TVP Historia                    Niedziela, 23.03.2025

07:30 BYŁ TAKI DZIEŃ - 23 MARCA

Felieton, 2 min, Polska, 2006
Autor: Janusz Weychert

1919 - Mussolini założył Fasci di Combattimento; 
1978 - zmarł ambasador Tadeusz Romer; 
1980 - wybory do Sejmu PRL; 
1994 - umarła Giulietta Massina;



07:40 KORONA KRÓLÓW. JAGIELLONOWIE - ODC. 240 (SEZON 2 ODC. 115)

Serial historyczny TVP, 24 min, Polska, 2024
Reżyseria: Krzysztof Łukaszewicz, Piotr Fiedziukiewicz, Tomasz Matuszczak
Scenariusz: Anna Krasuska, Małgorzata Jurczak, Katarzyna Terechowicz-Cesarz
Aktorzy: Monika Cieciora, Malwina Dubowska, Izabela Bujniewicz, Jakub Wieczorek, Marek Sajmbor, Piotr Janiszewski, Wiktor Bałtaki, Kamil Szklany, Łukasz Matecki, Mariusz Czajka, Iwona Katarzyna Pawlak, Anna Oberc, Mariusz Jakus, Jakub Zdrójkowski, Grzegorz Szypka

Biskup szuka dowodów. Wczesna wiosna 1438 r. Andrzej Tęczyński (Jędrzej Jezierski) przywozi Zofii (Maria Pawłowska) pieniądze dla spiskowców. Zbigniew Oleśnicki (Przemysław Stippa) próbuje przekonać króla Władysława (Wiktor Bałtaki), że pożyczka dla królowej była błędem. Młody władca nie zgadza się z sugestiami biskupa. Jan Długosz (Krzysztof Cybulski), który został wysłany do Sanoka z tajną misją, udaje chorobę i szpieguje. Zdemaskowany, zostaje wyproszony z Sanoka. Mszczuj (Dawid Czupryński) prosi o rękę Doroty (Monika Cieciora) i zostaje odrzucony, bo panna zamierza iść do klasztoru. W Krakowie Katka (Anna Oberc) siedzi w miejskim lochu. Inkwizytor (Mariusz Czajka) oznajmia jej, że będzie sądzona za szerzenie herezji. Mieszczanie idą na Wawel i błagają biskupa o łaskę dla Katki. Bogna (Izabela Bujniewicz) zostaje napadnięta na krakowskiej uliczce i uderzona w głowę. Po tym zmienia się jej charakter. Jest miła i opiekuńcza dla męża. A garncarz (Janusz Klimaszewski) zaczyna się jej bać. Czy to cisza przed burzą?



08:10 DUCHOWYM SZLAKIEM

Cykl reportaży, 20 min, Polska, 2025
Autor: Michalina Maciejewska

"Duchowym szlakiem" to opowieść o poszukiwaniu duchowości, która prowadzi przez zabytkowe kościoły i osobliwe historie ludzi i ich małych wspólnot. Dzięki niej można poznać 16 miejsc w Polsce, w których żyją wyznawcy różnych Kościołów. Każdemu odcinkowi towarzyszy gość specjalny, który nakreśla perspektywę teologiczną, społeczną i kulturową danego miejsca. Jaki jest dodatkowy atut tego cyklu? To także przestrzeń do refleksji nad własną duchowością, do wyciszenia, kontemplacji natury i lokalnego dziedzictwa kulturowego. Do kogo adresowany jest ten cykl? Zarówno do widzów, dla których wiara jest ważną częścią ich życia i do tych, którzy poszukują uniwersalnych wartości oraz inspirujących treści.



08:30 DUCHOWYM SZLAKIEM

Cykl reportaży, 20 min, Polska, 2025
Autor: Michalina Maciejewska

"Duchowym szlakiem" to opowieść o poszukiwaniu duchowości, która prowadzi przez zabytkowe kościoły i osobliwe historie ludzi i ich małych wspólnot. Dzięki niej można poznać 16 miejsc w Polsce, w których żyją wyznawcy różnych Kościołów. Każdemu odcinkowi towarzyszy gość specjalny, który nakreśla perspektywę teologiczną, społeczną i kulturową danego miejsca. Jaki jest dodatkowy atut tego cyklu? To także przestrzeń do refleksji nad własną duchowością, do wyciszenia, kontemplacji natury i lokalnego dziedzictwa kulturowego. Do kogo adresowany jest ten cykl? Zarówno do widzów, dla których wiara jest ważną częścią ich życia i do tych, którzy poszukują uniwersalnych wartości oraz inspirujących treści. 
Autorzy odwiedzają ewangelicki kościół w Krakowie oraz cerkiew w Wysowej-Zdroju, miejsca, które pełnią rolę duchowych przystani dla swoich wspólnot.



09:00 DOM - ODC. 21/25 - NAIWNE PYTANIA

Serial TVP, 89 min, Polska, 2000
Reżyseria: Jan Łomnicki, Marcin Łomnicki
Scenariusz: Jerzy Janicki, Andrzej Mularczyk
Zdjęcia: Jerzy Gościk
Muzyka: Piotr Hertel
Aktorzy: Halina Rowicka, Waldemar Barwiński, Tomasz Borkowy, Bożena Dykiel, Monika Kwiatkowska, Anna Romantowska, Beata Krajewska, Bohdan Łazuka, Piotr Fronczewski, Marek Bukowski, Bożena Dykiel, Magdalena Stużyńska, Zbigniew Buczkowski, Hanna Śleszyńska, Jerzy Bończak

W mieszkaniu Jasińskich odbywa się wesele Lidki i Szczepana. Taksówkę po zmarłym starym Lermaszewskim dziedziczy wuj Henia z prowincji. Ciągle zazdrosny o żonę Henio postanawia ją śledzić. W efekcie przekonuje się, że Danusia w tajemnicy chodzi na lekcje tańca. Dozorca Prokop organizuje w swojej stróżówce dystrybucję pochodzącego ze wsi mięsa. Kajtek Talar poznaje Majkę, przygotowującą się do egzaminów na studia. Zafascynowany dziewczyną wdaje się w szarpaninę z docentem, który próbuje ją napastować. W konsekwencji musi pożegnać się z uczelnią. Jak na złość niebawem między młodymi dochodzi do kłótni i rozstania. Zdecydowanie gorzej wychodzi na tym Kajtek. Stracił studia i dziewczynę, do Majki zaś przyjechał dawny narzeczony, odbywający staż lekarski w USA. Martyna Stroynowska kontynuuje związek z fotografem Adamem. Jej córka Beata razem z Mietkiem Pocięgło maluje czerwoną farbą ręce Dzierżyńskiego na portrecie w muzeum Lenina. Gdyby nie ojciec poseł, milicja nie puściłaby jej tego płazem.



10:35 ARABSKA WYPRAWA LEVISONA WOODA - ZIEMIA ŚWIĘTA. ODC. 4/5
(ARABIA WITH LEVISON WOOD 1)

Serial dokumentalny, 51 min, Wielka Brytania, 2018
Reżyseria: Neil Bonner

Duszą i twarzą tej niezwykłej podróżniczej serii jest brytyjski podróżnik Levison Wood, który próbuje odpowiedzieć na pytanie, czym dzisiaj jest Arabia. Okazuje się krainą kontrastów, nie tylko krajobrazowych. Kraje pogrążone w chaosie sąsiadują z dobrze prosperującymi, enklawy nowoczesności ze średniowieczem. Bijące w oczy bogactwo z ludźmi, którzy stracili wszystko i żyją na śmietniskach. Film jest po trosze etnograficzny, bo naszego podróżnika interesuje wszystko. Zachwyca się naturą, ale nie arabskim stylem rządzenia. Zagaduje młodych, a nawet kobiety (po uzyskaniu zgody ich mężów lub ojców). Nie rezygnuje z pomocy miejscowych przewodników. W pierwszym odcinku Wood w dwa tygodnie przemierza Irak, a raczej to, co z niego zostało po amerykańskiej interwencji i serii wojen domowych - od północnej części, kontrolowanej przez Kurdów po rozlewiska Szatt al - Arab. Nie jest to bezpieczna podróż, na drogach są gęsto ustawione blokady i posterunki kontrolne, spać można tylko w militarnych bazach. Oprócz żołnierzy regularnych armii Anglik spotyka oddziały ochotników. Jest świadkiem strzelaniny i zdobywania wioski opanowanej przez ISIS. Często filmuje z ukrycia. Podczas przechadzki po ruinach starej części Mosulu znajduje nieużywaną kamizelkę terrorysty samobójcy, rozmawia ze snajperem, który ma na koncie 343 zabitych wrogów (tydzień później sam zostaje odstrzelony), zagląda do piwnicy, w której ukrywał się Saddam Husajn. Drugi odcinek ma zupełnie inny charakter. Przemknąwszy przez Kuwejt, Brytyjczyk objeżdża Półwysep Arabski. Zwiedza Oman, zwany klejnotem Arabii. Robi zakupy na targowiskach, przebiera się za Beduina, wspina się na najwyższą górę, częściowo na wielbłądzie, częściowo na własnych nogach przemierza 250 kilometrów przez pustynię. Granicę ogarniętego wojną domową Jemenu przekracza nieoficjalnie, jednak droga na zachód jest zamknięta. W trzecim odcinku Wood omija tereny kontrolowane przez zwaśnione plemiona, gangi kryminalistów i Al - Kaidę drogą morską, na zaszczurzonym statku z hinduską załogą, lękliwie wyglądającą piratów. Nieplanowany wcześniej tranzyt przez Róg Afryki - Somalię i Dżibuti kończy w Arabii Saudyjskiej - kolebce arabskiej cywilizacji. Rząd przydziela mu opiekuna, który czujnie przysłuchuje się jego rozmowom. Podróżnik zagląda do wiosek, gdzie nawet dzieci noszą sztylety - symbole prestiżu i niezależności. Gościnni gospodarze częstują go mlekiem wielbłąda, kultywują dawne obyczaje, równocześnie są aktywni na Instagramie. Wood spotyka młodych ludzi, zafascynowanych Zachodem i pielgrzymów, zmierzających do Mekki. Wizytuje opuszczone miasteczko, którego mieszkańcy przenieśli się do nowoczesnych wieżowców i stację kolejową, gdzie słynny Lawrence z Arabii, dokonał pierwszego sabotażu. W Jordanii przemierza malowniczą skalistą pustynię Wadi Rum. 

Produkcja: Blackmane Media Ltd.



11:35 PLANETA SKARBÓW - ODC. 5 EUROPA
(PLANET OF TREASURES EP. 5 EUROPE)

Serial dokumentalny, 50 min, Niemcy, 2020
Reżyseria: Gero Von Boehm

Serial dokumentalny (6 odcinków). Ludzie od dawna tworzyli listy niezwykłych wyczynów twórczych, od starożytnych siedmiu cudów świata po listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, która obecnie liczy 1121 skarbów. Prawie połowa z tych miejsc jest zagrożona przez klęski żywiołowe, wojny, urbanizację lub rozpad. W serii "Planeta skarbów" historyk sir Christopher Clark zabiera widzów w podróż dookoła świata, aby przybliżyć najbardziej niesamowite pomniki przyrody i przykłady kulturowego dziedzictwa ludzkości. Jego droga prowadzi od Wielkiej Piramidy w Gizie w Egipcie do Parku Narodowego Serengeti w Tanzanii, od Pałacu Wiatrów w Indiach do jordańskiej pustyni, od laguny w Wenecji do meksykańskiego miasta Teotihuacan i miasta Hue w Wietnamie, wraz z wieloma innymi imponującymi miejscami dziedzictwa kultury i pomnikami przyrody. 
Odc. 5 - "Europa". W Hiszpanii przejdziemy szlakiem świętego Jakuba do Santiago di Compostela, we Francji odwiedzimy Paryż, w Niemczech zajrzymy w dolinę Renu do twórców organów i zwiedzimy zabytki z okresu rewolucji przemysłowej w Volklingen. Jednak podróż zacznie się od Wenecji. Otrzymaliśmy specjalną zgodę na przelot. Oglądając to miasto z lotu ptaka, zaczynamy rozumieć, czemu stanowi ono symbol naszego dziedzictwa. Wielkie place, pałace i kościoły na brzegach kanałów. Piękna architektura i sztuka. Lecz bez morza nic by z tego nie było. Europa to kontynent w ciągłym ruchu. Otaczające go wody zawsze grały tu ważną rolę. Europejczycy ciągle podróżowali. Europejska różnorodność nie ma sobie równych. Jej bogata kultura zrodzona w toku burzliwej historii wpływa na rozwój całego świata. Dlatego Europejczycy powinni o nią zadbać. Jednak skarby Europy to nie tylko przeszłość. Zjednoczona Europa tworzy nową historię, a jej dziedzictwo należy utrwalać dla przyszłych pokoleń.



12:40 SZWAJCARIA NIEUJARZMIONA - ODC. 4 VALLE VERZASCA
(UNTAMED SWITZERLAND 04. THE VALLE VERZASCA / WILDE SCHWEIZ 04. DAS VERZASCATAL)

Serial dokumentalny, 50 min, Niemcy, 2017
Reżyseria: Anne Wigger

Szwajcaria jest dzika i piękna, mała, a jednocześnie tak różnorodna. Ten kraj w środku Europy, charakteryzujący się pasmami górskimi, rzekami, jeziorami i lasami, oferuje zapierający dech w piersiach wachlarz różnorodnych krajobrazów: prawie 1500 jezior, ponad 80 czterotysięczników, 150 lodowców i las, który zajmuje prawie jedną trzecią kraju. I nadal istnieją miejsca, które obiecują nieskalaną przyrodę: łagodne wzgórza i urwiste klify, tajemnicze wrzosowiska i potężne wodospady - wszystkie są ważnymi siedliskami dla nieśmiałej kozicy, pachnących róż alpejskich, dzikiego pstrąga i rzadkich orchidei. Czas je odkryć, zbadać i podziwiać. To będzie wyprawa do rezerwatów przyrody świata zwierząt i roślin, ale także odkrycie mitów i legend dotyczących poszczególnych regionów. W odcinku czwartym - Valle Verzasca. Dolina Verzasca znajduje się w regionie Locarno, w kantonie Ticino, w Szwajcarii. Obejmuje gminy: Mergoscia, Vogorno, Corippo, Lavertezzo, Brione, Gerra, Frasco i Sonogno.



13:40 WOJOWNICY CZASU - W CIENIU WARSZAWY, CZYLI PŁOCK 1920 ODC. 91

Cykl dokumentalny, 25 min, Polska, 2024
Reżyseria: Grzegorz Gajewski
Scenariusz: Grzegorz Gajewski
Zdjęcia: Grzegorz Gajewski, Krzysztof Krzyżanowski
Muzyka: Krzysztof Ridan

Cykl "Wojownicy czasu" prezentuje historię i tradycję polskich formacji wojskowych. Kolejne odcinki opowiadają o wyjątkowych ludziach, zapomnianych bitwach i przedmiotach. Program jest zrealizowany we współpracy z pasjonatami historii, którzy możliwie wiernie i widowiskowo starają się ją odtworzyć. 
Wojna z bolszewicką nawałą, którą rozpoczęło zajęcie przez Rosjan Wilna 4 stycznia 1919 roku, trwała ze zmiennym szczęściem już od kilkunastu miesięcy. Po wielu polskich sukcesach wiosną 1920 roku nastąpiła rosyjska kontrofensywa, która miała płomień proletariackiej rewolucji zanieść aż na zachód Europy. Latem czerwone dywizje zagroziły stolicy i całemu Mazowszu. Na ich drodze stanął też Płock.



14:15 OSTATNIA WALKA APACZA
(APACHE)

(APACHE)

Western, 83 min, USA, 1954
Reżyseria: Robert Aldrich
Scenariusz: James R. Webb
Aktorzy: Burt Lancaster, Jean Peters, John McIntrie, Charles Bronson, John Dehner

Klasyczny western, luźna adaptacja powieści Paula Wellmana dokonana przez Roberta Aldricha. Był to początek wielkiej kariery weterana Hollywoodu, przyszłego twórcy znanych filmów, jak "Vera Cruz", "Co się zdarzyło Baby Jane?", "Ostatni zachód słońca", "Parszywa dwunastka". Poza kilkoma ujęciami nakręconymi w studiu, większość zdjęć realizowano w plenerach: w malowniczym kanionie rzeki Solemint, na skalistych równinach w Kalifornii i Nevadzie. W czołówce filmu pojawia się nazwisko Charlesa Buchinsky'ego, syna polskich emigrantów, znanego w filmowym świecie jako Charles Bronson. Jest to historia Massai, ostatniego wojownika z plemienia Apaczów. Przekazywana z pokolenia na pokolenie stała się jedną z największych legend. Opowieść o Massai rozpoczyna się w 1886 r. , gdy Geronimo złożył broń. Legendarny wódz Apaczów uznał, że walka z białymi nie ma już sensu. Ale w Massai nie zginął duch walecznych przodków. W czasie transportu pociągiem wraz z Geronimo i innymi wojownikami do fortu na Florydzie, Massai ucieka, korzystając z chwilowej nieuwagi eskortujących żołnierzy. W deszczu i błocie, przez wielkie śniegi przemierza całe Stany, by powrócić do swoich, do ukochanej Nalinle, która zawsze była mu oddana. Kiedy dociera do Oklahomy na ziemie Czirokezów, ukrywa się na niewielkim rancho, które należy do Indianina. Dowiaduje się, że Czirokezi nie wkraczają więcej na wojenną ścieżkę. Uprawiają kukurydzę, żyją na swoim i nie muszą pracować dla białego człowieka. Ale Massai nie rozumie jego słów, uważa że Indianie są wojownikami i powinni walczyć.  Gdy wreszcie Massai dociera do swoich, zwraca się o pomoc do Santosa, ojca Nalinle, ale ten zamroczony "ognistą wodą" wydaje go w ręce białych. Skuty kajdanami Massai, a wraz z nim dwaj mordercy i złodziej, ma być ponownie odtransportowany do fortu. Dumny i niepokonany wojownik ponownie podejmuje udaną próbę ucieczki. Tym razem wraca na tereny Apaczów z sercem przepełnionym nienawiścią i pragnieniem zemsty na Santosie i Nalinle, którą podejrzewa o współudział w zdradzieckim postępku ojca. Wydaje też samotną wojnę białym, od których doznał tyle zła. Podpala magazyny, dewastuje obóz wojskowy. Następnie uprowadza Nalinle i zabiera ją ze sobą w góry, gotów ją zabić. Bezgraniczne oddanie i szczerość dziewczyny przekonują go jednak w końcu, że niesłusznie podejrzewał ukochaną. Niebawem okazuje się, że Nalinle jest w ciąży. Biorą ślub według indiańskiego obrządku. Nie mogą jednak spocząć w jednym miejscu, muszą uciekać dalej, ścigani przez żołnierzy i żądnego zemsty Al Siebera, któremu Massai wymknął się już dwukrotnie, narażając go na drwiny. Aby przetrwać ciężką zimę, uciekinierzy skrywają się w górach. Nalinle pragnie zostać tu na zawsze, chce wychowywać dziecko, wieść spokojny żywot u boku ukochanego. Udaje się jej nakłonić go do zasiania pola kukurydzy. Czekają na swoje pierwsze zbiory. Ale biali nie zaprzestali polowania na Massai, wraz z nadejściem wiosny w góry rusza kolejna ekspedycja, która trafia na trop ukrywającego się Indianina. Chata Massai i ciężarnej Nalinle zostaje otoczona przez gotowych na wszystko żołnierzy. Na czele jest pałający nienawiścią Sieber, największy wróg Indianina. Rozpoczyna się nierówna walka samotnego Apacza z przeważającymi siłami wroga.



15:45 POLACY W KOSMOSIE - POLSKIE RAKIETY

23 min, Polska, 2023
Reżyseria: Bogumił Radajewski, Bogumił Radajewski
Scenariusz: Robert Szaj, Bogumił Radajewski, Bogumił Radajewski, Robert Szaj
Zdjęcia: Tomasz Stelmach, Arkadiusz Rubaszewski

Umowna granica kosmosu to tak zwana linia Karmana, przebiegająca na wysokości stu kilometrów. Co ciekawe, już pół wieku temu Polacy zdołali się o nią otrzeć. Na przełomie lat 60. i 70. polskie rakiety programu Meteor osiągnęły pułap graniczący z linią Karmana. Było to niezwykłe jak na tamte czasy osiągnięcie. Niestety, polski program rakietowy zarzucono. Dziś są jednak szanse, by powtórzyć tamten sukces. Nad nowymi rakietami zdolnymi sięgnąć kosmosu pracują zarówno polskie instytuty badawcze, jak i prywatne firmy nad Wisłą. My pokażemy z jednej strony niezwykłą historię rakiet Meteor i pionierów, którym udało się pierwszy raz sięgnąć kosmosu, z drugiej zaś przedstawimy najnowsze prototypy polskich rakiet, które wkrótce mogą regularnie wynosić ładunki poza granice ziemskiej atmosfery.



16:15 FAKE CZY HISTORIA? - ODC. 25

Program historyczny, 35 min, Polska, 2025
Autor: Elżbieta Szumiec - Zielińska
Reżyseria: Marzena Strąg
Prowadzący: Wojciech Szeląg

"Fake czy historia?" to program, który zgłębi kontrowersyjne tematy XX wieku, poddając je dyskusji z udziałem dwóch ekspertów o odmiennych poglądach. Program cechuje dynamiczne tempo i intensywne, 20 - minutowe debaty, które budują dramaturgię i wzbudzają emocje. Korzystamy z autentycznych przestrzeni Muzeum Historii Polski i Muzeum II Wojny Światowej jako historycznego tła dla debat, co nadaje głębi omawianym tematom. Interaktywny element polegający na głosowaniu widzów na eksperta, który przekonał ich do swojego stanowiska, angażuje publiczność, umożliwiając jej bezpośredni udział. Krótkie felietony pełnią funkcję narzędzia do pogłębiania omawianych tematów, zapewniając wszechstronne podejście. Narracja zachęci do krytycznego myślenia oraz do pogłębienia wiedzy widzów na temat spornych wydarzeń z przeszłości, ukazując różnorodne perspektywy i opinie.



16:45 BYŁ TAKI DZIEŃ - 23 MARCA

Felieton, 2 min, Polska, 2006
Autor: Janusz Weychert

1919 - Mussolini założył Fasci di Combattimento; 
1978 - zmarł ambasador Tadeusz Romer; 
1980 - wybory do Sejmu PRL; 
1994 - umarła Giulietta Massina;



16:55 NIEZNANA WOJNA NA PÓŁNOCY S.I - ODC. 3/6
(UNTOLD ARCTIC WARS)

Serial dokumentalny, 52 min, Wielka Brytania, 2021
Reżyseria: Teemu Hostikka, Anna - Reeta Eksyma
Scenariusz: Teemu Hostikka, Anna - Reeta Eksyma

To pierwsza w historii seria, która ujawnia rolę państw regionu arktycznego w II wojnie światowej i próbuje odtworzyć militarne zmagania w tym rejonie. Widzowie będą mogli obejrzeć w akcji nurków odnajdujących zatopione niemieckie wraki samolotów, archeologów badających ukryte masowe groby i historyków tropiących tajne nadmorskie fortece. W serii kolorowe materiały archiwalne oraz wysokiej jakości animacje komputerowe.



18:00 KARIERA NIKODEMA DYZMY - ODC. 4/7

Serial obyczajowy, 52 min, Polska, 1979
Reżyseria: Jan Rybkowski, Marek Nowicki
Scenariusz: Jan Rybkowski, Marek Nowicki, Witold Orzechowski
Zdjęcia: Marek Nowicki
Muzyka: Piotr Marczewski
Aktorzy: Roman Wilhelmi, Leonard Pietraszak, Mariusz Dmochowski, Bronisław Pawlik, Tadeusz Pluciński, Bogusz Bilewski, Halina Golanko, Igor Śmiałowski, Hanna Balińska, Ryszard Barycz, Arkadiusz Bazak, Barbara Brylska, Witold Pyrkosz, Wojciech Pokora

Właściciele Koborowa witają Nikodema Dyzmę jak męża opatrznościowego. Administrator majątku, dumny, że udało mu się tak wspaniale rozwiązać problem przydziału drzewa dla koborowskich tartaków, chełpi się swoim sukcesem i stopniowo wyzbywa się obaw, że mógłby utracić wygodną posadkę u pana Kunickiego. Cieszy się życiem i powodzeniem, których nie skąpi mu los. Martwi go jedynie Kasia zazdrosna o panią Ninę. Gdy dziewczyna robi Dyzmie awanturę, ojciec natychmiast wysyła ją za granicę. Nieoczekiwanie nadchodzi telegram z Warszawy. Premier wzywa pilnie pana Nikodema w związku z jego genialnym projektem gospodarczym, proponuje mu prezesurę Banku Zbożowego. Dyzmę ogarniają wątpliwości, czy da sobie radę na tak odpowiedzialnym stanowisku. Wierzy jednak w swoją szczęśliwą gwiazdę, więc przyjmuje ofertę. Gdy wraca do Koborowa pożegnać się, pan Kunicki wręcz błaga go, by zechciał zachować posadę administratora majątku.



19:05 HISTORIA BRONI - WOJNA NA MORZU. ODC. 7/10
(HISTORY OF WEAPONS)

Film dokumentalny, 50 min, Niemcy, 2017

Od samego początku ludzkich dziejów człowiek tworzył broń i używał jej do zabijania. Broń służyła do krwawych podbojów i popełniania największych zbrodni, ale również była wykorzystywana przez bojowników o wolność, przez jednostki antyterrorystyczne i siły wyzwalające. Autorzy skupiają się w serii nie tylko na aspektach technicznych różnych rodzajów broni, pokazują też związki między opracowaniem nowego modelu broni, a następstwem jego użycia. Ta relacja ukształtowała kilka tysięcy lat ludzkiej historii. Historia broni to dziesięcioodcinkowy serial dokumentalny przybliżający historię różnych rodzajów oręża, które odegrały główne role w najważniejszych bitwach historii i były często motorem postępu technicznego w różnych epokach.



20:10 KRONIKI HITLERA - ODC. 10. DOWÓDCA. LATA 1941 - 1943
(KRONIKI HITLERA)

Serial dokumentalny, 50 min, Niemcy, 2018
Reżyseria: Hermann Pölking

Kroniki pokazują codzienność zwykłych ludzi w Europie w latach 1889 - 1945. Stanowi to tło dla szczegółowej relacji z życia Adolfa Hitlera - od jego dojścia do władzy po samobójstwo w berlińskim bunkrze. To najobszerniejsza do tej pory kompilacja materiałów archiwalnych, z których prawie połowa nie była wcześniej publikowana.



21:10 07 ZGŁOŚ SIĘ - ODC. 21/21 - PRZERWANY URLOP

Serial TVP, 102 min, Polska, 1987
Reżyseria: Krzysztof Szmagier
Scenariusz: Krzysztof Szmagier
Zdjęcia: Wiesław Rutowicz
Muzyka: Włodzimierz Korcz
Aktorzy: Bronisław Cieślak, Marcin Troński, Hanna Dunowska, Jerzy Rogalski, Barbara Brylska, Zdzisław Tobiasz, Dorota Stalińska

Międzynarodowy morderca Kurt Rolson otrzymuje we Włoszech zlecenie specjalne. Ma zabić w Polsce niejakiego Henryka Moderskiego, który ukradł dokumenty kompromitujące byłych chlebodawców i teraz ich szantażuje. Równocześnie inni szantażowani wysyłają do Polski w podobnym celu Zofię Gambetti. Wysłannicy odnajdują człowieka, którego Moderski wynajął, by go udawał, Ronson dociera też do siostry Moderskiego. Zostawia za sobą trupy - prostytutki, szantażysty. Dzięki temu na jego trop wpada por. Borewicz. Wreszcie Rolson i Gambetti spotykają się. Odkrywają, że łączy ich nie tylko wspólna misja. Zostają kochankami i odtąd działają razem. Torturami zmuszają Annę Moderską do ujawnienia, gdzie jest jej brat.



23:05 OCH, KAROL

Komedia, 94 min, Polska, 1985
Reżyseria: Roman Załuski
Scenariusz: Ilona Łepkowska
Zdjęcia: Stanisław Moszuk
Muzyka: Seweryn Krajewski
Aktorzy: Jan Piechociński, Dorota Kamińska, Marta Klubowicz, Danuta Kowalska, Jolanta Nowak, Urszula Kasprzak, Zofia Czerwińska, Alina Jankowska

Roman Załuski to reżyser obdarzony wszechstronnym talentem i wrażliwością, pozwalającą mu z powodzeniem przenikać różne sfery życia, realizować się w rozmaitych konwencjach i stylistykach. Znany z pasji do opisywania współczesności ("Dom", "Godzina za godziną", "Kardiogram", "Zaraza") ma też w dorobku wcale udane melodramaty ("Anatomia miłości" z pamiętną kreacją Barbary Brylskiej) oraz obliczone na czystą rozrywkę komedie ("Kogel - Mogel", "Galimatias, czyli Kogel - Mogel II", "Wyjście awaryjne", "Komedia małżeńska"). "Och, Karol" jest właśnie jedną z nich, reklamowaną swego czasu jako "erotyczna". Rzeczywiście, przed oczami widza paraduje tu cały legion skąpo odzianych i z reguły urodziwych pań. Wszystkie wzdychają do pewnego młodego architekta, którego scenariusz kreuje na króla życia. Gdziekolwiek się ów tytułowy Karol ruszy, zewsząd otaczają go namiętne, spragnione miłosnych igraszek kobiety. Pieniędzy mu nie brakuje, siły męskie ma w zasadzie niewyczerpane, wiedzie egzystencję dostatnią i wygodną, co w połowie lat osiemdziesiątych (wtedy powstał film) mogło być tylko marzeniem przeciętnego Polaka. Na tym zresztą zasadzała się ówczesna popularność komedii Załuskiego. Pokazać widowni (zwłaszcza męskiej) to, o czym może ona wyłącznie marzyć. Część krytyki miała nawet za złe reżyserowi, że nazbyt oddalił się od rzeczywistości. Z drugiej strony dopatrzono się w "Och, Karol" kilku głębszych refleksji na temat relacji mężczyzna - kobieta we współczesnym świecie. Karol Gierski, jak samo nazwisko wskazuje, lubuje się w grach i gierkach miłosnych. Mimo że ma atrakcyjną żonę Marię, nie przepuści żadnej okazji, by pójść do łóżka z inną. A to rodzi coraz większe komplikacje. Irena ciosa mu kołki na głowie, by wreszcie się rozwiódł (i ożenił z nią); Paulina spodziewa się jego dziecka; Wanda chce mu załatwić lukratywną pracę w Nigerii. Wkrótce doba okazuje się zbyt krótka, by zadowolić wszystkie panie, a oczekiwania rosną. Cierpliwość i tak zdumiewająco tolerancyjnej żony też się kończy. Wreszcie pewnego dnia kochliwy architekt zastaje wszystkie kobiety... u siebie w domu. Kochanki doszły do porozumienia z żoną i zdecydowały, że odtąd będą się zajmować Karolkiem wszystkie jednocześnie. Ponoć od przybytku głowa nie boli, jednak nadwiślański Casanova szybko nabiera przekonania, że bliższe prawdy jest inne porzekadło: "Co za dużo, to niezdrowo". Za radą przyjaciela Romana postanawia więc... ponownie się zakochać. Amor ustrzeliwuje dlań ponętną barmankę Basię, lecz opiekunki Karola nie śpią. Dość powiedzieć, że bufetowa rychło dochodzi z nimi do porozumienia. Kiedy przypadkiem w otoczeniu architekta pojawia się piękna geodetka, zdesperowany Karol rzuca się do panicznej ucieczki. W efekcie ulega wypadkowi i ląduje w szpitalu. Myśli, że tu wreszcie będzie miał spokój. Czyżby nie zauważył powłóczystych spojrzeń pewnej pielęgniarki?



00:55 FABRYKA WÓDKI

Film dokumentalny, 57 min, Szwecja/Polska, 2011
Reżyseria: Jerzy Śladkowski
Scenariusz: Jerzy Śladkowski

Wala, młoda rozwiedziona matka małego chłopca pracuje w fabryce wódki w Żyguljowsku. Mieszka ze swoją matką i 17 - letnim bratem. I ma marzenia - chce wyrwać się prowincji do Moskwy, by zrobić tam aktorską karierę. Chodzi na lekcje gry, tańca, śpiewu. Nikt nie rozumie jej aspiracji. Matka - konduktorka autobusu buntuje się, kiedy Wala podrzuca jej do pracy swego syna. Sama po 30 latach spotkała dawną miłość i chciałaby swe życie ułożyć na nowo. Koleżanki Wali uważają ją za dziwaczkę o wybujałych oczekiwaniach wobec życia. Nie wierzą w jej talenty. Przestrzegają przed życiem w Moskwie, które dla młodej kobiety może skończyć się na ulicy. Ale Wala podejmuje swą własną decyzję, nie słuchając innych. Pozostawia swego synka po to, by robić karierę. Jej matka rezygnuje więc z własnych marzeń o nowym związku, by zająć się wnukiem. Film o zerwanych więziach społecznych i rodzinnych, a wszystko w cieniu wódki z lokalnej fabryki - atrybutu rosyjskiego stylu życia.



02:10 SZEROKIE TORY - SZKOŁA KADETEK

Reportaż, 24 min, Polska, 2010
Autor: Barbara Włodarczyk

Reportaż z jedynej w Rosji szkoły kadeckiej tylko dla dziewcząt. Jest to kuźnia kadr dla wojska, służb bezpieczeństwa i urzędów państwowych. Podczas, gdy ich rówieśnice bawią się lalkami, słuchaczki tej szkoły strzelają z pistoletu i w ciągu 8 sekund rozkładają kałasznikowa. Swobodnie dorównują chłopcom ze szkół kadeckich. W odróżnieniu od nich doskonale radzą sobie też z musztrą, tańcem, śpiewem, szermierką, gotowaniem, szyciem, a nawet sztuką fryzjerską. Szkoła przypomina miniwojsko i ma kształcić patriotki, wzorowe obywatelki i matki. Nauka trwa przez 6 dni w tygodniu, od świtu do wieczora, bo kadetki mieszkają w internacie i tylko na weekend wychodzą do domów. Główną bohaterką reportażu jest 13-letnia Karina. Kamera towarzyszy jej przez cały dzień, od 7 rano do 21.30. Nastolatka marzy o tym, by pracować w MSW i jest gotowa zginąć za Rosję.