TVP Historia                    Niedziela, 20.04.2025

07:15 BYŁ TAKI DZIEŃ - 20 KWIETNIA ODC. 538

Felieton, 2 min, Polska, 2006
Autor: Janusz Weychert

1780 - zmarł Bernardo Bellotto zw. Canaletto; 
1828 - pierwszy Europejczyk dotarł do legendarnego miasta Timbuktu; 
1873 - urodził się Wojciech Korfanty; 
1984 - jedenastu więźniów politycznych odrzuciło możliwość uwolnienia w zamian za wyjazd z Polski i zaprzestanie działalności;



07:25 KORONA KRÓLÓW. JAGIELLONOWIE - ODC. 248 (SEZON 2 ODC. 123)

Serial historyczny TVP, 24 min, Polska, 2024
Reżyseria: Piotr Bieliński, Krzysztof Łukaszewicz, Tomasz Matuszczak, Piotr Fiedziukiewicz
Scenariusz: Ewa Ratusińska, Anna Krasuska, Beata Deskur
Aktorzy: Maria Pawłowska, Przemysław Stippa, Mateusz Weber, Witold Wieliński, Krzysztof Cybulski, Michał Chruściel, Weronika Malik, Jakub Kotyński, Joanna Moro, Kamil Szklany, Karol Lelek, Łukasz Węgrzynowski, Renia Gosławska, Mariusz Jakus, Kinga Dąbrowska

Wyrzuty sumienia. Jesień 1439. Król Władysław Jagiellończyk (Wiktor Bałtaki) docenia siłę młodych rycerzy. Sprzeciwia się także Oleśnickiemu (Przemysław Stippa), który chce ukarania rodziny Spytka z Melsztyna. Dziersław (Karol Lelek) zostaje starostą chełmińskim. Król zamierza przygotować listę urzędów, które będą mogli objąć młodzi. Zmarł Albrecht II Habsburg. I tron węgierski jest do wzięcia. A jego żona - królowa Elżbieta jest w ciąży. Jadwiga Melsztyńska (Kinga Dąbrowska) jest zrozpaczona po śmierci stryja. Widzi codziennie Hinczę (Kamil Szklany), który go zabił. Andrzej Tęczyński (Jędrzej Jezierski) wyzywa Hinczę na pojedynek. Na szczęście Mszczuj (Dawid Czupryński) studzi ich gniew. W Wilnie rozpoczyna się misja Czartoryskich - Aleksandra (Łukasz Węgrzynowski) i Iwana (Radosław Walenda). Mają zabić Zygmunta Kiejstutowicza (Jakub Kotyński). W Krakowie Jagna (Malwina Dubowska) przejmuje karczmę po Kunegundzie. Widzi, że dziadek Lech (Mariusz Jakus) martwi się brakiem pieniędzy. Wpada na pomysł, jak je zdobyć. Kradnie mieszek pewnej szlachciance, Katarzynie Włodkowej (Monika Łabędź) - szefowej mafii fałszerzy i bandy zbójników.



08:00 LITURGIA GRECKOKATOLICKA ZMARTWYCHWSTANIA PAŃSKIEGO Z KATEDRY W OLSZTYNIE

Transmisja, 90 min, Polska, 2025

Liturgia paschalna rozpoczyna sie wczesnym rankiem. Godzina rozpoczęcia świętowania zależy od tradycji i uwarunkowań lokalnych. Okres postów, dodatkowych umartwień i wyciszenia, kończy się uroczystą jutrznią wielkanocną, która rozpoczyna się zazwyczaj o 6 rano. Podczas nabożeństwa śpiewany jest nieustannie troparion paschalny: "Christos woskrese" (Chrystus zmartwychwstał), na które wierni odpowiadają: "Woistinu woksres" (zaprawdę zmartwychwstał). W poprzedzającej liturgię procesji we wszystkich cerkwiach greckokatolickich noszona jest wraz z Ewangelią ikona Chrystusa Zmartwychwstałego. Celebransi wraz z procesją wiernych zatrzymują się przed zamkniętymi drzwiami świątyni. Kapłan stuka trzy razy do drzwi, po czym zgromadzeni wchodzą do cerkwi, w której nie ma już Grobu Pańskiego, a płaszczanica zostaje przeniesiona na ołtarz.



09:35 QUO VADIS? - ODC. 3/6

Serial historyczny, 47 min, Polska, 2002
Reżyseria: Jerzy Kawalerowicz
Scenariusz: Jerzy Kawalerowicz
Aktorzy: Magdalena Mielcarz, Paweł Deląg, Bogusław Linda, Jerzy Trela, Michał Bajor, Franciszek Pieczka, Agnieszka Wagner
Zdjęcia: Andrzej J. Jaroszewicz
Muzyka: Jan A. Kaczmarek

Ursus sprowadza do Winicjusza Chilona. Przy tej okazji wychodzi na jaw zbrodnicza przeszłość sprzedajnego Greka, mimo to młodzieniec nadal wykorzystuje go do swoich spraw. Winicjusz prosi Ligię o wybaczenie, wyznaje jej miłość. Dziewczyna także go kocha, z czego zwierza się Kryspusowi, Piotrowi i Pawłowi z Tarsu. Apostoł Piotr zapewnia ją, że w tej miłości nie ma winy, lecz radzi, by unikała Winicjusza tak długo, dopóki jego serce nie otworzy się na prawdziwą wiarę. Dziewczyna opuszcza dom Kryspusa. Petroniusz jest szczęśliwy, odkrył bowiem Eunice i jej miłość. Krytykuje postawę chrześcijan. Winicjusz, spytany, czy chce przyjąć tę wiarę, stwierdza, że jest ona przeciwna jego naturze, a jednak pod wpływem Ligii zaczyna się zmieniać i poznawać nieznane mu dotąd wartości. Dzięki Chilonowi znów odnajduje Ligię. Prosi o jej rękę i Piotr apostoł błogosławi ich miłość. Tymczasem Neron opuszcza Rzym, którego zniszczenia pragnie, i udaje się do Ancjum. Żąda, by w podróży towarzyszyli mu Petroniusz z Winicjuszem.



10:35 KURACJUSZ JESTEM

Film dokumentalny, 53 min, Polska, 2017
Reżyseria: Karolina Drogowska, Amelia Radecka
Scenariusz: Karolina Drogowska, Amelia Radecka
Zdjęcia: Adam Fręśko

Niezwykle zabawna i bliska życiu opowieść dokumentalna o ludziach, którzy przeżywają swoją drugą młodość i są bywalcami sanatoriów. Starsi ludzie często narzekają na samotność, jednak niektórzy nie poddają się temu nurtowi życia i wolą wziąć sprawy w swoje ręce. Bohaterowie filmu to szóstka emerytów i rencistów, dla których przyjazd do sanatorium jest spowodowany chęcią podreperowania zdrowia, ale także poszukiwaniem przyjaźni i miłości. Kuracyjne, często zabawne perypetie, pokażą, że młodość to przede wszystkim stan ducha i że nigdy nie jest za późno na podryw i romans.



11:35 WSZYSTKIE KOLORY ŚWIATA - BANGKOK - ZRODZONY Z WODY
(BANGKOK, A FLOATING HERITAGE)

Serial dokumentalny, 52 min, Francja, 2020

Ta niezwykła seria dokumentalna pomaga odkryć bogactwo, magię i piękno najciekawszych miejsc na świecie: ich naturalne cuda i sławne zabytki, wytwory lokalnych rzemieślników i zapierające dech w piersiach krajobrazy. W każdym odcinku na widzów czeka niezapomniana podróż przez tradycję i historię kolejnego kraju, który jest wymarzonym miejscem docelowym każdego podróżnika.



12:40 NIEPOSKROMIONE WIELKIE JEZIORA - ODC. 3 CUDA I TAJEMNICE NATURY
(GREAT LAKES UNTAMED / DIE GROEN SEEN EP. 3 MARVELS AND MYSTERIES)

Cykl dokumentalny, 49 min, Austria/Kanada, 2022
Reżyseria: Ted Oakes, Jeff Morales, Nicholas De Pencier

Cuda i tajemnice natury. Pierwszy promyk wiosny rozświetla wody Wielkich Jezior Ameryki Północnej. Kiedy ziemia zrzuca okowy lodu, uwalniając wody z topniejących śniegów, wyłania się świat naturalnych cudów. Skały świecą jak rozżarzony węgiel. Olbrzymy o kostnym pancerzu, z głębin ruszają w górę rzek. Mali łowcy atakują w powietrzu, a wielkie ssaki szukają posiłku w lodzie. Zmiana pory roku wspomaga ewolucję. Zwierzęta muszą przystosować się, by optymalnie wykorzystać nowe możliwości. Od 10 tysięcy lat Wielkie Jeziora są świadkami nadejścia wiosny - pory najwspanialszych cudów i tajemnic natury. Marzec. W krainie Wielkich Jezior rozpoczęła się wczesna odwilż. Temperatura poszybowała w górę z minusowej do plus 20 stopni Celsjusza. Na Jeziorze Górnym topnieje pokrywa lodowa. Gdy ogromna powierzchnia lodu zaczyna pękać i rozpadać się, silne wiatry z północy spychają dryfujące kry ku południowemu wybrzeżu. Lodowe tsunami wdziera się na ląd z ogromną siłą. Napierając, pogłębia dno. Zgarnia po drodze wszystko, by ostatecznie wydostać się na brzeg. Co roku wiosną nanosi dziwne odłamki skał z północy, które przed tysiącami lat przybyły wraz z lodowcem.



13:35 EPITAFIA KATYŃSKIE - KS. JAN LEON ZIÓŁKOWSKI

Cykl dokumentalny, 3 min, Polska, 2010
Scenariusz: Paweł Pawlicki, Paulina Brzezińska, Piotr Weychert, Maciej Dancewicz, Marek Drążewski
Muzyka: Monika Cybulska

Ks. Jan Leon Ziółkowski. Urodził się w rodzinie włościańskiej jako syn Jana i Marii, z domu Jarotek. Został ochrzczony w kościele parafii św. Bartłomieja Apostoła w Łapanowie. W marcu 1940 r. był spowiednikiem setek jeńców w czasie świąt wielkanocnych. Podczas trwających wywózek z obozu, w niedzielę 7 kwietnia 1940 r. został wywołany do transportu, po czym odbyło się ostatnie tajne nabożeństwo dla jeńców, o czym wspomniał w ocalałym pamiętniku ppor. Dobiesław Jakubowicz. Tego samego dnia ksiądz Ziółkowski został zabrany z grupą jeńców (byli wśród nich generałowie Mieczysław Smorawiński, Bronisław Bohaterewicz i Henryk Minkiewicz oraz ok. 120 oficerów wyższych) do Katynia i prawdopodobnie 9 kwietnia 1940 r. (w tym samym transporcie był m.in. Adam Solski, który prowadził pamiętnik z ostatnim wpisem tego dnia, relacjonującym przewiezienie do lasu i rewizję) jako jeniec 1801 rozstrzelany przez funkcjonariuszy Obwodowego Zarządu NKWD w Smoleńsku oraz pracowników NKWD przybyłych z Moskwy na mocy decyzji Biura Politycznego KC WKP(b) z 5 marca 1940 r. Jest pochowany na terenie obecnego Polskiego Cmentarza Wojennego w Katyniu, gdzie w 1943 r. jego ciało zostało zidentyfikowane w toku ekshumacji prowadzonych przez Niemców pod numerem 487. Przed egzekucją został prawdopodobnie zmasakrowany przez oprawców. Dokonująca w 1943 r. obdukcji komisja sądowo - lekarska wskazała na bestialski sposób pozbawienia życia księdza Ziółkowskiego.



13:45 HISTORIA KUCHNI POLSKIEJ - "OLLAPUTREDA FRANCUSKA", CZYLI WIELKANOCNY PASZTET KRÓLA ZYGMUNTA III

Cykl dokumentalny, 25 min, Polska, 2024
Reżyseria: Tomasz Rostworowski, Mirosław Bork
Scenariusz: Jarosław Dumanowski, Mirosław Bork

Program powstał w oparciu o prace naukowe. Odtworzenia potraw obecnych na polskich stołach od czasów Chrztu Polski i wnikliwe przedstawienie tła historycznego pozwala na zrozumienie okoliczności, w których kształtowała się polska kuchnia.



14:30 C. K. DEZERTERZY - CZ. II

Komedia, 68 min, Polska/Węgry, 1985
Reżyseria: Janusz Majewski
Scenariusz: Janusz Majewski, Pavel Hajny
Zdjęcia: Witold Adamek
Muzyka: Gyorgy Selmeczy
Aktorzy: Marek Kondrat, Zoltan Bezerdy, Wiktor Zborowski, Jacek Sas - Uhrynowski, Robert Koltai, Anna Gornostaj, Kalina Jędrusik, Krzysztof Kowalewski, Wojciech Pokora, Zbigniew Zapasiewicz, Janusz Bukowski, Mariusz Dmochowski, Edward Dziewoński, Gustaw Lutkiewicz, Olgierd Łukaszewicz, Stefan Friedmann, Leon Niemczyk

Po zdobyciu odpowiednich dokumentów przyjaciele wsiadają do pociągu jadącego do Koszyc. Po krótkim pobycie tutaj Kania, Bendek, Haber, Baldini i Czech Hudej postanawiają wyruszyć do Budapesztu. W pociągu spotykają wesołego fotografa, który obiecuje im zafundować niezłą zabawę w Budapeszcie. Niebawem wszyscy chcą uciekać do Wiednia. Wachmistrz jednak udaremnia te plany i doprowadza do aresztowania dezerterów. Odbywa się sąd w rodzimym garnizonie. Rozprawę przerywa wiadomość o abdykacji cesarza. Oznacza to kres monarchii austro - węgierskiej. Wszyscy żołnierze mogą opuścić koszary i odjechać do domów.



15:45 CHCIAŁBYM SIĘ OGOLIĆ

Film TVP, 17 min, Polska, 1966
Reżyseria: Andrzej Kondratiuk
Scenariusz: Andrzej Kondratiuk
Zdjęcia: Mieczysław Lewandowski, Zdzisław Kielanowski
Aktorzy: Ignacy Gogolewski, Zdzisław Maklakiewicz, Adam Pawlikowski

Filmowa makabreska o kliencie, którego goli fryzjer psychopata.



16:05 NIEZNANE TWARZE HISTORII - MARYJA
(THE FACES OF HISTORY)

Serial dokumentalny, 36 min, Wielka Brytania, 2022

Pamięć o niektórych osobowościach przetrwała próbę czasu. Wielu ludzi kojarzy Kleopatrę, Joannę d'Arc, Marco Polo, Szekspira czy św. Mikołaja, ale czy na pewno ich znają i czy wiedzą jak wyglądali. Seria zagłębia się w osobiste historie tych niezwykłych postaci. Aktor Derek de Lint podróżuje po całym świecie, aby odkryć nowe dowody, które przybliżą nas do nich jak nigdy wcześniej i ujawnią nam psychologiczne, fizyczne i społeczne profile każdej z tych osób. W trakcie podróży zespołu badawczego każdy nowy dowód jest przekazywany uznanemu grafikowi 3D Mao Lin Liao, który wykorzystuje wyniki badań do stworzenia zdumiewającej, przypominającej wyglądem postać historyczną, rekonstrukcji. W końcu jesteśmy w stanie spojrzeć im w oczy.



16:50 IRENA SANTOR. MAGICZNY JEDEN KROK

Film dokumentalny, 54 min, Polska, 2024
Reżyseria: Agnieszka Gola

Film dokumentalny będący muzyczno - biograficzną wędrówką przez barwne i niezwykle bogate życie jednej z najpopularniejszych artystek polskiej sceny muzycznej, prawdziwej divy estrady, Ireny Santor. To historia, która ukazuje ikonę polskiej piosenki, kiedy jej artystyczna droga powoli zmierza do końca. Film zanurzony we wspomnieniach, osobistych wyznaniach, refleksji nad życiem, twórczością, sukcesem i miłością. "Irena Santor. Magiczny jeden krok" to głos samej bohaterki, jej spojrzenie na przeszłość, własne podsumowanie artystycznej drogi.



17:55 LEGENDA. HUBERT JERZY WAGNER

Film dokumentalny, 53 min, Polska, 2024

Hubert Jerzy Wagner (1941 - 2002) poprowadził reprezentację Polski na szczyt oraz całkowicie zmienił oblicze światowej siatkówki. TVP1 zaprasza na premierę filmu dokumentalnego, który przybliży postać tego wybitnego trenera. Koproducentem dokumentu jest Telewizja Polska. Życie Huberta Jerzego Wagnera to gotowy scenariusz na film. Był genialnym trenerem oraz wizjonerem, który wprowadził nowe rozwiązania w treningu i systemie gry kopiowane później na całym świecie. Reprezentację Polski doprowadził do największych sukcesów w historii: zwycięstwa na Mistrzostwach Świata w 1974 roku w Meksyku oraz złota na Igrzyskach Olimpijskich w 1976 roku w Montrealu. Niestety, powodzenie w sporcie nie szło w parze z życiem prywatnym.
Film Wojciecha Królikowskiego i Wojciecha Jędrzejewskiego jest przede wszystkim opowieścią o życiu Wagnera z jego blaskami i cieniami, widzianą z perspektywy zawodników „Złotej drużyny”, najbliższych członków rodziny, przyjaciół, publicystów i dziennikarzy. W filmie wykorzystano wypowiedzi Wagnera, niepublikowane dotąd notatki i dokumenty, materiały z archiwów rodzinnych. Dokument jest podzielony na trzy części. Pierwsza pt. „Rewolucja” przybliża drogę, którą musiał pokonać Wagner ze swoją drużyną, by zdobyć złoto. Dwie kolejne części filmu „Cena sukcesu” i „Legenda” podejmują temat walki, którą trener toczył ze swoim uzależnieniem od alkoholu oraz statusu ikony, jaki za życia osiągnął.



19:00 QUO VADIS? - ODC. 4/6

Serial historyczny, 45 min, Polska, 2002
Reżyseria: Jerzy Kawalerowicz
Scenariusz: Jerzy Kawalerowicz
Aktorzy: Magdalena Mielcarz, Paweł Deląg, Bogusław Linda, Jerzy Trela, Michał Bajor, Franciszek Pieczka, Agnieszka Wagner
Zdjęcia: Andrzej J. Jaroszewicz
Muzyka: Jan A. Kaczmarek

W Ancjum dochodzi do spięć między Petroniuszem a Tygelinusem. Petroniusz sprytnie przymusza cezara, by wyraził zgodę na ślub Winicjusza i Ligii. Właśnie wtedy przyjeżdżają posłańcy z wieścią, że Rzym płonie. Winicjusz niespokojny o los ukochanej pędzi do Rzymu. Nie odnajduje dziewczyny w ogarniętym paniką mieście. Chilon wskazuje mu drogę do chrześcijan. Piotr apostoł prowadzi go do Ligii, lecz odrzuca propozycję Winicjusza, by opuścił miasto. Ze wzruszeniem przyjmuje jego wyznanie wiary i chrzci go. 	W trawionym ogniem mieście wybuchają rozruchy. Neron ze świtą wkracza na akwedukt i z jego wysokości, podniecony pożarem, śpiewa na tle płonącego miasta. Jego zachowanie rozwściecza tłum. Petroniusz uspokaja ludzi obietnicami chleba i igrzysk. 	Za radą Poppei, Tygelinus o podpalenie Rzymu oskarża chrześcijan. Neron podchwytuje ten pomysł. Petroniusz demaskuje intrygę Tygelinusa i zawiadamia Winicjusza o niebezpieczeństwie grożącym chrześcijanom.



20:00 ZIPSER

Film dokumentalny, 40 min, Polska, 2024
Reżyseria: Małgorzata Ostrowska
Scenariusz: Małgorzata Ostrowska

Zygmunt Zipser - volksdeutsch, który był polskim patriotą. Paradoks? Być może, ale za niemieckim przemysłowcem przemawiają czyny. Dzięki kontaktom z Niemcami mógł uratować dziesiątki, jeśli nie setki osób od pewnej śmierci w obozach koncentracyjnych. Zipser po ojcu odziedziczył wraz z bratem tartak i giętarnię w Zamościu. Miał ponadto kilka innych tartaków w innych miastach Polski. Mieszkał z rodziną w Zamościu i w tamtejszym tartaku zatrudniał 60 osób. Brał czynny udział w życiu miasta, założył m.in. świetlicę robotniczą. Gdy w 1939 r. do Polski weszli Sowieci, aresztowali Zipsera jako kapitalistę.



21:00 C. K. DEZERTERZY - CZ. I

Komedia, 84 min, Polska/Węgry, 1985
Reżyseria: Janusz Majewski
Scenariusz: Janusz Majewski, Paweł Hajn
Zdjęcia: Witold Adamek
Muzyka: Gyorgy Selmeczy
Aktorzy: Marek Kondrat, Zoltan Bezerdy, Wiktor Zborowski, Jacek Sas - Uhrynowski, Robert Koltai, Anna Gornostaj, Kalina Jędrusik, Krzysztof Kowalewski, Wojciech Pokora, Zbigniew Zapasiewicz, Edward Dziewoński, Anna Majcher,Janusz Bukowski, Mariusz Dmochowski, Gustaw Lutkiewicz, Olgierd Łukaszewicz, Leon Niemczyk, Stefan
Friedmann

"C. K. Dezerterzy" pojawili się na ekranach polskich kin w okresie komediowej "posuchy". Film Janusza Majewskiego wypełnił tę lukę, która powstała w naszej kinematografii, gdy na chwilę zamilkli Juliusz Machulski i Stanisław Bareja - etatowi spece od komedii. Nic zatem dziwnego, że "Dezerterzy" szybko stali się przebojem sezonu. Wartka akcja, świetne aktorstwo, mnogość najczęściej niewyszukanych gagów zapewniły filmowi spore powodzenie. Za podstawę scenariusza filmu posłużyła mało znana i przez krytykę niezbyt ceniona powieść Kazimierza Sejdy. Książka ta początkowo traktowana była niemal jak plagiat "Przygód dobrego wojaka Szwejka" Jarosława Haszka. Temat przecież ten sam - rozkład C. K. monarchii widziany przez pryzmat wojska. Bohaterowie i typ humoru - także w tym samym stylu. Dopiero po jakimś czasie okazało się, że arcydzieło Haszka przetłumaczono na polski dopiero po ukazaniu się powieści Sejdy. Tak więc Polak nie mógł go znać. Tym bardziej daje do myślenia zbieżność obserwacji, stylu i socjologiczno - historycznych konkluzji obu pisarzy. O ile jednak powieść Haszka zasługuje na miano genialnej, o tyle książka Sejdy jest jedynie barwnie napisanym "czytadłem", choć w latach trzydziestych niezmiernie popularnym i przez ówczesną prasę okrzykniętym "książką miesiąca". Sprawnie skreślona intryga, wyraziści bohaterowie, spiętrzenie zabawnych sytuacji to z kolei cechy, które uczyniły z "C. K. Dezerterów" wdzięczny materiał na filmowy scenariusz. W efekcie pracy Janusza Majewskiego i Pavla Hajnego powstała historia pięciu dezerterów, którzy najpierw drobiazgowo przygotowują ucieczkę (część I), a potem "dają nogę" ze znienawidzonych koszar, by na końcu do nich wrócić (część II). Oryginalnym zamysłem reżysera było powierzenie pięciu głównych ról aktorom różnych narodowości, zgodnie z literą scenariusza. Niestety, zamiar ten spalił na panewce. Ostatecznie rolami Polaka, Czecha, Żyda, Węgra i Włocha podzielili się aktorzy polscy i węgierscy. 
Akcja filmu toczy się w roku 1918. Do małego garnizonu, gdzieś na węgierskiej prowincji, przybywa nowy zastępca dowódcy - oberleutnant von Nogay (kapitalny Wojciech Pokora) - typ fanatyka i sadystycznego służbisty. Jego zadaniem jest przerobić wielonarodowościową zbieraninę dekowników i maruderów na karne i zdyscyplinowane wojsko C. K. monarchii. Gorliwy Austriak szczególną uwagę zwraca na osobników "podejrzanych politycznie". Jest wśród nich szeregowiec Jan Kaniowski ps. "Kania" - młody Polak, obdarzony niezwykłym sprytem. To on, dzięki rozpowszechnianiu wiadomości o swej ranie, która pozbawiła go męskości, zyskał zaufanie właścicielki miejscowego domu publicznego. Znalazł tym samym drogę do łóżka jej córki - pięknej Mitzi, pilnie strzeżonej przed mężczyznami. On też, wspólnie z Węgrem Benedekiem, planuje operację "Pierzyna". Pod tym dwuznacznym kryptonimem kryje się najprawdziwszy plan dezercji.



22:35 TRZY DNI KONDORA
(THREE DAYS OF THE CONDOR)

Film fabularny, 112 min, USA, 1975
Reżyseria: Sydney Pollack
Aktorzy: Robert Redford, Faye Dunaway, Cliff Robertson

Joe Turner (Robert Redford) pracuje jako dokumentalista w jednej z tajnych agencji CIA, działającej pod przykrywką nowojorskiego towarzystwa historyczno - literackiego. Do jego zadań należy wnikliwa analiza lektur sensacyjno - szpiegowskich pod kątem wykrycia ewentualnych przecieków i informacji na temat wywiadu. Pewnego dnia, powróciwszy do biura po krótkiej przerwie obiadowej, z przerażeniem stwierdza, że wszyscy jego współpracownicy zostali zastrzeleni. Zawiadamia przełożonych. Przybyły na spotkanie szef sekcji usiłuje go zlikwidować. Joe, uciekając przed napastnikiem, zmusza młodą kobietę, Kathy (Faye Dunaway), aby udzieliła mu schronienia. Tajemniczy zabójca dociera jednak także i do jej domu. Turner zabija napastnika. Odkrywa, że jest on powiązany z CIA. Joe podejmuje śledztwo na własną rękę. 
Film powstał na motywach powieści Jamesa Grady'ego.



00:45 ANNA GERMAN W SERCACH LUDZI

Film dokumentalny, 93 min, Polska, 2022
Reżyseria: Jadwiga Nowakowska
Scenariusz: Jadwiga Nowakowska

Film dokumentalny o życiu i nieznanych faktach z życia Anny German. Wybitną artystkę wspominają zaprzyjaźnione z nią osoby z kręgów artystycznych. Autorka filmu, Jadwiga Nowakowska, przedstawia nieznane i mało znane fakty z życia piosenkarki. To film o wyjątkowej osobie, która wciąż jest pamiętana i podziwiana nie tylko w Polsce, ale w różnych krajach świata. Śpiewanie "było całym jej życiem" - podkreślają jej bliscy. To laureatka wielu festiwali, kompozytorka. Anna German była pierwszą Polką, która wystąpiła w San Remo. Uwielbiana również w Uzbekistanie, Kirgistanie, Kazachstanie, Armenii, Łotwie, Litwie, Ukrainie, we Włoszech. Film oprócz opowieści o życiu artystki, jest również opowieścią o fascynacji jej osobą. Trudno wręcz uwierzyć jak wiele osób uwielbia piosenki Anny German i jak wielu młodych artystów włącza je do swojego aktualnego repertuaru.



02:35 SZEROKIE TORY - SZEROKIE TORY. MILIONER Z LASU

Reportaż, 24 min, Polska, 2010
Autor: Barbara Włodarczyk

German Sterligow był pierwszym rosyjskim milionerem. Wzbogacił się w 1990 roku, kiedy w wieku 23 lat założył w Moskwie giełdę towarową. Miał luksusowy apartament w Nowym Jorku, zamek w Burgundii i dom na Rublowce - moskiewskiej dzielnicy bogaczy. Dziś mieszka z żoną i czterema synami na głuchej wsi. Hoduje kozy, drób i świnie. Stał się bardzo religijny. Jego dzieci studiują Ewangelię, nie mają telewizora, nie chodzą do szkoły (bo jest źródłem rozpusty), a żona - zgodnie z prawosławnym zwyczajem - zakrywa głowę chustką. Do zmiany stylu życia zmusiła go nieudana próba startu w wyborach prezydenckich w 2004 roku. Podobno na kampanię wyborczą wydał wszystkie pieniądze. 	 O Sterligowie znów zrobiło się głośno, kiedy wybuchł kryzys. Wtedy to wyciągnął z szafy garnitur i pojechał do Moskwy, gdzie otworzył międzynarodową firmę do walki z recesją. Jego plan jest prosty: zlikwidować dolara, wprowadzić handel wymienny, a bezrobotnych przesiedlić na wieś. Sterligow to jedna z najbarwniejszych postaci publicznych w Rosji. W reportażu jeden dzień z życia ekscentrycznego biznesmena, jest równie barwny jak sam bohater.