TVP3 Katowice                    Sobota, 30.03.2024

06:35 LAS JAKI JEST - 5/22

Magazyn, 13 min, Polska, 2022

Niby susza, a w lasach są miejsca, w których wody jest po kolana. Ale nie w celach turystycznych spotkamy się w tym razem w programie. Pokażemy, w jaki sposób i gdzie leśnicy szukaj wody i co robią, by jej w lesie nie zabrakło. Zapraszamy:)



07:00 AUDYCJA KOMITETÓW WYBORCZYCH

25 min, Polska, 2024

Audycja Komitetów Wyborczych



07:20 MUZEALNE OPOWIEŚCI - ODC. 108

Felieton, 2 min, Polska, 2018
Reżyseria: Dagmara Merecik
Scenariusz: Dagmara Merecik
Zdjęcia: Zbigniew Jarosz

Krótka opowieść o postaci, fakcie lub przedmiocie historycznym. Miejsce: RYNEK PODZIEMNY. Opowiada: KATARZYNA MOSKAL. Temat: TABLICA ŚW. ELIGIUSZA 



09:00 LUBIĘ WRACAĆ TAM, GDZIE BYŁEM

Film dokumentalny, 56 min, Polska, 2023
Reżyseria: Maciej Dancewicz

Filmowa biografia jednego z najpopularniejszych i lubianych artystów jakim był Zbigniew Wodecki, opowiedziana poprzez wspomnienia zaprzyjaźnionych osób, kolegów z branży, współpracowników, ale też zwykłych ludzi. Bogato ilustrowana i oparta na materiałach archiwalnych - fragmentach koncertów, programów telewizyjnych, a także zarejestrowanych wywiadów z bohaterem - znajdujących się w archiwach TVP. Opowieści tej towarzyszą utwory muzyczne w wykonaniu Zbigniewa Wodeckiego lub te, w których powstaniu brał udział jako muzyk.



10:00 MOJE ORGANY TO MOJA ORKIESTRA - JULIAN GEMBALSKI

Film dokumentalny, 58 min, Polska, 2023
Reżyseria: Violetta Rotter - Kozera
Scenariusz: Violetta Rotter - Kozera



11:00 RELACJE

Magazyn ekonomiczny, 20 min, Polska, 2024

Cykl o relacjach między zwykłymi ludźmi a gospodarką. Dziennikarze z ośrodków OTV odpowiadają na pytania. Tłumaczenie ekonomicznych terminów i doradztwo w kwestiach związanych z inwestowaniem pieniędzy. Plusy i minusy kredytów i lokat.



11:20 PORTRET SUBIEKTYWNY - TOMASZ ROŻEK

20 min, Polska, 2024
Autor: Marianna Dufek
Zdjęcia: Michał Sławiński, Sławomir Chudowski

Gościem kolejnego wydania programu "Portret Subiektywny" będzie Tomasz Rożek. Ukończył fizykę i dziennikarstwo w Uniwersytecie Śląskim. Jest doktorem nauk fizycznych, współzałożycielem Stowarzyszenia Dziennikarzy Naukowych oraz współzałożycielem stowarzyszenia Śląska Kawiarnia Naukowa. Współpracował z dziennikami, tygodnikami i miesięcznikami ogólnopolskimi. Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz serwis "Nauka w Polsce" PAP uhonorowało Rożka w tytułem Popularyzatora nauki. W 2009 samorządy studenckie śląskich uczelni nagrodziły go Laurem Studenckim za działalność popularyzującą naukę. Jest laureatem Nagrody "Ślad" im. bp. Jana Chrapka. W 2019 został nominowany do nagrody Press. Rok później założył Fundację Nauka. To Lubię. W kwietniu 2022 został doradcą Europejskiej Agencji Kosmicznej.



11:40 WIELKANOC W BESKIDACH

Reportaż, 25 min, Polska, 2019

W programie opowiemy, jak dziś odbieramy tradycje Wielkiego Tygodnia i świąt Wielkanocnych. Co pozostało z dawnych ludowych beskidzkich obyczajów, czy młode pokolenie odkrywa bogactwo przeżyć swych przodków.



12:00 NAD NIEMNEM - ODC. 1/4

Serial obyczajowy, 51 min, Polska 1986
Reżyseria: Zbigniew Kuźmiński
Scenariusz: Kazimierz Radowicz
Zdjęcia: Tomasz Tarasin
Muzyka: Andrzej Kurylewicz
Aktorzy: Iwona Pawlak, Marta Lipińska, Adam Marjański, Janusz
Zakrzeński, Edmund Fetting, Bożena Rogalska, Jacek Chmielnik, 
Michał Pawlicki, Jerzy Zygmunt Nowak, Ewa Decówna, Ewa Wencel, Jan Prochyra, Zbigniew Bogdański

Ekranizacja powieści Elizy Orzeszkowej. Autorka zawarła w niej zróżnicowany obraz nadniemeńskiej szlachty w obliczu nowych, popowstaniowych warunków politycznych i społeczno - ekonomicznych. Powieść, opisująca dzieje rodów Korczyńskich i Bohatyrowiczów, wzywała do wierności ziemi i przeszłości, gloryfikowała patriotyczną ofiarność i ideowe dziedzictwo minionych lat, głosiła niezachwianą wiarę w siłę i wartość człowieka. 
Korczyn, mała wioska nad Niemnem, lata 80. XIX wieku. Żywa jest tu ciągle pamięć o tragedii powstania styczniowego. Teofil Różyc, dziedzic mocno już przetrzebionej fortuny, niezainteresowany zbytnio pracą, ubiega się o względy Justyny Orzelskiej, ładnej siostrzenicy Benedykta Korczyńskiego, pana na Korczynie. Przed laty Justyna kochała z wzajemnością Zygmunta, bratanka Benedykta, lecz jego matka, obawiając się mezaliansu, nie zgodziła się na ten związek. Chociaż Benedykt ciężko pracuje, przeżywa kłopoty finansowe. Jest też skłócony z rodziną Bohatyrowiczów, zaściankową szlachtą, która dzielnie walczyła w powstaniu i była wówczas traktowana na równi z członkami znamienitych rodów. Po upadku powstania zubożali Bohatyrowicze zostali zdegradowani nieomal do roli chłopów. Jednego z nich, Jana Bohatyrowicza, Justyna obdarza uczuciem.



14:30 AKTUALNOŚCI FLESZ

5 min, Polska, 2024

Zapowiedź aktualnych wydarzeń w regionie.



14:38 POGODA

2 min, Polska, 2024

Prognoza pogody.



14:40 SPORT FLASH

5 min, Polska, 2024

Sportowe informacje z regionu.



14:45 SZLAKIEM DREWNIANYCH KOŚCIOŁÓW - DOMACHOWO

Program edukacyjny, 13 min, Polska, 2020

Jeszcze w XVI wieku na terenie Wielkopolski znajdowało się ponad 600 drewnianych kościołów i kaplic cmentarnych. W każdym odcinku programu prezentujemy jeden kościół .



15:20 DLA NIESŁYSZĄCYCH - DOBRE HISTORIE - JAVANI ZNACZY MŁODOŚĆ

Magazyn, 23 min, Polska, 2024
Autor: Małgorzata Castro
Reżyseria: Grzegorz Sadurski
Prowadzący: Dominika Szczawińska, Franciszek Cofta

Rodzicielstwo zawsze jest wyzwaniem. Tym większym, gdy rodzice, a szczególnie mama, sami są jeszcze dzieckiem. Jak wspierać nastoletnie dziewczyny, by podjęły się wychowania swoich pociech, jednocześnie kontynuując naukę, zdobywając zawód i jak pomóc ich bliskim, by odnaleźli się w nowej sytuacji? O tym porozmawiamy w mobilnym studiu Dobrych historii, które dziś stanęło w Poznaniu, w siedzibie Fundacji Javani.



16:00 NA SYGNALE - ODC. 343 "DOBRA ROBOTA. NAPRAWDĘ."

Serial fabularyzowany TVP, 23 min, Polska, 2021
Reżyseria: Jan Jagielski
Scenariusz: Łukasz Jakubowski
Zdjęcia: Wojciech Oleksiejuk
Aktorzy: Edyta Bełza, Kamil Wodka, Wojciech Zygmunt, Paulina Zwierz, Tomasz Piątkowski, Lea Oleksiak, Wojciech Kuliński, Dariusz Wieteska, Monika Mazur - Chrapusta,, Anna Wysocka - Jaworska, Magdalena Kocoń, Klaudiusz Wisiński, Kajetan Zakrzewski 

Nowy "czaruje" w pracy kolejną pacjentkę - śliczną Joannę. Odkrywa, że Zosia też ma we Włoszech nowego "przyjaciela", Luigiego. Tymczasem na dyżurze ratownicy jadą na wezwanie do chłopaka, który chce popełnić samobójstwo skacząc z dachu. Britney znów rusza do akcji. 



16:30 AKTUALNOŚCI FLESZ

5 min, Polska, 2024

Zapowiedź aktualnych wydarzeń w regionie.



16:38 POGODA

2 min, Polska, 2024

Prognoza pogody.



16:39 SPORT FLASH

5 min, Polska, 2024

Sportowe informacje z regionu.



17:00 AUDYCJA KOMITETÓW WYBORCZYCH

25 min, Polska, 2024

Audycja Komitetów Wyborczych



17:15 DROGI POWSINOGI - SMOKI

13 min, Polska, 2023
Reżyseria: Waldemar Patlewicz
Scenariusz: Marek Szołtysek
Prowadzący: Marek Szołtysek
Wykonawcy: Anna Kulczyk, O. Dr Dydak K. Rycyk

W programie Marek Szołtysek opowiada o najciekawszych zakątkach południowej Polski. Odwiedzimy z kamerą miejsca, zabytki powszechnie nieznane, ciekawe i naznaczone niejednokrotnie pasjonującą, tajemniczą historią. Kluczem do opowieści są czasem legendy i historie pełne przygód, tajemnic oraz znanych postaci historycznych. 
Wielkanocne Drogi powsinogi poświecimy średniowiecznym wędrowcom, którzy przemieszczali się drogami Europy wzdłuż i wszerz. Drogami maszerowali żołnierze, pocztowi, bezdomni, złodzieje, żebracy, ludzie szukający pracy, uciekinierzy, pielgrzymi, wędrowni muzykanci, bajarze i uwaga! - obraźnicy. Obraźnicy to wędrowni handlarze obrazami, głównie religijnymi, które potem wisiały w prawie każdej izbie nie tylko w wiejskich chatach. A porządki wielkanocne to był idealny pretekst do zdobienia izby. W jakich technikach obrazy te były wykonane? Jakie były na nich motywy? I dlaczego na niektórych obrazach pojawiały się diabły - smoki. 



17:30 WIELCY POLACY - NIEZNANI WYNALAZCY - RUDOLF WEIGL

Program edukacyjny, 20 min, Polska, 2022
Reżyseria: Maciej Marmola, Kamil Niesłony
Scenariusz: Agata Olszanecka - Marmola, Maciej Marmola

Uratował miliony istnień dzięki wynalezieniu szczepionki na tyfus i tysiące przez śmiercią z rąk nazistów. Wielokrotnie nominowany do Nagrody Nobla. Polak z wyboru, dziś nieco przez przybraną ojczyznę zapomniany. Tym razem w cyklu "Wielcy Polacy - nieznani wynalazcy" przedstawiamy sylwetkę Rudolfa Weigla - jednego z najwybitniejszych biologów w historii.



17:52 CZY O TYM WIECIE - OSIKOWA DOLINA

5 min, Polska, 2022

Filmowe ciekawostki Śląska. 
Czy wiecie, że ubrana w tę piękną suknię modelka, w 2019 roku wzbudziła niedowierzanie i zachwyt gości Międzynarodowych Targów Poznańskich? Trudno w to uwierzyć, ale suknia ta wykonana została z osikowego drewna. 
A wszystko zaczęło się w 2006 roku w Koziegłowach, gdy dla uczczenia Dni tej miejscowości upleciono gigantyczny osikowy kapelusz, który natychmiast stał się turystyczna atrakcją. To nakrycie głowy w wersji maksi miało 6, 5 metra średnicy, 22 metry obwodu i 2, 5 metra wysokości. Trudno się dziwić, że wkrótce kapelusz wpisany został do Księgi Rekordów Ginessa. 
Wówczas powstał pomysł stworzenia w Koziegłowach Osikowej Doliny, dzięki której miejscowość wkrótce zyskała międzynarodową sławę. Tak się stało, bo produkcja wyrobów z osiki, jak dotąd nie rozwinęła się nigdzie, poza tą miejscowością. 
Ale początki nie były łatwe. Osika to drzewo magiczne. To także jedno z drzew biblijnych. Podobno krzyż na którym zmarł Chrystus wykonany był z drewna osikowego, na osice powiesił się Judasz, a w myśl ludowych przypowieści, osikowe kołki służyły także do przebijania wampirów. 
Tyle legenda, a dziś by wykonać takie cudeńka, potrzebna są maszyny strugające drewno na na warstwy o przekroju 0, 2 milimetra. Wówczas osiąga ono grubość kartki papieru. 
Odpowiednich do tego narzędzi nie udało się znaleźć nigdzie na świecie, toteż wyprodukowano je na miejscu, a ich technologia stanowi pilnie strzeżoną tajemnicę. Podobnie jak sposób wyplatania, którego młodzi uczą się od starszych, doświadczonych artystek ludowych, takich, jak 89 - letnia dziś Zofia Noszczyk. 
Osikowe dzieła oparte są o tradycję, ale wzornictwo, to autorskie pomysły pochodzące właśnie stąd. 
Tajemnica sukcesu, w dużym stopniu tkwi w przygotowaniu drewna, a nie każde się do tego nadaje. Osikę sprowadza się do Koziegłów z różnych stron świata, a umiejętność oceny jego przydatności do takich wyrobów, jest także pilnie strzeżoną tajemnicą. 
2 maja 2019 roku ulicami Warszawy przemaszerował korowód dla uczczenia 3 - majowego święta. I znów sensacją okazał się wyjątkowy projekt - osikowy Orzeł Biały wzorowany na polskim godle. Instalacja o wysokości 3, 5 metra i 3 metrach szerokości. Ten symbol zarówno patriotyzmu, jak i niezwykle cennej polskiej tradycji wzbudził ogromne zainteresowanie i do dziś cenną ozdobą Osikowj Doliny. 



18:00 RĄCZKA GOTUJE

Magazyn kulinarny, 25 min, Polska, 2024
Autor: Remigiusz Rączka

Magazyn kulinarny, w którym śląski kucharz Remigiusz Rączka przygotowuje popularne i mniej znane dania kuchni regionalnej.



18:30 AKTUALNOŚCI

20 min, Polska, 2024

Program informujący o najważniejszych codziennych wydarzeniach społecznych, politycznych, kulturalnych na terenie województwa śląskiego.



18:53 WIECZORNE WIADOMOŚCI SPORTOWE

10 min, Polska, 2024

Skrót wydarzeń sportowych mijającego dnia.



19:05 MAGAZYN METEO

3 min, Polska, 2024

Magazyn z prognozą pogody, dodatkowo szczególowy raport zanieczyszczeń powietrza z rejonów Śląska



19:10 Z HISTORIĄ W TLE

19 min, Polska, 2023

Wszystko, co ważne, ciekawe i warte przypomnienia: miejsca, ludzi i ich historie pokażemy w magazynie "Z historią w tle".



19:38 AUDYCJA KOMITETÓW WYBORCZYCH

25 min, Polska, 2024

Audycja Komitetów Wyborczych



20:35 FEEL NA DOBRY WIECZÓR

Widowisko muzyczne, 50 min, Polska, 2024
Reżyseria: Beata Szymańska-Masny

Cykl kameralnych koncertów, których bohaterem będzie za każdym razem inna gwiazda, wokalista lub zespół. W piątkowe wieczory widzowie będą mieli szansę spotkać się z dawno niewidzianymi na antenie TVP artystami. Gwiazdy same poprowadzą swoje koncerty, komentując najważniejsze dla nich teksty, kontekst powstawania utworu i jego znaczenie w życiu i karierze. Formuła koncertów przypominać będzie formułę spotkań muzycznych, bardzo osobistych, czasem zaskakujących. Artyści zaprezentują zarówno swoje największe hity, jak i najnowsze utwory. Gwiazdom towarzyszą ich zespoły grające na żywo. W uzasadnionych przypadkach artyści mogą zaprosić przyjaciół do wspólnych wykonań, a także zaśpiewać utwór spoza swojego repertuaru, jeśli jest dla nich szczególnie ważny. Na spotkanie ze swoją muzyką zaproszą nas: Kayah, Lady Pank, Feel, Varius Manx, Ira, Grzegorz Skawiński - Kombii, Ewa Farna, Anna Wyszkoni, Robert Gawliński - Wilki, Kasia Kowalska, Małgorzata Ostrowska.



21:30 AKTUALNOŚCI WIECZORNE

8 min, Polska, 2024

serwis informacyjny



21:36 POGODA

2 min, Polska, 2024

Prognoza pogody.



21:37 WIADOMOŚCI SPORT WEEKEND

7 min, Polska, 2024

skrót wydarzeń sportowych mijającego dnia.



21:45 CAŁKIEM NIEZŁA HISTORIA - CZY ŚWIAT DA SIĘ UGRYŹĆ?

Cykl reportaży, 12 min, Polska, 2022

Jakie to jest obrzydliwe! Nigdy tego nie dotknę! To częsta reakcja na widok gryzonia. Mysz w domu? Przekleństwo. A szczur? 
Już nie ma większej zarazy. Jednak nie wszyscy tak myślą. Zaglądamy dzisiaj do takiego świata, w którym gryzonie to mile 
widziane zwierzęta. W Willi szczurnej w Warszawie, pod opieką mamy Doroty mieszka kilkadziesiąt szczęśliwych szczurów 
po przejściach. Każdy ma imię, własny domek i dużo miłości. Czy szczura da się kochać? Szczurza mama Dorota twierdzi, 
że tak i to bezgranicznie. Podobnie zresztą jak i szynszyla, ale to już inna historia. Szynszylami zajmuje się wujek Radek. 
Szynszyle też bywają wyrzucane, porzucane i pozostawiane. Na szczęście jest Radek i jego Puchaty patrol.



23:20 07 ZGŁOŚ SIĘ - ODC. 18/21 - BILET DO FRANKFURTU

Serial kryminalny TVP, 67 min, Polska, 1984
Reżyseria: Krzysztof Szmagier
Scenariusz: Krzysztof Szmagier
Zdjęcia: Wiesław Rutowicz
Muzyka: Włodzimierz Korcz
Aktorzy: Bronisław Cieślak, Ewa Florczak, Jerzy Rogalski, Zdzisław Tobiasz, Ewa Wrońska, Lidia Korsakówna, Cezary Kapliński, Elżbieta Kijowska, Wiktor Sadecki, Jerzy Dziewulski, Tatiana Sosna-Sarno

Żona Krzysztofa Kalkowskiego, dyrektora przedsiębiorstwa handlu zagranicznego, opowiada mecenasowi Sadeckiemu o zniknięciu męża. Podejrzewa, że do jego zaginięcia przyczynili się nieuczciwi współpracownicy - Kazimierz Sitek i Jolanta Czechowiczowa. Następnego dnia auto Kalkowskiego zostaje znalezione w lesie z dziurą od kuli i śladami krwi. Ciała nie ma. Podejrzany o dokonanie zabójstwa Sitek zostaje aresztowany, ale następnego dnia Kalkowski odzywa się telefonicznie. Całe opowiadanie jego żony było zmyślone, co nie oznacza, że dyrektor teraz jest bezpieczny. Sitek i Czechowiczowa, zamieszani w sprawę, próbują samolotem uciec za granicę. Widząc na lotnisku nadjeżdżające wozy MO, biorą zakładników. Do akcji wkracza brygada antyterrorystyczna.



03:35 LUBIĘ WRACAĆ TAM, GDZIE BYŁEM

Film dokumentalny, 56 min, Polska, 2023
Reżyseria: Maciej Dancewicz

Filmowa biografia jednego z najpopularniejszych i lubianych artystów jakim był Zbigniew Wodecki, opowiedziana poprzez wspomnienia zaprzyjaźnionych osób, kolegów z branży, współpracowników, ale też zwykłych ludzi. Bogato ilustrowana i oparta na materiałach archiwalnych - fragmentach koncertów, programów telewizyjnych, a także zarejestrowanych wywiadów z bohaterem - znajdujących się w archiwach TVP. Opowieści tej towarzyszą utwory muzyczne w wykonaniu Zbigniewa Wodeckiego lub te, w których powstaniu brał udział jako muzyk.



04:40 CAŁKIEM NIEZŁA HISTORIA - GŁĘBIA SZCZĘŚCIA

Cykl reportaży, 10 min, Polska, 2023

Krakowskie Stowarzyszenie Nautica, jako jedno z pierwszych w Polsce, wciela w życie ideę nurkowania osób z niepełnosprawnością. Poznajemy trzy 
niezwykle historie. Ani, która lata temu leżąc miesiącami w łóżku po operacji, która ją zatrzymała w pędzie życia, obejrzała reportaż telewizyjny 
o nurkowaniu i postanowiła, że jeśli wyjdzie z choroby, to zrobi wszystko by nurkować. Wiesława, który jest amputacji nogi, postanowił właśnie 
rozpocząć kurs nurkowania. Wiesiek nieustannie się rozwija i szuka możliwości realizacji siebie. Poznany także pracującego w Urzędzie miasta 
w Krakowie młodego chłopaka z porażeniem dziecięcym. Całe dotychczasowe życie poświęcił nurkowaniu. Jest w tym naprawdę świetny. Wszyscy 
poruszają się na wózkach. Woda sprawia, że zapominają o swojej niepełnosprawności.