TVP Historia                    Wtorek, 29.04.2025

06:55 BYŁ TAKI DZIEŃ - 29 KWIETNIA ODC. 547

Felieton, 2 min, Polska, 2006
Autor: Janusz Weychert

1915 - wynaleziono zamek błyskawiczny; 
1928 - w Turcji wprowadzono alfabet łaciński; 
1978 - utworzono niezależne od oficjalnych struktur Wolne Związki Zawodowe Wybrzeża; 
1993 - otwarto dla zwiedzania pałac Buckingham;



07:00 SPÓR O HISTORIĘ - OD RAPALLO DO MOSKWY

Debata, 30 min, Polska, 2014
Scenariusz: Elżbieta Szumiec - Zielińska
Wykonawcy: Grzegorz Nowik, Andrzej Ajnenkiel, Janusz Odziemkowski

Celem programu jest przedstawienie okoliczności, w jakich doszło do nawiązania współpracy niemiecko - radzieckiej w latach międzywojennych i jej skutków. Zarówno Niemcy, jak i Rosja uważały ustalenia traktatu wersalskiego kończącego w 1919 roku wielką wojnę za niesprawiedliwe. Podczas odbywającej się w kwietniu i maju 1922 roku międzynarodowej konferencji ekonomicznej w Rapallo, w pobliżu Genui, ministrowie spraw zagranicznych Republiki Weimarskiej i Rosji bolszewickiej zawarli porozumienie. Dawało ono podstawy do nawiązania szerokiej współpracy między Berlinem a Moskwą. Już w lipcu do umowy dołączono tajny aneks o współpracy wojskowej. Tym samym tzw. "ład wersalski", z którego oba państwa były niezadowolone, został zagrożony. Apogeum współpracy niemiecko - radzieckiej nastąpiło w 1939 roku. 19 sierpnia podpisano układ handlowy, zaś 23 sierpnia w Moskwie zawarty został pakt o nieagresji, zwany paktem Ribbentrop - Mołotow. W tajnej części układu podzielono Polskę między oba kraje.



07:35 FLESZ HISTORII - ODC. 709

Cykl reportaży, 15 min, Polska, 2025

Program, którego celem jest prezentowanie najciekawszych informacji o wydarzeniach historycznych, wystawach, inscenizacjach w całej Polsce.



08:00 ODJAZD - MAZURY 1933 - 1944

Serial, 44 min, Polska, 1995
Reżyseria: Magdalena Łazarkiewicz, Piotr Łazarkiewicz
Zdjęcia: Jarosław Żamojda
Muzyka: Michał Urbaniak
Aktorzy: Teresa Budzisz Krzyżanowska, Grażyna Jędras Woroniecka, Halina Winiarska, Małgorzata Lipmann, Krzysztof Janczar, Tomasz Sapryk, Wiesław Komasa, Henryk Bista

Trzyodcinkowy serial, który powstał na bazie materiałów do filmu kinowego z 1991 roku. Hilda Baumler w podeszłym wieku wspomina swoje życie spędzone w niewielkim mieście na Mazurach i rozdarte między żywiołem polskim i niemieckim. Jej córka czuje się Polką, Hilda natomiast, szczególnie na starość - Niemką. 
Odcinek pierwszy obejmuje lata 1933 - 1944 - narodziny faszyzmu i okres wojny. Ojciec Hildy był faszystą, ona sama kochała się wówczas w Polaku, Karolu Lewickim. Młodszy brat Hildy nie wytrzymał hitlerowskiej tresury i popełnił samobójstwo. Ojciec u schyłku wojny zabity został przez polskich partyzantów. Karol nawiązał romans z...matką Hildy. Koniec wojny to początek nienawiści między matką i córką. 
"Nasz film chcieliśmy poświęcić ludziom z pogranicza. Ofiarom historii, skazanym jakby z definicji na przegraną. I dlatego może po prawie dziesięciu latach od czasu, kiedy napisaliśmy scenariusz, postanowiliśmy ten film nakręcić. Syndrom dramatu narodów, grup etnicznych, czy tylko - ludzi mieszkających na styku granic widać dzisiaj może nawet bardziej niż kilka lat temu" - mówili Magdalena i Piotr Łazarkiewiczowie. Kinowa wersja "Odjazdu" ze stołu montażowego odesłana została do archiwum. Żaden bowiem dystrybutor nie odważył się zaryzykować rozpowszechniania w dobie filmów komercyjnych obrazu trudnego, zmuszającego do myślenia i refleksji. W efekcie na szeroki ekran "Odjazd" trafił dopiero po półtora roku.



08:55 HISTORIA POLSKI - DWIE FLAGI

Film dokumentalny, 61 min, Polska, 2022
Reżyseria: Jolanta Kessler

Zrealizowany wspólnie z Muzeum Getta Warszawskiego film o powstaniu w getcie warszawskim, które wybuchło wiosną 1943 roku. Film ukazuje udział pomijanego do tej pory Żydowskiego Związku Wojskowego, organizacji powołanej już w końcu 1939 roku, przez byłych oficerów Wojska Polskiego. Żydowski Związek Wojskowy związany był z prawicowymi ugrupowaniami żydowskimi i był znacznie liczniejszy niż Żydowska Organizacja Bojowa, miał też znacznie lepsze kontakty z AK aniżeli ŻOB, związana z organizacjami lewicowymi.



10:10 ENCYKLOPEDIA II WOJNY ŚWIATOWEJ - ŻUKOW

Cykl dokumentalny, 19 min, Polska, 1996
Scenariusz: Bogusław Wołoszański, Maciej Zakrocki
Zdjęcia: Zbigniew Maziarz
Prowadzący: Bogusław Wołoszański

Biografia marszałka Georgija Żukowa. Wykorzystano pamiętniki Żukowa i kroniki filmowe. Przedstawiono udział marszałka w walkach z Japończykami, zbrojenia ZSRR, wielką czystkę w wojsku, wojnę zimową, decydującą rolę Żukowa w zwycięstwie nad armią niemiecką, okoliczności popadnięcia w niełaskę u Stalina.



10:40 WSZYSTKIE KOLORY ŚWIATA - NOWA ZELANDIA: WYSPA PÓŁNOCNA
(NEW ZEALAND, THE VOLCANIC ISLAND)

Serial dokumentalny, 52 min, Francja, 2020

Ta niezwykła seria dokumentalna pomaga odkryć bogactwo, magię i piękno najciekawszych miejsc na świecie: ich naturalne cuda i sławne zabytki, wytwory lokalnych rzemieślników i zapierające dech w piersiach krajobrazy. W każdym odcinku na widzów czeka niezapomniana podróż przez tradycję i historię kolejnego kraju, który jest wymarzonym miejscem docelowym każdego podróżnika.



11:35 WOJOWNICY CZASU - W KRWAWYM POLU, CZYLI ŁUCZNICA 1863

Cykl reportaży, 25 min, Polska, 2023
Reżyseria: Grzegorz Gajewski
Scenariusz: Grzegorz Gajewski
Zdjęcia: Grzegorz Gajewski, Krzysztof Krzyżanowski
Muzyka: Krzysztof Ridan

W styczniu 1863 roku na ziemiach nieistniejącego formalnie od prawie siedemdziesięciu lat polskiego państwa, wybuchło powstanie. Było ono najdłużej trwającym niepodległościowym zrywem okresu porozbiorowego. Stoczono wówczas 1200 bitew i potyczek, a jedna z nich miała miejsce 18 marca na Mazowszu, pod Łucznicą.



12:15 CZTERDZIESTOLATEK - DWADZIEŚCIA LAT PÓŹNIEJ - ODC. 5/15 - PUSTE KRZESŁO, CZYLI NIE WIERZĘ W ŚWIĘTEGO MIKOŁAJA

Serial komediowy TVP, 54 min, Polska, 1993
Reżyseria: Jerzy Gruza
Scenariusz: Jerzy Gruza, Krzysztof Teodor Toeplitz
Zdjęcia: Jerzy Gościk
Muzyka: Jerzy Matuszkiewicz
Aktorzy: Andrzej Kopiczyński, Roman Kłosowski, Anna Seniuk, Alina Janowska, Wojciech Malajkat, Wojciech Mann, Irena Kwiatkowska, Joanna Kurowska, Janusz Gajos, Leonard Pietraszak

Kontynuacja jednego z najpopularniejszych współczesnych polskich seriali komediowych. Po dwudziestu latach sześćdziesięcioletni już bohater, inżynier Karwowski, próbuje dać sobie radę w nowych warunkach ekonomicznych współczesnej Polski. 
Odc. 5. Karwowscy spędzają Wigilię z wnukiem Borysem. Stefan występuje w roli świętego Mikołaja. W budynku wybucha panika. Ktoś przebrany za Mikołaja usiłował okraść samotną staruszkę. Policja zatrzymuje Stefana Karwowskiego. Zabierają go na komendę. Tymczasem złodziej siedzi u Magdy przy wigilijnym stole. Znana postać życia politycznego, Maliniak, ręczy za Stefana i pechowiec może wreszcie wrócić do domu.



13:20 IRENA SANTOR. MAGICZNY JEDEN KROK

Film dokumentalny, 54 min, Polska, 2024
Reżyseria: Agnieszka Gola

Film dokumentalny będący muzyczno - biograficzną wędrówką przez barwne i niezwykle bogate życie jednej z najpopularniejszych artystek polskiej sceny muzycznej, prawdziwej divy estrady, Ireny Santor. To historia, która ukazuje ikonę polskiej piosenki, kiedy jej artystyczna droga powoli zmierza do końca. Film zanurzony we wspomnieniach, osobistych wyznaniach, refleksji nad życiem, twórczością, sukcesem i miłością. "Irena Santor. Magiczny jeden krok" to głos samej bohaterki, jej spojrzenie na przeszłość, własne podsumowanie artystycznej drogi.



14:15 LEGENDA. HUBERT JERZY WAGNER

Film dokumentalny, 53 min, Polska, 2024

Hubert Jerzy Wagner (1941 - 2002) poprowadził reprezentację Polski na szczyt oraz całkowicie zmienił oblicze światowej siatkówki. TVP1 zaprasza na premierę filmu dokumentalnego, który przybliży postać tego wybitnego trenera. Koproducentem dokumentu jest Telewizja Polska. Życie Huberta Jerzego Wagnera to gotowy scenariusz na film. Był genialnym trenerem oraz wizjonerem, który wprowadził nowe rozwiązania w treningu i systemie gry kopiowane później na całym świecie. Reprezentację Polski doprowadził do największych sukcesów w historii: zwycięstwa na Mistrzostwach Świata w 1974 roku w Meksyku oraz złota na Igrzyskach Olimpijskich w 1976 roku w Montrealu. Niestety, powodzenie w sporcie nie szło w parze z życiem prywatnym.
Film Wojciecha Królikowskiego i Wojciecha Jędrzejewskiego jest przede wszystkim opowieścią o życiu Wagnera z jego blaskami i cieniami, widzianą z perspektywy zawodników „Złotej drużyny”, najbliższych członków rodziny, przyjaciół, publicystów i dziennikarzy. W filmie wykorzystano wypowiedzi Wagnera, niepublikowane dotąd notatki i dokumenty, materiały z archiwów rodzinnych. Dokument jest podzielony na trzy części. Pierwsza pt. „Rewolucja” przybliża drogę, którą musiał pokonać Wagner ze swoją drużyną, by zdobyć złoto. Dwie kolejne części filmu „Cena sukcesu” i „Legenda” podejmują temat walki, którą trener toczył ze swoim uzależnieniem od alkoholu oraz statusu ikony, jaki za życia osiągnął.



15:10 POLSKA I ŚWIAT Z HISTORIĄ W TLE - TO UŁANI SĄ Z GRUDZIĄDZA

Cykl reportaży, 13 min, Polska, 2011
Scenariusz: Grzegorz Gajewski
Zdjęcia: Piotr Zborowski

W sierpniu 2011 roku odbył się w Grudziądzu, już po raz dwudziesty trzeci, zjazd wychowanków Centrum Wyszkolenia Artylerii, najbardziej elitarnej oficerskiej szkoły II Rzeczpospolitej. Tu powstała tzw. szkoła polska, dzięki której jeźdźcy polscy odnosili sportowe sukcesy, jakie nie powtórzyły się nigdy w polskim sporcie jeździeckim. W okresie przedwojennym Grudziądz był bardzo ważnym ośrodkiem wojskowym. Stacjonowały w nim: dowództwo 16. Dywizji Piechoty, 64. Grudziądzki Pułk Piechoty, 65. Starogardzki Pułk Piechoty, 16. Pułk Artylerii Polowej i 18. Pułk Ułanów Pomorskich (na cytadeli). W mieście działało także kilka szkół wojskowych: Szkoła Podoficerów Zawodowych Piechoty, Lotnicza Szkoła Strzelania i Bombardowania, Centrum Wyszkolenia Żandarmerii i Centrum Wyszkolenia Kawalerii. Ostatnim komendantem Centrum Wyszkolenia Kawalerii był generał Tadeusz Bór - Komorowski. Najbardziej atrakcyjnym punktem zjazdu wychowanków jest rekonstrukcja wrześniowych walk z udziałem kawalerii, artylerii i piechoty, zorganizowana na Błoniach Nadwiślańskich.



15:30 KORONA KRÓLÓW - ODC 222

Telenowela historyczna TVP, 23 min, Polska, 2019
Reżyseria: Piotr Fiedziukiewicz, Wojciech Pacyna, Jerzy Krysiak, Jacek Sołtysiak
Scenariusz: Jan Piotr Szafraniec, Ewa Bulanda, Dominik Rettinger
Zdjęcia: Jacek Fabrowicz, Paweł Figurski, Romuald Lewandowski, Krzysztof Pakulski, Rafał Paradowski, Tomasz Wójcik
Muzyka: Marcin Przybyłowicz
Aktorzy: Andrzej Hausner, Aleksandra Przesław, Piotr Ligienza, Marcin Rogacewicz, Karol Biskup, Piotr Nowak, Hubert Wróblewski, Wiktoria Wolańska, Hanna Wojak, Karolina Kominek, Agata Bykowska, Monika Radziwon, Dominik Łoś, Mateusz Trzmiel, Zbigniew Waleryś

Trwają przygotowania do ślubu Kazimierza z Krystyną. Wszyscy są przeciwni, nawet w kuchni, ale Gabija nakazuje pracę. Jest lojalna wobec króla. Jutta rodzi. Jura bardzo przeżywa narodziny syna. Adelajda dostaje list od Kazimierza, który ogłasza, że bierze ślub z Krystyną i tym samym zwalnia Adelajdę z przysięgi małżeńskiej. Podczas wesela Jasiek przeprasza króla, uznaje, że nie miał prawa go oceniać.



16:00 SENSACJE XX WIEKU - ROMAN CZERNIAWSKI. TAJNA GRA

Cykl dokumentalny, 46 min, Polska, 2001
Autor: Bogusław Wołoszański
Reżyseria: Wojciech Pacyna
Prowadzący: Bogusław Wołoszański

Historia polskiego agenta kpt. Romana Czerniawskiego do dzisiaj pozostaje tajemnicą archiwów. Działając jako agent Abwhery, wprowadzał Niemców w błąd i przyczynił się do zwycięstwa wojsk alianckich w Normandii w 1944 roku.



17:00 HISTORIA POLSKI - OSTATNI ŚWIADEK

Film dokumentalny, 51 min, Polska, 2001
Reżyseria: Michał Nekanda Trepka
Scenariusz: Elżbieta Nekanda Trepka
Zdjęcia: Jacek Knopp, Jacek Mierosławski, Jan Muszyński
Wykonawcy: Alina Świdowska

Opowieść o wojennych losach Samuela Willenberga, uczestnika zbrojnego buntu w obozie śmierci w Treblince, a także o dramacie polskich Żydów w okresie okupacji hitlerowskiej. Siedemdziesięcioletni Samuel Willenberg jest najmłodszym spośród blisko czterystu więźniów, którym udało się zbiec z obozu i jednym z sześciu jeszcze żyjących. Mieszkający obecnie na stałe w Jerozolimie powraca do miejsc swego dzieciństwa i młodości, m.in. do Opatowa, Częstochowy oraz Treblinki, gdzie wiele wycierpiał i był świadkiem masowej zagłady współbraci. Minęło ponad pół wieku, a wspomnienia są nadal bardzo żywe i bolesne. W Treblince zginęło około 870 tysięcy Żydów, również dwie siostry Samuela. On sam z wielką pokorą mówi o swoim ocaleniu: "przypadek, czysty przypadek, nie było bohaterów". Kiedy Niemcy wkroczyli do Polski i stało się jasne, że zamierzają dokonać zagłady narodu żydowskiego, rodzina Willenbergów ze względów bezpieczeństwa rozdzieliła się. Matka z trójką dzieci, Samuelem i dwiema córkami, wyjechała z Opatowa do Częstochowy, w nadziei, że tam łatwiej znajdą schronienie. Ojciec, prof. Perec Willenberg, ceniony artysta malarz, pod przybranym nazwiskiem ukrywał się w Warszawie. Wkrótce po przyjeździe do Częstochowy dziewczynki zostały zatrzymane przez policję, w jakiś sposób wydało się, że są Żydówkami. Chory z bólu Samuel powrócił z matką do Opatowa. Niebawem w jednym z transportów został wysłany do Treblinki. Do dziś pamięta słodkawą, obrzydliwą woń rozkładających się ciał, stosy palonych trupów, stosy ubrań, kosztowności, osobistych rzeczy i pamiątek odebranych więźniom. Nikt nie miał złudzeń, że wyjdzie z obozu żywy. 2 sierpnia 1943 roku więźniowie otworzyli arsenał broni. Uzbrojeni w pistolety i granaty podjęli desperacką próbę ucieczki. Samuelowi powiodło się pomimo rany postrzałowej. Drobna pomoc mieszkańców okolicznych wiosek miała dla niego nieocenioną wartość. Za otrzymane pieniądze kupił bilet i pojechał do Warszawy szukać ojca. Samuel Willenberg był uczestnikiem powstania warszawskiego. W chwili realizacji filmu mieszkał w Izraelu, pracując m.in. nad cyklem rzeźb postaci z Treblinki.



18:05 BYŁO, NIE MINĘŁO - KRONIKA ZWIADOWCÓW HISTORII. - ODC. 356

Magazyn historyczny, 25 min, Polska, 2025
Autor: Bartek Wieczorek
Scenariusz: Adam Sikorski

Magazyn historyczny prezentujący wydarzenia i różne aspekty dawnej i najnowszej historii Polski. W programie podejmowane są zatarte, zagubione, zakłamane wątki polskiej historii. Autor poszukuje odpowiedzi na pytania o naszą wspólną przeszłość. Okazuje się, że wiele odpowiedzi leży w rodzinnych archiwach, zdjęciach, dokumentach i wspomnieniach ludzi. Program mobilizuje do poszukiwań lokalne środowiska miłośników historii, których nie brakuje w żadnym zakątku kraju. "Było nie minęło" to program realizowany techniką reporterską, pozwalający widzom wspólnie z realizatorami zmagać się z tajemnicą historyczną. Każdy z odcinków, poza nielicznymi wyjątkami, stanowi odrębną całość i ma charakter ponadczasowy.



18:35 FLESZ HISTORII - ODC. 709

Cykl reportaży, 15 min, Polska, 2025

Program, którego celem jest prezentowanie najciekawszych informacji o wydarzeniach historycznych, wystawach, inscenizacjach w całej Polsce.



19:00 ODJAZD - MAZURY 1944 - 1989

Serial, 49 min, Polska, 1995
Reżyseria: Magdalena Łazarkiewicz, Piotr Łazarkiewicz
Scenariusz: Magdalena Łazarkiewicz, Piotr Łazarkiewicz
Aktorzy: Teresa Budzisz Krzyżanowska, Grażyna Jędras Woroniecka, Halina Winiarska, Małgorzata Lipmann, Wojciech Siemion, Tomasz Sapryk, Maria Ciunelis, Dariusz Sikorski

Rok 1945. Niemcy opuszczają Mazury. Agusta i Hilda Baumler decydują się na pozostanie w Polsce. Na Zachód wyjeżdża także Karol Lewicki. W miasteczku pozostaje za to faszysta von Litzky, który wstępuje do partii i wchodzi do kręgu lokalnej władzy. Panie Baumler opuszczają więc rodzinny dom i przenoszą się do sąsiedniego miasteczka. 
Rok 1989. Augusta i Hilda mieszkają w domu starców, znienawidzone - jako Niemki - przez pozostałych pensjonariuszy. Jedyną bliską im osobą jest Mirek Wrona, młody inwalida, który z braku miejsca w odpowiednich ośrodkach jest jednym z pensjonariuszy Domu Rencisty. Hilda uczy go niemieckiego. Któregoś ranka budzi się i widzi, że jej matka, Augusta jest spakowana i gotowa do wyjazdu. W ich dawnym domu mieszkają teraz rodzice Mirka. Hilda prosi ich by na jeden dzień wyprowadzili się stamtąd. Wraz z matką wyrusza do swego dawnego domu.



20:05 NIEBEZPIECZNE MIASTA - ODC. 1 KAPSZTAD
(DANGEROUS CITIES 1. CAPETOWN / LES VILLES LES PLUS DANGEROUSES DE MONDE: CAPETOWN)

Cykl dokumentalny, 53 min, Francja, 2022
Reżyseria: Gary Grabli

Miniseria dokumentalna (3 odcinki) o najbardziej niebezpiecznych miastach świata. Rio - oprócz idyllicznych plaż Copacabana, energii muzyki samby i czujnego oka Chrystusa Odkupiciela, Rio de Janeiro ma inną stronę. To miasto w stanie wiecznej wojny. Ciężko uzbrojeni handlarze narkotyków kontrolują fawele, podczas gdy specjalnie wyszkolona policja walczy o ich zniszczenie. Czasami fawele stają się polami bitew. Kapsztad - tu wielu najbogatszych ludzi w kraju ma wille nad oceanem. Ale jest też ciemna strona tego zapierającego dech w piersiach, pięknego i najniebezpieczniejszego miasta w Afryce. Kabul - miasto obecnie kontrolowane przez talibów, jest jednym z najniebezpieczniejszych miast na świecie. Ludność licząca cztery miliony ludzi stoi w obliczu ataków terrorystycznych, ucisku talibów i głodu. 
Odc. 1. Kapsztad to prawie 6 milionów mieszkańców i drugie co do wielkości miasto w RPA. Mekka turystyczna, gdzie bogacze zamieszkują nadmorskie wille, ale są tu też wszechobecne, choć skrzętnie ukryte, slumsy, takie jak Hanover Park, Manenber i Khayelistha, w których szerzy się przestępczość. Zabójstwa w biały dzień, kradzieże, ataki i handel ludźmi są na porządku dziennym. Policji ciężko jest zapanować nad sytuacją. Ginie tu ponad 3 tysiące osób rocznie. Centrum miasta to pole bitwy. Mieszkańcy budują mury, kładą drut kolczasty, przewody wysokiego napięcia i zawieszają kamery. Mieszkańcy Kapsztadu nie mogą się czuć bezpiecznie nawet w swoich pojazdach.



21:10 GARŚĆ DYNAMITU
(FISTFUL OF DYNAMITE)

Western, 150 min, Włochy, 1972
Reżyseria: Sergio Leone
Aktorzy: Rod Steiger, James Coburn, Romolo Valli, Rick Battaglia

Meksyk, rok 1913. W całym kraju trwa rewolucja. Bandyta Juan Miranda (Steiger) spotyka irlandzkiego najemnika, specjalistę od materiałów wybuchowych (Coburn) i zmusza go do pomocy w dokonaniu zuchwałego napadu na bank. Nie wie jednak, że tymczasem wojska rządowe zamieniły bank na więzienie. Gdy po eksplozji przez wyrwę w murze wychodzą dziesiątki uwolnionych rewolucjonistów, bandyci muszą się obejść smakiem. Ale za to stają się bohaterami...



24:00 SENSACJE XX WIEKU - OSACZENI ODC. 1

Cykl dokumentalny, 29 min, Polska, 1993
Reżyseria: Tomasz Kostuch
Scenariusz: Bogusław Wołoszański
Wykonawcy: Bogusław Wołoszański

Pierwsza część programu poświęconego procesowi w Norymberdze. Pokazano życie, działalność i śmierć najważniejszych przywódców III Rzeszy, którzy uniknęli sądu, popełniając samobójstwo: Adolfa Hitlera, Heinricha Himmlera, Josepha Paula Goebbelsa oraz Hermanna Wilhelma Goeringa, sądzonego po wojnie przez Międzynarodowy Trybunał Wojskowy w Norymberdze, który po ogłoszonym 1 października 1946 wyroku śmierci, 15 października 1946 przed wykonaniem egzekucji również popełnił samobójstwo.



00:35 SENSACJE XX WIEKU - OSACZENI ODC. 2

Cykl dokumentalny, 26 min, Polska, 1993
Reżyseria: Tomasz Kostuch
Zdjęcia: Andrzej Żydaczewski
Prowadzący: Bogusław Wołoszański
Wykonawcy: Bogusław Wołoszański

W tym wydaniu o polowaniu na hitlerowskich zbrodniarzy wojennych. Ilustracją wypowiedzi Bogusława Wołoszańskiego są materiały archiwalne z procesu, który odbył się w Norymberdze 20 listopada 1945 roku. Pokazano m.in.: H. Goeringa, J. Ribbentropa, W. Keitela, R. Hessa, F. Papena na ławie oskarżonych oraz podczas składania oświadczeń. Zaprezentowano miejsca, gdzie do czasu procesu przetrzymywani byli oskarżeni.



01:10 BYŁO, NIE MINĘŁO - KRONIKA ZWIADOWCÓW HISTORII. - SOLDAU - FABRYKA ŚMIERCI (ODC. 291)

Magazyn historyczny, 24 min, Polska, 2022
Autor: Adam Sikorski
Wykonawcy: Artur Kalicki

"Soldau fabryka śmierci"

Obrazy potwornie wychudzonych ludzi, stoczonych za drutami zna cały świat. Te największe fabryki śmierci to tylko część ogromnej machiny zbrodni, w ich przerażającym cieniu działały setki podobnych miejsc, rozrzuconych po całej okupowanej Polsce. I głównie dzięki uporowi społeczeństw lokalnych, pamięć o ich ofiarach powraca. Obóz w Działdowie, nazywany lager Soldau to jeden z tych, którego efekty działania były przerażające. Dookoła niego rozsiane są liczne zbiorowe mogiły osób tam pomordowanych.



01:50 ENCYKLOPEDIA II WOJNY ŚWIATOWEJ - ŻUKOW

Cykl dokumentalny, 19 min, Polska, 1996
Scenariusz: Bogusław Wołoszański, Maciej Zakrocki
Zdjęcia: Zbigniew Maziarz
Prowadzący: Bogusław Wołoszański

Biografia marszałka Georgija Żukowa. Wykorzystano pamiętniki Żukowa i kroniki filmowe. Przedstawiono udział marszałka w walkach z Japończykami, zbrojenia ZSRR, wielką czystkę w wojsku, wojnę zimową, decydującą rolę Żukowa w zwycięstwie nad armią niemiecką, okoliczności popadnięcia w niełaskę u Stalina.