TVP Historia                    Sobota, 26.04.2025

07:20 BYŁ TAKI DZIEŃ - 26 KWIETNIA

Felieton, 2 min, Polska, 2006
Autor: Janusz Weychert

1248 - konsekrowano Sainte - Chapelle w Paryżu; 
1848 - armia austriacka ostrzelała Kraków z Wawelu; 
1983 - w Hollywood zmarł Bronisław Kaper, kompozytor muzyki do kilkudziesięciu filmów; 
1986 - wybuch w Czarnobylu;



07:25 KORONA KRÓLÓW. JAGIELLONOWIE - ODC. 249 (SEZON 2 ODC. 124)

Serial historyczny TVP, 24 min, Polska, 2024
Reżyseria: Krzysztof Łukaszewicz, Piotr Fiedziukiewicz, Tomasz Matuszczak
Scenariusz: Anna Krasuska, Małgorzata Jurczak, Ewa Bulanda
Aktorzy: Borys Bartłomiejczyk, Jan Jankowski, Klara Williams, Monika Cieciora, Kamil Szklany, Kacper Młynarkiewicz, Dawid Czupryński, Michał Juraszek, Radosław Walenda, Łukasz Węgrzynowski, Marcin Bartnikowski, Kacper Pilch, Pavel Kryksunou, Ida Wilczyńska, Jan Niemczyk

Śmierć w Wilnie, miłość w Sanoku. Marzec 1440 r. Bracia Czartoryscy - Iwan (Radosław Walenda) i Aleksander (Łukasz Węgrzynowski) - dokonują zamachu na Zygmunta Kiejstutowicza (Jakub Kotyński). Danił (Pavel Kryksunou) próbuje bronić księcia, ale zostaje śmiertelnie ranny. Umiera na rękach Awdokii (Joanna Moro). Na Wawel przyjeżdżają posłowie węgierscy - z propozycją korony dla Władysława Jagiellończyka (Wiktor Bałtaki). Zaprosił ich Oleśnicki (Przemysław Stippa). Król rozmawia z bratem Kazimierzem (Borys Bartłomiejczyk) i chce poczekać na opinię matki (Maria Pawłowska). W Sanoku trwa wesele Mszczuja (Dawid Czupryński) i Doroty (Monika Cieciora). Para młoda dostaje w prezencie ślubnym kozę, która utrudnia noc poślubną. Zofia i Hincza (Kamil Szklany) podekscytowani szczęściem młodych, wpadają sobie w ramiona.



08:00 FLESZ HISTORII - ODC. 709

Cykl reportaży, 15 min, Polska, 2025

Program, którego celem jest prezentowanie najciekawszych informacji o wydarzeniach historycznych, wystawach, inscenizacjach w całej Polsce.



08:20 BYŁO, NIE MINĘŁO - KRONIKA ZWIADOWCÓW HISTORII. - ODC. 355

Magazyn historyczny, 25 min, Polska, 2025
Autor: Bartek Wieczorek
Scenariusz: Adam Sikorski

Magazyn historyczny prezentujący wydarzenia i różne aspekty dawnej i najnowszej historii Polski. W programie podejmowane są zatarte, zagubione, zakłamane wątki polskiej historii. Autor poszukuje odpowiedzi na pytania o naszą wspólną przeszłość. Okazuje się, że wiele odpowiedzi leży w rodzinnych archiwach, zdjęciach, dokumentach i wspomnieniach ludzi. Program mobilizuje do poszukiwań lokalne środowiska miłośników historii, których nie brakuje w żadnym zakątku kraju. 
Było nie minęło"to program realizowany techniką reporterską, pozwalający widzom wspólnie z realizatorami zmagać się z tajemnicą historyczną. Każdy z odcinków, poza nielicznymi wyjątkami, stanowi odrębną całość i ma charakter ponadczasowy.



09:00 DALEKO OD SZOSY - ODC. 3/7 - ANIA

Serial TVP, 74 min, Polska, 1976
Reżyseria: Zbigniew Chmielewski
Scenariusz: Henryk Czarnecki, Zbigniew Chmielewski
Zdjęcia: Mikołaj Sprudin
Muzyka: Piotr Marczewski
Aktorzy: Krzysztof Stroiński, Sławomira Łozińska, Irena Hrehorowicz, Barbara Burska, Krzysztof Kołbasiuk, Barbara Nowakowska, Janusz Paluszkiewicz, Andrzej Wichrowski, Tomek Wilczyński, Ferdynand Matysik

Serial cieszący się dużą popularnością i niekłamaną sympatią widzów. Podejmuje temat migracji ze wsi do miasta i awansu społecznego młodego wiejskiego chłopaka, dla którego miłość staje się inspiracją do podejmowania trudnych i niestereotypowych decyzji życiowych. Sławomira Łozińska, Krzysztof Stroiński i Irena Szewczyk otrzymali nagrody za stworzenie popularnych postaci telewizyjnych na Festiwalu Polskiej Twórczości Telewizyjnej w Olsztynie w 1977 r. Reżyser, scenarzysta i autor zdjęć otrzymali także nagrodę Przewodniczącego Komitetu d/s Radia i Telewizji. 
Odc. 3. Podczas wakacji przyjeżdża na wieś daleka koleżanka Leszka, Wiesia, która studiuje biologię w Łodzi. Towarzyszą jej przyjaciółki Wieśka i Ania, również studentki. Leszek bez pamięci zakochuje się w Ani, co w efekcie doprowadza do zerwania z Bronką. Towarzystwo subtelnej dziewczyny z miasta pociąga chłopaka i jednocześnie peszy, wydaje się, że między nimi istnieje mur. Któregoś dnia Zosia przecina stopę rozbitą butelką. Leszek bez wahania poświęca swą najlepszą koszulę dla zahamowania upływu krwi, po czym zawozi dziewczynę na motorze do szpitala. Od tej chwili Ania zaczyna patrzeć na niego przychylniej, choć ma świadomość, że dzieli ich przepaść kulturowa. Zachęca chłopaka, by podjął naukę w Łodzi, obiecuje swą pomoc.



10:20 SAGA PRASTAREJ PUSZCZY - OPOWIEŚĆ O BOBRZE: NIEOSIĄGALNA ARKADIA

Film dokumentalny, 52 min, Polska, 2008
Reżyseria: Jan Walencik, Bożena Walencik
Scenariusz: Bożena Walencik, Jan Walencik
Zdjęcia: Jan Walencik
Wykonawcy: Krzysztof Gosztyła, Agnieszka Bemowska, Tadeusz Karolak, Mohammad Rasouli, Marta Maślanka, Polska Orkiestra Radiowa, Marcin Pospieszalski

Bohaterem tego odcinka jest bóbr. Żywot 2-letniej bobrzycy zmienia się w okamgnieniu, gdy razem z innymi bobrami zostaje odłowiona przez ludzi w celu przesiedlenia na nowe tereny. Ucieka z transportu i zmuszona do wielokilometrowej wędrówki usilnie poszukuje własnego miejsca. Dociera do puszczy, ale i tu, gdzie znalazła nowy dom i założyła rodzinę, życie wciąż nie oszczędza jej kłopotów. W każdym razie powinna unikać ludzi.



11:20 TAJEMNICE POCZĄTKÓW POLSKI - KRZYŻ I KORONA

Film dokumentalny, 53 min, Polska, 2015
Reżyseria: Zdzisław Cozac
Scenariusz: Zdzisław Cozac
Zdjęcia: Mariusz Gala, Zdzisław Cozac

"Krzyż i korona" jest kolejnym z serii fabularyzowanych filmów dokumentalnych Zdzisława Cozaca pt. "Tajemnice początków Polski". Autor prezentuje w nim najnowszy stan wiedzy o chrzcie Mieszka I i chrystianizacji państwa pierwszych Piastów, od czasów przedchrześcijańskich do koronacji Bolesława Chrobrego w 1025 r. Jak w każdej z dotychczasowych części serii, krótkie wypowiedzi naukowców przeplatają się z barwnymi inscenizacjami przedstawianych wydarzeń i animacjami odkrywanych przez archeologów obiektów. Dlaczego Mieszko I przyjął chrzest, co mógł na tym zyskać, a co stracić? Kiedy i gdzie ochrzczono naszego pierwszego historycznego władcę, jakie daty i miejsca są dziś brane pod uwagę? Czy Mieszko rzeczywiście zwalczał skutecznie starą wiarę i zabiegał o chrystianizację swych poddanych? Jakie ślady religii chrześcijańskiej z czasów Mieszka I i Bolesława Chrobrego przetrwały do naszych czasów? Dlaczego chrześcijańską stolicą państwa pierwszych Piastów zostało Gniezno? Czy Bolesław Chrobry mógł bez zgody papieża założyć królewską koronę? Od kiedy nasze państwo nazywa się Polską? Na pytania te odpowiadają znani historycy i archeolodzy, prezentując swoje hipotezy i obalając utrwalone w popularnym obiegu mity, związane z wprowadzaniem przez Piastów nowej wiary. Wypowiedzi te przewijają się pomiędzy scenami, które obrazują m.in. przybycie Dobrawy do Mieszka, bitwę piastowskiego księcia z Wieletami, chrzest Mieszka, zaprowadzenie chrześcijaństwa wg obrazu Jana Matejki, niszczenie pogańskich bałwanów czy spotkanie Bolesława Chrobrego z cesarzem Ottonem III w Gnieźnie w 1000 r. Film zamyka scena koronacji Bolesława Chrobrego w 1025 r. , która potwierdzała wysoką rangę wczesnopiastowskiej Polski w chrześcijańskiej Europie. Reżyserem filmu jest Zdzisław Cozac, który jest także autorem scenariusza, we współpracy z archeologiem dr. hab. Błażejem Stanisławskim. Współautorem koncepcji wizualnej filmu, jak i całej serii, jest Marek Skrzecz, zarazem montażysta obrazu, wraz Markiem Domowiczem. Zdjęcia są dziełem Mariusza Gali, Zdzisława Cozaca i Stanisława Plewy. Dźwięk zrealizował Maciej Kaliński. W filmie występują cenieni historycy i archeolodzy: prof. prof. Andrzej Buko, Wojciech Fałkowski, Tomasz Jasiński, Tomasz Jurek, Michał Kara, Hanna Koćka - Krenz, Roman Michałowski, Stanisław Rosik, Henryk Samsonowicz, Dariusz A. Sikorski, Jerzy Strzelczyk i Przemysław Urbańczyk. W inscenizacjach do filmu uczestniczyło kilkudziesięciu odtwórców historycznych pod wodzą Alberta Kiszkurno z Drużyną Wojów Piastowskich Jantar. Film "Krzyż i korona" pokazuje, że mimo wielu nowych informacji uzyskanych w ostatnich latach dzięki rozwojowi nauki, chrzest Mieszka i początki chrystianizacji w państwie pierwszych Piastów kryją nadal wiele tajemnic i są przedmiotem naukowych sporów. Mimo wszystko ważne jest, by spojrzeć na te wydarzenia z dzisiejszej perspektywy i przełamać ciągle żywe fałszywe stereotypy, co autor filmu stara się czynić.



12:30 ŻYCIODAJNE RZEKI PÓŁWYSPU IBERYJSKIEGO - ODC. 4 EBRO
(IBERIA'S RIVERS OF LIFE / FLÜSSE DES LICHTS EP. 4 EBRO)

Serial dokumentalny, 52 min, Niemcy, 2018
Reżyseria: Michael Gregor

Seria dokumentalna opowiadająca o największych rzekach Hiszpanii i Portugalii. Wielkie rzeki z dala od destynacji turystycznych ukazują nieznany i mistyczny Półwysep Iberyjski. Podobnie jak ludzkie naczynia krwionośne, rzeki są ścieżkami życia. Niemal każda zaawansowana cywilizacja zawdzięcza swój rozwój istnieniu tych pulsujących strumieni życia. Rzeki były pierwszymi autostradami; transportowały wiedzę, dobra, odkrywców i zdobywców. Podążając za tymi wielkimi strumieniami, znajdujemy zapomniane krajobrazy zamieszkane przez niezwykłych ludzi, z często wyjątkowymi biografiami. Odcinek czwarty opowiada o najdłuższej rzece w Hiszpanii - Ebro. W Górach Kantabryjskich w okolicy Fontibre (prowincja Kantabria) płynie w kierunku południowo - wschodnim przez Kotlinę Aragońską, dalej w postaci przełomu między Caspe i Tortosą przepływa przez nadbrzeżne Góry Katalońskie i deltą uchodzi do Morza Śródziemnego (prowincja Tarragona). Rzeka Ebro słynie z największych okazów suma w Europie. To tu rozegrała się największa operacja hiszpańskiej wojny domowej 1936 - 1939, nazywana bitwą nad Ebro. Miasto położone nad rzeką Ebro to Saragossa.



13:35 CHROBRY

Film dokumentalny, 50 min, Polska, 2025
Reżyseria: Sławomir Koehler
Scenariusz: Sławomir Koehler

Film "Chrobry" w reżyserii Sławomira Koehlera jest próbą odpowiedzi na pytania stawiane po tysiącu lat od koronacji pierwszego króla Polski: jak to się stało, że Bolesław Chrobry mimo wielu przeciwności zachował jedność państwa, stworzył z Polski kraj europejski, został królem i pozostawił po sobie potężne królestwo, z którym wówczas liczyła się Europa, wielkie i silne imperium od Kijowa po Pragę, państwo, które przetrwało do dziś, na nieco innym obszarze. Kim był, jaki był, co osiągnął i w jaki sposób. Podjęte zostały wątki, których paralele znajdujemy we współczesności, jak choćby miejsce silnej dziś Polski w Europie, paneuropejskość Ottona III, a współczesne wizje zjednoczonej i otwartej Europy, wielowiekowa historia wciąż zmiennych relacji z Niemcami, czy wątek Kijowa wówczas zdobytego przez Chrobrego, Kijowa o znaczeniu symbolicznym, choćby odnośnie współczesnej wojny Rosji z Ukrainą; sprawa zagrożenia Polski i Europy przez Rosję.



14:40 CAFE POD MINOGĄ

Komedia, 88 min, Polska, 1959
Reżyseria: Bronisław Brok
Scenariusz: Stefan Wiechecki, Bronisław Brok
Zdjęcia: Seweryn Kruszyński
Muzyka: Jerzy Wasowski
Aktorzy: Adolf Dymsza, Włodzimierz Skoczylas, Feliks Chmurkowski, Hanka Bielicka, Jerzy Duszyński, Wacław Jankowski, Sefania Górska, Krystyna Kołodziejczyk, Bolesław Płotnicki, Aleksander Dzwonkowski, Mokpokpo Dravi, Klemens Mielczarek

Adaptacja powieści Stefana Wiecheckiego, czyli popularnego Wiecha - wytrawnego felietonisty, niezrównanego kronikarza warszawskiej gwary i folkloru. Akcja filmu rozpoczyna się przed wybuchem II wojny światowej. Państwo Aniołkowie - właściciele "Cafe pod Minogą" urządzaja zaręczyny swej wychowanki Sabci. Gośćmi przyszłych małżonków są m.in. Maniuś Kitajec i bracia Piskorscy - kumple narzeczonego, rekrutujący się z barwnej społeczności stołecznych "szoferaków" oraz - nomen omen - Celestyn Konfiteor - właściciel zakładu pogrzebowego pod krzepiącą nazwą "Wieczny odpoczynek". Prawdziwą sensację wywołuje jednak pojawienie się Jumbo - czarnoskórego znajomego, wożącego egzotycznego dyplomatę akredytowanego w Warszawie. Polityk ów - czując zbliżającą się wojnę - przewidująco wziął nogi za pas, lecz niebacznie zostawił samochód i ukryte pod podłogą swej willi pieniądze. To właśnie one staną się od tej pory obiektem szczególnego pożądania taksówkarskiej ferajny. Snów o bogactwie nie zdoła z nich wykorzenić nawet okupacja. Mimo że była posiadłość dyplomaty jest w rękach hitlerowców, sprytni warszawiacy z pomocą przebranego za kobietę Jumbo, wykradają schowaną gotówkę. Ku ich żalowi okazuje się jednak, że z takim trudem zdobyte pieniądze są już bez wartości. Tymczasem w stolicy wybucha powstanie.



16:30 GRA O KORONĘ

Film dokumentalny, 48 min, Polska, 2021
Reżyseria: Piotr Jaworski
Scenariusz: Piotr Jaworski
Zdjęcia: Jarosław Migoń, Marek Gajczak
Muzyka: Marcin Gałażyn
Aktorzy: Mikołaj Dróżdż
Wykonawcy: Szymon Kuśmider, Podolski Regiment Odprzodowy

Film dokumentalny poświęcony postaci kanclerza i hetmana wielkiego koronnego Jana Zamoyskiego, polityka, mecenasa sztuki i nauki, założyciela idealnego miasta Zamość. Koncepcja wizualna filmu opiera się na sugestywnych obrazach, ułatwiających widzom wniknięcie w opisywane wydarzenia. Współczesna cyfrowa diaporama, spektakl audiowizualny. Nowatorskie rozwiązania produkcyjne z zastosowaniem techniki Unreal Engine 4.0. Udział grupy rekonstrukcyjnej, inscenizacje z zatrzymanym ruchem, sceny inscenizowane oparte na malarstwie Jana Matejki. Tak realizowanym ujęciom towarzyszy narracja lektora zgodna z przekazami historycznymi. W wizualnej powieści graficznej Zamoyski jest kimś w rodzaju superbohatera. Film został zbudowany w konwencji komiksu historycznego.



17:30 RZECZPOSPOLITA NIEODBUDOWANA - RZECZPOSPOLITA NIEODBUDOWANA. KRAKÓW

25 min, Polska, 2021

Zapraszamy w podróż po Rzeczypospolitej Nieodbudowanej - do miejsc celowo zniszczonych i świadomie nieodbudowanych przez dwa totalitaryzmy - narodowy socjalizm i komunizm. W cyklu traktujemy nieistniejące już zabytki jako punkt wyjścia do szerszych, a przez to ciekawszych opowieści o naszym wspólnym środkowoeuropejskim dziedzictwie. Piękno utracone w dziejowych kataklizmach jest dla nas świadectwem żywotności i geniuszu pokoleń mieszkańców Rzeczypospolitej. Dzięki wartkiej narracji i nowoczesnym technologiom przywracamy wspólnotom fragmenty ich dziedzictwa - odzyskujemy piękno, budzimy fascynację nim i rozbudzamy potrzebę szacunku dla pracy przeszłych pokoleń. Sezon składa się z dwunastu odcinków prezentowanych co miesiąc na antenach TVP. Metropolie - Warszawa, Katowice, Kraków, Poznań,



18:00 AKWARIUM, CZYLI SAMOTNOŚĆ SZPIEGA - ODC. 1/4 - NABÓR
(ODC. 1/4 - NABÓR)

Serial szpiegowski, 50 min, Polska/Niemcy/Ukraina, 1995
Reżyseria: Antoni Krauze
Scenariusz: Antoni Krauze
Zdjęcia: Tomasz Tarasin
Aktorzy: Jurij Smolskij, Janusz Gajos, Swietłana Mielnikowa, Henryk Bista, Witold Pyrkosz, Paweł Nowisz, Wladymir Abazopuło, Mirosław Zbrojewicz, Igor Szelest

W czasie swej kilkudziesięcioletniej kariery Antoni Krauze zdobył sobie markę wytrawnego twórcy kina psychologicznego, chętnie 
 szukającego inspiracji w literaturze. Już debiutanckie "Monidło" (1970) wg prozy Jana Himilsbacha ujawniło skalę jego talentu. Chwalono film za zmysł obserwacji, zjadliwą ironię i satyrę na nieuleczalną ludzką naiwność. Krauze pokazał także, że potrafi dostrzec ukryte możliwości w aktorach pozornie skazanych na role "charakterystyczne". W "Monidle" dał szansę Henrykowi Hunce (wcześniej grywającemu głównie czarne charaktery), który stworzył postać pełną ciepła, delikatności i dobroci. Kolejne fabularne filmy reżysera ("Palec boży", "Strach", "Podróż do Arabii", "Prognoza pogody", "Dziewczynka z hotelu Excelsior") ugruntowały jego artystyczny wizerunek. Wnikliwa obserwacja ludzkich czynów i zachowań, poszukiwanie motywacji różnorodnych działań człowieka - oto leitmotivy filmów autora "Akwarium". Nie tylko zresztą fabularnych, także dokumentów, które od lat z powodzeniem realizował ("Czyny czy rozmowy", "Preisner, czyli droga do sukcesu", "Do potomnego" czy "Radość pisania"). 
 "Akwarium" nie odbiega zasadniczo od poetyki poprzednich dokonań Krauzego. To film psychologiczno - szpiegowski zrealizowany na podstawie głośnej, w znacznej mierze autobiograficznej książki Wiktora Suworowa. Pod tym pseudonimem ukrywa się człowiek, który w wieku 21 lat brał udział w interwencji wojsk Układu Warszawskiego w Czechosłowacji. Po przeszkoleniu w oddziałach Specnazu i ukończeniu Wojskowej Akademii Dyplomatycznej rozpoczął błyskotliwą karierę oficera operacyjnego radzieckiego wywiadu wojskowego GRU. W 1978 roku wystąpił do władz brytyjskich o azyl polityczny. W ZSRR skazano go zaocznie na karę śmierci. Dziś mieszka z rodziną na Zachodzie pod czujną opieką tamtejszych służb specjalnych. Oprócz "Akwarium" napisał jeszcze kilka książek, m. in. "Żołnierze wolności", "Inside the Soviet Army", "Soviet Military Intelligence", "Specnaz". Kilkakrotnie gościł w Polsce. Filmowe "Akwarium" powstało w dwóch wersjach: kinowej i telewizyjnej. Osią dramaturgiczną obu jest motyw przyjaźni i zdrady. Wersję telewizyjną, bliższą literackiemu oryginałowi, podzielono na cztery odcinki. Akcja cyklu zaczyna się w chwili, gdy Wiktor Suworow, młody oficer Armii Radzieckiej, pełni służbę w pułku czołgów na Ukrainie. Podczas ćwiczeń wykazuje się brawurową odwagą i niekonwencjonalnym zachowaniem. Zwraca w ten sposób uwagę pułkownika Krawcowa, szefa wywiadu armii, wizytującego podległe mu jednostki. Po manewrach Krawcow pozbawia zaskoczonego Wiktora dowództwa kompanii czołgów i zabiera ze sobą do pracy w sztabie. Pod czujnym okiem nowego mocodawcy Suworow przechodzi kolejne szczeble wtajemniczenia w działalność wywiadowczą. Swymi zdolnościami, fanatyczną pracowitością i oddaniem zdobywa coraz większe zaufanie Krawcowa. Pewnego dnia pułkownik informuje go o istnieniu "Akwarium" - ściśle zakonspirowanej centrali tajnego wywiadu wojskowego GRU.



19:00 POCIĄGI, KTÓRE ZMIENIŁY ŚWIAT - ODC. 4/4. WYPOCZYNEK
(TRAINS THA CHANGED THE WORLD)

Serial dokumentalny, 50 min, Wielka Brytania, 2022

Seria opowiada o tym, jak cztery kultowe pociągi zrewolucjonizowały podróże koleją i zainspirowały niesamowite projekty kolejowe na całym świecie. Bez wątpienia od ponad 200 lat pociągi zmieniają życie ludzi. Zrewolucjonizowały sposób podróżowania, sposób pracy, a nawet sposób spędzania wakacji. Autorzy podróżują na pokładzie legendarnych lokomotyw kolejowych, takich jak Flying Scotsman i Stephenson's Rocket i w każdym odcinku przybliżają dziedzinę życia, która uległa epokowej przemianie dzięki pociągowi.



20:00 OBLICZA TERRORYZMU - ODC. 3. IGRZYSKA
(ODC. 3. IGRZYSKA - MONACHIUM, 1972 R.)

Cykl dokumentalny, 50 min, Niemcy/Niderlandy (Holandia), 2019
Reżyseria: Joey Boink

Ta wciągająca seria przybliża historie największych ataków terrorystycznych, które zmieniły świat. Wywiady ze świadkami, materiały archiwalne i rekonstrukcje pozwolą na dokładną analizę tych dramatycznych wydarzeń. Ich znaczenie staje się oczywiste tylko wtedy, gdy spojrzy się na nie z wielu perspektyw, umieszczając je w kontekście historycznym, a co najważniejsze, dzięki dokładnemu przyjrzeniu się ekonomii terroryzmu. Czołowi eksperci wypowiedzą się też na temat zmian dotyczących zjawiska terroryzmu na przestrzeni lat i jak wyglądał proces jego radykalizacji i deradykalizacji.



21:00 OFICER I SZPIEG
(J'ACCUSE)

126 min, Włochy/Francja, 2019
Reżyseria: Roman Polański
Scenariusz: Robert Harris, Roman Polański
Aktorzy: Jean Dujardin, Louis Garrel, Emmanuelle Seigner

Oparta na faktach historia Alfreda Dreyfusa, francuskiego oficera żydowskiego pochodzenia, skazanego na dożywocie za zdradę swojej ojczyzny i zesłanego na wygnanie. Georges Picquart, nowy szef wywiadu, wkrótce po uwięzieniu Dreyfusa odkrywa, że dowody przeciwko skazanemu zostały spreparowane. Wbrew swoim przełożonym Picquart postanawia za wszelką cenę ujawnić prawdę. Film zrealizowany na podstawie bestsellerowej powieści Roberta Harrisa.



23:20 OFIARY WOJNY
(CASUALTIES OF WAR)

Film fabularny, 108 min, USA, 1989
Reżyseria: Brian de Palma
Scenariusz: David Rabe
Zdjęcia: Stephen H. Burum
Muzyka: Ennio Morricone
Aktorzy: Michael Fox, Sean Penn, Don Harvey, John Reilly, John Leguizamo, Erik King, Jack Gwaltney, Dan Martin

Film opowiada o prawdziwym epizodzie wojny wietnamskiej opisanym w 1969 r. przez Daniela Langa w magazynie The New Yorker. Ukazując grozę wojny, jej okrucieństwo i demoralizujący wpływ na ludzkie charaktery, reżyser Brian DePalma starał się w miarę wiernie odtworzyć wydarzenia, choć nie uniknął przy tym filmowych chwytów rodem z thrillera czy horroru. Zasadniczo zmienił jednak zakończenie historii na krzepiący moralnie triumf sprawiedliwości. 
W roku 1974 młody mężczyzna nazwiskiem Eriksson zauważa w metrze w San Francisco ładną Wietnamkę. Wydaje się wyraźnie wstrząśnięty jej widokiem. Dziewczyna bardzo mu przypomina kogoś, z kim los zetknął go kilka lat wcześniej i wydarzenia, których nie potrafi wymazać z pamięci. Wraca myślami do tamtych dramatycznych chwil. 
Pod koniec lat 60. Eriksson, szczęśliwy mąż i ojciec kilkuletniej córeczki, zgłasza się na ochotnika do wojska i zostaje wysłany do Wietnamu. Trafia do oddziału Tony'ego Meserve'a, pewnego siebie, cynicznego sierżanta. Podczas jednej z akcji Meserve ratuje Erikssonowi życie, gdy ten wpada do podziemnego tunelu wydrążonego przez partyzantów Vietcongu. Następnego dnia jednak oddział traci jednego z ludzi - sympatycznego, czarnoskórego sierżanta Browna. Gdy wracają do bazy, Meserve i jego podwładni z wściekłością dowiadują się, że wstrzymano im przepustki do miasta i nie mogą odwiedzić miejscowego burdelu. Podczas wyprawy na nieodległe wzgórze postanawiają powetować sobie stracony wieczór. Przed świtem wstępują po drodze do wioski i zabierają stamtąd młodziutką Wietnamkę, aby się z nią "zabawić". Eriksson jest wzburzony postępowaniem sierżanta, podobne obiekcje ma też świeżo przydzielony do oddziału szeregowy Diaz. Kiedy w czasie postoju żołnierze zaczynają kolejno gwałcić dziewczynę, Diaz ulega jednak presji kolegów i tylko Eriksson uparcie odmawia udziału w "zabawie". Z rosnącym przerażeniem i bezradnością obserwuje rozwój wypadków. Wróciwszy do obozu, postanawia donieść o wszystkim przełożonym. Zaniepokojeni koledzy próbują go "uciszyć".



01:20 WOJNA DOMOWA

Film dokumentalny, 78 min, Polska, 2022
Reżyseria: Aleksander Zalewski
Scenariusz: Aleksander Zalewski
Zdjęcia: Piotr Chodura
Muzyka: Antoni Wojnar

Historia Imada - Syryjczyka, który w 1990 roku opuścił swoją ojczyznę i wyjechał do Polski, gdzie założył rodzinę. Jego losy śledzimy na przestrzeni kilku lat, a także poznajemy historię jego młodości przedstawioną za pomocą archiwalnych ujęć z dawnej Syrii użytych w charakterze impresyjnych wspomnień. Sednem filmu jest jednak organizowana przez Imada w 2013 roku wyprawa pomocowa do Syrii, która okazuje się niezwykle kontrowersyjnym i przejmującym doświadczeniem dla całej rodziny. Zetknięcie z niewyobrażalnie okrutną wojną jest jak choroba, która po powrocie zaczyna trawić bohaterów od środka, wywołując długotrwałe konsekwencje dla ich dalszych losów. To film o cenie, jaką płaci się za porzucenie swojego naturalnego środowiska. Bywa, że jest ona wyjątkowo wysoka.



02:35 SZEROKIE TORY - JEDEN DZIEŃ Z ŻYCIA GRAFICIARZA W MOSKWIE

Reportaż, 23 min, Polska, 2003
Autor: Barbara Włodarczyk

Reportaż o moskiewskich graficiarzach, którzy, tak jak ich rówieśnicy w całej Europie, tworzą oddzielną subkulturę. W programie próba odpowiedzi na pytanie, na czym polega fenomen graffiti, przeciw czemu buntuje się młode pokolenie Rosjan i na czym polega specyfika graffiti w Rosji.