TVP Dokument                    Czwartek, 02.02.2023

06:00 DZIKA POLSKA - PEŁNA ENERGII - WEWNĘTRZNY OBIEG SZCZĘŚCIA

Serial dokumentalny, 25 min, Polska, 2010
Scenariusz i reżyseria: Dorota Adamkiewicz, Joanna Łęska
Zdjęcia: Andrzej Olichwier
Prowadzenie: Tomasz Kłosowski

Domy ze słomy i gliny, wpatrzone w słońce i przez nie ogrzewane. I oświetlane przez słońce nawet w pochmurny dzień. Ciepła woda darmo. Za darmo ciepłe słowo. Weranda, która jest szklarnią i ogrodowa szklarnia, która jest kopułą. Ogród, obfitujący w zioła wszelkie. Wewnętrzny obieg wody i ciepła. Szkolenia z dziedziny zielonej energii i naturalnego rolnictwa. Kontakty z całym światem. W takiej to zielonej enklawie żyje i pracuje Jadwiga Łopata, założycielka i prezeska ICPPC. W jej ogrodzie, pełnym tradycyjnych odmian drzew owocowych, lądują dziś łase na owoce sójki i kwiczoły, ale kiedyś wylądował też tutaj swym śmigłowcem zafascynowany ekologicznym rolnictwem i zieloną energetyką, książę Karol.



06:30 PODRÓŻE Z HISTORIĄ S.II - ODC. 23 OWCZYM PĘDEM

Cykl dokumentalny, 27 min, Polska, 2016
Scenariusz i reżyseria: Radosław Kotarski

Radosław Kotarski tym razem rusza w polskie Tatry, aby zbadać, czy tamtejsi górale nadal pielęgnują historyczne tradycje wypasania owiec. Czy naprawdę codziennie wyprowadza się je w wysokie góry? Jak dawniej wyrabiano oscypki i czy dzisiaj również używa się pierwotnych metod? Odpowiedzi na te wszystkie pytania znajdą się w programie. 



07:05 ZAKOCHAJ SIĘ W POLSCE - ODC. 235 SZLAK RZEKI KRUTYNI

Magazyn, 21 min, Polska, 2022
Reżyseria: Ewa Grodzka
Scenariusz: Józefina Moczyńska
Zdjęcia: Jacek Banach, Jarosław Wątor

Szlak rzeki Krutyni uznawany jest za jeden z najpiękniejszych szlaków nizinnych Europy. Wiedzie przez urokliwe wioski, wije się wśród morenowych wzniesień, przez lasy Puszczy Piskiej, a miejscami przez podmokłe łąki. Kto nie widział Krutyni, ten nie widział Mazur - tak mówią okoliczni mieszkańcy i trudno z tym stwierdzeniem dyskutować. Szlak rzeki Krutyni to olbrzymia różnorodność mazurskich krajobrazów w otoczeniu dzikiej, nieskażonej przyrody i bogatej kultury.



07:35 PODWODNY RAJ BORNEO - ŚWIĄTYNIE

Serial dokumentalny, 24 min, Polska, 2014
Scenariusz i reżyseria: Andrzej Misiuk
Muzyka: Piotr Czubin

Wokół pięciu rajskich wysepek, otaczających Borneo, które odwiedzimy, rozsiane są bogate w życie rafy koralowe. Prawdziwą perłą wśród nich jest Sipadan, mekka płetwonurków. Czy jednak można wejść do raju, nie zetknąwszy się wcześniej ze śmiercią? W jaki sposób żywioł oceanu zawłaszcza i wykorzystuje spoczywający na dnie wrak Syreny? Wody Indo - Pacyfiku są pełne fascynujących i groźnych stworzeń. Dokąd prowadzi Aleja Żarłacza? Czy uda nam się odkryć tajemnicę i spenetrować niebezpieczną Jaskinę Żółwia, gdzie śmierć od stuleci zbiera żniwo? Eksplorując wody wokół północno - wschodniego Borneo, nie tylko staniemy oko w oko z rekinami, żółwiami, barrakudami czy płaszczkami, ale także spotkamy Morskich Cyganów. Kim są? Jak żyją? Nie tylko woda kryje w sobie tajemnice. Tropikalny las deszczowy Borneo także pełen jest zagadek. Jak daleko uda się zapuścić w jego głąb, płynąc dziką rzeką Kinabatangan? Podczas fascynującej borneańskiej wyprawy odwiedzimy rezerwaty ginących gatunków: Sepilog, centrum rehabilitacji orangutanów oraz Labuk Bay, jedyne na świecie sanktuarium nosaczy. W niezwykłą podróż zabierze nas Piotr Matejek, doświadczony płetwonurek z 25 - letnim stażem, którego doświadczenie i wiedza przemienią wyprawę w prawdziwą przygodę. Podwodny raj Borneo to seria filmów dokumentalnych o świecie Borneo i zetknięciu z nim człowieka, dla którego podwodny świat jest całym życiem. 




08:05 MEZOPOTAMIA 3D: PRZYSZŁOŚĆ NASZYCH KORZENI
(MESOPOTAMIA 3D. THE FUTURE OF OUR ORIGINS / LE RETOUR DE BABEL)

Film dokumentalny, 60 min, Francja, 2021
Reżyseria: Sallah - Edine Ben Jamaa, Jean - Christophe Vaguelsy, Ivan Erhel

Babilon. Sumer. Epicki Gilgamesz i legendarna Wieża Babel. Dziś te nazwy wciąż rozbrzmiewają i uosabiają Mezopotamię - krainę między rzekami Tygrys i Eufrat. To kolebka cywilizacji. W tym historycznym regionie ludzkość się organizowała. Wynaleziono pismo, rozwinięto rolnictwo i wybudowano monumentalne konstrukcje architektoniczne. Historia regionu stała się teraz cenniejsza niż kiedykolwiek po odrodzeniu się grupy terrorystycznej Państwa Islamskiego zdecydowanego zatrzeć wszelkie ślady tej niezwykłej starożytnej cywilizacji. Jakie wnioski można wyciągnąć i co można zrobić, aby zachować bezcenne pamiątki? Jawad Bashara, iracki pisarz zesłany za czasów Saddama Husajna do Francji, powraca do swojego kraju, by ratować mezopotamskie skarby będące celem Państwa Islamskiego. Wyrusza w niebezpieczną podróż w poszukiwaniu ratunku dla ocalenia pozostałych artefaktów i pamiątek naszego pochodzenia. 




09:15 SEEFELD, MAGICZNA KRAINA TYROLU - ODC. 2 WCZORAJ I DZIŚ
(SEEFELD, TYROLEAN WONDERLAND / SEEFELDER GESCHICHTEN - - HEIMAT ZWISCHEN TIROL UND BAYERN)

Film dokumentalny, 48 min, Austria, 2019
Reżyseria: Manfred Corrine, Christian Puluj

Dwuczęściowy film dokumentalny o regionie Seefeld - sercu Tyrolu, otoczonym najdzikszymi i najpiękniejszymi alpejskimi szczytami. Różnorodność krajobrazu zapiera dech w piersiach, obejmuje prastare lasy, rwące rzeki, skaliste szczyty, pastwiska i wodospady. Lasy zamieszkują puszczyki i dzięcioły trójpalczaste, wyższe wzniesienia są domem dla koziorożców, kozic i najszybszego drapieżnika na ziemi, sokoła wędrownego. 
Część II dokumentu "Seefeld wczoraj i dziś" analizuje sąsiedztwo Bawarii i Tyrolu oraz znaczenie Seefeld - ośrodka sportów zimowych i turystyki międzynarodowej. Poznamy też ludzi, którzy żyją w tym miejscu dbając o tradycje i rozwój regionu. Z doliny Inn w Tyrolu wiedzie pradawna droga na północ, łącząca Tyrol z Bawarią. Na wysokości tysiąca dwustu metrów przecina płaskowyż Seefeld region graniczny o strategicznym znaczeniu i dosyć burzliwej historii. Płaskowyż Seefeld ukształtowała geografia Alp i alpejski klimat. Pośrodku leży miasteczko Seefeld, chlubiące się licznymi obiektami sportowymi. Od połowy siedemnastego wieku do początku osiemnastego broniła tutaj dostępu do Tyrolu twierdza Porta Claudia. Wzniesiona w najwęższym punkcie przełęczy Scharnitz, zagradzała drogę potencjalnym najeźdźcom. Wiemy, że Bawarczycy i Tyrolczycy nie raz w dziejach ze sobą wojowali; wiemy, co się tu działo podczas wojny, kiedy bomby spadały na płaskowyż. A potem nagle region ten stał się miejscem pojednania i przyjaźni. Bawarczycy i Tyrolczycy spotykają się na skoczni, przyjeżdżają tu ludzie z całego świata, odbywają się tu igrzyska olimpijskie. Jest to po prostu miejsce, które łączy ludzi.



10:10 PRZEWODNIK PUTIFARA - ODC. 6 KONSTANTYNOPOL, WSCHÓD SPOTYKA ZACHÓD
(PUTIPHAR'S TRAVEL GUIDE A 19TH CENTURY GLOBE - TROTTER 6. CONSTANTINOPOLE, EAST MEETS WEST)

Serial dokumentalny, 52 min, Francja, 2019
Reżyseria: Sebastien Lafebvre, Stanislas Valroff
Scenariusz: Helene Chevereau

Petrus Putifar jest fikcyjnym podróżnikiem i autorem przewodników turystycznych. Odkrywa zabytki do odwiedzenia, muzea, ogrody, miejsca do zwiedzenia, spaceruje po miastach i dzieli się swoimi spostrzeżeniami. 
Szósty odcinek to Konstantynopol, nazwa Bizancjum nadana miastu przez Konstantyna Wielkiego, który wybrał je na swoją siedzibę. Tu Wschód spotyka się z Zachodem, kulturowo i narodowościowo. Konstantynopolitańskie noce i dnie, muzea, zabytki, uciechy. Z Paryża do wrót Orientu. Wiedeń, Budapeszt, Belgrad, Bukareszt i w końcu boski Konstantynopol. Od 1889 roku podróżuje się bezpośrednio znad Sekwany na wybrzeże Bosforu. Spełniły się marzenia. Podróżujemy luksusowym Orient Ekspresem, jedząc wykwintne dania w wagonie restauracyjnym i sypiając w wygodnym przedziale. Dawniej podróżni wysiadali na nabrzeżach, przy których cumowały niezliczone statki, krzyczały mewy i pachniały przyprawy z Dalekiego i Bliskiego Wschodu. 

 


11:15 MORSKIE ZAWODY - KAPITAN KAPITANÓW

Film dokumentalny, 21 min, Polska, 1969
Scenariusz i reżyseria: Andrzej Androchowicz
Zdjęcia: Janusz Pietrzykowski

Opowieść o Konstantym Maciejewiczu, kapitanie Żeglugi Wielkiej, pierwszym dowódcy żaglowca "Dar Pomorza", wykładowcy w szkołach morskich w Tczewie, Gdyni i Szczecinie, organizatorze Szkoły Morskiej w Szczecinie. Kapitan Maciejewicz był autorytetem dla kilku pokoleń polskich marynarzy i kapitanów. O jego silnym charakterze, o wspólnych rejsach opowiadają jego wychowankowie. Wspomnienia i anegdoty o słynnym "Macaju" wzbogacone zostały fragmentami filmów archiwalnych i fotografiami z rejsu dookoła świata. 

 


11:45 DELEGAT - JAN PIEKAŁKIEWICZ

Film dokumentalny, 57 min, Polska, 2013
Scenariusz i reżyseria: Hanna Etemadi

Film poświęcony życiu i działalność prof. Jana Piekałkiewicza, Delegata Rządu RP na Kraj w latach II wojny światowej, wybitnego działacza politycznego i wielkiego patrioty, zamordowanego przez niemieckich oprawców w 1943 roku w więzieniu gestapo, w Al. Szucha w Warszawie. Jego postać została niemal zupełnie zapomniana, nieznana jest młodemu pokoleniu, nie doczekała się też należytego uhonorowania. Być może film wypełni w jakiejś mierze tę lukę.




12:45 KULTURA, GIEDROYĆ I INNI.

Film dokumentalny, 54 min, Polska, 2022
Reżyseria: Tadeusz Śmiarowski

Film o Jerzym Giedroyciu i fenomenie, jakim był i jeszcze ciągle jest założony przez niego Instytut Literacki. Jest naszym wspólnym, wielkim dziedzictwem, zasługującym na ciągłe przypominanie i nowe opracowania. Celem filmu jest jednak nie tylko przypominanie, ale też próba pokazania tego, co po Instytucie pozostało. 

 


13:50 DZIKA SŁOWENIA
(WILD SLOVENIA)

Film dokumentalny, 53 min, Słowenia, 2020
Reżyseria: Matej Vranic

Film dokumentalny o dzikiej przyrodzie Słowenii. Matej Vranic udaje się w podróż do serca jednego z najbardziej autentycznych i naturalnych ekosystemów w Europie Środkowej. Poznamy ogromną różnorodność królestwa zwierząt we wszystkich środowiskach. Koncentrując się na ssakach i ptakach, spotkamy niektóre szczególnie interesujące gatunki - od endemicznego proteusa po niedźwiedzie brunatne. Od najwyższych szczytów górskich - przez kotlinę Panońską - do głębokich jaskiń krasowych i dalekich lasów. Wszędzie pulsuje życie, choć czasem nie zdajemy sobie z tego sprawy. Stworzenia łączą się tu w hałaśliwe grupy, rosną delikatne rośliny, żyją zwierzęta unikające ludzi oraz nocni mieszkańcy miasta, których się spodziewamy lub nie. To kraina rozległych lasów i bogatych zasobów wodnych. Jest jednym z najbardziej różnorodnych przyrodniczo krajów europejskich. Niewielki zielony kraj w sercu Europy, gdzie geograficzna różnorodność skutkuje bujnością fauny i flory. Podróż przez Słowenię zaczyna się wśród pokrytych czapą śniegu szczytach Alp Julijskich. Słoweńska flora i fauna jest nadal wyjątkowo bogata i różnorodna. Niektóre zwierzęta żyją w oddalonych miejscach, ale wiele jest blisko domu. Mając więc oczy szeroko otwarte - możemy je zobaczyć tuż za progiem. 




14:55 DZIKIE KRAINY AUSTRALII - PUSTYNNE SERCE KONTYNENTU
(AUSTRALIA’S WILD PLACES. 5)

Film dokumentalny, 50 min, Niemcy, 2013
Reżyseria: Peters Moers, Rory McGuinness

Kontynent australijski jest osobnym lądem od blisko pięćdziesięciu milionów lat. Jego dzisiejszą postać ukształtowały zarówno wezbrania wód, jak i dotkliwe upały. Rozległa czerwona pustynia w centrum Australii. Legendarny outback. W tej spalonej słońcem krainie próżno dziś szukać zielonych lasów deszczowych, które porastały ją 90 milionów lat temu, kiedy Australia była częścią superkontynentu Gondwana. Australijskie torbacze należą do ostatnich żyjących świadków odległej przeszłości. Dlaczego rozwinęły się tylko tutaj, i to tak licznie? Wypolerowane kopuły piaskowcowych monolitów Kata Tjuta i Uluru zostały wyrzeźbione przez wiatr w ciągu milionów lat. Tego świętego dla aborygenów miejsca strzeże jeden z największych orłów świata - orzeł australijski. Jałowy krajobraz pożłobiły sporadyczne, gwałtowne wezbrania rzek, po których opadnięciu w glebie zachowuje się niewiele wilgoci. Trawa spinifex nie należy do soczystych roślin. 
Obficie porasta nieurodzajną czerwoną glebę, ale smakuje jak słoma. Nie jedzą jej nawet dzikie wielbłądy. Ich przodków sprowadzono tu w XIX wieku jako zwierzęta pociągowe. Dziś żyje ich tu blisko milion. To największa populacja dzikich wielbłądów jednogarbnych na świecie. Tutejsze trawy zapewniają jednak odpowiednie środowisko wielu owadom. W Australii żyje ponad 1200 gatunków mrówek. Im nigdy nie jest za gorąco. Upał tworzy warunki idealne dla zmiennocieplnych gadów. Tu występuje największe nagromadzenie jaszczurek na świecie. 



15:55 PIERWSZY LOT
(FIRST FLIGHT - CONQUEST OF THE SKIES / PIONIERE AM HIMMEL DAS RATSEL UM DEN ERSTEN FLUG)

Film dokumentalny, 52 min, Belgia/Niemcy, 2016
Reżyseria: Tilman Remme

Film dokumentalny o tych, którzy pierwsi odważyli się latać. Bracia Wright byli odpowiedzialni za pierwszy załogowy lot z napędem. To tyle, jeśli chodzi o oficjalną historiografię. Ale australijski historyk lotnictwa, John Brown, po intensywnych badaniach jest pewien, że wszystko było zupełnie inaczej. Już w 1901 roku, dwa lata przed Wrightami, niemiecko - amerykański pionier awiacji Gustav Weisskopf po raz pierwszy wystartował z silnikiem. Whitehead nie posiadał mechanicznej wiedzy, by zbudować odpowiedni silnik. Miał urojenia. Czy Gustave Whitehead był fantastą, czy geniuszem zdyskredytowanym przez rywali? Czy bracia Wright omamili świat? Czy dokonano manipulacji uzgodnionej ze znakomitą, amerykańską instytucją naukową? Bracia Wright czy Gustave Whitehead? Kto naprawdę zapoczątkował erę lotnictwa? Lot. Jedno z największych dokonań ludzkości. Ekscytujące poszukiwania prawdy, dramat dokumentalny, który wskaże, że nawet w badaniach historycznych nie wszystko jest tak jasne, jak się wydaje. 

 


17:00 PRZEWODNIK PUTIFARA - ODC. 7 LIZBONA, KRÓLOWA RZEKI TAG
(PUTIPHAR'S TRAVEL GUIDE A 19TH CENTURY GLOBE - TROTTER 7. LISBON, QUEEN OF THE TAGUS)

Serial dokumentalny, 51 min, Francja, 2019
Reżyseria: Sebastien Lafebvre, Stanislas Valroff
Scenariusz: Helene Chevereau

Petrus Putifar jest fikcyjnym podróżnikiem i autorem przewodników turystycznych. Odkrywa zabytki do odwiedzenia, muzea, ogrody, miejsca do zwiedzenia, spaceruje po miastach i dzieli się swoimi spostrzeżeniami. 
W siódmym odcinku wybierzemy się do Lizbony w Portugalii, gdzie kończy swój bieg największa na Półwyspie Iberyjskim rzeka Tag. Lizbona rozrastała się wzdłuż ogromnej zatoki. Jak okiem sięgnąć, przy nabrzeżach cumują statki oceaniczne i niezliczone łodzie pływające po Tagu. Majestatyczna rzeka ma swoje źródła w Hiszpanii i wpada do Atlantyku w Lizbonie. Prawie zapomnieliśmy, że Portugalia odgrywała jedną z głównych ról na światowej scenie. Zrodziła takich bohaterów jak Magellan czy Vasco da Gama. Ci dzielni żeglarze odkryli i zdobyli wiele nowych ziem. Nad Tagiem rozpościera się Praca do Comercio - plac handlowy, gdzie kiedyś wznosił się królewski pałac. Plac został całkowicie przebudowany po straszliwym trzęsieniu ziemi, które w 1755 roku na zawsze naznaczyło miasto. W owym czasie imperium przeżywało ciężkie chwile. 

 


18:00 ZACZAROWANY ŚWIAT ANDERSENA
(THE ORIGINS OF ARIELLE: H. C. ANDERSEN / MÄRCHEN FÜR DIE WELT: HANS CHRISTIAN ANDERSEN)

Film dokumentalny, 51 min, Niemcy, 2020
Reżyseria: Sabine Bier

Film dokumentalny, w którym wyruszymy w literacką podróż, aby poznać bliżej życie autora powieści i baśni, Hansa Christiana Andersena. Na jego baśniach wychowały się pokolenia dzieci. Do dziś jego 168 bajek urzeka czytelników mieszaniną fantazji, melancholii i nadziei. Po drodze odkrywamy na nowo te historie i postaci o ponadczasowym pięknie, które czerpią z jego życia osobistego. Pokazujemy nie tylko genezę jego najsłynniejszych opowieści, ale także samego Andersena. Kim był? Dziwacznym, kochanym i zabawnym człowiekiem. Badamy, jak wiele z osobistych przeżyć kryje się w jego bajkach - kto był Brzydkim Kaczątkiem w jego życiu i co kryje się za nieszczęśliwą Małą Syrenką? Nieustannie szukał ucieczki od prawdziwego świata. Był odmieńcem z wyboru, ale jego dzieła do dziś przynoszą mu sławę. Andersen to Szekspir pokoju dziecięcego. Z trwającej całe życie walki między konformizmem a buntem wyłoniły się piękne, ponadczasowe opowieści. Twórczość tego geniusza to często nasze pierwsze spotkanie z literaturą. W Danii zbiór baśni Andersena to typowy prezent z okazji chrztu. Na cześć Hansa Christiana Andersena, drugiego kwietnia, w jego urodziny, świętujemy Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci. 

 


19:05 WSZYSTKIE KOLORY ŚWIATA - SENEGAL, MĘDRZEC AFRYKI
(FLAVORS)

Serial dokumentalny, 52 min, Francja, 2008
Reżyseria: Eric Bacos

Ta niezwykła seria dokumentalna pomaga odkryć bogactwo, magię i piękno najciekawszych miejsc na świecie: ich naturalne cuda i sławne zabytki, wytwory lokalnych rzemieślników i zapierające dech w piersiach krajobrazy. W każdym odcinku na widzów czeka niezapomniana podróż przez tradycję i historię kolejnego kraju, który jest wymarzonym miejscem docelowym każdego podróżnika. W tym odcinku - Senegal.



20:10 WIELKIE RODZINY - ODC. 10

Serial dokumentalny, 43 min, Polska, 2021
Scenariusz i reżyseria: Grzegorz Szczepaniak
Zdjęcia: Maciej Cuske, Filip Zubowski, Adam Lipiński, Paweł Banasiak, Marek Kozakiewicz, Filip Drożdż

Lewoccy na zakupach opowiadają o trudnej sztuce gospodarowania budżetem przy tak licznej gromadce dzieci. Po południu odwiedzają babcię, mamę Andrzeja. Tu podjęty zostanie temat życia niezwykle umuzykalnionego chłopaka z głuchoniemymi rodzicami. W finale koncert Andrzeja i jego zespołu, pierwszy od kilku miesięcy. Da Cruzowie znowu na siłowni, to już ostatnie treningi przed walką. Janu wreszcie wygrywa. Potem najada się do syta hamburgerem i frytkami. W tym roku małżeństwo Da Cruzów obchodzi 10. rocznicę ślubu. I Niezależnie od siebie, napomykają o planowanym szóstym dziecku. Kacprzykowie są przejęci zbliżającymi się narodzinami w gęsiej rodzinie. To będzie także chwila dla Michała i jego opowieści o pasji fotografowania. O jego autorskim projekcie fotograficznym Rodzina. Twarowscy wyjeżdżają na weekend sami, ale tylko zdążyli wsiąść do samochodu, zaczęły się telefony od dzieci, które nie są przyzwyczajone do nieobecności rodziców. W końcu jednak docierają do pięknego dworku, gdzie czeka ich romantyczna kolacja z muzyką na żywo. To wtedy padają ważne słowa Andrzeja: żebyśmy byli dobrymi rodzicami, to najpierw musimy być dobrym małżeństwem. Te słowa pięknie klamrą zamykają całą serię.



21:00 EFEKT MOTYLKA

Film dokumentalny, 90 min, Polska, 2020
Scenariusz i reżyseria: Jarosław Szmidt
Muzyka: Jan A. P. Kaczmarek

Historia o niezwykłej sile miłości i nadziei. To opowieść o solidarności tysięcy ludzi, których połączyła potrzeba ratowania życia dziewczynki chorej na rzadką, nieuleczalną chorobę genetyczną - E. B. Film jest wielowątkową relacją heroicznej walki 7 - letniej Zuzi Machety i jej rodziny z chorobą powodującą otwarte rany na całym ciele i z wszechobecnym bólem. Wielu nazywa Zuzię małym motylem, bo jej skóra jest wrażliwa jak skrzydła motyla. Po 7 latach walki z diaboliczną chorobą pojawiła się nadzieja. Rodzice Zuzi dowiadują się 
o nowatorskiej, eksperymentalnej terapii prof. Jakuba Tolara w USA, mogącej uratować życie ich dziecka i wyrwać z koszmaru cierpienia. 
Aby ocalić tego małego motylka, lekarze muszą przeszczepić jej szpik kostny i komórki macierzyste, które powinny zatrzymać powstawanie ran. Zuzi można pomóc, ale potrzebne jest aż 1, 5 mln. dolarów. Mimo to rodzice dziewczynki, którzy poświęcili cały swój majątek na dotychczasowe leczenie i codzienną walkę z bólem, nie tracą nadziei. Poprzez fundację "Siepomaga" organizują publiczną zbiórkę pieniędzy. Niezwykle szczere i ujmujące wołanie o pomoc uśmiechniętej mimo bólu dziewczynki połączyło serca. Ludzie uwierzyli, że nawet ich niewielka pomoc ma znaczenie i razem można dokonać czegoś wielkiego i pozornie niemożliwego. Jej historia poruszyła do głębi także autora tego filmu, który po pierwsze ruszył z pomocą, a następnie chwycił za kamerę w poczuciu wartościowego tematu, który może budować mosty nadziei. W ten sposób poznaje Zuzię i jej rodzinę. Towarzyszy im z kamerą. Wiadomości o chorej Zuzi dzięki portalom społecznościowym oraz telewizji obiegają Polskę i świat. Spontaniczny odzew tysięcy ludzi wykracza poza granice. Wsparcie przychodzi nie tylko z Polski, ale także m.in. z Japonii, USA. Społeczna akcja pomocy i zbiórka pieniędzy rozpędza się, przechodząc wszelkie oczekiwania. Jest jak kula śnieżna zabierająca po drodze coraz więcej i więcej ludzi chcących pomóc cierpiącemu dziecku. Nieosiągalną dla rodziców Zuzi kwotę ponad 6 mln złotych, udaje się zebrać zaledwie w 55 dni dzięki zaangażowaniu ponad 100 tysięcy ludzi. Autor filmu wylatuje transportem medycznym do USA wraz z rodziną Zuzi, trzymając w ręku namalowany przez nią bilet. Leczenie dziewczynki może dojść do skutku, ale droga do jej zdrowia jest bardziej złożona. Terapia w USA może przynieść ok. 90% poprawy jej stanu zdrowia, ale ryzyko jest też olbrzymie. Aby doczekać jej 10. urodzin, rodzice Zuzi muszą położyć na szali jej życie. Przeszczep szpiku musi być poprzedzony podaniem chemioterapii. Na pierwszym spotkaniu prof. Tolar nie ukrywa, że będzie to piekielna próba niegwarantująca pełnego sukcesu. Pierwszy zabieg poszerzający zarastający przełyk udaje się i Zuzia zjada swoją pierwszą parówkę w życiu. Minneapolis staje się ich drugim domem, siostra Alicja, która będzie dawcą szpiku, idzie do amerykańskiej szkoły, poznajemy klinikę, ich nowy dom. Po długim oczekiwaniu jest zielone światło dla terapii, długiej, pełnej cierpienia i nadal niepewności. Zuzia składa własnoręczny podpis dający zgodę na przeszczep szpiku od Alicji. Przeszczep Zuzi się udaje, ale autor filmu musi już wracać do kraju. Prowadzona elektroniczna łączność nagle ustaje, zalega cisza, wreszcie przychodzi wiadomość mrożąca krew w żyłach - dziewczynka umiera. Los ponownie wystawia wszystkich na wielką próbę. Ale niemożliwe znowu staje się możliwe, płuca zaczynają pracować i wraca oddech. Widzimy prof. Tolara idącego korytarzem kliniki: uśmiech proszę, organizm Zuzi ma w sobie 100% komórek dawcy. Dziewczynka zaczyna coraz śmielej poruszać się, mimo podłączonych pomp i kroplówek, jeździ po szpitalnym korytarzu specjalnym wózkiem. 



22:45 NAWET NIE WIESZ JAK BARDZO CIĘ KOCHAM

Film dokumentalny, 80 min, Polska, 2016
Scenariusz i reżyseria: Paweł Łoziński
Zdjęcia: Kacper Lisowski

Film opowiada o dramacie dwóch kobiet, matki i córki, związanych ze sobą trudnym, skomplikowanym uczuciem. Kluczowe dla bohaterek jest spotkanie z kimś trzecim, obcym - doświadczonym terapeutą profesorem Bogdanem de Barbaro. Ekstremalnie bliskie kadry (niezwykłe zdjęcia Kacpra Lisowskiego) wyłapują każdą emocję na twarzach kobiet. Jako widzowie jesteśmy świadkami napięć, łez, żalu i frustracji. Podglądamy sesje w ciągu kilku miesięcy i widzimy, jak ewoluuje relacja matki i córki. Ale przecież to, co dzieje się za drzwiami gabinetu, powinno być owiane tajemnicą zawodową.



00:15 NIEPARZYŚCI - ODC. 4

Telenowela dokumentalna, 24 min, Polska, 1999
Scenariusz i reżyseria: Ewa Straburzyńska
Zdjęcia: Piotr Sędzikowski, Wojciech Todorow, Piotr Łukasiewicz
Muzyka: Bartek Straburzyński

Magda startuje w eliminacjach do wyborów Miss Lubania, a Krzysztof - w konkursie na prezenterów radiowych. Pani Grażyna spotyka sie z kolejnym samotnym meżczyzną i ten nareszcie jej się podoba. Tymczasem Irena szaleje na kolejnym wieczorku zapoznawczym. Pani Ania zaś wychodzi ze szpitala, a do domu odwozi ją wnuk, który specjalnie w tym celu przyjechał z Londynu. Pani Ula z biura matrymonialnego we Wrocławiu przesyła Markowi do Chicago trzy oferty. Krzysztof przeprowadza z Jolą zasadniczą rozmowę. 



00:55 ZBLIŻENIA. MAGAZYN FILMOWY

Magazyn, 14 min, Polska, 1980
Zdjęcia: Adam Kaczanowski

Magazyn Iwonny Łękawy, poświęcony tematyce filmowej. W tym odcinku wizyta na planie filmu Wojciecha Fiwka pod tytułem "Serce", rozmowa z reżyserem i odtwórcą głównej roli, Adamem Proboszem. Następnie wizyta w Wytwórni Filmów Oświatowych w Łodzi. Zobaczymy, jak powstają produkcje o tematyce przyrodniczej, z użyciem zdjęć poklatkowych (do serialu o reżyserze Karolu Marczaku oraz do filmu "Hodowla pieczarek") i mikroskopowych (do filmu "Rozwój zarodka troci"). Spotkamy się również z kaskaderami na treningu. 



01:15 NOTACJE - OJCIEC. LEON KNABIT. JA NIE JESTEM WAŻNY

Cykl dokumentalny, 9 min, Polska, 2017

Jeden z najbardziej znanych polskich zakonników, benedyktyn o. Leon Knabit opowiada o zasadach, jakimi kierował się w życiu i o tym, jak należy postępować. Wspomina ważne dla siebie wydarzenia, jak wstąpienie do seminarium, a później do zakonu. To fascynująca opowieść również o codziennym życiu w klasztorze, pojawiających się problemach i zasadzie, by Boga stawiać zawsze na pierwszym miejscu w życiu. O. Leon Knabit ur. w 1929 r. w Bielsku Podlaskim, kapłan Zakonu św. Benedykta. Autor książek i artykułów o tematyce religijnej.



01:30 POWIDOK

Film dokumentalny, 49 min, Polska, 1993
Scenariusz i reżyseria: Paweł Woldan
Zdjęcia: Krzysztof Ptak

Program poświęcony postaci pisarza Marka Nowakowskiego. Sam artysta wspomina swoje dzieciństwo i młodość spędzone w podwarszawskich Włochach, późniejsze zafascynowanie przemianami politycznymi po wojnie, które zaowocowało aktywną działalnością w ZMP, a także zetknięcie się ze środowiskiem ludzi pracy z Włoch i Pragi. Nowakowski opowiada także o przyjaźniach z ludźmi handlującymi na bazarze Różyckiego - niejednokrotnie jego dawnymi szkolnymi kolegami. O Marku Nowakowskim i jego twórczości wypowiadają się jego przyjaciele. Mowa jest także o motywacji i metodach pisarskich oraz roli cenzury w PRL. Wspomniany został 
reportażowy charakter opowiadań z okresu stanu wojennego oraz publikacje Marka Nowakowskiego w prasie podziemnej i paryskiej "Kulturze". 



02:30 BYŁO, NIE MINĘŁO - KRONIKA ZWIADOWCÓW HISTORII. - CIĄG DALSZY NASTĄPIŁ

Magazyn historyczny, 22 min, Polska, 2021
Autor: Adam Sikorski

W tym odcinku o tytule - "Ciąg dalszy nastąpił" - to dla nas wielki dzień. Kilka miesięcy temu z podziemi dawnego banku w Krośnie wydobyliśmy ważący prawie trzy tony silnik stacjonarny, który napędzał kiedyś rezerwowy generator prądu. Milczał, bo nie był potrzebny przez prawie siedemdziesiąt lat. Został również pozbawiony wielu istotnych części. Przez cztery miesiące uczniowie i nauczyciele ze szkoły technicznej w Krośnie remontowali go. O tym remoncie opowiemy w programie i oczywiście podejmiemy próbę uruchomienia silnika. Nasza wyprawa w okolice Boguchwały i Czudca ma także za zadanie uczulić widzów na zabytki techniki, które ciągle można odnaleźć w naszym otoczeniu. Pierwszym przykładem będzie zabytkowy most - jeden z tych nielicznych ocalałych po wojnach, który został zbudowany w technice nitowania na gorąco. Dziś mało kto pamięta, że byliśmy liderami w budowie nowoczesnych mostów i że jako pierwsi zaczęliśmy je budować metodą spawania. Tę piękna kartę historii techniki przypomnimy. Pokażemy również liczącą ponad sto lat starą cegielnię i jej urządzenia techniczne. 



03:05 HISTORIA MATEMATYKA POLSKI

Film dokumentalny, 57 min, Polska, 2003
Scenariusz i reżyseria: Agnieszka Arnold
Zdjęcia: Roman Płocki

Kameralna opowieść o dwóch Izraelczykach polskiego pochodzenia: Filipie Rosenau - światowej sławy matematyku i Karolu Beckerze - lewicowym filozofie. Różni ich wiele: pochodzenie społeczne, wychowanie, warunki, w jakich dorastali. Łączy fakt, że obaj wyemigrowali z Polski do Izraela, że tam odnaleźli swoje miejsce na ziemi, lecz mimo to pozostali silnie związani z polską kulturą, są nią głęboko zafascynowani i starają się ją propagować w Izraelu. Filip wywodzi się z małego miasteczka na Dolnym Śląsku. Jego ojciec był 
zagorzałym syjonistą, ale też człowiekiem twardo stąpającym po ziemi. Wbrew zaleceniom szkoły, dostrzegającej niezwykłe uzdolnienia Filipa, posłał go do szkoły zawodowej. Rozkochany w matematyce nastolatek postanowił udowodnić ojcu, że ma większe ambicje i możliwości. Już w Izraelu zdobył wyższe wykształcenie i mając 33 lata, został profesorem uniwersyteckim. To z Polski wyniósł szacunek dla wiedzy i nauki, potrzebę bycia dobrym w tym, co się robi. Karol dorastał w Warszawie, jego ojciec pracował jako zaopatrzeniowiec w Urzędzie Bezpieczeństwa. Rodzinie dobrze się powodziło. Polityczne zmiany w 1956 r. w ZSRR i w Polsce zmusiły jednak jego rodzinę do emigracji. Karol, lewicujący idealista, po przyjeździe do Izraela zapragnął pracować w kibucu, uważając, że w ten sposób najpełniej 
zrealizuje swoje komunistyczne ideały. Minęło parę lat, zanim pragnienie studiowania i silnie rozwinięty indywidualizm wzięły górę nad zachwytem dla ciężkiej pracy kolektywnej. Ukończył studia, został wykładowcą filozofii na uniwersytecie w Tel Awiwie, wykłada również filozofię i pedagogikę w seminarium nauczycielskim. Filip, klasyczny przykład naukowca całkowicie pochłoniętego swoją pracą, obojętnego na zaszczyty i stanowiska, znajduje wytchnienie od matematyki w pisaniu poezji. Wiersze tworzy po polsku, oddając w nich głównie swoje traumatyczne wspomnienia antysemickich prześladowań w dzieciństwie. Ma wielu przyjaciół wśród pisarzy i tłumaczy, swoje wiersze prezentował również podczas pobytu w Polsce, dawał tutaj także wykłady z matematyki. Dawną ojczyznę, licznych pozostałych tu krewnych i przyjaciół odwiedził również Karol, który robi wiele dla przełamania stereotypów Polaka i Żyda w obu krajach i walczy o to, aby poczucie tożsamości jego rodaków nie miało za podstawę jedynie tragedii holocaustu. Aktywnie działa na rzecz Ruchu Korczakowskiego. Podobnie jak Filip robi wszystko, aby w jego dzieciach Polska budziła głównie ciepłe skojarzenia. 



04:10 JAKIEGO KOLORU JEST MIŁOŚĆ?

Film dokumentalny, 51 min, Polska, 2015
Scenariusz i reżyseria: Alina Mrowińska

Małżeństwo Monika i Wojtek to niezwykła para. Obydwoje są niepełnosprawni, ale urodziła im się zdrowa córeczka Ula. Bardzo się kochają, wspierają w trudnych chwilach i każdego dnia walczą o normalne życie. Ona to niewidoma psycholog, on - informatyk z porażeniem mózgowym. Mają po trzydzieści lat, poznali się na portalu randkowym dla niepełnosprawnych. Monika mówi: napisał do mnie, że kiepsko chodzi i bełkocze. Odpisałam, że to może być problem, bo ja nie widzę. Jak my się porozumiemy? Wtedy Wojtek stwierdził, że na pewno dadzą radę. Od dwóch lat są małżeństwem. Ona nie ma pracy, ale on jest informatykiem w Biurze Rzecznika Praw Obywatelskich. Uzupełniają się we wszystkim, pomagają sobie w podstawowych czynnościach każdego dnia. Ona zastępuje mu ręce w czynnościach wymagających precyzji (zapina koszulę, przeniesie kubek z herbatą, talerz zupy), on służy za jej oczy - opisuje świat, którego Monika nigdy nie widziała.