TVP3 Kraków                         Wtorek, 16.04.2024


Zmiany z dnia 12.04.2024
w stosunku do raportu z dnia 09.04.2024

(usunięto pozycję programową)
08:30 MAGAZYN MEDYCZNY - BORELIOZA I KLESZCZOWE ZAPALENIE MÓZGU



(dodano pozycję programową)
08:30 MAGAZYN MEDYCZNY - ODC. 382 REHABILITACJA XXI WIEKU

Magazyn medyczny, 11 min, Polska, 2024

Regionalny magazyn medyczny, prezentujący nowoczesne metody leczenia w szpitalach i specjalistycznych przychodniach. Każdy odcinek poświęcony jest jednej placówce lub jednemu rodzajowi schorzeń.



(dodano pozycję programową)
17:03 DZIAŁO SIĘ W KRAKOWIE - 16.04.2017

Felieton, 2 min, Polska, 2017
Autor: Dagmara Merecik

O wydarzeniach jakie odbywały się w Krakowie 16 kwietnia opowiada Magdalena Smaga z Muzeum Historycznego Miasta Krakowa.



(zmodyfikowano opis: Omówienie)
17:05 ZAGINIONE? OCALONE? HISTORIE ZAWODÓW RÓŻNYCH - OLEJARZ - ODC.13

Magazyn, 15 min, Polska, 2023
Reżyseria: Agnieszka Żmijewska
Scenariusz: Andrzej Kaczmarczyk
Prowadzący: Andrzej Kaczmarczyk

Prowadzący ma woreczek z siemieniem lnianym, czyli nasionami lnu. A to nasiona słonecznika. Łączy je to, że i len, i słonecznik to rośliny oleiste. Można z nich uzyskać olej. Jak? Dzięki reklamom zachwalającym olej z pierwszego tłoczenia nawet dziecko wie, że olej się tłoczy. Ale jak to tłoczenie wygląda? A właściwie jak wyglądało w epoce przedprzemysłowej? Tego właśnie dowiemy się, a nawet zobaczymy w dzisiejszym odcinku. 

Dawne przedmioty codziennego użytku, techniki i sposoby ich wytwarzania, tworzą znaczącą część naszego dziedzictwa kulturowego. Ginące, a często wymarłe już zawody ukazują wzajemną relację pomiędzy kulturą materialną, a tymi, którzy ją tworzyli, bądź konsumowali. Muzealne już dziś wyroby takich rzemieślników są świadectwem zmian cywilizacyjnych. Niektóre profesje nie wiązały się jednak z wytwarzaniem żadnych dóbr materialnych. Po piaskarzach, zbieraczach pijawek, kataryniarzach czy nosiwodach nie pozostało w sensie materialnym wiele. W zapomnienie odeszli pracz(ka), świniopas, śledziarz, handlarz skupujący starzyznę i kurze łapki oraz wędrowny ostrzyciel noży, choć tego ostatniego widziano jeszcze na warszawskich podwórkach na początku lat 90. 
Warto odwiedzić ten zaginiony świat i pomóc w ocaleniu go od zapomnienia zwłaszcza, że organizowane przez skanseny i muzea techniki, edukacyjne pokazy i warsztaty cieszą się dużym zainteresowaniem. Z tymi placówkami ciągle jeszcze współpracują ludzie, którzy potrafią wyklepać kosę, ułożyć strzechę, wytopić dziegieć, zrobić duhę. W niektórych przypadkach to już zapewne ostatni moment, by podzielili się z nami swoimi umiejętnościami. 



(usunięto pozycję programową)
17:22 DZIEŁA, ARCYDZIEŁA - WILLIAM HOGARTH



(dodano pozycję programową)
17:54 KRAKOWSKIE IMPRESJE STANISŁAWA MARKOWSKIEGO 2018 - KRÓTKA BURZA MAJOWA

2 min, Polska, 2018
Autor: Stanisław Markowski



(dodano pozycję programową)
19:11 DZIAŁO SIĘ W KRAKOWIE - 16.04.2017

Felieton, 2 min, Polska, 2017
Autor: Dagmara Merecik

O wydarzeniach jakie odbywały się w Krakowie 16 kwietnia opowiada Magdalena Smaga z Muzeum Historycznego Miasta Krakowa.



(dodano pozycję programową)
19:57 ODKRYWAMY MAŁOPOLSKĘ - ODC. 29 DWÓR MARSÓW

Felieton, 2 min, Polska, 2021
Autor: Maria Pisarek

Cykl krótkich, 2 min. prezentacji krajobrazów i zabytków Małopolski. Pokazanie z góry (z drona) jak piękna i ciekawa jest Małopolska. Popularyzacja naszego województwa jako miejsca, które warto poznać, odwiedzić i zwiedzić. Aby przysłowie: Cudze chwalicie nie miało racji bytu.