TVP3 Kraków                         Czwartek, 10.10.2024


Zmiany z dnia 07.10.2024
w stosunku do raportu z dnia 04.10.2024

(usunięto pozycję programową)
14:05 CAŁKIEM NIEZŁA HISTORIA - O CZASACH SŁUSZNIE MINIONYCH



(dodano pozycję programową)
14:05 ZERO WSTYDU - ODC. 3

Cykl reportaży, 12 min, Polska, 2024



(zmodyfikowano tytuł)
15:46 ETNOS MAŁOPOLSKI - U GÓRALI OCHOTNICKICH W TYLMANOWEJ, OCHOTNICY DOLNEJ I GÓRNEJ

Magazyn, 22 min, Polska, 2024
Autor: Inka Bogucka

Magazyn kulturalny Etnos Małopolski to spotkania z przedstawicielami określonych regionów i subregionów etnograficznych, promującymi własną kulturę ludową, osób o wspólnym pochodzeniu, więziach społecznych i zamiłowaniu do rodzimych tradycji. Goszczą oni w studio TVP Kraków, umiejscowionym w krakowskim Muzeum Etnograficznym, w jego izbach regionalnych - góralskiej i krakowskiej, gdzie prezentują widzom swoją działalność. Rozmowy są ilustrowane felietonami ukazującymi ich aktywność w zakresie promowania sztuki ludowej, działalności twórców ludowych, zespołów folklorystycznych, chórów, teatrów ludowych, prezentowaniu tradycyjnych strojów i ich wytwarzaniu, popularyzowaniu muzyki ludowej i wywodzącej się z niej muzyki folkowej, tańców i zwyczajów ludowych czy kulinariów i innych przejawów tradycji. Jest ona rozpowszechniana przez zaproszonych gości, podczas warsztatów, wystaw, festiwali i innych imprez okolicznościowych, które organizują oni w swoich środowiskach.
Mało kto wie, że Górale ochotniccy byli pierwszymi wołoskimi osadnikami, którzy osiedlili się na pograniczu Gorców i Tatr, pośród rolniczej małopolskiej ludności. Do dzisiaj zachowali dawne, skromnie zdobione stroje i tradycje pasterskie. I mimo wpływów kultury podhalańskiej, promują muzykę i tańce swoich przodków, wciąż odkrywając to co kształtowało ich obecną kulturę a w niej gwarę i np. nazewnictwo potraw, ucząc tego wszystkiego młode pokolenia, aby pamiętały o swoim bałkańsko - małopolskim pochodzeniu.



(zmodyfikowano tytuł)
16:10 KRZEMIONKI 30. PRZYSTANEK REPORTAŻ - OJ, ŻEBY NIE TA KORONKA KLOCKOWA

Cykl reportaży, 12 min, Polska, 2022
Scenariusz: Paulina Ibek
Zdjęcia: Maciej Dźwigaj, Paulina Ibek

Proces tworzenia koronki klockowej jest dość żmudny i pracochłonny - powstanie jednej serwety, w zależności od jej wielkości, może trwać od kilkunastu godzin do kilku tygodni a nawet miesięcy. Aby ją zrobić potrzebne są lniane nici, klocki, szpilki, szydełko i specjalny wałek, wykonany z materiału wypchanego sianem. No i oczywiście wzór koronki, który do wałka przypina się przy pomocy szpilek. I jeszcze ostatni, chyba najważniejszy element - cierpliwość.



(zmodyfikowano tytuł)
16:25 KRAKOWSKIE IMPRESJE STANISŁAWA MARKOWSKIEGO - STARTOWANIA, LĄDOWANIA

Felieton, 3 min, Polska, 2021
Autor: Stanisław Markowski



(zmodyfikowano tytuł)
17:01 NASZA MAŁOPOLSKA - WOLBROM

Felieton, 3 min, Polska, 2024
Autor: Zbigniew Liśkiewicz



(zmodyfikowano tytuł)
17:05 ZDROWIE DLA CIEBIE - SZCZEPIENIA PRZECIWKO HPV CZ I

Cykl reportaży, 9 min, Polska, 2024

Program realizowany przez Małopolski Oddział Wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia w Krakowie wspólnie z Telewizją Polską, Oddziałem w Krakowie, skierowany do wszystkich Małopolan. Poruszamy w nim ważne i interesujące tematy związane ze zdrowiem, profilaktyką, prawami pacjentów, nowościami, które oferuje NFZ. Dzięki programowi wszyscy zainteresowani mogą dowiedzieć się, jak zmienić swoje nawyki na zdrowsze, zmniejszyć ryzyko rozwoju groźnych chorób oraz poprawić jakość i długość życia.