzena Strąg
Prowadzący: Wojciech Szeląg

"Fake czy historia?" to program, który zgłębi kontrowersyjne tematy XX wieku, poddając je dyskusji z udziałem dwóch ekspertów o odmiennych poglądach. Program cechuje dynamiczne tempo i intensywne, 20 - minutowe debaty, które budują dramaturgię i wzbudzają emocje. Korzystamy z autentycznych przestrzeni Muzeum Historii Polski i Muzeum II Wojny Światowej jako historycznego tła dla debat, co nadaje głębi omawianym tematom. Interaktywny element polegający na głosowaniu widzów na eksperta, który przekonał ich do swojego stanowiska, angażuje publiczność, umożliwiając jej bezpośredni udział. Krótkie felietony pełnią funkcję narzędzia do pogłębiania omawianych tematów, zapewniając wszechstronne podejście. Narracja zachęci do krytycznego myślenia oraz do pogłębienia wiedzy widzów na temat spornych wydarzeń z przeszłości, ukazując różnorodne perspektywy i opinie.



16:55 NIEZNANA WOJNA NA PÓŁNOCY S.I - ODC. 2/6
(UNTOLD ARCTIC WARS)

Serial dokumentalny, 52 min, Wielka Brytania, 2021
Reżyseria: Teemu Hostikka, Anna - Reeta Eksyma
Scenariusz: Teemu Hostikka, Anna - Reeta Eksyma

To pierwsza w historii seria, która ujawnia rolę państw regionu arktycznego w II wojnie światowej i próbuje odtworzyć militarne zmagania w tym rejonie. Widzowie będą mogli obejrzeć w akcji nurków odnajdujących zatopione niemieckie wraki samolotów, archeologów badających ukryte masowe groby i historyków tropiących tajne nadmorskie fortece. W serii kolorowe materiały archiwalne oraz wysokiej jakości animacje komputerowe.



18:00 KARIERA NIKODEMA DYZMY - ODC. 2/7

Serial obyczajowy, 50 min, Polska, 1979
Reżyseria: Jan Rybkowski, Marek Nowicki
Scenariusz: Jan Rybkowski, Marek Nowicki, Witold Orzechowski
Zdjęcia: Marek Nowicki
Muzyka: Piotr Marczewski
Aktorzy: Roman Wilhelmi, Grażna Barszczewska, Izabella Trojanowska, Leonard Pietraszak, Mariusz Dmochowski, Bronisław Pawlik, Tadeusz Pluciński, Bogusz Bilewski, Halina Golanko, Igor Śmiałowski, Hanna Balińska, Ryszard Barycz, Arkadiusz Bazak, Barbara Brylska, Krystyna Ciechomska, Liliana Głąbczyńska, Kazimierz Iwiński, Alicja Jachiewicz, Zofia Merle, Jerzy Molga, Włodzimierz Musiał, Lech Ordon, Witold Pyrkosz, Ewa Szykulska, Ewa Ziętek, Zygmunt Zintel, Wojciech Pokora, Bohdan Łazuka, Mieczysław Czechowicz, Hanna Stankówna, Tomasz Stockinger, Janusz Bylczyński

Dyzma podejmuje pracę w majątku Kunickiego - w Koborowie. Dzięki pokaźnej zaliczce otrzymanej od swego szefa, zmienia się nie do poznania. Stara się ukryć swoją ignorancję i brak ogłady. Po nocach uczy się, wertuje księgi gospodarcze. Hrabia Żorż Ponimirski wyjawia mu tajemnicę, w jaki sposób Kunicki zdobył majątek. Uproszony przez swojego szefa Dyzma jedzie do Warszawy, by uzyskać od ministra przydział drewna dla koborowskich tartaków.



19:00 HISTORIA BRONI - SIŁA RAŻENIA. ODC. 6/10
(HISTORY OF WEAPONS)

Serial dokumentalny, 50 min, Niemcy, 2017

Od samego początku ludzkich dziejów człowiek tworzył broń i używał jej do zabijania. Broń służyła do krwawych podbojów i popełniania największych zbrodni, ale również była wykorzystywana przez bojowników o wolność, przez jednostki antyterrorystyczne i siły wyzwalające. Autorzy skupiają się w serii nie tylko na aspektach technicznych różnych rodzajów broni, pokazują też związki między opracowaniem nowego modelu broni, a następstwem jego użycia. Ta relacja ukształtowała kilka tysięcy lat ludzkiej historii. Historia broni to 10 - odcinkowy serial dokumentalny przybliżający historię różnych rodzajów oręża, które odegrały główne role w najważniejszych bitwach historii i były często motorem postępu technicznego w różnych epokach.



20:05 KRONIKI HITLERA - ODC. 9. ZDOBYWCA. LATA 1940 - 1941
(KRONIKI HITLERA)

Serial dokumentalny, 50 min, Niemcy, 2018
Reżyseria: Hermann Pölking

Kroniki pokazują codzienność zwykłych ludzi w Europie w latach 1889 - 1945. Stanowi to tło dla szczegółowej relacji z życia Adolfa Hitlera - od jego dojścia do władzy po samobójstwo w berlińskim bunkrze. To najobszerniejsza do tej pory kompilacja materiałów archiwalnych, z których prawie połowa nie była wcześniej publikowana.



21:00 07 ZGŁOŚ SIĘ - ODC. 20/21 - ZŁOCISTY

Serial kryminalny, 90 min, Polska, 1987
Reżyseria: Krzysztof Szmagier
Scenariusz: Krzysztof Szmagier
Zdjęcia: Wiesław Rutowicz
Muzyka: Włodzimierz Korcz
Aktorzy: Bronisław Cieślak, Jerzy Rogalski, Hanna Dunowska, 
Zdzisław Tobiasz, Zbigniew Buczkowski, Marek Frąckowiak, Krzysztof Nowik, Józef Konieczny, Jerzy Bielecki, Lucyna Brusikiewicz, Maria Probosz, Ewa Wawrzoń

Po śmierci bazarowego opryszka o pseudonimie Coca - Cola milicja podejmuje energiczne śledztwo w sprawie gangu Złocistego, podejrzanego o handel walutą, samochodami i fałszywym złotem oraz o nielegalną produkcję czekolady. Do gangu przenika porucznik Kozłowski, udający kolesia Coca - Coli. Po anonimowym telefonie funkcjonariusze odkopują zwłoki niejakiego Brodzkiego, ukryte na terenie należącym do siostry denata. Równocześnie por. Kozłowski ustala, że dziewczyna będąca świadkiem zbrodni jest więziona pod Pułtuskiem. Jej zeznania i odkrycia Kozłowskiego pozwalają ustalić, że gangster zwany Złocistym nie istnieje.



22:45 U PANA BOGA W OGRÓDKU

Komedia, 114 min, Polska, 2007
Reżyseria: Jacek Bromski
Scenariusz: Jacek Bromski
Zdjęcia: Ryszard Lenczewski
Muzyka: Henri Seroka
Aktorzy: Krzysztof Dzierma, Andrzej Zaborski, Mieczysław Fiodorow, Emilian Kamiński, Wojciech Solarz, Łukasz Simlat, Jan Wieczorkowski, Ira Łaczina

Uhonorowana Nagrodą Specjalną Jury na FPFF w Gdyni w 2007 r. komedia obyczajowa będąca kontynuacją przeboju kinowego Jacka Bromskiego "U Pana Boga za piecem". Reżyser po raz kolejny przeniósł widzów w nostalgiczno-sielankowy krajobraz białostockiej prowincji z jej zaśpiewną, kresową mową, nieśpiesznym życiem małego miasteczka i zręcznie nakreślonymi, nietuzinkowymi bohaterami, którzy bronią się przed zgiełkiem świata, ale i do nich docierają w końcu modne nowinki techniczne i, niestety, także współczesne plagi (mafia i supermarkety). Całość okrasił dużą dawką humoru i wątkiem kryminalnym, też potraktowanym z przymrużeniem oka. Równolegle przygotował 8 - odcinkową wersję telewizyjną tej opowieści. Mimo upływu czasu w małej mieścinie Królowy Most, gdzie życie płynie leniwie i spokojnie, niewiele się zmieniło. Rząd dusz nadal sprawuje ten sam ksiądz proboszcz regularnie opowiadający Najświętszej Panience o wydarzeniach w okolicy i radzący się Jej w trudnych sprawach. Porządku w miasteczku i na posterunku pilnuje ten sam komendant, ale teraz przybyło mu trosk. Agenci CBŚ właśnie tam przywożą bowiem gangstera Józefa Czaplę, pseudonim Żuraw, świadka koronnego w procesie mafijnym. W ramach programu ochrony świadków dają mu nową tożsamość (teraz Czapla nosi nazwisko Jerzy Bocian), umieszczają w luksusowej willi na uboczu i przydzielają świetnie wyposażony samochód, przekonani, że na takim odludziu nikt Czapli vel Żurawia vel Bociana nie znajdzie. W całą sprawę wtajemniczają tylko komendanta, który i bez tego ma dość zmartwień. Ojciec komendanta, emerytowany ogniomistrz, co i raz wspina się na wysoki fabryczny komin i trzeba go stamtąd ściągać, angażując ekipę strażacką i bufetową Struzikową, której obfity biust ma wielką siłę oddziaływania na staruszka. Komendant nie może też znaleźć męża dla swej córki Luśki, która - choć nad wyraz ponętna - ma nieślubnego potomka. Ojciec każe więc podwładnym łapać kierowców za rzekome wykroczenia i na posterunku poddaje ich bacznej lustracji w nadziei, że któryś z nich nada się na zięcia. W związku z nowymi zadaniami podwładnych zaczyna brakować, ale na szczęście z centrali zostaje przysłany na służbę do Królowego Mostu nowy pracownik - aspirant Marian Cielęcki. Co prawda, był najgorszym studentem szkoły policyjnej i przełożeni specjalnie wysłali go na głuchą prowincję uznawszy, że tam nie będzie miał czego zepsuć, ale tego komendant już nie wie. Nowo przybyły trochę się dziwi miejscowym obyczajom i darzy niekłamanym zachwytem córkę komendanta, lecz ona nie odwzajemnia jego zainteresowania. Tymczasem Bocian nie za bardzo chce żyć w ukryciu i rozbija się po okolicy swoją terenówką. Ksiądz i komendant, każdy na swój sposób, zajmują się jego zbłąkaną duszą, ale skutek ich zabiegów jest mizerny. Dopiero kiedy mafia namierza kryjówkę byłego gangstera i organizuje na niego nocny zamach, z którego Bocian wychodzi cało tylko dzięki opiece Najświętszej Panienki, następuje w nim nagła przemiana. Nawraca się i jeszcze zakochuje w kuszącej Struzikowej. Mafia jednak nie odpuszcza i postanawia zrobić wszystko, żeby Bociana uciszyć. I tu nieoczekiwanie bardzo pomocny okazuje się aspirant Cielęcki, który wyrasta na prawdziwego bohatera.



01:00 ŻYĆ NIE UMIERAĆ. DŁUGOWIECZNI NA KAUKAZIE

Film dokumentalny, 50 min, Polska, 2019
Reżyseria: Barbara Włodarczyk

Celem filmu jest nie tylko odpowiedź na pytania, dlaczego akurat na Kaukazie jest tak dużo stulatków (wbrew ciężkim warunkom życia i trudnej historii), co decyduje o długim życiu, jaki jest jego sens i czy kaukaski eliksir długowieczności można przenieść do Europy. Film przedstawia też refleksje świadków historycznych wydarzeń, ich spojrzenie na teraźniejszość i współczesne problemy rosyjskich republik kaukaskich. O sile dokumentu zadecyduje również dotarcie do rzadko pokazywanych miejsc i ludzi oraz atrakcyjna forma.



02:05 SZEROKIE TORY - JEDEN DZIEŃ Z ŻYCIA LISTONOSZKI W PETERSBURGU

Cykl reportaży, 24 min, Polska, 2003
Autor: Barbara Włodarczyk

Reportaż z Petersburga zrealizowany w 2003 roku z okazji 300 - setnej rocznicy założenia miasta. Pretekstem do pokazania miasta jest jeden dzień z życia listonoszki, która z racji swojego zawodu, doskonale zna najpiękniejsze zakątki tej słynnej rosyjskiej metropolii.