TVP Historia                    Czwartek, 20.03.2025

06:40 BYŁ TAKI DZIEŃ - 20 MARCA

Felieton, 2 min, Polska, 2006
Autor: Janusz Weychert

1908 - pierwsze egzemplarze "Ani z Zielonego Wzgórza"; 
1934 - pierwsze urządzenie radarowe; 
1942 - pierwszy raz w Warszawie pojawiła się "Kotwica", symbol Polski Walczącej; 
1978 - kpt. Krystyna Chojnowska - Listkiewicz, jako pierwsza kobieta na świecie, samotnie opłynęła kulę ziemską;



06:45 WOJOWNICY CZASU - NAPOLEON JAK Z OBRAZKA, CZYLI OSTRÓDA 1807

Cykl dokumentalny, 25 min, Polska, 2023
Reżyseria: Grzegorz Gajewski
Scenariusz: Grzegorz Gajewski
Zdjęcia: Grzegorz Gajewski, Krzysztof Krzyżanowski
Muzyka: Krzysztof Ridan

W starym krzyżackim zamku w Ostródzie wisi olbrzymie płótno przedstawiające scenę, w której Cesarz Francuzów odbiera pismo z rąk kilkuletniego chłopca. Rzecz dzieje się w czasie pobytu Cesarza w tym mieście, a tytuł dzieła brzmi: "Napoleon użyczający łask mieszkańcom Ostródy. Marzec 1807". Jakich to łask Napoleon Bonaparte udzielił ostródzianom i jaka wojna go do nich przywiodła? O tym w kolejnym odcinku "Wojowników czasu".



07:20 FAKE CZY HISTORIA? - ODC. 25

Program historyczny, 35 min, Polska, 2025
Autor: Elżbieta Szumiec - Zielińska
Reżyseria: Marzena Strąg
Prowadzący: Wojciech Szeląg

"Fake czy historia?" to program, który zgłębi kontrowersyjne tematy XX wieku, poddając je dyskusji z udziałem dwóch ekspertów o odmiennych poglądach. Program cechuje dynamiczne tempo i intensywne, 20 - minutowe debaty, które budują dramaturgię i wzbudzają emocje. Korzystamy z autentycznych przestrzeni Muzeum Historii Polski i Muzeum II Wojny Światowej jako historycznego tła dla debat, co nadaje głębi omawianym tematom. Interaktywny element polegający na głosowaniu widzów na eksperta, który przekonał ich do swojego stanowiska, angażuje publiczność, umożliwiając jej bezpośredni udział. Krótkie felietony pełnią funkcję narzędzia do pogłębiania omawianych tematów, zapewniając wszechstronne podejście. Narracja zachęci do krytycznego myślenia oraz do pogłębienia wiedzy widzów na temat spornych wydarzeń z przeszłości, ukazując różnorodne perspektywy i opinie.



08:05 CZAS HONORU - ODC. 68 "STARZY ZNAJOMI"

Serial TVP, 47 min, Polska, 2013
Reżyseria: Michał Kwieciński, Michał Rosa
Scenariusz: Ewa Wencel, Jarosław Sokół
Aktorzy: Ewa Wencel, Katarzyna Gniewkowska, Krzysztof Stelmaszyk, Maciej Zakościelny, Jakub Wesołowski, Jan Wieczorkowski, Antoni Pawlicki

Woźniak brutalnie przesłuchuje Rudą, próbuje zmusić ją do przyznania się do kontaktów z podziemiem. Pewna informacja, która wychodzi na jaw podczas przesłuchań, wzbudza w Woźniaku przerażenie. Zwierza się z obaw swojej żonie Emilii. Michał obiecuje Władkowi, że zaraz po odbiciu Janisza zajmą się uwolnieniem Rudej. Po odnalezieniu plecaka z pieniędzmi przywiezionymi dla podziemia bracia zostają napadnięci przez nieznany oddział leśny. Otto ma poważne problemy, żeby im zaradzić. Maria postanawia wykorzystać znajomość z Adą Lewińską. Celina z Rainerem są już w Warszawie. Rainer zostawia Celinie listę swoich warszawskich donosicieli. Celina z niedowierzaniem odkrywa na niej jedno dobrze sobie znane nazwisko. Helena otwiera bar mleczny. Niestety, do baru z pomocą przychodzi Woźniak. Jakby tego było mało, w związku z urzędową pomyłką do mieszkania Marii zostaje dokwaterowana sublokatorka. Bronek waha się, czy wracać do Polski. Pewne wydarzenia towarzyszące koncertowi Wandy wpłyną na podjęcie decyzji. Tymczasem w Warszawie Rainer rozpoczyna własną grę zostawił tu kilka cennych rzeczy, teraz chce je odnaleźć.



08:55 HISTORIA W OŻYWIONYCH OBRAZACH - HOŁD PRUSKI

Cykl dokumentalny, 13 min, Polska, 2017
Reżyseria: Marek Brodzki
Scenariusz: Marek Brodzki
Zdjęcia: Arkadiusz Tomiak

Widzowie mają niepowtarzalną okazję, aby niejako wejść do wnętrza obrazu, przyjrzeć się jego bohaterom, usłyszeć ich rozmowy, a także poznać kontekst historyczny, w jakim znajdowała się Polska tuż przed momentem, kiedy wszyscy bohaterowie zastygli zamknięci w klatce czasu i ramie malarskiego dzieła. Warstwie fabularnej towarzyszy komentarz wybitnych historyków, znawców historii Polski. Taka forma edukacji może być przyczynkiem do lepszego zrozumienia zagadnień historycznych, pretekstem do dyskusji, a także znakomitym uatrakcyjnieniem zajęć szkolnych. Ekranizacje dziesięciu słynnych dzieł Jana Matejki powstały przy zaangażowaniu wybitnych polskich twórców filmowych.



09:15 HISTORIA POLSKI - DZIEWCZYNA Z EKRANU

Film dokumentalny, 47 min, Polska, 2017
Reżyseria: Andrzej Ciecierski
Scenariusz: Andrzej Ciecierski
Zdjęcia: Andrzej Ciecierski

Film poświęcony Teresie Tuszyńskiej, jednej z najpiękniejszych polskich aktorek, a zarazem najbardziej zapomnianych. Wielu znawców kina twierdziło, że tak pięknej twarzy nie było o polskim filmie. Urodziła się w Warszawie w 1942 roku w rodzinie robotniczej. Już od młodych lat ciągnęło ją do środowiska aktorsko - muzycznego. W 1958 roku wygrała konkurs tygodnika "Przekrój" pod hasłem "Film szuka młodych aktorek" i dostała swoją pierwszą rolę w filmie "Ostatni strzał". Z planu filmu jednak uciekła bez podania przyczyny. W 1959 roku grała w filmach: "Biały niedźwiedź" i "Do widzenia do jutra". W następnych latach występy na ekranie łączyła z pracą modelki w Modzie Polskiej i częstymi wyjazdami za granicę. Grała w takich filmach jak: "Drugi człowiek", "Tarpany", "Rozwodów nie będzie", "Cała naprzód", "Poczmistrz", "Vreckari" czy "Praskie noce". Była jedyną polską aktorką, której twarz pojawiła się na łamach amerykańskiego miesięcznika "Show". Stała się prawdziwą gwiazdą. Swój ostatni film nakręciła w 1970 roku, zaledwie 12 lat po debiucie. Po premierze w 1971 roku Tuszyńska zniknęła. Nie ma żadnych jej zdjęć po 1971 roku. Mówiło się, że zupełnie zatraciła się w nałogu alkoholowym. Żyła swoim życiem w ukryciu, skromnie, wręcz w biedzie. Wstydziła się swojego wyglądu, przytyła i prawie nie wychodziła z domu. Zmarła zapomniana w samotności 19 marca 1997 roku z niewyjaśnionej do końca przyczyny.



10:15 ENCYKLOPEDIA II WOJNY ŚWIATOWEJ - KILKA NAJDŁUŻSZYCH DNI CZ. 2

Cykl dokumentalny, 28 min, Polska, 1992
Scenariusz: Bogusław Wołoszański, Maciej Zakrocki
Zdjęcia: Andrzej Żydaczewski
Prowadzący: Bogusław Wołoszański

Cykliczna audycja popularyzująca wiedzę o historii drugiej wojny światowej. Odcinek poświęcony największej operacji desantowej mającej na celu otwarcie drugiego frontu w Europie Zachodniej - lądowaniu aliantów w Normandii 6 czerwca 1944 roku.



10:50 LEGENDY EUROPY - BRETANIA ODC. 10
(LEGENDS OF EUROPE MYSTICAL AND FANTASY TALES 10. BRITTANY)

Serial dokumentalny, 52 min, Francja, 2019
Reżyseria: John Hudson

Seria przedstawia nowe, niemal magiczne spojrzenie na europejskie dziedzictwo. Inspirowane nowo odkrytym zainteresowaniem odwiecznymi legendami. Czy przerażające, czy zaskakujące, te historie, inspirowane naturalnymi wspaniałościami, są jednocześnie mistycznymi i niejasnymi zagadkami do rozszyfrowania. Piraci, bestie, zaczarowane lasy, skamieniali pasterze, zaczarowane jeziora, dziwaczne potwory lub uwięzione księżniczki to bohaterowie tej serii, która z północy na południe i ze wschodu na zachód na nowo odkryje Europę. 
Dziś wyruszymy do Bretanii.



11:45 EX LIBRIS - ODC. 565

Magazyn, 15 min, Polska, 2025

Magazyn poświęcony książkom o tematyce historycznej. Co tydzień są prezentowane nowe pozycje warte uwagi.



12:05 KOLEBKA SOLIDARNOŚCI - STOCZNIOWA KUŹNIA

Felieton, 4 min, Polska, 2020
Reżyseria: Wojciech Roman Krasucki
Scenariusz: Jarosław Żurawiński

800 - tonowy młot kuźniczy z XIX w.



12:15 PUNKT WIDZENIA - ODC. 6/7

Serial TVP, 49 min, Polska, 1980
Reżyseria: Janusz Zaorski
Scenariusz: Andrzej Bonarski
Zdjęcia: Janusz Kalaciński
Aktorzy: Elżbieta Osterwa, Emilia Kurcab, Bolesław Idziak, Teresa Szmigielówna, Tomasz Grochoczyński, Jacek Borkowski, Jan Mulak, Zbigniew Korepta, Anna Skowron, Stanisław Gawlik, Joanna Sienkiewicz, Jan Piechociński, Bogusław Linda, Iwona Biernacka, Piotr Dejmek

Maria i Włodek rozstają się. On wyjeżdża z miasta, podejmuje pracę leśniczego na Mazurach, ona nadal pracuje w Warszawie. Nieoczekiwanie otrzymują przydział na mieszkanie. Tak dawniej wyczekiwane własne M wydaje się teraz Marii zimne i puste, gdy zamieszkuje w nim sama. Pragnie nawiązać kontakt z mężem, jedzie do Włodka na Mazury, lecz próba naprawienia zerwanych więzi kończy się niepowodzeniem. Każde z małżonków żyje osobno, obojgu jest źle.



13:15 GIGANCI NAUKI - STANISŁAW ULAM

Cykl dokumentalny, 13 min, Polska, 2021
Reżyseria: Alina Czerniakowska
Scenariusz: Alina Czerniakowska

Kto jest twórcą terminu witamina? Dlaczego każdy ma przy sobie monokryształ stworzony metodą Czochralskiego? Kto był nazywany Edisonem metalurgii? Wynalazek, którego z gigantów nauki był umieszczony na wieży Eiffla? Do czego wykorzystywany był polon? Kto opracował oznaczenia grup krwi? Jak nazywał się twórca pierwszej skutecznej szczepionki na tyfus? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdą się w mini - cyklu "Giganci nauki". Są wśród nich polscy odkrywcy, wynalazcy, konstruktorzy i projektanci. W kolejnych odcinkach zostaną przedstawione ich największe osiągnięcia wraz z wyjaśnieniem ich wagi i sposobów wykorzystania. Zaproponowane postacie to przedstawiciele nauk medycznych, fizyki, chemii oraz matematyki.



13:35 SEKRETY STAROŻYTNYCH INŻYNIERÓW - /6/
(ANCIENT ENGINEERING)

Serial dokumentalny, 50 min, Niderlandy (Holandia), 2021

Architektura wielkich świątyń wznoszonych w czasach starożytnych niejednokrotnie stanowiła kamień milowy w rozwoju technik budowlanych i przesuwała granice inżynierii sztuki budowlanej. Na świątynie nie szczędzono wydatków, często budowane były przez dziesięciolecia, a nawet stulecia. Jedną z takich niezwykłych świątyń jest Angkor Wat w głębi dżungli kambodżańskiej. 900-letni kompleks zajmujący ponad 400 akrów na bagnach nękanych plagą monsunów. Największy zabytek religijny na świecie pod względem powierzchni lądowej. Niekończące się korytarze i kolosalne konstrukcje tej świątyni ukazują niezwykle precyzyjne rzemiosło kamieniarskie oraz arcydzieła dekoracji rzeźbiarskiej. Szósty odcinek z 10-odcinkowej serii dokumentalnej "Sekrety starożytnych inżynierów" ukazującej najbardziej niezwykłe i intrygujące osiągnięcia inżynierii z czasów starożytnych, które inspirują także inżynierów współczesnych.



14:35 TAJEMNICE SZPIEGÓW WOJNY - SZPIEDZY ERY ATOMOWEJ ODC. 4/4
(SPIES OF WAR - THE A - BOMB SPIES EP. 4 THE ATOMIC SPIES)

Serial dokumentalny, 51 min, Czechy, 2019
Reżyseria: Jobst Knigge

Seria dokumentalna z tajnymi agentami w roli głównej. Byli największymi szpiegami XX wieku. To opowieści o szpiegostwie związanym z największymi wydarzeniami historycznymi. Nie znacie ich nazwisk ani ich twarzy, ale to oni zmienili bieg historii.



15:35 KORONA KRÓLÓW - ODC 195

Telenowela historyczna TVP, 23 min, Polska, 2019
Reżyseria: Piotr Fiedziukiewicz, Wojciech Pacyna, Jerzy Krysiak, Jacek Sołtysiak
Scenariusz: Jan Piotr Szafraniec, Anna Krasuska, Monika Zięba
Zdjęcia: Jacek Fabrowicz, Paweł Figurski, Romuald Lewandowski, Krzysztof Pakulski, Rafał Paradowski, Tomasz Wójcik
Muzyka: Marcin Przybyłowicz
Aktorzy: Andrzej Hausner, Aleksandra Przesław, Piotr Ligienza, Marcin Rogacewicz, Karol Biskup, Piotr Nowak, Jacek Ryś, Karina Seweryn, Gabriela Chojecka, Paulina Lasota, Paweł Janyst, Grzegorz Wons, Kamil Siegmund, Wojciech Żołądkowicz, Kacper Matula

Kiejstut jest więziony w obozowisku wojsk polsko - węgierskich. Boi się, że zapłaci za śmierć Pełki i Niemierzy własną głową. Ludwik przyznaje w rozmowie z Mentorem, że wcale nie zamierza go zabić. Dzięki Kiejstutowi wzmocni swoje wpływy na Litwie. Król węgierski stawia jednak warunki. Kazimierz poleca Ligęzie, żeby znalazł rybaków, którzy oznaczyli brody na Bugu, żeby ułatwić Litwinom przeprawę. Niestety, Egle niewiele pamięta. Radzi jej, aby ukryła się na jakiś czas. Grozi jej niebezpieczeństwo.



16:10 SENSACJE XX WIEKU - ŚMIERĆ MARSZAŁKA

Cykl dokumentalny, 48 min, Polska, 2002
Reżyseria: Wojciech Pacyna
Scenariusz: Bogusław Wołoszański
Zdjęcia: Adam Sikora
Prowadzący: Bogusław Wołoszański

Michaił Tuchaczewski był marszałkiem Zwiazku Radzieckiego, jednym z pierwszych pięciu awansowanych do najwyższego stopnia, wojskowego. Był bohaterem wojny domowej, wiceministrem spraw wojskowych i reformatorem Armii Czerwonej. Dlaczego więc Stalin kazał go aresztować i stracić?



17:10 HISTORIA POLSKI - AFRYKA MOJEGO DZIECIŃSTWA

Film dokumentalny, 51 min, Polska, 2009
Reżyseria: Ewa Misiewicz
Scenariusz: Dorota Kabalewska, Ewa Misiewicz
Zdjęcia: Piotr Wąsowski, Henryk Janas, Andrzej Adamczak
Muzyka: Tadeusz Woźniak

W latach 1942 - 1948 w osiedlach dla polskich uchodźców utworzonych w Kenii, Tanzanii, Ugandzie w Afryce Wschodniej oraz w Zambii, Zimbabwe i RPA w Afryce Południowej przebywało 18 tysięcy Polaków, w tym 8 tysięcy dzieci. Bohaterów dokumentu do Afryki rzuciły losy II wojny światowej, której doświadczyli jako dzieci. Mieli wówczas po 6 - 10 lat, okrutna wojna sprawiła, że nie dane im było zaznać szczęśliwego, beztroskiego dzieciństwa. Poznali za to, co to ból, strach, głód i cierpienie. Tamte lata obfitowały w dramatyczne przeżycia, ale w pamięci świadków minionych czasów pozostały też wspaniałe wspomnienia. Kamera pokazuje zderzenie dwóch światów: zimnej, skutej lodem Syberii i pięknej, dzikiej Afryki. O utraconym i odzyskanym dzieciństwie mówią: Halina Machalska, Danuta Dziedzic - Sedlak, Krystyna Pryjomko - Serafin, Piotr Łabuz, Kazimierz Majewski, Mieczysław Pożarski. Wszyscy oni jako dzieci wraz z rodzinami w 1940 r. zostali wysiedleni ze swoich domów przez NKWD i wywiezieni na Sybir, gdzie ludzie ludziom zgotowali straszny los. Kiedy Stalin uwolnił Polaków, rozpoczęła się wielka wędrówka na południe przez Uzbekistan i Iran. Wygnańców dziesiątkowały groźne choroby: tyfus, czerwonka. Ci, którym udało się przeżyć, szli dalej, a celem była Afryka, dziki i nieznany kraj, o którym wiedzieli jedynie, że tam odlatują na zimę bociany. Ostatni etap podróży wiódł przez dżunglę, aż wreszcie dotarli do Tengeru, największego osiedla polskiego w Afryce. Nękani głodem i poniewierką wysiedleńcy nareszcie znaleźli swój raj na ziemi. Każdy miał swój dach nad głową i własne poletko do uprawy. Bohaterowie dokumentu wspominają tamte chwile, pamiętając, jak ich sąsiedzi sadzili pomidory, ogórki, słoneczniki, by stworzyć sobie w ten sposób kawałek małej Polski. Dla 8 tysięcy dzieci, które na sześć lat trafiły do osiedla polskich uchodźców, był to czas radości, beztroskich zabaw, wycieczek krajoznawczych, świętowania narodowych uroczystości, jak 3 Maja, ale też szkolnych obowiązków. Na całe życie zapamiętali Afrykę swego dzieciństwa, gdzie przeżyli niezapomniane przygody, dorastali w egzotycznym świecie otoczeni troskliwą opieką. Teraz w jesieni życia, rozproszeni po świecie, tęsknią za tamtym beztroskim dzieciństwem, z nostalgią myślą o dzikiej afrykańskiej przyrodzie i niepowtarzalnym zapachu Afryki. Niektórzy z nich wracają tam co roku. Krystyna Pryjomko - Serafin powróciła do Afryki po 50 latach, a w podróży towarzyszył jej syn, któremu chciała pokazać kraj swego dzieciństwa. Niedaleko Tengeru zobaczyła więzienie, gdzie przebywały matki z dziećmi. Po powrocie do Anglii zorganizowała pomoc, publikując artykuł w "Dzienniku Polskim". Odzew był natychmiastowy, zewsząd napływały pieniądze. Dzięki hojności tych, którzy w latach 1942 - 1948 mieszkali w Tengerze, powstało Schronisko św. Gabriela. Jego założycielka, pani Krystyna, pragnęła w ten sposób przywrócić biednym afrykańskim dzieciom utracone dzieciństwo.



18:10 FLESZ HISTORII - ODC. 704

Cykl reportaży, 15 min, Polska, 2025

Program którego celem jest prezentowanie najciekawszych informacji o wydarzeniach historycznych, wystawach, inscenizacjach w całej Polsce.



18:25 A TAM POLSKA WŁAŚNIE

Film dokumentalny, 29 min, Polska, 1994
Scenariusz: Józef Gębski
Zdjęcia: Leszek Winnicki

Relacja z przygotowań do uroczystości konsekracji odbudowanego po kilkudziesięciu latach polskiego kościoła w miejscowości Naliboki na terenie dzisiejszej Białorusi. Kościół, wzniesiony tuż przed II wojną światową zbiorowym wysiłkiem parafian, w dniu 17 września 1939 r. został spalony przez wkraczające na polskie Kresy Wschodnie wojska sowieckie. Dzięki staraniom Polaków z Nalibok i okolicy odzyskano ruiny świątyni i podjęto jej odbudowę. Ogromny wkład materialny w odrodzenie tego kościoła wnieśli pochodzący z tych ziem Polacy ze Stanów Zjednoczonych. Uroczystość wyświęcenia wskrzeszonej z ruin świątyni stała się dla nich okazją do sentymentalnego powrotu w rodzinne strony i dostarczyła wielu wzruszeń.



19:00 CZAS HONORU - ODC. 69 "ULTIMATUM RAINERA"

Serial TVP, 46 min, Polska, 2013
Reżyseria: Michał Kwieciński, Michał Rosa
Scenariusz: Ewa Wencel, Jarosław Sokół
Aktorzy: Ewa Wencel, Katarzyna Gniewkowska, Krzysztof Stelmaszyk, Maciej Zakościelny, Jakub Wesołowski, Jan Wieczorkowski, Antoni Pawlicki

Bronek i Wanda dopływają do portu w Gdyni. Podczas kontroli celnej Bronek podaje się za brata Antoniego Karkowskiego. Funkcjonariusze urzędu celnego mają dla niego szokującą informację, która może przekreślić sens całej misji... 
Rainer w areszcie spotyka Krzywego, starego złodzieja. Recydywista twierdzi, że skądś zna Rainera Woźniaka znajduje najgroźniejszy świadek jego okupacyjnej przeszłości. Przychodzi z ultimatum: Woźniak ma kilka dni na oddanie pewnych cennych ruchomości w innym wypadku Woźniaka czekają poważne kłopoty z przełożonymi z UB. Władek z Michałem przygotowują podstęp, dzięki któremu uda im się dostać do szpitalnej izolatki Janisza. Wszystko idzie zgodnie z planem do momentu, gdy jeden z żołnierzy pilnujących wejścia do szpitala nabiera podejrzeń



20:00 A NAD STUTTHOF DESZCZYK PADA

Film dokumentalny, 50 min, Polska, 2024
Reżyseria: Mirosław Basaj
Scenariusz: Mirosław Basaj
Zdjęcia: Mirosław Basaj

Film dokumentalny o Halinie Banasiak, nauczycielce z Torunia, która w obozie koncentracyjnym Stutthof napisała książkę z bajkami dla swoich dzieci. Dla autorki "Bajki" były sposobem na przetrwanie rozłąki i ogromnej tęsknoty za dziećmi.



20:55 KARATE PO POLSKU

Film obyczajowy, 88 min, Polska, 1982
Reżyseria: Wojciech Wójcik
Scenariusz: Andrzej Dziurawiec
Zdjęcia: Jerzy Gościk
Muzyka: Zbigniew Górny
Aktorzy: Edward Żentara, Dorota Kamińska, Zbigniew Buczkowski, Jerzy Trela, Halina Buyno-Łoza, Bernard Ładysz, Piotr Grabowski, Stanisław Pąk, Franciszek Trzeciak, Michał Anioł

Do sennego mazurskiego miasteczka przyjeżdżają dwaj przyjaciele plastycy - Piotr i Michał. Wkrótce pojawia się też piękna żona Piotra, Dorota. Cała trójka, jej sposób bycia, wygląd, są swego rodzaju wyzwaniem dla miejscowej grupy chuliganów, którym przewodzi Roman. Jedną z głównych postaci dramatu, który wkrótce się rozegra, będzie także krewny Romana, były kapitan AK. Piotr jest świetnym karateką, który chętnie demonstruje swoje umiejętności. Roman już niejeden raz ze swoją grupą brał udział w bójkach. Gdy więc dojdzie do konfliktu między miejscowymi a przybyszami, sytuacja stanie się bardzo dramatyczna. Sam reżyser o swoim filmie mówił: "Jest on skierowany przeciwko brakowi tolerancji, przeciwko ludziom, którzy uważają, że przemoc to jedyne rozwiązanie, a po części też przeciwko tym wszystkim, którzy uprawiają karate, kendo i inne sporty walki. Przyswajają sobie siłę i wyrachowanie wynikające z filozofii wiążącej się z tymi sportami, nie przyswajając sobie jednocześnie jej zasad (...) Gdy znajdą się w sytuacji podobnej do przedstawionej w filmie, to w sposób najbrutalniejszy, najbardziej bezwzględny wykorzystają swoje umiejętności, zapominając o filozofii, o tym, czemu sport walki powinien służyć". Film otrzymał wyróżnienie FIPRESCI na MFF w San Sebastian w 1983 r.



22:25 ZAPIS ZBRODNI W POWOJENNYCH NIEMCZECH - WSCHÓD
(CRIME IN POST - WAR GERMANY)

Film dokumentalny, 50 min, Niemcy, 2021

Dwuczęściowy film dokumentalny. 
Niemcy w 1945 roku. Głód i przeciwności losu kształtują codzienne życie ludzi w całym kraju. Jaki wpływ miały okrucieństwa II wojny światowej na stosunek mieszkańców do prawa i moralności? Ten dwuczęściowy film dokumentalny pokazuje, jak trudne było życie w latach 1945 - 1949 w czterech strefach okupacyjnych Niemiec. Na przykładzie pojedynczych, najcięższych spraw kryminalnych, np. w Dreźnie zbieracz drewna odnajduje odcięte nogi człowieka czy w Hamburgu, gdzie tzw. morderstwa w gruzach wywołują przerażenie mieszkańców. Psychologowie kryminalni i eksperci medycyny sądowej wyruszają na poszukiwanie tropów i analizują te brutalne zbrodnie. Historycy i świadkowie opisują stan wyjątkowy z końca lat czterdziestych, który zakończył się powstaniem dwóch państw niemieckich.



23:30 SENSACJE XX WIEKU - TAJEMNICA HEINRICHA HIMMLERA

Cykl dokumentalny, 49 min, Polska, 2001
Scenariusz: Bogusław Wołoszański
Prowadzący: Bogusław Wołoszański

Dlaczego w grudniu 1945 roku, 7 miesięcy po pogrzebaniu zwłok Heinricha Himmlera, który 23 maja tego roku miał popełnić samobójstwo, władze brytyjskie zdecydowały się dokonać ekshumacji? Siedem miesięcy wcześniej Himmler, schwytany przez brytyjskich żołnierzy popełnił samobójstwo. Zwłoki poddano sekcji i pogrzebano w lesie pod Luneburgiem. Czyżby pojawiły się wątpliwości? Czy człowiek, który popełnił samobójstwo, rzeczywiście był Himmlerem?



00:35 KGB: TARCZA I MIECZ - ODC. 1/3
(KGB - THE SWORD AND THE SHIELD)

Cykl dokumentalny, 50 min, Niemcy, 2019
Reżyseria: Jamie Doran

Film dokumentalny wyreżyserowany i wyprodukowany przez zdobywcę 4 nagród Emmy, Jamie Dorana. To historia opowiadana przez weteranów KGB i ich ofiary. 
Odcinek pierwszy dotyczy początków służb bezpieczeństwa w Rosji Sowieckiej, które w pierwszych latach związane były z osobą Feliksa Dzierżyńskiego. 

Opis cyklu: 
Rosja to największy kraj na Ziemi. Przez wielu niezrozumiany, w innych wzbudzający przerażenie. W XX wieku historia Rosji była także historią jej służb bezpieczeństwa wykorzystywanych przez państwo sowieckie do tłumienia wszelkich przejawów sprzeciwu wobec władzy. Z ich rąk ucierpiały miliony osób. Ich agenci mają na swoim koncie masowe egzekucje, tajne wojny, zamachy stanu, kradzież bomby atomowej z USA, hakowanie i otrucia. To najbardziej niebezpieczne służby bezpieczeństwa na świecie. Ale choć w dzisiejszej Rosji wiele się zmieniło, służby te są prawdopodobnie silniejsze niż kiedykolwiek. Stało się tak za sprawą podoficera operacyjnego KGB, który został prezydentem, Władimira Putina.



01:40 BYŁO, NIE MINĘŁO - KRONIKA ZWIADOWCÓW HISTORII. - "TEN ŚWIĘTY, PUŁKOWY ZNAK" ODC. 308

Magazyn historyczny, 25 min, Polska, 2023
Autor: Bartek Wieczorek
Scenariusz: Izabela Fatalska
Lektor: Artur Kalicki

Dzisiejszy odcinek nosi tytuł "Ten święty, pułkowy znak". To wręcz niewiarygodne, iż wydarzenia wojenne odległe o dziesiątki lat i trzy pokolenia ciągle mogą tak niezwykle silnie oddziaływać na nasze emocje. Nie możemy już co prawda mieć wpływu na ich przebieg, ale możemy dopisać do końca niejasne wątki, a przy okazji zadziwić się nad siłą charakteru naszych ojców i dziadków. Odwiedzamy małą roztoczańską wioskę pod Tomaszowem Lubelskim. To tu, ostatni chorąży pocztu sztandarowego 73. pułku piechoty z Katowic, porucznik Edward Cebulski ukrył, we wrześniu 1939 roku, ten święty, pułkowy znak. Ruszymy też szlakiem odwrotowym oddziałów, które nie zdecydowały się na kapitulację po bitwie pod Tomaszowem. Celem jest Masyw Borowca i nieistniejąca już gajówka Głuchy.



02:20 ENCYKLOPEDIA II WOJNY ŚWIATOWEJ - DROGA DO WOJNY

Cykl dokumentalny, 24 min, Polska, 1993
Scenariusz: Maciej Zakrocki, Bogusław Wołoszański
Zdjęcia: Ładysław Lipkowski
Prowadzący: Bogusław Wołoszański

Kolejny odcinek cyklu poświęcony jest wydarzeniom związanym z prowadzonymi przez Niemców przygotowaniami do wojny. Omówiono między innymi współpracę Hitlera z Mussolinim oraz działania prowadzące do aneksji Austrii. Program bogato ilustrowany archiwalnymi materiałami filmowymi.